Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

DAVOR GJENERO: Vučić odgađa suočavanje s anomijom koju je sam stvorio

Iako je odavno govorio o tome da će napustiti vodeću poziciju u Srpskoj naprednoj stranci, koja ima položaj dominantne političke partije u političkoj areni u Srbiji, najava predsjednika Aleksandra Vučića mnogima se činila neuvjerljivom i nevjerodostojnom. Iako činjenica da je odluka formalno provedena u Kragujevcu 27. maja, samo dan nakon fijaska Vučićeva kontramitinga u Beogradu, sama po sebi ne govori o uzročno-posljedičnoj vezi s beogradskim neuspjehom, ipak je jasno da je itekako vezana uz entropiju koja je počela razarati i stranku koja je kičma Vučićeve kontrole nad cijelom Srbijom

Published

on

Zašto se Vučićevo napuštanje stranke onima koji nešto znaju o ustavnom pravu i političkom sustavu nije činilo vjerojatnom? Jednostavno stoga što je politički sustav u Srbiji formalno sustav parlamentarne vlade, što znači da bi vlada trebala biti kolektivno tijelo izvršne vlasti, da ona proizlazi iz parlamenta i ovisi o postojanju parlamentarne većine, a da je predsjednik republike tek predstavnik suvereniteta, nosilac reprezentativne vlasti, s nešto formalnih ovlasti u procesu formiranja vlada, u situacijama parlamentarne krize i u uvjetima ratne opasnosti i izvanrednog stanja. Međutim, Ustav u Srbiji ne regulira ono što je regulirano u većini republika koje imaju sustav parlamentarne vlade – da predsjednik republike ne može biti niti član stranke, a kamoli njen predsjednik.

Vučićeva moć ne proizlazi iz Ustava Srbije

Maurice Duverger, veliki francuski ustavni pravnik, podučio nas je o tome što je “polupredsjednički sustav” kakav je na djelu u Francuskoj i jasno nas upozorio da koncept “kohabitacije”, o kojoj se u laičkoj publicistici često govori, zapravo ne znači mnogo. Francuska, u kojoj je normalno da je predsjednik Republike stranački lider, onda kad trenutni predsjednik kontrolira parlamentarnu većinu, funkcionira kao prezidencijalni sustav, a kad drugi akter kontrolira tu većinu, onda djeluje kao sustav parlamentarne vlade. Sadašnji predsjednik Emmanuel Macron možda je “kratak za većinu” (short of majority), ali njemu lojalna vlada funkcionira kao manjinska, a ne postoje okolnosti u kojima bi je “druga strana”, dakle, nacionalistički radikali oko Marine Le Pen ili lijevi radikali Jean-Luca Melenchona mogli formirati.

U sustavu parlamentarne vlade vlada dobiva investituru u parlamentu, parlament kandidatu za premijera, i to onome tko može okupiti parlamentarnu većinu, povjerava mandat da sastavi vladu i onda parlament potvrđuje kabinet koji je mandatar formirao. U Srbiji je posve providno da mandatar nije gospođa koju formalno oslovljavaju premijerkom, da ona ne odlazi u Skupštinu Srbije po potvrdu da ima većinu, da ona nije samostalno okupila tim, kojem je formalno na čelu te da trajanje njene funkcije ne ovisi o parlamentarnoj potpori, nego o tome kakvi su prioriteti onoga tko je stvarni nosilac vlasti – dakle, predsjednika Vučića.

Vučićeva moć, pak, ne proizlazi iz Ustava, nego iz činjenice da on kontrolira parlamentarnu većinu. Vlada Ane Brnabić nije kolektivno tijelo izvršne vlasti, koje suglasnošću ili većinom donosi samostalne odluke u području svojih ustavnih ovlasti, nego je ono što smo u sustavu jedinstva vlasti (skupštinskom sustavu) nazivali izvršnim vijećem, ili ono što u američkom prezidencijalnom sustavu politolozi duhovito nazivaju “kuhinjskim kabinetom”. Kad je formirana ta vlada, kao i prethodne vlade kojima je ista osoba formalno bila predsjednica, dakle, u vrijeme cijeloga Vučićeva predsjedničkog mandata, kabinet nije formirala Ana Brnabić, nego je to uvijek činio Vučić, a kad su se donosile relevantne odluke, njih nije donosio taj kabinet, nego Vučić.

