Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Sud produžio aferu doktorata ministra finansija Srbije

Zbog „greške u proceduri“ državni Univerzitet u Beogradu (BU) će ponovo odlučivati da li je doktorat ministra finansija Srbije Siniše Malog plagijat ili ne.

Published

on

Presuda kojom je uvažena žalba ministra na odluku Univerziteta objavljena je 23. juna. U presudi Upravnog suda stoji da rešenje kojim je osporen doktorat Siniše Malog „nije doneseno u skladu sa aktima Univerziteta“.

Pitanje spornog doktorata ministra i visokog funkcionera Srpske napredne stranke (SNS) predsednika Srbije Aleksandra Vučića tako ulazi u osmu godinu rešavanja.

Nakon prvih tvrdnji stručne javnosti 2014. godine da je Mali plagirao doktorat, Univerzitetu je trebalo pet godina da 2019. donese odluku da je aktuelni ministar finansija plagirao doktorsku disertaciju koju je branio na Fakultetu organizacionih nauka (FON).

Na tu odluku Univerziteta Mali se žalio, a sada je „pravda zadovoljena“, kako je napisao u prvoj reakciji na presudu Upravnog suda.

„Dokazao sam da nisam ništa ukrao“, napisao je Siniša Mali na Instagramu 23. juna.

‘Ne može ministar da tvrdi da nije plagijator’

Profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić rekla je za Radio Slobodna Evropa da ministrove tvrdnje – ne stoje.

„Ne može ministar to da tvrdi, zato što se Upravni sud uopšte nije bavio pitanjem plagijata, nego se bavio pitanjem procedure. Upravni sud je utvrdio da postoji povreda procedure“, objasnila je Rakić Vodinelić.

U prvim reakcijama dela akademske zajednice i opozicionih stranka Srbije, odluka suda da ospori rešenje Univerziteta o plagijatu označena je kao „politička“. Profesorka Rakić Vodinelić kaže da je „gotovo nemoguće reći da li je bilo političkog uticaja“.

„Ali sam sebi postavila pitanje – da se radi o nekom drugom doktorandu, da li bi bila ovakva odluka suda? Ja verujem da ne bi. Da li su sudije same odlučile da ’izađu u susret’ jednom visokom funkcioneru ili odista smatraju da postoji procesna greška koja je uticala na odluku Univerziteta? Da je ovo drugo, oni bi to obrazložili, ali nisu obrazložili (u presudi)“, smatra Rakić Vodinelić.

Šta piše u presudi?

Na osam strana sud obrazlaže komplikovanu proceduru – ko je čiju odluku, na organima fakulteta i Univerziteta, mogao da ospori u petogodišnjem procesu odlučivanja da li je doktorat Malog plagijat ili ne.

Siniša Mali je u svojoj tužbi, koja je deo obrazloženja presude, između ostalog naveo da Odbor za etiku Univerziteta u Beogradu, prema pravilniku nije mogao da preinači odluku Nastavno-naučnog veća Fakulteta organizacionih nauka na kome je Mali doktorirao. Naveo je da je Odbor prema tom istom Pravilniku mogao da preinači samo odluku dekana FON-a.

„I onda je Upravni sud stao na stanovište da ne može da se pobija odluka Nastavno-naučnog veća kojom je utvrđeno neakademsko ponašanje, nego može da se pobija samo odluka dekana. A nije sebi postavio pitanje šta ako nema odluke dekana, zato što dekan ćuti i ne vrši ono što mu je dužnost“, ističe Vesna Rakić Vodinelić.

Profesorka prava u tom kontekstu dovodi u pitanje odluku suda:

„Postavlja se pitanje da li je zaista tako – da ne može da se izjavi žalba protiv odluke nastavno-naučnog veća, već samo protiv odluke dekana o izrečenoj meri. To pitanje je uređeno pravilnicima Univerziteta. Praksa univerzitetskog Odbora za profesionalnu etiku je različita. U nekim slučajevima su dozvoljavali žalbe, a u nekim slučajevima nisu“, navodi Vesna Rakić Vodinelić.

Uz pitanje „da li je zaista došlo do povrede procedure“, Rakić Vodinelić ukazuje i na još jednu pravnu dilemu:

„Povrede postupka se kao razlog za poništaj uzimaju u obzir samo onda ako su uticale na pravilnost odluke o glavnoj stvari. Glavna stvar ovde je da li je doktorat plagijat ili ne. Ja ne vidim uzročnu vezu. Ne vidim da takva povreda procedure, čak i ako postoji, može da utiče na pravilnost odluke Univerziteta da je ministrov doktorat očigledan i nedvosmislen plagijat“, navela je ona.

Koliko je sudu trebalo da odluči?

