Uprkos činjenici da je na crnoj listi Sjedinjenih Država (SAD), u Srbiji su novi poslovi kompanije Huawei često propraćeni zajedničkim događajima sa najvišim državnim zvaničnicima.
Kineska kompanija Huawei tokom godina širila je svoje poslovanje u Srbiji i dodavala projekte u svoj portfolio.
Uprkos činjenici da je na crnoj listi Sjedinjenih Država (SAD), u Srbiji su novi poslovi kompanije često propraćeni zajedničkim događajima sa najvišim državnim zvaničnicima.
Huawei je na crnoj listi SAD od maja 2019. godine, zbog optužbi za prisluškivanje drugih država i kompanija, kao i prenošenja osetljivih informacija kineskim vlastima. Kompanija je ove navode negirala.
Od kamera koje prepoznaju građane na osnovu lica i saradnje sa svim mobilnim operaterima, do veštačke inteligencije – prema rečima jednog od ministara u Vladi Srbije:
Huawei je u Srbiju došao da ostane dugo
Ovo su najvažniji projekti koje kompanija Huawei sprovodi u Srbiji:
Huawei kamere u Beogradu u sklopu projekta “Bezbedan grad”
3. februar 2017.
Sporazum o strateškom partnerstvu za uvođenje sistema kamera u okviru projekta “Bezbedan grad“ potpisan je 3. februara 2017. Tadašnji ministar policije, Nebojša Stefanović rekao je prilikom potpisivanja sporazuma da će saradnja MUP-a i kompanije Huawei doprineti modernizaciji i efikasnijem radu srpske policije.
Kamere su instalirane na više stotina mesta u glavnom gradu Srbije, a projekat “Bezbedan grad”, u okviru kojeg su kupljene od kompanije Huawei, predviđa više od 1.000 kamera na 800 lokacija u Beogradu.
Kamere još uvek nisu u funkciji, zbog zakonodavnog okvira koji Srbija mora da doradi.
Zabrinuti zbog potencijalnog kršenja prava građana, aktivisti okupljeni oko nevladine organizacije SHARE Fondacija, koja se bavi unapređenjem ljudskih prava i internet sloboda, pokrenuli su i kampanju praćenja mesta na kojima su Huawei kamere instalirane kroz sajt hiljade.kamera.rs, preko kojeg građani prijavljuju lokacije na kojima su ih primetili.
Huawei i veštačka inteligencija
5. novembar 2019.
Direktor vladine Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu Mihailo Jovanović potpisao je u Šangaju sa direktorom kompanije Huawei u Srbiji Li Mnćun Memorandum o razumevanju za uspostavljanje nacionalne platforme za razvoj veštačke inteligencije.
Memorandum je potpisan na otvaranju Srpsko-kineskog poslovnog foruma, u okviru posete delegacije Vlade Srbije Kini, a potpisivanju je prisustvovala premijerka Ana Brnabić, kao i ministri, koji su članovi delegacije Srbije.
U svom ekspozeu kao kandidat za drugi mandat na mestu predsednice Vlade Srbije, Ana Brnabić je 28. oktobra 2020. godine, posebno istakla rad na veštačkoj inteligenciji.
Praški institut za bezbednosne studije u svojoj studiji iz decembra 2020. godine, ističe da je pitanje korišćenje veštačke inteligencije u direktnoj vezi sa ljudskim pravima.
„Koji su mehanizmi koji se koriste za zaštitu od zloupotreba kada govorimo o veštačkoj inteligenciji? Za tu vrstu kontrole, potrebni su regulacija i snažan parlamentarni nadzor“, navodi se u studiji, instituta u Pragu.
Huawei centar za inovacije i digitalni razvoj u Beogradu
14. septembar 2020.
Premijerka Srbije Ana Brnabić i ambasadorka Kine Čen Bo prisustvovale su u Beogradu otvaranju Centra za inovacije i digitalni razvoj kompanije Huawei, koji će, kako je rekla premijerka Brnabić:
značajno pomoći daljoj digitalizaciji u Srbiji u narednom periodu
objavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
Centar za inovacije, kako je objašnjeno, služiće za negovanje talenata, razvoj ekosistema i pametnih rešenja, lokalizaciju i agilne inovacije. (Talent nurturing, Ecosystem, Smart solutions, Localization and Agile innovation). „Ako pogledate početna slova svakog od ovih ciljeva shvatićete da ona kreiraju reč TESLA, odnosno prezime jednog od najvećih svetskih pronalazača“, rekao je prilikom otvaranje centra, regionalni direktor kompanije Huawei, Li Mengqun.
Srbija se deset dana ranije, 4. septembra 2020. godine Vašingtonskim sporazumom, koji su u prisustvu američkog predsednika Donalda Trampa potpisali premijer Kosova Avdulah (Avdullah) Hoti i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, između ostalog saglasila da ne koristi tehnologije koje bi kineska vlada mogla zloupotrebi za špijuniranje.
