Kuda ide Severna Irska: Da li će se ostvariti san republikanaca za ujedinjenjem
Pre 25 godina potpisan je Sporazum iz Belfasta, poznatiji kao Sporazum na Veliki petak, koji je okončao tri decenije dugo nasilje u Severnoj Irskoj. Na godišnjicu potpisivanja sporazuma ističe se da je taj dokument doprineo opstanku mira, ali analitičari ističu da su podele u Severnoj Irskoj i dalje duboke, dok strah od nasilja nije nestao pa su britanske obaveštajne službe podigle nivo pretnje od terorizma za Severnu Irsku sa “značajnog” na “ozbiljan”
Većinski katolička država ostala je pre 100 godina bez jedne šestine ostrva, gde su živeli protestanti. Severna Irska tada je podeljena između dve zajednice – nacionalista, većinom katolika koji su tražili ujedinenje sa Irskom, i većinskim protestantima koji nisu želeli odvajanje od Britanije.
Suživot dve zajednice nije postojao jer su manjinski Katolici bili izloženi diskriminaciji, a svaki pokušaj protesta završavao se oštrim odgovorom britanske policije.
To je dovelo do konflikta koji je trajao decenijama, a u koji su bili uključeni Irski republikanski militanti (IRA), paravojne formacije, i britanske trupe. U bombaškim napadima i pucnjavama ubijeno blizu 3600 ljudi, većinom u Severnoj Irskoj. Na meti IRA bili su i britanski političari.
Desetog aprila 1998. godine, na Veliki petak, britanske i irske vlasti, uz posredovanje Vašingtona, potpisale su sporazum koji je označio početak mira na teritoriji oko koje su se Britanci i Irci decenijama sporili, još od perioda kada je Irska izvojevala nezavisnost od Ujedinjenog kraljevstva.
Sporazum na Veliki petak je potvrdio da je Severna Irska deo Ujedinjenog Kraljevstva, ali je navedeno da bi se u budućnosti mogla ujediniti sa Irskom ako većina na severu i u republici podrži taj potez.
Čovek koji je objavio da je sporazum postignut pre 25 godina – savetnik u vladi tadašnjeg britanskog premijera Tonija Blera, Alister Kembel, rekao je u intervjuu za Euronews Srbija u Severnoj Irskoj danas institucije ne funkcionišu onako kako bi trebalo.
“To je tragedija svega, jer od decentralizacije, od formiranja institucija koje su osnovane i funkcionisale, činilo se da funkcionišu dobro. Zapravo, kad pogledate one su više bile u blokadi nego što su bile aktivne. One sada ne rade”, istakao je Kembel.
On je dodao da je bivši britanski premijer Boris Džonson “lakomisleno negirao problem”, a da se trenutni premijer Riši Sunak bar trudi da ga popravi. Pre svega, smatra Kembel, Sunak želi kroz “Vindzorski” okvir da reši neke od problema nastalih Bregzitom.
Prilikom izlaska UK iz Evropske unije, jedan od najvećih problema ostao je onaj koji se tiče trgovinskih odnosa između ostatka Velike Britanije i Severne Irske. Džonson je ostavio carine i druge prepreke na uvoz robe u Severnu Irsku kako bi granica između Britanije i njenog EU suseda, Republike Irske, ostala otvorena.
Ovome su se posebno protivili iz Belfasta, a tri godine kasnije, u britanskom parlamentu usvojen je “Vindzorski okvir” premijera Rišija Sunaka – izmenjen Severnoirski protokol koji sada uklanja veći deo carinskih prepreka i olakšava trgovinu.
Severnoj Irskoj se, ovim okvirom, daje tzv. “Stormontska kočnica”, koja znači da mogu pokrenuti postupak za opovrgavanje novih trgovinskih pravila EU koja bi se primenjivala u regionu, što je bio ključni zahtev unionista.
Severnoirska Demokratska unionistička partija (DUP), koja od prošlih izbora blokira rad parlamenta, međutim, i dalje nije zadovoljna, jer smatra da ova “kočnica” ne ide dovoljno daleko.
Kembel naglašava da je DUP u vreme Sporazuma na Veliki petak bila protiv tog sporazuma, i da je postala vodeća partija u Severnoj Irskoj.
“Onda, na poslednjim izborima, Šin Fejn, nacionalistička partija, izbija na prvo mesto i od tada nema funkcionalnih institucija”, obbjašnjava Kembel.
Sagovornik Euronews Srbije dodaje i da svi političari u Severnoj Irskoj moraju da shvate kako bi trebalo da rade zajedno i vrate se u vladu, kao i da smatra da bi trebalo delovati u okviru Vindzorskog okvira.
