Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Stotine kineskih aviona kod Tajvana, ministar spominje invaziju: “Regija je na rubu”

TAJVANSKI ministar obrane, bivši general Kuo-Cheng Chiu, izašao je prošle nedelje pred nacionalno zakonodavno telo i izneo strašno predviđanje – do 2025. Kina će moći organizovati sveobuhvatnu invaziju na Tajvan.

Published

on

foto: EPA

TAJVANSKI ministar obrane, bivši general Kuo-Cheng Chiu, izašao je prošlog tjedna pred nacionalno zakonodavno tijelo i iznio strašno predviđanje – do 2025. Kina će moći organizirati sveobuhvatnu invaziju na Tajvan. Dramatična izjava uslijedila je nakon što je Kina poslala dosad najveći broj ratnih aviona jugozapadno od ovog otoka ispred kontinentalne Kine. No, unatoč retorici i demonstraciji oružane sile, analitičari se slažu da Kina vjerojatno neće uskoro napasti Tajvan, a jedan stručnjak dodaje da je mogućnost invazije u sljedećih 12 mjeseci blizu nule, piše CNN.

Peking neprestano izaziva valove agresije na Tajvan otkako je bivša nacionalistička vlada pobjegla na taj otok nakon kineskog građanskog rata koji je završio 1949. godine. Na primjer, početkom 2000-ih godina stručnjaci su rekli da bi Peking mogao zauzeti Tajvan u tom desetljeću. Zatim je 2013. godine tajvansko ministarstvo obrane procijenilo da će kineska vlada imati sposobnost invazije do 2020. godine, no to se nije dogodilo.

Unatoč posljednjim zračnim manevrima Pekinga, u glavnom gradu Tajvana Taipeiju život se nastavlja normalno. Javnost uglavnom nije zabrinuta zbog prijetnje invazijom, a redoviti upadi kineskih zrakoplova jedva da dospijevaju na naslovnice dnevnih novina. 

Razlog za uzbunu

Ali to ne znači da nema razloga za uzbunu. Peking vrši vojni, gospodarski i diplomatski pritisak na Tajvan kako bi postigao svoj dugoročni cilj “Jedne Kine” – jedinstvene ujedinjene zemlje, uključujući i Tajvan. A stručnjaci su zabrinuti da će se čelnici Komunističke partije Kine okrenuti drastičnijim mjerama kako bi ispunili svoje ambicije kad više ne budu vjerovali u mirno “ponovno ujedinjenje”.

U prvih pet dana listopada više od 150 aviona kineskog ratnog zrakoplovstva ušlo je u tajvansku identifikacijsku zonu protuzračne obrane, područje oko otoka na kojem Taipei zadržava pravo odgovoriti na sve upade. Manevri su započeli na kineski Nacionalni dan 1. listopada, blagdan u spomen na osnivanje Narodne Republike Kine i pogodni trenutak za iskazivanje vojne snage. No to nije bio jedini razlog za rekordne opsežne vježbe, koje su organizirane nakon mjeseci povećane napetosti između Kine i Tajvana.

Stručnjaci kažu da je pogoršanje odnosa posljedica dvije stvari – sve čvršćeg i samouvjerenijeg Tajvana, što je potaknuto zagrijavanjem odnosa između Taipeija i Washingtona, te domaće kineske politike. Iako se Tajvanom i Kinom zasebno upravlja već više od 70 godina, Peking na demokratski otok od 24 milijuna stanovnika gleda kao dio svog teritorija i redovito je izjavljivao svoju namjeru “ponovnog ujedinjenja” unatoč činjenici da Tajvanom nikad prije nije vladala kineska Komunistička partija.

Kako bi pokušao prisiliti Tajvan na suradnju, Peking je u prošlih 40 godina pokušavao međunarodno izolirati otok podmićujući njegove diplomatske saveznike ponudama podrške. Tajvan sada ima pune diplomatske odnose sa samo 15 zemalja. No, unatoč naporima Pekinga, Tajvan je od početka 2020. godine stekao veći globalni utjecaj.

