Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Uporedne cene vode, grejanja i komunalnih usluga u Kragujevcu, Majdanpeku, Užicu, Nišu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Novom Pazaru

Uporedjujući cene vode, grejanja i komunalnih usluga u Kragujevcu, Majdanpeku, Užicu, Nišu, Zrenjaninu, Novom Sadu, Novom Pazaru, dolazi se do zaključka da je grejanje po kvadratnom metru najskuplje u Užicu i Novom Sadu, a voda najeftinija u Zrenjaninu i Majdanpeku. Sa Zrenjaninom je jedini problem što pijaće vode nema.

Published

on

Uporedjujući cene vode, grejanja i komunalnih usluga u Kragujevcu, Majdanpeku, Užicu, Nišu, Zrenjaninu, Novom Sadu, Novom Pazaru, dolazi se do zaključka da je grejanje po kvadratnom metru najskuplje u Užicu i Novom Sadu, a voda najeftinija u Zrenjaninu i Majdanpeku. Sa Zrenjaninom je jedini problem što pijaće vode nema.

Gradske vlasti u Majdanpeku su krajem decembra donele odluku korisnici grejanja, od janura, po plaćaju 95 dinara, umesto dosadašnjih 100 dinara po m2.

Iako je cena grejanja u Užicu od 1. januara odlukom Gradskog veća trebalo da bude povećana za 9 odsto, ta odluka je prolongirana do 1. juna ove godine. Tako će Užičani još šest meseci nastaviti da grejanje plaćaju 99,6 dinara po kvadratnom metru.

Nešto slično se desilo i u Novom Pazaru. Gradski parlament je na poslednjem prošlogodišnjem zasedanju poništio je odluku o poskupljenju cena grejanja za 10 odsto.

Kragujevac: Kanalizacija se posebno fakturiše

Prema cenovniku koji važi od 1. januara 2021. godine, građani Kragujevca plaćaju vodu po ceni od 54,87 dinara po kubnom metru. U strukturi ovog iznosa osnovna cena vode je 49,48 na koju treba dodati PDV od 10% ili 4.95 dinara.

Uporedne cene vode, grejanja i komunalnih usluga u Kragujevcu, Majdanpeku, Užicu, Nišu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Novom Pazaru 1

Kanalizacija se posebno fakturiše i cena je 16.59 dinara uvećana za PDV od 10% što u krajnjem rezultatu pokazuju da plaćaju 18.25 dinara za ovu uslugu. Identičan iznos se plaća i na ime prečišćavanjua otpadnih voda.

Ovo znači da svako domaćinstvo plaća cenu od 91.37 dinara po potrošenom kubnom metru vode.

Cena kubika vode u Kragujevcu ipak je nešto viša, jer na krajnji iznos od 91, 37 dinara po kubiku vode, treba dodati i naknadu za korišćenje vodnog dobra u iznosu od 0,23 dinara po kubnom metru, kao i naknadu za ispuštenu vodu koja iznosi 0,21 dinar po kubiku vode.

U sklopu usluga koje pruža Javno stambeno preduzeće građani Kragujevca kroz objedinjenu naplatu plaćaju grejanje, iznošenje smeća, održavanje stambenih zgrada u koje spada održavanje liftova, fasada, krovova, kao i čišćenje zgrada.

Takođe kroz objedinjenu naplatu plaća se i zakupnina za korišćenje stambenog i poslovnog prostora, dimničarske usluge, naknada za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta, kao i naknada za zaštitu i unapređenje životne sredine i druge usluge.

Za odvoz smeća građani plaćaju 7,00 dinara po kvadratnom metru stmbenog prostora, a u cenu je uračunat PDV. Za stanovnike seoskog područja cena ove usluge sa uračunatim PDV-om iznosi 4,30 dinara po kvadratnom metru stambenog prostora.

