Otvaranje fabrike guma u Srbiji koja već radi, izveštaji o zagađenju nedostupni
Kineska fabrika guma Linglong, koja je izgrađena u Zrenjaninu, gradu na severu Srbije, zvanično se otvara u petak, 13. septembra iako bar jedan od tri njena pogona radi već više od godinu dana – proizvodi i izvozi gume
Pet godina dugu izgradnju ove fabrike pratile su optužbe u vezi sa lošim uslovima rada zaposlenih na izgradnji fabrike, sumnje na prinudni rad, prigovori na kršenje zakona u oblasti gradnje i zaštite životne sredine.
Zvanične reakcije kompanije na te optužbe bile su retke, a obezbeđenje kineskog investitora je u više navrata onemogućavalo novinarima i nevladinim organizacijama komunikaciju sa zaposlenima i prilaz fabričkom kompleksu.
O tome šta se dešava u fabrici koja je opasana zidinama visokim tri metra, a izgrađena na poklonjenom državnom zemljištu od gotovo sto hektara, uz 76 miliona evra odobrenih državnih subvencija, ne zna se mnogo ni neposredno pre ceremonije svečanog otvaranja.
Između ostalog nije poznato šta podrazumeva najavljeno pokretanje proizvodnje, imajući u vidu da prema istraživanju novinara RSE, od tri planirana proizvodna pogona fabrike u Zrenjaninu, jedan pogon nije izgrađen, drugi nema upotrebnu dozvolu, a u trećem je proizvodnja guma počela još pre godinu i po dana.
Pogon za proizvodnju guma za teretna vozila uveliko radi
Tokom 2023. gotovo u tišini, bez svečanosti i poseta zvaničnika, kineska fabrika Linglong je pokrenula proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse.
Linglong je, kako se navodi u finansijskom izveštaju kompanije, tokom prošle godine proizveo i prodao gume u vrednosti od 3,3 milijarde dinara (oko 29 miliona evra).
Prema podacima međunarodne trgovinske baze Sinoimex, koje su analizirali novinari RSE, Linglong je tokom prošle godine izvozio svoje proizvode u Tursku dok su od marta ove godine, gume proizvedene u zrenjaninskoj fabrici izvožene i dalje u Tursku, kao i u SAD i Kazahstan.
Fabrika će proizvoditi 13 miliona guma godišnje
Pogon za proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse koji je pušten u rad je jedan od ukupno tri pogona u kojima bi Linglong trebalo da proizvodi i gume za putničke automobile, teretna vozila, autobuse, industrijska i poljoprivredna vozila.
Satelitski snimci pokazuju da pogon za proizvodnju guma za industrijska vozila i poljoprivredne mašine još nije izgrađen.
Prema podacima iz Studije o proceni uticaja na životnu sredinu izgradnje proizvodnih pogona, ukupna planirana proizvodnja zrenjaninske fabrike guma Linglong je 13,62 miliona guma godišnje, odnosno oko 40 hiljada pneumatika dnevno.
Proizvodnja guma u Linglongu počela je pre nego što je pogonu za proizvodnju guma za teretna vozila i autobuse izdata upotrebna dozvola, pokazuje dokumentacija iz baze građevinskih dozvola Agencije za privredne registre (APR).
“Predmetni proizvodni pogon je, pre izdavanja upotrebne dozvole, bio pušten u probni rad”, navodi se u odgovoru Gradske uprave Zrenjanina od 23.jula 2024.
Probni rad i otklanjanje nedostataka
Probni rad tokom kojeg je Linglong proizvodio i izvozio gume, odobren je zrenjaninskoj fabrici guma 19. maja 2023.
Prema Zakonu o planiranju i izgradnji, tokom perioda probnog rada proveravaju se tehnički kapaciteti i usklađenost proizvodnje sa zakonima i propisima. Probni rad odobrava nezavisna komisija zadužena za tehnički pregled objekta, koju angažuje investitor.
