Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Bez plana za treću dozu vakcine u Srbiji

Uz upozorenja na novi talas korona virusa tokom jeseni, od zvaničnika Srbije stiglo je i upozorenje da će građanima verovatno biti potrebna i treća doza vakcine protiv korona virusa.

Published

on

Radio Slobodna Evropa (RSE) nije dobio odgovor Vlade Srbije, Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje Srbije „Batut“ kakav je plan za treću dozu – kome će se davati i kada, i kakve se analize o dosadašnjoj učinkovitosti vakcina u Srbiji trenutno sprovode.

Najviše građana Srbije primilo je kinesku Sinofarm vakcinu. Više od četiri miliona doza ove vakcine stiglo je u Srbiju od januara kada je započeta masovna imunizacija. Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein, države u kojima se takođe daje Sinofarm, već su počeli sa primenom treće doze, jer deo populacije nije razvio dovoljan imunološki odgovor posle dve doze kineske vakcine.

Nijedan od proizvođača četiri vakcine koje su dostupne u Srbiji – kineske Sinofarm, američko-nemačke Fajzer/Bajontek (Pfizer/Biontech), ruske Sputnjik V i švedske AstraZeneka (AstraZeneca) koja je razvijena u saradnji sa Univerzitetom Oksford, još uvek nije zvanično saopštio kakvi se rezultati postižu kod građana koji bi primili treću dozu vakcine.

Protokol o davanju treće doze za sada nemaju ni međunarodne zdravstvene institucije – Svetska zdravstvena organizacija i zdravstveni regulator Evropske unije, Evropska agencija za lekove.

Ko traži treću dozu?

Penzioner Dobrivoje Simić iz Novog Sada je nakon revakcine Sinofarmom u februaru, krajem aprila uradio test na antitela.

„Utvrđeno je da nemam dovoljan broj antitela, znači kao da nisam primio nikakvu vakcinu i to je za mene bio veliki šok…Među prvima ću primiti ako se pojavi ta treća doza“, rekao je Simić u videu koji je objavljen na RSE.

Doktorka plućnih bolesti Slavici Plavšić, koja građanima preko društvenih mreža daje savete o vakcinama, kaže za RSE da se na njenu adresu javio određeni broj građana koji su „o svom trošku“ radili test na antitela, pošto ne postoji mogućnost da se to uradi besplatno, i kojima je test posle kineske Sinofarm vakcine pokazao da nemaju antitela.

„Oni su sa pravom zabrinuti, jer smatraju da nisu dovoljno zaštićeni ako nemaju antitela. Za sad država nema odgovor na te probleme koji su prilično česti, iako nemamo pouzdane informacije o tome koliki je to broj građana“, istakla je doktorka Plavšić, članica udruženja Ujedinjeni protiv kovida koje poziva na veću odgovornost zdravstvenih vlasti Srbije u pandemiji korona virusa.

„Naša država, odnosno naši zvaničnici, odluku o trećoj dozi prebacuju na proizvođača“, kaže doktorka Plavšić. Dodaje da bi države trebalo „da izvrše pritisak“ na proizvođača da donese svoju zvaničnu preporuku ili da se prepusti državi da napravi sopstveni plan kako da popravi imunitet vakcinisanih građana.

Napominje da u Srbiji za sada nije moguće da građani nakon dve doze Sinofarma sami zatraže da prime treću dozu ako nemaju antitela – ni treću dozu Sinofarma, ni treću dozu vakcine drugog proizvođača.

Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE) i Bahrein stavili su na raspolaganje Fajzer vakcinu kao dodatnu dozu onima koji su prvobitno imunizovani vakcinom koju je razvio kineski Sinofarm.

Prema oceni doktorke Plavšić, građanima Srbije treba omogućiti besplatne testove na antitela, a posebnu pažnju bi trebalo usmeriti ka rizičnoj kategoriji stanovništva – starijima od šezdeset godina i hroničnim bolesnicima.