Za uslugu daljinskog grejanja u strukturi cene postoji fiksni i varijabilni deo za one koji plaćaju paušano. Fiksni deo bez uračunatog PDV-a iznosi 26,55 dinara po kvadratnom metru stambenog prostora, dok je varijabilni 57,59 dinara takođe bez PDV-a za istu mernu jedinicu. Ovo znači da Kragujevčani plaćaju 84,14 dinara po kvadratnom metru stambenog prostora.

Društvene delatnosti iz iste kategorije paušalaca i za istu uslugu grejanja plaćaju 126,220 dinara po kvadratnom metru prostora koji se greje, gde fiksni deo iznosi 39,82 dinara, a varijabilni 86,,38 dinara. Ostali korisnici u koje spada i privreda plaćaju 252,41 dinara, gde fiksni deo iznosi 79,65 dinara, a varijabilni 172,76 dinara.

Grejanje u Kragujevcu se može plaćati po osnovu izmerene potrošnje gde je fiksni deo obračunat po kvadratnom metru, a varijabilni po megavatima utrošene toplotne energije.

Tako građani plaćaju 26, 55 dinara na ime fiksnog dela i 4.936,10 dinara po megavatu. Društvene delatnosti plaćaju isti fiksni deo kao paušalci i dodatnih 7.404,15 dinara na ime varijabilnog dela po megavatu isporučene toplotne energije.

Za daljinsko grejanje Kragujevačani za, primera radi, stan od 60m2 plaćaju u proseku oko 6.000 dinara mesečno ali svih 12 meseci u godini, što znači da samo za to tokom godine izdvajaju oko 72.000 dinara.

Ove cene se ne odnose na korisnike grejanja na gas. Kada je ta vrsta grejanja u pitanju neke procene govore da su Kragujevčani za stambeni prostor od 100-ak kvadrata prošle godine izdvajali između 80 i 100.000 dinara tokom grejne sezone.

Majdanpek: Od januara daljinsko grejanje pet odsto jeftinije

Poslednje nedelje decembra na sednici Opštisnkog veća JKP Majdanpek iz Majdanpeka odobren je zahtev za novu, nižu cenu daljinskog grejanja.

Janurski računi biće pet procenata manji, s obziromda je za taj procenat umanjena cena grejanja.

– Cena po kvadratu je sada 95 dinara, umesto dosadašnjih 100 – rekao nam je direktor JP „Majdanpek“ Majdanpek, Đorđe Roškić.

Od ove grejne sezone Majdanpečani se umesto na mazut, greju na drvnu sečku, koju kao energent koristi nova toplana urađena sredstvima Kancelarije za javna ulaganja.

Daljinsko grejanje u Majdanpeku, prema rečima nadležnih, je energetski efikasnije, ekološki prihvatljivije i ekonomski povoljnije, što je omogućilo i za pet odsto nižu cenu od početka ove godine.

Na sistem daljinskog grejanja priključeno je oko 80 odsto stambenog i poslovnog prostora u Majdanpeku, a korisnici grejanja sa korišećnjem drvne sečke kao energenta sada imaju dvadesetčetvoročasovno grejanje.

Komunalne usluge koje pruža JP „Vodovod“ Majdanpek – proizvodnja i distribucija vode, iznođenje smeća i odvođenja otpadnih voda nisu menjane od septembra 2020. godine.

Prema važećem cenovniku građani za iznošenje smeća po kvadratu plaćaju 5,09 dinara, a ostali korisnici 16,34 dinara po kvadratu.

Majdnapečani proizvodnu i distribuciju vode po kubiku plaćaju 59,9 dinara, a odvođenje otpadnih voda 22,33 dinara.

Užičani redovne platiše komunalnih usluga

Za stan u centru Užica, površine 60 kvadratnih metara, mesečni račun za usluge obuhvaćene sistemom objedinjene naplate, uključujući i grejanje, iznosi oko 10.000 dinara.

Iako je cena grejanja u Užicu od 1. januara odlukom Gradskog veća trebalo da bude povećana za 9 odsto, ta odluka je prolongirana do 1. juna ove godine.

