Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

THOMAS BREY: “Srpski svet” se temelji na modelu “ruskog sveta”

Rusija na sve načine, bilo politički, ekonomski ili medijski, pokušava spriječiti da Zapadni Balkan postane dio euroatlantskih integracija i samo podijeljena regija omogućit će Moskvi da ostvaruje svoje interese na Balkanu, kaže za Al Jazeeru njemački stručnjak i novinar Thomas Brey

Published

on

Brey je doktor političkih nauka i novinarstva. Predaje na Univerzitetu Duisburg, a ranije je bio šef dopisništva njemačke novinske agencije dpa za Jugoistočnu Europu. Za njemačku Fondaciju “Friedrich Naumann” nedavno je objavio tekst “Utjecaj Rusije i ruskih medija na Balkanu“. I ranije je pisao brojne tekstove o balkanskoj politici.

Prije nekoliko mjeseci ste objavili rad koji govori o utjecaju Rusije na Balkanu. Kako se najviše taj utjecaj manifestira?

– Balkan je okružen isključivo članicama Europske unije i NATO-a. Dakle, Zapadni Balkan nije usidren u euroatlantskim strukturama. Rusija na sve moguće načine pokušava spriječiti da tako ostane i ubuduće. Prije svega, nastoji blokirati ulazak [balkanskih država] u EU. S ruskog stajališta, to bi se trebalo postići tako što bi Kremlj zagovarao produbljivanje tradicionalnih nacionalnih suprotnosti i rasplamsavanje mnogih povijesnih sukoba. Samo podijeljeni Zapadni Balkan omogućit će Rusiji da ovdje ostvaruje svoje interese i blokira svako približavanje Briselu.

Poseban segment je utjecaj ruskih medija na političku, medijsku i druge slike na Balkanu. Kako se ogleda taj utjecaj, da li samo kroz otvoreni rad pojedinih medija ili…?

– Državni mediji pod kontrolom Kremlja moćan su instrument ruskog utjecaja. Prije osam godina u Beogradu je osnovana velika redakcija ruske agencije Sputnjik, a RT Balkan je osnovan prošle godine. Ova kompanija uskoro će proizvoditi i TV emisije. Obje agencije vode svoje portale i radijske programe na srpskom jeziku, a svoj materijal stavljaju na raspolaganje besplatno.

Uz hronično nedovoljno finansiranje medija u cijeloj regiji, ovaj materijal dolazi u pravo vrijeme i obično se uzima pojedinačno bez ikakve novinarske klasifikacije ili komentara. Korištenje ove ponude nije ograničeno samo na Srbiju, već je vrlo rašireno i u susjednim zemljama.

Analiza sadržaja izvještaja pokazuje što ti državni mediji žele postići: reklamirati Rusiju i njen društveno-politički sistem koji je superiorniji od Zapada. Nadalje, opetovano se poziva na navodno povijesno bratstvo Rusa i Srba. Rusi i Srbi prikazani su kao zajedničke žrtve mračnih međunarodnih sila predvođenih SAD-om i EU-om. EU je naprosto demoniziran, iako je daleko najvažniji trgovinski partner, najveći investitor i najvažniji donator bespovratnih miliona dolara.

No, ako vas svaki dan bombardiraju tim propagandnim materijalom državni mediji, i to ne samo u Srbiji, povjerujete tim tvrdnjama i gubite dodir sa stvarnošću, koja je dijametralno drugačija. U svim istraživanjima velika većina Srba smatra da je Rusija najveći trgovinski partner, investitor i finansijer. Samo nešto više od trećine svih reprezentativnih ispitanika nedavno je glasalo za ulazak svoje zemlje u EU, i to unatoč činjenici da je Srbija već više od 10 godina kandidat za ulazak u Uniju.