Zemlje u regiji brane Tajvan

Zemlje u regiji brane pravo Tajvana na samoupravu kao nikada prije. Japanski ministar obrane Nobuo Kishi rekao je za CNN da će Tokio reagirati na svaki pokušaj Kine da silom zauzme Tajvan, dok se australska ministrica vanjskih poslova Marise Payne obavezala na jačanje veza s otokom. Podrška se proteže i izvan azijsko-pacifičke regije. Primjerice, u rujnu je Litva postala prva europska država u više desetljeća koja je Tajvanu omogućila diplomatsku misiju pod svojim interesom.

Bliži odnosi s SAD-om ohrabrili su Tajvan na svjetskoj sceni. Pod Trumpovom administracijom 2020. godine Tajvan je primio najistaknutije posjetitelje iz SAD-a u posljednjih nekoliko desetljeća, a na frustraciju Pekinga, Bidenova administracija nije preokrenula taj trend. J. Michael Cole, viši suradnik s Instituta Global Taiwan iz Taipeija, rekao je kako rastuća napetost između SAD-a i Kine također pomaže Tajvanu da ojača svoju poziciju.

“Tajvan shvaća da se međunarodna zajednica sve više prilagođava njemu, ima više razumijevanja za ulogu koju Tajvan kao liberalna demokracija ima u ovom rastućem sukobu ideologija”, rekao je Cole.

Umjesto uvoda u invaziju, povećani kineski upadi pokazatelj su frustracije Pekinga i podsjetnik Tajvanu i SAD-u da ne prelaze kineske “crvene linije”, smatra Bonnie Glaser, direktorica azijskog programa u German Marshall Fundu.

Ona kaže kako prelazak preko tih “crvenih linija” može izazvati vojnu eskalaciju u Pekingu, a to se odnosi na kampanju za službeno proglašenje neovisnosti Tajvana ili odluku o raspoređivanju većeg broja američkih vojnika na otoku: “Kina želi držati Tajvan pod kontrolom i koristi sve više prisile protiv Tajvana. Želi zastrašiti Tajvan.”

No Peking svoju publiku nema samo u Tajvanu i SAD-u nego i kod kuće. Pritiskom na Tajvan predsjednik Xi Jinping pokušava pridobiti podršku uoči Kongresa kineske Komunističke partije 2022. godine. Tada Xiju završava drugi mandat, no gotovo je sigurno da će ostati na mjestu predsjednika.

Wen-Ti Sung, suradnik u Australskom centru za Kinu u svijetu na Australskom nacionalnom sveučilištu (ANU), rekao je da Xi također želi okupiti podršku uoči konferencije Komunističke partije u studenom, na kojoj će se definirati uži izbor kandidata za visoke funkcije. Oštra politika prema Tajvanu mogla bi odrediti koliko će saveznika moći postaviti na čelne položaje u sljedećih pet godina.

“U ovakvom trenutku korištenje neke demonstracije sile za jačanje nacionalističkog osjećaja i okupljanja oko zastave obično je dobra stvar za sadašnjeg predsjednika i vrhovnog zapovjednika”, rekao je Sung.

Prioriteti Komunističke partije

A Komunistička partija ima velike prioritete u nadolazećoj godini, koje bi invazija na Tajvan dramatično zakomplicirala – Zimske olimpijske igre u Pekingu u veljači 2022. i skorašnji 20. kongres partije. Jedan od jasnijih znakova oklijevanja Pekinga da napadne Tajvan došao je iz neobičnog izvora – samog Xija. U govoru 9. listopada kineski predsjednik naglasio je svoju želju za mirnim ponovnim ujedinjenjem s Tajvanom te je implicirao da je spreman čekati da se otok dobrovoljno odluči na suradnju. “Kad vidim što Xi Jinping govori o Tajvanu, zapanjuje me nedostatak hitnosti”, rekao je Glaser.

Težnja za mirnim rješavanjem sukoba oko Tajvanskog tjesnaca ima smisla. Stručnjaci su već odavno rekli kako bi svaki pokušaj Pekinga da nasilno zauzme otok bio izuzetno skup pothvat s neizvjesnim ishodom. U opsežnim ratnim igrama koje je SAD proveo početkom ove godine američke su snage uspjele osujetiti simuliranu kinesku invaziju na Tajvan 2030. godine. Prema Defense Newsu, vježbe su pokazale da bi to bila Pirova pobjeda s ogromnim žrtvama.

