Važno je razumeti današnje pojavne oblike fašizma kako bi se moglo jasno i organizovano odgovoriti na njega, istovremeno je neophodno antifašizam jasno definisati i predstaviti kao pravu i jedinu branu tom fašizmu, omasoviti pokret i približiti ga mladima, između ostalog prekidanjem kruga nacionalističke indoktrinacije i veličanja ratnih zločinaca, istaknuto je između ostalog na tribini „Kakav antifašizam nam treba danas i ovde?“.
Tribina je održana u okviru dvodnevnog skupa nevladinih organizacija iz zemalja bivše Jugoslavije koje se bore za očuvanje antifašističkih vrednosti u svojim društvima, organizovanog 21. i 22. decembra u Beogradu, a na kojem je inicirano formiranje Regionalne antifašističke platforme.
Istoričar Hrvoje Klasić upozorio je da je od samog pitanja šta jeste a šta nije fašizam danas, važnije pitanje kako postupamo prema onome što svako od nas definiše kao fašizam ili antifašizam. Klasić je istakao da nema spora kada se govori o fašizmu prošlosti, ali da se mora biti pažljiv pri imenovanju današnjih pojavnih oblika fašizma pošto nije svako zatiranje ljudskih prava, medijskih sloboda, polnih i seksualnih sloboda fašizam. Da jeste, dodao je on, onda bi Titova Jugoslavija bila fašistička.
„Fašizam je samo jedan od pojavnih oblika jedne od praksi nacionalizma. Mislim da je nama na ovim prostorima u stvari najveći problem nacionalizam. Da li svaki nacionalizam završi u fašizmu? Ne, ali svakako može završiti u fašizmu. Međutim, mislim da je nacionalizam i u najbenignijoj formi opasan po društvo jer se može razmahati i otići, između ostalog, i u fašizam. Zato mislim da ovde u ovoj našoj regiji bremenitoj nacionalizmima moramo postaviti stvari drugačije“ kazao je Klasić.
Sociolog Jovo Bakić, ocenio je da je nacionalizam jezgrena vrednost fašizma, a da je ksenofobični autoritarni nacionalizam suština i fašizma, kao što je suština i današnje radikalne desnice.
„Ali radikalna desnica nije isto što i fašizam, sa akademske strane gledano“ kaže Bakić. Problem je, dodaje, u velikom neznanju jer njegovi studenti nisu čuli ni za Ljotića, Nedića, Dražu Mihajlovića ili Tita. I onda, nastavlja Bakić, shvatite da ste u problemu jer ćete teško uspeti da postignete nešto pričom o antifašizmu nekome ko ne zna ni osnovne stvari.
„Prvi put se to dogodilo pre dve godine, i sada to traje, da imamo u Studentskom parlamentu sa sociologije desničare. Ranije su uvek bili ili liberali ili levičari, sada su desničari. Oni su nekad bili rezervisani za odeljenje za istoriju, a danas sociologija počinje da se nadmeće, ne damo primat ni teolozima ni istoričarima, hoćemo mi da malo predvodimo u ludosti“, kazao je Bakić.
Dodao je da njegovo iskustvo pokazuje da studenti ne čitaju uglavnom ništa sem skripti, a da oni koji čitaju koriste probranu literaturu ’ljotićevskog karaktera’.
„Kada to shvatimo, tek onda razumemo u kakvom smo problemu. Kod mene uče šta je fašizam i imaju grdne muke da to nauče, vidim da oni to vrlo slabo razumeju. Sve je vezano sa slomom socijalizma ’89. i sa višedecenijskim pomeranjem ideološko-političkog spektra udesno. Tako da danas antifašizam jeste nešto vrlo arhaično, nešto što dobar deo mlađih generacija ne razume“ rekao je Bakić precizirajući da mladi u antifašizmu vide gest, ali da ne razumeju smisao iza gesta.
Toksična sredstva u indoktrinaciji mladih
Jedan od najvećih problema upravo jeste kako mladim generacijama približiti antifašizam. Aktivistkinja za ljudska prava Aida Ćorović podsetila je da se u Srbiji koriste toksična sredstva za indoktrinaciju mladih, te da je neophodno pronaći načina kako da se s mladim ljudima razgovara.
„Slom Hitlerove Nemačke se desio onda kada je ostrugao dno društvene kace i kada je maloletne dečake slao na Istočni front. To sada radi Vučić, decu od 15-16 godina je upregao da brane mural, da se sad od njega pravi jedan novi memorijalni centar. To je sada njihova Sutjeska, njihova Neretva, oni bi sada izgleda trebalo da dolaze tu da se poklanjaju ratnom zločincu“, istakla je ona.