Centar za inovacije i digitalni razvoj kompanije nalazi se u sedištu kompanije Huawei, na Novom Beogradu.
Huawei data centar u Kragujevcu
9. decembar 2020.
Kompanija Huawei i Kancelarija za IT Vlade Srbije i eUpravu Republike Srbije potpisali su Ugovor o smeštanju opreme kojim ova telekomunikaciona kompanija postaje još jedan komercijalni korisnik Državnog data centra u Kragujevcu.
Državni data centar u centralnoj Srbiji otvorila je predsednica Vlade Ana Brnabić, 18. decembra 2020. godine.
Centar služi za smeštaj opreme i podataka, i predviđeno je da u njemu budu smešteni podaci javne uprave, a kada je reč o komercijalnim korisnicima, tu mogu biti smešteni takozvani “cloud“ sistemi velikih kompanija.
Kako se navodi u saopštenju povodom ovog događaja, Srbija je sa kompanijom Huawei već sarađivala na gradskom data centru u Kragujevcu koji je pušten u rad u martu 2020, a u kome se čuvaju podaci: gradskih uprava, javnih preduzeća i ustanova i obezbeđuje povezivanje sa republičkim bazama podataka.
U Gradskom data centru u Kragujevcu se inače čuvaju podaci gradskih uprava, javnih preduzeća i ustanova i obezbeđuje povezivanje sa republičkim bazama podataka.
Ovaj državni data centar prema pisanju lista Danas, smešten je u spoljnom kontejneru u dvorištu Bezbednosno-informativne agencije u Ulici Save Kovačevića.
Sam centar sastoji se od dva velika objekta, ukupne površine 14.000 kvadratnih metara s kapacitetom. Zbog bezbednosti, fizički dva objekta su fizički odvojena, u jednom se čuvaju podaci kojima raspolaže države – a u drugom objektu su podaci komercijalnih korisnika.
Kina je za potrebe državnog data centra donirala dva miliona dolara vrednu Huawei opremu. Ne postoje informacije da li je oprema iskorišćena za deo objekta koji je namenjen državnim ili komercijalnim korisnicima.
Huawei zainteresovan za razvoj 5G mreže u Srbiji
29.decembar 2020.
Izgradnju mobilne mreže pete generacije u Srbiji, poznate kao 5G, za 2021. najavila je u intervjuu za RSEu julu 2020. tadašnja pomoćnica ministra trgovine, turizma i telekomunikacija Irini Reljin. Javno nadmetanje za radio frekvencije koje će biti korišćene za 5G tehnologiju, već je jednom odloženo.
Bilo je planirano za treći kvartal 2020., ali je zbog pandemije proces pomeren za 2021. godinu. Međutim, i taj rok će prema najavama zvaničnika – biti probijen.
Tada ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, Rasim Ljajić, izjavio je 27. aprila 2019. godine u Pekingu, da Srbija u saradnji s Kinom želi da se priključi Digitalnom putu svile, kao i da stvara uslove da se već 2020. u zemlji krene s 5G tehologijom za brzi internet.
Na Forumu smo imali deo posvećen digitalnoj transformaciji zemalja koje se nalaze na Putu svile i digitalnom povezivanju tih zemalja
rekao je ministar za javni servis Radio-televizija Srbije, posle sastanaka s predstavnicima kompanije Huawei.
Srbija se Vašingtonskim sporazumom iz septembra 2020. godine obavezala da neće dopustiti kompaniji Huawei da bude deo 5G projekta u državi.
Međutim, predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić je 14. oktobra 2020. godine, prilikom otvaranja Centra za inovacije i digitalni razvoj kompanije Huawei rekla da je sa kineskim partnerima iz kompanije Huaweri, razgovarale o stavkama vašingtonskog sporazuma, i da su obe strane “apsolutno isto” razumele tačku sporazuma – odnosno da Srbija mora da ima otvoren i transparentan tender za partnere, kada bude došlo vreme za 5G mrežu.
Prema njenim rečima, kad je u pitanju 5G mreža, i u Srbiji moraju biti poštovani međunarodni standardi, kao i svuda u svetu.
Huawei donacije fakultetima u Beogradu i Nišu
16.septembar 2021.
Kineska kompanija Huawei donirala je opremu tehničkim fakultetima u Beogradu i Nišu na jugu Srbije u vrednosti 170.000 evra.
Kako se navodi u saopštenju kompanije, oprema je donirana:
u cilju podrške mladim talentima da razviju svoje potencijale u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija.
Takođe je najavljeno, da su planirane donacije za tehnički fakultet u Novom Sadu, tehnički fakultet u Čačku, kao i Kriminalističko-policijski univerzitet u Beograd.
Nije saopštena vrednost opreme budućih donacija.