Upravo tu je, smatra, i neuspeh Sunaka – što nije ubedio DUP i jedan broj ljudi u sopstvenoj partiji da je Bregzit zapravo “put napred”, iako zna da su napravljeni problemi u kontekstu Severne Irske, mada pokušava da ih reši.
“Poslednji put kada sam bio u Severnoj Irskoj, u Belfastu, gde sam razgovarao s poslovnim ljudima, oni su bili srećni sa zajedničkim tržištem i počeli su da shvataju da imaju koristi od oba sveta. I naravno da imate ekstreme koji će sve odbijati, protiv svega se buniti, ali vidim da postoji rašireno mišljenje u Severnoj Irskoj da se to moralo napraviti”, rekao je Kembel.
Da li će se ostvariti san republikanaca?
Stalno tinjajuće nezadovoljstvo i nemirna politička scena u Severnoj Irskoj, ponovo podgrevaju priče o potencijalnom referendumu za nezavisnost te države, a ako je po želji republikanaca, čak i njeno ujedinjenje sa Irskom.
U toj zemlji počinje da dominira katoličko stanovništvo, i mada je donekle neoprezno reći da su svi katolici nužno za ujedinjenje Irske, ipak postoje šanse da se to dogodi, s obzirom na takvu mogućnost predviđenu i samim Sporazumom na veliki petak.
“To je sada teško zaključiti. Demografska pitanja su legitimna i stvarna, katolička populacija raste brže nego protestantska. Mislim da se ne može pretpostaviti da su svi katolici automatski za ujedinjenu Irsku, kao što ne možemo reći ni da su svi protestanti pristalice Bregzita, jer nisu. To je tragično na neki način. Severna Irska, kao i Škotska, nisu glasali za Bregzit – većina je glasala protiv”, navodi Kembel.
Istoričar Vukan Marković za Euronews Srbija, osvrćući se na ono što je Sporazum na Veliki petak predstavljao 1998. godine, kao i na ono što je njegova zaostavština danas, kaže da su prilikom postizanja primenjene dve paradigme: prvo – da nijedna strana ne može sve da dobije, a druga sve da izgubi, i drugo – neverovatna količina finansijske pomoći koja je uložena u obnovu.
“Društvo kao severnoirsko nikada neće biti jednostavno. U Belfastu su zidovi koji razdvajaju zajednice su na sve strane, jer rezidualno ostaje ta mržnja decenijama posle konflikata. I Severna Irska i Republika Irska su bogato razvijene, i postoji presečna tačka gde je teško reći da se vole, poštuju i doživljavaju jedni druge kao pobratime. Međutim, tolerišu se”, ističe Marković.
“Tolerišu se delom zbog zidova, delom zbog ekonomske razvijenosti, a delom jer je omogućen takav institucionalni okvir gde će i jedne i druge zadovoljiti u meri da ne bude previše problematično za jedne i druge”, navodi on.
Marković: Škotska najviše preti, ali London mora da dozvoli referendum
Marković ističe da je za Severnu Irsku glavni problem kakva će biti granica prema Republici Irskoj, i da pitanje referenduma o nezavisnosti nije glavno na agendi dok se ne finalizuje Bregzit i ne odluči kakav će se model ulaska robe odrediti za Severnu Irsku, a kakav za Republiku Irsku.
Sve je ovo, dodaje, u sklopu još većeg problema za Ujedinjeno kraljevstvo, koji predstavlja Škotska.
“Od četiri države, Škotska preti najviše da se odvoji, ali isti mehanizam koji omogućava da se održi referendum, podrazumeva da vlada u Londonu taj referendum dozvoli” naglasio je Marković.
O tome da će cilj Škotske biti nezavisnost, govorio je i nedavno izabrani novi premijer te zemlje, Humza Jusaf. Ovo je okosnica njegove politike, o čemu svedoči i to što je zamenik premijera, Džon Svini, prilikom čestitke Jusafu naveo da će “on biti taj koji će dovršiti put ka nezavisnosti”.
“Mi ćemo biti generacija koja donosi nezavisnost za Škotsku”, naveo je on, a u intervjuu za ITV nešto ranije istakao je da bi “prva stvar koji bi uradio kao premijer, bio formalni zahtev poslat Dauning stritu za održavanje novog referenduma o nezavisnosti”.
Bez obzira na želje i spremnost Jusafa, postizanje škotske nezavisnosti biće veliki izazov za novog lidera SNP-a, jer je prema istraživanjima javnog mnjenja samo 39 odsto škotskih građana pružalo podršku nezavisnosti.