No stručnjaci su naglasili da je teško predvidjeti kojim će putem Peking krenuti u smislu ujedinjenja.

Podrška neovisnosti Tajvanu, znači formalnom razdvajanju od kontinentalne Kine u budućnosti, na najvišim je razinama u posljednjih nekoliko desetljeća, pokazalo je istraživanje Tajvanskog nacionalnog sveučilišta Chengchi. U lipnju je anketa na 4717 ljudi u Tajvanu pokazala da 25.8 posto ispitanika želi krenuti prema neovisnosti, dok manje od 10 posto želi ujedinjenje s kontinentalnom Kinom. Većinsko mišljenje bilo je da se zasad zadrži status quo. Podrška pomaku prema neovisnosti više se nego udvostručila od 2018. godine, pokazalo je istraživanje.

Sung je porast pripisao brutalnom postupanju Pekinga prema Hong Kongu, velikom financijskom čvorištu kojemu je obećano 50 godina poluautonomne uprave, da bi Peking nakon velikih prodemokratskih prosvjeda 2019. strogo ograničio tamošnje građanske slobode.

“U svjetlu krize u Hong Kongu, mislim da je privlačnost mirnog ujedinjenja prema modelu ‘jedna zemlja, dva sustava’ na Tajvanu vrlo, vrlo niska”, rekao je Sung.

Peking se nada dobrovoljnom ujedinjenju

Peking ima nekoliko razloga nadati se da će Tajvan na kraju dobrovoljno pristati na ujedinjenje. Novoizabrani čelnik tajvanske oporbene stranke Kuomintanga, Eric Chu, složio se s tim da su Kina i Tajvan jedna zemlja. Također je obećao da će ponovno pokrenuti komunikacijske kanale s Pekingom ako Kuomintang pobijedi na izborima 2024. godine. Bilo kakva kineska invazija na Tajvan neće proći bez upozorenja, smatraju stručnjaci.

Prije bilo kakve vojne akcije protiv Tajvana vjerojatno bi prvo došlo do napada na otoke u Južnom kineskom moru pod upravom Tajvana ili do potencijalne blokade međunarodne trgovine s otokom. U međuvremenu je kineska vlada odlučna u namjeri da izvrši pritisak na Tajvan.

Kina se stalno protivi uključivanju Tajvana u bilo koje međunarodne forume, ponekad poduzimajući i ekstremne mjere kako bi odvratila druge zemlje od suradnje s Tajvanom. Čak i na vrhuncu pandemije, Peking je odbio dopustiti sudjelovanje Tajvana u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), zabrinut da bi to moglo ostaviti dojam da otok nije dio Kine.

Kad se na sastanku u svibnju pojavilo pitanje tajvanskog članstva, kineski veleposlanik u UN-u Chen Xu rekao je da bi druge zemlje trebale prestati “politizirati zdravstvena pitanja i koristiti tajvanska pitanja za miješanje u kineska unutarnja pitanja”.

I Kina i Tajvan podnijeli su zahtjeve za pridruživanje Sveobuhvatnom i progresivnom sporazumu o transpacifičkom partnerstvu, sporazumu o slobodnoj trgovini između zemalja pacifičkog kruga koji je inicirao SAD. Peking se oštro protivio pridruživanju Tajvana ovom paktu.

Ekonomska prisila

Pojavljuju se čak i oblici ekonomske prisile. Tajvansko voće, uključujući i čuvene ananase, zabranjeno je na kineskim tržištima, a kineska vlada kaže da bi “štetna stvorenja” mogla predstavljati rizik za biološku sigurnost zemlje. No neki su stručnjaci rekli kako je moguće da je Tajvan već prošao točku bez povratka za Peking i da je bilo kakvo ponovno ujedinjenje malo vjerojatno, osim u slučaju neke dramatične promjene stava Komunističke partije o građanskim slobodama ili stajališta Tajvana prema Kini.

