Slovenija bira predsednika: Favoriti – advokatica Melanije Tramp, zastupnik u EP i bivši ministar spoljnih poslova
Održavaju se sedmi predsednički izbori u Sloveniji nakon sticanja samostalnosti 1991. na kojim će Slovenci birati petog predsednika. Eventualni drugi krug zakazan je za 13. novembar
Prema predizbornim anketama, najveću prednost ima kandidat Slovenačke demokratske stranke (SDS) Anže Logar, zatim nezavisna kandidatkinja Nataša Pirc Musar i kandidat vadajućeg Pokreta “Sloboda” i Socijalnih demokrata Milan Brglez.
U birački spisak upisano je ukupno 1.694.429 birača, od kojih 107.107 ima stalno prebivalište u inostranstvu. Izbori će se održati na 3.183 birališta u Sloveniji, a u inostranstvu će biti otvoreno 30 biračkih mesta.
Prethodnih dana – 18,19. i 20. oktobra – na 96 biračkih mesta Slovenci su imali priliku da glasaju ako su se prijavili za opciju prevremenog glasanja. Za tri dana prevremeno je glasalo skoro 68.000 birača, ili približno četiri odsto birača sa pravom glasa.
Kandidati
Građani slovenije će birati između sadam kandaidata čiji je redosled na listiću određen žrebom.
1. Milan Brglez
Sadašnji zastupnik u Evropskom parlamentu iz redova Socijaldemokrata Tanje Fajon ima podršku i Pokreta “Sloboda” premijera Roberta Goloba. Bivši je predsednik parlamenta Slovenije koji je u izbornu trku ušao sa sloganom “Odgovorno”.
Diplomirao je međunarodne odnose na Fakultetu za društvene nauke u Ljubljani gde je i doktorirao, a potom i postao šef katedre za međunaroddne odnose.
Zanimljivo je da je bio i potpredsednik Crvenog krsta Slovenije, a da je nakon predsedničke kandidature odstupio s mesta predsednika Šahovskog saveza te zemlje.
2. Anže Logar
Poslanik Slovenačke demokratske stranke (SDS) Janeza Janše koja je poražena na aprilskim parlamentarnim izborima i bivši ministar spoljnih poslova Slovenije u izbornu trku ulazi uz podršku svoje stranke, ali i grupe građana.
U kampanji je nastupao sa sloganom “Za budućnost zajedno” i nastojao je osvojiti glasove pozivajući na jedinstvo.
“Na levici kažu da sam krajnji desničar, u NSi kažu da sam levičar, što znači da sam pravi kandidat za predsednika koji će biti predsednik svih građana, svih Slovenaca”, izjavio je Logar.
Njegova pobeda značila bi da će kandidat desnice prvi put u 30 godina dobiti predsedničke izbore
Logar je diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani, a doktorirao na Fakultetu primenjenih društvenih studija u Novoj Gorici. Zanimljivo je da vozi biciklističke maratone
3. Janez Cigler Kralj
Janez Cigler Kralj je politikolog koji u predsedničku trku ulazi s podrškom podrškom Demohrišćana NSi i uz slogan “Kralj za predsednika svih”.
Bio je poslanik i šef poslaničke grupe svoje stranke i, do juna ove godine, ministar za rad, porodicu, socijalna pitanja i jednake mogućnosti.
Cilj mu je, kako je naveo, ulazak u drugi krug predsedničkih izbora. Diplomirao je na fakultetu za društvene nauke
4. Miha Kordiš
Kordiš je diplomirao je filozofiju i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Ljubljani i kandidat je Levice na predsedničkim izborima.
Tokom kampanje on je uglavnom isticao je svoju podršku radnicima sa niskim platama.
Zanimljivo je da kao uzor navodi Vladimira Iljiča Lenjina.
5. Nataša Pirc Musar
Nataša Pirc Musar je nezavisna kandidatkinja, bivša novinarka i advokatica specijalizovana na za zaštitu ličnih podataka koja je branila i Melaniju Trump.