Huawei saradnja sa mobilnim operaterima u Srbiji
Huawei u Srbiji ima maloprodajnu saradnju sa svim mobilnim operaterima. Huawei mobilni telefoni i tableti, u ponudi su i Telenora, Telekoma i A1 mreže.
Jedna najvećih Telekom kompanija u regionu Zapadnog Balkana, Telekom Srbija, koja je u većinskom vlasništvu države Srbije, od 2016. godine je kroz strateško partnerstvo sa kompanijom Huawei, razvijala infrastrukture i optičku mrežu.
Kako se navodi u saopštenju Telekoma od 5. oktobra 2016. godine, Telekom Srbija investira 150 miliona evra kako bi kroz saradnju sa kompanijom Huawei svojim korisnicima ponudio najkvalitetnije usluge u domenu interneta i multimedije, razvoj optičke infsratrukture brzog interneta u Srbiji.
Ukupna vrednost ovog projekta, tada je procenjena na oko miljardu eura.
Potpisivanju ugovora između Telekoma i kompanije Huawei, prema saopštenju, prisustvovali su generalni direktor kompanije Telekom Srbija Predrag Ćulibrk, potpredsednik Huawei grupacije Tang Xiaoming, tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić i tadašnji ambasador Kine u Beogradu Li Manchang.
Država u kompaniji Telekom Srbija a.d. ima većinsko vlasništvo.
Huawei zainteresovani za centre Pametnih gradova
Srbija i Crna Gora spremne su da uspostave centre “pametnih gradova“ u okviru saradnje sa Kinom
objavljeno je nakon Samita u dokumentu na kineskoj stranici CEEC (Cooperation between China and Central and Eastern European Countries).
Kompanija Huawei je, prema informacijama na svom sajtu, sprovela projekat “pametnih gradova“ u preko 100 zemalja.
Pametni gradovi su veze između pojedinaca, porodica i organizacija i ključ za izgradnju pametnog sveta. Najnovija informaciono-komunikaciona tehnologija pomaže u izgradnji ovog nervnog sistema pomoću izveštavanja i analiza stanja u realnom vremenu, osnažena najsavremenijom kombinacijom računarstva u oblaku, tehnologije Interneta stvari (IoT), analitikom velikih podataka i veštačkom inteligencijom,
stoji na stranici kompanije Huawei na kojoj se objašnjavaju projekti pametnih gradova.
‘Pametni gradovi’, međutim, uključuju i problematičan sistem “poboljšanja” javne bezbednosti koji predviđa nadzor uz kamere za prepoznavanje lica.
Ove tehnologije su jako intruzivne za privatnost građana, a samim tim nameću i ograničenja za druga ljudska prava,
rekao je za RSE Andrej Petrovski iz nevladine SHARE Fondacije 10. februara 2021. godine.
Prema izveštaju Instituta Evropske unije za sigurnosne studije iz maja 2020. godine, kriza izazvana pandemijom korona virusa ubrzala je kinesko testiranje nekih od svojih tehnologija i opreme namenjene pametnim gradovima, kao što su dronovi, roboti, aplikacije za praćenje, kamere i slično.
Memorandumi i sporazumi Srbije i Huawei
U okviru Trećeg samita Kine i 16 zemalja Centralne i Istočne Evrope (CEE) koji je održan u Beogradu u decembru 2014. godine, potpisan je sporazum između kompanije Huawei i Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.
Memorandum o razumevanju između MUP Srbije i kompanije Huawei, o kako se navodi „saradnji u oblasti sistema“, potpisali su ga državni sekretar MUP-a Milosav Miličković i zamenik generalnog direktora kompanije Huavei Lu Jong.
Kako se navodi na sajtu ministarstva spoljnih poslova Srbije, odnosi strateškog partnerstva između Srbije i Kine uspostavljeni su 2009. godine, a potom podignuti na nivo sveobuhvatnog strateškog partnerstva juna 2016. godine.
Srbija sa Kinom sarađuje, pre svega, u okviru okviru mehanizma saradnje između Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope (17 + 1), kao i kroz inicijativu “Pojas i put”, koji je takođe poznat i kao novi svileni put.
18. juna 2016. godine, Srbija je sa Kinom u Beogradu potpisala 22 sporazuma o saradnji dve zemlje, a tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić je sa predsednikom Kine, Si Djinpingom potpisao zajedničku izjavu o uspostavljanju sveobuhvatnog strateškog partnerstva.
Iako nema drugih memoranduma koja je Srbija potpisala direktno sa kompanijom Huawei, tadašnji Ministar telekomunikacija Rasim Ljaljić, sa Nacionalnom komisijom za reforme i razvoj Kine potpisao je 18. juna 2016. godine, memorandum o razumevanju i unapređenju razvoja “Informatičkog puta svile za informacionu povezanost”, sa predstavnikom te kineske institucije Sju Šaošijem.
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.