Liga socijaldemokrata Vojvodine VOJVOĐANI smatra da su najavljene izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku skandalozne i da demokratsko snage u Srbiji moraju da spreče njihovo izglasavanje u Narodnoj Skupštini.
Očita je intencija naprednjačke vlasti da Srbiju gurne što dublje u blato autoritarnog i nedemokratskog društva. Pre svega, nedopustivo je da je predloženo da se ukine neutralnost sudija i to tako da će sudije postati pomoćnici tužioca sa samo jednim ciljem, a to je osuđujuća presuda. U takvom sistemu nije moguća efikasna odbrana bez obzira na stvarne činjenice. Skandalozno je i da se Policiji, ovim predloženim izmenama, dodatno olakšava iznuda priznanja mučenjem i zlostavljanjem. Vlast poseže i za Putinovskim merama u cilju gušenja slobode misli. Predloženom izmenama omogućiće se zatvaranje osoba koje, na primer, samo podele poziv na protest na svom nalogu na društvenim mrežama. Naše društvo ne sme da dopusti ove skandalnozne pokušaje naprednjaka da onemoguće funkcionisanje demokratije i demokratskih institucija. Glas društva protiv klizanja u diktaturu mora biti snažan!
Aleksandar Olenik član predsedništva LSV Vojvođani
Novosadski advokat vređao profesora i novinara Dinka Gruhonjića, saopštio NDNV
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) saopštilo je 8. oktobra da je novosadski advokat Nemanja Aleksić “šovinistički izvređao” univerzitetskog profesora i programskog direktora NDNV-a Dinka Gruhonjića
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) Dinko Gruhonjić kaže da mu je Aleksić prišao na javnom mestu i bez ikakvog povoda počeo da ga vređa.
“Sedeo sam sa kolegama u jednom restoranu u širem centru Novog Sada i u nekom momentu je našem stolu prišao taj gospodin Nemanja Aleksić i počeo da me vređa i psuje na najvulgarniji mogući način na šovinističkoj osnovi”, kaže Gruhonjić.
Gruhonjić kaže da nikada ranije nije ni razgovarao sa Aleksićem niti je u bilo kakvom sukobu sa njim.
Najavio je da će protiv Aleksića podneti tužbu i disciplinsku prijavu Advokatskoj komori Vojvodine.
Nemanja Aleksić je u pisanom odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa negirao sve navode.
“Ništa od ovoga nije tačno”, naveo je Aleksić u kratkom odgovoru.
Gruhonjić kaže da ovaj incident vidi kao nastavak napada koji su na njega počeli nakon što je na internetu i u prorežimskim medijima bila pokrenuta hajka u martu 2024. godine.
“S obzirom na karakter uvreda, očigledno je to u pitanju. Mi smo kao NDNV obavestili domaću i međunarodnu javnost o nastavku ugrožavanja moje bezbednosti”, kaže Gruhonjić.
Hajka protiv Dinka Gruhonjića pokrenuta je u martu, nakon što je na internetu objavljen tendenciozno montiran video snimak u kom on navodno podržava ustaškog zločinca iz Drugog svetskog rata Dinka Šakića.
Ubrzo je na zidu Gruhonjićeve zgrade osvanuo grafit sa natpisom “Dinko-Šakiću za večni dom si spreman”, sa potpisom “Srpska Vojvodina”. Potom je grupa muškaraca od 28. marta na četiri dana blokirala fakultet na kojem je Gruhonjić zaposlen, tražeći da mu se uruči otkaz zbog navodnog govora mržnje.
Profesori i studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu organizovali su skupove podrške Dinku Gruhonjiću, navodeći da se protiv njega vodi kampanja koja uključuje i pretnje smrću.
Peti oktobar najveći dan u istoriji moderne Srbije. Izostanak lustracije najveća greška
Liga socijademokrata Vojvodine – VOJVOĐANI obeležava danas godišnjicu velikih demonstracija 5. oktobra 2000. godine, koje su sprečile veliku izbornu krađu u režiji Slobodana Miloševića i Mirjane Marković
Za nas je ovaj dan najvažniji u modernoj istoriji Srbije i predstavlja simbol otpora totalitarnom režimu.
Slobodan Milošević i ostali protagonisti njegove politike naneli su mnogo nepravde građanima bivše Jugoslavije.
Ratovi, zločini, pljačka, kriminal i korupcija samo su neki od temelja Miloševićeve vlasti, koja je poražena na izborima 24. septembra 2000. godine, a konačno srušena petog dana oktobra.
Nažalost, posle demokratskih promena, nismo se obračunali sa protagonistime te politike.
Izostalo je kažnjavanje mnogih koji su činili zločine i pljačkali.
