Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je u Skupštini položio zakletvu i stupio na dužnost u drugom mandatu. Dušan Spasojević sa Fakulteta političkih nauka ocenio je za Euronews Srbija da je najvažnija stvar koju smo čuli iz obraćanja predsednika da očekuje novu vladu krajem jula i da još nisu počele konsultacije oko nove vlade. Dodaje je da je to pomalo zbunjujuće jer je nepoznato samo kome će pripasti dva mandata, a poznate su ključne koordinate i opcije koje su na stolu.
Komentarišući Vučićevu poruku da bi u vladi trebalo da se nađu svi predstavnici nacionalnih manjina, Spasojević je rekao da to ne znači nužno da neće biti mesta za SPS.
“Oni mogu napraviti vladu sa manjinama, ali za sada i dalje deluje po signalima koje dobijamo da SPS nije izbačen iz kombinacije i da i dalje slovi kao najveći favorit da bude koalicioni partner. To ubacivanje svih manjina… Videćemo da li će tu biti gospodin Šaip Kanberi, može biti jedan gest naročito u kontektsu hrvatske manjine, ali opet čini mi se da je to jedna stvar nižeg ranga. Ključno je ovo danas što nismo čuli, a to su ključne odluke o spoljnopolitičkim pitanjima i ona će u suštini dati ključnu sliku o novoj vladi”, rekao je Dušan Spasojević.
Upitan o tome da li je bilo nagoveštaja o ključnim odluka spoljne politike, Dušan Spasojević je rekao da mu se čini da nismo čuli ništa novo osim najavu da će zapravo narednih nekoliko nedelja biti onakvi kakvi su bili prethodni meseci i da će to biti ona politika koju smo do sada gledali.
“Naprosto, čuli smo poruke i na jednu i na drugu stranu. Njegova rečenica da ćemo morati da se bavimo time, prosto znači da ta vrsta problema neće nestati sa dnevnog reda. Bila mi je simptomatična i ta njegova rečenica oko EU – da to ne možemo da uzimamo zdravo za gotovo već da na tome mora da se radi. Čini mi se da su proteklih skoro deset godina te integracije uzimane zdravo za gotovo i da bi tu trebalo da vidimo neki veliki preokret da se nešto desi”, dodao je.
“Kurti manje spreman za saradnju nego prethodne vlasti u Prištini”
Predsednik Vučić je danas rekao i da je situacija oko Kosova dodatno zakomplikovna krizom u Ukrajini i da bi tu trebalo naći kompomis. Kako ocenjuje Spasojević, to bi mogla da bude neka vrsta poruke vladi u Prištini, pre svega aljbinu Kurtiju i međunarodnoj zajednici koja ima mehanizme da vrši pritisak na Prištinu.
“To je isto jedan narativ koji i duže vreme slušamo koji ima za cilj da umanji očekivanja i optimizam javnosti i to uvek dobijamo od predsednika Vučića. Međutim, od nekog drugog dela, bilo izvršne ili zakonodavne vlasti, dobijamo neke drugačije informacije. Kažem, opet je to jedna politika koja je vrlo nedefinisana i koja pokušava da dobije na vremenu ne bi li se nešto u spoljnim okolnostima promenilo”, rekao je Spasojević.
Kako ističe u kontekstu Kosova postoji jedno dobro opravdanje, a to je što je Kurti manje saradljiv u odnosu na prethodne vlasti u Prištini. “U tom smislu mislim da i međunarodna zajednica daje nešto veći manevarski prostor Srbiji u odnosu na druga pitanja – sankcija Rusiji ili odnosa prema Dodiku ili Crnoj Gori”, dodao je.
Kada je reč o odnosima u regionu i pominjanju Zagreba i Sarajaeva, Spasojević je rekao da bi to mogao da bude gest u pravcu popravljanja odnosa, ali ističe da to mora da naiđe i na odziv s druge strane, da bi se ušlo u neku vrstu pozitivne spirale.
