Oko 220 mladih ove godine je proslavilo punoletstvo i u isto vreme su započeli sopstveni biznis. Njih 144 otvorili su preduzetničke radnje, dok ih je još 88 osnovalo svoje firme. Među najmlađim preduzetnicima u Srbiji najviše je onih koji su otvorili objekte brze hrane, frizerske salone, kafiće, firme za prevoz tereta, automehaničarske radnje i pekare. Kada su u pitanju firme, među mladim privrednicima najviše je onih koji su osnovali konsutantske kuće za podršku poslovanju, a ima ih u sektorima trgovine na veliko, proizvodnje žitarica, građevinarstvu i računarskom programiranju.
Prema podacima iz Agencije za privredne registre, od 290.722 preduzetnika u Srbiji njih 1.429 ima manje od 20 godina, dok među osnivačima 133.364 firmi ima 559 onih koji su u protekle tri godine postali punoletni.
Jedan od najmlađih privrednika u našoj zemlji je i Ilija Pejoski (22) iz Beograda, koji je iz hobija počeo da se bavi fotografijom, odmah posle muzičke škole, a posle je proširio oblasti interesovanja i sa kolegom osnovao firmu “LiveShow” koja se bavi video-produkcijom.
“Dobra stvar u ovom poslu u odnosu na neke druge je što na početku nisu neophodna velika ulaganja, odnosno što može da se počne i sa skromnom opremom, ali posle mora mnogo da se ulaže, da bi se biznis razvio. Meni su 1.000 evra za trošak prvog aparata dali roditelji, a posle sam veliki deo zarade trošio za nova ulaganja u opremu”, priča Pejoski.
On smatra da nedostatak finansija nije uvek najveći problem mladima da započnu biznis, već da je to, pre svega, nedostatak preduzetničkog duha.
“To je više problem našeg vaspitanja i obrazovanja, jer nas ne uče da realizujemo svoje ideje, već je sve usmereno tako da je osnovna težnja mladih da se zaposle u nekom preduzeću i da budu mirni do penzije. Idealno bi bilo da se još u školi više priča o preduzetništvu i da se o tome uči. Meni su sada zanimljive čak i fakture, ugovori i sve što sam morao da naučim, a što me u suštini uopšte nije zanimalo. Mnogo informacija sam pronašao na internetu. Sve je to danas dostupno, samo je potrebna inicijativa, jer ako imate želju, ništa neće biti velika prepreka, koju ne možete savladati”, smatra Ilija Pejoski.
Kaže da se poslovi uglavnom dobijaju po preporuci i da je zato važno da on bude kvalitetno urađen, jer se tako biznis širi. Njegova firma radi korporativne filmove za kompanije, ali sarađuju i sa poznatima, među kojima su Sergej Ćetković, Dženan Lončarević, Aleksandra Radović…
“Većini radnika sam bio pomoćnik”
Priča Petra Uskokovića (24) je malo drugačija, jer je temelje biznisa kojim se on danas bavi pre mnogo godina postavio njegov otac. Njihova firma “Polymers Group” se bavi proizvodnjom i ugradnjom svetlosnih traka i zidnih panela na halama, kao i ugradnjom kupola, a posebno su ponosni što su bili angažovani na pokrivanju arheološkog nalazišta Lepenski vir, dok trenutno rade i na rekonstrukciji i izgradnji železničkih stanica duž buduće brze pruge.
“Ogroman uticaj na mene je imala činjenica da sam odrastao u porodici koja ima preduzetničku tradiciju, pogotovo pošto je moj otac oličenje preduzetnika, koji na svakih šest meseci ima neku novu ideju koju bi implementirao. Tehnički, ja sam odrastao u porodičnoj kompaniji. Od malena sam se igrao po magacinu i davali su mi da brojim šrafove i da spajam stvari da bih “radio”. Kasnije se to pretvorilo u angažman u magacinu u toku letnjeg raspusta”, priča Uskoković.
Počeo je zvanično da radi u 21. godini i otac je smatrao da mora prvo da provede godinu i po dana u magacinu i na terenu da nauči sve procese, da bi posle toga morao da prođe sve sektore u firmi i da nauči osnove svakog.
