Crna Gora dobila novu manjinsku Vladu premijera Dritana Abazovića
Na sednici Skupštine Crne Gore, 28. aprila u Cetinju, izglasana je manjinska Vlada premijera Dritana Abazovića čime je okončan tromesečni tehnički mandat Vlade premijera Zdravka Krivokapića, kojoj je 4. februara izglasano nepoverenje
Na sjednici Skupštine Crne Gore, 28. aprila u Cetinju, izglasana je manjinska Vlada premijera Dritana Abazovića čime je okončan tromjesečni tehnički mandat Vlade premijera Zdravka Krivokapića, kojoj je 4. februara izglasano nepovjerenje.
Nova parlamentarna većina, koja je izglasala Vladu, prethodno je izabrala Danijelu Đurović za predsjednicu Skupštine, čime je nakon skoro tri mjeseca deblokiran i rad parlamenta.
Za izbor Vlade glasalo je 45 poslanika od ukupno 81 koliko ima crnogorski parlament. Tri predstavnika opozicionih Socijaldemokrata bila su protiv.
Abazovićev kabinet podržalo je 16 poslanika partija koje konstituišu Vladu: Građanskog pokreta URA, prosrpske Socijalističke narodne partije (SNP), Socijaldemokratske partije (SDP) i nacionalnih stranaka Albanaca, Bošnjaka i Hrvata, i 29 poslanika Demokratske partije socijalista (DPS) predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, koja nema predstavnike u Vladi.
Visoki predstavnik Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbjednost Žozep Borelj (Josep Borrell) čestitao je premijeru Crne Gore Dritanu Abazoviću izbor nove 43. Vlade Crne Gore.
“Čestitamo premijeru Abazoviću na novoj Vladi Crne Gore. Radujemo se našem zajedničkom radu kako bi Crna Gora ostvarila opiljiv napredak na putu ka EU. kazao je Borelj. Crna Gora je partner od povjerenja, u potpunosti usklađen sa vanjskom politikom EU”, saopštio je Borelj na Tviteru.
Izbor Dritana Abazovića na čelu crnogorske vlade pozdravio je i evropski komesar za proširenje, Oliver Varhelyi (Varhelji).
Istakavši kako se raduje budućoj saradnji sa novom vladom Crne Gore, Varhelyi je poručio da očekuje od nje da sprovede reforme pristupnom procesu, fokusirajući se na vladavinu prava, ekonomiju i zelenu agendu, posebno sa ekonomskim i investicionim planom Evropske komisije
Cilj nove Vlade je da odblokira proces evropskih integracija Crne Gore i izbor čelnih funkcija u pravosuđu, naglasio je premijer Abazović.
Sjednici nijesu prisustvovali poslanici prosrpskog i proruskog Demokratskog fronta i Demokrata, koji se oštro protivi manjinskoj Vladi, koju podržava DPS.
Te partije su, zajedno sa Abazovićevim pokretom URA i SNP-om, činile vlast od avgustovskih izbora 2020. godine, kada su nakon tri decenije, preselile DPS u opoziciju. Godinu i po kasnije, usljed političkih razmimoilaženja, ta parlamentarna većina se raspala a njena najmanja članica, Abazovićeva URA, ušla je u proces formiranja manjinske vlade uz podršku Đukanovićevog DPS.
Zbog toga Demokratski front i Demokrate optužuju Abazovića da je izdao izbornu volju građana i traže nove izbore.
Ozbiljne rezerve na sastav Vlade imaju i opozicione Socijaldemokrate čiji je lider Damir Šehović ocijenio da se “ovakvoj Vladi više raduje jedna susjedna država”, nego građani Crne Gore.
Kako je rekao najmanje šest ministara biće pod kontrolom srpskog predsjednika Aleksandra Vučića , aludirajući na prosrpsku SNP.
“Ne prihvatimo kapitulaciju pred ucjenama SNP-a i tezom da usred Crne Gore Crnogorci budu ikebana u njenoj Vladi”, istakao je Šehović.
Objašnjavajući zašto je Đukanovićeva DPS podržala vladu Jevto Eraković je rekao da je ta partija stavila stranačke interese po strani zarad državnih interesa:
“Naša je nezavisnost bila dovedena u opasnost. Zemlja je uveliko uvedena u zonu u kojoj se Ukrajina nalazila prije ruske invazije”, rekao je Eraković i dodao da je zahvaljajući prethodnoj vladi državna kasa prazna, a investitori protjerani iz zemlje.
Prioriteti Abazovićeve Vlade
Predstavljajući program vlade, Abazović je rekao da će ona počivati na vladavini prava i ekonomskom razvoju, dok su borba protiv korupcije, održive investicije, integracija u Evropsku uniju (EU), zaštita životne sredine, ključni pravci djelovanja.
