Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Svetska banka otkazala poznati izveštaj, izgleda da su veštački dizali rejting Kini

Svetska banka otkazala je objavu poznatog izveštaja o poslovnom okruženju u zemljama sveta nakon što je istraga zaključila da je viši menadžment banke vršio pritisak na osoblje da promeni podatke koji utiču na rangiranje Kine i drugih nacija.

Published

on

Foto: EPA

SVJETSKA banka otkazala je objavu poznatog izvješća o poslovnom okruženju u zemljama svijeta nakon što je istraga zaključila da je viši menadžment banke vršio pritisak na osoblje da promijeni podatke koji utječu na rangiranje Kine i drugih nacija.

Među umiješanim čelnicima su tadašnja izvršna direktorica Svjetske banke Kristalina Georgieva, sada direktorica Međunarodnog monetarnog fonda, te tadašnji predsjednik Svjetske banke Jim Yong-kim, piše The Wall Street Journal.

Ovaj slučaj udarac je na ugled Georgieve, koja se nije složila sa zaključcima istražitelja. Kao čelnica MMF-a, zajmodavca i posljednjeg utočišta u zemljama u financijskim teškoćama, ona je dijelom odgovorna za upravljanje političkim pritiskom država koje nastoje zagovarati vlastite interese. To je ujedno bio i posljednji primjer kako kineska vlada traži bezbrojne načine za jačanje svog globalnog položaja.

Stvarali pritisak da se poboljša rejting Kini?

Izvješće o poslovanju (The Doing Business Report) bilo je predmet vanjske istrage oko integriteta podataka. Banka je u četvrtak objavila rezultate istrage, u kojoj je zaključeno da su visoki čelnici, uključujući Georgievu, bili uključeni u stvaranje pritiska na ekonomiste da poboljšaju rejting Kine za 2018. godinu. U to vrijeme Georgieva i ostali pokušavali su uvjeriti Kinu da podrži povećanje financiranja banke, ističe The Wall Street Journal.

Kinesko veleposlanstvo u Washingtonu nije odgovorilo na zahtjev za komentar, kao ni bivši predsjednik Svjetske banke Kim.

“Fundamentalno se ne slažem s nalazima i tumačenjima istrage nepravilnosti u podacima s obzirom na moju ulogu u izvješću Svjetske banke o poslovanju za 2018. godinu”, rekla je Georgieva.

Vodeće izdanje Svjetske banke

Izvješće Doing Business bilo je vodeće izdanje Svjetske banke koja provodi ekonomska istraživanja uz svoj primarni posao osiguravanja financiranja u siromašnim zemljama. Godišnje objavljivanje izvješća izazivalo je medijsku pažnju diljem svijeta, a zemlje su se potrudile poboljšati svoj rejting promjenama u politici.

Godinama se na izvješće gledalo kao na uspjeh jer je motiviralo vlade da poboljšaju mogućnost poduzeća da dobiju licence, priključe se na električnu energiju ili jednostavnije plaćaju poreze. Sve su to čimbenici koji su se uzimali u obzir pri rangiranju.

Kineski dužnosnici željeli su 2017. i 2018. poboljšati rejting svoje zemlje, pa su Kim i Georgieva i njihovi suradnici održali niz sastanaka na kojima su raspravljali o načinima na koje bi se metodologija izvješća mogla promijeniti kako bi se poboljšao položaj Kine, pokazuje istraga odvjetničkog ureda WilmerHale.

Svjetska banka bila je tada usred teških međunarodnih pregovora o povećanju kapitala od 13 milijardi dolara. Unatoč tome što je Kina drugo najveće svjetsko gospodarstvo, tek je treći najveći dioničar Svjetske banke, nakon SAD-a i Japana, a Peking je dodatno financiranje želio iskoristio za jačanje svog utjecaja.

Sumnjivo poboljšanje kineskog rejtinga

U listopadu 2017. Georgieva je sazvala sastanak na kojem je bio direktor Svjetske banke za Kinu, kao i ekonomisti koji sastavljaju Doing Business. Kritizirala je navodno loše upravljanje odnosima Svjetske banke s Kinom i propuštanje shvaćanja važnosti izvješća za tu zemlju, pokazuje istraga.