Dakle, ovdje imamo očiti paradoks: iako Zapad podržava Srbiju i njene susjede milijardama i armijom diplomata i stručnjaka, velika većina srpskog naroda vjeruje da im je Rusija pravi prijatelj. Međutim, ova se ocjena ne odnosi na privatni sektor. Niko ne bi pomislio studirati ili raditi u Rusiji. Kod iseljavanja gotovo uvijek odredište je Zapad, a prije svega Njemačka i Austrija.

Prema Vašem mišljenju: da li je ‘srpski svet’ podržavanje, odnosno preslika ‘ruskog sveta’?

– Prošle godine sam napisao članak za najvažniji časopis na njemačkom jeziku za Jugoistočnu Europu, minhenski Südosteuropa Mitteilungen, pokazujući tačno kako se “srpski svet” temelji na svom modelu “ruski mir” (Russkiй mir). Neke identične ključne tačke s obje strane su klijentistički politički sistem skrojen za glorificiranog populističkog vođu. Osim toga, u oba “svijeta” uništene su sve neovisne institucije, poput pravosuđa. Mediji služe ideološkom i nacionalističkom naoružanju vlastitih građana, a ne informacijama. Tvrdi se da se mora intervenirati kod susjeda kako bi se spasile vlastite manjine, kojima navodno prijeti “genocid”.

Iznad svega, nacionalistički koncepti “srpski svet” i “ruski mir” imaju za cilj odvratiti pažnju od nesposobnosti političkih elita da lokalnom stanovništvu donesu čak i skromni prosperitet, ali i nezadovoljstvo stanovništva kanalizirati i preusmjeravati kroz nacionalističke vanjskopolitičke avanture kako političke elite ne bi odgovarale.

Donedavno su se Srbija, Beograd, srpske stranke i pokreti jedini povezivali s Kremljom, no sada su tu i hrvatski i bošnjački političari koji naginju ‘jačim vezama s Istokom’. Kako je došlo do širenja proruskih stavova među drugim balkanskim narodima?

– Ruski utjecaj nije novost u cijeloj regiji. Uzmimo, naprimjer, prodaju kompletne naftne industrije i mreže benzinskih crpki u Srbiji Rusiji 2008. godine po “smiješnoj cijeni”, što je kritizirao čak i tadašnji ministar privrede Mlađan Dinkić. “Rusko-srpski humanitarni centar”, osnovan prije 11 godina u trećem po veličini gradu Nišu, NATO je od početka kritizirao kao špijunsku bazu.

I [bh. entitet] Republika Srpska je svoje rafinerijske kapacitete ustupila Moskvi. Osnovana 2008. godine, Optima grupa, koja je u 100-postotnom ruskom vlasništvu, sada kontrolira ovdašnje energetsko tržište. U Crnoj Gori su ruski oligarsi mogli kupiti velike dijelove obale – ponekad po potpuno prenapuhanim cijenama. Ruska ulaganja u tvornicu aluminija KAP u blizini Podgorice ili u proizvodnju čelika u gradu Nikšiću završila su fijaskom.

U Hrvatskoj su ruske kompanije osvojile tržište plina, a banke lojalne Kremlju imale su središnju ulogu u propalom prehrambenom divu Agrokor. Do danas nije jasno zašto je predsjednik Hrvatske Zoran Milanović zauzeo jasne ruske pozicije o ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine. U svakom slučaju, domaći politički protivnici već su ga opisali kao “rusku osobu”. Ruska državna propaganda požurila je pohvaliti Milanovićeve ekstremne pozicije.

Kult ličnosti koji okružuje ruskog predsjednika Vladimira Putina izaziva divljenje u svim zemljama u regiji. Kada Putin jaše bez majice u divljini ili se slika s tigrom, bilo da se pojavljuje kao strašni hokejaš, uspješan džudaš ili ronilac i pilot, tom jasnom mačo prizoru uvijek se dive mnogi građani Balkana. Putinov imidž kršćanskog obiteljskog patrijarha koji vodi naciju u bolju budućnost i koji se suprotstavlja svim navodno neprirodnim pojavama zapadnih društava, poput homoseksualizma, čini se da je dobro prošao u masovnoj javnosti jugoistočne Europe.

