Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Vijetnamci u Zrenjaninu: Ropstvo u prisustvu vlasti

Published

on

Bojan Tončić

Danilo Ćurčić programski je koordinator nevladine organizacije Inicijativa A11 koja se bavi promocijom, unapređenjem i zaštitom ljudskih prava pripadnika i pripadnica ranjivih, marginalizovanih i diskriminisanih grupa sa posebnim fokusom na socijalna i ekonomska prava.

Inicijativa je bila jedna od najangažovanijih organizacija koje su pomagale žrtvama trgovine ljudima radi radne eksploatacije u aktuelnom zrenjaninskom slučaju vijetnamskih radnika angažovanih na izgradnji fabrike Linglong.

Radnici iz Vijetnama bili su smešteni u neljudske uslove, bez tople i zdrave pijaće vode, obespravljeni, neplaćeni, lišeni kontakta sa spoljnim svetom i onemogućeni da se žale na svoj položaj i monstruoznu eksploataciju.

Neposredno pred zaključenje ovog razgovora stigla je vest da je Linglong, bez ikakve reakcije državnih organa, ponovo oduzeo pasoše Vijetnamcima koji rade na podizanju fabrike, uslovivši ih otkazom, te da za oduzete putne isprave nisu dobili nikakav revers.

  • Kakve su posledice imale reakcije javnosti na smeštaj i položaj vijetnamskih radnika, šta se sada sa njima dešava, kako su smešteni i da li se poštuje njihovo elementarno dostojanstvo? Da li ste sa njima u kontaktu i kakve su im namere?

– Reakcije javnosti na smeštaj i položaj radnika iz Vijetnama su bile dosta burne, nama se čini da je ovo postala glavna tema u zemlji, makar na neko vreme. Dugo nismo imali situaciju da građani prate direktno kršenje prava radnika i da imaju prilike da se podsete na to kako reaguje država.

Vijetnamski radnici su nakon objavljivanja informacija o njihovom smeštaju i o njihovim uslovima rada brže-bolje premešteni na nekoliko lokacija gde su uslovi smeštaja bolji i dostojanstveniji. Trenutno je glavni problem to što se njima ne omogućava da se izjasne da li žele da ostanu ili da idu kući. Kompanija im je poturila neke papire da potpisuju kako je sve u redu, kako su dobrovoljno došli i kako su zadovoljni uslovima rada i smeštaja, ali su ti papiri pravno ništavni. Nevolja je u tome što oni koji žele da se vrate kući nemaju kome da se obrate jer ih niko od državnih organa nije ni intervjuisao.

  • Najhrabriji među njima koji su se drznuli da razgovaraju sa novinarima bili su ugroženi; kako se odvijala drama radnika koji se zove Ngjen Van Triu i da li je sada bezbedan?

– Radnici koji su se drznuli da progovore o uslovima života i rada na gradilištu Linglonga bili su u riziku da izgube posao, da im se ne vrate dokumenta, ili da budu konstantno nadzirani od strane kompanije. Prema onome što možemo sada da kažemo, svi su radnici bezbedno, neki su u povećanom riziku jer su govorili, neki su se uplašili pa izbegavaju kontakt sa svima, a neki su i na sigurnom.

  • Bili su ugroženi i novinari bahatim ponašanjem obezbeđenja. Stekao se utisak da se Srbija odrekla dela teritorije na kojem sada važi samo zakon nasilja koji realizuje Linglong?

– Mi smo u ovoj čitavoj zrenjaninskoj epizodi imali prilike da vidimo kako država prepušta kompaniji Linglong da “zavede red” među pobunjenim radnicima i kako se ta kompanija onda ophodi prema njima, ali i prema novinarima i solidarnim građanima i udruženjima. Osim bahatog ponašanja radnika kompanije Linglong koji je dva puta kolima preprečio put novinarima, ono što je zanimljivo je i da policija asistira kompaniji u onemogućavanja pristupa radnicima. Mi smo krajem prošle nedelje otišli u Kaštel Ečka da proverimo da li udruženja koja se bave zaštitom ljudskih prava mogu da razgovaraju sa radnicima, kada nas je u tome prvo sprečilo obezbeđenje, da bi asistencijom policije bilo samo obrazloženo zbog čega ne možemo da uđemo.

