Ove godine neće samo poljoprivrednici gledati u nebo – slabiji rod, pre svega pšenice i kukuruza, mogao bi nas sve dodatno udariti po džepu. Ekonomski stručnjaci ukazuju da velikim delom od prinosa poljoprivrednih kultura zavisi i da li će cene hrane ove godine nastaviti da rastu. U Narodnoj banci Srbije ocenjuju da je najveći deo trenutnog rasta inflacije, kako u svetu tako i kod nas, privremenog karaktera. Povećanje se pripisuje globalnim faktorima na koje monetarna politika ne može u značajnijoj meri da utiče – poremećajima u lancima snabdevanja u godini izlaska iz pandemije, rastom cena poljoprivrednih proizvoda, kao i svih energenata.
U centralnoj banci ističu da ovi faktori utiču pre svega na pojavu troškovnih pritisaka u proizvodnji prerađene hrane, kao i kod uvoznih industrijskih proizvoda i repromaterijala. Prema projekcijama NBS, ukupna inflacija se trenutno nalazi oko svog vrhunca. Oni prognoziraju da će međugodišnja i u prvim mesecima naredne godine ostati na sličnim nivoima, a nakon toga, od drugog tromesečja 2022. godine očekuju njeno postepeno smanjivanje do kraja godine.
NBS: Slabljenje inflacije polovinom godine
“Prema našoj projekciji iz novembra, inflacija će se najverovatnije sredinom godine vratiti u granice ciljanog raspona od 3±1,5 odsto, da bi krajem 2022. trebala da se nađe vrlo blizu centralne vrednosti tog raspona na oko tri odsto. U slučaju dobre poljoprivredne sezone, postoji mogućnost da se inflacija krajem godine nađe u donjoj polovini ciljanog raspona”, navode u NBS.
U centralnoj banci kažu da bi pad inflacije počev od drugog tromesečja trebalo da bude vođen slabljenjem dejstva nekih od najvažnijih inflatornih faktora – svetske cene nafte i domaćih cena voća i povrća, dok bi nastavak slabljenja inflacije u drugoj polovini godine trebalo da bude vođen postepenim razrešavanjem poremećaja u globalnim lancima snabdevanja, kao i “otopljavanjem” globalne energetske krize.
“Verovatno je da će se početkom godine još osećati rast cena industrijsko-prehrambenih proizvoda, koji će u toku godine usporavati kako se situacija na svetskom tržištu bude smirivala. U određenoj meri osećaće se i rast cena svežeg voća i povrća, sve do nove poljoprivredne sezone, na proleće, kada očekujemo pad ovih cena”, navode u NBS.
Oni ističu da je bazna inflacija, na koju se monetarnom politikom može uticati, prema poslednjem podatku tačno na centralnoj vrednosti cilja od tri odsto, kao i da se u celom periodu projekcije očekuje njeno stabilno kretanje u granicama dozvoljenog odstupanja od cilja. Napominju da je to još jedan signal da su trenutni inflatorni pritisci privremeni, kao i da će se ukupna inflacija vratiti u granice cilja u toku 2022.
Ekonomisti: Inflacija zavisi od tri faktora
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu Milojko Arsić za Euronews Srbija kaže da, rast ukupne inflacije zavisi od tri faktora – kada će se primeniti restriktivne mere monetarne i fiskalne politike, kada će centralne banke povećati kreditne stope i kojom brzinom će države smanjivati fiskalne deficite.
“Što se tiče pojedinačnih proizvoda to zavisi od nekiih specifičnih problema na pojedinačnim tržištima hrane, metala, energenata i slično. Tu postoje problemi na strani ponude, a imamo i relativno visoku tražnju na tim tržištima. Kada je u pitanju rast hrane, traba reći da na nivou cele zemlje Srbiji to odgovara, zato što je Srbija veliki izvoznik hrane. Ona zarađuje sa manjim količinama, ostvaruje veću zaradu nego u prethodnim godinama. Naravno, to ne odgovara građanima, jer su i oni potrošači i kupuju hranu po sličnim cenama kao u svetu”, objašnjava Arsić.
Profesor napominje da ipak, poljoprivrednim proizvodjačima odgovara stanje u kojima hrana ima relativno visoku cenu i ističe da je deo te cene potrošen rastom cene energenata koji su značajan deo u poljoprivredi.
“Tu su verovatno i cene đubriva i drugih inputa koji su porasli. Što se tiče poljoprivrede 2020. je bila idealna, ali su imali dobar rod i visoke cene, 2021. godine stanje je nešto slabije, imamo osrednji rod, možda i slabiji, ali imamo visoke cene i Srbija kao veliki neto izvoznik hrane ima korist od toga”, kaže profesor.
PKS: Domaći agrar pokazao otpornost
Na tu činjenicu ukazuje i Aleksandar Bogunović, sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije. On kaže da je domaća privreda pokazala da nam je sektor poljoprivrede ipak otporan na turbulencije na globalnom tržištu.
“Godinu za nama obeležio je veliki rast cena poljoprivrednih proizvoda, najviše ratarskih kultura, odnosno industrijskog bilja za oko 40 odsto i žita za oko 27 odsto. Primarni poljoprivredni proizvodi su porasli više od 30 odsto i to se odrazilo i na cene u prerađivačkoj industriji. Imali smo sušu, koja je uticala na rast prinosa, ali se to kompenzovalo rastom cena poljoprivrednih porizvoda”, objašnjava Bogunović.
On napominje da ne samo da je Srbija uspela da zadrži nivo proizvodnje, već i da uveća izvoz i dodaje da su i durgi faktori imali značajan uticaj na poslovanje privrede, od logističkih troškova koji su enormno uvećani do nedostatka radne snage.
“Zastoj u transportu i visoki troškovi imali su i dobre efekte po nas, jer se otvorio novi prostor za plasman proizvoda u regionu. Tako se nekima u doba krize otvorio problem, a ispostavilo se da je za nas to bila prilika”, kaže Bogunović.
On ističe da će kretanje cena najviše zavisiti od energenata, a naročito struje za privredu i napominje da je ona u Srbiji oko 100 evra po megavatu, dok je u nekim zemljama već 200, a ima država u kojima je dostigla i vrednost od 400 evra. Sekretar Udruženja prehrambene industrije napominje da od načina na koji će se to regulisati zavisi i kretanje cena namirnica.
Vlada Srbije dala je nekoliko dana pre kraja godine preporuku “Elektroprivredi” da preduzećima kojima ističe ugovor o snabdevanju ponudi električnu energiju po jedinstvenoj nepromenjenoj ceni od 75 evra za megavatčas bez PDV, za period do 30. juna 2022. godine. Takođe je preporučeno da kupcima električne enrgije koji po ugovoru imaju višu cenu od navedene, EPS ponudi izmenu ugovora u pogledu cene i perioda važenja, počev od 1. januara. Poštovanje ove preoporuke trebalo bi da osigura snabdevanje i visinu troškova proizvodnje.
Novi rizik je i zamrzavanje cena osnovnih životnih namirnica, koje je oročeno do kraja januara, ali ekonomisti smatraju da je u pitanju mali broj proizvoda i da “odmrzavanje” neće biti pretnja za nagli rast cena, posle ove mere Vlade
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.