Da li je stupanje u NATO spasilo Crnu Goru od jačeg ruskog utjecaja?

– Kako će se razvijati ruski utjecaj u Crnoj Gori još se ne može sagledati. Veliko je pitanje kako veliki srbijanski susjed može steći utjecaj u eri nakon Mila Đukanovića. U svakom slučaju, domaći politički odnos snaga još je nejasan. Stoga nije jasno kakvu će vlast dobiti brojno srpsko stanovništvo. Ne zaboravimo da je crnogorski turizam dugi niz godina ovisan o ruskim izletnicima. Ruski investitori kupili su veliki broj stanova u zemlji, primjerice u Budvi, Baru ili Kolašinu, nad kojima nemaju kontrolu.

Da su ruski planovi u Ukrajini, blitz invazija i sve što slijedi, uspjeli da li bi Balkan bio naredno žarište? Neki poznavatelji situacije izdvajaju Bosnu i Hercegovinu i Kosovo kao moguće mete.

– Teoretski, Rusija bi mogla vojno intervenirati na Balkanu, gdje su nacionalne tenzije najveće – u Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Međutim, svaki će vojni strateg tu vjerovatnost smatrati iznimno malom. Logistika će Rusiji vjerovatno predstavljati nepremostive probleme za premještanje većih vojnih kapaciteta u ovu regiju. Zemljopisno, Rusija je jako daleko. Ipak, dva dana prije ruske invazije na Ukrajinu beogradski nacionalistički list Srpski telegraf dao je nadu ljudima ovom formulacijom na naslovnoj stranici: “Britanci u neviđenoj panici: Putin šalje vojsku da zaštiti Srbiju i Republiku Srpska da se ujedini”.

Rusija svoje interese ostvaruje dugoročno. Politička osovina ide od Putina do njegovog obožavatelja, mađarskog premijera Viktora Orbana, i dalje do najvažnijeg – predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Ovom trojcu pridružio se i Nikola Gruevski, bivši šef sjevernomakedonske vlade, koji je prije nekoliko godina pobjegao iz svoje zemlje u Mađarsku. S tim prijateljima suosjeća i bivši premijer i sadašnji vođa slovenske opozicije Janez Janša.

Svi spomenuti političari slijede populistički i autokratski sustav vlasti i podržavaju jedni druge. Non-paper o novim granicama na Balkanu, pokrenut prije dvije godine, bio je logična posljedica, a za neke od autora se mislilo da su u Sloveniji i Mađarskoj. Predlagala je uspostavu novih država po etničkoj liniji, čiji bi veliki gubitnici bili Bošnjaci, zato što je na njihov račun trebala biti stvorena “velika Hrvatska”, “velika Srbija” i “velika Albanija”. Bošnjaci bi bili svedeni na mini državu.

Koliko Njemačka, EU, SAD griješe (i koliko su griješili) na Balkanu i prepuštaju određene segmente i određeno djelovanje Rusiji i Kini?

– Najveći problem politike Zapadnog Balkana je što ta politika ne postoji. Ne postoji srednjoročna strategija za Balkan, koju bi zajedno slijedile sve države EU-a i SAD. Previše je posebnih interesa i rivaliteta koji onemogućuju učinkovito političko djelovanje. Britanci imaju drugačije ciljeve od Francuza i imaju drugačije ciljeve od Nijemaca, i tako dalje. Osim toga, ne postoji svijest o potrebi da se dođe do trajnog i održivog političkog rješenja za balkanske države. Dakle, ljudi u zapadnim prijestolnicama su sretni kada je lokalna situacija mirna i ne pojavljuju se novi problemi.