Neidentificirani član osoblja, koji radi na Doing Businessu, sugerirao je da bi se moglo povećati kineski rejting izbacivanjem podataka za Peking ili Šangaj, budući da je kinesko rangiranje kombiniralo podatke iz oba grada. Georgieva je zatražila simulaciju te strategije. Osoblje je kasnije utvrdilo da promjena neće imati željeni učinak, rekli su istražitelji. Ocjene drugih zemalja također bi se time poboljšale, smanjujući tako poboljšanje kineskog rejtinga.

U konačnici, osoblje je identificiralo tri podatkovne točke koje bi se mogle promijeniti kako bi se povećao rejting Kine, navodi se u istraživačkom izvješću. Na primjer, Kina je donijela zakon koji se odnosi na osigurane transakcije, na primjer kada netko daje kredit s kolateralom. Osoblje Svjetske banke odlučilo je da bi to Kini moglo značajno poboljšati ocjenu za zakonska prava.

Zaposlenici Svjetske banke bojali su se odmazde

Zaposlenici Svjetske banke znali su da su promjene neprikladne, ali većina zaposlenika koji su radili na izvješću Doing Business izrazila je strah od odmazde, navodi se u istraživačkom izvješću. Iako je proces prikupljanja podataka za izvješće iz 2018. završen, ekonomisti Svjetske banke ponovno su otvorili tablice s podacima i izmijenili podatke za Kinu. Umjesto na 85. mjestu u svijetu, Kina se zbog izmjena popela na 78. mjesto. Niz manjih promjena detaljno opisanih u istraživačkom izvješću također je utjecao na rangiranje Azerbajdžana, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Saudijske Arabije.

Kad su Georgievu obavijestili o promjenama, rekli su istražitelji, zahvalila je jednom od viših dužnosnika koji rade na Doing Businessu što je učinio “ponešto za multilateralizam”.

U travnju 2018. godine SAD, Kina i druge zemlje članice dovršili su sporazum o povećanom financiranju Svjetske banke. Nije poznato koliko je poboljšanje rejtinga utjecalo na kinesku podršku. Kina je već otprije najavljivala potporu povećanju kapitala Svjetske banke.

Ministarstvo financija, koje nadzire američko sudjelovanje u MMF-u i Svjetskoj banci, izrazilo je zabrinutost nalazima istražnog izvješća. MMF i Svjetska banka u zajedničkom su vlasništvu zemalja članica, a za obje institucije najveći udio ima američko Ministarstvo financija.

“Ovo su ozbiljni nalazi”

“Ovo su ozbiljni nalazi i Ministarstvo financija analizira izvješće. Naša je primarna odgovornost očuvanje integriteta međunarodnih financijskih institucija”, rekla je glasnogovornica ministarstva Alexandra LaManna.

Justin Sandefur, stručnjak Centra za globalni razvoj, think tanka skupine, koji je odavno kritizirao izvješće Doing Business, rekao je sljedeće: “Osoblje Svjetske banke imalo je velike ovlasti u sastavljanju izvješća, a u kombinaciji visokim ulogom koji podaci iz Doing Businessa nose, to je bio recept za političko uplitanje.”

Zabrinutost oko Doing Businessa prvi put je postala javna 2018. godine, kada je glavni ekonomist Svjetske banke Paul Romer u intervjuu za The Wall Street Journal rekao kako je zabrinut da je izvješće podložno kampanjama za izmjenu podataka u političke svrhe. Romer je rekao da sumnja u niz metodoloških promjena u izvješću koje su poboljšale rangiranje Čilea pod konzervativnim vladama, ali su naštetile njegovu rejtingu u vrijeme socijalističkih vlada.

Svjetska banka negirala je da je izvješće manipulirano, a Romer je nedugo nakon toga dao ostavku. Tada je rekao kako vjeruje da je uloga Svjetske banke kao pouzdanog posrednika u ekonomskim izvješćima, poput Doing Businessa, u temeljnom sukobu s njenom diplomatskom misijom. Nakon otkrića dodatnih nepravilnosti u podacima 2020. godine, Svjetska banka je obustavila objavljivanje izvješća – u početku samo privremeno – i naručila vanjsku istragu.

Index Vijesti

izvor: https://www.index.hr/vijesti/clanak/svjetska-banka-otkazala-poznato-izvjesce-izgleda-da-su-umjetno-dizali-rejting-kini/2304558.aspx

SLOBODNA VOJVODINA

Nova ekonomija: Ponovo pomeren rok za izgradnju metroa – prva linija neće pre kraja 2030

Rok za završetak radova prve linije metroa ponovo je pomeren, sa 2028. na 2030. godinu, kažu iz JKP “Beogradski metro i voz” za Novu ekonomiju.