On je kazao i da je smjenom Đukanovićevog DPS sa vlasti na avgustovskim izborima 2020. Crna Gora ušla u novu etapu razvoja konstatujući da nova vlast, izvršna i zakonodavna, nijesu uspjele da ispune očekivane ciljeve.
“Prošla Vlada i Skupština nijesu uspjele da nađu zajednički jezik i to je jedan od razloga zbog kojih su već duže bile u stagnaciji neophodne političke i društvene reforme. Rješavanje otvorenih pitanja zbog kojih je blokiran evropski put Crne Gore i ostali reformski procesi biće u fokusu rada nove Vlade”, poručio je.
Spoljopolitički prioriteti Vlade
Abazović je rekao da su spoljnopolitički prioriteti Crne Gore definisani Ustavom i naglasio da je potrebno unapređenje dobrosusjedskih odnosa i očuvanje kredibiliteta Crne Gore u NATO-u:
“Agresija Rusije na Ukrajinu, koju je prethodna Vlada već osudila i obavezala se na poštovanje EU sankcija Rusiji, izazvala je burna geopolitička kretanja. Uprkos tim izazovima i generisanju novih kriza, otvorene su nove perspektive za Crnu Goru. Zato sada moramo ubrzati ispunjavanje preostalih uslova za ulazak u EU.”
Među prioritetima njegove Vlade su i reforma službe bezbjednosti i izborna reforma. Rekao je da će Vlada raditi na zaštiti standarda i u tom kontekstu povećanja penzija i socijalnih davanja. Za borbu protiv korupcije ključni instrumenat je i usvajanje Zakona o preispitivanju porijekla imovine koji će, kako je rekao Abazović, po hitnoj proceduri dostaviti Skupštini.
Sporna pitanja
Tri teme oko kojih su najduže pregovarale partije koje čine Vladu su sprovođenje popisa stanovništva, potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom u Crnoj Gori i regionalna inicijativa Otvoreni Balkan.
U ekspozeu Abazović s kratko osvrnuo na ove teme.
Rekao je da se u skladu sa evropskim standardima planira zakon o popisu stanovništva. To pitanje u Crnoj Gori izaziva tenzije jer za dio političke javnosti on nije statističko, već pitanje nacionalnog i vjerskog prebrojavanja.
Programom nove vlade među prioritetima je i regulisanje ugovornog odnosa sa vjerskim zajednicama u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore. Temeljnim ugovorom bi država Crna Gora trebala da precizira imovinsko-pravne odnose sa SPC.
Iako nije konkretno pominjao Otvoreni Balkan Abazović je naveo da će se Vlada baviti sagledavanjem regionalnih inicijativa u kontekstu ključnog cilja – bržeg učlanjenja Crne Gore u EU. Protiv Inicijative Otvoreni Balkan su procrnogorske stranke, koje je smatraju dijelom projekta “srpskog sveta” aktuelne vlasti u Srbiji.
Struktura i sastav Vlade
Vlada izabrana 28. aprila ima četiri potpredsjednika, 18 ministarstava i dva ministra bez portfelja iz partija koje konstituišu novu Vladu.
Abazovićeva URA u novoj Vladi ima jedno potpredsjedničko mjesto i pet ministarstava, uključujući resore unutrašnjih poslova, evropskih poslova, ekonomije…
Prosrpska Socijalistička narodna partija je osim potpredsjedničkog mjesta, koje će pokrivati Vladimir Joković lider partije, dobila je šest ministarstava: pravde, finansija, prosvjete, zdravlja i sporta i poljoprivrede.
Lider Socijademokratske partije (SDP) Raško Konjević je potpredsjednik Vlade za politički sistem i unutrašnju politiku i ministar odbrane a ministar vanjskih poslova, je Ranko Krivokapić, nekadašnji predsjednik Skupštine Crne Gore.
Lider Bošnjačke stranke (BS) Ervin Ibrahimović je potpredsjednik Vlade za regionalni razvoj i ministar kapitalnih investicija a njegova partija je dobila i ministarstvo rada i socijalnog staranja.
Predstavnici Albanaca imaju dva ministarska mjesta. Fatmir Đeka, lider Demokratske partije je ministar ljudskih i manjinskih prava, dok je Maraš Dukaj iz Albanske alternative ministar javne uprave.
Vanparlamentarna Hrvatska građanska inicijativa dobila je mjesto ministra bez portfelja. Nestranačke ličnosti u Avbazovićevom kabinetu su Biljana Šćepanović ministarka nauke i Maša Vlaović ministarka kulture i medija.
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.