Cole s Instituta Global Taiwan kaže da bi to samo po sebi moglo biti ono što najviše zabrinjava. Ako postane jasno da nema šanse za ujedinjenje, a ugrožen je ugled Xija ili njegova moć, kineski predsjednik mogao bi pribjeći drastičnim mjerama: “U tom trenutku bojim se da bi mogao biti prisiljen pribjeći sili ili drugim mjerama protiv Tajvana, samo da još jednom kineskom narodu pokaže da ima stvari pod kontrolom.”

Sung iz ANU-a smatra da bi se sva diplomatska, gospodarska i vojna prisila mogla osvetiti Pekingu i potkopati njegov vlastiti cilj mirnog ponovnog ujedinjenja s Tajvanom. Umjesto da stvara namjeravanu atmosferu straha i bespomoćnosti, Komunistička partija Kine samo gradi jači osjećaj identiteta i zajedništva u Tajvanu.

“Nije potrebno biti genij kako biste shvatili da, što više ističete to zajedničko iskustvo, to više naglašavate tajvanski nacionalni identitet. I umanjujete podršku ujedinjenju s Kinom”, rekao je Sung za CNN.

Index vijesti

izvor: https://www.index.hr/vijesti/clanak/stotine-kineskih-aviona-kod-tajvana-ministar-spominje-invaziju-regija-je-na-rubu/2311311.aspx

SLOBODNA VOJVODINA

Saopštenje za javnost Ujedinjena udruženja poljoprivrednika Srbije

Published

on

By

  • obustavlja se svaka komunikacija sa Vladom Republike Srbije zbog pritisaka na poljoprivrednike!
  • Traži se momentalno ukidanje pasivnog statusa svim poljoprivrednicima koji su napravili samo tehničke propuste ili imaju druge nedostatke koji ne podrazumevaju zloupotrebu budžetskih sredstava .
  • Poziva se na odgovornost
    Ministarstvo poljoprivrede
    Skupštinski odbor za poljoprivredu
    Predsednik Vlade Republike Srbije
  • Hitna pomoć studentima u hrani i neophodnim potrepštinama.
  • koordinisana podrška studentima obavezno u ljudstvu na blokadama ako postoji potreba i mehanizovano.
  • pozivaju se poljoprivrednici da se organizuju u svojim mestima i izađu traktorima u dogovoreno vreme.

Sastanku prisustvovali

Udruženje poljoprivrednika Subotice

Savez Banata

Banatska crnica i

Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vladavina prava, sloboda i demokratija alati u borbi protiv koruptivne hobotnice vlasti

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pozdravlja podršku velikog broja advokata studentima i njihovoj borbi za ispunjenje legitimnih i legalnih zahteva, na koje nadležne institucije moraju da odgovore

Published

on

By

Advokati su, takođe, pozvali Advokatsku komoru Srbije i sve advokatske komore u sastavu Advokatske komore Srbije da izdaju posebno saopštenje podrške studentima u ostvarivanju njihovih Ustavom zajamčenih prava i istaknutih zahteva.

Ovaj apel je posebno bitno istaći na današnji Međunarodni dan ljudskih prava, koji je temelj garancija dostojanstva, te jednakih i neotuđivih prava svih članova svetske zajednice.

Izostanak vladavine prava u Srbiji jedan je od osnovih problema naše zajednice.

Koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke uništava državu i njene građane.

Tome se mora stati na put!

Jedini ispravan način da se to ostvari je članstvo Srbije u Evropskoj uniji koja u svom osnivačkom ugovoru utvrđuje vladavinu prava, slobodu, poštovanje ljudskog dostojanstva, poštovanje ljudskih prava, jednakost i demokratiju kao svoje temeljne vrednosti.

Da je Srbija članica Evropske unije, i ona bi bila u ingerencijama evropskog tužioca koji bi garantovao borbu protiv korupcije.

I baš zato, borba za članstvo Srbije u Evropskoj uniji mora da bude prioritet svih demokratskih članova naše zajednica.

To je jedina garancija uređene i moderne države.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vladavina-prava-sloboda-i-demokratija-alati-u-borbi-protiv-koruptivne-hobotnice-vlasti/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dva guslara u jednoj čardi?

Izgleda da Mađarski nacionalni savet (MNS) odnedavno ima ne jednog, već dva predsednika! Ili ipak ne?!