Pirc Musar je ušla u predsedničku utrku jer smatra da njeno iskustvo, znanje i aktivnosti u javnom životu, poput borbe za ljudska prava i protiv siromaštva, pokazuju da može najbolje služiti u državnom interesu i tvrdi da neće ćutati o nepravilnostima u društvu.
Pirc Musar, koja je doktorirala pravne nauke, ima veoma impresivnu karijeru. Pre nego što se posvetila pravu i radila je kao novinar za domaće i strane medijske kuće. Kao advokat je postigla veliki uspeh, a bila je direktor Centra za komunikaciju i obuku pri Vrhovnom sudu Slovenije, ali i predsednica Zajedničkog nadzornog tela za Europol.
Zanimljivo je da je njen sajt za predsedničke izbore predsednica.bo (bo je domen Bolivije, a ime sajta na slovenačkom znači biće predsednica, budući da Slovenija dosad nije imala ženu na tom mestu).
6. Vladimir Prebilič
I Vladimir Prebilič je nezavisni kandidat koga su podržali vanparlamentarna VESNA – zelena stranka i 45 nezavisnih župana, a u izbornu trku ulazi s pozicije gradonačelnika Kočevja i to u trećem mandatu.
Diplomirao je na Filozofskom fakultetu u Ljubljani na smeru Istorija i geografija. Doktorirao je odbrambene nauke i bio šef Katedre za studije odbrane, a danas, pored angažmana na mestu gradonačelnika predaje vojnu istoriju, geopolitiku, odbrambenu geografiju i evropsku bezbednost na Fakultetu društvenih nauka. Bio je lični savetnik predsednika SD Boruta Pahora za oblast unutrašnjih poslova, a od 2008. do 2011. radio je u Kabinetu predsednika Slovenije, Danila Tirka na proučavanju i podizanju patriotizma među mladima.
Za sebe kaže da je strastveni je kolekcionar i čitalac stripova.
7. Sabina Senčar
Ginekološkinja Sabina Senčar je kandidatkinja vanparlamentarne populističke stranke Resni.ca i novo lise na političkoj sceni. U više navrata je kritikovala načine na koje se politika nosi sa epidemijom korone. Slovenački mediji su naveliko pisali o činjenici da nije vakcinisana protiv korone, ali i da u svojoj ginekološkoj ambulanti ne nosi zaštitnu masku.
Ukoliko bude izabrana, kako je rekla, prvo bi pozvala predstavnike susednih zemalja u predsedničku palatu.
“Mnogo bih radila na pronalaženju prijatelja, jer je važno imati više prijatelja nego neprijatelja”, navela je.
Ankete i prognoze
Prema predizbornim anketama, najveću prednost ima kandidat Slovenačke demokratske stranke (SDS) Anže Logar, zatim nezavisna kandidatkinja Nataša Pirc Musar i kandidat vadajućeg Pokreta “Sloboda” i Socijalnih demokrata Milan Brglez.
Prema anketi koju za kanal Novo24 TV provela agencija Parsifal, najveći broj ispitanika, njih 27,1 posto, glasao bi za bivšeg šefa diplomatije i kandidata opozicije Logara, na drugom mestu je advokatica Nataša Pirc Musar koja ima podršku 19,9 posto, a sledi je evroparlamentarac Milan Brglez s podrškom od 10,7 posto, prenela je u ponedeljak slovenačka agencija STA.
U pretpostavljenom drugom krugu Logar bi pobijedio Brgleza, sugerišu ankete, ali bi se između njega i Pirc Musar vodila mrtva utrka.
Apel dosadašnjeg predsednika
Aktuelnom predsedniku Borutu Pahoru drugi mandat ističe u decembru i po Ustavu više nema prava da se kandiduje.
On je pozvao građane da izađu na birališta i da izaberu kandidata koji će raditi na jedinstvu i dobrim odnosima. sa zemljama u regionu i za međunarodni ugled Slovenije.
“U vremenu koje je pred nama biće nam potrebna složna i jaka nacionalna i građanska zajednica”, rekao je Pahor.
Rekao je da je posao predsednika važan i da ga treba obavljati neko ko ima volje i strasti za tu funkciju.
Predsednik ima malo zakonskih ovlašćenja, ali ima posebnu moć, rekao je Pahor ukazavši na njegovo ujedinjujuće delovanje i doprinos toleranciji u društvu.