Jača svoju nekontroliranu individualnu vlast

U tom kabinetu nije bilo i nije moglo biti rasprave, jer je takva vlada ovisila isključivo o Vučićevom povjerenju, a on je stvarno preuzeo prerogative Skupštine Srbije, koja može i ne mora zasjedati, u kojoj nema jasno definiranih odnosa manjine i većine, u kojoj nema niti naznake pokušaja uspostavljanja općeg interesa.

Nije razdoblje Vučićeva predsjedništva prvo i jedino u kojem vlada kao kolektivno tijelo izvršne vlasti nije niti postojala. Ona je postojala u vrijeme mandata Vućićeva prethodnika Tomislava Nikolića, koji nije kontrolirao parlamentarnu većinu, nego je i tada tu većinu nadzirao Vučić, prvo kao formalni potpredsjednik vlade, a poslije kao premijer. U vrijeme predsjednikovanja Borisa Tadića također nije bilo vlade u pravom smislu riječi, a Mirko Cvetković u četvorogodišnjem mandatu, kad je Tadić kontrolirao parlamentarnu većinu, bio je “predsjednik izvršnog vijeća”, koji se brinuo o financijama i ekonomskim pitanjima, a o politici se brinuo Tadić.

Ključna razlika između Tadićeva i Vučićeva predsjedništva u tome je što je Tadić, u granicama svojih moći, sudjelovao i izgradnji i kakvoj takvoj konsolidaciji političkih institucija, a Vučić institucije ne podnosi, rastače ih, a to čini kako bi ojačao svoju nekontroliranu individualnu vlast.

Kada će Ana Brnabić predsjedniku podnijeti ostavku?

Rastačući institucije, Vučić je na kraju rastočio i vlastitu stranku, a vjerojatno je i prije velike pljuske na pljusku beogradskog kontramitinga, shvatio da stranka koju je stvorio više ne ispunjava ciljeve koje joj pokušava zadati. Ona još uvijek kontrolira vlast diljem Srbije, ali se pokazalo da niti uz golem potrošeni legalni i ilegalni novac i uz zaustavljanje cijeloga javnoga i državnog sektora u cijeloj Srbiji i susjednim državama, koje Vučić kontrolira, ta stranka više nije sposobna stvoriti niti privid goleme potpore vođi.

Kad ne bi bilo očito da je Vučić shvatio kako je i njegova vlastita stranka postala žrtvom politike sustavnog razaranja institucija, što je on provodi, onda bi njegova ostavka na čelno mjesto u još uvijek dominantnoj stranci u parlamentarnoj areni imala relevantno značenje. U sustavu parlamentarne vlade uobičajeno je da je predsjednik stranke s parlamentarnom većinom ujedno i premijer, što bi značilo da je samo pitanje dana kad će Ana Brnabić predsjedniku podnijeti ostavku svoje vlade i prepustiti novoizabranome (novoimenovanome, precizno rečeno) predsjedniku dominante stranke mogućnost da on sastavi novi kabinet.

Nije situacija u kojoj je Vučić bio potpredsjednik vlade, a mlađi partner Dačić formalno premijer, jedina takva u povijesti, u sustavu parlamentarne vlade. Daleko se bolje pamti situacija iz listopada 1998. godine, kad je Gerhard Schroeder u Njemačkoj postao premijerom, a šef njegove Socijaldemokratske partije Njemačke s parlamentarnom većinom Oscar Lafontaine tek ministar financija u njegovoj vladi. Lafontaine je već u ožujku iduće godine morao otići iz vlade i s pozicije šefa stranke, a taj je položaj preuzeo najmoćniji stranački čovjek, dakle, Schroder. Lafontaine je uskoro napustio i SPD i završio na lijevoj margini njemačke parlamentarne arene.