„Mnogo bi bolji učinak bio da ta treća doza bude vakcina Fajzer, a ne Sinofarm. Jer ako dve doze nisu dale dovoljan imuni odgovor, nerealno je očekivati da bi ta treća doza istog proizvođača dala dobar odgovor. Ili da se dobro promisli, da krene ponovna vakcinacija sa dve doze vakcinom nekog drugog proizvođača, kod stanovnika starijih od 60 godina i drugih rizičnih kategorija“ rekla je doktorka Plavšić, uz napomenu da je Sinofarm vakcina „dobra“ i da je „ne treba anatemisati“, kao i da je za neke grupe stanovništva „i dalje najbolji izbor“ jer ne izaziva jake nuspojave.

Za sada Srbija, kako kaže, ne kasni sa davanjem treće doze vakcine.

„Zato što bi ta treća doza trebalo da se primi posle šest do osam meseci posle druge doze, a prve osobe u Srbiji su primile vakcinu u januaru. Ali sa logistikom bi trebalo da se počne sada, a da u septembru već počne pozivanje prvih osoba na treću dozu“, ocenjuje doktorka Plavšić.

Treća doza ne treba da plaši ljude

Imunološkinja i docentkinja Medicinskog fakulteta u Beogradu Emina Milošević kaže za RSE da treća doza vakcine „nije nešto što je strano u vakcinologiji“. Mnoge vakcine daju u tri ili više doza. Jedna od njih je, primera radi, vakcina protiv hepatitisa B.

„To (treća doza) nije nešto što treba da plaši ljude, ako dođe do toga. Samo ta odluka ne bi trebalo da bude doneta bez prethodnog promišljanja – kome, šta, kad i kako“, naglašava Milošević.

Prema njenim rečima, bitniji parametar od određivanja broja antitela u organizmu vakcinisanih osoba, jeste određivanje efikasnosti vakcina – da li se neko razboleo posle vakcine ili ne.

Procenat efikasnosti vakcine određivan je u kliničkim ispitivanjima koje su sprovodili proizvođači. Do procenta se dolazi tako što se upoređuje broj zaraženih u vakcinisanoj i nevakcinisanoj populaciji.

„Sva klinička ispitivanja rade se u određenom trenutku kada kruži određeni soj virusa, kada je određeni soj dominantan. Rade se u oročenom vremenskom periodu. Nas zanima kakav je učinak vakcine u realnom životu“, objasnila je imunološkinja.

Srbija da ukrsti podatke iz COVID baza

Podatke o učinkovitosti vakcinacije država Srbija već sad ima, pojašnjava ona. Potrebno je, kaže, samo da se ukrste podaci sa potvrda o vakcinaciji – ko je vakcinisan kojom vakcinom, sa podacima zdravstvenih ustanova u Srbiji.

„Nas zanima da li se čovek razboleo (nakon vakcinacije) ili nije, da li je dobio upalu pluća i da li je došlo do smrtnog ishoda. Imamo podatke koje treba pretočiti u informaciju i na osnovu toga zaključiti da li već sad postoji razlog da se daje treća doza vakcine. I ako da – kojoj starosnoj grupi, koji su to ljudi, da li je to populacija pod posebnim rizikom“, ukazuje Milošević.

Prvi korak je, kako kaže, da se razmotri kakav je efekat vakcinacije u Srbiji kod osoba starijih od 60 godina.

„Kod nas je u ovoj populaciji dominantno davana kineska Sinofarm vakcina za koju nije poznata učinkovitost u ovoj starosnoj grupi. Svetska zdravstvena organizacija je ovu vakcinu odobrila za hitnu upotrebu, ali se navodi da uopšte ne može da se izvede zaključak o populaciji starijoj od 60 godina, zato što je u trećoj fazi kliničkog ispitivanja Sinofarmove vakcine u Bahreinu bilo jako malo ljudi iz ove starosne grupe – kako u grupi vakcinisanih, tako i u placebo grupi“, pojasnila je Milošević.

Šta kažu zvaničnici Srbije?

Epidemiološkinja i ministarka rada u Vladi Srbije Darija Kisić Tepavčević izjavila je 23. juna da još uvek nema pouzdanih podataka da li će građani koji su imunizovani morati da prime nove doze vakcina.

Prema rečima Kisić Tepavčević, članice Kriznog štaba Srbije, dosadašnji podaci su pokazali da imunitet nakon primanja vakcina traje „duže nego što se mislilo“.
O trećoj dozi vakcine 14. juna govorio je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

On je izjavio da trenutno dostupna istraživanja u zemljama sa visokom stopom vakcinacije razmatraju dva moguća modela za primanje treće doze.

