Najveće poskupljenje hrane u protekloj deceniji: Potrošači u Srbiji u neizvesnosti, a niko ne očekuje smirivanje
hrane u svetu porasle su prošle godine za 28 odsto – najviše u protekloj deceniji. U Srbiji je hrana takođe poskupela, a Vlada je situaciju pokušala da ublaži privremenim zamrzavanjem cena nekoliko osnovnih životnih namirnica. Na dugoročnom planu, to međutim, neće moći da spreči poskupljenja
Cene hrane u svetu porasle su prošle godine za 28 odsto – najviše u protekloj deceniji. U Srbiji je hrana takođe poskupela, a Vlada je situaciju pokušala da ublaži privremenim zamrzavanjem cena nekoliko osnovnih životnih namirnica. Na dugoročnom planu, to međutim, neće moći da spreči poskupljenja, jer ni cene energenata i sirovina neće padati, ocenjuju analitičari, proizvođači i brokeri.
Već sada u Srbiji, kaže, troškovi ishrane tročlane porodice čine do 40 odsto porodičnog budžeta, dok je u zapadnim zemljama taj procenat od pet do 15 odsto. Epidemija koronavirusa, cene energenata i sirovina, cene đubriva, ali pre svega odnos ponude i potražnje – sve su to faktori koji su doveli do poskupljenja.
“To je jedan trend koji postoji od početka ekonomske godine za pšenicu i kukuruz”, ističe Sunčica Savović iz Udruženja “Žita Srbije” i dodaje da su proizvođači uzdržani kada je reč o prodaji, što je njihovo legitimno pravo. “I to takođe utiče na manju ponudu, odnosno na rast cena”, dodala je.
Tokom januara, cena kukuruza je, kaže, na svetskim berzama porasla za 3,8 odsto, dok je pšenica pojeftinila, zbog očekivanog velikog roda u Australiji i Argentini. Na domaćem tržištu cena pšenice porasla je za više od 33 odsto u odnosu na prošlu godinu, uprkos velikoj ponudi, a maloj potražnji, navode u Produktnoj bezi. Rekordne nivoe prošle godine dostigle su i cene kukuruza i soje.
“Prema analitici, praćenju svetskih tržišta, definitivno da će se zadržati veliki cenovni nivoi. To su očekivanja, ali s obzirom na veliki broj faktora koji utiču na formiranje cene na tržištu, definitivno ne možemo sa sigurnošću ništa predvideti”, rekla je Ana Jakšić iz Produktne berze AD.
O niskoj otkupnoj ceni mleka farmeri više ne žele da govore. Razlog je to što im, kažu, dosadašnji apeli ništa nisu doneli. S druge strane, cena mleka u prodavnicama, zajedno sa još nekoliko osnovnih životnih namirnica, zamrznuta je uredbom Vlade samo privremeno. Novinar i analitičar Branislav Gulan smatra da će cene nastaviti da rastu.
“Prošle godine je cena u svetu poskupela za u proseku 28 odsto. Mi smo deo sveta i neće nas zaobići. Kod nas će hrana da poskupljuje sve do sredine godine, sve dok budu rasle cene goriva i cene energenata”, ističe Gulan.
On dodaje da se položaj poljoprivrednika neće mnogo promeniti, uprkos povećanim cenama njihovih proizvoda. Od tih cena, dodaje, proizvođači malo šta dobijaju.
“Mi smo jedina zemlja u regionu koja za poljoprivrednike nema zeleni benzin. Obećavali su, ali nisu ništa uradili. Pre deset godina su subvencije za poljoprivredu bile 14 hiljada dinara, sad su oko 35 evra, odnosno oko četiri hiljade dinara”, ističe Gulan.
Kaže da odgovor na pitanje zašto je tako imaju “samo političari koji odluke donose”. Iako je rast cena hrane izvestan, sagovornici su saglasni da u Srbiji nestašica neće biti.
Nikolić: Mere Vlade iznuđene
Ekonomska novinarka Radojka Nikolić rekla je za Euronews Srbija da su mere Vlade iznuđene, i da su cene zamrzle još neke zemlje u okruženju, poput Hrvatske ili Mađarske.
“Jesu sada ove mere bile neophodne, iako ekonomisti kažu da ne bi trebalo zamrzavati cene. Ovo, ipak, možemo smatrati vanrednim uslovima, naročito u segmentu hrane. Imamo inflaciju koja je i dalje glavni svetski problem – u SAD 7,5 odsto, za EU 5,5 odsto”, rekla je Nikolić.
Dodala je da u Srbiji još nema podataka za januar, ali se očekuje da će inflacija biti oko 8 odsto.
“Kada imate tako visoku inflaciju onda je zaštita za standard građana da se zamrzne cena tih osnovnih namirnica”, rekla je Nikolić.
Vlada je donela uredbu i da se ograniči maloprodajna cena goriva – kakve efekte to može da ima na cene i privredu?
