Šta se desilo sa 10 hitnih Vučićevih mera nakon Ribnikara: Koje su realizovane, koje su na čekanju, a od kojih se odustalo?
Iako najavljivane kao hitan odgovor države na dva zločina bez presedana, više od tri meseca nakon majskih ubistava javnost uglavnom nagađa koje od predloženih mera su i usvojene.
Istraživanje Danasa pokazalo je da je realizacija najavljenih mera poprilično simetrična – trećina je već ispunjena, na drugoj trećini se radi, dok se od trećeg dela naizgled odustalo.
Navedene mere najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Na konferenciji u Predsedništvu Srbije, Vučić je neposredno nakon ubistava u školi Vladislav Ribnikar, naglasio deset poteza koje će država povući kako se ništa slično ne bi ponovilo.
Neke mere su delovale smisleno u tom trenutku. Neke ohrabrujuće. Neke su i na prvo slušanje zvučale neostvarivo.
Prve četiri mere direktno su se ticale kontrole naoružanja i podrazumevale su moratorijum od dve godine na izdavanje novih dozvola za držanje oružja, ali i reviziju svih do sada izdatih. Takođe, mere su najavljivale i kontrolu da li vlasnici oružja isto drže u skladu sa zakonom, ali i kontrolu zakonitosti rada streljana.
Danas je za potrebe ovog teksta tražio informacije od Ministarstva unutrašnjih poslova oko toga šta je od mera realizovano, ali odgovori do zaključenja ovog izdanja nisu stigli.
foto BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV
Advokat Miroslav Živković koji je u javnosti istupao kao predstavnik vlasnika legalnog naoružanja napominje da je moratorijum na izdavanje novih dozvola stupio na snagu, te da od maja meseca nije izdata nijedna nova dozvola za držanje ili nošenje oružja.
– Od maja meseca nijedno novo oružje nije prodato, što najviše pogađa trgovce koji, iako ni za šta nisu krivi, ne mogu da prodaju robu koju su kupili, kaže Živković. On ističe da se u najskorijem periodu očekuje primena i drugih najavljenih mera, poput revizija dozvola i kontrola držanja naoružanja.
– Za sve te stvari već postoji zakonski osnov, tako da nije bilo potrebno menjati zakone da bi se to izvelo. Generalno, te stvari se već kontrolišu tako da je ovo više teatralan potez, kako bi se pokazalo da država radi ono što je najavljeno. Isto tako, sproveli su i kontrole streljana, ali su one i onako bile pod nadzorom, kaže Živković.
Među merama koju Vučić nije najavio bila je akcija dobrovoljnog predavanja nelegalnog oružja bez krivičnih sankcija. Prema podacima MUP-a od 8. maja do 30. juna policiji je predato više od 100.000 komada oružja i eksplozivnih naprava.
Mera koju jeste najavio predsednik, odnosila se na propisivanje krivične odgovornosti licima koji maloletnicima dozvole da dođu u posed oružja. Kako MUP, ali ni Ministarstvo pravde nisu odgovorili na pitanja Danasa nije bilo moguće utvrditi da li se radi na izmenama Krivičnog zakonika kako bi se unela ova odredba.
Novine u kojima nema ničega novog
Nezavisno od oružja, predsednik Republike najavio je niz mera koje su se ticale bezbednosti u školama. Najkontroverznija, predviđala je da se svi učenici srednjih škola na pola godine testiraju na prisustvo nakrotika u krvi. Ipak, svega nekoliko dana kasnije, stekao se utisak da se od ove mere odustalo.
Naime, gostujući na RTS-u, ministarka zdravlja Danica Grujičić je istakla da je testiranje potrebno, ali da je pitanje da li bi to prihvatili roditelji, te da bi to predstavljao dodatan trošak. Ministarka je rekla da je potrebno da se struka pozabavi tim pitanjem, a da li su to i učinili nismo uspeli da saznamo imajući u vidu da nam Ministarstvo zdravlja nije odgovorilo na postavljena pitanja.
foto FoNet Aleksandar Barda
Dušan Kokot, predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije napominje da nema nikakvih informacija da se radi bilo šta na uvođenju navedenih testova. Izuzev skorašnjih smernica koje je ministarstvo poslalo školama, dodaje on, malo je ikakvih novina.
– Ako te smernice uopšte mogu da se nazovu novinama, pošto u njima ničega novog nema. Svi ciljevi u njima definisani već se nalaze u Zakonu o osnovama sistema obrazovanja. Da su ti postojeći alati mogli da daju rezultat, već bi ga dali, napominje Kokot.
On podseća da je krajem prošle godine, a nakon slučaja nastavnice u Trsteniku kojoj je đak izmakao stolicu, počeo rad na izmenama Zakona o osnovama sistema obrazovanja, ali da nije jasno dokle se sa tim procesom stiglo.
– Mi smo imali sastanak početkom juna i rečeno je da će neke sugestije sindikata biti uvedene u nacrt zakona. Međutim, nacrt još uvek nismo videli, ističe Kokot.
Za razliku od testiranja đaka na prisustvo narkotika, mera koja predviđa formiranje vladinog Saveta za sprečavanje vršnjačkog nasilja je ispunjena. Nedelju dana nakon zločina, Vlada je formirala ovo telo, a osim predstavnika različitih državnih institucija u njemu se nalaze i predstavnici pojedinih sindikata i udruženja.
Tatjana Macura, predsednica udruženja Mame su zakon ističe da su do sada održane tri sednice saveta, te da je prijatno iznenađena njegovim radom. Kako napominje, na prve dve sednice članovi saveta su iznosili predloge oko toga kako popraviti situaciju i analizirali predlog izmena i dopuna zakona koji se odnose na obrazovanje, dok su na trećem analizirali rezultate platforme „Čuvam te“, koja je od 19. maja otvorena za sve koji žele pod imenom I prezimenom ili anonimno da prijave nasilje. Ona dodaje da su nadležna ministarstva ostavila prostor članovima Saveta da dostave komentare na predloge izmena zakona Ministarstvu prosvete i da je to sve do treće sednice završeno i da očekuje da uskoro budu upućeni u skupštinsku proceduru.
Kontrolisanje interneta i mediji van kontrole
Dodatna mera koju je najavio Vučić odnosila se i na zabrane pristupa sajtovima na „dark netu“. U tu svrhu Ministarstvo informisanja i telekomunikacija formiralo je radnu grupu za bezbednost dece na internetu. Kako je preneo Insajder, radna grupa je završila izveštaj i dostavila ga Vladi Srbije i Savetu za sprečavanje vršnjačkog nasilja. Ipak, član ove grupe Igor Jurić naglasio je da se odustalo od uvođenja zabrane pristupima sajtovima dark neta.
Danilo Krivokapić iz SHARE fondacije pohvaljuje ovakvu odluku radne grupe, ističući da država teško da može da ima tehničke mogućnosti da kontroliše pristup dark netu.
– U izveštaju radne grupe, koliko sam informisan, fokus je stavljen na roditeljski nadzor ponašanja dece na internetu, što meni svakako deluje kao logičnije rešenje, nego da se ide u nekakvo državno ograničenje kontrole protoka informacija na internetu, navodi Krivokapić.
Kada smo kod Ministarstva informisanja, koje takođe nije odgovorilo Danasu, jedna od najavljenih mera je i sankcionisanje pružalaca medijskih usluga koji promovišu nasilje. I iako je u toku rad na izmenama dva medijska zakona, mediski stručnjak Nedim Sejdinović napominje da nikakava izmena propisa neće uvesti red u ovu oblast.
foto(BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV/)
– Regulatorno telo za elektronske medije i sada ima mogućnost sankcionisanja medija koji promovišu nasilje, ali to ne čini. U tom smislu, sve i da se povećaju nadležnosti kontrolnog tela, to telo ih neće koristiti. Ovde je problem političke volje, a ne loših zakonskih rešenja, izričit je Sejdinović.
Najzad, jedna od najkontroverznijih mera odnosila se i na mogućnost da se krivična odgovornost spusti sa postojećih 14 na 12 godina starosti. Povod za ovaj Vučićev predlog, svakako je činjenica da je učinilac krivičnog dela u školi „Vladislav Ribnikar“ u trenutku dela imao manje od 14 godine, zbog čega ne može krivično odgovarati. Ipak, od ove mere koju su kritikovali brojni pravnici se, po svemu sudeći, odustalo. Umesto toga, počelo je da se radi na izmenama Zakona o zaštiti lica sa posebnim smetnjama. Odredba nacrta koja je izazvala najviše pažnje u medijima svakako je ona koja predviđa da period boravka deteta u psihijatrijskoj ustanovi može da bude vremenski neograničen.
Bojan Kostreš ponovo izabran za predsednika LSV – Vojvođani
Delegati 15. izbornog kongresa Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani potvrdili su, većinom glasova, drugi predsednički mandat Bojanu Kostrešu
On je na kongresu održanom u Novom Sadu pozvao na okupljanje svih bliskih organizacija, naročito onih u Vojvodini, kako bi Vojvođani dali doprinos stvaranju “opštedruštvenog pokreta za slobodu i demokratiju“, navode u saopštenju za medije.
“Pokrenuću inicijativu da se sve političke organizacije, nevladine organizacije i svi slobodoumni pojedinci u Vojvodini ujedine u jedan front, u jednu grupaciju, koja će ponuditi alternativu političkom režimu Aleksandra Vučića“, rekao je Kostreš.
Kostreš je ocenio je da je studentski pokret stekao veliko poverenje građana i da politički akteri treba da usklade stavove i delovanja sa studentima.
On je pozdravio inicijativu parlamentarne opozicije za okupljanje svih društvenih aktera i nastavak razgovora o prelaznoj vladi, kao načinu izlaska iz velike društvene krize.
Petnaesti redovni izborni Kongres LSV-Vojvođani započeo je odavanjem pošte žrtvama koje su stradale u Novog Sada 1. novembra prošle godine i u Kočanima u Severnoj Makedoniji prošle nedelje.
izvor : https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/404885/Bojan-Kostres-ponovo-izabran-za-predsednika-LSV-Vojvodjani.html
Zahtevamo od ministra unutrašnjih poslova u ostavci Ivice Dačića, da pod hitno obavesti javnost o svim detaljama napada na stan osnovača Pokreta za decentralizaciju Srbije @drdraganmilic iz Niša.
Javnost je danas saznala da je nepoznata osoba pucala na Milićev stan u Nišu, ali samo pukom srećom niko nije povređen.
Zahtevamo da se istraga što pre okonča, a odgovorni kazne.Srbija ne sme postati balkanska Belorusija!
Žandarm koji je bio angažovan tokom protesta, a koji je ispričao za Danas da je tokom protesta bilo raspoređeno više topova, kaže da je jedan od njih stajao iza Narodne skupštine.
„Uređaj je bio montiran na haubi našeg vozila ‘Defender’ koga mi kolokvijalno zovemo „indijanac“. To je defender koji nema krov. Pored njega je bio ‘operater’ koji je zadužen za rukovanje ovim uređajem. Osim ovog vozila, levo od njega je bilo parkirano isto vozilo sa istim takvim uređajem. Objašnjeno nam je da će ovaj uređaj biti aktiviran ako bude bilo potrebe, kao i kako da se ponašamo ukoliko dođe do aktivacije“, priča žandarm za Danas.
Kaže da u tom trenutku nije bio jedini koji se nalazio pored ovog vozila, već da je tu bio čitav vod Žandarmerije.
„Vozilo je bilo sakriveno i nije moglo da se vidi od ograde kojom je Skupština opasana zbog građevinskih radova. Ovaj uređaj na kraju nije upotrebljen. Međutim, ovih uređaja je bilo više i bili su raspoređeni na različitim lokacijama. Rečeno nam je da postoje i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozilima“, kaže žandarm.
On navodi da svaki odred Žandarmerije (Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Niš) ima po dva ovakva uređaja i da se to uopšte do sada nije ni krilo od pripadnika Žandarmerije, ali da do sada nikada nisu izvoženi van baze, sve do protesta, prenosi Danas.
„Rečeno nam je i da je jedan uređaj postavljen u ili pored predsedništva, kao i da su traktori koji su parkirani oko Pionirskog parka, postavljeni upravo kako bi odbili udar topa ukoliko bi top bio upotrebljen, jer su u parku bili i naši ljudi“, kaže on.
Što se tiče događaja u Kralja Milana gde je, po izjavama mnogih upotrebljeno ovo oružje, on kaže da ne zna odakle je to moglo biti ispaljeno, jer se nalazio kod Skupštine.
Naš izvor nam je pre dva dana rekao i da su ta vozila u garažama kao i da će pokušati da ih slika.
„Nisam uspeo jer je ta garaža trenutno zaključana“, kaže žandarm.
On naglašava da je za ova vozila tog dana znao veliki broj pripadnika Žandarmerije.
Kostreš: Vučić od Srbije pravi balkansku Belorusiju
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš osudio je privođenje predsednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsednika DPS-a, dr Ivana Vukovića od strane pripadnika BIA
“Takvim svojim postupkom režim Aleksandra Vučića je dodatno narušio odnose Srbije i Crne Gore i još jednom se potvrdio kao ključni faktor destabilizacije Zapadnog Balkana”, naveo je Kostreš u saopštenju.
On je ocenio i da je “protivzakonitim privođenjem” prof. Vukovića i njegovom deportacijom iz Srbije, odlazeći SNS režim pokazao “ogromnu paniku i spremnost na kriminalne i represivne mere” u cilju očuvanja vlasti.
“Pozivam Aleksandra Vučića da od Srbije ne pravi balkansku Belorusiju, jer mu nećemo dopustiti da bude srpski Lukašenko”, poručio je Kostreš.
Podsetio je da je Vuković kao profesor Fakulteta političkih nauka, tokom svog privatnog boravka u Beogradu, objavio na društvenim mrežama tri reči: uvek uz studente!
Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”
On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.
“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš.
Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.
Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.
„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.
Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.
Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.