Samohrana majka Marina Bućan, master diplomirana hemičarka, bez posla je duže od tri godine. Ova tridesedevetogodišnja Subotičanka samo je jedna od ukupno 8.133 nezaposlene visokokvalifikovane žene u Vojvodini.
Od 2011. godine do danas, procenat nezaposlenih u Vojvodini se smanjio, ali je procenat nezaposlenih visokokvalifikovanih žena – porastao. Pre 10 godina, taj procenat iznosio je nešto ispod 60%, a u oktobru ove godine 65%, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ).
Možda ova statistika ne bi bila „crveni alarm“ da se u rasponu od pomenutih 10 godinu nije radilo na dodatnim institucionalnim mehanizmima za podsticanje rodne ravnopravnosti.
Ipak, institucionalno podsticanje zapošljavanja i samopozapošljavanja žena u našoj zemlji nije praksa od juče. Ono je dodatno produbljeno 2015. godine postepenim zakonskim uvođenjem rodno odgovornog budžetiranja (ROB) koje za cilj ima podsticanje rodne ravnopravnosti kroz sistem javnih finansija. Ovaj mehanizam obavezan je i za budžetske korisnike u Vojvodini.
Tako su pokrajinske institucije u proteklih 6 godina na različite načine „podsticale“ rodnu ravnopravnost, između ostalog i zapošljavanjem žena, naročito onih koje spadaju u marginalizovane grupe. Ipak, statistika nezaposlenosti visokokvalifikovanih žena u Vojvodini nepromenjena je već 10 godina. Šta više, procenat žena sa fakultetskom diplomom koje traže posao, danas je veći nego 2011. godine.
„U prioritetima zapošljavanja se navode samohrane majke, žene sa sela i slično, međutim ne i visokoobrazovane žene“, kažu za VOICE u Pokrajinskom sekretarijatu za privredu i turizam, koji je nosilac sprovođenja politike zapošljavanja na teritoriji AP Vojvodine.
U pojedinim kategorijama, procentualni udeo nezaposlenih žena posebno je poražavajuć. Tako se, recimo, na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje u oktobru ove godine, u kategoriji VI2 stručne spreme (osnovne akadamske i specijalizovane strukovne studije) našlo 2.009 lica, od čega čak 72% čine žene.
Visokoobrazovane žene nisu prioritet u programima zapošljavanja
Kroz svoje formalno obrazovanje, Marina Bućan dostigla je VII1 nivo stručne spreme. Posle I, III i IV, osobe sa VII1 stepenom stručne spreme najčešće su u potrazi sa poslom, pokazuju podaci NSZ-a. Ovaj nivo obrazovanja u Vojvodini ima još 5.109 žena i one, u ovoj kategoriji nezaposlenih, imaju udeo od visokih 65% u odnosu na muškarce.
Ipak, Marina je gotovo odmah nakon diplomiranja 2012. godine pronašla posao u struci.
„Radila sam u toku studiranja u menjačnici, kao hemijski laborant u Domu zdravlja i u higijenskom. Pola godine nakon diplomiranja sam se zaposlila u školi kao profesorka hemije i radila tamo do 31. avgusta 2018. godine“, navodi ona.
Te 2018. godine, Marina odlazi na trudničko bolovanje. Pre toga, sa školom je imala ugovor na određeno vreme, no, nakon porođaja, isti joj nije produžen.
„Redovno pratim poslovne konkurse i prijavljujem se na njih. Najveći problem uvek bude što sam samohrana majka i što nemam pomoć u slučaju da mi se dete razboli ili što nisam u mogućnosti da budem poslodavcima na raspolaganju uvek. Smatraju da samohrane majke nisu u mogućnosti da se posvete poslu i izvan radnog vremena. Prijavljivala sam se i za poslove u struci i van nje, čak i sa manjom stručnom spremom. Imala sam loša iskustva i loše ponude jer sam razvedena žena“, kaže ona.