Tako će Užičani još šest meseci nastaviti da grejanje plaćaju 99,6 dinara po kvadratnom metru. Mazut u Užicu koristi jedna kotlarnica, koja ima veliku pokrivenost, pa ovaj energent čini trećinu ukupne potrošnje energenata. Dve trećine potrošnje odnosi se na gas.

Prema rečima direktora JP Gradska toplana, Branka Filipovića, Užičani grejanje plaćaju redovno, pa je procenat naplate preko 90 odsto.

-Nemamo problem sa naplatom. Domaćinstva plaćaju uglavnom redovno, a kod privrede je naplata skoro 100 posto, rekao je Filipović za Danas.

Slična situacija je i kada je reč o vodi, čija je cena za domaćinstva, sa uračunatim PDV-om, 65 dinara po kubnom metru utrošene vode. Ova cena se, prema rečima direktora užičkog Vodovoda, Duška Ljujića, nije menjala od oktobra 2020. godine.

– Problematično je oko četiri do pet odsto potrošača, koji uopšte ne plaćaju vodu. Zadovoljni smo nivoom naplate, koji je preko 90 odsto, u šta ulazi i naplata ranijih dugovanja, objašnjava Ljujić.

Isto objašnjenje važi i za ostale komunalne usluge koje se naplaćuju preko Sistema objedinjene naplate, Javnog preduzeća Stan.

-Naplata komunalnih usluga je na nivou od oko 95 odsto. To ne znači da taj procenat građana redovno plaća mesečni račun, već da, ako je ukupan dug sto miliona dinara, mi mesečno naplatimo 95 miliona. U tu sumu ulazi i naplata računa za koje potrošači duguju više meseci, objašnjavaju iz ovog preduzeća.

U okviru računa Sistema objedinjene naplate građani Užica plaćaju, između ostalog i odvoz i deponovanje smeća, po ceni od 8,25 dinara po kvadratnom metru stambene jedinice.

Za stan u centru Užica, površine 60 kvadratnih metara, mesečni račun za usluge obuhvaćene sistemom objedinjene naplate, iznosi oko 10.000 dinara, ukoliko je u njega uračunata cena grejanja, kao najveća stavka.

Bez nje, ovaj račun iznosio bi oko 3.500 dinara.

Niš: Grejanje najveća stavka

Javno-komunalno preduzeće “Gradska toplana” ove grejne sezone naplaćuje fiksni deo daljinskog grejanja u Nišu po 24,28 dinara za kvadratni metar u stambenom prostoru.

Cena isporuke toplotne energije za varijabilni deo je 4,89 dinara po kvadratu.

JKP “Naisus” isporučuje vodu Nišlijama po ceni od 69,90 dinara po kubnom metru.

JKP “Medijana” naplaćuje građanima 6,61 dinar po kvadratnom metru stana za odvoženje smeća.

Uporedne cene vode, grejanja i komunalnih usluga u Kragujevcu, Majdanpeku, Užicu, Nišu, Zrenjaninu, Novom Sadu i Novom Pazaru 2

Nišlija Lazar Petrović kaže da je za stan od 72 kvadratna metra u decembru platio 7.898 dinara za objedinjenu naplatu komunalnih, stambenih I drugih usluga I naknada.

“U računu je, naravno ,najveća stavka daljinsko grejanje. Toplana je za novembar obračunala za fiksni deo isporuke toplotne energije 1.866, a za varijabini deo 5.673 dinara. U računu stoji da sam 216 dinara platio održavanje unutrašnih grejnih instalacija. Tu je sad umanjenje za neku akontaciju iz avgusta od 2.712 dinara. Kako I šta Toplana obračunava je viša matematika”, kaže ovaj Nišlija.

Petrović dodaje da je za njegovu tročlanu porodicu u tom mesecu stigao račun od 751 dinar za skupljanje komunalnog otpada, za vodu 873 I za kanalizaciju 194 dinara.