Naime, radilo se o “privatnom posedu” i o “popodnevnom odmoru radnika” koji ne žele da budu uznemiravani. Ne bih rekao da se država odrekla dela teritorije tu, već da je svojim nečinjenjem involvirana u ceo proces i da se u ovom slučaju ništa nije slučajno dogodilo – cena dolaska stranih investicija je ova koju smo gledali i koju gledamo u Zrenjaninu.

  • Kakve su dosad bile reakcije tužilaštava i policije; Inicijativa A11 upućivala je prijave, a na brojne slučajeve nasilja nadležno tužilaštvo je moralo da reaguje po službenoj dužnosti?

– Nije bilo nikakve reakcije, ne vidimo da je iko efikasno reagovao. Ako smo dobro razumeli, jedina reakcija je bila reakcija Sektora za vanredne situacije koji je utvrdio da su ljudi smešteni u nebezbedne uslove zbog obližnjeg skladišta tečnog naftnog gasa i da je zbog toga naloženo izmeštanje radnika sa prvobitne lokacije na kojoj smo ih i posetili. Ostale institucije ili jako sporo reaguju, ili se prave da je sve u redu, a nemušta saopštenja Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, u kombinaciji sa predsednikovim čuđenjem zbog inspekcijskog nadzora, jasno ukazuju na ulogu države u svemu ovome. Ako nije direktno odgovorna, onda je makar indirektno, jer nije učinila ništa da spreči da dođe do teških povreda ljudskih i radnih prava radnika iz Vijetnama. Čak i onda kada je saznala za kršenja prava opet nije ništa uradila.

  • Protiv koga je i zbog čega A11 podnela krivične prijave? Šta se, u pravnom smislu, dešava radnicima Linglonga koji su angažovani putem opskurnih agencija? U javnom diskursu korišćena je sintagma ‘moderno ropstvo’, ali je to više opisnog karaktera – insistirali ste na tome da je reč o ‘trgovini ljudima u cilju radne eksploatacije’?

– Još uvek ispitujemo sve okolnosti i pravne mehanizme koje možemo da iskoristimo u ovom slučaju. Osnovni problem je u tome što su radnici zastrašeni i boje se da bi, pokretanjem pravnih mehanizama protiv kompanije ili drugih u lancu, mogli da imaju posledice, oni ili članovi njihovih porodica. U komunikaciji smo i sa međunarodnim telima koja se bave zaštitom ljudskih prava i pripremamo dalje korake o kojima ćemo obavestiti javnost onda kada sve bude podneto.

  • Šta je trebalo da uradi država, a nije, šta mora sada da uradi kako bi se mogla uopšte tretirati kao civilizovana zajednica?

– Prvo i osnovno je bilo da se žrtve ili potencijalne žrtve zaštite od dalje eksploatacije i povreda njihovih prava, da se proveri koliko je tu tačno ljudi, da se kompaniji onemogući pristup ovim ljudima, da se oni smeste u civilizovane uslove gde neće imati nadzor od strane kompanije ili privatnog obezbeđenja i, na kraju, da se svi oni pojedinačno intervjuišu, kako bi se utvrdile sve okolnosti svakog pojedinačnog slučaja. Sa druge strane, policija i tužilaštvo bili su dužni da urade isti ili sličan posao sa kompanijom i opet sa žrtvama, odnosno sa radnicima. Umesto svega toga, mi smo imali nekakva nemušta saopštenja i potpuno povlačenje države koje je bilo signal kompaniji da može da radi šta poželi, pa tako ljude prebacuje sa mesta na mesto, izoluje one koji su “neposlušni”, ograničava im kretanje i komunikaciju sa spoljnim svetom i slično.

  • Na nedavnom Kongresu UGS Nezavisnost na kojem ste se obratili prisutnima ministarka rada Darija Kisić Tepavčević istakla je da je tokom nadzora konstatovano zadovoljavajuće zdravstveno stanje radnika. Oni već duže od pola godine piju vodu iz zrenjaninskog vodovoda čija je upotreba zabranjena.