Teško da je abdicirao u korist brata Andreja

U Velikoj Britaniji, gdje su stranke dio privatnoga, a ne javnog prava, ipak je stvoren ustavni presedan da odmah nakon što izgubi mjesto šefa stranke premijer podnosi ostavku i monarh, načelno, u najkraćem roku premijerom proglašava onu osobu koja je preuzela vođenje stanke. Takvi običaji vrijede u velikoj većini sustava parlamentarne vlade. Ako Vučić nije više šef stranke, reći će oni politolozi koji se uzdaju u normativizam, on više ne kontrolira parlamentarnu većinu, pa novi šef stranke mora imati animus – volju da preuzme izvršnu vlast, pa zato mora u ruke dobiti i corpus, mora biti u poziciji da stvarno upravlja javnim politikama u zemlji.

Naravno da u ovom trenutku nitko niti ne očekuje ostavku formalne predsjednice vlade, niti itko misli da novi formalni predsjednik SNS-a Miloš Vučević stvarno misli da je postao centralnom figurom u političkom sustavu. Ipak, malo je vjerojatno da su u pravu oni koji misle da je Vučić abdicirao u korist vlastitog brata Andreja, koji da bi posredstvom Vučevića upravljao strankom. Kad preuzmete upravljanje izvršnim poslovima, to ne možete raditi prividno, jer vas situacija sili da sami preuzimate odgovornost i da donosite odluke, a kad se taj mehanizam zavrti, niti oni koji su u igru ušli samo zbog lojalnosti ne mogu u njoj ostati lojalni gospodaru iz sjene.

Najbolji primjer za to je situacija iz Hrvatske od prije 14 godina, kad je Ivo Sanader 1. lipnja 2009. objavio da se povlači sa stranačkog vrha i premijerske pozicije, a svojom je nasljednicom imenovao Jadranku Kosor, koju je stranački skup potvrdio aklamacijom, a ne glasanjem. Bilo je potrebno samo razdoblje od sedam mjeseci, do 3. siječnja 2010. godine, da se sukob bivšega ključnog donosioca odluka i nove premijerke, koja se osamostalila, od latentnog pretvori u otvoreni, a nakon toga samo vrlo kratko vrijeme pa da Sanader nestane iz političke arene i preseli se na stranice crne kronike.

Uništavanje svake čvrste tačke u društvenoj shemi

Ne treba se zavaravati, Miloš Vučević nije kao Jadranka Kosor, osoba koja će shvatiti da ima snage donositi teške odluke i da ne treba podnositi pritisak onoga koji se sam odrekao formalne političke moći. O čemu se radi u slučaju Vučević vjerojatno je između redaka izgovorio sam predsjednik Vučić, opisujući formalnog nasljednika kao vješta i kvalificirana odvjetnika. Odvjetnici zagovaraju, a ne donose odluke, odluke donose njihovi klijenti, a jedan od poslova za koji su odvjetnici itekako kvalificirani je posao “prinudnog upravitelja”, koji vodi proces stečaja i likvidacije nekoga pravnog subjekta.

Kad je definitivno shvatio da SNS više ne obavlja funkciju koju joj je namijenio – da bude mreža uz pomoć koje se, posredstvom regionalnih povjerenika, koji nemaju vlastitog legitimiteta, kontrolira cijela zemlja, nego ovi ovise o tome što vođa na njih prenosi dio svoje karizme – Vučić se odlučio odreći se čak i takve, uvjetno rečeno, institucionalizirane stranačke organizacije i osloniti se na personalistički pokret, podložan isključivo njemu.