Zrenjanin: Gradjani i privreda duguju za grejanje

U Zrenjaninu cena vode po m3 za građane 29,36 dinara, za privredu 69,29 dinara, a za ustanove i organizacije 62,24 dinara
Zrenjanici plaćaju i otpadnu vodu i to gradjani 30,03 dinara po m3, privreda 67,59 dinara, organizacije i ustanove 57,08 dinara po kubnom metru.

Procent naplate računa je 91 odsto u kategoriji domaćinstva. a 100 odsto u kategoriji privreda.

Cena daljinskog grejanja po utošku je 5,16 dinara za utrošenu eneriju po kilovat satu, a fiksni deo računa iznosi 29,76 dinara po kvadratnom metru grejne površine

Domaćinstva duguju Gradskoj toplani Zrenjanin 36,4 miliona dinara, a privrede 23 miliona dinara.
U Zrenjaninu iznošenje smeća za individualne kuće iznosi7,81 po kvadratnom metru, za kućne savete 9,26 dinara. U naseljenim mestima ova usluga košta 8, 39 dinar. Ustanove plaćaju 6,81 dinara, privreda 9,27 dinara, a paušalci plaćaju za iznošenje smeća od 617,61 do 1973,41 dinara

Dugovanje građana prema preduzeću JKP “Čistoća i zelenilo”, za uslugu iznošenja i deponovanja komunalnog otpada, na dan 30.12.2021. godine, iznosi 59.303.233,92 dinara, dok dugovanje privrede prema preduzeću iznosi 30.084.465,71 dinara.
Zrenjanin ima 23.000 domaćinstava priključenih na gas, kao i celu privredu, ali od kada je krajem 2020. godine gasna mreža ustupljena JP Srbijagas, u tom gradu više nema ni dispečera, ni naplatnog mesta za potrošače gasa, niti mesta gde se mogu dobiti informacije.

Novi Pazar: Poništena odluku o poskupljenju cena grejanja

Gradski parlament, u Novom Pazaru, na poslednjem prošlogodišnjem zasedanju poništio je odluku o poskupljenju cena grejanja.

Krajem oktobra, odbornici Skupštine grada, uvažili su zahtev JKP „Gradska toplana“ i cene grejanja povećali za 10 odsto. Za toliko su povećane cene za korisnike kod kojih se utrošak obračunava na osnovu površine objekta i za isti procenat uvećan je varijabilni deo kod potrošača koji grejanje plaćaju prema potrošnji.

Prema tom cenovniku, koji je važio dva nepuna meseca,cene grejanja su bile 124,3 dinara po kvadratu za stambene površine, koje se plaćaju cele godine, a 370,7 dinara po metru kvadratnom za poslovni prostor, koji se plaća šest meseci.

Za korisnike koji grejanje plaćaju po utrošku, varijabilni deo za stambene objekte bio je 5,88 dinara, a 8,29 dinara po kilovat satu za poslovni prostor. Međutim, gradska skupština je poništila svoju prethodnu odluku uz obrazloženje da je lokalna samouprava „Gradskoj toplani“ obezbedila „nedostajuće energente, pa nema potrebe za povećanjem cena grejanja“.

Sada Novopazarci plaćaju grejanje 112 dinara po kvadratnom metru za stambeni prostor i 334 dinara po kvadratu za poslovni prostor.

Sa starim cenovnicima, u ovu godinu, ušla su i preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ i „Gradska čistoća“.

Iznošenje smeća građani plaćaju 6 dinara po kvadratu. Od 24 – 37 dinara, u zavisnosti od delatnosti i veličine objekta, plaćaju pravna lica i 60 dinara po kvadratnom metru plaćaju kockarnice.

Za vodu i kanalizaciju građani plaćaju 60 dinara po kubiku, 135 dinara pravna lica i 194 dinara kamenjare, klanice i autoperionice,

Prema izveštajima o poslovanju, ova tri komunalna preduzeća prošlu godinu završila su sa dugom većim od 850 miliona dinara. Na vrhu lestvice je „Gradska čistoća“ sa dukom većim od 400 miliona, 252 miliona su dugovanja JKP „Vodovod i kanalizacija“ i 203 miliona dinara dug je „Gradske toplane“.