Na pitanje koje je VOICE uputio Zavodu za rodnu ravnopravnost, da li su mapirali permanentno veliki broj nezaposlenih visokokvalifikovanih žena, navode da se nisu specifično bavili ovim problemom, ali da je on obuhvaćen njihovim aktivnostima kroz različite programe.
Kako kažu, kada je u pitanju zapošljavanje uglavnom rade sa ženama sa sela, Romkinjama, osobama sa inaliditetom i sličnim grupama koje su višestruko diskriminisane.
„Već dugi niz godina u fokusu Zavodovih aktivnosti su posebno žene sa sela i udruženja žena, a poslednjih 5 godina i žene preduzetnice i početnice u biznisu. Takođe u okviru svoje delatnosti realizujemo podsticajne aktivnosti u vidu konkursa i dodele bespovratnih sredstava za preduzetnice, udruženja građana, udruženja žena kojima se podstiče njihov rad“, kažu za VOICE iz Zavoda za rodnu ravnopravnost.
Bućan kaže da je čula za ovakve i slične konkurse, ali da joj preduzetništvo trenutno nije opcija. Sa druge strane, na pitanje da li u budućnosti očekuje da će naći posao u struci i u skladu sa svojim obrazovanjem, navodi da mogućnost takvog zaposlenja samo vidi „preko stranke i poznanika“.
„Preko konkursa koji izlaze iz iskustva vidim da su fiktivni i da se već zna ko je primljen ili već neko radi na tom radnom mestu, pogotovo u školi“, smatra ona.
Na biro za nezaposlene, kako kaže, prijavljena je još od 2018. godine kada je dobila otkaz u školi. Ponude za posao, međutim, preko biroa nije dobijala ni u struci ni van nje.
„Mobing je u manjoj ili većoj meri svuda prisutan“
U Nacionalnoj službi za zapošljavanje za VOICE kažu da je njihova primarna uloga pri zapošljavanju posrednička.
„Usluge koje Nacionalna služba za zapošljavanje predlaže nezaposlenim licima prvenstveno zavise od utvrđenog nivoa potrebne pomoći, odnosno izvršene procene zapošljivosti lica i na osnovu toga, utvrđenog individualnog plana zapošljavanja. U okviru pojedinih mera aktivne politike zapošljavanja definisane su kategorije teže zapošljivih lica koja se uključuju u meru. U merama u okviru kojih nisu definisane kategorije, prioritet za uključivanje imaju i žene“, navode u odgovoru za VOICE iz NSZ-a.
Korist od Nacionalne službe za zapošljavanje nije imala ni tridesetšestogodišnja Jela Kragulj iz Vrbasa, master diplomirana menadžerka u turizmu. Do sada je radila isključivo na nižekvalifikovanim pozicijama – prodaja, ugostiteljstvo, ankete za istraživanje javnog mnjenja, rad na brodu, benzinske pumpe i slično.
„Uglavnom sam dobijala ponude za posao van struke. Nikada zapravo nisam imala priliku da se oprobam u svojoj struci. Prosto, svi traže da se ,rodiš’ sa iskustvom“, kaže Kragulj.
Sa druge strane, navodi da se susretala sa raznim oblicima diskriminacije.
„Na razgovorima za posao me pitaju da li sam udata, imam li dece i slično. Neretko se desi da insistiraju na muškoj osobi za poziciju na koju sam se prijavila. I mobing je, u manjoj ili većoj meri, svuda prisutan“, ističe ona.
Nezaposlena je već mesec dana i sreću će potražiti naredne nedelje kada počinje da radi kao recepcionarka u jednom hotelu
Za konkurse koje sprovodi Pokrajinski sekretarijat u turizmu, čula je, ali, kako kaže, nikada nije videla korist od toga.
Prilikom kreiranja konkursa za zapošljavanje, Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam vodi se trogodišnjim Pokrajinskim akcionim planom zapošljavanja, koji je usvojen 2021. godine. U ovom dokumentu navodi se da su „prioriteti aktivne politike zapošljavanja za naredni trgodišnji period prvenstveno usmereni na ulaganje u ljudske resurse, podsticanje socijalne inkluzije na tržištu rada i otvaranje novih radnih mesta“.
