Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Ruska meka moć na plodnom tlu Zapadnog Balkana

Published

on

Kroz narativ o bratstvu pravoslavnih naroda, Moskva opstruira napore Zapada u regionu koristeći različite mehanizme meke moći, od Srpske pravoslavne crkve (SPC) i antizapadnih medija, do veza sa desničarskim populističkim partijama, navodi se u studiji Digitalnog forenzičkog centra (DFC) “Uloga Rusije na Balkanu: slučaj Crne Gore”.

Na godišnjoj konferenciji DFC-a 16.septembra, kada je i objavljena studija o ruskom uticaju i njenoj mekoj moći u Crnoj Gori, ambasadorka SAD Džudi Rajzing Rajnke je kazala da su nedavni događaji oko ustoličenja mitropolita SPC Joanikija u Cetinju pokazali da rastu podjele u Crnoj Gori, zbog čega je iskazala zabrinutost za evroatlantsku budućnost zemlje.

“Scene ljutnje, straha, podjela, su me duboko potresle. Nisam mogla vjerovati da je ova zemlja dosegla tako opasnu tačku, i plašim se da je Rusija sa svojim političkim i vjerskim proksijima iz regiona i unutar zemlje, našla plodno tlo u duboko podijeljenoj CG. To joj pomaže da okrene Crnu Goru od zapada i da je izbaci iz tračnica evroatlantske budućnosti”, kazala je Rajzing Rajnke.

Američka ambasadorka je dodala da se to “ne smije dozvoliti”.

“Moramo pogledati Vladu premijera Zdravka Krivokapića, njegovih partnera predsjednika Skupštine Alekse Bečića i potpredsjednika Dritana Abazovića i ostalih iz Vlade, da ispune obećanje koje su dali prije godinu dana da održe Crnu Goru na evroatlantskom kursu i očuvaju ključne elemente crnogorske vanjske politike, i da se prioritetno bave reformama kako bi se ubrzao put zemlje ka EU. To su bila obećanja kojih se treba držati”, rekla je ambasadorka.

Tri lidera su početkom septembra 2020. potpisali Sporazum o principima na kojima će počivati nova vlast u Crnoj Gori, što je pozdravila međunarodna zajednica.

Rajzing Rajnke je dodala i da se u isto vrijeme obraća i opozicionim partijama i predsjedniku Crne Gore.

“Urgiram i da predsjednik Đukanović, DPS i ostali opozicioni činioci stave po strani politiku podjela i rade u javnom interesu. Dakle, moja poruka je za obije strane: za Vladu i opoziciju. Evroatlantska budućnost je jedna od tačaka koju ste svi odabrali kao put Crne Gore, oko koje ste se složili. Fokusirajte se na ono oko čega možete napraviti napredak”, kazala je ambasadorka SAD.

U obimnom istraživanju o ruskoj mekoj moći u Crnoj Gori, DFC je analizirao metode, saradnike i rezultate uticaja Kremlja od aneksije Krima 2014. do jula 2021, kojima se, kako su naveli, šteti strateškom kursu Crne Gore i evroatlantskim integracijama Zapadnog Balkana.

Savo Kentera iz Atlantskog saveza Crne Gore je ocijenio da od pristupa Crne Gore NATO-u, zvanična Moskva pomognuta lokalnim partijama, medijima, nevladinim organizacijama, pojačava podjele među građanima i širi svoj uticaj promovišući sebe kao zaštitnike Srba i pravoslavlja.

Istovremeno, Rusija slabi stubove crnogorske državnosti i identiteta, koristeći propagandu, istorijski revizionizam, svakodnevne dezinformacije i narative koji diskredituju NATO i zapad, smatra Kentera.

“Bavimo se crkvenim pitanjima i temama koje su trebale ostati u 18. vijeku, svakodnevno se otvaraju nova identitetska pitanja i nove podjele; zato se trebamo upitati ko jedini profitira od takve situacije? Sigurno ne NATO i zapadne zemlje. NATO želi stabilnu i demokratsku zemlju vladavine prava. Jedina zemlja koja ima benefite od haosa u Crnoj Gori je zemlja koja je tokom pokušaja puča 2016 shvatila da se na takav način ovdje ne mogu rješavati stvari”, rekao je Kentera i dodao da od tada Rusija svoj cilj pokušava “ostvariti na perfidniji i lukaviji način”.

Ključni navodi studije

Kao ključni partner za širenje regionalnog uticaja Rusije, u studiji DFC-a se navodi Srbija. U političko-bezbjednosnoj sinergiji te dvije države kreiran je i konstrukt srpskog sveta, koji se oslanja na ruski koncept fondacije Ruski svijet, dodaje se u dokumentu. Srpski svet se opisuje kao modifikacija ideje velike Srbije, čiji zagovornici kažu da ima za cilj zaštitu interesa srpskog naroda u regionu.