Skoro toliko, do kraja maja prošle godine, dugovali su građani za pružene usluge. Novopazarci su dugovali za vodu, grejanje i iznošenje smeća 834 miliona dinara – 390 milion za vodu, za iznošenje smeća 325 miliona i 119 miliona dinara za grejanje.

Novi Sad: Potraživanja Novosadske toplane do 30. decembra iznose skoro tri milijarde

Ukupna dugovanja Novosađana prema Javnom komunalnom preduzeću Vodovod i kanalizacija za utrošenu hladnu vodu iznose čak 708 miliona dinara. Od tog iznosa 287 miliona duguju pravna lica u poslednje tri godine. Fizička lica duguju 421 milion dinara.

– Preko objedinjene naplate JP „Informatika“, dug je 406 miliona, a preko direktne naplate Vodovoda i kanalizacije dug je 15 miliona dinara.

Dugovanja za fizička lica odnose se na prethodnu godinu – naveli su u pisanom odgovoru za Danas iz Vodovoda i kanalizacije.

Novosađane hladna potrošna voda, u okviru racionalne potrošnje za individualne i kolektivne potrošače košta 88.96 dinara po kubnom metru, dok blok tarifa za obe vrste potrošača iznosi nešto manje od 163 dinara po kubnom metru. Istu količinu vode poslovni potrošači plaćaju 209 i po dinara.

Iz Novosadske toplane rekli su nam da i pored povećanja cene prirodnog gasa, nije bilo povećanja cene grejanja.

– I pored činjenice da je cena gasa u novembru 2021. godine u odnosu na januar iste godine bila viša za 47.54 odsto, Toplana je i narednu plansku godinu ušla bez povećanja cena – istakli su iz Toplane, napomenuvši da će zbog toga planirani pozitivni poslovni rezultat biti manji.

Iz Toplane su dodali da korisnici njihovih usluga ne treba da očekuju poskupljenje cena pruženih usluga, i naglasili da će zahtev za korekciju cena toplotne energije biti podnet samo u slučaju da porast cene energenata ugrozi poslovanje tog preduzeća.

Naknada za grejanje, za zgrade kod kojih se grejanje obračunava po kvadratnom metru iznosi 90,23 dinara, uz podrazumevanih 30 dana grejanja. Cena grejanja po danu je nešto više od 3 dinara po kvadratnom metru, dok je za korisnike koji imaju kalorimetre, cena za utrošenu energiju 5.23 dinara po kWh, odnosno 243.91 dinar po kw za instalisanu snagu.
Za toplu vodu, građani Novog Sada plaćaju 5.23 dinara po kWh, dok kubni metar utrošene tople vode košta 224,3 dinara.
Ukupna potraživanja Novosadske toplane do 30. decembra prošle godine iznose skoro tri milijarde, odnosno 2.879.325.941 dinara, od čega su većina potraživanja od stambenih korisnika, ukupno 2.189.022.831 dinara. Poslovni korisnici usluga duguju nešto više od 690 miliona dinara.
Gradska čistoća za sakupljanje, transport i deponovanje otpada u Novom Sadu naplaćuje 162.69 dinara po članu domaćinstva, dok žitelji Sremskih Karlovaca 161 dinar, takođe po članu domaćinstva, uz 77 dinara po prostornoj jedinici na teritoriji te opštine.