“Imamo radnike koju su stariji od mene i do skoro sam bio i najmlađi u firmi, ali ja sam većini njih bio pomoćnik u nekom periodu”, navodi Uskoković.
On napominje da, bez obzira što je lakše kada ne moraš sve sam, i od nule, u porodičnim kompanijama, postoje drugi izazovi. Za njega je, kaže, najveći bio da kao sin vlasnika i direktora dokaže da nije neradnik i da zasluži poštovanje najstarijih zaposlenih, ali i da “izađe iz očeve senke i nesvesne protekcije”.
“Jedan od najvećih problema je što i kada dodjete kući tehnički i dalje radite i pričate o daljim odlukama i pravite planove, pa je veoma teško napraviti distinkciju između porodice i posla jer generalno postaju ista stvar, porodica je firma i firma je porodica”, kaže mladi privrednik.
On smatra da prvenstveno porodica ima veliki uticaj na mlade, jer im roditelji najčešće šalju poruke od toga da je bolji siguran posao, a da ništa ne radiš za malu platu, nego da crnčiš ili im poručuju “bolje idi u Nemačku, tamo je lepše”.
Mislim da se time ne podstiče preduzetnički duh nego status quo ili neka zona komfora. Tek od nedavno su uspešni i stvarno reprezentatvni preduzetnici počeli da drže govore, da se ističu i da mladi stvarno vide kako je u stvari preduzetništvo jedna prelepa stvar. Naša država ima preveliki broj zaposlenih u državnom sektoru što je neodrživo u budućnosti. Mladi imaju prilike da vide kako na jednoj strani neko radi i po deset sati dnevno i sada možda nema nekih rezultata što ne znači da ih za pet godina neće biti. S druge strane, neko radi po četiri ili pet sati sedi i pije kafu po kafićima, imaju slobodnih dana koliko hoće i to im deluje u tom trenutku primamljivije”, smatra Uskoković.
Udruženje: Podržati mlade da otvaraju firme
U Udruženju mladih privrednika Srbije napominju da je kod nas preduzetništvo mlado u odnosu na ostatak Evrope i da se tek sada pojavljuju prve generacije naslednika porodičnih biznisa.
“Mladi koji imaju preduzetništvo u porodičnoj tradiciji neretko postaju preduzetnici. Neki od njih preuzimaju porodične kompanije, dok se drugi odlučuju da pokrenu sopstvene biznise koji su u manjoj ili većoj meri povezani sa porodičnim. Porodične kompanije uglavnom posluju u tradicionalnim industrijama, dok se mladi koji započinju sopstvene biznise sve više oprobavaju u savremenim poslovnim modelima”, kaže Milica Stanojević, iz Udruženja mladih privrednika. Ona napominje da, usled unapređenja regulative, tržišta, ali i preduzetničke kulture, u narednim godinama očekuju ekspanziju mladih koji će svoje karijere započeti i razvijati kroz preduzetničke poduhvate stvarajući na taj način dodatnu vrednost u regionima iz kojih dolaze. Sa druge strane, smatra da da će, razvijanje zdrave poslovne zajednice pored stvaranja plodnog tržišta za nastanak novih biznisa, bez sumnje uticati i na održavanje i razvoj porodičnih biznisa, što je izuzetno bitan korak u razvoju srpske privrede.
“Primetno je da veliki broj kompanija posluje u različitim oblastima IT industrije i očekujemo da će njihov broj u narednom periodu nastaviti da raste,a tu je i veliki broj uslužnih delatnosti. Tokom prethodne dve godine je otvoren i primetan broj kompanija koja se bave onlajn trgovinom, mada se ona infiltrirala i u ostale sektore. Takođe, trenutno se dešava ekspanzija prehrambene industrije u kojoj je najveći potencijal u sektoru zdrave organske hrane”, navodi Stanojevićeva.
Ona ističe da treba podržati mlade da otvaraju svoje firme u onim privrednim delatnostima ukojima se stvara najviše dodatne vrednosti i u kojima su specifična znanja, veštine i kreativnost glavni izvori konkurentske prednosti na tržištu i uspešnog poslovanja. Pored toga što su takve delatnosti važne za preduzetnike i njihova domaćinstva, važne su i za regione u kojima žive, privredu i društvo u celini.
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.