Published

on

By

Do kraja 2030. godine će, prema poslednjim zvaničnim informacijama datim Novoj ekonomiji, biti gotovi radovi na prvoj fazi „linije jedan“ beogradskog metroa. Kako iz “Beogradskog metroa” kažu, prva faza obuhvata rutu od početne stanice Železnik do krajnjeg terminusa – stanice Pančevački most.

Prema ranijim najavama, Beograd je do kraja 2030. godine trebalo da ima već dve linije metroa. Prva je trebalo da bude gotova ranije, 2028. godine.

Šta će se raditi naredne godine

Naredna godina će, najavljuju iz ovog javnog preduzeća, biti ključna kada je u pitanju sam početak radova. Kako kažu iz “Metroa”, u drugom kvartalu 2025. počinje se sa pripremnim radovima u okviru izgradnje prve faze linije jedan beogradskog metroa, a koje podrazumevaju izmeštanje podzemnih instalacija raščišćavanje i kompletnu pripremu terena.

Do kraja 2025. trebalo bi da počinju građevinski radovi na izgradnji samih stanica, čemu će prethoditi potpisivanje ugovora sa izvođačima – kineskom kompanijom Power China i francuskom kompanijom Alstom.

Kako kažu iz „Metroa“, kredit od Dojče banke, vrednosti od 178,38 miliona evra, nedavno usvojen, obezbediće sredstva za početak ključnih aktivnosti, prvenstveno na Depou na Makišu i značajno ubrzati radovi u okviru izgradnje prve faze „linije 1“ metroa. Iz Depoa Makiš, inače, upravljaće se celokupnim sistemom metroa.

Šta je dosad urađeno?

Iz “Beogradskog metroa” kažu da su radovi na nasipanju terena na Makiškom polju završeni. Radovi su započeti krajem 2021. godine na lokaciji od 72 hektara. Takođe, nasuta je površina za budući Depo Makiš, Park&Ride i Terminus javnog gradskog prevoza u blizini početne metro stanice Železnik.

Izgradnja infrastrukturnih objekata depoa na Makišu podrazumeva ukupno sedam objekata – administrativnu zgradu/kontrolno operativni centar sa četiri hale: halu za inspekciju, halu za održavanje, halu za gariranje vozova i halu za održavanje vozila infrastrukture. Ostala dva objekta su ulazna portirnica i trafostanica.

Takođe, kako dodaju iz “Metroa”, radiće se protivpožarna stanica koja će služiti Depou, ali i celom Makiškom polju. Pored navedenih objekata izgradiće se koloseci, kolosečne veze i interne saobraćajnice sa priključcima na gradsku železničku i putnu mrežu, a koje će obezbediti rad svih operacija unutar depoa Makiš.

“Kada je u pitanju raseljavanje, prvi postupci rešavanja imovinsko – pravnih odnosa na lokacijama koje su obuhvaćene Akcionim planom raseljavanja započeti su početkom 2023. godine, dok su poslednji pokrenuti tokom novembra tekuće godine. Sam Akcioni plan raseljavanja reguliše, pretežno, postupak određivanja naknade, odnosno u sebi sadrži ‘matricu prava’ koja će se primenjivati u postupcima određivanja naknade po pravnosnažnim rešenjima o eksproprijaciji/administrativnom prenosu. Imajući u vidu navedeno, u postupcima određivanja naknade na svim lokacijama primenjivaće se Akcioni plan raseljavanja i ova faza će trajati dok se ne ispune svi zahtevi koji su u samom planu navedeni, a koji su u skladu sa relevantnim Standardima učinka Međunarodne finansijske korporacije”, navodi se.

izvor: https://n1info.rs/biznis/nova-ekonomija-ponovo-pomeren-rok-za-izgradnju-metroa-prva-linija-nece-pre-kraja-2030/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: U gimnaziji u Kovačici pao prozor na učenicu

Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani zatražila je danas da nadležni organi hitno utvrde ko je odgovoran za pad prozora u Gimnaziji „Mihajlo Pupin“ u Kovačici.

Published

on

By

Kako je navedeno u saopštenju, prozor je pao na učenicu, a samo pukom srećom ona nije ozbiljnije povređena.