“Oslanjanje Rusije na velikodržavne ambicije nacionalističkih elita u Srbiji i podrška projektu srpski svet, čija se realizacija najavljuje i sa najviših političkih adresa u Srbiji, može dovesti do destabilizacije regiona, sa značajnim potencijalom za komplikovanje bezbjednosne situacije”, piše u studiji.

Dodaje se da je “politički inženjering sveštenstva Srpske pravoslavne crkve (SPC) u Crnoj Gori” rezultirao formiranjem tzv. ekspertske vlade Zdravka Krivokapića, koja se ocjenjuje kao svojevrsni politički eksperiment kojeg je teško naći u praksi savremenih društveno-političkih sistema.

“Na važnim pozicijama su instalirani proruski kadrovi, koji rade na stvaranju novih i pospješavanju postojećih podjela između različitih etničkih, nacionalnih i vjerskih grupa, dovodeći u pitanje sve vrijednosti na kojima je zasnovano crnogorsko građansko, multinacionalno i multikonfesionalno društvo”, jedna je od ocjena studije.

Pravac razvoja crnogorskog društva, dodaje se, u značajnoj mjeri zavisi od odnosa zapadnih partnera prema Crnoj Gori.

“Snažnije prisustvo Evropske Unije (EU) i NATO-a, a prije svih Sjedinjenih američkih država (SAD), moglo bi doprinijeti prevazilaženju naizgled nepremostivih razlika na crnogorskoj političkoj sceni i animiranju demokratskog potencijala partija koje baštine građanski koncept i zalažu se za evropske i evroatlantske integracije Crne Gore”, navodi se u tekstu.

U suprotnom, ocjenjuje se, Crna Gora bi bila destabilizovana, a kriza ne bi bila zaustavljena na njenim granicama.

Iskustvo iz devedesetih godina prošlog vijeka upozorava da se stvari lako mogu izmaći kontroli ukoliko izostane pravovremena i efikasna akcija kojom bi se zaustavile megalomanske nacionalističke projekcije sa eksplozivnim potencijalom”, smatraju analitičari DFC.

Rusija i Zapadni Balkan

Aktivnosti Rusije na opstrukciji evroatlantskih integracija država Zapadnog Balkana intenzivirane su nakon njene intervencije u Ukrajini i aneksije Krima 2014. godine, navodi se u studiji.

Njeni autori smatraju da je prostor za rusko miješanje posljedica neuspjeha SAD i EU da jasno artikulišu koherentan i dosljedan pristup regionu Zapadnog Balkana.

Među narativima koje Rusija koristi u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji je da je NATO agresor, EU institucionalno i politički slaba, da SAD žele Veliku Albaniju, Crna Gora nema benefita od članstva u NATO, dok se Rusija predstavlja kao istorijski pouzdan partner.

Za te ciljeve, kako se navodi, Kremlj uz medije koristi Rusku (RPC) i Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC) kao sredstvo uticaja u zemljama sa značajnim učešćem pravoslavaca u ukupnoj populaciji.

SPC u Crnoj Gori je bila uključena u anti-NATO i antizapadne proteste, parlamentarne i lokalne izbore, i neumorno je kršila načelo sekularizma promovišući ruski narativ, ocjenjuje se u tekstu.

Analiza naglašava i paralelu u stavovima SPC i RPC prema pravoslavnim crkvama Crne Gore i Ukrajine. Obije negiraju postojanje crnogorskog, odnosno ukrajinskog identiteta, time i crnogorske ili ukrajinske nacije i države.

Srpski svet, SPC i nova vlast

Glavni stub projekta srpskog sveta u Crnoj Gori je SPC preko svojih mitropolija, konstatuje se u studiji.

Ideja o stvaranju srpskog sveta predstavlja jednu od ključnih alatki za širenje ruskog uticaja, čiji je cilj podrivanje zapadnih vrijednosti i evroatlantskih integracija na Zapadnom Balkanu, smatraju analitičari DFC-a.

Objašnjavaju da srpski svet podrazumijeva istorijski revizionizam, negiranje nacionalnog identiteta pojedinih naroda u susjedstvu i narativ o ugroženosti Srba izvan Srbije, uz ambiciju da se o njihovim pitanjima odlučuje u Beogradu.

“U pitanju je kontinuitet stare hegemonističke ideje o Velikoj Srbiji, koja je bila jedan od glavnih uzročnika raspada Jugoslavije i krvavih etničkih sukoba koji su na njenoj teritoriji vođeni devedesetih godina”, piše u studiji.