– Pitanje vode koja je u Zrenjaninu zagađena, a koja je do skoro bila jedina voda koja je obezbeđena radnicima, nije do kraja rasvetljeno. Mi smo tokom posete zatekli dva plastična bureta za kupus u kojima su nam rekli da je čista voda koja se dobija filtriranjem vode iz vodovoda. Da li je uopšte moguće filtrirati vodu iz zrenjaninskog vodovoda da ona bude pogodna za ljudsku upotrebu i da li su ti filteri atestirani i odobreni za upotrebu – pitanje je za nadležne organe, koji će, sasvim sam siguran, propustiti i da se ovim pitanjem bave.

  • Ministarka je takođe govorila o nenadležnosti svog ministarstva i o ‘privatnosti’, te ‘slobodnom vremenu’ radnika iz Vijetnama. Da li ovakav vid bahatog ignorisanja i nadmenosti, zapravo, otkriva srž problema srbijanskih ‘gastarbajtera’ iz Azije – direktnu odgovornost ili direktni posao države koji se zove trgovina ljudima?

– Skrivanje iza “privatnosti” i “slobodnog vremena” radnika iz Vijetnama pokazuje da ministarka dramatično ne poznaje propise. Ako je svesno, onda ministarka namerno skriva i razvodnjava belodane činjenice o teškim kršenjima ljudskih prava radnika iz Vijetnama, a ako je nesvesno – onda je nekompetentna da se bavi svojim poslom. Postoje standardi smeštaja radnika na gradilištima koji nisu ni blizu ovoga što smo imali prilike da vidimo u Zrenjaninu. U tim barakama se nije ni moglo govoriti o ikakvim standardima, jednostavno radilo se pre o štalama u koje je neko smestio ljude, nego o radničkim barakama koje moraju prema standardima Međunarodne organizacije rada i prema domaćim propisima da ispune niz uslova koji ovde nisu ispunjeni. Da li je reč o direktnoj odgovornosti države verovatno nikad nećemo saznati, ali orkestrirano sluđivanje javnosti koje vidimo od državne televizije, “najstarijeg lista na Balkanu”, Tanjuga, pa sve do Pinka, ministara, premijerke i predsednika Republike, pokazuje da će se ovaj dominantni model privlačenja stranih investicija braniti svim sredstvima. Linglong je politički i ekonomski važan našim vlastima i u borbi između interesa Linglonga i interesa javnosti, kako sada stoje stvari – uvek će pobediti kompanija.

  • Ko osmišljava i realizuje ovaj trafiking, ko su učesnici, a ko žrtve – govori se da su među žrtvama i Kinezi koji rade za Linglong? Kakva je situacija u drugim delovima Srbije? Insistirate na svojim saznanjima da se domaći zakoni ne poštuju?

– Prema onome što smo do sada uspeli da prikupimo, ovde se radi o lancu koji počinje sa agencijama za regrutovanje radne snage koje nude zaposlenje siromašnim vijetnamskim radnicima, a za uzvrat im uzimaju novac i silne garancije da oni neće pobeći, da neće biti neposlušni, da neće dizati štrajkove i slično. Onda oni dođu ovde u Srbiju, zaposleni su od strane kineskog podizvođača koji gradi Linglong, a domaće vlasti potpuno zanemaruju niz obaveza koje država ima u pogledu kontrole i poštovanja standarda vezanih za rad i radne odnose. Pitanja uzimanja pasoša, postojanja ili nepostojanja radnih dozvola i prijava radnika su dodatna pitanja koja pokazuju na to da je uhodan mehanizam koji je namenjen tome da radnici budu sprečeni da napuste gradilište ili zemlju.

IZVOR: AL JAZEERA

SLOBODNA VOJVODINA

Ana Lalić: Novi Sad je grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!

Predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić izjavila je večeras da je ponosna na Novi Sad koji se pobunio i poručila da će Novi Sad ponovo biti slobodan grad.

