Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Misija u koju su uprte oči sveta – kako izvući oko 20 miliona tona žitarica iz Ukrajine?

Rat u Ukrajini traje gotovo četiri meseca, ali pored žestokih borbi koje se sve vreme odvijaju na frontovima širom zemlje, on ujedno predstavlja i diplomatske i logističke izazove za sve svetske zvaničnike – ne samo ruske i ukrajinske

Published

on

Rat u Ukrajini traje gotovo četiri meseca, ali pored žestokih borbi koje se sve vreme odvijaju na frontovima širom zemlje, on ujedno predstavlja i diplomatske i logističke izazove za sve svetske zvaničnike – ne samo ruske i ukrajinske. Naime, u visokim, višespratnim skladištima na obali Crnog mora, u ukrajnskoj luci Odesa, nalaze se silosi puni pšenice koji su zarobljeni sve vreme dok rat u ovom delu Evrope besni više od 100 dana. Sve oči sveta uprte su upravo u uspeh misije koja treba da pruži odgovor na pitanje “kako izvući oko 20 miliona tona žitarica iz Ukrajine” koje delovi sveta željno iščekuju uznemireni predviđanjima UN o “gladi i nestašicama”.

Da je problem sa nestašicom hrane u svetu veliki i to upravo zbog rata u Ukrajini piše i Gardijan koji navodi da je ova zemlja zapravo peti po veličini izvoznik žitarica u svetu. Dokaz za to je da samo jedna metalna konstrukcija, koja se nalazi u luci u Odesi, sadrži četvrt miliona tona žitarica.

I dok je neizvesno šta će biti sa lukom u Odesi, u Moskvi kažu da su u ukrajinskim lukama Berđansk i Marijupolj uklonjene mine koje su zapravo i bile glavna prepreka da žitarice izađu iz zemlje, kao i da su spremne da nastave sa isporukom. Izvoz žitarica iz Ukrajine bio i jedna od glavnih tema jučerašnjeg susreta ministara spoljnih poslova Sergeja Lavrova i Mevluta Čavušoglua u Turskoj, koja i inače i dalje održava dobre odnose i sa Kijevom i sa Moskvom, pokušajući da igra i ulogu posrednika.

Samo jedna od tih metalnih konstrukcija u Odesi predstavlja i nešto više od jedan odsto od procenjenih 20 miliona tona žitarica koja je zarobljena u Ukrajini i to od početka ruske invazije. Još stotine ovakvih silosa, piše Gardijan, “raštrkano” je po ratom zahvaćenoj zemlji. Glavni problem je i taj što su svi ovi silosi gotovo do vrha puni prošlogodišnje žetve, dok se nova polako bliži.

Naime, prema pisanju britanskog lista, jedan od glavnih problema koji može da tek da eskalira je taj što za nešto više od mesec dana počinje nova žetva, kada će farmeri polako krenuti da sakupljaju preostalu pšenicu. Ona će nakon toga morati da pronađe svoj put do ukrajinskih silosa koji su već sada poprilično puni. Paradoks je u tome što za sve to vreme svetska inflacija raste, rat je blokirao izvoz, a rafovi po prodavnicama širom sveta sve su prazniji i pospešuju krizu po pitanju hrane.

Neslaganje ruske i ukrajinske strane oko daljih koraka

Činjenica je da su obe strane svesne okolnosti u kojima su se našle. Međutim, i dalje je kočnica u diplomatskim razgovorima, a susret Lavrova i Čavušoglua u Ankari jedan je u nizu pokušaja da se ovo pitanje razreši. Ipak, nakon sastanka, stvari se i dalje nisu pomerile sa mrtve tačke. Lavrov i Čavušoglu su nakon sastanka saopštili da su se uskladili da bi dalji plan u rešavanju ovog pitanja mogao da bude pokretanje ukrajinskog koridora za izvoz žitarica.

Čavušoglu je rekao da je Turska spremna da posreduje u obnavljanju razgovora između Moskve i Kijeva uz posredovanje UN u Istanbulu. Međutum, Lavrov je dao nešto skeptičniju izjavu kada je rekao da veruje da bi ovakav sastanak pre bio simboličan nego što bi stvarno rešio pitanje zarobljenih žitarica. On je rekao da je na Ukrajini da reši problem isporuka žitarica deminiranjem svojih luka i da nije potrebna nikakva akcija sa ruske strane, jer je ona već preuzela neophodne obaveze. Naveo je i da je glavni problem taj što je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski “kategorički odbio” da reši ovaj problem.