U odnosu na to šta ispitivanja pokažu, treća doza vakcine će se primati od devet do 12 meseci posle druge doze, ili će se posle godinu dana ponovo primiti dve doze, rekao je Lončar. Nije, međutim, precizirao na koje se proizvođače vakcina to odnosi i na čija se istraživanja poziva.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je dva dana kasnije upozorio da postoji opasnost od novog talasa korona virusa na jesen i ponovo pozvao građane da se vakcinišu, uz ocenu da vakcina ima dovoljno.

„Ko boga vas molim ljudi, korona će da se vrati. Imaćemo je u teškom obliku, posebno jer će nekima da prođe sedam ili osam meseci od vakcinacije“, rekao je Vučić 16. juna.

Da li će Srbija proučavati efekat vakcina?

Da li je potrebna treća doza, odnosno kakav je efekat vakcina koje se daju u Srbiji, mogla bi detaljno da pokaže naučna studija. Istraživanje imunološkog odgovora građana Srbije na vakcinu protiv korona virusa, koje bi trajalo dve godine i obuhvatilo široku populaciju, planira Institut za primenu nuklearne energije (INEP), ustanova Univerziteta u Beogradu.

Načelnica odeljenja za imunologiju u Institutu za primenu nuklearne energije Ljiljana Sofronić Milosavljević rekla je za Radio Slobodna Evropa da je studija o efektu vakcina „predložena, osmišljena i obrazložena“.

Pored INEP-a, u studiji bi u Srbiji učestvovali i Medicinski fakultet u Beogradu i republički Institut za javno zdravlje „Batut“, u saradnji sa stručnjacima iz zemalja Evropske unije.

Čeka se da je odobri država, odnosno da obezbedi novac za njeno sprovođenje.

„Takvu odluku bi trebalo zajednički da donesu Krizni štab i Vlada Srbije. Zato što takva studija zahteva malo veća sredstva od onih koja se uobičajeno dodeljuju naučnim projektima. Nije odgovor samo šta danas raditi. Pandemija će još trajati. Mogu doći i nove epidemije. Imali bismo kompetentne stručnjake i metode koje to prate na isti način kao u svetu.“, napominje imunološkinja INEP-a.

Preliminarni podaci o zaštiti nakon vakcine

Dok država ne odgovori i ne odobri studiju, imunolozi INEP-a vrše preliminarna istraživanja – kakav je ćelijski odgovor na vakcine. Jer, kako objašnjavaju, nije dovoljno samo utvrditi koliko osoba ima antitela da bi se znalo da li je ostvarena zaštita od infekcije i koliko dugo ta zaštita traje.

Ljiljana Sofrnonić Milosavljević upozorava da to „nije prava studija, jer je uzorak premali“.

„Ćelijski odgovor nam pokazuje koliko dugo naš organizam pamti i kakvog je kvaliteta odgovor koji se pokreće vakcinom protiv korona virusa. Mi imamo neke preliminarne rezultate istraživanja u INEP-u, ali na malom broju (uzoraka) i na osnovu toga ne smeju da se iznose zaključci. Naši preliminarni rezultati su pokazali da se ćelijski odgovor razvija brzo i da dosta dugo traje u odnosu na pojavu i nestanak antitela“, objasnila je imunološkinja.

Kako se daje treća doza?

U Abu Dabiju, glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata, treća doza je moguća tri meseca nakon primljene druge doze Sinofarm, saopštio je predstavnik organizacije Mubadala Health koja je deo državnog zdravstvenog fonda, a prenela agencija Rojters.

On je naglasio da je izbor vakcine za treću dozu, Fajzer ili Sinofarm, slobodna odluka primaoca, a zdravstveni radnici nisu dali preporuke u vezi sa tim.

U Bahreinu, vladin predstavnik je takođe potvrdio da oni koji ispunjavaju uslove mogu dobiti dodatnu dozu vakcina Fajzera ili Sinofarma, a vlada nije dala preporuke oko izbora same vakcine.