Navodi se da je promjena vlasti u Crnoj Gori na parlamentarnim izborima 2020. godine i dominantno učešće proruskih i prosrpskih političkih subjekata u novoformiranoj parlamentarnoj većini, ključni korak u namjeri potpunog utapanja Crne Gore u srpski svet.

Podsjeća se da je aktuelni premijer Zdravko Krivokapić (koji je kao predsjednik NVO Ne damo Crnu Goru predvodio izbornu listu Demokratskog fronta) izabran na insistiranje SPC, a da su razgovori političkih lidera nove većine o sastavljanju Vlade vođeni su manastiru Ostrog, uz aktivno učešće crkvenih velikodostojnika.

Dodaje se i da su gotovo svi ministri u Vladi direktno povezani sa SPC i njenim ispostavama u Crnoj Gori.

Kao “naredna meta Srbije”, u tekstu se apostrofira popis stanovništva u Crnoj Gori čiji je značaj isticao i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, dok prosrpski i proruski Demokratski front (DF) ucjenjuje opstanak Vlade njegovim održavanjem ove godine.

Eventualna promjena demografske strukture u Crnoj Gori bi prema očekivanju zagovornika srpskog sveta, srušila i zadnju prepreku za utapanje Crne Gore u taj projekat, ocjenjuje se u studiji “Uloga Rusije na Balkanu: slučaj Crne Gore”.

(Radio Slobodna Evropa, foto: Pixabay)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

SLOBODNA VOJVODINA

Srbija mora da radi sve suprotno od Vulinovih ideja i uspeće kao država

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI sigurna je da ako Srbija želi da napreduje mora da radi sve suprotno od onoga što misli i proklamuje Aleksandar Vulin, poznatiji kao ministar mržnje

Published

on

By

Vulinova izjava da bi jako voleo da Aleksandar Vučić ode na Samit BRIKS-a u Moskvu, nova je podlost koju je namenio Srbiji i njenim građanima.

Vulin je od devedesetih godina, pa na ovamo, uvek promovisao političke ideje koje su loše po Srbiju.

Bio je portparol JUL-a, odnosno Mirjane Marković, sramotio je svaku instituciju koju je vodio. I Vojsku, i policiju, i BIA. Umesto da radi u interesu Srbije, pokazivao je, a i dalje pokazuje, sluganstvo prema Ruskoj Federaciji. Sramotno je slao ruskoj tajnoj službi informacije o aktivnostima opozicionara iz Rusije u Beogradu, pa su oni po povratku u njihovu zemlju bili uhapšeni.

Svaka njegova izjava o Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj ili Crnoj Gori upali novi požar u odnosima u regionu.

Srbija mora raditi sve suprotno onome što Aleksandar Vulin želi i na ovim prostorima će biti moguće napraviti modernu i demokratsku državu.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/srbija-mora-da-radi-sve-suprotno-od-vulinovih-ideja-i-uspece-kao-drzava/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR02BnEtD-TaHGQ0v66bxK3nrJjkFS8FjcpnS4fvnOIVmHooFEV5KdoDd9Y_aem_gcb1ImB804mgvxFU4vft6Q

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Koliko će nas koštati suša i šta ćemo jesti? Poljoprivrednici kažu – stanje je katastrofalno

Dugo toplo i sušno leto koštalo je poljoprivredu. Prinosi su drastično manji. Poljoprivrednici u gubicima, traže pomoć Vlade i najavljuju protest za 15-ak dana. Šta ćemo jesti i koliko ćemo to platiti, pitala je Lea Apro.

Published

on

By

Kišomer u Kisaču je potpuno suv više od dva meseca, a umesto zdrave repe – rupa, jer je istrulila zbog enormne suše.

„Na ovakvim ekstremnim sušama, kad nema kiše po sedamdeset, osamdeset dana sa temperaturama preko 40, noćnih preko 30 tu više ne pomaže ni zalivanje, ni ništa“, kaže Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Poljoprivrednici u očaju, već treću godinu očekuju pomoć, ispunjenje zahteva i sistemska rešenja od Vlade, ali ona kao i kiša – izostaju.

„Ne možemo se uhvatiti bukvalno ni za jednu kulturu koja je ove godine koliko-toliko mogla da izvuče prosek. U suštini stanje je katastrofalno. Ukoliko država, ministarstvo tačnije ne donese neke mere za pomoć poljoprivrednicima, mislim da će većina nas staviti katanac na svoja gazdinstva“, objašnjava Dejan Ivanišević iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Nema ni berze, koja bi garantovala otkupnu cenu roda poljoprivrednicima, pa im cenu kroje otkupljivači.

