Potraga za pravim “receptom”: Diplomatska ofanziva gura Zapadni Balkan ka EU, ali put iz limba ima i svoje uslove
Šolc, Berbok, Mišel, Varhelji, Šalenberg… Diplomatska ofanziva evropskih zvaničknika na Srbiju i Zapadni Balkan signal je da bi put ka EU, koji je godinama zamrznut, polako mogao da se otvori za zemlje regiona. Ipak, put iz limba ka konkretnim koracima u evropskom savezu za Srbiju nosi i niz uslova koja je neophodno ispuniti
Šolc, Berbok, Mišel, Varhelji, Šalenberg… Diplomatska ofanziva evropskih zvaničknika na Srbiju i Zapadni Balkan signal je da bi put ka EU, koji je godinama zamrznut, polako mogao da se otvori za zemlje regiona. Ipak, put iz limba ka konkretnim koracima u evropskom savezu za Srbiju nosi i niz uslova koja je neophodno ispuniti. U ovom trenutku, osim pitanja Kosova, na vrhu prioriteta su i sankcije Ruskoj Federaciji.
Rat u Ukrajini pomrsio je mnoge konce u Evropi i svetu. Ipak, koliko god su dešavanja na istoku starog kontinenta u fokus evropskih političara, Zapadni Balkan nije pao niže na agendu, već je, naprotiv, postao teritorija koju su poslednjih meseci posetili važni zapadni zvaničnici, sa ciljem, čini se, da Zapadni Balkan gurnu bliže EU. Otvorena pitanja, ipak, i dalje ostaju – kako, kada, po kom modelu i u kojoj meri su članice Unije spremna da otvore vrata državama regiona. Kako sada stoje stvari, čini se da ni među njima nema jedinstvenog stava.
Ipak, da su se stvari pomerile iz “mrtve tačke” pokazuje upravo evropska diplomatska ofanziva u regionu.
Nemački kancelar Olaf Šolc bio je samo jedan od ukupno šest zvaničnika te zemlje koji su u protekla tri meseca posetili Srbiju, a dodatno angažovanje EU, potvrdile su i posete predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, kao i evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija. Ali, nije se samo Evropa angažovala u regionu i Srbiji. U Beogradu i drugim prestonicama, posle imenovanja nove “graniture” ambasadora i diplomata zaduženih za ove prostore, boravili su američki senatori, pa i specijalni izaslanik za Zapadni Balkan Stejt Departmenta Gabrijel Eskobar.
Poslednja u nizu poseta ministra spoljnih poslova Austrije Aleksandera Šalenberga. On je došao je u Beograd nakon što su iz Austrije više puta naglasili da apsolutno podržavaju integraciju Zapadnog Balkana, a potom i da neće pristati na članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji ovog regiona. Takođe, iz Austrije stiže i predlog o postepenoj integraciji ZB u evropski blok, što je jedan u nizu predloga o načinu pristupanja nekoliko zemalja među kojima je i Srbija. Sve ove posete došle su uoči samita Evropske unije i Zapadnog Balkana koji će se održati krajem ovog meseca.
Tako se, prema oceni stručnjaka koji su govorili za Euronews Srbija, može očekivati zalaganje zemalja članica da se pronađe način bliskije saradnje sa zemljama Zapadnog Balkana i da se one približe EU. Na tom putu, međutim, kada je reč o Srbiji stoji neuvođenje sankcija Rusiji.
Angažovanje Austrije
Uoči dolaska austrijskog ministra u Beograd, non pejper o susedskoj politici i proširenju EU koji su sastavili upravo Šalebnerg i ministarka za evropska pitanja Austrije Karoline Edštadler naišao je na prve pozitivne reakcije iz više zemalja članica Unije.
U tom dokumentu Šalenberg i Edštadler predlažu postepenu integraciju kandidata za članstvo u EU, te smatraju da bi kandidati, pre punopravnog članstva trebalo da budu integrisani u institucije i fondove EU, kako bi građani još za vreme pristupnog procesa osetili benefite budućeg članstva.