“U poslednje vreme gledamo da se ne propušta prilika, ni sa jedne, ni sa druge strane – u Zagrebu i Beogradu da se reaguje na događaje u drugoj državi. Videli smo priču oko Tužillaštva i bombardovanja izbegličke kolone, kako je ona u dva-tri dana uzburkala strasti. To su stvari koje bi morale da se izbegavaju ukoliko Beograd i Zagreb žele bilo kako da promene odnose”, poručio je Dušan Spasojević.
Kaže da mu se čini da u Beogradu i Zagrebu nema volje za tim i da mu današnje obraćanje deluje kao neka vrsta protokolarnog gesta koji se dešava u situacijama kada počinju novi mandati i kada treba poslati prijateljsku poruku.
“Ne deluje mi da iza toga postoji neki ozbiljan politički plan, niti postoji pritisak ni iznutra, ni spolja oko uređivanja i poboljšanja odnosa u regionu”, zaključio je Spasojević
Cilj prvog mandata – fokus na ekonomiji
Uoči polaganja zakletve, sociolog i analitičar Vladimir Vuletić rekao je za Euronews Srbija, sumirajući Vučićev prvi mandat na čelu države, da se “najveći događaji” tiču pre svefa fokusiranosti na ekonomska pitanja i ekonomski razvoj Srbije.
“Čini mi se da je to zapravo bio njegov osnovni cilj. Sticaj okolnosti je doveo do toga da je ta fokusiranost na ekonomska pitanja morala često da bude u drugom planu vezano za neka politička pitanja, pre svega ona koja se tiču Kosova i regiona, a sada širih međunarodnih odnosa i to je nešto što su čak i najozbiljniji kritičari Aleksandra Vučića isticali u prvi plan kao njegov najveći domet i gde je bilo najmanje kritika, a to je stvaranje jedne ravnoteže u uslovima kada imate pritiske s različitih strana”, rekao je Vuletić uoči polaganja zakletve.
Prema njegovim rečima sitacija se sada zakomplikovala, a pritisci su postali najvažniji izazov mimo onoga što je bila osnovna ideja – da se održi ekonomska stabilnost.
Upitan koliko je održiva pozicija Srbije “na više stolica” u međunarodnim odnosima, on je rekao je reč o “doživljaju iz prespektive drugih”, a da je u “našoj to jedini način”
“Da smo mi kao zemlja članica EU to bi bila sasvim drugačija i mnogo lagodnija situacija. S druge strane, ako imate u vidu ekonomski razvoj kao osnovnu stvar onda vodite politiku koja ide ka tom cilju. Znači da morate da obezbedite energente po razumnoj ceni. Zahvaljujući njima imate i mogućnost da privlačite direktne strane investicije. U slučaju da nemamo takvu situaciju, da štete budu veće od onoga što su koristi, i ta politika bi bila korigovana. Ne vidim da je to nešto što je svesna namera da se sedi na dve stolice, nego naprosto ono što nalaže situacija”, kaže Vuletić.
Juhas Balint da odmah podnese ostavku na mesto predsednika Skupštine Vojvodine!
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) izražava duboko ogorčenje zbog sramnog ponašanja Juhasa Balinta, predsednika pokrajinskog parlamenta i člana predsedništva SVM-a. Njegovi postupci još jednom potvrđuju da mu nisu važne demokratske vrednosti, već isključivo očuvanje trenutne vlasti i služenje kriptoradikalnim političkim interesima
Na jučerašnjoj sednici parlamenta, Juhas Balint je naložio obezbeđenju da iz sale izbaci predstavnike medija, a potom asistirao poslanicima SNS-a kada su napali opozicione predstavnike. Bez mogućnosti za diskusiju, sve tačke dnevnog reda, uključujući i budžet za 2025. godinu, usvojene su ekspresno.