Dimničarina se naplaćuje dinar po kvadratnom metru. Deratizacija i dezinsekcija košta 0.42 dinara po kvadratnom metru za individualne korisnike, odnosno dinar i po za poslovne korisnike. Ta stavka se ne obračunava korisnicima sa Čeneja, Kisača i Stepanovića.

izvor: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/uporedne-cene-vode-grejanja-i-komunalnih-usluga-u-kragujevcu-majdanpeku-uzicu-nisu-zrenjaninu-novom-sadu-i-novom-pazaru/

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Vučić od Srbije pravi balkansku Belorusiju

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš osudio je privođenje predsednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsednika DPS-a, dr Ivana Vukovića od strane pripadnika BIA

Published

on

By

“Takvim svojim postupkom režim Aleksandra Vučića je dodatno narušio odnose Srbije i Crne Gore i još jednom se potvrdio kao ključni faktor destabilizacije Zapadnog Balkana”, naveo je Kostreš u saopštenju.

On je ocenio i da je “protivzakonitim privođenjem” prof. Vukovića i njegovom deportacijom iz Srbije, odlazeći SNS režim pokazao “ogromnu paniku i spremnost na kriminalne i represivne mere” u cilju očuvanja vlasti.

“Pozivam Aleksandra Vučića da od Srbije ne pravi balkansku Belorusiju, jer mu nećemo dopustiti da bude srpski Lukašenko”, poručio je Kostreš. 

Podsetio je da je Vuković kao profesor Fakulteta političkih nauka, tokom svog privatnog boravka u Beogradu, objavio na društvenim mrežama tri reči: uvek uz studente! 

(Autonomija, foto: N1)

izvor: https://autonomija.info/kostres-vucic-od-srbije-pravi-balkansku-belorusiju/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Građani da se ne plaše Vučićevih pretnji

Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”

Published

on

By

On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.

“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš. 

Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-gradjani-da-se-ne-plase-vucicevih-pretnji/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Laura Koveši i Evropsko javno tužilaštvo istražuju slučaj Železničke stanice u Novom Sadu

Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) potvrdilo je da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu

Published

on

By

Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.

„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.

Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.

Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.

(Nova.rs, foto: Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/nova-rs-laura-kovesi-i-evropsko-javno-tuzilastvo-istrazuju-slucaj-zeleznicke-stanice-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Masovne demonstracije na ulicama Novog Sada u okviru generalnog štrajka: Korak po korak – pobeđujemo mrak

Kolone studenata i učenika spojile su se sa kolonom građana u blizini univerzitetskog kampusa u Novom Sadu i krenule u protestnu šetnju novosadskim bulevarima i ulicama u okviru generalnog štrajka, na koji su pozali studenti u blokadi

Published

on

By

Kolona od najmanje 10.000 ljudi kreće se Stražilovskom ulicom, prema Bulevaruz Mihajla Pupina, odakle će doći do Srpskog narodnog pozorišta, gde će održati 15 minuta tišine ta 15 žrtava tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Nakon što su krenuli iz kampusa, studenti su se susreli sa građanima u blizini JKP Informatika, odakle su krenuli dalje u šetnju.

Na generalni štrajk su pozvali novosadski Studenti u blokadi.Jedan muškarac je pokušao svojim automobilom da prođe kroz kolonu demonstranata, ali su ga redari blokirali i on se vratio.

Demonstranti prave buku pištaljkama, trubama i vuvuzelama. Oni nose zastave Srbije.

Nose i brojne transparente, među kojima su “Prosvetni ratnici”, “Sloboda miriše na lale”, “Bliži zatvoru nego narodu” sa karikaturo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijera u ostavci Miloša Vučevića, predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i drugih visokih funkcionera režima.

Nose i transparent “Policajci i sudije, ili ste uz narod ili ste izdajnici, ili ste za zakon ili ste za mafiju, pažljivo birajte svoje, ili…”, “Svi u štrajk”, “Vidimo se u Beogradu”, “Kako seješ – tako žanješ”, “Seme za promene”,  “Preorimo sistem”, “Gari, ne budi Ćaci”, „Korak po korak – studenti i profesori pobeđuju mrak“.

Ovom štrajku se, kako su naveli, može doprineti kada zaposleni uzmu slobodan dan ili bolovanje, obustave rad, građani ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, a ne idu ni u pozorišta i bioskope.