Nije postojala politička volja da se sprovede Zakon o lustraciji i da se iz političkih procesa isključe Miloševićevi saradnici.
Nažalost, mnogi od njih su i danas na pozicijama moći i nastavljaju tamo gde su stali oktobra 2000. godine.
Radikali, julovci, osuđeni ratni zločinci paradiraju u vlasti. Svakodnevno su u medijima. I dalje šire otrovnu mržnju i zagađuju Srbiju.
Demokratska i moderna Srbija traže aktivnu borbu.
Nismo uspeli ranih 2000-ih godina, ali nema predaje.
Još nije kasno da se kazne svi oni koji su uništavali Srbiju i susedne države.
Zločini u ratu ne zastarevaju, a kažnjavanje lustracijom je proces koji se može i mora započeti.
Aleksandar Olenik član Predsedništva Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Kostreš uputio telegrame saučešća rukovodstvu BiH povodom posledica poplava
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Bojan Kostreš uputio je telegrame saučešća povodom posledica katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini. Kostreš je telegram poslao članovima Predsedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću, Denisu Bećiroviću, premijeru Federacije Nerminu Nikšiću, predsednici Saveta ministara BiH Borjani Krišto
U svoje lično i u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI upućujem izraze saučešća građanima Bosne i Hercegovine povodom posledica katastrofalnih poplava.
Stradali su građani, uništena je njihova imovina.
Pozvali smo naše članove, ali i sve građane Srbije da donacijama pomognu unesrećene. Pozvali smo, takođe, i vlade Srbije i Vojvodine da pomognu unesrećenima. Ovo je vreme kada svi zajedno moramo pokazati humanost.
Moramo pomoći Bosni i Hercegovini u ovim teškim trenucima.
Saučešće u boli,
Bojan Kostreš predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Sekretarijat za informisanje Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Došli u tužilaštvo: Predstavnici opozicije osumnjičeni da su uništavali izborni materijal
Četvoro predstavnika koalicije „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ dalo je danas izjave u zrenjaninskom tužilaštvu u svojstvu osumnjičenih za uništavanje izbornog materijala
U pomenutoj koaliciji tvrde da su njihovi predstavnici letos lažno prijavljeni za uništavanje izbornog materijala što je, kako navode, još jedna vrsta pritiska režima na opoziciju.
„Nataša Velemir, Nenad Nikolić, Jelena Odžić i Edvin Šubert su nakon izbora obavili uvid u izborni materijal u skladu sa zakonom i na osnovu odobrenog zahteva za uvid u materijal. Naši predstavnici nisu došli na uvid da bi uništavali materijal, već da bi pronašli nepravilnosti i o tome obavestili javnost. To se i desilo“, saopštila je koalicija „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“.
Kako se navodi u saopštenju, tek kada su otkrili više nepodudarnosti između zapisnika i materijala u vrećama, poput one da je prema zapisniku 24 ljudi glasalo van biračkog mesta, a da je u koverti bilo 27 listića, pozvana je policija i uvid u materijal je prekinut.
„Nemamo nikakvu dilemu da je ovo još jedan pokušaj zastrašivanja opozicionih aktivista, kao i pokušaj zloupotrebe policije i tužilaštva od strane lokalne vlasti. Nadamo se da će tužilaštvo uspeti da se odupre pritiscima, a građanima poručujemo da u Zrenjaninu imaju na koga da se oslone i da nisu uspeli da nas uplaše“, poručuju iz pomenute koalicije.
„Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ čine Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, Narodni pokret Srbije, Srbija Centar i Pokret slobodnih građana.
Ova koalicija na poslednjim lokalnim izborima osvojila je devet mandata u Skupštini grada Zrenjanina.
Nevladina organizacija Žene u crnom zatražila je danas, povodom 20. godišnjice ubistva pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića, da državni organi odmah prekinu opstrukciju istrage ubistva i da saopšte istinu o njihovoj smrti
Zatražena je i istina o skrivanju Ratka Mladića u objektima Vojske Srbije, jer je to, kako je istaknuto u saopštenju, jedini način da se Srbija odmakne od ratne prošlosti i zločina počinjenih u njeno ime.
Ni danas, nakon 20 godina od zločina država nije javno priznala čak ni mogućnost da su vojnici pre smrti videli tada najtraženijeg haškog begunca Mladića, osuđenog ratnog zločinca, podsećaju Žene u crnom.
Navodeći da država 20 godina ćuti, vređa dostojanstvo žrtava i produbljuje neizmernu patnju i bol porodica gardista, koje se istrajno i hrabro bore za pravdu, Žene u crnom zato traže da nadležne institucije kazne sve naredbodavce i počinioce zločina i da se obezbedi pravda za porodice žrtava.