„Nažalost, očito je da država Srbija više nije bezbedna za njene građane, a da vlast, od najvišeg, pa do nivoa lokalnih samouprava, nije u stanju da vodi računa o objektima. Opština Kovačica je pravi primer zapuštenosti. Objekti su stari, mnogi od njih čak i neuslovni“, ističe se u saopštenju koje potpisuje šef odborničke grupe LSV – Vojvođani u Skupštini opštine Kovačica Jan Gages.

„Očekujemo da nadležni organi, u konkretnom slučaju zbog pada prozora u gimnaziji, pod hitno izađu sa detaljnim izveštajem, a da odgovorni budu zakonski procesuirani i kažnjeni“, zaključeno je u saopštenju.

(Autonomija, foto: Pixabay)

izvor: https://autonomija.info/lsv-u-gimnaziji-u-kovacici-pao-prozor-na-ucenicu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Gospodine Vučeviću, zloupotreba učenika ili dvostruki standardi?

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara postavlja jasno pitanje predsedniku Vlade Srbije, Milošu Vučeviću

Published

on

By

Da li je zloupotreba učenika samo onda kada se oni na ulici suprotstave bahatosti i korupciji koje direktno ugrožavaju živote, poput tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, ili je zloupotreba i kada Vaši koalicioni partneri iz Saveza vojvođanskih Mađara ulaze u osnovne i srednje škole, prikrivajući svoju političku kampanju iza aktivnosti Mađarskog nacionalnog saveta ili navodnih „investicija“ u školske objekte?

Moralno pravo da govorite o zloupotrebi učenika gubite onog trenutka kada ćutite o političkim zloupotrebama koje sprovode Vaši najbliži saveznici. Da li će isti aršini važiti za sve, ili je Vaša osuda rezervisana samo za one koji odbijaju da ćute pred sistemskim propustima i tragedijama?

Građani Vojvodine, Srbije, a i učenici, zaslužuju odgovor.

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara
03.12.2024. Bečej

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ana Lalić: Novi Sad je grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!

Predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić izjavila je večeras da je ponosna na Novi Sad koji se pobunio i poručila da će Novi Sad ponovo biti slobodan grad.

Published

on

By

„Ponosna sam na Novi Sad i na Novosađane, zato nosim ovu majicu. Novi Sad je ipak grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!“, kazala je Ana Lalić u gostovanju na Televiziji Nova.

Na pitanje da li će Novi Sad stati na 15 minuta i ovoga petka, ona je rekla: „Staće ponovo u petak i dokle god bude trebalo“.

Govoreći o hapšenju Mladena Papovića, vršioca dužnosti direktora Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća Novi Sad koji je uhapšen pod sumnjom da je deo narkokartela koji je švercovao kokain iz Južne Amerike u Evropu, Ana Lalić je rekla da je dan pre hapšenja ta osoba otvorila za putnike prigradsko stajalište autobusa koji se nalazi u najneposrednijoj blizini mesta tragedije, u kojoj je poginulo 15 ljudi a dvoje veoma teško povređeno.

„Da li možete da zamislite te ljude koji sada treba da stoje na tom stajalištu, na samo koji metar od stratišta“, upitala je ona.

Govoreći o prebijanju Ilije Kostića (74) u policijskoj stanici, nakn čega je operisan i amputiran mu je jedan testis, Ana Lalić je rekla da su dvojica policajaca čija su imena naveli Pokret slobodnih građana i Građanski pokret Bravo kao krivce za to prebijanje, od ranije poznati po „iživljavanju“ nad građanima.

Ta dva opoziciona pokreta naveli su imena načelnika novosadske policije Gorana Radonjića i policijskog službenika Slobodana Drmanca.

„Iako su i ranije bili poznati po iživljavanjima nad građanima, oni ne samo da nisu kažnjeni nego su napredovali na vrlo visoke pozicije. Tadašnji gradonačelnik a sadašnji premijer Miloš Vučević čak je i odlikovao Drmanca za nekakvu izuzetnost“; kazala je Ana Lalić.

(Autonomija, screenshot: Nova S)

izvor: https://autonomija.info/ana-lalic-novi-sad-je-grad-slobodnih-ljudi-i-bice-to-ponovo/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Goran Ješić najavljuje novu stranku – sedište u Novom Sadu

Posle izlaska iz pritvora, Goran Ješić za „Vreme“ kaže da se aktivno vraća u politiku, ali da vidi potrebu za novom organizacijom koja bi bila ideološki profilisana i jasno proevropska

Published

on

By

Goran Ješić, bivši potpredsednik vojvođanske Vlade i poslanik Demokratske stranke, najavljuje osnivanje nove političke partije koja bi imala sedište u Novom Sadu.