Nakon sastanka se oglasio i portparol Kremlja Dmitrij Peskov koji je, s druge strane, rekao da globalne sankcije Rusiji moraju da budu ukinute da bi i ruske žitarice bile isporučene na međunarodna tržišta.

 

Posle izjave Lavova, oglasila se i druga strana – regaovalo je ukrajinsko ministarstvo spoljnih poslova. Ovim povodom je portparol ministarstva spoljnih poslova Oleg Nikolenko napisao na Tviteru da je stav njegove zemlje jasan i da ne veruje u navode da ruska strana ne bi iskoristila situaciju.

“Reči Lavrova su prazne. Ukrajina je jasno iznela svoj stav o morskim lukama: Potrebna je vojna oprema da bi se zaštitila obala i misija mornarice koja bi patrolirala izvoznim rutama u Crnom moru. Rusiji se ne može dozvoliti da koristi koridore žitarica za napad na južnu Ukrajinu”, napisao je on.

I sam ukrjainski predsednik Volodimir Zelenski nedavno je potvrdio i dalje aktuelan stav svoje zemlje, rekavši da je svestan razmera šta bi moglo da se desi ukoliko se ne krene sa većim izvovozom žitaraica, navodeći da bi u suprutnom do jeseni u ovoj zemlji moglo da bude “zarobljeno” čak 75 miliona tona žitarica. Međutim, Zelenski je naveo i da je njihov stav da bi najveća garancija bezbednog prolaska žitarica preko mora moglo da bude jedino njihovo oružje. 

Ukrajinska strana takođe smatra da je kriza u snabevanju sveta hranom, ruska odgovornost. Ovo pokazuje i nedavna izjava zamenika ukrajinskog ministra za privredu Tarasa Kačke koji se ovim povodom oglasio na jednoj od drštvenih mreža.

 

“Davanjem izjava unapred o postizanju sporazuma, Rusija nastoji da prebaci odgovornost na Ukrajinu za poremećaj u snabdevanju”, napisao je Kačka i dodao da “ostaje činjenica da je prehrambenu krizu veštački stvorila Rusija i isključivo Rusija”.

Slična mišljenja stižu i iz Evrope. Predsednik Evropskog saveta, Šarl Mišel, je iz Strazbura poručio da Rusija koristi hranu kao oružje u ratu i optužio Kremlj da je isključivi krivac za globalnu nestašicu hrane, poskupljenja i glad u svetu, a predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen upozorila je da se svet suočava sa “kombinacijom više kriza” i da milioni ljudi širom sveta neće biti u mogućnosti da priušte osnovne potrebe uključujući i 275 miliona onih koji će biti u riziku od gladi.

Za to vreme, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da luke u Marijupolju i Berđansku rade normalno kao i da su spremne da transportuju žito.

“Deminiranje luke u Marijupolju je završeno. Funkcioniše kao i obično i primila je prve teretne brodove. I luka u Berđansku počela je sa radom”, rekao je on za TASS. 

Međutim portparol Kremlja Dimitrij Peskov kaže da dalje je neizvesno hoće li biti nastavljen izvozv iz luke Odese

Posrednici i skeptične procene

Mnoge svetske sile i organizacije pokušavaju da se uključe u pronalažene rešenja, a među njima su Ujedinjene nacije koje teže da posreduju u dogovoru sa Rusijom po ovom pitanju.

Politiko piše i da su u ovom slučaju zvaničnici i zakonodavci iz administracije američkog predsednika Džoa Bajdena po ovom pitanju veoma skeptični.

Kako navodi portal, njihov primarni razlog za pesimizam su nedavni komentari ruskog predsednika Vladimira Putina i ruskih zvaničnika koji sugerišu da će ublažiti blokadu ukrajinskih luka ako, u zamenu, Zapad ukine svoje ekonomske sankcije Moskvi. Jedan američki zvaničnik opisao je predlog Moskve kao “diplomatiju iznuđivanja” i rekao da SAD neće pristati na sporazum koji bi ukinuo bilo kakav ekonomski pritisak na Kremlj.

 

Svaki dogovor kojim bi se dozvolilo Ukrajini da izvozi žitarice, uoči žetve letnje pšenice, bio bi veliki napredak, a američki zvaničnici i globalna preduzeća pomno prate pregovore Rusije sa UN. Sve vreme, generalni sekretar UN Antonio Gutereš pokušava da postigne dogovor koji bi obezbedio da ukrajinski i ruski tovari hrane i đubriva bezbedno dospeju na strana tržišta.

Veliki izazovi 

Osim velikih diplomatskih napora, u spašavanju ukrajnskog žita poseban faktor je i logistički izazov. S obzirom na velike količine, većina ukrajinske hrane uvek se transportovala morem, a ne putevima i železnicom. Zbog toga je u fokusu diplomatskih pregovora upravo luka u Odesi.