Published

on

By

„Ponosna sam na Novi Sad i na Novosađane, zato nosim ovu majicu. Novi Sad je ipak grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!“, kazala je Ana Lalić u gostovanju na Televiziji Nova.

Na pitanje da li će Novi Sad stati na 15 minuta i ovoga petka, ona je rekla: „Staće ponovo u petak i dokle god bude trebalo“.

Govoreći o hapšenju Mladena Papovića, vršioca dužnosti direktora Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća Novi Sad koji je uhapšen pod sumnjom da je deo narkokartela koji je švercovao kokain iz Južne Amerike u Evropu, Ana Lalić je rekla da je dan pre hapšenja ta osoba otvorila za putnike prigradsko stajalište autobusa koji se nalazi u najneposrednijoj blizini mesta tragedije, u kojoj je poginulo 15 ljudi a dvoje veoma teško povređeno.

„Da li možete da zamislite te ljude koji sada treba da stoje na tom stajalištu, na samo koji metar od stratišta“, upitala je ona.

Govoreći o prebijanju Ilije Kostića (74) u policijskoj stanici, nakn čega je operisan i amputiran mu je jedan testis, Ana Lalić je rekla da su dvojica policajaca čija su imena naveli Pokret slobodnih građana i Građanski pokret Bravo kao krivce za to prebijanje, od ranije poznati po „iživljavanju“ nad građanima.

Ta dva opoziciona pokreta naveli su imena načelnika novosadske policije Gorana Radonjića i policijskog službenika Slobodana Drmanca.

„Iako su i ranije bili poznati po iživljavanjima nad građanima, oni ne samo da nisu kažnjeni nego su napredovali na vrlo visoke pozicije. Tadašnji gradonačelnik a sadašnji premijer Miloš Vučević čak je i odlikovao Drmanca za nekakvu izuzetnost“; kazala je Ana Lalić.

(Autonomija, screenshot: Nova S)

izvor: https://autonomija.info/ana-lalic-novi-sad-je-grad-slobodnih-ljudi-i-bice-to-ponovo/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Goran Ješić najavljuje novu stranku – sedište u Novom Sadu

Posle izlaska iz pritvora, Goran Ješić za „Vreme“ kaže da se aktivno vraća u politiku, ali da vidi potrebu za novom organizacijom koja bi bila ideološki profilisana i jasno proevropska

Published

on

By

Goran Ješić, bivši potpredsednik vojvođanske Vlade i poslanik Demokratske stranke, najavljuje osnivanje nove političke partije koja bi imala sedište u Novom Sadu.

Kako kaže u intervjuu za „Vreme“, vlasti su ga „naterale“ da se ponovo aktivno bavi politikom. Ne samo zbog privođenja i držanja u pritvoru nakon protesta zbog pogibije pod nadstrešnicom u Novom Sadu, nego i jer mu onemogućavaju da se bavi svojim biznisom.

„Osim toga, sve ovo što se dogodilo dovelo je do toga da građani od mene to i očekuju. Dobio sam neverovatno mnogo poruka podrške, sa molbom da se vratim političkom angažmanu“, priča Ješić.

Ali, na koji način? „Pa, to svakako nije Demokratska stranka ili neka već postojeća politička organizacija“, odgovara on.

„Ne mogu sa ljudima koji su protiv EU“

Kaže da će zajedno sa ljudima koji hoće da se sa njim politički angažuju došao do zaključka da je potrebna nova partija „koja će biti jasno ideološki profilisana, koja je će biti nacionalna, a čije će sedište biti u Novom Sadu“.

„Prva takva u istoriji višestranačkog sistema u Srbiji. No, još mnogo o tome treba da razgovaramo“, dodaje Ješić.

Kako kaže, nema sumnje da je potreban širok narodni front i sabiranje glasova opozicije kako bi se došlo do fer izbora.

„Ali, s druge strane, ja ne mogu da sedim i blisko sarađujem sa nekim ko ima potpuno drugačije, takoreći suprotne svetonazore od mojih. Ne mogu da sedim sa ljudima koji su protiv EU“, navodi Ješić.