Kako kaže u intervjuu za „Vreme“, vlasti su ga „naterale“ da se ponovo aktivno bavi politikom. Ne samo zbog privođenja i držanja u pritvoru nakon protesta zbog pogibije pod nadstrešnicom u Novom Sadu, nego i jer mu onemogućavaju da se bavi svojim biznisom.

„Osim toga, sve ovo što se dogodilo dovelo je do toga da građani od mene to i očekuju. Dobio sam neverovatno mnogo poruka podrške, sa molbom da se vratim političkom angažmanu“, priča Ješić.

Ali, na koji način? „Pa, to svakako nije Demokratska stranka ili neka već postojeća politička organizacija“, odgovara on.

„Ne mogu sa ljudima koji su protiv EU“

Kaže da će zajedno sa ljudima koji hoće da se sa njim politički angažuju došao do zaključka da je potrebna nova partija „koja će biti jasno ideološki profilisana, koja je će biti nacionalna, a čije će sedište biti u Novom Sadu“.

„Prva takva u istoriji višestranačkog sistema u Srbiji. No, još mnogo o tome treba da razgovaramo“, dodaje Ješić.

Kako kaže, nema sumnje da je potreban širok narodni front i sabiranje glasova opozicije kako bi se došlo do fer izbora.

„Ali, s druge strane, ja ne mogu da sedim i blisko sarađujem sa nekim ko ima potpuno drugačije, takoreći suprotne svetonazore od mojih. Ne mogu da sedim sa ljudima koji su protiv EU“, navodi Ješić.

Pobeđivao pod svojim imenom

Kako kaže, oduvek je levičar, zagovornik EU, ima jasne stavove o ratnoj prošlosti o odnosu sa državama u regionu.

„Iste stvari sam pričao od početka devedesetih do danas. I ljudi su to poštovali. Iako sam iznosio neke stavove koji nisu bili opšteprihvaćeni, pobeđivao sam na svakim izborima u Inđiji, pod svojim imenom i prezimenom. Građani su procenili da dobro radim svoj posao“, kaže Ješić.

izvor: https://vreme.com/vesti/goran-jesic-najavljuje-novu-stranku-sediste-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Predložen pritvor za Vesića, Tanasković i 11 osumnjičenih, za ženom koja je u inostranstvu poternica

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja 12 osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici donelo je naredbu o sprovođenju istrage i podnelo je predlog za određivanje pritvora za njih 13

Published

on

By

Među njima su ministar u ostavci Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, kao i bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan.

Pritvor je za sve predložen da ne bi ometali postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da ne bi ponovili krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Prema osumnjičenoj J. S. M, pored navedenih osnova, i zbog toga što je nedostupna organima gonjenja, te je u odnosu na nju predloženo i izdavanje poternice.

Više javno tužilašto u Novom Sadu donelo je Naredbu o sprovođenju istrage zbog postojanja osnova sumnje su osumnjičeni: J.T, G.V, A.D. i N.Š. učinili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika, a osumnjičeni S.N, M.J, Lj.M.M, M.S, D.J, M.G, Z.S.M, J.S.M. i D.T. izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika“, navodi se u saopštenju VJT.

Viši sud u Novom Sadu odredio je prethodno pritvor do 30 dana Lj. M. M. Nova ekonomija je u četvrtak objavila da je među uhapšenima Ljiljana Milić Marković, koja je u Glavnoj svesci Projekta za građevinsku dozvolu potpisana kao glavni projektant.

Nakon što je 12 osumnjičenih privedeno i saslušano, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je, kako kažu, prema svih 13 osumnjičenih podnelo predlog za određivanje pritvora zbog postojanja okolnosti da bi boravkom na slobodi mogli da ometaju postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da bi mogli ponoviti krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Tužilaštvo je u četvrtak saopštilo da je uhapšeno 12 osoba u vezi sa tragedijom, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da je uhapšeno 12 osoba, a da je još jedno lice u inostranstvu.

Među uhapšenima su ministar građevinarstva Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.

U tragediji koja se dogodila 1. novembra, kada se srušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, poginulo je 15 osoba, a dve su još u kritičnom stanju.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/394011/Predlozen-pritvor-za-Vesica-Tanaskovic-i-11-osumnjicenih-za-zenom-koja-je-u-inostranstvu-poternica.html

Continue Reading

Trending