“Suštinski je važno da se ta poslednja institucija u Crnoj Gori koja je do sada funkcionisala, koja nije srušena, koja je legitimna, a pri tom institucija koju Vučić nije imao pod kontrolom, već naprotiv, dođe pod njegovu direktnu kontrolu, odnosno da dođe neki od njegovih lojalista”, dodao je Bešlin.
On je rekao da bi Vučić na taj način, ne samo pobjedio Crnu Goru, već bi se i građanske, antifašističke i prozapadne vrijednosti na kojima je počivala Crna Gora potpuno preinačile.
“Već je postalo otrcano reći da su ovde na Zapadnom Balkanu svaki izbori istorijski, ali ovi u Crnoj Gori to zaista jesu, jer će oni, ne samo odrediti smer daljeg razvoja Crne Gore, narednih i godina i decenija, nego i na neki način pokazati da li Crna Gora nastavlja svoj evropski put, da li će nastaviti da funkcioniše kao zapadni partner velikim silama ili će doći u potpuno interesnu sferu Srbije, odnosno Rusije, dakle da li će postati na neki način pion režima Aleksandra Vučića i Vladimira Putina. To će se direktno očitovati na kvalitet života svakog građanina i građanke Crne Gore. U tom smislu su ovi izbori suštinski važni, prelomni, istorijski. Naposletku oni će odrediti na neki način kako će izgledati ishod parlamentarnih izbora koji će, pretpostavimo, biti tokom ove godine”, objasnio je Bešlin.
Kako ističe, za Vučiča je ova situacija “biti ili ne biti”, nakon što će vjerovatno morati da potpiše francusko-njemački plan o faktičkom priznanju Kosova.
“Crna Gora će mu tu doći kao zgodna kompenzacija za priznavanje državnosti Kosova. I za njega i za samu Crnu Goru su ovi predsednički izbori i prelomni, prekretni, istorijski i mislim da bi svi akteri, ne samo na Balkanu, nego i šire, morali biti svesni značaja ovih izbora koji su pred vama. Ako išta znamo o tome kako funkcioniše predsednik Srbije onda znamo da je veliki majstor u izbornom inžinjeringu, pa znamo da će se vrlo baviti predsedničkim izborima u Crnoj Gori i da će imati više svojih kandidata, jer on se nikad ne stavlja samo na jednu kartu”, dodao je Bešlin.
Vučićev glavni favorit, kako kaže Bešlin, jeste njegova “transmisija” – lider Demokratskog fronta Andrija Mandić.
“On (Mandić) ne krije svoju potpunu odanost, ne samo Vučiću i njegovom režimu, nego i Putinovom režimu u Moskvi. Mandić koji je i “četnički vojvoda” i koji predstavlja jednu ultra-desničarsku i šovinističku političku opciju, ali u njega je Vučić najsigurniji da će, pobedi li na predsedničkim izborima, najdirektnije sprovoditi volju režima u Beogradu. To će čak i za Crnu Goru, koja je imala perioda, naročito nakon AB revolucije i kada je manje-više pratila političku volju Slobodana Miloševića, biti novo političko iskustvo, jer ovu vrstu političke lojalnosti mislim da vi u Crnoj Gori niste do sada iskusili na mestu predsednika države”, istakao je Bešlin.
Kako dalje navodi, osim Mandića, Vučić će “igrati” na još nekoliko kandidata koji su u skladu sa ideologijom srpskog nacionalizma.
“Spajić je predstavljao, uslovno rečeno, opozicionog (iz pozicije Srbije) kandidata, koji je imao i ima podršku dela desničarskih i nacionalističkih opozicionih partija u Srbiji i opozicionih medija, Milorada Dodika i nekih tajkuna i finansijskih krugova oko njega i dela državne Crkve Srbije, koja je prema Vučiću kritički nastrojena i koju uglavnom sada reprezentuje vladika dizeldorfski Grigorije. Uz to verovatno će biti i još nekih kandidata, videćemo da li će Milatović (deset Crnogoraca za jednog Joanikija) biti kandidat, videćemo šta će biti sa Bečićem, koji bi takođe pripadao ovoj grupi kandidata, posebno sada kada je sebe sveo na negde političku irelevantnost nakon što se, dosta nedostojanstveno nudio Evropi sad, pa su ga odbili”, dodao je Bešlin.