Farmaceutska kompanija Fajzer kliničko ispitivanje treće doze vakcine počela u februaru 2021. godine.

Izvršni direktor kompanije Fajzer Albert Burla izjavio je u aprilu da će građanima najverovatnije biti potrebna treća doza šest do 12 meseci nakon primljene druge doze, kao i dovakcinacija svake godine zbog pojave novih varijanti korona virusa.

„Najverovatnije će trebati i treća doza, negde između šest i 12 meseci i zatim će biti docepljivanja svake godine, ali sve to treba potvrditi“, rekao je Albert Burla za američku televiziju CNBC, a prenela agencija Frans pres (AFP).

Ranije tokom aprila Fajzer je objavio da je efikasnost vakcine 91 odsto – kao i da podaci probnih kliničkih istraživanja ukazuju da je više od 12.000 vakcinisanih građana razvilo imunitet u trajanju od najmanje šest meseci.

Kineska farmaceutska kompanija Sinofarm saopštila je 28. marta da su “preliminarni rezultati pokazali da dodatna revakcinacija može da poveća broj antitela i da istovremeno poboljša sposobnost vakcine da se odbrani od mutacija virusa”.

Predstavnik Sinofarma Džang Juntao rekao je da će „odgovor na pitanje da li je dodatna doza neophodna i kada treba da bude data, biti zasnovan na rezultatima predstojeće treće faze kliničkih ispitivanja”.

Šta kažu međunarodne institucije?

Ko su kandidati za treću dozu, za sada ne zna ni Svetska zdravstvena organizacija. Direktor Kancelarije SZO u Srbiji Marijan Ivanuša izjavio je 10. juna za RTS da veruje da će doći do trenutka kada će treća doza biti potrebna, ali da Svetska zdravstvena organizacija za sada nema tačan odgovor kada i kome.

On je ukazao da je cilj SZO da do kraja 2021. godine prvu i drugu dozu vakcine primi 30 odsto stanovništva, ali da je „svet daleko od toga“.

Evropska agencija za medicinska sredstva (EMA) saopštila je 12. maja da je neophodno sprovesti dodatna klinička istraživanja na terenu da bi se ustanovilo koliko dugo vakcine protiv korona virusa štite od zaraze, kao i da li je potrebna dodatna vakcinacija kako bi se pojačala otpornost organizma na infekciju.

Načelnik odeljenja za zdravstvene rizike i strategiju vakcinacije Marko Kavaleri upozorio je na preuranjene odluke o tome da se stanovništvo dodatno vakciniše.

“Moramo da se oslonimo na dokaze iz realnog života i ostale raspoložive podatke da bismo znali kada bi trebalo da se upotrebi i treća doza”, poručio je Kavaleri, a preneo Rojters.

U Evropskoj uniji su, pored ostalih, odobrene dve vakcine koje su u upotrebi i u Srbiji – Fajzer i AstraZeneka. Kineska Sinofarm vakcina i ruska vakcina Sputnjik V, koje se daju u Srbiji, nemaju odobrenje evropskog regulatora.

Šta je Srbija do sad uradila?

Pre „trećeg koraka“, prvo treba proveriti kako napreduju „koraci jedan i dva“, odnosno – koliko je ljudi u Srbiji vakcinisano i da li je to dovoljno.

Imunološkinja Emina Milošević ocenjuje da je u Srbiji proces vakcinacije „razvučen“. Za uspešnu vakcinaciju, kaže, neophodno je da se vakciniše veliki broj ljudi za kratko vreme.

„Jer to je način da suzbijete eventualne varijante virusa koje bi donele nove i nove talase epidemije. Obuhvat vakcinacijom kod nas nije dovoljno dobar da nam pruži kolektivni imunitet. Za kolektivni imunitet pominjalo se 70 odsto vakcinisanih u odnosu na ukupnu populaciju, posle su političari pominjali 60 ili 70 punoletnih, pa taj u izjavama procenat malo po malo pada“, ukazuje ona.

Srbija je sa masovnom vakcinacijom počela u januaru 2021. godine. Za više od šest meseci, prema zvaničnim podacima, prvu dozu vakcine primilo je više od polovine punoletnih građana.

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Građani da se ne plaše Vučićevih pretnji

Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”

Published

on

By

On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.