Ćorović kaže da je suštinski problem što su mladi indoktrinirani i što veliki broj njih ne zna šta se dešavalo devedesetih i ko je zapravo Ratko Mladić.
Istoričarka Olga Manojlović Pintar kazala je da je antifašizam neodvojiv od komunizma, te da bi lišavanje antifašizma ideje komunizma značilo samo dodatno osnaživanje fašizma.
Upozorila je da je Srbija danas društvo koje je razvilo kult vođe, koje je drugačijeg prozvalo za neprijatelja, društvo koje prezire slabe i modernizam, koje razvija kult tradicije i ima svoj novogovor, koje briše čitav deo svog kulturnog nasleđa koje je napisano latinicom…
Ona je poručila i da je neophodno raditi na afirmaciji antifašizma kao delatne, borbene ideje koja se još dvadesetih i tridesetih godina prošlog veka suprotstavila nacistima u Nemačkoj.
„Treba da radimo na reafirmaciji ideje koja je u talasu koji je zapljusnuo Evropu posle ’89. nestala iz javnog diskursa“, rekla je Manojlović Pintar, ističući kako danas totalitarna ideologija neoliberalizma osnažuje fašističke pokrete.
Hrvoje Klasić podsetio je da je nakon sloma Trećeg rajha mnogo nacista ostalo na visokim funkcijama, ali da je obrazovanje to koje je stvorilo generacije Nemaca kojima je 15 ili 18 godina posle rata bilo nepojmljivo da su njihovi roditelji imali ikakve veze sa Adolfom Hitlerom.
„Mi ovde te generacije nismo stvorili. Dvadeset pet godina je prošlo od rata, a mi i dalje nemamo generacije koje će se barem zapitati šta je to bilo. Mi to nismo uspeli napraviti“, ocenio je kazao je Klasić.
Manojlović Pintar smatra da bi se do mladih moglo dopreti tako što bi im se ponudio jasan sadržaj poput ukazivanja na to da je zločin zločin i da se zločincima ne odaje počast u javnom prostoru.
„Ne samo te najviđenije kao što je Ratko Mladić, nego sve one koji žive danas kao naše komšije, a koji jesu bili deo te ratne mašinerije u devedesetim, treba preispitati i jasno obeležiti. To su stvari koje nikada ne smeju da budu zaboravljene“, istakla je ona.
Dodala je i da takođe treba jasno na videlo izneti probleme ljudi koji su svedeni u kategoriju robovskog rada.
„To je nešto što suštinski mora da se iznese na videlo, što može na najbolji način da privuče ljude da se okrenu tom političkom subjektu koji ima mogućnost da povede jedan drugačiji i otvori jedan novi diskurs u političkom polju“, rekla je ona.
Klasić je naveo da čak ni mladi istoričari kojima on predaje nisu generalno zainteresovani za teme iz prošlosti, pa čak ni događaje iz devedesetih godina prošlog veka, između ostalog i zbog toga što takve teme polarizuju javnost.
„Problem je sveobuhvatan i njemu se ne može pristupiti samo tako što ćemo napraviti odlične udžbenike i što će školski sistem biti dobar, jer džaba sve to zajedno ukoliko živimo u društvima u kojima se toleriše nasilje, u kojima se potiče nasilje, ne samo u prošlosti, nego i u sadašnjosti“, ukazao je Klasić.
On smatra da se mladima mora prići tako što će se promeniti pristup i za promociju antifašizma, gde bi se umesto ovakvih diskusija koristilo ono što je njima prijemčivo poput muzike, sporta, pozorišta, filma ili društvenih mreža.
Jovo Bakić je ocenio da je ključno fašizam povezati sa masovnim zločinima, ali da je takođe neophodno napraviti dobar most između teorijske misli i aktivizma. Iako se bez aktivizma ne može ništa, dodao je, on mora da bude promišljen, ne sme da bude impulsivan već što više povezan sa osmišljenim akcijama.
„Neznanje nas ubija. Kako doći do znanja, to je ključno pitanje. Levičari čitaju da bi se već sutra među sobom sukobili, a desničari čitaju sa idejom da budu dobri nacionalisti. To su nenormalne stvari i u takvoj jednoj društvenoj situaciji je potrebno da malo zastanemo svi i da razmislimo na koji način tu vezu uspostaviti između teorijske misli i aktivizma“, naveo je Bakić.