„Mi živimo od cene. Mi ne možemo da živimo od subvencija. Subvencije su primarne i moraju biti u poljoprivredi, ali mi ćemo postati socijalna grana privrede, ne poljoprivreda“, navodi Aleksandar Letić, poljoprivrednik iz Kisača.

Da li će se gubici poljoprivrednika odraziti i na džep građana, odnosno na cene hrane, zavisiće od ponude i potražnje, ali i tu glavnu reč ima država.

„U ovoj situaciji od ponašanja države zavisi da li će biti, ili neće biti rasta cene hrane u suštini. Ako se odluči na uvoz, da podstakne uvoz, ne mora da bude povećanja cene“, navodi Živan Lazić, ekonomski novinar.

Država je na potezu. Ako ne pomogne poljoprivrednicima, kako nam kažu, neće više biti ko da nas hrani. A onda će tržište ili vlast određivati šta jedemo i koliko za to plaćamo.

izvor: https://n1info.rs/biznis/koliko-ce-nas-kostati-susa-i-sta-cemo-jesti-poljoprivrednici-kazu-stanje-je-katastrofalno/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – VOJVOĐANI traži smenu pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina

Odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina uputila je danas zrenjaninskom gradonačelniku Simi Salapuri zahtev za smenu njegove pomoćnice Vere Milošev, koja je na javnom mestu napala dečaka sa razvojnim problemima.

Published

on

By

Dopis prenosimo u celosti.

Republika Srbija
Autonomna Pokrajina Vojvodina
Grad Zrenjanin
Gradonačelnik

ZAHTEV

Na osnovu 52. člana Statuta grada Zrenjanina zahtevamo razrešenje pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina Vere Milošev.

OBRAZLOŽENJE:

Javnost Zrenjanina upoznata je sa incidentom u kojem je učestvovala i pomoćnica gradonačelnika Zrenjanina Vera Milošev, prilikom kojeg se neprimereno ponašala na javnom mestu i napala dečaka sa razvojnim problemima.

Nedopustivo je da jednu od najodgovornijih funkcija u Zrenjaninu obavlja osoba koja sebi dopušta ovakvo ponašanje.

Očekujemo Vašu brzu reakciju i smenu pomoćnice Milošev.

U Zrenjaninu 4.9.2024.godine

Odbornička grupa
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

foto: list Zrenjanin

izvor: https://vojvodjani.rs/lsv-vojvodjani-trazi-smenu-pomocnice-gradonacelnika-zrenjanina/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ćerka Jorgovanke Tabaković nova direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine, smenjen Petrović

Milena Tabaković, ćerka guvernerke Jorgovanke Tabaković, nova je v.d. direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine

Published

on

By

Dosadašnji v.d. direktor Vladimir Petrović, koji je ovom zdravstvenom ustanovom rukovodio 13 godina, smenjen je bez obrazloženja.

Informacija o promeni u rukovodstvu Instituta za javno zdravlje Vojvodine već danima unazad kruži u novosadskoj javnosti, a nezvanična saznanja prvi je objavio Danas

U međuvremenu, i portal 021.rs dobio je nezvaničnu potvrdu da je došlo do promene i da je doktorka stomatologije, dosadašnja direktorka Filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za Južnobački okrug, postavljena na rukovodeću poziciju.

Portal 021.rs uputio je i pitanja Institutu za javno zdravlje Vojvodine u vezi sa promenom na čelu ustanove, ali zasad nema odgovora. 

Smenu Petrovića i imenovanje Milene Tabaković do sada niko nije zvanično potvrdio, niti je odluka javno dostupna. Bilo bi za očekivati da se ovakva promena objavi u Službenom listu AP Vojvodine, ali je poslednji broj objavljen nekoliko dana pre sednice Vlade Vojvodine koja se održala 28. avgusta. 

Takođe, na samom sajtu Instituta i dalje stoji da je v.d. direktor dr Vladimir Petrović. Smena Petrovića dolazi nakon slučaja “nematode u novosadskoj vodi” u kojem su nadležni prvo negirali tvrdnje o valjkastim crvima u vodovodu, da bi Institut potom potvrdio njihovo prisustvo. 

Ipak, smena bi mogla da bude i samo deo promena na rukovodećim pozicijama u pokrajini, nakon odlaska Igora Mirovića sa funkcije pokrajinskog premijera. Podsetimo, do promena je došlo i u Kliničkom centru Vojvodine, gde je za v.d. direktorku imenovana Vesna Turkulov umesto Edite Stokić.