“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš. 

Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-gradjani-da-se-ne-plase-vucicevih-pretnji/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Laura Koveši i Evropsko javno tužilaštvo istražuju slučaj Železničke stanice u Novom Sadu

Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) potvrdilo je da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu

Published

on

By

Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.

„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.

Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.

Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.

(Nova.rs, foto: Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/nova-rs-laura-kovesi-i-evropsko-javno-tuzilastvo-istrazuju-slucaj-zeleznicke-stanice-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Masovne demonstracije na ulicama Novog Sada u okviru generalnog štrajka: Korak po korak – pobeđujemo mrak

Kolone studenata i učenika spojile su se sa kolonom građana u blizini univerzitetskog kampusa u Novom Sadu i krenule u protestnu šetnju novosadskim bulevarima i ulicama u okviru generalnog štrajka, na koji su pozali studenti u blokadi

Published

on

By

Kolona od najmanje 10.000 ljudi kreće se Stražilovskom ulicom, prema Bulevaruz Mihajla Pupina, odakle će doći do Srpskog narodnog pozorišta, gde će održati 15 minuta tišine ta 15 žrtava tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Nakon što su krenuli iz kampusa, studenti su se susreli sa građanima u blizini JKP Informatika, odakle su krenuli dalje u šetnju.

Na generalni štrajk su pozvali novosadski Studenti u blokadi.Jedan muškarac je pokušao svojim automobilom da prođe kroz kolonu demonstranata, ali su ga redari blokirali i on se vratio.

Demonstranti prave buku pištaljkama, trubama i vuvuzelama. Oni nose zastave Srbije.

Nose i brojne transparente, među kojima su “Prosvetni ratnici”, “Sloboda miriše na lale”, “Bliži zatvoru nego narodu” sa karikaturo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijera u ostavci Miloša Vučevića, predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i drugih visokih funkcionera režima.

Nose i transparent “Policajci i sudije, ili ste uz narod ili ste izdajnici, ili ste za zakon ili ste za mafiju, pažljivo birajte svoje, ili…”, “Svi u štrajk”, “Vidimo se u Beogradu”, “Kako seješ – tako žanješ”, “Seme za promene”,  “Preorimo sistem”, “Gari, ne budi Ćaci”, „Korak po korak – studenti i profesori pobeđuju mrak“.

Ovom štrajku se, kako su naveli, može doprineti kada zaposleni uzmu slobodan dan ili bolovanje, obustave rad, građani ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, a ne idu ni u pozorišta i bioskope.

Štrajku su se pridružili advokati, brojni preduzetnici, među kojima je i više veterinarskih ambulanti, kao i nezavisni mediji.

Kao i na dan prethodnog štrajka 24. januara, fokus je ovog puta na javnim preduzećima zbog, kako su rekli, toga što je „tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku“.

Šetnjom će biti obuhvaćena javna i komunalna preduzeća Informatika, Urbanizam, Čistoća, Pošta kod Merkatora, Toplana i Elektrovojvodina, zatim Osnovni sud, Više javno tužilaštvo, Školska uprava, Srpsko narodno pozorište, Pošta u centru, Zavod za urgentnu medicinsku pomoć, Klinički centar Vojvodine, Institut za javno zdravlje Vojvodine, saopštili su studenti.

IT zajednica u Novom Sadu saopštila je da od 10h blokiraju raskrsnicu Bulevara cara Lazara i Stražilovske ulice, kod kampusa, gde čekaju studente kako bi im se pridružili u protestnoj šetnji.

Srednjoškolci Novog Sada najavili su da će se okupiti kod Futoške pijace, gde će u 11.30 časova održati 15-minutni pomen za stradale u padu nadstrešnice. Posle toga će, kako su saopštili, dočekati studente i profesore.

Prosvetari Novog Sada okupljaju se u 11 časova ispred Školske uprave gde najavljuju „buku“ zbog neisplaćenih zarada, a potom će se priključiti studentima.