“Ponovo smo uradili što i drugi, odnosno zemlje u okruženju. Dva najveća problema sa kojima se ušlo u ovu godinu su cena hrane i cena goriva, i sve vlade pokušavaju to da amortizuju. Bilo bi bolje da je ta cena zamrznuta na nekom nižem nivou ili da se država odrekne dela prihoda, ali bi se onda postavilo pitanje šta će biti sa budžetom”, istakla je Nikolić.
Dodaje, međutim, da je neka vrsta zaštite građana neophodna ali i da su akcize velike i evropskim zemljama, gde su oko 50 ili 60 odsto.
“Državni budžet se najviše puni od PDV, akciza i carina, i država se vrlo teško odriče prihoda od akciza. U ovom slučaju pošto je vanredna situacija, možda bi bilo dobro da se preskoči bar ovo sadašnje usklađivanje, jer ukoliko bi došlo do njega, gorivo bi poskupelo oko pet dinara po litru”, kaže Nikolić.
Ona se osvrnula i na probleme koje imaju poljoprivrednici, istakavši da bi bilo dobro kada bi ih država više subvencionisala, i smatrajući da bi to u Srbiji trebalo da bude u prvom planu.
“Poljoprivrednici u Srbiji prate svetsko tržište”
Ekspert EU za konkurenciju Dijana Bajalović Marković rekla je za Euronews Srbija, govoreći o poskupljenju hrane, da se pojedine cene sirovina, poput pšenice, kukuruza i suncokreta, određuju na svetskom tržištu, i da naši poljoprivrednici prate te cene. Takođe, dodala je da na rast cena utiču i lokalni faktori
“Trebalo bi da se sprovede temeljno istraživanje odnosa u lancu proizvodnje, veleprodaje i prerade hrane. Trebalo bi da se vidi ko tu ‘uzima najveći kajmak’. Postoje objektivni faktori koji su doveli do povećanja cena u celom svetu,ali bi trebalo videti koliki je zapravo uticaj skupljeg prevoza ili proizvodnje da se baš toliko povećaju cene osnovnih namirnica kao što je slučaj u Srbiji”, rekla je Bajalović Marković.
Ona naglašava da bi svakako jedna od mogućih mera bila to da se država odrekne akciza kada su u pitanju naftni derivati, i dodaje da je njihova cena oduvek veća u Srbiji nego u zemljama okruženja, upravo zbog velike akcize.
“Svakako da bi, makar privremeno, sniženje akciza doprinelo i da se snizi rast cena goriva. Imali smo slučajeve i da distributeri zapravo zadrže razliku za tebe, pa bi to trebalo kontrolisati. To bi mogle da budu mere ‘kratkog daha’, ali su prognoze svih velikih institucija sveta da će u trećem ili četvrtom kvartalu doći do pada cena naftnih derivata, i da će se stabilizovati prevoz sredinom godine”, zaključila je Bajalović Marković.
“Nekoliko razloga za rast cena”
Profesor FEFA Goran Radosavljević kaže za Euronews Srbija da razloga za poskupljenje ima nekoliko.
“Prvo poskupeli su energenti gotovo 30 odsto, nešto malo manje kod nas, sa druge strane imali smo prošle godine veliki pad generalno u svetu zbog kovida. Ti faktori plus još neki sporadični poput klimatskih doveli su da imamo veliki rast cena hrane. Na nivou EU u proseku je to bilo nešto malo manje nisu baš svi bili 30 odsto, kod nas i u regionu značajno povećana cena što znači da smo kao relativno siromašna zemlja i više osetljivi na promene rasta cene poljorpivrenih proizvoda, pre svega hrane”, rekao je on.
On dodaje da proizvođačke cene jesu značajno porasle, ali da će se to tek preliti na potrošačke cene. Iako Srbija jeste poljoprivredna zemlja, inputi se uglavnom uvoze.
“Inpute za tu poljoprivredu u velikoj meri kupuje pre svega energente odnosno naftne derivate čija cena je značajno porasla. Svedoci smo da je pred prolećnu setvu cena đubriva značajno porasla nego prošle godine. Cene inputa su porasle, Srbija bez obzira što je poljoprivredna zemlja značajni deo uvozi. Poljoprivredni proizvodi su berzanska roba u najvećoj meri, kao žitarice, tako da rast cena na svetskom tržištu se vrlo brzo preliva i kod nas”, kaže Radosavljević.
Na pitanje da li država treba da interveniše, on kaže da ako država treba negde da interveniše to je svakako proizvodnja hrane i poljoprivreda jer ona ima direktne efekte na sve ostalo i živote građana.
“Trenutno je aktuelno zadržavanje cena naftnih derivata, smatram da bi u sektoru poljoprivrede pogotovo sad pred prolećne radove trebalo dodatno država da reaguje i smanji dodatno akcizu za poljoprivredu, povećanje subvencija pogotovo sada kada su cene inputa porasle je nešto što bi država trebalo da razmisli”, naglasio je on.
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.