Kako se može videti u dokumentaciji koju je RSE po zakonu o dostupnosti informacija od javnog značaja dobio od Gradske uprave Zrenjanina, tehnički pregled izvršilo je preduzeće za inženjering Servo Mihalj iz Zrenjanina.
U izveštaju komisije za tehnički pregled kojim je pogonu Linglonga odobren probni rad, između ostalog se navodi da “postoje nedostaci na objektu i unutrašnjim instalacijama ali da oni ne utiču na funkcionalnost i rad ove faze proizvodnje”.
Probni rad je trajao godinu dana, nakon čega je u maju 2024. na osnovu novog izveštaja iste komisije, pogonu Linglonga odobreno izdavanje upotrebne dozvole uz ocenu da su svi nedostaci na instalacijama i u dokumentaciji, u međuvremenu uklonjeni.
Nepoznat uticaj proizvodnje na životnu sredinu
Tokom probnog rada, Linglong je bio u obavezi da Agenciji za zaštitu životne sredine dostavi izveštaje o merenju emisije zagađujućih materija u vazduh iz pogona u kojem je pokrenuta proizvodnja. Agencija do zaključenja ovog teksta nije odgovorila na zahtev novinara RSE da nam po zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja dostavi te izveštaje.
Informacije da li je početak proizvodnje guma u Linglongu uticao na kvalitet vazduha u Zrenjaninu, nismo dobili ni od grada Zrenjanina.
U izveštajima nezavinske komisije, na osnovu kojih je Linglongu odobren probni rad, navodi se da su pre i tokom probnog rada objekta izvršena merenja emisije zagađujućih materija u vazduh i da su rezultati svih merenja pokazali da nema prekoračenja graničnih vrednosti.
Za tretman emisija zagađujućih materija i neprijatnih mirisa u vazduh ugrađeno je šest filtera za prečišćavanje otpadnog vazduha koji emisiju zagađujućih materija dovodi ispod dozvoljenih graničnih vrednosti emisije, piše u izveštaju tehničke komisije iz maja ove godine.
U uzveštaju se ipak ne navodi kolike su vrednosti emisija izmerene i koliko je bilo merenja u uslovima rada pri najvećem opterećenju.
U blizini Linglonga ne postoji merna stanica za redovno praćenje zagađenja vazduha, pokazuju podaci Instituta za javno zdravlje Zrenjanin.
‘Nepostojeće’ skladište otpada
Do objavljivanja ovog teksta Gradska uprava Zrenjanina, novinarima RSE nije dostavila informacije o tome da li je grad kontrolisao ispravnost vode koju fabrika guma nakon prečišćavanja ispušta u javnu kanalizaciju kao ni izveštaje Linglonga o postupanju sa otpadom.
Iz dva izveštaja komisije za tehnički pregled, u koje je RSE imao uvid, nije moguće zaključiti kako se i gde skladištio otpad iz fabričkog pogona Linglonga u kojem je pokrenuta proizvodnja.
Linglongu su dozvola za probni rad i upotrebna dozvola izdate na osnovu zaključka komisije da se neopasni otpad iz proizvodnog pogona odlaže na otvorenom skladištu otpada koje je organizovano unutar fabrike.
Međutim, Linglong koji je probni rad započeo u maju prošle godine, dobio je građevinsku dozvolu za izgradnju skladišta neopasnog otpada tek godinu dana kasnije, u junu 2024
“Uvidom u satelitske snimke utvrđeno je da je to skladište izgrađeno znatno pre podnošenja zahteva za izdavanjem građevinske dozvole”, tvrde iz nevladine organizacije Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI).
Fabrika izgrađena bez jedinstvene studije o proceni uticaja na životnu sredinu
Izgradnju kineske fabrike guma Linglong od početka je pratila zabrinutost javnosti zbog potencijalnog zagađenja životne sredine.