Published

on

By

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ne prestaje da se čudi činjenici da, iako je zvanični predsednik MNS-a Arpad Fremond, u ime ove institucije često govori dr. Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM). Ova neobičnost posebno dolazi do izražaja na događajima organizovani od strane MNS u školama, obrazovnim ustanovama, gde se ove političke igrarije često odvijaju pred decom.

Kako sve ovo treba da razumemo? Da li je ovo početak nove prakse u kojoj se autonomija institucija jednostavno zanemaruje? Ili je u pitanju činjenica da zakoni i etičke norme postoje samo na papiru?

DZVM podseća sve pomenute, da zakon o nacionalnim savetima jasno nalaže: nacionalni saveti se ne smeju koristiti u političke svrhe. Zbog toga pozivamo rukovodstvo MNS-a da obezbedi očuvanje kredibiliteta institucije nacionalnog saveta i da ne dozvoli da MNS postane politička igračka Saveza vojvođanskih Mađara.

Umesto političkog spektakla pred decom, bolje bi bilo da se postarate da putem MNS prenesemo prave vrednosti budućim generacijama.

DZVM Press

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vučić taman prodao šarenu lažu da će Srbija biti spremna za EU 2026, a onda je stigao hladan tuš iz Brisela

Iako se najvljuje već nekoliko godina, Srbiji ponovo nije otovren klaster 3 u pregovorima sa Evropskom unijom. Tako je još jednom potvrđeno da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obmanuo građane kada je izjavio da očekuje da do 2026. godine budemo spremni za članstvo u EU. Rampa iz Unije ponovo je spuštena zbog vladavine prava, a da se ne nadamo previše potvrđuju i dokumenta Vlade Republike Srbije u kojoj se 2026. godina ni ne pominje

Published

on

By

Već tri puta zemlje članice Evropske unije pokušavaju da postignu dogovor da li Srbiji u pregovorima sa Evropskom unijom treba otvorit klaster 3. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su ambasadori Švedske, Finske, Holandije, Hrvatske i Bugarske glasali protiv otvaranja ovog klastera.

Iako je poznato da neuvođenje sankcija Rusiji predstavlja ključni razpog zašto ne nastavljamo pregovore, neke države članice nisu zadovoljne ni situacijom po pitanju vladavine prava, slobodom izražavanja i nedostatkom napretka u dijalogu sa Prištinom.

Iako se klaster koji treba da otvorimo ne odnosi se na vladavinu prava, jasno je da se po tom pitanju nismo proslavili. To pokazuju i nedavni događaji nakon pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Iako je uhapšeno više osoba, visoki funkcioneri čiju odgovornost traži javnost su ekspresno oslobođeni ili im je određen kućni pritvor.

Foto: Shutterstock

Inače, Srbija je poslednji put otvorila klaster u pristupnim pregovorima u decembru 2021. godine. Dva meseca kasnije počeo je rat u Ukrajini a zbog neuvođenja sankcija Rusiji, pregovori o članstvu između Brisela i Beograda su zaleđeni.

Da ispunjenje kriterijuma za članstvo nije ni na vidiku smatra Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji koji za „Novu“ kaže da smo još 2018. godine „probili“ prvi rok za članstvo koji je ranije postavila Vlada Srbije.

„Predsednik je sada rekao da će Srbija za člnastvo biti spremna 2026. godine. S druge strane, Vlada Srbije je postavila rok da ćemo biti spremni 2027. godine, a onda su usvojili reformsku agendu u kojoj su postavljeni takvi rokovi da mi ne možemo da budemo spremni pre 2029. godine“, kaže Međak.

Sagovornik „Nove“ pojašnjava kako je izgledao čitav proces iz kog se jasno može zaključiti da nam 2026, bar kada je o Evropskoj uniji reč, nije obećana godina, čak ni za ispunjenje svih kriterijuma.

„U Reformskoj agendi Vlade Srbije smo rekli da ćemo ispuniti merila za otvaranje poglavlja 12, to je bezbednost hrane, u junu 2027, a poglavlje 8 – što je konkurencija tek u decembru 2027. godine. Dakle, ako mi to otvorimo 2027. godine, onda treba da dobijemo merila za zatvaranje , to računajte da traje minimum godinu, godinu i po dana, što je početak 2029. godine. Već u startu naša dokumenta ukazuju šta mi ne planiramo da uradimo“, kaže Međak.