Takođe, vaspitači su najavili da će i ovog petka nastaviti sa umrežavanjem, odnosno blokiranjem raskrsnica u 11.52h, nakon čega će se i oni pridružiti ruti na kojoj su studenti.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/masovne-demonstracije-na-ulicama-novog-sada-u-okviru-generalnog-strajka-korak-po-korak-pobedjujemo-mrak/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Novosadski studenti o generalnom štrajku: Pridružuju se i sindikati, u fokusu javna preduzeća

Generalnom štrajku najavljenom za 7. mart pridružiće se i sindikati, a u fokusu ovog puta biće javna preduzeća

Published

on

By

Studentkinja Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Darija Sabadoš navela je u Insajderovoj emisiji “Marker” da je podrška za najavljeni štrajk mnogo veća nego što su očekivali.

“Prethodnom štrajku su se mahom priključili i omasovili ga mikro i mali preduzetnici, a radnici su nekako bili skrajnuti. Razgovora sa sindikatima nije bilo. Međutim, za 7. mart smo kontaktirali različite sindikate. Podršku smo prvo dobili od Sindikata nauke Srbije, oni su direktno podržali studentske zahteve, zato što taj sindikat okuplja studente doktorskih studija. Podržali su nas takođe Granski sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost, Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, samim tim i Vojvodine, Ujedinjeni sindikati Sloga. Podrška je stigla i od inženjera u okviru Inženjerske komore Srbije, kao i od poljoprivrednika koji nisu sindikalno organizovani, ali su s nama od početka”, rekla je studentkinja.

Student Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić rekao je za Insajder da je “lepota u tome  što nije u pitanju koordinisana akcija, ali da se opet vidi solidarnost i zajednički cilj studenata, s obzirom na to da će se svuda u Srbiji istovremeno dešavati isto”.

“Mi smo blokadama samih fakulteta naterali nastavno osoblje da uđu u generalni štrajk, a jedino što možemo jeste da pozovemo i ostale građane i radnike na potpunu obustavu rada, prvenstveno u državnim i javnim preduzećima, a potom i one privatnom sektoru – da na isti način podrže kolege iz javnog sektora”, rekao je student za Insajder.

Na pitanje kakav je plan za petak, Sabadoš je rekla da će biti organizovana protestna šetnja, te da će studenti obići 13 javnih preduzeća u Novom Sadu.

“Okupljanje počinje 7. marta u 10 sati u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ruta će biti blagovremeno objavljena. Plan je da napravimo krug oko grada obilazeći preduzeća. Fokusirali smo se na javna preduzeća zbog toga što je tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku. Predviđen je minimalan proces rada, što štrajk čini nevidljivim i neefikasnim”, ističe Sabadoš.

Govoreći o protestu zakazanom za 15. mart u Beogradu, navode da je u pitanju “koordinisana akcija između svih univerziteta” i da su dogovori u toku.

Na pitanje kako vidi incidente u Skupštini, studentkinja Sabadoš je rekla da “smatra da njena lična mišljenja nisu od značaja za širi studentski pokret”, kao i da od plenuma, što fakultetskog, što univerzitetskog, nema odobrenje da komentariše ove događaje.

Student niškog Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić kaže da su na tom fakultetu pratili dešavanja u Skupštini, napominjući da su se studenti već ranije “ogradili od stranačkih uticaja i političkih partija”.

Podsetimo da su novosadski studenti ranije pozvali na generalni štrajk u petak, 7. marta. Mnoge organizacije, udruženja, sindikati i građani već su potvrdili da će učestvovati u štrajku.

Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine doneo je odluku o jednodnevnoj obustavi rada u petak, 7. marta.

“Advokatska komora Vojvodine potvrđuje svoju odlučnost u podršci studentima za ostvarenje njihovih zahteva do konačnog ispunjenja. Imajući u vidu da su studenti izdali saopštenje, objavljeno u medijima i na društvenim mrežama, kojim su pozvali sve građanke i građane Republike Srbije da im se dana 7. marta pridruže u generalnom štrajku, smatramo da Advokatska komora Vojvodine i svi njeni članovi, treba da se priključe ovom apelu studenata i da daju svoj doprinos tako što će se priključiti generalnom štrajku na način kako su to studenti predložili”, naveli su u AKV.

Studenti su ranije pozvali i građane da učestvuju u generalnom štrajku.

Pozvali su Novosađane da 7. marta uzmu slobodan dan ili bolovanje, da obustave rad sa kolegama, da ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, ne idu tog dana u bioskope i pozorišta. 