Ministar Mali je 17. decembra 2019. godine podneo žalbu Upravnom sudu na odluku Univerziteta da mu je doktorska disertacija plagirana. Da donese presudu, sudu je trebalo nešto više od godinu i po dana. Kada je reč o trajanju predmeta u ovoj ustanovi, sudska praksa je, prema oceni profesorke Rakić Vodinelić, „veoma različita“ jer sud ima široku nadležnost.

„U zavisnosti od toga o čemu se radi. Kada su u pitanju izborni sporovi, oni su zaista ažurni. Ali to mora tako, rokovi su kratki. A što se tiče ovih ostalih predmeta, ima stvari koje čekaju po četiri, pet, šest godina“, ukazuje Rakić Vodinelić.

Dodaje da za sudije „ovaj slučaj nije bio težak“, ukoliko su hteli da iz procesnih razloga ponište rešenje Univerziteta.

„To je najlakši način odlučivanja. Ukineš, pa vratiš (na početak), skineš brigu sa sebe i ostaviš organe Univerziteta da se kuvaju. Da je neki drugi doktorand, mislim da bi sudski postupak trajao bar dve do tri godine“, smatra profesorka.

Kako je reagovao Univerzitet?

Odlazeća rektorka Ivanka Popović nije želela da za RSE prokomentariše odluku Upravnog suda. Uputila nas je na saopštenje objavljeno 23. juna na sajtu Univerziteta u Beogradu.

U saopštenju se navodi da je o presudi kojom se poništava doktorat Siniše Malog obavešten prošireni rektorski kolegijum, koji okuplja dekane fakulteta, direktore instituta i predsednike veća grupacija Univerziteta.

„Sve naredne korake, kao i do sada, Univerzitet će preduzimati u skladu sa zakonom i poštujući propise Srbije i pravne akte koje su usvojili njegovi organi“, saopštio je BU.

Inače, Ivanka Popović će na čelu Univerziteta ostati dok je na toj funkciji zvanično ne nasledi novoizabrani rektor Vladan Đokić jer joj je istekao mandat. Đokić je 26. maja izabran za rektora glasovima 23 od ukupno 41 delegata, a protivkandidatkinja bila mu je Ivanka Popović.

Deo opozicionih stranaka tada je saopštio da Ivanka Popović, u čijem je mandatu doktorat Malog proglašen za plagijat, „nije podobna za aktuelnu vlast“.

Odlučivanje suda o doktoratima – ‘srpski izum’

„Salata“ od pravnih reči i izraza – tako presudu Upravnog suda komentariše Dušan Teodorović, redovni profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu i član Srpske i Evropske akademije nauka i umetnosti.

„Ovo je problem moralnosti, profesionalnog morala, a ne birokratizovani problem gde se sada igramo pravnih igara. Jasno je da je ovaj sud pod uticajem izvršne vlasti. Ne postoji nijedna druga zemlja u kojoj sud odlučuje o doktorskim disertacijama. To je srpski izum, to je izum ove vlasti i to je sramota za Srbiju. Evropa ovo gleda“, rekao je Teodorović.

Akademik Teodorović kaže i da je presuda „sramota za Univerzitet u Beogradu“ i da ga „baca u blato“.

Teodorović je bio jedan od inicijatora i potpisnika žalbe na doktorat Siniše Malog. Tu žalbu je 2018. godine potpisalo više od 330 univerzitetskih profesora, sa zahtevom da Univerzitet poništi doktorat.

„Mi smo uhvatili prestupnika i on (Siniša Mali) je morao da bude kažnjen. Samo smo rekli – ne, ti nećeš biti doktor. Ništa više“, naglasio je on.

Teodorović je ocenio i da „Univerzitet u Beogradu nema snagu i energiju da se suprotstavi režimu (predsednika Srbije) Alekdsandra Vučića“, kao i da ne očekuje oštru reakciju cele akademske zajednice u Srbiji.

„Devedesetih godina prošlog veka Univerzitet u Beogradu se borio najviše i najčasnije što je mogao protiv diktatorskog režima Slobodana Miloševića. Tada su dekani svih fakulteta zatražili Miloševićevu smenu. Ja sada ne mogu da zamislim ni približno sličnu akciju“, naveo je on.

Kako je reagovala akademska zajednica?

Teodorović je inače i član neformalne Skupštine slobodne Srbije, građanske inicijative koja se protivi vlasti Srpske napredne stranke. Profesori i studenti Univerziteta, okupljeni u Skupštini, saopštili su da „neće stajati sa strane i nemo posmatrati kako vlast uništava univerzitet“.

„Došlo je vreme da odlučno stanemo u odbranu naših sloboda. Apelujemo na sve članove akademske zajednice da nam se pridruže u odbrani autonomije univerziteta, a svako ćutanje bi značilo saučešće u zločinu“, dodaje se u saopštenju.

Mreža akademske solidarnosti i angažovanosti (MASA), inicijativa koja okuplja profesore i studente Univerziteta, pozvala je Univerzitet u Beogradu da „sledeći pravno shvatanje Upravnog suda, u ponovnom postupku utvrdi neakademsko ponašanje ministra Malog“, navela je MASA u saopštenju.