REGIONALNA ANTIFAŠISTIČKA PLATFORMA
„Vreme je za regionalno savezništvo antifašista i antifašistkinja na prostoru bivše Jugoslavije. Prilike u našim zemljama, posebno u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori odlikuje jačanje i transformisanje organizacija i grupa na desnom spektru, uključujući i one ekstremne, visoka antagonizacija u političkom polju i (do sada) nedovoljno snažni odgovori kako institucija sistema u našim zemljama tako i građanskih, mirovnih i organizacija sa antifašističkim predznakom“, navedeno je između ostalog u pozivu NVO za stvaranje Regionalne antifašističke platforme.
Cilj je da se tokom dvodnevnih razgovora, razmene iskustava i kreativnih napora stvori optimalan okvir/platformu za zajedničko delovanje u vremenu koje dolazi, kako bi se započelo stvaranje nove antifašističke snage na prostoru bivše Jugoslavije koja će biti u stanju da ponudi alternativu negiraju zločina, revidiraju bliže i dalje istorije, veličaju osuđenih ratnih zločinaca, održavaju stanje „rata sviju protiv svih“, širenju ksenofobije i daljem jačanju desnog ekstremizma.
Napomenuo je i da fašisti mnogo ozbiljnije pristupaju borbi, zbog čega su ovde levičari oni koji dobijaju batine, što nije normalno.
„Ako si antifašista, budi spreman da se tučeš, inače je antifašizam samo fraza“ istakao je Bakić.
Antifašizam mora da bude i feministička borba
Aida Ćorović je ukazala da antifašizam mora istovremeno da bude i feministička borba jer „pomahnitali kapitalizam upravo žene osećaju na svojim leđima“.
„Ovde imamo pomahnitali patrijarhat sa, takođe pomahnitalim, neoliberalnim sistemom gde je jedino važan novac i gde se gazi preko ljudskih života. Regresirali smo kao da živimo u srednjem veku“, kazala je Ćorović.
Dodala je i da je društvo u Srbiji do te mere zapušteno na svim nivoima da čak i elementarne stvari, koje bi trebalo da se podrazumevaju, moraju da se uče iz početka.
Jovo Bakić je podsetio da je fašizam proizvod kapitalističkih odnosa, te da se mnogo greši kada se o nacionalizmu govori kao o zlu svih zala, jer je on samo instrument kojim će se najlakše zavaditi potčinjene.
„Ovde će se ta nesretna sirotinja, umesto da traži levicu koje nema, okrenuti Srpskoj radikalnoj stranci ili Dverima. Tu će naći neku toplinu ljudsku za kojom tragaju ljudi“, rekao je Bakić.
Hrvoje Klasić je istakao da u Hrvatskoj postoji opozicija koja je velikim delom antifašistička, za razliku od Srbije, te da je neophodno imati antifašističku političku opciju, kako bi se moglo ravnopravno suprotstaviti desnici koja pametno spinuje „pa smo došli u situaciju da u društvu ne postoji čak ni konsenzus o tome da je zlo zlo“.
„Bez političkih stranaka koje su antifašističke nema ni antifašizma u društvu. Situacija je u Srbiji po tom pitanju katastrofalna, situacija u drugim zemljama nije puno bolja, ali mogu vam reći da kada u Hrvatskoj stranke koje imaju u sebi antifašizam pobede u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Puli , Sisku, Krapini, Varaždinu, onda su ipak neke stvari puno lakše ostvarive nego što je to u Srbiji ili u nekim drugim zemljama“ naveo je on.
Bakić je naveo da je nedostatak levice u Srbiji proizvod nedostatka svesti o problemu koji kapitalizam stvara, pa umesto da se energija usmeri prema uzroku, gađa se samo posledica.
„Vi prekrijete bazične društveno-ekonomske probleme epifenomenom i onda se borite sve vreme protiv te posledice, a uzroci su tu, sve jači i jači baš zato što ih ne vidite. Opšta društvena klima je takva da komuniste smatraju rđavijim od fašista. Češće ćete na zidovima videti kukaste krstove nego petokrake, i to u Srbiji koja je u crno zavijena. I onda se zapitate kako je to moguće“, rekao je Bakić.
Ocenjuje da je to moguće jer je zaboravljen primarni neprijatelj zahvaljujući nacionalizmu kao savršenom pokriću.