Osim toga, takozvani stabilokrati preferirani su partneri Brisela i Washingtona – od Vučića do Orbana, od Janeza Janše do Mila Đukanovića, od Dragana Čovića do Bakira Izetbegovića, da spomenemo samo neke. Samo njima se vjeruje da će kritičnu situaciju trajno držati pod kontrolom. Zato Zapad zatvara oči kada ovi vrhunski političari nastavljaju marširati u smjeru autokracije. Glavno je da situacija u tim zemljama ostane mirna.

Taj nedostatak interesa Zapada završio je tek ruskim napadom na Ukrajinu, jer Putin je opetovano citirao otcjepljenje Kosova od Srbije kao plan za svoj rat protiv Ukrajine. Kao što je Zapad omogućio da se kosovski Albanci otcijepe od Srbije, sada mora dopustiti da se veliki dijelovi Ukrajine ujedine s Rusijom. Kako bi se izborili s tim lažnim obrascima argumentacije, Pariz i Berlin su prošle godine počeli posredovati između Srbije i Kosova kako bi se konačno riješio desetljećima dug sukob. U međuvremenu je francusko-njemački plan postao plan EU-a, ali ne čini se ništa uspješnijim od svih dosadašnjih pokušaja. Zato što su dvije zavađene strane usmeno obećale da će se pomiriti. Međutim, praktična provedba ovih obećanja još je daleko.

To je razumljivo, jer kosovski problem kao trajno žarište političko je osiguranje života Vučića u Srbiji i premijera Kosova Albina Kurtija. I jedni i drugi mogu razočaranje i bijes sunarodnjaka zbog ekonomske i socijalne situacije svoje zemlje usmjeriti na susjede u bilo kojem trenutku. Na taj se način opasno nezadovoljstvo kanalizira i koristi kao populistički instrument – ventil za otpuštanje tlaka iz kotla iznutra. Međutim, EU i SAD se i dalje oslanjaju na Vučića i Kurtija, jer samo oni kao vladari imaju povjerenje da će u konačnici prihvatiti i provesti kompromise.

Ukratko: usprkos milijardama eura pomoći i vojsci diplomata i stručnjaka, EU i SAD imaju male šanse da se učinkovito suprotstave ruskom utjecaju. Brisel i Washington ne poduzimaju ništa kako bi osujetili golemi medijski utjecaj Rusije na ljude u regiji. To, također, ima veze s nesposobnošću Brisela da s dobrobiti Zapada u balkanskim zemljama upozna širu javnost. Nasuprot tome, Rusija, sa svojim emocionalno nabijenim spomenicima i crkvama, posebno dopire do srca srpskog stanovništva. To se, primjerice, odnosi na finansiranje Srpske pravoslavne crkve [SPC] u Beogradu ili spomenika srednjovjekovnom srpskom vladaru Nemanji ispred stare željezničke stanice u glavnom gradu Srbije. Iako Rusija troši mnogo manje novca i radne snage za promicanje svojih interesa u cijeloj regiji, to dira srca, duše i srca mnogih. Nasuprot tome, Zapad ima male šanse.

Ibrahim Softić (Al Jazeera, foto: Pixabay)

izvor: https://autonomija.info/thomas-brey-srpski-svet-se-temelji-na-modelu-ruskog-sveta/

SLOBODNA VOJVODINA

Saopštenje za javnost Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije

Published

on

By

  • obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
  • Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
  • Poziva se na odgovornost
    Ministarstvo poljoprivrede
    Skupštinski odbor za poljoprivredu
    Predsednik Vlade Republike Srbije
  • Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
  • koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
  • pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.

Sastanku prisustvovali

Udruženje poljoprivrednika Subotice

Savez Banata

Banatska crnica i

Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore

Published

on

By

Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.

Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.

Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.

Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.

Tome se mora stati na put!

Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.

Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.

I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.

To je jedina garancija uređene i moderne države.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vladavina-prava-sloboda-i-demokratija-alati-u-borbi-protiv-koruptivne-hobotnice-vlasti/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dva guslara u jednoj čardi?