Napominje i da se u toj reformskoj agendi ne pominju ni sankcije Rusiji, ni raskidanje sporazuma o strateškoj saradnji sa Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Emiratima i Turskom kojima se zaobilaze javne nabavke.

„Raskidanje tih sporazuma je uslov za zatvaranje poglavlja 5 i 30. Mi to čak nismo ni planirali. Takođe, sankcije Rusiji su uslov za otvaranje poglavlja 31 koje stoji blokirano još od 2014. godine. Govora o tome nema. Sve to zajedno nije u skladu sa pričom da ćemo 2026. biti spremni za članstvo“, precizira sagovornik Nove.

Zastava Evropske unije, Evropska unija
Foto: Shutterstock

Komentarišući to što se predsednik Srbije uzda u Mađarsku koja je najavaila nastavak debate o našem klasteru 3, Međak kaže:

„Mađarska gura to iz svojih razloga, a ono što sam ja video jeste da je sedam država bilo protiv toga i da su glavne zamerke bile sankcije Rusiji i vladavina prava. Na spisku protivnika nema Nemačke, što znači da je pitanje trgovinom litijuma urodilo plodom. Ono što smo videli kao razloge za neotvaranje je: Tačka 1 Rusija, tačka 2 vladavina prava i Kosovo je tek na trećem mestu“, zaključuje Međak.

Novi sastanak sledeće nedelje

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će Mađarska da zakaže za sledeću nedelju novi sastanak i da u to nema nikakve sumnje.

„Da me Bog pita šta smo Bugarima zgrešili, ne bih znao da vam to kažem i objasnim. Čini mi se da razumem šta su stvarni razlozi, bez obzira što ih nikada nećete čuti. A za Hrvate sve razumem, nemam tu veliki problem da shvatim. A za nas su dve važne vesti tu da nastavimo da se borimo i da razgovaramo sa svima njima“, rekao je Vučić posle sednice.

Upravo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno izjavio da je novi cilj Srbije da ispuni sve kriterijume za članstvo u EU do 2026. godine.

“Uz Ekspo imamo još jedan cilj, a to je da do kraja 2026. godine ispunimo sve kriterijume za članstvo u EU. Ne kažem da ćemo ući, ali da ispunimo sve kriterijume. Naše je da mi uradimo svoj posao.To je veliki novi strateški cilj i to je bila tema sastanka SNS-a. Taj cilj će vlada i skupština staviti u sva dokumenta. Time će se baviti više ljudi“, rekao je Vučić.

izvor: https://nova.rs/vesti/politika/vucic-taman-prodao-sarenu-lazu-da-ce-srbija-biti-spremna-za-eu-2026-a-onda-je-stigao-hladan-tus-iz-brisela/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: Budžet Vojvodine za 2025. godinu mizerno mali

Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV) saopštila je danas da “neće dozvoliti Srpskoj naprednoj stranci da ugasi Autonomnu pokrajinu Vojvodinu”, ukazujući da je predlog budžeta za 2025. godinu, koji je usvojio kabinet Maje Gojković, još jedan jasan znak šta naprednjaci žele Vojvodini

Published

on

By

„Budžet naše pokrajine za narednu godinu je za čak 36,3 milijarde dinara manji od onog za 2024. godinu. To je, kada se u obzir uzme i inflacija, pad od 40 odsto“, iztiču u LSV.

Navode da će, poređenja radi, budžet grada Beograda za 2025. godinu iznositi više od 200 milijardi dinara.

„Skandalozno je da po glavi stanovnika, na svakog građanina Beograda odlazi 119.000 dinara, a na građanina Vojvodine svega 35.000 dinara ili 3,4 puta manje. Zar mi u Vojvodini vredimo tri puta manje od stanovnika glavnog grada“, ističu iz LSV.