Nakon tragičnih događaja od prije mjesec, ubojstava u osnovnoj školi i provincijskoj regiji nadomak Beogradu, najprecizniju definiciju onoga što se dogodilo Srbiji nije dao neki sociolog, nego liberalni demokrat i ekonomski pisac Miša Brkić, primijenivši na stanje u Srbiji klasičnu paradigmu sociologa Emila Durkheima. Jasno je opisao krizu morala i anomiju u društvu, kao posljedicu razaranja vladavine prava i uništavanja svake čvrste točke u društvenoj shemi, koja može biti orijentir ljudima za ispravno ponašanje.

Ratna retorika kao način da se odgodi suočavanje

Ponudio je i lijek: jačanje vladavine prava i povratak institucijama. Naravno, Vučiću ni na kraj pameti nije poslušati mudri savjet Miše Brkića, jer zna da bi politika koju on predlaže bila ljekovita za Srbiju, ali suicidalna za njega i njegovo samovlašće. Ostavka Vučića s mjesta predsjednika SNS-a nije, naravno, prvi korak u jačanju institucija, stvaranjem institucije političke stranke, koja bi onda generirala o predsjedniku države neovisnog premijera, nego upravo suprotno, razaranje i ono malo institucionalnoga što je u okviru SNS postojalo.

Nije slučajno da taj Vučićev iskorak prema potpunoj individualizaciji vlasti, u kojoj “ne treba posrednika između vladara i naroda”, kako je to mislio i intelektualno skromni Vučićev prethodnik Aleksandar Karađorđević, kad je ukidao parlametarizam i uvodio Šestojanuarsku diktaturu 1929. godine, koincidira s prijelazom na ratnu retoriku, što je Vučiću, svojom nedovoljno promišljenom politikom omogućio premjer Kosova Albin Kurti. Ta ratna retorika samo je način da se odgodi suočavanje s anomijom u koju je zapalo društvo u Srbiji, a ona težinu tog suočavanja neće smanjiti, nego će samo odgoditi trenutak suočavanja.

(Al Jazeera Balkans, foto: N1)

izvor: https://autonomija.info/davor-gjenero-vucic-odgadja-suocavanje-s-anomijom-koju-je-sam-stvorio/

SLOBODNA VOJVODINA

SSP: Vesić da nauči da se Vojvodina zove Vojvodina, a ne “severna srpska pokrajina”

Pokrajinski poslanik Stranke slobode i pravde Bojan Jankulović izjavio je da je ministar Vesić ponovo Vojvodinu nazvao severnom srpskom pokrajinom

Published

on

By

Navodi i da se Vesić “hvali kako ova vlast puno gradi, a ne hvali se i ne kaže kako je cena brze saobraćajnice kroz ravnicu 12 miliona evra po kilometru”. 

“I kako je sa 430 miliona cena izgradnje porasla na neverovatne 2 milijarde evra”, kaže Jankulović.

On navodi i da se “Vesić hvali železnicom, a ne pominje kako ju je baš ova vlast uništila”.

“Do pre 10 godina ova pruga u koju će sada biti uloženi milioni bila je jedna od najrazvijenih železničkih mreža Evrope. Danas su u Vojvodini ukinute mnoge linije, stanice su urušene i propale. Iz bilo kod mesta Vojvodine moglo se otići i do Pančeva, Zrenjanina, Alibunara, Subotice”, rekao je on.

Poručio je ministru Vesiću da treba da nauči kako se Vojvodina zove.