Izgleda da Mađarski nacionalni savet (MNS) odnedavno ima ne jednog, već dva predsednika! Ili ipak ne?!

Published

on

By

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.

Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?

DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.

Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.

DZVM Press

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vučić taman prodao šarenu lažu da će Srbija biti spremna za EU 2026, a onda je stigao hladan tuš iz Brisela

Iako se najvljuje već nekoliko godina, Srbiji ponovo nije otovren klaster 3 u pregovorima sa Evropskom unijom. Tako je još jednom potvrđeno da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obmanuo građane kada je izjavio da očekuje da do 2026. godine budemo spremni za članstvo u EU. Rampa iz Unije ponovo je spuštena zbog vladavine prava, a da se ne nadamo previše potvrđuju i dokumenta Vlade Republike Srbije u kojoj se 2026. godina ni ne pominje

Published

on

By

Već tri puta zemlje članice Evropske unije pokušavaju da postignu dogovor da li Srbiji u pregovorima sa Evropskom unijom treba otvorit klaster 3. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su ambasadori Švedske, Finske, Holandije, Hrvatske i Bugarske glasali protiv otvaranja ovog klastera.

Iako je poznato da neuvođenje sankcija Rusiji predstavlja ključni razpog zašto ne nastavljamo pregovore, neke države članice nisu zadovoljne ni situacijom po pitanju vladavine prava, slobodom izražavanja i nedostatkom napretka u dijalogu sa Prištinom.

Iako se klaster koji treba da otvorimo ne odnosi se na vladavinu prava, jasno je da se po tom pitanju nismo proslavili. To pokazuju i nedavni događaji nakon pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Iako je uhapšeno više osoba, visoki funkcioneri čiju odgovornost traži javnost su ekspresno oslobođeni ili im je određen kućni pritvor.

Foto: Shutterstock

Inače, Srbija je poslednji put otvorila klaster u pristupnim pregovorima u decembru 2021. godine. Dva meseca kasnije počeo je rat u Ukrajini a zbog neuvođenja sankcija Rusiji, pregovori o članstvu između Brisela i Beograda su zaleđeni.

Da ispunjenje kriterijuma za članstvo nije ni na vidiku smatra Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji koji za „Novu“ kaže da smo još 2018. godine „probili“ prvi rok za članstvo koji je ranije postavila Vlada Srbije.

„Predsednik je sada rekao da će Srbija za člnastvo biti spremna 2026. godine. S druge strane, Vlada Srbije je postavila rok da ćemo biti spremni 2027. godine, a onda su usvojili reformsku agendu u kojoj su postavljeni takvi rokovi da mi ne možemo da budemo spremni pre 2029. godine“, kaže Međak.

Sagovornik „Nove“ pojašnjava kako je izgledao čitav proces iz kog se jasno može zaključiti da nam 2026, bar kada je o Evropskoj uniji reč, nije obećana godina, čak ni za ispunjenje svih kriterijuma.

„U Reformskoj agendi Vlade Srbije smo rekli da ćemo ispuniti merila za otvaranje poglavlja 12, to je bezbednost hrane, u junu 2027, a poglavlje 8 – što je konkurencija tek u decembru 2027. godine. Dakle, ako mi to otvorimo 2027. godine, onda treba da dobijemo merila za zatvaranje , to računajte da traje minimum godinu, godinu i po dana, što je početak 2029. godine. Već u startu naša dokumenta ukazuju šta mi ne planiramo da uradimo“, kaže Međak.

Napominje i da se u toj reformskoj agendi ne pominju ni sankcije Rusiji, ni raskidanje sporazuma o strateškoj saradnji sa Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Emiratima i Turskom kojima se zaobilaze javne nabavke.