Izborni proces
Predsednik Državne izborne komisije Petar Golob ocenio je u ponedeljak da izborni proces teče normalno i nesmetano.
Kandidat je izabran ako dobije većinu važećih glasova. Ako nijedan od kandidata ne dobije više od 50 posto glasova datih u prvom krugu, održava se drugi krug izbora koji je zakazan za 13. novembar.
Dva kandidata sa najviše glasova ulaze u drugi krug, a birači biraju između njih u drugom glasanju.
Ako je više kandidata dobilo isti najveći broj glasova, odnosno ako su dva ili više kandidata dobili isti drugi najveći broj glasova, izbor kandidata za ponovno glasanje utvrđuje se žrebom, u skladu sa Zakonom o izboru predsednika Republike Slovenije.
Mandat predsednika Slovenije traje pet godina, a funkcija je ograničena na dva uzastopna izbora.
Protokolarna funkcija
“Prema slovenačkom ustavu, funkcija predsednika Republike je na prvi pogled protokolarna, čak i simbolična, jer nema nikakve poluge izvršne vlasti. Utvrđena je Ustavom i zakonima, koji, međutim, definišu ulogu predsednika države u realnom političkom sistemu prilično nejasno. Javnost zamišlja ulogu predsednika države kako god želi, a predsedničkoj funkciji pripisuje zadatke koje ona nema i ne može imati. Predsednika stoga treba shvatiti u kontekstu poverenja u funkcioniranje političkih institucija. Podaci istraživanja pokazuju da je ova vrsta poverenja u Sloveniji na relativno niskom nivou u odnosu na druge zemlje, izuzev ‘personaliziranih funkcija’, koje takođe uključuju funkciju predsednika države“, prenela je RTV Slovenije izjavu profesora Sama Uhana s Odseka za analitičku sociologiju Fakulteta društvenih nauka Univerziteta u Ljubljani, koji je, između ostalog, specijalist za istraživanje javnog mnijenja i masovnost ankete.
U tom smislu je, smatra Uhan, veoma važna uloga predsednika, jer “svojim mišljenjima i postupcima može uticati na kredibilitet političkog prostora u širem smislu”.
Do sada su funkciju predsednika Slovenije obavljali Milan Kučan (dva mandata) od 1992 do 2002. godine, Janez Drnovšek od 2002. do 2007. godine, Danilo Tirk od 2007. do 2012. godine i Borut Pahor (dva mandata) od 2012. do 2022. godine.
Kostreš: Vučić od Srbije pravi balkansku Belorusiju
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš osudio je privođenje predsednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsednika DPS-a, dr Ivana Vukovića od strane pripadnika BIA
“Takvim svojim postupkom režim Aleksandra Vučića je dodatno narušio odnose Srbije i Crne Gore i još jednom se potvrdio kao ključni faktor destabilizacije Zapadnog Balkana”, naveo je Kostreš u saopštenju.
On je ocenio i da je “protivzakonitim privođenjem” prof. Vukovića i njegovom deportacijom iz Srbije, odlazeći SNS režim pokazao “ogromnu paniku i spremnost na kriminalne i represivne mere” u cilju očuvanja vlasti.
“Pozivam Aleksandra Vučića da od Srbije ne pravi balkansku Belorusiju, jer mu nećemo dopustiti da bude srpski Lukašenko”, poručio je Kostreš.
Podsetio je da je Vuković kao profesor Fakulteta političkih nauka, tokom svog privatnog boravka u Beogradu, objavio na društvenim mrežama tri reči: uvek uz studente!
Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”
On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.
“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš.
Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.
Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.
„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.
Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.
Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.
Masovne demonstracije na ulicama Novog Sada u okviru generalnog štrajka: Korak po korak – pobeđujemo mrak
Kolone studenata i učenika spojile su se sa kolonom građana u blizini univerzitetskog kampusa u Novom Sadu i krenule u protestnu šetnju novosadskim bulevarima i ulicama u okviru generalnog štrajka, na koji su pozali studenti u blokadi
Kolona od najmanje 10.000 ljudi kreće se Stražilovskom ulicom, prema Bulevaruz Mihajla Pupina, odakle će doći do Srpskog narodnog pozorišta, gde će održati 15 minuta tišine ta 15 žrtava tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu.