Takođe, to je jedan od razloga zbog čega i Turska, prema pisanju Gardijana, ima posebnu ulogu u ovim pregovorima jer ova zemlja ima veliku vlast nad pomorskim saobraćajem koji ulazi i izlazi iz Crnog mora.

Međutim, potrebno je rešiti nekoliko problema kako bi se osigurao siguran transport ukrajinskih useva, i to mimo međunarodnih sporazuma, i on podrazumeva kapacitete bordova koji bi prevozili hranu kao i dostupnost osiguranja.

Kada je pokrenula invaziju, Rusija je blokirala crnomorske luke u Ukrajni uključujući i Odesu, tako što je sprečavala da bilo koji brod napusti ili uđe u luku. Osim toga, okolne vode takođe su pune mina, pa je zbog toga deminiranje vode neophodno kako bi bilo koji koridor za izvoz žita funkcionisao.

 

Zatim, potrebno je pronaći flotu plovila za transport žitarica. Poljoprivredna roba se kreće između kontinenata u brodovima za takozvani rasuti teret, koji bi mogao da primi čak 50.000 tona, i koji bi se nalazio u nekoliko velikih odeljaka u prtljažniku broda. Ukoliko bi se transportovalo oko 20 miliona tona žitarica, bilo bi potrebno oko 400 odgovarajućih brodova.

Međutim, stručnjaci za Gardijan kažu da dostupnost brodova ne bi trebala da bude ograničavajući faktor, i pored činjenice da bi oni trebalo da se preusmere ka Crnom moru, što nije lak posao. Maria Didukh, dirktorka Ukrajinskog nacionalnog agrarnog foruma navodi da je pre rata, više od 90 odsto celokupnog ukrajinskog poljoprivredno-prehrambenog izvoza obavljano morem. Ona objašnjava da je drugačiji vid transporta dosta zahtevniji.

“Razvijali smo alternativne rute za izvoz, uključujući železnicu, kamione i neke dunavske luke u Rumuniji. Železnicom ili kamionom je skuplje, duže i imamo jako malo kapaciteta. Za nas je to neostvarivo”, rekla je ona.

Objašnjava da je i sa železnicom problem ispunjen takođe logisitčkim izazovima, jer ukrajinska mreža ima, poput Rusije, nešto širi kolosek, odnosno udaljenost između dve šine dok je njihova konstrukcija u evropskim zemljama pout Poljske i Rusije drugačija. To bi značilo da se žito koje se prevozi železnicom mora istovariti i prebacivati u drugi voz kada stigne do evropskih granica Ukrajine.

Autor: Euronews Srbija, J. Stanković

izvor: https://www.euronews.rs/evropa/vesti/51227/misija-u-koju-su-uprte-oci-sveta-kako-izvuci-oko-20-miliona-tona-zitarica-iz-ukrajine/vest

SLOBODNA VOJVODINA

Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima

Published

on

By

Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.

Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes. 

DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa! 

Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.

Služba za medije DZVM-a

Bečej, 18. decembar 2024.

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada

Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac

Published

on

By

Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.

Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.

Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.

Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.

Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.

izvor: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/396078/Prosvetari-razmatraju-radikalizaciju-strajka-Na-stolu-i-potpuna-obustava-rada.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“

Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom

Published

on

By

„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.

Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.

„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.

izvor: https://n1info.rs/vesti/stefanovic-o-izjavi-vucevica-skandalozne-reci-premijera-da-ne-moze-srbija-da-se-rusi-i-zaustavlja-zbog-15-ili-1-555-mrtvih/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Saopštenje za javnost Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije

Published

on

By

  • obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
  • Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
  • Poziva se na odgovornost
    Ministarstvo poljoprivrede
    Skupštinski odbor za poljoprivredu
    Predsednik Vlade Republike Srbije
  • Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
  • koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
  • pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.

Sastanku prisustvovali

Udruženje poljoprivrednika Subotice

Savez Banata

Banatska crnica i

Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore

Published

on

By

Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.

Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.

Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.

Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.

Tome se mora stati na put!

Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.

Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.

I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.

To je jedina garancija uređene i moderne države.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vladavina-prava-sloboda-i-demokratija-alati-u-borbi-protiv-koruptivne-hobotnice-vlasti/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dva guslara u jednoj čardi?

Izgleda da Mađarski nacionalni savet (MNS) odnedavno ima ne jednog, već dva predsednika! Ili ipak ne?!

Published

on

By

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.

Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?

DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.

Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.

DZVM Press

Continue Reading

Trending