„Raskidanje tih sporazuma je uslov za zatvaranje poglavlja 5 i 30. Mi to čak nismo ni planirali. Takođe, sankcije Rusiji su uslov za otvaranje poglavlja 31 koje stoji blokirano još od 2014. godine. Govora o tome nema. Sve to zajedno nije u skladu sa pričom da ćemo 2026. biti spremni za članstvo“, precizira sagovornik Nove.

Zastava Evropske unije, Evropska unija
Foto: Shutterstock

Komentarišući to što se predsednik Srbije uzda u Mađarsku koja je najavaila nastavak debate o našem klasteru 3, Međak kaže:

„Mađarska gura to iz svojih razloga, a ono što sam ja video jeste da je sedam država bilo protiv toga i da su glavne zamerke bile sankcije Rusiji i vladavina prava. Na spisku protivnika nema Nemačke, što znači da je pitanje trgovinom litijuma urodilo plodom. Ono što smo videli kao razloge za neotvaranje je: Tačka 1 Rusija, tačka 2 vladavina prava i Kosovo je tek na trećem mestu“, zaključuje Međak.

Novi sastanak sledeće nedelje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će Mađarska da zakaže za sledeću nedelju novi sastanak i da u to nema nikakve sumnje.

„Da me Bog pita šta smo Bugarima zgrešili, ne bih znao da vam to kažem i objasnim. Čini mi se da razumem šta su stvarni razlozi, bez obzira što ih nikada nećete čuti. A za Hrvate sve razumem, nemam tu veliki problem da shvatim. A za nas su dve važne vesti tu da nastavimo da se borimo i da razgovaramo sa svima njima“, rekao je Vučić posle sednice.

Upravo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno izjavio da je novi cilj Srbije da ispuni sve kriterijume za članstvo u EU do 2026. godine.

“Uz Ekspo imamo još jedan cilj, a to je da do kraja 2026. godine ispunimo sve kriterijume za članstvo u EU. Ne kažem da ćemo ući, ali da ispunimo sve kriterijume. Naše je da mi uradimo svoj posao.To je veliki novi strateški cilj i to je bila tema sastanka SNS-a. Taj cilj će vlada i skupština staviti u sva dokumenta. Time će se baviti više ljudi“, rekao je Vučić.

izvor: https://nova.rs/vesti/politika/vucic-taman-prodao-sarenu-lazu-da-ce-srbija-biti-spremna-za-eu-2026-a-onda-je-stigao-hladan-tus-iz-brisela/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: Budžet Vojvodine za 2025. godinu mizerno mali

Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV) saopštila je danas da “neće dozvoliti Srpskoj naprednoj stranci da ugasi Autonomnu pokrajinu Vojvodinu”, ukazujući da je predlog budžeta za 2025. godinu, koji je usvojio kabinet Maje Gojković, još jedan jasan znak šta naprednjaci žele Vojvodini

Published

on

By

„Budžet naše pokrajine za narednu godinu je za čak 36,3 milijarde dinara manji od onog za 2024. godinu. To je, kada se u obzir uzme i inflacija, pad od 40 odsto“, iztiču u LSV.

Navode da će, poređenja radi, budžet grada Beograda za 2025. godinu iznositi više od 200 milijardi dinara.

„Skandalozno je da po glavi stanovnika, na svakog građanina Beograda odlazi 119.000 dinara, a na građanina Vojvodine svega 35.000 dinara ili 3,4 puta manje. Zar mi u Vojvodini vredimo tri puta manje od stanovnika glavnog grada“, ističu iz LSV.

Između ostalog, dodali su da bi za nedostajućih 36,3 milijarde dinara mogle da se izgrade tri potpuno nove bolnice ili obezbedi sistem za navodnjavanje 155.000 hektara zemlje.

izvor: https://n1info.rs/vesti/lsv-budzet-vojvodine-za-2025-godinu-mizerno-mali/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Nova ekonomija: Ponovo pomeren rok za izgradnju metroa – prva linija neće pre kraja 2030

Rok za završetak radova prve linije metroa ponovo je pomeren, sa 2028. na 2030. godinu, kažu iz JKP “Beogradski metro i voz” za Novu ekonomiju.