Nakon što su krenuli iz kampusa, studenti su se susreli sa građanima u blizini JKP Informatika, odakle su krenuli dalje u šetnju.
Na generalni štrajk su pozvali novosadski Studenti u blokadi.Jedan muškarac je pokušao svojim automobilom da prođe kroz kolonu demonstranata, ali su ga redari blokirali i on se vratio.
Demonstranti prave buku pištaljkama, trubama i vuvuzelama. Oni nose zastave Srbije.
Nose i brojne transparente, među kojima su “Prosvetni ratnici”, “Sloboda miriše na lale”, “Bliži zatvoru nego narodu” sa karikaturo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijera u ostavci Miloša Vučevića, predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i drugih visokih funkcionera režima.
Nose i transparent “Policajci i sudije, ili ste uz narod ili ste izdajnici, ili ste za zakon ili ste za mafiju, pažljivo birajte svoje, ili…”, “Svi u štrajk”, “Vidimo se u Beogradu”, “Kako seješ – tako žanješ”, “Seme za promene”, “Preorimo sistem”, “Gari, ne budi Ćaci”, „Korak po korak – studenti i profesori pobeđuju mrak“.
Ovom štrajku se, kako su naveli, može doprineti kada zaposleni uzmu slobodan dan ili bolovanje, obustave rad, građani ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, a ne idu ni u pozorišta i bioskope.
Štrajku su se pridružili advokati, brojni preduzetnici, među kojima je i više veterinarskih ambulanti, kao i nezavisni mediji.
Kao i na dan prethodnog štrajka 24. januara, fokus je ovog puta na javnim preduzećima zbog, kako su rekli, toga što je „tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku“.
Šetnjom će biti obuhvaćena javna i komunalna preduzeća Informatika, Urbanizam, Čistoća, Pošta kod Merkatora, Toplana i Elektrovojvodina, zatim Osnovni sud, Više javno tužilaštvo, Školska uprava, Srpsko narodno pozorište, Pošta u centru, Zavod za urgentnu medicinsku pomoć, Klinički centar Vojvodine, Institut za javno zdravlje Vojvodine, saopštili su studenti.
IT zajednica u Novom Sadu saopštila je da od 10h blokiraju raskrsnicu Bulevara cara Lazara i Stražilovske ulice, kod kampusa, gde čekaju studente kako bi im se pridružili u protestnoj šetnji.
Srednjoškolci Novog Sada najavili su da će se okupiti kod Futoške pijace, gde će u 11.30 časova održati 15-minutni pomen za stradale u padu nadstrešnice. Posle toga će, kako su saopštili, dočekati studente i profesore.
Prosvetari Novog Sada okupljaju se u 11 časova ispred Školske uprave gde najavljuju „buku“ zbog neisplaćenih zarada, a potom će se priključiti studentima.
Takođe, vaspitači su najavili da će i ovog petka nastaviti sa umrežavanjem, odnosno blokiranjem raskrsnica u 11.52h, nakon čega će se i oni pridružiti ruti na kojoj su studenti.
Studentkinja Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Darija Sabadoš navela je u Insajderovoj emisiji “Marker” da je podrška za najavljeni štrajk mnogo veća nego što su očekivali.
“Prethodnom štrajku su se mahom priključili i omasovili ga mikro i mali preduzetnici, a radnici su nekako bili skrajnuti. Razgovora sa sindikatima nije bilo. Međutim, za 7. mart smo kontaktirali različite sindikate. Podršku smo prvo dobili od Sindikata nauke Srbije, oni su direktno podržali studentske zahteve, zato što taj sindikat okuplja studente doktorskih studija. Podržali su nas takođe Granski sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost, Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, samim tim i Vojvodine, Ujedinjeni sindikati Sloga. Podrška je stigla i od inženjera u okviru Inženjerske komore Srbije, kao i od poljoprivrednika koji nisu sindikalno organizovani, ali su s nama od početka”, rekla je studentkinja.