“Ovu matricu da se hvalite ste preuzeli od vašeg šefa, i on voli da se hvali onim što Vojvodina ima, ali sve što je pohvalio vi i vaša vlast ste uništili za prethodnih 12 godina. Nemojte se hvaliti i nemojte nas hvaliti, već prvo naučite da se Vojvodina zove Vojvodina, a ne ‘severna srpska pokrajina'”, zaključio je pokrajinski poslanik Stranke slobode i pravde.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/391272/SSP-Vesic-da-nauci-da-se-Vojvodina-zove-Vojvodina-a-ne-severna-srpska-pokrajina.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Održan komemorativni skup “Sjećanje na Sjeverin”

Mešihat Islamske zajednice u Srbiji i Medžlis Islamske zajednice Priboj organizirali su komememorativni skup “Sjećanje na Sjeverin” u povodu navršavanja 32. godišnjice od otmice u Mioču u kojoj je odvedeno i ubijeno 17 nevinih građana bošnjačke nacionalnosti iz Priboja i okolnih sela

Published

on

By

Pored prijatelja, članova porodice, skupu su prisustvovali i predstavnici Mešihata Islamske zajednice na čelu sa predsjednikom muftijom dr. Mevlud ef. Dudićem, predstavnici BNV-a na čelu sa predsjednikom Adelom Slatinom, predstavnici Stranke pravde i pomirenja na čelu sa narodnim poslanikom Edinom Numanovićem, te predstavnici lokalne samouprave opštine Priboj, kao i predstavnici brojnih udruženja.

Skup je otpočeo učenjem sure Jasin, koju su proučili muftija dr. Rešadef. Plojović, muftija sandžački hfz. Abdurrahman ef. Kujević, muftija hfz. Nedžad ef. Hasanović, dr. Enver ef. Omerović, dr. Harun ef. Eminagić, te hfz. dr. Haris ef. Hadžić.
Ispred Organizacionog odbora obratio se Omer ef. Hodžić.

“Danas je za nas jako težak dan. Posebno na ovaj dan sjećanja naviru. Ja sam danas dječak od 10 godina kojem baba rahmetli iz naručja istrgoše. Ali ono što istrgnuti ne mogu jeste sjećanje na njega i njegov braon kaput, kada bi sa posla dolazio i djecu grlio, pa je ona njegova bombona ili lizalo koje bi nam donio vrijednije je i veće od cijelog dunjaluka. Godinama radimo na tome da se zločin rasvijetli, mezari ljudi koji su stradali uokvire, a vinovnici tog zločina kazne, porodice žrtava dobiti svoja prava. Očekuje nas teška, sizifovska borba. Ono što je pomao i tračak nade da će se nešto promijeniti jeste sastanak koji smo imali u lokalnoj samoupravi. Danas mi je stigla potvrda da je ispred opštine stigao dopis resornom ministarstvu da se riješi status porodica šehida. Dok nas bude, znajte, čut će se naš glas”, kazao je Hodžić.

Unuk jednog od šehida, Rijad Gibović obratio se u ime porodica stradalih. Emotivnim govorom prisjetio se rahmetli djeda kojeg su odveli tog dana i svirepo ubili.

“Ima jedan osjećaj – kad nekog voliš a nisi ga upoznao. I nisi ti kriv što nisi mogao da ga upoznaš. Sjećam se priče kako su moju sestru staru 40 dana 8 sati nosili do Priboja. Godine prođoše, a bol ostaje. Svi za bajram idu svojim djedovima na mezar da im prouče dovu, a gdje da odem ja? Pitam oca svoga gdje mu je mezar? Sanjam svog djeda koji, na nekom boljem mjestu, kaže meni u snu – budi ponosan sine, ja nikom ništa uradio nisam”, kazao je Rijad Gibović.

Predsjednik SO Boris Mrdović govorio je u ime delegacije opštine Priboj. Kukavički čin zločinaca ubijao je nevine, ali je tako ubijao i državu.

“Ovdje iz godine u godinu učimo lekcije o besmrtnosti i pobjede dobra nad zlom. Na ovom smo mjestu dužni da osudimo zločin, taj kukavički čin zlih ljudi, ali i da odamo počast nevinim ljudima. Osuđujemo one koji su pod maskom boraca ubijali nevinost, dobro, ali i tim besramnim činom ubijali i svoju državu. Svake godine sjećaćemo se naših stradalih prijatelja. Vrijeme prolazi, rane ostaju, ali učini i da se razbistri put i um da smo jedni drugima najpreči. Opština Priboj će učiniti sve da pomogne porodicama nastradalih”, kazao je Mrdović.