Povodom smene u Institutu oglasio se Gradski odbor Stranke slobode i pravde, navodeći da Miloš Vučević i Maja Gojković “nisu oprostili profesionalnost” Petroviću. U saopštenju se odluka o imenovanju Milene Tabaković za v.d. direktorku Instituta naziva “skandaloznom”.

Ćerka Jorgovanke Tabaković u žižu javnosti je došla 2013. godine kada je objavljeno da joj je RFZO obezbedio službeni automobil i vozača za odlazak na predavanja u Beograd. Zvanično objašnjenje tada je bilo da je sve u skladu sa odlukom o slanju zaposlenih na usavršavanje.

Zasad nezvanično smenjeni Petrović je na čelu Instituta bio od 2011. godine. On je i redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.

Upravo na ovom fakultetu je diplomirao 1997. godine, a tu je završio i specijalizaciju, master studije i doktorat. Bio je na čelu Instituta u trenutku kada se Vojvodina suočavala sa zdravstvenom krizom izazvanom korona virusom. 

Prema informacijama Agencije za sprečavanje korupcije, Petrović je u februaru ove godine prijavio da kao v.d. direktora Instituta godišnje zarađuje više od 3,1 miliona dinara.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/386500/Cerka-Jorgovanke-Tabakovic-nova-direktorka-Instituta-za-javno-zdravlje-Vojvodine-smenjen-Petrovic.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Statistika koja se ne menja: Vojvodina najviše izvozi, a Beograd uvozi

Posmatrano regionalno, najveće učešće u izvozu Srbije imao je region Vojvodine (33,9 odsto). Sledi beogradski region (23,4 odsto), region Južne i Istočne Srbije (21,3 odsto), region Šumadije i Zapadne Srbije (20,2 odsto), a oko 1,2 odsto izvoza je nerazvrstano po teritorijama.

Published

on

By

Izvoz domaće robe u periodu od januara do jula ove godine imao je vrednost 17.097,7 miliona evra, uz rast od 1,3 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Uvoz robe imao je vrednost od 22.323,4 miliona, što predstavlja povećanje od četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Izražen u evrima, deficit iznosi 5,2 milijarde evra, što je povećanje od 14,2 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Pokrivenost uvoza izvozom je 76,6 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 78,6 odsto.

Najveće učešće u uvozu Srbije imao je Beogradski region (44,3 odsto); sledi Vojvodina (32,5 odsto), Šumadija i Zapadna Srbija (13,6 odsto), Južna i Istočna Srbija (8,4 odsto), a oko 1,3 odsto uvoza nije razvrstano po teritorijama.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 59,5 odsto ukupne razmene.

izvoz: https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/386403/Statistika-koja-se-ne-menja-Vojvodina-najvise-izvozi-a-Beograd-uvozi.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

KFOR pojačao prisustvo na mostu preko Ibra

Mirovna misija Sjevernoatlantskog saveza na Kosovu (KFOR) pojačala je svoju prisutnost na glavnom mostu preko reke Ibar

Published

on

By

Na ovom mostu koji deli južnu Mitrovicu, naseljenu Albancima, od severne, naseljene većinom Srbima, osim automobila, viđen je i kordon pripadnika KFOR-a. Zatim je ovaj kordon povučen.

Radio Slobodna Europa (RSE) pitao je KFOR zašto je pojačao svoju prisutnost na mostu, ali iz ove misije nisu dali odgovor. Pripadnik italijanskih snaga KFOR-a na mostu na Ibru rekao je dopisniku RSE s terena da se tokom današnjeg dana “ne očekuje ništa posebno” i da su oni tu “zbog rutinskih operacija”.

Pojačana prisutnost na ovom mostu dolazi dan nakon što su kosovske vlasti zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova.

Akciju je kritizirala međunarodna zajednica, koja je pozvala Vladu Kosova da ne poduzima jednostrane i nekoordinirane akcije.

Kosovska vlast također se nedavno suočila s kritikama međunarodne zajednice jer je izrazila namjeru otvoriti most preko Ibra za promet vozila.

Sjedinjene Američke Države, Europska unija i KFOR izjasnili su se protiv otvaranja mosta.

KFOR i EU zatražili su da se ovo pitanje riješi u dijalogu u Bruxellesu.

NATO-va mirovna misija na Kosovu također je nekoliko puta upozorila da neće oklijevati djelovati kako bi odgovorila na razvoj sigurnosne situacije.

KFOR je stalno prisutan na mostu preko rijeke Ibar.

izvor: https://www.slobodnaevropa.org/a/kfor-ibar-mitrovica-most-kosovo-srbija/33100698.html

Continue Reading

Trending