Student Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić rekao je za Insajder da je “lepota u tome što nije u pitanju koordinisana akcija, ali da se opet vidi solidarnost i zajednički cilj studenata, s obzirom na to da će se svuda u Srbiji istovremeno dešavati isto”.
“Mi smo blokadama samih fakulteta naterali nastavno osoblje da uđu u generalni štrajk, a jedino što možemo jeste da pozovemo i ostale građane i radnike na potpunu obustavu rada, prvenstveno u državnim i javnim preduzećima, a potom i one privatnom sektoru – da na isti način podrže kolege iz javnog sektora”, rekao je student za Insajder.
Na pitanje kakav je plan za petak, Sabadoš je rekla da će biti organizovana protestna šetnja, te da će studenti obići 13 javnih preduzeća u Novom Sadu.
“Okupljanje počinje 7. marta u 10 sati u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ruta će biti blagovremeno objavljena. Plan je da napravimo krug oko grada obilazeći preduzeća. Fokusirali smo se na javna preduzeća zbog toga što je tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku. Predviđen je minimalan proces rada, što štrajk čini nevidljivim i neefikasnim”, ističe Sabadoš.
Govoreći o protestu zakazanom za 15. mart u Beogradu, navode da je u pitanju “koordinisana akcija između svih univerziteta” i da su dogovori u toku.
Na pitanje kako vidi incidente u Skupštini, studentkinja Sabadoš je rekla da “smatra da njena lična mišljenja nisu od značaja za širi studentski pokret”, kao i da od plenuma, što fakultetskog, što univerzitetskog, nema odobrenje da komentariše ove događaje.
Student niškog Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić kaže da su na tom fakultetu pratili dešavanja u Skupštini, napominjući da su se studenti već ranije “ogradili od stranačkih uticaja i političkih partija”.
Podsetimo da su novosadski studenti ranije pozvali na generalni štrajk u petak, 7. marta. Mnoge organizacije, udruženja, sindikati i građani već su potvrdili da će učestvovati u štrajku.
Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine doneo je odluku o jednodnevnoj obustavi rada u petak, 7. marta.
“Advokatska komora Vojvodine potvrđuje svoju odlučnost u podršci studentima za ostvarenje njihovih zahteva do konačnog ispunjenja. Imajući u vidu da su studenti izdali saopštenje, objavljeno u medijima i na društvenim mrežama, kojim su pozvali sve građanke i građane Republike Srbije da im se dana 7. marta pridruže u generalnom štrajku, smatramo da Advokatska komora Vojvodine i svi njeni članovi, treba da se priključe ovom apelu studenata i da daju svoj doprinos tako što će se priključiti generalnom štrajku na način kako su to studenti predložili”, naveli su u AKV.
Studenti su ranije pozvali i građane da učestvuju u generalnom štrajku.
Pozvali su Novosađane da 7. marta uzmu slobodan dan ili bolovanje, da obustave rad sa kolegama, da ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, ne idu tog dana u bioskope i pozorišta.
Prvi generalni štrajk na koji su pozvali studenti održan je 24. januara. Odazvao se veliki broj privatnika i službi javnog sektora širom Srbije, a kako je 021.rs pisao, tog dana je izdato manje računa nego dva petka pre toga.
“Vodovod” je saopštio da je bunar BHD 5 na izvorištu “Ratno ostrvo” isključen sa sistema do završetka radova na regeneraciji.
Radovi će biti gotovi do kraja aprila.
Kako saopštavaju iz “Vodovoda”, ovaj infrastrukturni projekat je od ključnog značaja za poboljšanje kapaciteta vodosnabdevanja u Novom Sadu.
Regeneracija podrazumeva temeljno uklanjanje taloga i nanosa koji se prirodno stvaraju tokom dugogodišnje eksploatacije bunara. Ovim radovima omogućava se bolji protok vode i povećava efikasnost sistema.
Bunar BHD 5 je do sada obezbeđivao 45 litara vode u sekundi, a nakon regeneracije moći će da obezbedi 80-90 litara u sekundi, što će značajno doprineti stabilnosti vodosnabdevanja u gradu.