Štrajku su se pridružili advokati, brojni preduzetnici, među kojima je i više veterinarskih ambulanti, kao i nezavisni mediji.

Kao i na dan prethodnog štrajka 24. januara, fokus je ovog puta na javnim preduzećima zbog, kako su rekli, toga što je „tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku“.

Šetnjom će biti obuhvaćena javna i komunalna preduzeća Informatika, Urbanizam, Čistoća, Pošta kod Merkatora, Toplana i Elektrovojvodina, zatim Osnovni sud, Više javno tužilaštvo, Školska uprava, Srpsko narodno pozorište, Pošta u centru, Zavod za urgentnu medicinsku pomoć, Klinički centar Vojvodine, Institut za javno zdravlje Vojvodine, saopštili su studenti.

IT zajednica u Novom Sadu saopštila je da od 10h blokiraju raskrsnicu Bulevara cara Lazara i Stražilovske ulice, kod kampusa, gde čekaju studente kako bi im se pridružili u protestnoj šetnji.

Srednjoškolci Novog Sada najavili su da će se okupiti kod Futoške pijace, gde će u 11.30 časova održati 15-minutni pomen za stradale u padu nadstrešnice. Posle toga će, kako su saopštili, dočekati studente i profesore.

Prosvetari Novog Sada okupljaju se u 11 časova ispred Školske uprave gde najavljuju „buku“ zbog neisplaćenih zarada, a potom će se priključiti studentima.

Takođe, vaspitači su najavili da će i ovog petka nastaviti sa umrežavanjem, odnosno blokiranjem raskrsnica u 11.52h, nakon čega će se i oni pridružiti ruti na kojoj su studenti.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/masovne-demonstracije-na-ulicama-novog-sada-u-okviru-generalnog-strajka-korak-po-korak-pobedjujemo-mrak/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Novosadski studenti o generalnom štrajku: Pridružuju se i sindikati, u fokusu javna preduzeća

Generalnom štrajku najavljenom za 7. mart pridružiće se i sindikati, a u fokusu ovog puta biće javna preduzeća

Published

on

By

Studentkinja Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Darija Sabadoš navela je u Insajderovoj emisiji “Marker” da je podrška za najavljeni štrajk mnogo veća nego što su očekivali.

“Prethodnom štrajku su se mahom priključili i omasovili ga mikro i mali preduzetnici, a radnici su nekako bili skrajnuti. Razgovora sa sindikatima nije bilo. Međutim, za 7. mart smo kontaktirali različite sindikate. Podršku smo prvo dobili od Sindikata nauke Srbije, oni su direktno podržali studentske zahteve, zato što taj sindikat okuplja studente doktorskih studija. Podržali su nas takođe Granski sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost, Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, samim tim i Vojvodine, Ujedinjeni sindikati Sloga. Podrška je stigla i od inženjera u okviru Inženjerske komore Srbije, kao i od poljoprivrednika koji nisu sindikalno organizovani, ali su s nama od početka”, rekla je studentkinja.

Student Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić rekao je za Insajder da je “lepota u tome  što nije u pitanju koordinisana akcija, ali da se opet vidi solidarnost i zajednički cilj studenata, s obzirom na to da će se svuda u Srbiji istovremeno dešavati isto”.

“Mi smo blokadama samih fakulteta naterali nastavno osoblje da uđu u generalni štrajk, a jedino što možemo jeste da pozovemo i ostale građane i radnike na potpunu obustavu rada, prvenstveno u državnim i javnim preduzećima, a potom i one privatnom sektoru – da na isti način podrže kolege iz javnog sektora”, rekao je student za Insajder.

Na pitanje kakav je plan za petak, Sabadoš je rekla da će biti organizovana protestna šetnja, te da će studenti obići 13 javnih preduzeća u Novom Sadu.

“Okupljanje počinje 7. marta u 10 sati u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ruta će biti blagovremeno objavljena. Plan je da napravimo krug oko grada obilazeći preduzeća. Fokusirali smo se na javna preduzeća zbog toga što je tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku. Predviđen je minimalan proces rada, što štrajk čini nevidljivim i neefikasnim”, ističe Sabadoš.