Austrijski ministar istakao je u Beogradu da je ključni pokretač za stabilnost i saradnju Evropska unija i niko drugi. Naglasio je da je Austrija među prva tri najveća strana investitora, i da i dalje postoji interesovanje austrijskih kompanija da povećaju investicije.
Govoreći o austrijskom non pejperu, rekao je da je od obećanja u Solunu prošlo 19 godina, što je predugo.
“Naš predlog je da se prema državama regiona korak po korak iz jedne oblasti u drugu, bilo da je energija, saobraćaj ili nešto drugo, odnosimo kao prema punopravnim članicama. Evropska perspektiva nije jednosmerna ulica. Nalazimo se pred korenitim potresom našeg sistema bezbednosti u Evropi. Niko ne može da se nada da će biti samo posmatrač sa strane“, podvukao je on.
Zapadni zvaničnici poslali jasne poruke
Angažovanje austrijskih zvaničnika, međutim, samo je deo paketa. U diplomatsku ofanzifu na Srbiju i Zapadni Balkan ovog proleća krenule su i SAD i EU.
U Beogradu i drugim prestonicama, posle imenovanja nove “graniture” ambasadora i diplomata zaduženih za ove prostore, boravili su američki senatori, pa i specijalni izaslanik za Zapadni Balkan Stejt Departmenta Gabrijel Eskobar. U Srbiji, ali i u drugim državama Zapadnog Balkana boravilo je šest nemačkih zvaničnika za tri meseca, a nemačku ofanzivu nakon formiranja nove Vlade počela je ministarka spoljnih poslova Analena Berbok. Potom su sa srpskim zvnaičnicima razgovarali drugi važni zvaničnici iz Nemačke, najpre oči i uši Analene Berbok, kako je sama nazvala specijalnog izaslanika Nemačke za Zapadni Balkan Manuela Saracina. Srbiju je posetila i nemačka ministarka odbrane Kristina Lambreht.
Na posletku, u Beograd je došao i nemački kancelar Olaf Šolc. Svi oni su, na čelu sa Šolcom, poslali jasnu poruku Srbiji, da je nepohodno da se uskladi sa spoljnom politikom EU i da uvede sankcije Rusiji. Međutim, ono što odjekuje nakon ovih poseta je i poruka da se nikako nije odustalo od integracije Zapadnog Balkana, pa ni Srbije u EU i da se radi na procesima i modelima prodruživanja i saradnje sa evropskim blokom.
Takođe, iako ne kao zvaničnik Nemačke, ali Nemica u Evropskom parlamentu, izvestilac za Kosovo i Metohiju, Viola fon Kramon, poznata po oštrijim stavovima prema Srbiji, ovoga puta je u Beogradu poslala poruku da je uvođenje sankcija Rusiji u interesu Srbije, ali da nije na EU da bilo koga tera na to.
Dodatno angažovanje EU u pogledu saradnje sa regionom Zapadnog Balkana kao i integracijama, potvrdile su i posete tokom maja meseca, prvo Šarla Mišela predsednika Evropskog saveta, a potom i evropskog komesara za proširenje Olivera Varheljija. Varhelji je podršku dao i inicijaivi Otvoreni Balkan i uputio poziv predsedniku Srbije na razgovor tokom samita Evropske unije i Zapadnog Balkana.
U junu je saradnju sa Mađarskom, članicom EU koja podržava integracije Srbije, potvrdio i ministar spoljnih poslova te zemlje Peter Sijatro, koji je razgovarao sa predsednikom Srbije u Beogradu.
Krčenje puta ka EU
Predsednica Evropskog pokreta Jelica Minić istakla je za Euronews Srbiji da je posetama i diplomaskom ofanzivom EU, nakon iskustva sa ratom u Ukrajini, želi i da spreči eventualne probleme u ovom regionu.
“Budući da se nalazimo okruženi Evropskom unijom, oko nas su EU i NATO, bilo kakva ozbiljna destabilizacija našeg regiona je za Evropsku uniju novi potencijalni šok. U toku je defile stranih diplomata, senatora i zvaničnika. Sve to kao da polako usisava naš region najzad u nešto što bi se moglo videti kao jedna interesna mreža EU. Ipak, nemaju sve zemlje EU identične koncepcije na pitanje šta dalje sa regionom”, kazala je Minić.