Pobeđivao pod svojim imenom

Kako kaže, oduvek je levičar, zagovornik EU, ima jasne stavove o ratnoj prošlosti o odnosu sa državama u regionu.

„Iste stvari sam pričao od početka devedesetih do danas. I ljudi su to poštovali. Iako sam iznosio neke stavove koji nisu bili opšteprihvaćeni, pobeđivao sam na svakim izborima u Inđiji, pod svojim imenom i prezimenom. Građani su procenili da dobro radim svoj posao“, kaže Ješić.

izvor: https://vreme.com/vesti/goran-jesic-najavljuje-novu-stranku-sediste-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Predložen pritvor za Vesića, Tanasković i 11 osumnjičenih, za ženom koja je u inostranstvu poternica

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja 12 osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici donelo je naredbu o sprovođenju istrage i podnelo je predlog za određivanje pritvora za njih 13

Published

on

By

Među njima su ministar u ostavci Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, kao i bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan.

Pritvor je za sve predložen da ne bi ometali postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da ne bi ponovili krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Prema osumnjičenoj J. S. M, pored navedenih osnova, i zbog toga što je nedostupna organima gonjenja, te je u odnosu na nju predloženo i izdavanje poternice.

Više javno tužilašto u Novom Sadu donelo je Naredbu o sprovođenju istrage zbog postojanja osnova sumnje su osumnjičeni: J.T, G.V, A.D. i N.Š. učinili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika, a osumnjičeni S.N, M.J, Lj.M.M, M.S, D.J, M.G, Z.S.M, J.S.M. i D.T. izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika“, navodi se u saopštenju VJT.

Viši sud u Novom Sadu odredio je prethodno pritvor do 30 dana Lj. M. M. Nova ekonomija je u četvrtak objavila da je među uhapšenima Ljiljana Milić Marković, koja je u Glavnoj svesci Projekta za građevinsku dozvolu potpisana kao glavni projektant.

Nakon što je 12 osumnjičenih privedeno i saslušano, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je, kako kažu, prema svih 13 osumnjičenih podnelo predlog za određivanje pritvora zbog postojanja okolnosti da bi boravkom na slobodi mogli da ometaju postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da bi mogli ponoviti krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Tužilaštvo je u četvrtak saopštilo da je uhapšeno 12 osoba u vezi sa tragedijom, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da je uhapšeno 12 osoba, a da je još jedno lice u inostranstvu.

Među uhapšenima su ministar građevinarstva Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.

U tragediji koja se dogodila 1. novembra, kada se srušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, poginulo je 15 osoba, a dve su još u kritičnom stanju.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/394011/Predlozen-pritvor-za-Vesica-Tanaskovic-i-11-osumnjicenih-za-zenom-koja-je-u-inostranstvu-poternica.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) smatra šokantnim i najoštrije osuđuje nedolično ponašanje predstavnika vladajuće stranke SNS na jučerašnjim komemorativnim skupovima širom zemlje

U Novom Sadu, Beogradu, Kikindi, Bečeju i drugim gradovima provokacijama, zviždanjem i vikanjem ometali su minute ćutanja organizovane u znak sećanja na 15 žrtava tragedije u Novom Sadu. Štaviše, u Novom Sadu i Beogradu zabeleženi su i fizički napadi na učesnike.

Published

on

By

Ovaj sraman čin je još jedan primer politike zastrašivanja i gaženja ljudskog dostojanstva od strane vlasti. Za DZVM, ovakvi postupci su neprihvatljivi i u suprotnosti sa svim demokratskim vrednostima.

Pozivamo dr Balinta Pastora i Savez vojvođanskih Mađara (SVM) da jasno odgovore na jednostavno pitanje! Da li podržavaju provokacije svog koalicionog partnera ili se od njih ograđuju? Kukavičluk ili ćutanje mogu se protumačiti samo kao odobravanje!

DZVM stoji uz sećanje na žrtve i dostojanstvo ožalošćenih i neće tolerisati nedolične i provokativne postupke vlasti.

DZVM Press 

Bečej, 23. novembar 2024.