„Vi ste ponosni zato što ste Srbin ili Srpkinja, a ne znate šta ćete sutra jesti. Ili radite u katastrofalnim uslovima i možda ćete pasti i poginuti na nekom gradilištu. To je apsolutna katastrofa“, upozorio je Bakić.
Na skupu antifašista iz regiona bilo je reči i o odnosu prema antifašističkoj prošlosti na prostoru bivše Jugoslavije, kao i o mogućim odgovorima na desni ekstremizam, a sve u cilju postavljanja temelja Regionalne antifašističke platforme.
Dvodnevni skup u Beogradu organozovali su Društvo za održivu budućnost – Koraci iz Beograda i brojne partnerske organizacije, uz podršku Balkan civil society deveopment network i Građanskih inicijativa.
Dalibor Stupar (Autonomija)
Tekst je objavljen uz podršku regionalnog projekta jačanja mehanizama tranzicione pravde koji finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Sadržaj teksta je isključivo odgovornost portala Autonomija i ne odražava nužno stavove Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) ili Vlade Ujedinjenog kraljevstva.
Peti oktobar najveći dan u istoriji moderne Srbije. Izostanak lustracije najveća greška
Liga socijademokrata Vojvodine – VOJVOĐANI obeležava danas godišnjicu velikih demonstracija 5. oktobra 2000. godine, koje su sprečile veliku izbornu krađu u režiji Slobodana Miloševića i Mirjane Marković
Za nas je ovaj dan najvažniji u modernoj istoriji Srbije i predstavlja simbol otpora totalitarnom režimu.
Slobodan Milošević i ostali protagonisti njegove politike naneli su mnogo nepravde građanima bivše Jugoslavije.
Ratovi, zločini, pljačka, kriminal i korupcija samo su neki od temelja Miloševićeve vlasti, koja je poražena na izborima 24. septembra 2000. godine, a konačno srušena petog dana oktobra.
Nažalost, posle demokratskih promena, nismo se obračunali sa protagonistime te politike.
Izostalo je kažnjavanje mnogih koji su činili zločine i pljačkali.
Nije postojala politička volja da se sprovede Zakon o lustraciji i da se iz političkih procesa isključe Miloševićevi saradnici.
Nažalost, mnogi od njih su i danas na pozicijama moći i nastavljaju tamo gde su stali oktobra 2000. godine.
Radikali, julovci, osuđeni ratni zločinci paradiraju u vlasti. Svakodnevno su u medijima. I dalje šire otrovnu mržnju i zagađuju Srbiju.
Demokratska i moderna Srbija traže aktivnu borbu.
Nismo uspeli ranih 2000-ih godina, ali nema predaje.
Još nije kasno da se kazne svi oni koji su uništavali Srbiju i susedne države.
Zločini u ratu ne zastarevaju, a kažnjavanje lustracijom je proces koji se može i mora započeti.
Aleksandar Olenik član Predsedništva Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Kostreš uputio telegrame saučešća rukovodstvu BiH povodom posledica poplava
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Bojan Kostreš uputio je telegrame saučešća povodom posledica katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini. Kostreš je telegram poslao članovima Predsedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću, Denisu Bećiroviću, premijeru Federacije Nerminu Nikšiću, predsednici Saveta ministara BiH Borjani Krišto
U svoje lično i u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI upućujem izraze saučešća građanima Bosne i Hercegovine povodom posledica katastrofalnih poplava.
Stradali su građani, uništena je njihova imovina.
Pozvali smo naše članove, ali i sve građane Srbije da donacijama pomognu unesrećene. Pozvali smo, takođe, i vlade Srbije i Vojvodine da pomognu unesrećenima. Ovo je vreme kada svi zajedno moramo pokazati humanost.
Moramo pomoći Bosni i Hercegovini u ovim teškim trenucima.
Saučešće u boli,
Bojan Kostreš predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Sekretarijat za informisanje Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Došli u tužilaštvo: Predstavnici opozicije osumnjičeni da su uništavali izborni materijal
Četvoro predstavnika koalicije „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ dalo je danas izjave u zrenjaninskom tužilaštvu u svojstvu osumnjičenih za uništavanje izbornog materijala
U pomenutoj koaliciji tvrde da su njihovi predstavnici letos lažno prijavljeni za uništavanje izbornog materijala što je, kako navode, još jedna vrsta pritiska režima na opoziciju.