Govoreći o uvođenju sankcija Rusiji, ona je istakla da to pitanje svakako stoji na putu Srbiji.
“Sankcije su ogromna smetnja. Srbija ne može dugoročno da ostane jedina zemlja u Evropi koja vodi posebnu politiku vezano za rat u Ukrajini. Srbija nema veličinu i snagu Turske, Srbija je praktično zatvorena, okružena EU i NATO, ne može ostati u tom statusu večno”, rekla je Minić i ukazala na moguće posledice ne prihvatanja sankcija Rusiji.
“Ako se pređe crvena linija, može se desiti da Srbija doživi potpuno obustavljanje procesa pristupanja i što je još gore može doći do problema sa stranim investitorima, jer i Nemačka i Austrija, čiji su predstavnici bili, a koje su značajne, mogu da dođu u položaj da povuku investicije, a videli smo kako to može da izgleda, posebno kada su u pitanju ljudi koji rade u tim stranim firmama”, istakla je predsednica Evropskog pokreta u Srbiji za Euronews Srbija.
Takođe, diplomata Zoran Milivojević rekao je ranije za Euronews Srbija da ima utisak da je nemačko viđenje usklađivanja spoljne politike konkretno u ovom slučaju jedan od ključnih kriterijuma za napredak u procesu pristupanja Uniji.
“Dakle, ono što je proces usaglašavanja spoljne politike, koji treba da se završi u trenutku potpisivanja pristupnog ugovora, što je još daleko, u ovom slučaju odnosa prema Rusiji i sankcijama dolazi u prvi plan, i predstavlja kriterijum u ovom trenutku, a ne u procesu. I ne na daljinu, rekao bih u što kraćem vremenu”, rekao je Milivojević.
On je ocenio i da nova nemačka Vlada ima ambiciju da politiku proširenja EU vrati na agendu i da joj da određenu dinamiku.
“To znači da će to biti jedna od tema raspleta u samoj EU, imajući u vidu da tamo postoje razlike oko toga i imajući u vidu poslednju inicijativu Emanuela Makrona o političkoj zajednici”, rekao je on.
Podsećanja radi, iz Francuske, koja je uz Nemačku vodeća članica EU, dolazile su poruke o stvaranju političke zajednice za zemlje Zapadnog Balkana, ali i za tri zemlje koje su zatražile članstvo, Ukrajinu, Gruziju i Moldaviju. Ovaj predlog delovao je kao predvorje EU, te Francuska, deluje, sada stoji dalje od konkretnih planova o proširenju Unije. Na tom tragu bio je i predlog predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela, koji je uoči posete ovom regionu predložio stvaranje tzv. geopolitičke unije. To je bila i glavna tema njegove posete kojaje još jedna u nizu kada se govori o zvaničnicima iz EU.
Ipak, nakon poseta i poruka zapadnih zvaničnika, posebno nakon posete kancelara Šolca, i Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za poliitčku izuzetnost smatra da bi trebalo da nas raduje to što imamo konkretne poruke o ubrzanju evropskih integracija.
“Godinama govorimo o zastoju, da se ceo Zapadni Balkan nalazi u limbu, i možda će u nekim drugim prestonicama Zapadnog Balkana ove poruke biti prihvaćene sa malo više radosti. Ovo je vrlo snažna poruka”, istakao je je Vladisavljev za Euronews Srbija.
Kada je reč o Otvorenom Balkanu, predsednica Evropskog pokreta Jelica Minić navodi da su poruke o toj inicijatiivi u EU protivrečne, ali da se iz Brisela prvenstveno insistira na Berlinskom procesu, koji uključuje sve zemlje Zapadnog Balkana.
“Tu je posebno važna poruka Gabrijela Eskobara na samitu u Ohridu, da je to ekonomska inicijativa, a ne politička i da bi više trebalo uključiti privredne komore regiona”, kazala je predsednica Evropskog pokreta Jelica Minić.
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.