Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Poskupeli i krediti, ali i kamate na štednju: Koliko sada košta zajam od banke

Evropska centralna banka povećala je juče referentnu kamatnu stopu za 0,5 procentnih poena na dva odsto, dok je Narodna banka Srbije svoju kamatnu stopu za isti iznos povećala prošle nedelje na pet odsto

Published

on

Posledica borbe centralnih banaka protiv inflacije podizanjem kamatnih stopa je povećanje bankarskih kamata na kredite privredi i stanovništvu.

Recimo prosečna kamatna stopa na dinarske kredite privredi je sa 2,71 odsto u januaru ove godine skočila na 5,88 odsto u oktobru ove godine, prema poslednjim podacima Narodne banke Srbije.

I kamatne stope na kredite privredi u evrima porasle su značajno, sa 2,48 odsto u proseku u januaru na 4,43 odsto u oktobru.

I krediti stanovništvu su poskupeli, prosečno u dinarima sa 8,5 odsto u januaru na 11,6 odsto, a indeksirani u evrima sa 3,2 na 4,9 odsto u proseku.

Ovo se odnosi na novoodobrene poslove.

Ipak, ne ide sav ovaj rast kamata u profit banaka.

Cene koje plaćaju banke za depozite su takođe porasle i to posebno za dinare.

Recimo, prosečna kamatna stopa na novoodobrene depozite privrede u domaćoj valuti dostigle su u oktobru 5,85 odsto. Tako se faktički cena dinarskih kredita privredi izjednačila sa kamatnom stopom na depozite koje privreda drži u bankama.

U nekim slučajevima banke plaćaju i po sedam odsto da bi zadržale sredstva velikih kompanija kod sebe.

U bankarskim krugovima kažu da na tržištu postoji oštra konkurencija za depozite privrede koju firme izgleda svesrdno koriste i traže koja banka daje više.

To pokazuje i podatak da je u oktobru iznos novih dinarskih depozita privrede iznosio milijardu evra (u dinarima), naspram 433 miliona evra u evrima.

U postojećim poslovima ranije zaključenim situacija je drugačija, znatno je više depozita u evrima nego u dinarima.

Cene koje plaćaju banke za depozite su takođe porasle i to posebno za dinare.

Recimo, prosečna kamatna stopa na novoodobrene depozite privrede u domaćoj valuti dostigle su u oktobru 5,85 odsto. Tako se faktički cena dinarskih kredita privredi izjednačila sa kamatnom stopom na depozite koje privreda drži u bankama.

U nekim slučajevima banke plaćaju i po sedam odsto da bi zadržale sredstva velikih kompanija kod sebe.

U bankarskim krugovima kažu da na tržištu postoji oštra konkurencija za depozite privrede koju firme izgleda svesrdno koriste i traže koja banka daje više.

To pokazuje i podatak da je u oktobru iznos novih dinarskih depozita privrede iznosio milijardu evra (u dinarima), naspram 433 miliona evra u evrima.

U postojećim poslovima ranije zaključenim situacija je drugačija, znatno je više depozita u evrima nego u dinarima.

Ipak, ne treba zaključiti da su bankari na gubitku. Prema podacima iz izveštaja o trendovima kreditne aktivnosti Narodne banke Srbije kamatna marža banaka je u trećem kvartalu značajno porasla (doduše smanjene su naknade) na kredite stanovništvu.

Kamatna marža je razlika između aktivne (na kredite) i pasivne (na depozite) kamatne stope.

Tako su banke u oktobru plaćale građanima četiri odsto u proseku za depozite, a naplaćivale 11,59 odsto za kredite. Ovde se radi o dinarskim novoodobrenim kreditima.

Poprilična je marža i u poslovima gde su depoziti i krediti vezani za evre.

Kod stanovništva je prosečna kamatna stopa na kredite u evrima 4,9 odsto, a na depozite 1,94 odsto.

I kod privrede je slično, kamatna stopa na kredite u evrima u proseku je iznosila 4,43 odsto, dok je stopa na depozite 1,17 odsto.

Na ovo ukazuju i stručnjaci Erste banke koji objašnjavaju da su u slučaju dinara, glavni izvor za finansiranje domaćih banaka depoziti privrede.

„Prema podacima Narodne banke Srbije, prosečna kamatna stopa na dinarske oročene depozite privrede je iznosila 1,73 odsto na kraju decembra 2021. godine, dok je prema poslednjim raspoloživim podacima za kraj oktobra prosečna kamatna stopa porasla na 5,85 odsto. Zanimljivo je skrenuti pažnju na to da je tokom tih prvih deset meseci referentna kamatna povećana za 300 baznih poena (tri procentna poena) i da je dinarska likvidnost bankarskog sektora u drugoj polovini godine već na pretkriznim nivoima, ali da je uprkos tome rast kamatnih stopa na depozite privrede nadmašio rast referentne kamatne stope. Zaključno sa decembrom, referentna kamatna stopa je povećana za 400 baznih poena sto je u potpunosti reflektovano na strani izvora tokom novembra i decembra“, navodi se u pisanom odgovoru iz ove banke na pitanje Danasa.

