SLOBODNA VOJVODINA

Udruženje „Mame su zakon”: Uvesti predmet empatija u obrazovni sistem

Udruženje „Mame su zakon“ izražava duboku potresenost zbog masovnih ubistava koja su se dogodila u osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar“ u Beogradu i Mladenovcu i predlaže Vladi Srbije osam mera za podršku deci, roditeljima i celom društvu u suzbijanju nasilja

Published

on

Tatjana Macura, predsednica ovog udruženja, ističe da je pored većeg broja obučenih policajaca posebno senzibilisanih za rad sa decom, potreban i veći broj psihologa i pedagoga u našim školama, jer sadašnji broj stručnjaka ne odgovara realnim potrebama obrazovnih ustanova.

„Naš predlog je da se na nivou jedinica lokalne samouprave formiraju timovi u kojima će raditi socijalni radnik, policijski službenik, predstavnik obrazovnog sistema i roditelja koji će pratiti zajednicu i pomoći u kreiranju individualnih vidova podrške u prevenciji nasilja. Osim toga, potrebno je aktivno podsticati razgovore u porodici, školi i svim drugim prilikama, a ukoliko neki izazovi prevazilaze ova okruženja, treba se aktivno zalagati da se takva podrška dobije od stručnih lica. Istovremeno, treba se boriti protiv stigmatizacije onih koji zatraže pomoć i podsticati podržavajuće okruženje“, ističe Tatjana Macura.

Ona dodaje da je neophodno uvesti predmet empatija u obrazovani sistem, po ugledu na Dansku, i zakonski regulisati internet kao medij.

„Pravila koja važe za elektronske i štampane medije mora da važe i na internetu, a posebno na društvenim mrežama. Smatramo da se u timovima onih koji se bave pisanjem propisa, a kojima ova tema može biti suviše nepoznata i apstraktna, moraju naći ili po potrebi angažovati deca i mladi ljudi, koji o ovoj temi znaju očigledno više od odraslih i koji efikasnije reaguju na promene koje se brzo dešavaju u internet prostoru. Tradicionalni mediji moraju imati veću odgovornost u kreiranju i plasiranju sadržaja. Treba ohrabrivati novinare da podignu glas protiv degradiranja i banalizovanja struke, jer je kvalitetna informisanost građana, praćena poštovanjem pravila i kodeksa struke, veoma važna i značajna u prevenciji nasilja. Osim toga, smatramo da treba strogo sankcionisati svako direktno ili prividno širenje mržnje, kao i podsticanje nasilja i izopštavanje ranjivih i višestruko ranjivih i marginalizovanih naših sugrađana. I konačno, stava smo da treba osnažiti centre za socijalni rad, angažovati više stručnih lica za rad u njima i osloboditi ih suvišne administracije. Neke od nadležnosti centara potrebno je preneti na jedinice lokalne samouprave i ostaviti prostor profesionalcima da se zaista bave onim za šta su stručni“, zaključuje predstavnica udruženja „Mame su zakon“.

izvor: https://www.politika.rs/sr/clanak/551282/deca-mame-tragedija

Click to comment

Trending