Između ostalog, dodali su da bi za nedostajućih 36,3 milijarde dinara mogle da se izgrade tri potpuno nove bolnice ili obezbedi sistem za navodnjavanje 155.000 hektara zemlje.

izvor: https://n1info.rs/vesti/lsv-budzet-vojvodine-za-2025-godinu-mizerno-mali/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Nova ekonomija: Ponovo pomeren rok za izgradnju metroa – prva linija neće pre kraja 2030

Rok za završetak radova prve linije metroa ponovo je pomeren, sa 2028. na 2030. godinu, kažu iz JKP “Beogradski metro i voz” za Novu ekonomiju.

Published

on

By

Do kraja 2030. godine će, prema poslednjim zvaničnim informacijama datim Novoj ekonomiji, biti gotovi radovi na prvoj fazi „linije jedan“ beogradskog metroa. Kako iz “Beogradskog metroa” kažu, prva faza obuhvata rutu od početne stanice Železnik do krajnjeg terminusa – stanice Pančevački most.

Prema ranijim najavama, Beograd je do kraja 2030. godine trebalo da ima već dve linije metroa. Prva je trebalo da bude gotova ranije, 2028. godine.

Šta će se raditi naredne godine

Naredna godina će, najavljuju iz ovog javnog preduzeća, biti ključna kada je u pitanju sam početak radova. Kako kažu iz “Metroa”, u drugom kvartalu 2025. počinje se sa pripremnim radovima u okviru izgradnje prve faze linije jedan beogradskog metroa, a koje podrazumevaju izmeštanje podzemnih instalacija raščišćavanje i kompletnu pripremu terena.

Do kraja 2025. trebalo bi da počinju građevinski radovi na izgradnji samih stanica, čemu će prethoditi potpisivanje ugovora sa izvođačima – kineskom kompanijom Power China i francuskom kompanijom Alstom.

Kako kažu iz „Metroa“, kredit od Dojče banke, vrednosti od 178,38 miliona evra, nedavno usvojen, obezbediće sredstva za početak ključnih aktivnosti, prvenstveno na Depou na Makišu i značajno ubrzati radovi u okviru izgradnje prve faze „linije 1“ metroa. Iz Depoa Makiš, inače, upravljaće se celokupnim sistemom metroa.

Šta je dosad urađeno?

Iz “Beogradskog metroa” kažu da su radovi na nasipanju terena na Makiškom polju završeni. Radovi su započeti krajem 2021. godine na lokaciji od 72 hektara. Takođe, nasuta je površina za budući Depo Makiš, Park&Ride i Terminus javnog gradskog prevoza u blizini početne metro stanice Železnik.

Izgradnja infrastrukturnih objekata depoa na Makišu podrazumeva ukupno sedam objekata – administrativnu zgradu/kontrolno operativni centar sa četiri hale: halu za inspekciju, halu za održavanje, halu za gariranje vozova i halu za održavanje vozila infrastrukture. Ostala dva objekta su ulazna portirnica i trafostanica.

Takođe, kako dodaju iz “Metroa”, radiće se protivpožarna stanica koja će služiti Depou, ali i celom Makiškom polju. Pored navedenih objekata izgradiće se koloseci, kolosečne veze i interne saobraćajnice sa priključcima na gradsku železničku i putnu mrežu, a koje će obezbediti rad svih operacija unutar depoa Makiš.

“Kada je u pitanju raseljavanje, prvi postupci rešavanja imovinsko – pravnih odnosa na lokacijama koje su obuhvaćene Akcionim planom raseljavanja započeti su početkom 2023. godine, dok su poslednji pokrenuti tokom novembra tekuće godine. Sam Akcioni plan raseljavanja reguliše, pretežno, postupak određivanja naknade, odnosno u sebi sadrži ‘matricu prava’ koja će se primenjivati u postupcima određivanja naknade po pravnosnažnim rešenjima o eksproprijaciji/administrativnom prenosu. Imajući u vidu navedeno, u postupcima određivanja naknade na svim lokacijama primenjivaće se Akcioni plan raseljavanja i ova faza će trajati dok se ne ispune svi zahtevi koji su u samom planu navedeni, a koji su u skladu sa relevantnim Standardima učinka Međunarodne finansijske korporacije”, navodi se.

izvor: https://n1info.rs/biznis/nova-ekonomija-ponovo-pomeren-rok-za-izgradnju-metroa-prva-linija-nece-pre-kraja-2030/

Continue Reading

Trending