Prioriteti su takođe i podsticanje zapošljavanja, smanjenje nezaposlenosti, zapošljavanje mladih i slično. Pod tačkom „B“ navodi se „ujednačavanje položaja žena i muškaraca na tržištu rada“, između ostalog i podsticanje zapošljavanja i samozapošljavanja žena iz kategorije teže zapošljivih lica (žene sa invaliditetom, Romkinje, žene u situaciji partnerskog i porodičnog nasilja, samohrani roditelj, žene starije od 50 i mlađe od 30 godina, žene sa sela) i podrška usklađivanju profesionalnog i porodičnog života i stvaranje preduslova za veće uključivanje žena.
Ipak, zapošljavanje visokokvalifikovanih žena, ni ova institucija nije mapirala kao problem.
Obrazovanje ne poboljšava položaj žena na tržištu rada
Izveštaj o napretku u uvođenju rodno odgovornog budžetiranja u sistem planiranja javnih finansija u Republici Srbiji u 2019. godini (budžet za 2020. godinu), koji je sprovelo Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, Ministarstvo finansija i organizacija „UN Women“ pokazalo je realativno dobru praksu primene ROB-a od strane pokrajinskih institucija.
„Na pokrajinskom nivou je 25 direktnih budžetskih korisnika ispunilo svoju obavezu. ROB je primenjen u budžetu za 2020. godinu u 41 programu, 70 programskih aktivnosti, 2 projekta, a iskazan kroz 116 rodno odgovornih ciljeva i 288 rodno osetljiva indikatora“, stoji u pomenutom izveštaju.
Višnja Baćanović iz GKH nezavisnog istraživačkog centra u oblasti rodne ravnopravnosti, kaže da je Vojvodina lider u regionu kada je u pitanju ROB.
„Pokrajinski sekretarijat za finansije je uveo i softver kojim mogu da se prate iznosi u rodno odgovornim budžetskim programima, odnosno da se napravi procena koliko je novca zaista uloženo u rodno odgovorne programe. To je jedan od najvažnijih indikatora koji se globalno prate i koji u mnogim zemljama, pa i na Republičkom nivou još uvek nedostaju, i na čemu se radi. Neki sekretarijati, kao što je recimo Sekretarijat nadležan za sport i omladinu imaju kompletno rodno odgovorne budžete i aktivnosti“, navodi Baćanović.
Dodaje i da se rodno odgovornim budžetiranjem može rešiti problem velikog broja nezaposlenih visokokovalifikovanih žena u pokrajini, te da je prevashodno važno ispitati uzroke takvog trenda.
„Može da se smanji tako što će se prvo kroz politike i programe, a onda i kroz njihovo finansiranje, kreirati mere koje se odnose na zapošljavanje visokoobrazovanih žena, ali i generalno mere i politike koje uključuju očeve u roditeljstvo, jer bi one recimo smanjile diskriminaciju mladih žena na tržištu rada. Moguće je finansirati istraživanje o uzrocima nezaposlenosti visokokvalifikovanih žena, koje su prijavljene na NSZ i njihovo zadovoljstvo kvalitetom usluga NSZ, kako bi se osmislile adekvatne mere“, smatra ona.
Međutim, kada je u pitanju zapošljavanje nekvalifikovanih i polukvalifikovanih žena i tu je situacija uglavnom nepromenjena već 10 godina. Ali, za razliku od prethodnog poređenja, mahom je isti broj nezaposlenih žena i muškaraca.
Na pitanje zbog čega su žene „podobnije“ kao nekvalifikovana radna snaga nego kao visokokvalifikovana, Baćanović kaže da ne postoji egzaktan odgovor i zaključuje da obrazovanje samo po sebi ne pobošljava položaj žena na tržištu rada.
