Najprije je direktor pokrajinskog Instituta za javno zdravlje saopštio kako voda iz gradskog vodovoda u Novom Sadu nije za piće jer sadrži valjkaste crve ili nematode, nakon čega je hitno smijenjen. Potom je na njegovo mjesto zaposlena kćerka guvernerka Narodne banke Srbije, inače zubarka po profesiji.
Šta je bilo sa crvićima, Novosađani mjesec dana kasnije još nagađaju iako im je novopečena direktorka istog instituta Milena Tabaković poručila kako su najnovija istraživanja kvaliteta potvrdila da je česmovača sasvim OK. Za svaki slučaj piju flaširanu vodu čiji prozvođači za sada jedini profitiraju iz ovog skandala koji je zapravo paradigma svega u pokrajini Vojvodini danas i ukupnu sliku funkcionisanja Novog Sada, drugog grada po veličini u Srbiji i prestonici pokrajine Vojvodine.
U kojoj je kvalitet vode uvijek bio upitan. Sjetimo se samo Zrenjanina čiji stanovnici već 20 godina piju vodu “obogaćenu” arsenom.
Što se tiče Jorgovankine kćerke stomatološkinje Milene ona je već kao v.d. direktorke Instituta za javno zdravlje pokazala raskošni talent za direktorovanje i kada je obična česmovača u pitanju i kada je javno zdravlje pokrajine u pitanju.
Je li kvalitet vode poslovna tajna
Za mlađu Tabakovićku nikakve dileme nema. Voda je ispravna, a već na svojoj prvoj konferenciji za mediji saopštila je kako je odbila zahtjev POKS-a (opozicioni Pokret za obnovu kraljevine Srbije), koji je prvi ukazao na nematode u vodi za piće, jer nikada nisu ni tvrdili da su podaci o analizama vode tajni već su ih “uputili na gradsku upravu za komunalne poslove kao vlasnika analiza”.
Na koferenciju je dovela i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića da povrdi kako tražene podatke ne objavljuje i ne dostavlja Institut za javno zdravlje Vojvodine, već onaj ko je naručio analize, a to je gradska uprava za komunalne poslove u ime i za račun Novog Sada.
Svi koji se sa stomatološkinjom i direktoricom Milenom i gradonačelnikom ne slažu okrivljeni su za širenje panike, ne spominjući bivšeg direktora Instituta koji je smijenjen, zvanično podnio ostavku, koji je potvrdio kako su Novosađani pili valjkaste crviće za koje se još ne zna ni kako su u avgustu dospjeli u vodovod, ni kako su u septembru iz vodovoda nestali.
Pošto je objašnjeno da u svemu tome nema nikakave, a pogotove poslovne tajne, najavljene su krivične prijave protiv onih koji šire paniku među građanima objavljujući rezultate analiza uzorka vode sa česme u Sremskoj Kamenici, koji je donešen u Instut. Gradonačelnik je ustvrdio kako je “taj uzorak uzet ko zna gdje i donijet u ko zna kakvoj posudi”.
„Pravimo knfuziju u gradu koji ima 400.000 stanovnika da nešto što valja ne valja, pa onda to tumače stručnjaci za sve i svašta“, rekao je Đurić.
Doktorica Sanja Bijelović je ustvrdila kako Institut može uraditi analizu vode koju je donio korisnik, ali da korisnik mora biti svjestan da on odgovara za ono šta je donio.
„I takav dokument koji izlazi iz Instituta nije sudski validan dokument jer se Institut odriče odgovornosti porekla uzorka, načina uzorkovanja, transporta uzorka“, rekla je doktorica Bijelović.
Ko širi paniku u gradu
Cijeli je slučaj nastao kada su građani na društvenim mrežam počeli dijeliti navodnu potvrdu kako voda u Novom Sadu nije ispravna za piće, iako je samo par dana ranije Institut za javno zdravlje ustvrdio kako u vodi više nema crva. Građani tvrde kako ovaj put crvi nisu jedini problem u novosadskom vodovodu.