Prisutnima se obratio i predsjednik Mešihata IZ-e u Srbiji muftija dr. Mevlud ef. Dudić. Šehidi Sjeverina, poručuje on, nikada nisu i neće bti zaboravljeni.

“Očevi i sinovi, braća i muževi, familija, ljudi… Među njima i jedna sestra koja moliše da joj ne odvedu brata. I ona beše odvedena jer se molila da ne odvedu brata svoga. Vjerujem da su oni danas sretni, ponosni i nasmijani jer su na boljem mjestu od ovog na kojem se mi nalazimo. I nisu oni zaboravljeni, neće nikada ni biti. Neko, kada prođe i godina, bude zaboravljen kao da ga nikad ni bilo nije. A mi pune 32 godine i ne samo jednom u godini sjećamo se i borimo se za pravdu. Ono što je najbitnije jeste da li ste na strani istine i pravde. Naše prisustvo najbolja je poruka i naš dolazak ovdje trajna je opredijeljenost ka dobru, istini i pravdi. Sve će ovo što je ovdje jednog dana zemlja pokriti, ali će svako od nas pred Bogom stati i odgovoriti kako je život na zemlji proveo. Neka se zna da smo bili na strani istine i dobra. Raduje me da je opština Priboj pokrenula novu inicijativu da se ponovo proba, pa je velika odgovornost sada na Vladu R. Srbije i predsjednika države. Ovi ljudi su ubijeni, a nisu nikom ništa uradili. Neka se nikad i nikome Sjeverin ne ponovi i da se ne zaboravi, ali i da se krivda ispravi”, kazao je muftija dr. Mevlud ef. Dudić.

Narodni poslanik dr. Edin Numanović istakao je da se zločin nije završio ubistvom ovih ljudi. Nastavlja se, dodaje on, neprizavanjem civilnih žrtava rata porodica ubijenih.

“Danas smo ovdje u Sjeverinu ispred SPP-a i u ime ministra Usame Zukorlića da budemo uz porodice žrtava i pokušamo bar razumjeti njihovu bol. Ovdje smo i da ukažemo na odgovornost cjelokupnog bošnjačkog naroda koji je dužan da pamti ovakve događaje. Nažalost, zločin se nije završio ubistvom ovih ljudi, on se nastavlja time što ova država nije priznala status civilnih žrtava rata porodicama i na neki način ih obeštetila makar u onom moralnom smislu. Zato apelujemo na nadležne organe da rade a ovom pitanju i da pokušaju iznaći rješenje. Još jedan aspekt koji dodatno otežava ovim porodicama i cijelom narodu što nisu našli posmrtne ostatke svojih najmilijih i to je nešto što ne može zatvoriti njihovu ranu koja nikad neće zaliječiti”, istakao je narodni poslanik dr. Edin Numanović.

izvor: https://sandzakpress.net/odrzan-komemorativni-skup-sjecanje-na-sjeverin/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Zajednička sednica vlada Srbije i Vojvodine u sredu u Novom Sadu: Vučević i Gojković za istim stolom

Zajednička sednica Vlade Srbije i Pokrajinske vlade održaće se u sredu, 23. oktobra u zgradi Pokrajinske vlade

Published

on

By

Sednica će početi u 13.30 časova.

Iz Vlade Srbije je saopšteno i da će posle sednice premijer Srbije Miloš Vučević i predsednica Pokrajinske vlade Maja Gojković davati izjave za novinare.

Drugi detalji nisu poznati.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/391034/Zajednica-sednica-vlada-Srbije-i-Vojvodine-u-sredu-u-Novom-Sadu-Vucevic-i-Gojkovic-za-istim-stolom.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: Zašto građani cele Srbije da plaćaju kredit za Beogradski metro?

Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV) ocenila je da je najnovije zaduživanje Srbije kod nemačke Dojče banke za deo sredstava za izgradnju prve faze metroa u Beogradu “skandalozno, ali i duboko protivustavno”.

Published

on

By

LSV je podsetila u saopštenju da je Vlada Srbije nedavno usvojila Predlog zakona o potvrđivanju ugovora o kreditnom aranžmanu koji je potpisan sa filijalom Dojče banke u Hong Kongu i čiji je iznos od 178,4 miliona evra predviđen kao deo sredstava za prvu fazu Beogradskog metroa.

„Poznato je da se svaki kredit skupo vraća, a ovaj će godinama vraćati svi građani Srbije, a ne samo Beograda čija se podzemna železnica gradi”, navela je LSV i dodala da se po ko zna koji put pokazuje da osiromašeni ostatak Srbije plaća za velike investicione aktivnosti u glavnom gradu.

Kao primer, LSV je navela i podelu po 20.000 dinara pomoći za đake samo roditeljima iz Beograda.

“U trenutku kada 800.000 građana Vojvodine nema ispravnu pijaću vodu, kada sela nestaju, subvencije za poljoprivrednike su među najnižim u Evropi, a škole u mnogim, posebno manjim mestima, ne odgovaraju potrebama modernog vremena, Vlada Srbije, ponovo, uzima iz džepova građana i gradi u sredini koja je već daleko najbogatija u zemlji”, navela je LSV u saopštenju.

Prema oceni LSV, vlast time krši Ustav Srbije, koji zabranjuje diskriminaciju i ističe da su svi građani jednaki.

LSV je najavila da će uputiti dopis Savetu Evrope i tražiti analizu postupanja Srbije, koja je ratifikovala Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi.

“Tražimo da prestane kršenje Ustava Srbije i drugih zakonskih propisa i da svi građani Srbije, najzad, budu ravnopravni”, navela le LSV u saopštenju.

izvor: https://n1info.rs/vesti/lsv-zasto-gradjani-cele-srbije-da-placaju-kredit-za-beogradski-metro/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Sumorne projekcije statističara: Zrenjanin gubi više od 40 odsto stanovnika do 2052. godine

Analiza Republičkog zavoda za statistiku o depopopulaciji i starenju pokazuje da će Zrenjanin za tri decenije imati manje od 60.000 stanovnika, a prosečna starost građana biće 48 godina.

Published

on

By

Republički zavod za statistiku objavio je projekcije stanovništva Srbije za period od 2022. do 2052. godine koje pokazuju da će se u narednih trideset godina nastaviti trend depopulacije i starenja stanovništva.

Ovom analizom obuhvaćeni su i Srednjobanatski upravni okrug, odnosno grad Zrenjanin i opštine Žitište, Sečanj, Nova Crnja i Novi Bečej, a predviđanja su više nego sumorna, piše portal Zrenjaninski.com.

Analiza o depopulaciji Republičkog zavoda za statistiku pokazuje da će Zrenjanin za 30 godina imati manje od 60.000 stanovnika, a prosečna starost građana biće 48 godina.

U srednjobanatskoj oblasti grad Zrenjanin se izdvaja kao teritorijalna jedinica sa najvećim brojem stanovnika. Projektovano je da će se njegova populacija do kraja projekcionog perioda smanjiti za 43,8 odsto. U 2052. godini stopa promene broja stanovnika u Zrenjaninu dostići će -20,9 promila, i to pretežno zbog sve negativnijih vrednosti prirodnog priraštaja (-13,5 promila) i migracionog salda (-7,4 promila)“, piše u ovoj analizi.

Najintenzivnije ubrzano opadanje broja ljudi u srednjem Banatu očekuje se u opštini Sečanj, gde će stopa promene broja stanovnika u 2052. godini biti u minusu za 21,9 promila, a prirodni priraštaj takođe u minusu za 16,4 promila.