Petar Alimpijević (VOICE, naslovna ilustracija: Pixabay)
Peti oktobar najveći dan u istoriji moderne Srbije. Izostanak lustracije najveća greška
Liga socijademokrata Vojvodine – VOJVOĐANI obeležava danas godišnjicu velikih demonstracija 5. oktobra 2000. godine, koje su sprečile veliku izbornu krađu u režiji Slobodana Miloševića i Mirjane Marković
Za nas je ovaj dan najvažniji u modernoj istoriji Srbije i predstavlja simbol otpora totalitarnom režimu.
Slobodan Milošević i ostali protagonisti njegove politike naneli su mnogo nepravde građanima bivše Jugoslavije.
Ratovi, zločini, pljačka, kriminal i korupcija samo su neki od temelja Miloševićeve vlasti, koja je poražena na izborima 24. septembra 2000. godine, a konačno srušena petog dana oktobra.
Nažalost, posle demokratskih promena, nismo se obračunali sa protagonistime te politike.
Izostalo je kažnjavanje mnogih koji su činili zločine i pljačkali.
Nije postojala politička volja da se sprovede Zakon o lustraciji i da se iz političkih procesa isključe Miloševićevi saradnici.
Nažalost, mnogi od njih su i danas na pozicijama moći i nastavljaju tamo gde su stali oktobra 2000. godine.
Radikali, julovci, osuđeni ratni zločinci paradiraju u vlasti. Svakodnevno su u medijima. I dalje šire otrovnu mržnju i zagađuju Srbiju.
Demokratska i moderna Srbija traže aktivnu borbu.
Nismo uspeli ranih 2000-ih godina, ali nema predaje.
Još nije kasno da se kazne svi oni koji su uništavali Srbiju i susedne države.
Zločini u ratu ne zastarevaju, a kažnjavanje lustracijom je proces koji se može i mora započeti.
Aleksandar Olenik član Predsedništva Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Kostreš uputio telegrame saučešća rukovodstvu BiH povodom posledica poplava
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Bojan Kostreš uputio je telegrame saučešća povodom posledica katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini. Kostreš je telegram poslao članovima Predsedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću, Denisu Bećiroviću, premijeru Federacije Nerminu Nikšiću, predsednici Saveta ministara BiH Borjani Krišto
U svoje lično i u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI upućujem izraze saučešća građanima Bosne i Hercegovine povodom posledica katastrofalnih poplava.
Stradali su građani, uništena je njihova imovina.
Pozvali smo naše članove, ali i sve građane Srbije da donacijama pomognu unesrećene. Pozvali smo, takođe, i vlade Srbije i Vojvodine da pomognu unesrećenima. Ovo je vreme kada svi zajedno moramo pokazati humanost.
Moramo pomoći Bosni i Hercegovini u ovim teškim trenucima.
Saučešće u boli,
Bojan Kostreš predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Sekretarijat za informisanje Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Došli u tužilaštvo: Predstavnici opozicije osumnjičeni da su uništavali izborni materijal
Četvoro predstavnika koalicije „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ dalo je danas izjave u zrenjaninskom tužilaštvu u svojstvu osumnjičenih za uništavanje izbornog materijala
U pomenutoj koaliciji tvrde da su njihovi predstavnici letos lažno prijavljeni za uništavanje izbornog materijala što je, kako navode, još jedna vrsta pritiska režima na opoziciju.
„Nataša Velemir, Nenad Nikolić, Jelena Odžić i Edvin Šubert su nakon izbora obavili uvid u izborni materijal u skladu sa zakonom i na osnovu odobrenog zahteva za uvid u materijal. Naši predstavnici nisu došli na uvid da bi uništavali materijal, već da bi pronašli nepravilnosti i o tome obavestili javnost. To se i desilo“, saopštila je koalicija „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“.
Kako se navodi u saopštenju, tek kada su otkrili više nepodudarnosti između zapisnika i materijala u vrećama, poput one da je prema zapisniku 24 ljudi glasalo van biračkog mesta, a da je u koverti bilo 27 listića, pozvana je policija i uvid u materijal je prekinut.
„Nemamo nikakvu dilemu da je ovo još jedan pokušaj zastrašivanja opozicionih aktivista, kao i pokušaj zloupotrebe policije i tužilaštva od strane lokalne vlasti. Nadamo se da će tužilaštvo uspeti da se odupre pritiscima, a građanima poručujemo da u Zrenjaninu imaju na koga da se oslone i da nisu uspeli da nas uplaše“, poručuju iz pomenute koalicije.
„Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ čine Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, Narodni pokret Srbije, Srbija Centar i Pokret slobodnih građana.
Ova koalicija na poslednjim lokalnim izborima osvojila je devet mandata u Skupštini grada Zrenjanina.
Nevladina organizacija Žene u crnom zatražila je danas, povodom 20. godišnjice ubistva pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića, da državni organi odmah prekinu opstrukciju istrage ubistva i da saopšte istinu o njihovoj smrti
Zatražena je i istina o skrivanju Ratka Mladića u objektima Vojske Srbije, jer je to, kako je istaknuto u saopštenju, jedini način da se Srbija odmakne od ratne prošlosti i zločina počinjenih u njeno ime.
Ni danas, nakon 20 godina od zločina država nije javno priznala čak ni mogućnost da su vojnici pre smrti videli tada najtraženijeg haškog begunca Mladića, osuđenog ratnog zločinca, podsećaju Žene u crnom.
Navodeći da država 20 godina ćuti, vređa dostojanstvo žrtava i produbljuje neizmernu patnju i bol porodica gardista, koje se istrajno i hrabro bore za pravdu, Žene u crnom zato traže da nadležne institucije kazne sve naredbodavce i počinioce zločina i da se obezbedi pravda za porodice žrtava.
Građani ne traže (samo) izvinjenje Elektrodistribucije, nego (i) utvrđivanje odgovornosti krivaca
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI poručuje rukovodstvu Elektrodistribucije da građani Vojvodine ne traže samo njihovo izvinjenje zbog skandala u vezi očitavanja brojila za električnu energiju, nego i odgovornost svih onih koji su doveli do ove situacije
Tražimo da odgovorni podnesu ostavke, ali i iznesu sve detalje vezane za ovaj skandal.
Tražimo od nadležnih istražnih organa da pod hitno započnu postupak utvrđivanja odgovornosti onih koji su oštetili građane Vojvodine.
Funkcionisanje Elektrodistribucije još jedan je primer nestručnosti i bahatosti ove vlasti, ali i dokaz da je centralizovani sistem omča oko vrata države i njenih građana.
Sasvim je sigurno da, kada bi i dalje postojala Elektrovojvodina – ne bi bila moguća pljačka građana Vojvodine (i) preko računa za struju.
Maja Mrnuštik odbornica u Skupštini grada Novog Sada i predsednica Gradskog odbora Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Novi Sad
Najavljeno je da bi trebalo oko 100 poljoprivrednika sa traktorima da se okupi na tom mestu od 10 do 13 časova.
Poljoprivrednici su najavili da blokade neće biti, već da čekaju vesti iz Ministarstva poljoprivrede.
Ponovili su da prethodni dogovor sa Vladom nije ispunjen, kao i da će o konkretnim koracima odluka biti doneta nakon sastanka poljoprivrednih udruženja u ponedeljak.
Zemljoradnici danas razgovaraju sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede o ispunjenju zahteva zbog kojih su u nedelju, 29. septembra imali protestno okupljanje ispred zgrade Pokrajinske vlade, a u ponedeljak, 30. septembra blokirali su put kod Subotice.
Jedan od zahteva je ostavka ministra Aleksandra Martinovića.
Poljoprivrednici od Vlade Srbije traže moratorijum na sve poljoprivredne kredite, kao tokom pandemije virusa korona, isplatu 17.000 dinara po hektaru za sertifikovano seme svim poljoprivrednicima, bez pravdanja kupovine računom, gorivo na svim pumpama bez akcize 2025. godine, kao i uređenje robne berze.