Govoreći o protestu zakazanom za 15. mart u Beogradu, navode da je u pitanju “koordinisana akcija između svih univerziteta” i da su dogovori u toku.

Na pitanje kako vidi incidente u Skupštini, studentkinja Sabadoš je rekla da “smatra da njena lična mišljenja nisu od značaja za širi studentski pokret”, kao i da od plenuma, što fakultetskog, što univerzitetskog, nema odobrenje da komentariše ove događaje.

Student niškog Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić kaže da su na tom fakultetu pratili dešavanja u Skupštini, napominjući da su se studenti već ranije “ogradili od stranačkih uticaja i političkih partija”.

Podsetimo da su novosadski studenti ranije pozvali na generalni štrajk u petak, 7. marta. Mnoge organizacije, udruženja, sindikati i građani već su potvrdili da će učestvovati u štrajku.

Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine doneo je odluku o jednodnevnoj obustavi rada u petak, 7. marta.

“Advokatska komora Vojvodine potvrđuje svoju odlučnost u podršci studentima za ostvarenje njihovih zahteva do konačnog ispunjenja. Imajući u vidu da su studenti izdali saopštenje, objavljeno u medijima i na društvenim mrežama, kojim su pozvali sve građanke i građane Republike Srbije da im se dana 7. marta pridruže u generalnom štrajku, smatramo da Advokatska komora Vojvodine i svi njeni članovi, treba da se priključe ovom apelu studenata i da daju svoj doprinos tako što će se priključiti generalnom štrajku na način kako su to studenti predložili”, naveli su u AKV.

Studenti su ranije pozvali i građane da učestvuju u generalnom štrajku.

Pozvali su Novosađane da 7. marta uzmu slobodan dan ili bolovanje, da obustave rad sa kolegama, da ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, ne idu tog dana u bioskope i pozorišta. 

Prvi generalni štrajk na koji su pozvali studenti održan je 24. januara. Odazvao se veliki broj privatnika i službi javnog sektora širom Srbije, a kako je 021.rs pisao, tog dana je izdato manje računa nego dva petka pre toga.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/403265/Novosadski-studenti-o-generalnom-strajku-Pridruzuju-se-i-sindikati-u-fokusu-javna-preduzeca.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

“Vodovod”: Od večeras isključenja vode od 23h do 4h zbog regeneracije bunara

Kako su naveli u JKP vodovodu i kanalizaciji od večeras kreće restrikcija vode u periodu od 23h do 4h

Published

on

By

“Vodovod” je saopštio da je bunar BHD 5 na izvorištu “Ratno ostrvo” isključen sa sistema do završetka radova na regeneraciji.

Radovi će biti gotovi do kraja aprila.

Kako saopštavaju iz “Vodovoda”, ovaj infrastrukturni projekat je od ključnog značaja za poboljšanje kapaciteta vodosnabdevanja u Novom Sadu.

Regeneracija podrazumeva temeljno uklanjanje taloga i nanosa koji se prirodno stvaraju tokom dugogodišnje eksploatacije bunara. Ovim radovima omogućava se bolji protok vode i povećava efikasnost sistema.

Bunar BHD 5 je do sada obezbeđivao 45 litara vode u sekundi, a nakon regeneracije moći će da obezbedi 80-90 litara u sekundi, što će značajno doprineti stabilnosti vodosnabdevanja u gradu.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Servisne-informacije/402566/Vodovod-Od-veceras-iskljucenja-vode-od-23h-do-4h-zbog-regeneracije-bunara.html?fbclid=IwY2xjawIrIWBleHRuA2FlbQIxMQABHYSKldZbK0tt8whR_Dn06W8JtNVMNdwDYvRYF_d570aVSEBrUghYUu5L5w_aem_q-HRU3Op-7Iz_qaK4ZR-cw

Continue Reading

Trending