„Nataša Velemir, Nenad Nikolić, Jelena Odžić i Edvin Šubert su nakon izbora obavili uvid u izborni materijal u skladu sa zakonom i na osnovu odobrenog zahteva za uvid u materijal. Naši predstavnici nisu došli na uvid da bi uništavali materijal, već da bi pronašli nepravilnosti i o tome obavestili javnost. To se i desilo“, saopštila je koalicija „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“.
Kako se navodi u saopštenju, tek kada su otkrili više nepodudarnosti između zapisnika i materijala u vrećama, poput one da je prema zapisniku 24 ljudi glasalo van biračkog mesta, a da je u koverti bilo 27 listića, pozvana je policija i uvid u materijal je prekinut.
„Nemamo nikakvu dilemu da je ovo još jedan pokušaj zastrašivanja opozicionih aktivista, kao i pokušaj zloupotrebe policije i tužilaštva od strane lokalne vlasti. Nadamo se da će tužilaštvo uspeti da se odupre pritiscima, a građanima poručujemo da u Zrenjaninu imaju na koga da se oslone i da nisu uspeli da nas uplaše“, poručuju iz pomenute koalicije.
„Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ čine Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, Narodni pokret Srbije, Srbija Centar i Pokret slobodnih građana.
Ova koalicija na poslednjim lokalnim izborima osvojila je devet mandata u Skupštini grada Zrenjanina.
Nevladina organizacija Žene u crnom zatražila je danas, povodom 20. godišnjice ubistva pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića, da državni organi odmah prekinu opstrukciju istrage ubistva i da saopšte istinu o njihovoj smrti
Zatražena je i istina o skrivanju Ratka Mladića u objektima Vojske Srbije, jer je to, kako je istaknuto u saopštenju, jedini način da se Srbija odmakne od ratne prošlosti i zločina počinjenih u njeno ime.
Ni danas, nakon 20 godina od zločina država nije javno priznala čak ni mogućnost da su vojnici pre smrti videli tada najtraženijeg haškog begunca Mladića, osuđenog ratnog zločinca, podsećaju Žene u crnom.
Navodeći da država 20 godina ćuti, vređa dostojanstvo žrtava i produbljuje neizmernu patnju i bol porodica gardista, koje se istrajno i hrabro bore za pravdu, Žene u crnom zato traže da nadležne institucije kazne sve naredbodavce i počinioce zločina i da se obezbedi pravda za porodice žrtava.
Građani ne traže (samo) izvinjenje Elektrodistribucije, nego (i) utvrđivanje odgovornosti krivaca
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI poručuje rukovodstvu Elektrodistribucije da građani Vojvodine ne traže samo njihovo izvinjenje zbog skandala u vezi očitavanja brojila za električnu energiju, nego i odgovornost svih onih koji su doveli do ove situacije
Tražimo da odgovorni podnesu ostavke, ali i iznesu sve detalje vezane za ovaj skandal.
Tražimo od nadležnih istražnih organa da pod hitno započnu postupak utvrđivanja odgovornosti onih koji su oštetili građane Vojvodine.
Funkcionisanje Elektrodistribucije još jedan je primer nestručnosti i bahatosti ove vlasti, ali i dokaz da je centralizovani sistem omča oko vrata države i njenih građana.
Sasvim je sigurno da, kada bi i dalje postojala Elektrovojvodina – ne bi bila moguća pljačka građana Vojvodine (i) preko računa za struju.
Maja Mrnuštik odbornica u Skupštini grada Novog Sada i predsednica Gradskog odbora Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Novi Sad
Najavljeno je da bi trebalo oko 100 poljoprivrednika sa traktorima da se okupi na tom mestu od 10 do 13 časova.
Poljoprivrednici su najavili da blokade neće biti, već da čekaju vesti iz Ministarstva poljoprivrede.
Ponovili su da prethodni dogovor sa Vladom nije ispunjen, kao i da će o konkretnim koracima odluka biti doneta nakon sastanka poljoprivrednih udruženja u ponedeljak.
Zemljoradnici danas razgovaraju sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede o ispunjenju zahteva zbog kojih su u nedelju, 29. septembra imali protestno okupljanje ispred zgrade Pokrajinske vlade, a u ponedeljak, 30. septembra blokirali su put kod Subotice.
Jedan od zahteva je ostavka ministra Aleksandra Martinovića.
Poljoprivrednici od Vlade Srbije traže moratorijum na sve poljoprivredne kredite, kao tokom pandemije virusa korona, isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme svim poljoprivrednicima, bez pravdanja kupovine računom, gorivo na svim pumpama bez akcize 2025. godine, kao i uređenje robne berze.