“SNS laži o apsolutnoj ispravnosti vode pale su u neispravnu vodu! Evo ga čist dokaz da voda Sremskoj Kamenici biološki nije ispravna, građani su radili analizu i činjenice su tu, crno na belo! Ovo je dokaz kako kad SNS uhvate u laži i skrivanju istine, istina na kraju ispliva.”
Aktivist Građanskog pokreta “Bravo” iz Novog Sada Miran Pogačar na svom je X nalogu zatražio javno objavljivanje svih rezultata analiza vode u posljednjih dva mjeseca.
“Dokažite da ovo nije tačno, ne skrivajte informacije od uznemirenih građana, ne ugrožavajte javno zdravlje“, napisao je.
Na priloženoj slici, koju dijele mnogi korisnici društvenih mreža, može se vidjeti kako je dostavljeni uzorak vode, za koji se tvrdi da je novosadska česmovača, biološki neispravna za piće.
Osim gradonačelnika Đurića i Milene Tabaković koji su najavili krivične prijave protiv uzbunjivača, po svoj prilici, i protiv njih i drugih odgovornih najavljene su krivične prijave, ali je teško povjerovati kako će te prijave bilo šta izmijeniti, jer “sistem” radi i doveden je do perfekcije.
Izgubljeno povjerenje
Upravo je ogled sa crvićima u nosvosadskoj vodi in vivo zapravo priča o nakrivo nasađenom društvu u kojem caruju nepotizam i neodgovornost.
Ekspresna smjena dugogodišnjeg direktora Instituta za javno zdravlje Vladimir Petrovića zvanično “zbog isteka mandata”, poslije ogleda o vodi neminovno je dovela i do drugog aspekta slučaja koji nikako nije ogled već, nažalost, ustaljena nepotistička i partijska praksa u Vojvodini i cijeloj Srbiji.
Mediji koji baš i nisu bliski pokrajinskim i srbijanskim vlastima, što je skoro pa isto, podsjetili su kako se kćerka guvernerke nije prvi put našla u medijima. O Mileni Tabaković je pisano i pričano još prije desetinu godina kada ju je profesionalni vozač Republičkog fonda zdravstvenog osiguranja kao studentkinju vozio iz Novog Sada na predavanja u Beograd.Tada je Milenina majka obavljala funkciju pomoćnice direktora novosadske filijale.
Usput, Milenina majka Jorgovanka, uprkos brojnim aferama i očiglednom nepotizmu, već treći mandat je na mjestu guvernerke Narodne banke Srbije i pored toga što je optuživana za plagiranje doktorata.
Nije ni to sve. Prema pisanju BIRN-a, ova ugledna radikalka Vojislava Šešelja i prvoborkinja Vučićevih naprednjaka, nakon tri godine po preuzimanju guvernerske fotelje NBS, izdejstvovala je da “Telekom Srbija” preuzme skoro 78.000 evra njenog duga za otplatu četvorosobnog stana od 144 kvadrata u Novom Sadu.
Sa platom od oko 685.000 dinara, jedna je od najplaćenijih državnih funkcionera u Srbiji.
Na visokim funkcijama su i članovi njene najuže porodice, pa je tako kćerka i prije direktorske fotelje bila angažovana u Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje. Jorgovankin sin takođe je zaposlen u Razvojnom fondu Vojvodine, dok zet radi u ambasadi Srbije u Crnoj Gori.
Možda voda u Novom Sadu i nije više zatrovana, možda ti crvi i nisu toliko opasni, ali je sigurno kako javno zdravlje u onom najširem smislu jest. Izgubljeno je ono najdragocjenije – povjerenje.
izvir: https://balkans.aljazeera.net/opinions/2024/9/21/novi-sad-ogled-o-crvima-u-vodi-ili-kako-zatrovati-javno-zdravlje?traffic_source=rss&utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter