Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Sporazum Srbije sa Evroazijskom unijom bez aplauza u Briselu

Sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije i Evroazijske ekonomske unije (EAEU) stupa na snagu u subotu, 10. jula i podrazumeva bescarinski uvoz i izvoz robe iz Srbije u Rusiju, Kazahstan, Belorusiju, Jermeniju i Kirgiziju.

Published

on

Ovaj sporazum pažljivo prati i Evropska unija (EU), čijem članstvu Srbija teži.

U pisanoj izjavi za Radio Slobodna Evropa (RSE), portparol EU za spoljnu politiku i bezbednost Peter Stano navodi da će Srbija pre nego što bude spremna za ulazak u EU morati da raskine sporazum sa EAEU.

“Do trenutka svog pristupanja EU, Srbija mora da se povuče iz svih bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini”, navodi Stano.

Kako je pojasnila Jagoda Lazarević, pomoćnica ministarke trgovine, Srbija ne planira da se odrekne svojih tradicionalnih partnera do momenta kada bude postala članica EU i u sporazumu sa EAEU ne vidi sukob interesa.

“Članstvo donosi benefite , ali i obaveze. Mi onda pratimo pravila igre. Do tog momenta, Srbija je kao suverena država apsolutno slobodna da pregovara sa kime želi a pri tome je Evropska komisija bila upoznata sa (sporazumom) tokom trajanja pregovora”, izjavila je Lazarević u izjavi za medije 7. jula na poslovnom panelu u Privrednoj komori Srbije povodom stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini Srbije sa EAEU.

Kako su za RSE objasnili u Ministarstvu trgovine Srbije, ulaskom Jermenije i Kirgizije u EAEU “nametnula se neophodnost regulisanja spoljnotrgovinskih odnosa Republike Srbije sa jedinstvenom carinskom teritorijom zemalja-članica EAEU (Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija, Kirgizija)”.

“To je značilo pregovaranje novog sporazuma o slobodnoj trgovini koji će zameniti postojeća tri bilateralna koje Srbija tokom protekle dve decenije ima sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom”, odgovorili su iz Ministarstva trgovine Srbije.

Međutim, sporazumom Srbije sa EAEU se definiše i izlazna klauzula , koja je u tekstu sporazuma sadržana u članu 30.

U njemu se navodi da se sporazum zaključuje na neodređeno vreme, ali da svaka strana sporazum može raskinuti tako što će obavestiti drugu stranu o svojoj nameri da izađe iz sporazuma.

Sedam meseci nakon što je druga strana obaveštena, sporazum i zvanično prestaje da važi.

Sporazumom sa EAEU Rusija pokazuje da je ovde da ostane

Kako u razgovoru za RSE objašnjava Strahinja Subotić iz nevladinog Centra za evropske politike (CEP), potpisivanjem ovog sporazuma Srbija nije bliža EU i to neće biti dočekano pozitivno u Briselu.

“Svakako neće biti aplauza”, kaže Subotić za RSE.

Srbija kao argument može da kaže da ima pravo da zaključuje svoje sporazume sa kim hoće, dodaje on, ali ti sporazumi mogu ostati na snazi samo dokle god Srbija nije članica EU.

“Momentom pristupanja, Srbija će biti primorana da raskine svoje spoljnotrgovinske ugovore sa trećim stranama. Tu se podrazumeva i taj sporazum o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom”, kaže Subotić.

Kako ističe, s druge strane, potpisivanje ovakvog sporazuma nije u duhu pristupnog procesa Srbije u EU.Očekivanje je da se Srbija progresivno sve više usaglašava sa politikama EU.- Strahinja Subotić, CEP

“Očekivanje je da se, kako što više vremena prolazi, Srbija progresivno sve više usaglašava sa politikama EU. Dakle, očekivanje je da što više odmiču godine, a mi smo pristupni proces otvorili 2014. godine, da se Srbija ekonomsko-politički približava EU”, navodi Subotić.

Kako je zaključio, potpisivanjem ovoga sporazuma, Srbija nije bliža EU.

“Na ovaj način, mi svakako gubimo kredibilitet u očima zemalja EU koje su skeptične prema Rusiji. I to će, svakako, uticati da EU posmatra Srbiju i region kao aktera koji i dalje balansira, koji se nije u potpunosti prepustio evropskoj perspektivi. Sa tog aspekta, potpisivanje ovog sporazuma će negativno uticati na percepciju Srbije u očima evropskih zvaničnika”, kaže Subotić.

“Ovde je jako bitna i simbolika, jer ovim se pokazuje da je Rusija akter koji je tu da ostane i, svakako, to je još jedan zabrinjavajući faktor u očima EU”, dodaje Subotić.

‘Ozbiljnije će nas shvatati kad vide da imamo odnose i sa drugima’

“Za ruska preduzeća sporazum omogućava proširivanje asortimana robe na srpsko tržište”, navodi Aleksandar Lesin, zamenik Trgovinskog predstavništva Ruske Federacije u Srbiji.

On je na skupu Privredne komore Srbije 7. jula, organizovanom kako bi se objasnio značaj sporazuma koji stupa na snagu 10. jula, naglasio da je trenutno najveće interesovanje ruskih investitora za ulaganje u Srbiji u prehrambenu industriju.

Rusija je pod ekonomskim sankcijama EU od 2014. zbog aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.

Politički analitičar Dragomir Anđelković za RSE kaže da potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom unijom ima značajan ekonomski aspekt.

“Ekonomske odnose koje Srbija ima sa Rusijom, na taj način će projektovati i na druge članice. Naravno, Rusija je ključna članica Evroazijske unije i ne može isti efekat da se postigne sa Kazahstanom i Kirgizijom, ali to može da doprinese povećanju trgovinske razmene, pogotovu, povećanju izvoza sprskih proizvoda, što ima značajnu privrednu dimenziju”, objasnio je.

Ali, kako kaže Anđelković, uz privrednu dimenziju, postoji i geopolitička.

Prema njegovim rečima, iako se radi, pre svega, o trgovinskom sporazumu, “taj sporazum pokazuje da Srbija, dodatno razvija odnose i sa državama okupljenim oko Rusije i preko tih država, sa čitavim nizom drugih zemalja”.

“U globalnoj geopolitičkoj igri to je još jedan element na tasu [plitki tanjir na vagi] koji okreće stvari u našu korist”, dodaje Anđelković.

“Ne treba zaboraviti da je Evropska unija nama dala bezvezni režim onog momenta kada smo unapredili odnose sa Rusijom. Srbija je strateški opredeljena za članstvo u EU, ali će nas mnogo ozbiljnije shvatati kada imamo razvijene odnose i sa drugima. U toj globalnoj igri važno je pokazati da ne treba da vas uzimaju ‘zdravo za gotovo’, tada će i srpske, evropske težnje, biti realnije”, zaključuje Anđelković.

Stano: Očekujemo da se Srbija uskladi sa EU

Srbija je obavestila EU o potpisivanju sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom unijom, potvrdio je u pisanoj izjavi za RSE Peter Stano.

Kako navodi, Srbija može ući u sporazume sa drugim državama i organizacijama do pristupanja EU kada će morati da se povuče iz svih bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini.

“To nije novi uslov, već opšte pravilo koje se primenjuje na sve države kandidate koje žele da se pristupe EU”, ističe Stano.

On dodaje da je Vlada Srbije evrointegracije prepoznala kao strateški prioritet i u više navrata to isticala.

“To podrazumeva progresivno usklađivanje sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU. Očekujemo da se Srbija ponaša u skladu sa tom obavezom”, naveo je Stano.

Koliko Srbija trguje sa državama EAEU?

Pre potpisivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa Evroazijskom ekonomskom unijom, Srbija je imala bilateralne sporazume sa tri od pet članica tog saveza, sa Rusijom od 2000. godine, Belorusijom od 2009. i Kazahstanom od 2010.

Sa preostale dve članice, Jermenijom i Kirgistanom, Srbija nije imala sporazum o slobodnoj trgovini.

Bilateralni sporazumi Srbije sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom automatski prestaju da važe stupanjem na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini sa EAEU 10. jula.

Prema podacima Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije, u 2020. godini ukupna robna razmena Srbije sa pet država članica EAEU, koja podrazumeva ukupan uvoz i izvoz, činila je oko šest odsto ukupne trgovinske razmene Srbije sa svetom.

Vrednost robne razmene u tom periodu iznosila je 2,7 milijarde američkih dolara u odnosu na 45,7 milijardi koliko je iznosila ukupna razmena Srbije sa svetom.

Od svih država EAEU, Srbija je u 2020. najveću trgovinsku razmenu ostvarila sa Ruskom Federacijom. Sa 2,4 milijarde dolara, trgovinska razmena Srbije i Rusije čini 91 odsto od ukupne razmene sa EAEU.

EU je i u 2020. bila najveći spoljnotrgovinski partner Srbije. Podaci nadležnog ministarstva pokazuju da je vrednost ukupne robne razmene Srbije i EU iznosila 28,1 milijardu dolara, što čini 61,4 odsto ukupne trgovinske razmene Srbije sa svetom.

Šta sporazum znači za srpske proizvođače?

Za Vladimira Arsića, menadžera u kompaniji “Vino Župa” iz Aleksandrovca u centralnoj Srbiji, sporazum otvara nove mogućnosti.

“Kao jedan od vodećih izvoznika na tržište Ruske Federacije i Evroazijske unije u prehrambenom sektoru, veoma smo zainteresovani za unapređenje saradnje sa postojećim partnerima, kao i za pronalaženje novih trgovinskih partnera u zemljama članicama”, naveo je Arsić na skupu u Privrednoj komori Srbije 7. jula.

On dodaje da imaju kapaciteta da povećaju proizvodnju u odnosu na eventualnu veću potražnju za njihovim proizvodima u državama Evroazijske unije.

“Trenutno sarađujemo sa vodećim trgovinskim lancima u Rusiji, u pitanju su vina, voćna vina, takođe izvozimo i zamrznuto voće, postoji potencijal kada su marmelade u pitanju i voćne rakije”, rekao je Arsić.

Jovan Krivokapić iz međunarodne kompanije Japan Tobacco International, koja posluje u Srbiji, smatra da su ovakvi sporazumi važni i u kontekstu pandemije COVID-a 19.

“Jedino što je globalna pandemija donela jeste to što je povećala rizik poslovanja u svim segmentima. Ovakvi sporazumi otvaraju brojne mogućnosti za male proizvođače”, naveo je Krivokapić.

Ministarstvo: Objedinjen režim trgovine sa svim članicama EAEU

Ministarstvo trgovine Srbije u odgovoru za RSE navodi da Srbija, potpisivanjem ovog sporazuma, praktično objedinjava režim slobodne trgovine sa svim državama članicama EAEU.

“Poslednje dve decenije trgovina Srbije sa Rusijom, Belorusijom i Kazahstanom odvija se na osnovu bilateralnih sporazuma o slobodnoj trgovini. Zahvaljujući ovom sporazumu Srbija će na tržište Evroazijske unije, koju čine Rusija, Belorusija, Kazahstan, Jermenija i Kirgistan, bez naplate uvoznih dažbina moći da izveze više vrsta roba nego do sada”, navodi se.

Kako objašnjavaju iz Ministarstva trgovine, ovim sporazumom pravila o poreklu robe su modernizovana i dopunjena “što će privrednim subjektima (izvoznicima i uvoznicima) omogućiti povoljnije komercijalne uslove, manje operativne troškove, odnosno lakše ispunjavanje uslova za primenu preferencijalnog režima trgovine i samim tim doneti značajne finansijske uštede i veću konkurentnost na tržištu”.

Ovim sporazumom omogućen je uvoz do dve hiljade tona cigareta, 35.000 litara čistog alkohola, 400 tona polu-tvrdog i tvrdog kravljeg sira, neograničene količine kozjeg i ovčijeg sira, kao i neograničene količine voćnih rakija.

Izvor: Radio Slobodna Evropa


SLOBODNA VOJVODINA

Srbija mora da radi sve suprotno od Vulinovih ideja i uspeće kao država

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI sigurna je da ako Srbija želi da napreduje mora da radi sve suprotno od onoga što misli i proklamuje Aleksandar Vulin, poznatiji kao ministar mržnje

Published

on

By

Vulinova izjava da bi jako voleo da Aleksandar Vučić ode na Samit BRIKS-a u Moskvu, nova je podlost koju je namenio Srbiji i njenim građanima.

Vulin je od devedesetih godina, pa na ovamo, uvek promovisao političke ideje koje su loše po Srbiju.

Bio je portparol JUL-a, odnosno Mirjane Marković, sramotio je svaku instituciju koju je vodio. I Vojsku, i policiju, i BIA. Umesto da radi u interesu Srbije, pokazivao je, a i dalje pokazuje, sluganstvo prema Ruskoj Federaciji. Sramotno je slao ruskoj tajnoj službi informacije o aktivnostima opozicionara iz Rusije u Beogradu, pa su oni po povratku u njihovu zemlju bili uhapšeni.

Svaka njegova izjava o Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj ili Crnoj Gori upali novi požar u odnosima u regionu.

Srbija mora raditi sve suprotno onome što Aleksandar Vulin želi i na ovim prostorima će biti moguće napraviti modernu i demokratsku državu.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/srbija-mora-da-radi-sve-suprotno-od-vulinovih-ideja-i-uspece-kao-drzava/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR02BnEtD-TaHGQ0v66bxK3nrJjkFS8FjcpnS4fvnOIVmHooFEV5KdoDd9Y_aem_gcb1ImB804mgvxFU4vft6Q

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Koliko će nas koštati suša i šta ćemo jesti? Poljoprivrednici kažu – stanje je katastrofalno

Dugo toplo i sušno leto koštalo je poljoprivredu. Prinosi su drastično manji. Poljoprivrednici u gubicima, traže pomoć Vlade i najavljuju protest za 15-ak dana. Šta ćemo jesti i koliko ćemo to platiti, pitala je Lea Apro.

Published

on

By

Kišomer u Kisaču je potpuno suv više od dva meseca, a umesto zdrave repe – rupa, jer je istrulila zbog enormne suše.

„Na ovakvim ekstremnim sušama, kad nema kiše po sedamdeset, osamdeset dana sa temperaturama preko 40, noćnih preko 30 tu više ne pomaže ni zalivanje, ni ništa“, kaže Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Poljoprivrednici u očaju, već treću godinu očekuju pomoć, ispunjenje zahteva i sistemska rešenja od Vlade, ali ona kao i kiša – izostaju.

„Ne možemo se uhvatiti bukvalno ni za jednu kulturu koja je ove godine koliko-toliko mogla da izvuče prosek. U suštini stanje je katastrofalno. Ukoliko država, ministarstvo tačnije ne donese neke mere za pomoć poljoprivrednicima, mislim da će većina nas staviti katanac na svoja gazdinstva“, objašnjava Dejan Ivanišević iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Nema ni berze, koja bi garantovala otkupnu cenu roda poljoprivrednicima, pa im cenu kroje otkupljivači.

„Mi živimo od cene. Mi ne možemo da živimo od subvencija. Subvencije su primarne i moraju biti u poljoprivredi, ali mi ćemo postati socijalna grana privrede, ne poljoprivreda“, navodi Aleksandar Letić, poljoprivrednik iz Kisača.

Da li će se gubici poljoprivrednika odraziti i na džep građana, odnosno na cene hrane, zavisiće od ponude i potražnje, ali i tu glavnu reč ima država.

„U ovoj situaciji od ponašanja države zavisi da li će biti, ili neće biti rasta cene hrane u suštini. Ako se odluči na uvoz, da podstakne uvoz, ne mora da bude povećanja cene“, navodi Živan Lazić, ekonomski novinar.

Država je na potezu. Ako ne pomogne poljoprivrednicima, kako nam kažu, neće više biti ko da nas hrani. A onda će tržište ili vlast određivati šta jedemo i koliko za to plaćamo.

izvor: https://n1info.rs/biznis/koliko-ce-nas-kostati-susa-i-sta-cemo-jesti-poljoprivrednici-kazu-stanje-je-katastrofalno/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – VOJVOĐANI traži smenu pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina

Odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina uputila je danas zrenjaninskom gradonačelniku Simi Salapuri zahtev za smenu njegove pomoćnice Vere Milošev, koja je na javnom mestu napala dečaka sa razvojnim problemima.

Published

on

By

Dopis prenosimo u celosti.

Republika Srbija
Autonomna Pokrajina Vojvodina
Grad Zrenjanin
Gradonačelnik

ZAHTEV

Na osnovu 52. člana Statuta grada Zrenjanina zahtevamo razrešenje pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina Vere Milošev.

OBRAZLOŽENJE:

Javnost Zrenjanina upoznata je sa incidentom u kojem je učestvovala i pomoćnica gradonačelnika Zrenjanina Vera Milošev, prilikom kojeg se neprimereno ponašala na javnom mestu i napala dečaka sa razvojnim problemima.

Nedopustivo je da jednu od najodgovornijih funkcija u Zrenjaninu obavlja osoba koja sebi dopušta ovakvo ponašanje.

Očekujemo Vašu brzu reakciju i smenu pomoćnice Milošev.

U Zrenjaninu 4.9.2024.godine

Odbornička grupa
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

foto: list Zrenjanin

izvor: https://vojvodjani.rs/lsv-vojvodjani-trazi-smenu-pomocnice-gradonacelnika-zrenjanina/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ćerka Jorgovanke Tabaković nova direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine, smenjen Petrović

Milena Tabaković, ćerka guvernerke Jorgovanke Tabaković, nova je v.d. direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine

Published

on

By

Dosadašnji v.d. direktor Vladimir Petrović, koji je ovom zdravstvenom ustanovom rukovodio 13 godina, smenjen je bez obrazloženja.

Informacija o promeni u rukovodstvu Instituta za javno zdravlje Vojvodine već danima unazad kruži u novosadskoj javnosti, a nezvanična saznanja prvi je objavio Danas

U međuvremenu, i portal 021.rs dobio je nezvaničnu potvrdu da je došlo do promene i da je doktorka stomatologije, dosadašnja direktorka Filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za Južnobački okrug, postavljena na rukovodeću poziciju.

Portal 021.rs uputio je i pitanja Institutu za javno zdravlje Vojvodine u vezi sa promenom na čelu ustanove, ali zasad nema odgovora. 

Smenu Petrovića i imenovanje Milene Tabaković do sada niko nije zvanično potvrdio, niti je odluka javno dostupna. Bilo bi za očekivati da se ovakva promena objavi u Službenom listu AP Vojvodine, ali je poslednji broj objavljen nekoliko dana pre sednice Vlade Vojvodine koja se održala 28. avgusta. 

Takođe, na samom sajtu Instituta i dalje stoji da je v.d. direktor dr Vladimir Petrović. Smena Petrovića dolazi nakon slučaja “nematode u novosadskoj vodi” u kojem su nadležni prvo negirali tvrdnje o valjkastim crvima u vodovodu, da bi Institut potom potvrdio njihovo prisustvo. 

Ipak, smena bi mogla da bude i samo deo promena na rukovodećim pozicijama u pokrajini, nakon odlaska Igora Mirovića sa funkcije pokrajinskog premijera. Podsetimo, do promena je došlo i u Kliničkom centru Vojvodine, gde je za v.d. direktorku imenovana Vesna Turkulov umesto Edite Stokić.

Povodom smene u Institutu oglasio se Gradski odbor Stranke slobode i pravde, navodeći da Miloš Vučević i Maja Gojković “nisu oprostili profesionalnost” Petroviću. U saopštenju se odluka o imenovanju Milene Tabaković za v.d. direktorku Instituta naziva “skandaloznom”.

Ćerka Jorgovanke Tabaković u žižu javnosti je došla 2013. godine kada je objavljeno da joj je RFZO obezbedio službeni automobil i vozača za odlazak na predavanja u Beograd. Zvanično objašnjenje tada je bilo da je sve u skladu sa odlukom o slanju zaposlenih na usavršavanje.

Zasad nezvanično smenjeni Petrović je na čelu Instituta bio od 2011. godine. On je i redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.

Upravo na ovom fakultetu je diplomirao 1997. godine, a tu je završio i specijalizaciju, master studije i doktorat. Bio je na čelu Instituta u trenutku kada se Vojvodina suočavala sa zdravstvenom krizom izazvanom korona virusom. 

Prema informacijama Agencije za sprečavanje korupcije, Petrović je u februaru ove godine prijavio da kao v.d. direktora Instituta godišnje zarađuje više od 3,1 miliona dinara.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/386500/Cerka-Jorgovanke-Tabakovic-nova-direktorka-Instituta-za-javno-zdravlje-Vojvodine-smenjen-Petrovic.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Statistika koja se ne menja: Vojvodina najviše izvozi, a Beograd uvozi

Posmatrano regionalno, najveće učešće u izvozu Srbije imao je region Vojvodine (33,9 odsto). Sledi beogradski region (23,4 odsto), region Južne i Istočne Srbije (21,3 odsto), region Šumadije i Zapadne Srbije (20,2 odsto), a oko 1,2 odsto izvoza je nerazvrstano po teritorijama.

Published

on

By

Izvoz domaće robe u periodu od januara do jula ove godine imao je vrednost 17.097,7 miliona evra, uz rast od 1,3 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Uvoz robe imao je vrednost od 22.323,4 miliona, što predstavlja povećanje od četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Izražen u evrima, deficit iznosi 5,2 milijarde evra, što je povećanje od 14,2 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Pokrivenost uvoza izvozom je 76,6 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 78,6 odsto.

Najveće učešće u uvozu Srbije imao je Beogradski region (44,3 odsto); sledi Vojvodina (32,5 odsto), Šumadija i Zapadna Srbija (13,6 odsto), Južna i Istočna Srbija (8,4 odsto), a oko 1,3 odsto uvoza nije razvrstano po teritorijama.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 59,5 odsto ukupne razmene.

izvoz: https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/386403/Statistika-koja-se-ne-menja-Vojvodina-najvise-izvozi-a-Beograd-uvozi.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

KFOR pojačao prisustvo na mostu preko Ibra

Mirovna misija Sjevernoatlantskog saveza na Kosovu (KFOR) pojačala je svoju prisutnost na glavnom mostu preko reke Ibar

Published

on

By

Na ovom mostu koji deli južnu Mitrovicu, naseljenu Albancima, od severne, naseljene većinom Srbima, osim automobila, viđen je i kordon pripadnika KFOR-a. Zatim je ovaj kordon povučen.

Radio Slobodna Europa (RSE) pitao je KFOR zašto je pojačao svoju prisutnost na mostu, ali iz ove misije nisu dali odgovor. Pripadnik italijanskih snaga KFOR-a na mostu na Ibru rekao je dopisniku RSE s terena da se tokom današnjeg dana “ne očekuje ništa posebno” i da su oni tu “zbog rutinskih operacija”.

Pojačana prisutnost na ovom mostu dolazi dan nakon što su kosovske vlasti zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova.

Akciju je kritizirala međunarodna zajednica, koja je pozvala Vladu Kosova da ne poduzima jednostrane i nekoordinirane akcije.

Kosovska vlast također se nedavno suočila s kritikama međunarodne zajednice jer je izrazila namjeru otvoriti most preko Ibra za promet vozila.

Sjedinjene Američke Države, Europska unija i KFOR izjasnili su se protiv otvaranja mosta.

KFOR i EU zatražili su da se ovo pitanje riješi u dijalogu u Bruxellesu.

NATO-va mirovna misija na Kosovu također je nekoliko puta upozorila da neće oklijevati djelovati kako bi odgovorila na razvoj sigurnosne situacije.

KFOR je stalno prisutan na mostu preko rijeke Ibar.

izvor: https://www.slobodnaevropa.org/a/kfor-ibar-mitrovica-most-kosovo-srbija/33100698.html

Continue Reading

Trending