Prvi generalni štrajk na koji su pozvali studenti održan je 24. januara. Odazvao se veliki broj privatnika i službi javnog sektora širom Srbije, a kako je 021.rs pisao, tog dana je izdato manje računa nego dva petka pre toga.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/403265/Novosadski-studenti-o-generalnom-strajku-Pridruzuju-se-i-sindikati-u-fokusu-javna-preduzeca.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

“Vodovod”: Od večeras isključenja vode od 23h do 4h zbog regeneracije bunara

Kako su naveli u JKP vodovodu i kanalizaciji od večeras kreće restrikcija vode u periodu od 23h do 4h

Published

on

By

“Vodovod” je saopštio da je bunar BHD 5 na izvorištu “Ratno ostrvo” isključen sa sistema do završetka radova na regeneraciji.

Radovi će biti gotovi do kraja aprila.

Kako saopštavaju iz “Vodovoda”, ovaj infrastrukturni projekat je od ključnog značaja za poboljšanje kapaciteta vodosnabdevanja u Novom Sadu.

Regeneracija podrazumeva temeljno uklanjanje taloga i nanosa koji se prirodno stvaraju tokom dugogodišnje eksploatacije bunara. Ovim radovima omogućava se bolji protok vode i povećava efikasnost sistema.

Bunar BHD 5 je do sada obezbeđivao 45 litara vode u sekundi, a nakon regeneracije moći će da obezbedi 80-90 litara u sekundi, što će značajno doprineti stabilnosti vodosnabdevanja u gradu.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Servisne-informacije/402566/Vodovod-Od-veceras-iskljucenja-vode-od-23h-do-4h-zbog-regeneracije-bunara.html?fbclid=IwY2xjawIrIWBleHRuA2FlbQIxMQABHYSKldZbK0tt8whR_Dn06W8JtNVMNdwDYvRYF_d570aVSEBrUghYUu5L5w_aem_q-HRU3Op-7Iz_qaK4ZR-cw

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV i DZVM: Balint Pastor da se izvini građanima Vojvodine i povuče se iz politke

Aron Čonka, predsednik Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara (DZVM) i Aleksandar Marton, portparol LSV Vojvođani, pozvali su danas predsednika Saveza vojvođanskih Mađara Balinta Pastora da se izvini građanima Vojvodine i povuče iz politike

Published

on

By

U zajedničkom saopštenju su istakli da je Pastor “sramno podržao Šešeljevog radikala” za zamenika gradonačelnika Novog Sada, ocenivši da je saradnja SVM i radikala dovela  do pada broja Mađara u Vojvodini sa 400, na 186 hiljada.

“Podrška odbornika Saveza vojvođanskih Mađara u novosadskoj Skupštini izboru Đurađa Jakšića, inače visokog funkcionera Šešeljeve Srpske radikalne stranke, za zamenika gradonačelnika Novog Sada, samo je još jedan primer potpune otuđenosti politike Balinta Pastora i njegovih saradnika od vojvođanskih Mađari, ali i svih drugih građana Vojvodine”, poručili su njih dvojica.

Ocenili su da je taj sraman izbor izveden uz napad policije na odbornike i okupljene građane, u stilu diktatorskih nedemokratskih režima.

“Od početka svog političkog delovanja, Vojislav Šešelj je bio otvoreni protivnik manjinskih zajednica, a devedesetih godina je učestvovao u organizaciji i sprovođenju politike progona sremskih Hrvata, ali i Mađara, Rusina, Slovaka, za šta je i osuđen na dugogodišnju zatvorsku kaznu”, podsetili su u saopštenju Marton i Čonka.

Dodali su da je politička i društvena elita vojvođanskih Mađara, zajedno sa drugim vojvođanskim građanskim i demokratskim snagama znala da odgovori na sve te pritiske, a da je Balint Pastor “na sve to pljunuo” pokazujući da su mu interesi uskog kruga u samom vrhu SVM bliži od interesa zajednice. 

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/lsv-i-dzvm-balint-pastor-da-se-izvini-gradjanima-vojvodine-i-povuce-se-iz-politke/

Continue Reading

Trending