Kineska fabrika će milione guma proizvoditi u gradu u kojem je već 20 godina na snazi zabrana upotrebe vode za piće zbog prekomernog prisustva arsena i teških metala a kvalitet vazduha je, i pre početka rada gumare, svrstan u treću, najlošiju kategoriju – prekomerno zagađenog.
Iz organizacije RERI za RSE ocenjuju da je zabrinutost građana opravdana.
“Linglong počinje da radi bez akta o uslovima zaštite prirode. To je inicijalni akt koji su morali da dostave još uz podnošenje zahteva za izdavanje lokacijskih uslova”, navodi advokat organizacije RERI Ljubica Vukčević.
Ona ističe da je fabrika Linglonga smeštena na samo dva kilometra od specijalnog rezervata prirode Carska bara a da je akt o uslovima zaštite prirode neophodan za sve investitore koji obavljaju aktivnosti koje mogu imati uticaj na prirodu, posebno zaštićenih područja.
Vukčević ocenjuje da je sa aspekta zaštite životne sredine nedopustivo i da fabrika guma nema jedinstvenu procenu uticaja na životnu sredinu.
“Oni su iseckali projekat na više faza, na više manjih projekata, da bi sebi olakšali situaciju i veštački prikazali da za neke pomoćne objekte u okviru kompleksa nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu. To je nedopustivo sa strane zakona i logike, jer su svi ti objekti deo jedne celine”, tvrdi Vukčević.
Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) trenutno, pred Upravnim sudom ima 18 postupaka protiv Linglonga.
Krivične prijave koje su ranije podneli zbog gradnje osam objekata bez građevinske dozvole i saglasnosti na procenu uticaja na životnu sredinu, Tužilaštvo je odbacilo uz, kako navode, obrazloženje da je Linglong pokazao nameru da podnese potrebne zahteve.
Neistražene optužbe o prinudnom radu
Fabriku Linglong u Zrenjaninu prati i niz slučajeva koji se odnose na zloupotrebe radnika i kršenje radničkih prava.
Početkom ove godine, nevladina organizacija Astra podnela je krivičnu prijavu u ime 11 radnika iz Indije zbog sumnji na trgovinu ljudima i radnu eksploataciju.
Nekoliko godina ranije sumnalo se i na eksploataciju više stotina radnika iz Vijetnama, koji su u to vreme bili angažovani na izgradnji fabrike u Zrenjaninu.
Evropski parlament je rezolucijom iz 2021. godine zatražio od Srbije da istraži ovaj slučaj “modernog ropstva”, međutim on je okončan bez pokretanja postupka, povratkom radnika u Vijetnam.
Linglong je odbacio odgovornost, tvrdeći da je radnike angažovao jedan od njihovih podizvođača.
“Vlada Republike Srbije nije u potpunosti istražila verodostojne optužbe o prinudnom radu, uključujući oduzimanje pasoša, nehumane uslove rada i života, već je nastavila da tvrdi da vijetnamski i indijski radnici nisu žrtve trgovine ljudima” navodi se najnovijem izveštaju američkog Stejt departmenta o trgovini ljudima.
Fabrika guma kineske kompanije “Shandong Linglong Tire” u Zrenjaninu deo je inicijative “Pojas i put” – kojom Kina nastoji da poveća ulaganja i uticaj kroz infratrukturne projekte u državama širom sveta.
Izgradnja fabrike ugovorena je još 2018. potpisivanjem Memoranduma o razumevanju između Vlade Republike Srbije i kineske kompanije Linglong. Zaključkom iz februara 2019. Vlada Republike Srbije proglasila je ovaj projekat projektom od nacionalnog značaja. Kineskom investitoru je država poklonila 96 hektara zemljišta kao i 75,8 miliona evra bespovratne novčane pomoći.
Ukupna invcesticija kompanije Linglong u Srbiji trebalo bi da iznosi najmanje 800 miliona evra, uz obavezu zapošljavanja ukupno 1200 radnika
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.