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Goran Ješić najavio povratak u politiku, nakon izlaska iz pritvora: Tamo hrana nije hrana, puno je stenica i pretrpano je ljudima

Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, koji je večeras pušten iz pritvora zajedno sa mladićem Reljom Stanojevićem kojeg je branio na protestu u Novom Sadu 5. novembra, rekao je da su uslovi u pritvoru jako loši.

Published

on

By

Puno je stenica, pretrpan je ljudima, tri, četiri puta je više ljudi u jednoj pritvorskoj jedinici, ta hrana tamo nije hrana“, rekao je Ješić za N1.

Zahvalio je svima koji su po njegovim rečima, od institucija i na ulici ovih dana tražili slobodu, ne samo za njega, već i za mlade ljude koji su takođe završili u pritvoru nakon protesta.

Ješić je rekao da je nedopustivo da oni koji su tražili odgovornost i saosećali se sa porodicama stradalih, završe u pritvoru, a da je pitanje gde su oni koji su odgovorni za tragediju.

Student Relja Stanojević je rekao da su uslovi u pritvoru nehumani i da je srećan što je pušten na slobodu.

„Ovde ljudi uopšte nemaju prava, jako je teško“, naveo je on.

Goran Ješić je za Insajder najavio da se vraća u politiku.

Ja sam imao tu sreću da je jedna od nezavisnih televizija snimala kako maskirani napadači pokušavaju da kidnapuju momka. Vukli su ga 500 metara i uspeo sam da ih sprečim u tome, a ono što se dogodilo u narednim danima očigledno je bila politička poruka, rekao je Ješić, dodajući da mu pritvor nije teško pao.

Istakao je da je bio spreman da leži iza rešetaka koliko god treba i dodao da ima znanje, energiju i želju da nastavi borbu da Srbija bude pristojna evropska zemlja.

izvor: https://www.danas.rs/vesti/politika/jesic-pritvor/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Hapšenja zakasnela, Vesić i Tanasković nisu mogli da odlučuju bez Vučića ili Vučevića

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš ocenio je danas da su hapšenja osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu “zakasnela”, ali i da nisu dovoljna jer, po njegovim rečima, Goran Vesić ili Jelena Tanasković nisu mogli da odlučuju a da pre toga ne konsultuju Aleksandra Vučića ili Miloša Vučevića.

Published

on

By

Kostreš je u pisanoj izjavi naveo da tužilaštvo nije moralo da čeka 20 dana na veštačenje građevinske struke, jer su, po njegovim rečima, time stvorene mogućnosti uticaja na istragu.

“Ova hapšenja nisu dovoljna. Goran Vesić ili Jelena Tanasković niti jedan jedini potez na mogu da povuku, a da pre toga ne konsultuju Aleksandra Vučića ili Miloša Vučevića”, rekao je Kostreš.

Dodao je da u svakoj normalnoj i uređenoj državi, kada je ministar uhapšen zbog izvršenog teškog krivičnog dela, ostavku podnose i premijer i predsednik države.

“Zahtevamo da današnja hapšenja budu uvod u demontiranje koruptivne mafijaške hobotnice u Srbiji”, rekao je Kostreš.

Zatražio je i da vlast hitno obelodani sve “tajne” ugovore vezane za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu i na slobodu pusti sve političke zatvorenike uhapšene prethodnih nedelja.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je jutro da je 11 osoba uhapšeno u vezi sa nesrećom na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 građana a dvoje teško povređeno.

Među uhapšenima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i v.d. generalne direktorke Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković, kao i A.D, N.Š, S.N, M.J, Lj.M.M, M.S, D.J, M.G i D.T.

Oni su osumnjičeni za više krivičnih dela izazivanja opšte opasnosti, za teška dela protiv opšte sigurnosti i nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.

Za ta dela propisana je kazna zatvora od dve godine do 12 godina.

izvor: https://novimagazin.rs/vesti/339321-kostres-hapsenja-zakasnela-vesic-i-tanaskovic-nisu-mogli-da-odlucuju-bez-vucica-ili-vucevica

Continue Reading

Trending