Published

on

By

Do kraja 2030. godine će, prema poslednjim zvaničnim informacijama datim Novoj ekonomiji, biti gotovi radovi na prvoj fazi „linije jedan“ beogradskog metroa. Kako iz “Beogradskog metroa” kažu, prva faza obuhvata rutu od početne stanice Železnik do krajnjeg terminusa – stanice Pančevački most.

Prema ranijim najavama, Beograd je do kraja 2030. godine trebalo da ima već dve linije metroa. Prva je trebalo da bude gotova ranije, 2028. godine.

Šta će se raditi naredne godine

Naredna godina će, najavljuju iz ovog javnog preduzeća, biti ključna kada je u pitanju sam početak radova. Kako kažu iz “Metroa”, u drugom kvartalu 2025. počinje se sa pripremnim radovima u okviru izgradnje prve faze linije jedan beogradskog metroa, a koje podrazumevaju izmeštanje podzemnih instalacija raščišćavanje i kompletnu pripremu terena.

Do kraja 2025. trebalo bi da počinju građevinski radovi na izgradnji samih stanica, čemu će prethoditi potpisivanje ugovora sa izvođačima – kineskom kompanijom Power China i francuskom kompanijom Alstom.

Kako kažu iz „Metroa“, kredit od Dojče banke, vrednosti od 178,38 miliona evra, nedavno usvojen, obezbediće sredstva za početak ključnih aktivnosti, prvenstveno na Depou na Makišu i značajno ubrzati radovi u okviru izgradnje prve faze „linije 1“ metroa. Iz Depoa Makiš, inače, upravljaće se celokupnim sistemom metroa.

Šta je dosad urađeno?

Iz “Beogradskog metroa” kažu da su radovi na nasipanju terena na Makiškom polju završeni. Radovi su započeti krajem 2021. godine na lokaciji od 72 hektara. Takođe, nasuta je površina za budući Depo Makiš, Park&Ride i Terminus javnog gradskog prevoza u blizini početne metro stanice Železnik.

Izgradnja infrastrukturnih objekata depoa na Makišu podrazumeva ukupno sedam objekata – administrativnu zgradu/kontrolno operativni centar sa četiri hale: halu za inspekciju, halu za održavanje, halu za gariranje vozova i halu za održavanje vozila infrastrukture. Ostala dva objekta su ulazna portirnica i trafostanica.

Takođe, kako dodaju iz “Metroa”, radiće se protivpožarna stanica koja će služiti Depou, ali i celom Makiškom polju. Pored navedenih objekata izgradiće se koloseci, kolosečne veze i interne saobraćajnice sa priključcima na gradsku železničku i putnu mrežu, a koje će obezbediti rad svih operacija unutar depoa Makiš.

“Kada je u pitanju raseljavanje, prvi postupci rešavanja imovinsko – pravnih odnosa na lokacijama koje su obuhvaćene Akcionim planom raseljavanja započeti su početkom 2023. godine, dok su poslednji pokrenuti tokom novembra tekuće godine. Sam Akcioni plan raseljavanja reguliše, pretežno, postupak određivanja naknade, odnosno u sebi sadrži ‘matricu prava’ koja će se primenjivati u postupcima određivanja naknade po pravnosnažnim rešenjima o eksproprijaciji/administrativnom prenosu. Imajući u vidu navedeno, u postupcima određivanja naknade na svim lokacijama primenjivaće se Akcioni plan raseljavanja i ova faza će trajati dok se ne ispune svi zahtevi koji su u samom planu navedeni, a koji su u skladu sa relevantnim Standardima učinka Međunarodne finansijske korporacije”, navodi se.

izvor: https://n1info.rs/biznis/nova-ekonomija-ponovo-pomeren-rok-za-izgradnju-metroa-prva-linija-nece-pre-kraja-2030/

Continue Reading

Trending