„MASA ističe da bi svaki pokušaj da se status plagiranog doktorata Siniše Malog rešava mimo nadležnih tela Univerziteta u Beogradu predstavljao najbrutalnije kršenje autonomije univerziteta koja je zagarantovana Ustavom Republike Srbije“, navedeno je u saopštenju.

Odluku Upravnog suda osudile su i opozicione stranke i pokreti. Među njima i pokret „1 od 5 miliona“. Studenti iz tog pokreta su 2019. godine na 12 dana blokirali rektorat sa zahtevom da organi univerziteta ponište doktorat Siniše Malog.

“Pokret ‘1 od 5 miliona’ pohvaljuje Univerzitet u Beogradu koji je pre skoro dve godine imao snage da se odupre pritiscima režima i da jednom ministru oduzme doktorsku titulu. Za razliku od Univerziteta, Upravni sud tu hrabrost i obavezu da radi po zakonu očigledno nema. Podvlačimo da ova sramna odluka suda Siniši Malom neće vratiti čast, niti će od njega napraviti žrtvu. On će zauvek ostati upamćen kao ‘lažni doktor’, kao neko ko je ukrao tuđi rad i podmetnuo kao svoj – dakle, kao lopov”, saopštio je pokret 1 od 5 miliona.

Kako je Univerzitet poništio doktorat?

Fakultet organizacionih nauka (FON), gde je doktorski rad odbranjen, najpre je doneo odluku da ministrova teza nije plagirana jer je, kako su naveli, bez navođenja izvora preneo samo sedam odsto teksta. Univerzitet taj izveštaj nije prihvatio, već ga je poslao FON-u na ponovno izjašnjavanje.

Potom je Nastavno-naučno veće FON-a usvojilo izveštaj Etičke komisije tog fakulteta o doktoratu ministra finansija Siniše Malog, kojim se utvrđuje postojanje neakademskog ponašanja, ali je umesto predloga da se Malom izrekne mera javne opomene predložilo strožu meru izricanja javne osude za sporni doktorat.

Nakon petogodišnjeg procesa kojeg su obeležile žalbe, peticije, brojne birokratske procedure, ali i studentska blokada rektorata, Odbor za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu je 21. novembra 2019. godine utvrdio neakademsko ponašanje pri izradi doktorske disertacije “jer je u delu disertacije doslovno preuzimao tekstove odnosno cele pasuse iz tekstova drugih autora, bez navođenja imena tih autora”.

Na osnovu te ocene je Senat Univerziteta u Beogradu, u decembru iste godine, jednoglasno poništio doktorat Siniše Malog pod nazivom “Kreiranje vrednosti kroz proces restrukturiranja i privatizacije – teorijske koncepcije i ostvarni rezultati u Srbiji”, koji je 2013. branjen na Fakultetu organizacionih nauka (FON).

Siniša Mali je nakon poništenja doktorata izbrisao titulu iz zvaničnih biografija sa sajta Vlade i Ministarstva finansija, ali nikada javno nije priznao da je plagirao doktorsku disertaciju.

Izvor: Radio Slobodna Evropa

SLOBODNA VOJVODINA

Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima

Published

on

By

Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.

Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes. 

DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa! 

Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.

Služba za medije DZVM-a

Bečej, 18. decembar 2024.

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada

Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac

Published

on

By

Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.

Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.

Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.

Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.

Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.

izvor: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/396078/Prosvetari-razmatraju-radikalizaciju-strajka-Na-stolu-i-potpuna-obustava-rada.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“

Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom

Published

on

By

„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.

Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.

„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.

izvor: https://n1info.rs/vesti/stefanovic-o-izjavi-vucevica-skandalozne-reci-premijera-da-ne-moze-srbija-da-se-rusi-i-zaustavlja-zbog-15-ili-1-555-mrtvih/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Saopštenje za javnost Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije

Published

on

By

  • obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
  • Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
  • Poziva se na odgovornost
    Ministarstvo poljoprivrede
    Skupštinski odbor za poljoprivredu
    Predsednik Vlade Republike Srbije
  • Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
  • koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
  • pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.

Sastanku prisustvovali

Udruženje poljoprivrednika Subotice

Savez Banata

Banatska crnica i

Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore

Published

on

By

Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.

Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.

Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.

Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.

Tome se mora stati na put!

Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.

Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.

I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.

To je jedina garancija uređene i moderne države.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vladavina-prava-sloboda-i-demokratija-alati-u-borbi-protiv-koruptivne-hobotnice-vlasti/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dva guslara u jednoj čardi?

Izgleda da Mađarski nacionalni savet (MNS) odnedavno ima ne jednog, već dva predsednika! Ili ipak ne?!

Published

on

By

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.

Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?

DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.

Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.

DZVM Press

Continue Reading

Trending