Nova Crnja je najmanja opština u Srednjobanatskom okrugu po broju stanovnika. Navodi se da je 2022. godini gubitak stanovništva u ovoj opštini najveći zbog izražene emigracije. 

Očekuje se da će se u 2052, u odnosu na 2022. godinu, znatno smanjiti migracioni saldo (sa -17,9 promila na -5,1 promila), usled oslabljenih demografskih resursa, dok će problem prirodnog obnavljanja stanovništva postati izraženiji, sa projektovanom negativnom stopom od -9,3 do -14,3 promila.

Kada je reč o starosnoj strukturi stanovništva, u poslednjoj godini projekcije, opština Novi Bečej imaće najmlađu populaciju, dok će Sečanj biti najstarija. Prema projekcijama, prosečna starost stanovništva u Sečnju će do kraja projekcionog perioda dostići vrednost 49,7 godina, a indeks starenja 258,1“, navodi Republički zavod za statistiku.

Iako je Zrenjanin administrativni centar Srednjobanatskog okruga, dugoročni negativni demografski trendovi će dovesti do pogoršanja starosne strukture, sa očekivanim porastom udela starije populacije (65 i više godina) na više od trećine ukupne populacije u 2052. godini (34,7 odsto).

Prema projekciji, srednji Banat će 2052. godine imati 92.456 stanovnika, za razliku od 2022. kad ih je imao 159.356.

Zrenjanin će 2052. godine imati 59.939 stanovnika, a prosečna starost biće 48,4 godine.

Opština Žitište će za 28 godina imati 7.372 stanovnika, prosečne starosti 45,9 godina, a opština Nova Crnja 4.943 žitelja, prosečne starosti 46,8 godina, piše u projekciji o ubrzanom opadanju broja stanovništva Republičkog zavoda za statistiku.

izvor: https://www.021.rs/story/Info/Vojvodina/390933/Sumorne-projekcije-statisticara-Zrenjanin-gubi-vise-od-40-odsto-stanovnika-do-2052-godine.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vučić i Vučević da kažu ko u Srbiji priprema timove za destabilizaciju Moldavije

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI postavlja pitanje predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću i premijeru Milošu Vučeviću kako je moguće da je u Srbiji obučavana grupa mladih ljudi, koji su spremani za izazivanje nereda u Moldaviji

Published

on

By

Moldavske vlasti tvrde da su identifikovale više od stotinu mladih ljudi koji su navodno obučavani u Rusiji, Bosni i Hercegovini i Srbiji za destabilizaciju u zemlji uoči prvog kruga predsedničkih izbora i referenduma o podršci ulasku u Evropsku uniju, a koji se održavaju u nedelju, 20. oktobra.

Ova vest je novi šamar za našu zemlju i postavlja se pitanje u čijoj organizaciji su te obuke organizovane. Kako se dogodilo da je država tako nešto dozvolila?

Moldavija, inače nama prijateljska država, već godinama je na udaru ruskih imperijalnih težnji. Želja Vladimira Putina je da zaustavi proces integracija Moldavije u Evropsku uniju.

Pritisak autoritarnog režima iz Moskve na ovu malu zemlju je svakodnevan i veoma snažan.

Neprihvatljivo je da bilo ko u Srbiji doprinosi tim pritiscima.

Tražimo da Srbija podrži Moldaviju na evropskom putu i spreči sve aktivnosti protiv ove zemlje.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vucic-i-vucevic-da-kazu-ko-u-srbiji-priprema-timove-za-destabilizaciju-moldavije/?fbclid=IwY2xjawF_iwlleHRuA2FlbQIxMQABHdiEZQf-7_oR3QlObBPAR45dQQl-5acQpOLdMmGjW99FxNrNEWcVONCEXw_aem_IZsrjaQaVA-YpMLF_cOBCQ

Continue Reading

Trending