Srpski nacionalizam će, u svakom slučaju, imati više svojih kandidata, ali glavni Vučićev kandidat za kojeg će se on svojski truditi da prodre u drugi krug je Andrija Mandić, naglašava Bešlin.
Abazović će se zainteresovati za predsjedničke izbore nakon što se pojavi suverenistički kandidat
Nezainteresovanost premijera odlazeće Vlade Dritana Abazovića za predsjedničke izbore Bešlin objašnjava činjenicom da bi izlazak sa njihovim kandidatom pokazao kolika je irelevantnost te političke grupacije (građanski pokret URA).
“Do sada je njegova politika bila destrukcija i uništavanje svih institucija u Crnoj Gori. Ne isključujem mogućnost da on zapravo planira da na neki način kroz daljnju blokadu izbora sudija Ustavnog suda i koristeći svoje mehanizme vlasti koje ima u Vladi, pokuša na neki način da ospori ove izbore, odnosno da se ponovi Šavnički scenario, a videli smo da je Evropa sad najavila i taj scenario i nasilje tokom izbornog dana, tako da je vrlo moguće da će Dritan Abazović ići na to da predsednik države uopšte ne bude izabran i da ta poslednja stabilna i legitimna institucija bude urušena, a da zapravo tada predsednica Skupštine iz Abazovićeve sestrinske Socijalističke narodne partije ustvari bude i v.d. predsednice države”, opisao je Bešlin.
Time bi, objašnjava, dvije političke partije koje su na neki način – uzurpatori čitave vlasti u Crnoj Gori – imale i predsjednika države, Vlade, Skupštine i ključne ministre, čime bi oni kao Vučićevi lojalisti, bez ikakvog uporišta u samoj Crnoj Gori sprovodili Vučićevu politiku a time i politiku Moskve uz uvlačenje Crne Gore u Otvoreni Balkan i “ko zna u koje sve još političke avanture”.
Bešlin kaže da će se Abazovićeva, naizgled nezainteresovanost, promijeniti kada se pojavi suverenistički predsjednički kandidat koji bi zaista štitio interese Crne Gore i ne bi u tom slučaju predstavljao Vučića.
“Kada se to desi, a pretpostavljam da će se pojaviti do kraja nedelje, mislim da će se Abazović i njegova politička partija, uz njegov medijsko-propagandni servis, vrlo aktivno uključiti u predizbornu kampanju satanizacijom tog kandidata, što opet neće biti nikakva politička novost”, rekao je istoričar.
Građani Crne Gore, naglašava Bešlin, moraju pokazati velikom izlaznošću da mogu da pobjede, i da bude izabran predsjednik Crne Gore koji će u većoj mjeri štititi interese Crne Gore nego što bi to činio kandidat koji predstavlja režim iz Beograda ili Moskve.
“Pade mi napamet jedna paralela – kada su bili prekretni, istorijski izbori u Srbiji, predsednički 2000. godine u septembru, i kada je Slobodan Milošević bio na listiću, njegova supruga Mirjana Marković je smislila slogan: “Narod bira, a ne NATO”, a onda je opozicija na to odgovorila kontra sloganom: “Narod bira, a ne MIRA”. Dakle, mislim da je i sada Crna Gora u takvim okolnostima da će i Moskva i Beograd pokušati da učine sve da oni izaberu predsednika i da to bude njihova transmisija, dakle direktno njihov lojalista, njihov eksponent, koji će sprovoditi, ne interese Crne Gore, nego interese ova dva vrlo destruktivna režima, a da je na građanima Crne Gore da visokom izlaznošću, aktivizmom i u predizbornoj kampanji, kao i tokom samog izbornog dana, pobede i da bude izabran predsednik koji će svakako u većoj meri šititi njihove interese nego što će to činiti Vučićev i Putinov kandidat”, zaključio je Bešlin.
(Gradski portal, Foto: Gradski portal)
izvor: https://autonomija.info/beslin-crna-gora-bi-vucicu-bila-zgodna-kompenzacija-za-priznavanje-kosova/