Dobar deo poslovanja naše banke obavljaju u evrima ili sa evro indeksacijom.

„Ako govorimo o evro depozitima, imajući u vidu da je Evropska centralna banka u toku ove godine povećala bazne stope za 250 baznih poena (2,5 procentna poena), primetna je korekcija na strani evro oročenih depozita privrede čija je prosečna kamatna stopa na tržištu povećana sa 0,49 odsto koliko je iznosila na kraju 2021. godine na 1,17 odsto koliko iznosi prema poslednjim raspoloživim oktobarskim podacima. Trend rasta kamatnih stopa na oročene evro depozite privrede primetan je i tokom novembra i decembra i u potpunosti korelira sa nivoima raspoložive likvidnosti u sektoru i merama koje je preduzela Evropska centralna banka“, objašnjavaju u Erste banci dodajući i da domaće banke koje se zadužuju kod inokreditora ili svojih matica takođe plaćaju više na sva evro zaduženja.

Ova kretanja na tržištu novca na kraju se preslikavaju i na poskupljenje kredita privredi i stanovništvu.

„Trend dodatnog rasta kamatnih stopa očekujemo i u narednom periodu jer na osnovu svih informacija možemo očekivati dodatno pooštravanje monetarnih uslova od strane Evropske centralne banke i NBS u prvoj polovini naredne godine, sa ciljem vraćanja inflacije u željene okvire“, zaključuju stručnjaci ove banke.

Euribor, kamatna stopa na evre na međubankrskom tržištu porasla je sa minus 0,539 odsto na početku godine na 2,51 odsto ove nedelje.

I Zoran Grubišić, profesor na Beogradskoj bankarskoj akademiji, ističe da su svi koji imaju kredite sa varijabilnom kamatnom stopom, vezanom za ili euribor ili za belibor, već osetili rast kamata.

„Povećanja kamata direktno su se prelila na privredu i stanovništvo, samo različitom dinamikom, u zavisnosti od toga da li su krediti vezani za tromesečni ili šestomesečni euribor.

S druge strane banke moraju da vode računa, ne samo o riziku, već i o tome da mogu da prodaju svoje proizvode. Zato će svaka banka praviti svoju poslovnu politiku, na neke proizvode staviti akcenat, na neke manje.

U svakom slučaju očekujem da će se rast kamatnih stopa u prvom tromesečju sledeće godine usporiti, a zatim i zaustaviti i to je povezano sa očekivanjima centralnih banaka da se inflacija stabilizuje do polovine sledeće godine“, zaključuje Grubišić.

izvor: https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/poskupeli-i-krediti-ali-i-kamate-na-stednju-koliko-sada-kosta-zajam-od-banke/

SLOBODNA VOJVODINA

Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima

Published

on

By

Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.

Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes. 

DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa! 

Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.

Služba za medije DZVM-a

Bečej, 18. decembar 2024.

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada

Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac

Published

on

By

Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.

Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.

Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.

Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.

Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.

izvor: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/396078/Prosvetari-razmatraju-radikalizaciju-strajka-Na-stolu-i-potpuna-obustava-rada.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“

Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom

Published

on

By

„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.

Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.

„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.

izvor: https://n1info.rs/vesti/stefanovic-o-izjavi-vucevica-skandalozne-reci-premijera-da-ne-moze-srbija-da-se-rusi-i-zaustavlja-zbog-15-ili-1-555-mrtvih/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Saopštenje za javnost Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije

Published

on

By

  • obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
  • Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
  • Poziva se na odgovornost
    Ministarstvo poljoprivrede
    Skupštinski odbor za poljoprivredu
    Predsednik Vlade Republike Srbije
  • Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
  • koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
  • pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.

Sastanku prisustvovali

Udruženje poljoprivrednika Subotice

Savez Banata

Banatska crnica i

Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore

Published

on

By

Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.

Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.

Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.

Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.

Tome se mora stati na put!

Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.

Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.

I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.

To je jedina garancija uređene i moderne države.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vladavina-prava-sloboda-i-demokratija-alati-u-borbi-protiv-koruptivne-hobotnice-vlasti/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dva guslara u jednoj čardi?

Izgleda da Mađarski nacionalni savet (MNS) odnedavno ima ne jednog, već dva predsednika! Ili ipak ne?!

Published

on

By

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.

Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?

DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.

Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.

DZVM Press

Continue Reading

Trending