Ovakvo ponašanje grubo krši demokratske principe i pokazuje da Juhas Balint nije dostojan pozicije predsednika pokrajinskog parlamenta. Parlament je pod njegovim vođstvom postao servis vlasti koji guši opozicione stavove i zanemaruje javni interes.
DZVM zahteva od Juhasa Balinta da odmah podnese ostavku! Neka prestane da sramoti vojvođanske Mađare i da ide stopama Mihalja Kertesa!
Pokrajinskom parlamentu je potreban predsednik koji poštuje demokratske vrednosti i ravnopravno uvažava prava svih poslanika.
Prosvetari razmatraju radikalizaciju štrajka: Na stolu i potpuna obustava rada
Cirkularni štrajk prosvetnih radnika od ponedeljka, 16. decembra se nastavlja skraćenjem časova na 30 minuta u školskim upravama Kraljevo, Čačak, Užice i Kragujevac
Istovremeno, za ponedeljak je zakazana sednica Glavnog odbora Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, na kojoj će se članovi tog tela izjasniti o predlogu Predsedništva USPRS da se štrajk radikalizuje, nezvanično je potvrđeno Danasu iz više izvora.
Predsedništvo Unije predložiće Glavnom odboru da zaposleni u prosveti obustave rad u petak, 20. decembra, te da se zakonski štrajk sa skraćenjem časova na 30 minuta organizuje od 23. do 27. decembra na teritoriji cele Srbije, a ne samo na područjima školskih uprava Beograd i Požarevac, kako je predviđeno ranijom odlukom.
Predlog je i da Glavni odbor Unije razmotri opciju potpune obustave rada.
“Odluka bi bila doneta na posebnoj sednici, nakon konsultacija sa članovima i sprovodila bi se od 28. januara 2025. godine do ispunjenja zahteva“, navodi se u predlogu u koji je Danas imao uvid.
Predsedništvo Unije predlaže sledeće štrajkačke zahteve: smenu kompletnog rukovodstva Ministarstva prosvete, ispunjenje materijalnih zahteva predviđenih potpisanim Protokolom, potpisivanje izmena i dopuna Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika, kao i smanjenje administracije.
Stefanović o izjavi Vučevića: Skandalozne reči premijera da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja „zbog 15 ili 1.555 mrtvih“
Zamenik predsednika Stranke slobode i pravde i narodni poslanik Borko Stefanović izjavio je danas da je skandalozna izjava premijera Miloša Vučevića da ne može Srbija da se ruši i zaustavlja “zbog 15 ili 1.555 mrtvih” i da mora da ode sa mesta predsednika Vlade i bude obuhvaćen krivičnim postupkom
„Ovo je skandalozna izjava čoveka koji je u vreme rekonstrukcije novosadske Železničke stanice bio gradonačelnik i koji je svojim propustima i delovanjem, zajedno sa svojim mafijaškim izvođačima, doprineo ubistvu u Novom Sadu“, naveo je Stefanović u pisanoj izjavi.
Prema njegovim rečima, Vučević mora da ode sa mesta predsednika Vlade, koja je ionako puna osumnjičenih lica i da i on bude obuhvaćen krivičnim postupkom.
„Vučević, na kraju, mora da nauči srpski jezik do kraja i prestane da koristi reči ‘Srbija’ i ‘država’ na mestima gde svi vide da stoje reči ‘vlast’ i ‘režim SNS’. Niko, Vučeviću, ne ruši Srbiju i državu, građani i studenti je, naprotiv, brane od mafije i od tvojih Snajpera, Bosketa, Goranca, Zvonka i Andreja, od tvog direktora novosadskog GSP, koji je deo međunarodne narko grupe“, rekao je Stefanović.
obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
Poziva se na odgovornost Ministarstvo poljoprivrede Skupštinski odbor za poljoprivredu Predsednik Vlade Republike Srbije
Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.
Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore
Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.
Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.
Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.
Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.
Tome se mora stati na put!
Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.
Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.
I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.
To je jedina garancija uređene i moderne države.
Aleksandar Marton portparol Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.
Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?
DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.
Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.