Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Radosavljević: Biće energetske krize, brine me da li ćemo imati struje na zimu

Profesor ekonomije na fakultetu FEFA Goran Radosavljević izjavio je da nas energetska kriza svakako očekuje

Published

on

Profesor ekonomije na fakultetu FEFA Goran Radosavljević izjavio je da nas energetska kriza svakako očekuje. On kaže i da misli da ugovor sa Rusijom o snabdevanju gasom, o kom su se dogovorili predsednici Aleksandar Vučić i Vladimir Putin, iako nije javan, sigurno nije toliko loš, jer ćemo imati gasa. “Međutim, zabrinjava me, sa druge strane, da li ćemo imati električnu eneriju tokom zime, a gas ćemo imati, samo je bilo pitanje po kojoj ceni”, rekao je Radosavljević za N1

Radosavljević naglašava da će energetske krize u periodu pred nama svakako biti i da smo ovih dana svedoci na dnevnom nivou kretanja cene nafte i da ona varira od danas do sutra. Ogromna je neizvesnost na tržištu i ona povlači visoke cene i neizvesno je u kom pravcu će one ići i da li će biti energenata, kaže profesor za N1 Studio Live.

„Ukrajina je samo pogurala tu krizu, i kovid je pogurao krizu“, rekao je profesor i podsetio da je u svetu poslednjih 10 godina na delu energetska tranzicija prelaska na obnovljive izvore energije i da će ona sada samo biti ubrzana. Ako se ne prilagodite toj tranziciji, kao u našem slučaju, ona izaziva i povećanje cena.

Predsednik Srbije u subotu je nagovestio kolika bi mogla biti cena za hiljadu kubika gasa – od 310 do 408 dolara, umesto dosadašnjih 270, a trebalo bi da se ta cena formira na osnovu cene nafte i da zavisi od cena na svetskom tržištu. Upitan kakav je ovaj sporazum za Srbiju u perspektivi, Radosavljević navodi da ti međudržavni ugovori nikada nisu javni i ne znamo koliko u stvari košta energent. “Nikada se nije kupovao gas na tržištu, uvek su bili u pitanju politički odnosi”, kaže.

Ukazuje da se ne zna po kojoj ceni će se kupovati dodatna količina gasa koja će nama biti potrebna u narednim godinama, jer je reč o trogodišnjem aranžmanu sa Rusijom.

“Mislim da je u ovom trenutku Mađarska dobro prepoznala da je bitnije da imate stabilan izvor energije nego koja će biti cena”, rekao je Radosvaljević i dodao da je ugovor od 15 godina koji je ta zemlja napravila sa Rusijom daleko bolji, jer nas ponovo, za dve i po godine, očekuju isti pregovori a ne znamo kakva će situacija tada biti.

“Uslove koje smo dobili su tu, ne možemo mnogo da utičemo na njih”, rekao je profesor i dodao da Srbija nije pravila alternative poslednjih 10 godina i to je cena koju plaćamo. Podsetio je da nismo prihvatili ponudu da se priključimo Aleksandropolisu, terminalu u Grčkoj. Da jesmo,  mi bi sada bili mnogo mirniji i imali više stepeni sigurnosti u pregovorima s Rusijom, kaže Radosavljević.

Povodom informacije da se Evropska unija usaglasila oko šestog paketa sankcija Rusiji koji se, između ostalog odnosi na uvoz ruske nafte, Radosavljević kaže da je za njega ovo prvi ozbiljan paket sankcija koji direktno pogađa Rusiju. Rusija, prema njegovim rečima, izvozi oko 2,7 miliona barela dnevno u Evropu i to je oko 60 posto ukupnog ruskog izvoza. Od toga, dodaje, oko milion barela ide cevovodima što znači da dve trećine nafte neće ići.

“Pored nafte, tu su i produkti – derivati, dizel…Pretpostavljam da će i to stati. Nisam video tekst sankcija, ali saopštenje Evropske komisije je da se izuzetak odnosi samo na sirovu naftu”, kaže.

“U celom paketu moja procena je da će Rusija gubiti najmanje između deset i dvadeset milijardi godišnje na prodaju sirove nafte”, rekao je profesor i ocenio da će Rusija deo gubitka da nadoknadi tako što će je prodavati na istoku – deo Kini, a deo Indiji. U svetu se, podseća, vrši veliki pritisak na Indiju da to ne čini, pa će sigurno najveći deo nafte ići prema Kini.

Na pitanje kako će se ova konkretna situacija odraziti na našu zemlju, on podseća da je NIS još od 2014.godine pod sankcijama, te da je prvi paket sankcija je pogodio indirektno i NIS u smislu mogućnosti da se na finansijskom tržištu zaduži i da kupi određenu vrstu roba. Zato su se, kako objašnjava, oni zaduživali na evropskom tržištu i kupovali nerusku robu, pa su se u nekom periodu diversifikovali i počeli da uvoze.

“U tom smislu zabrana uvoza ruske nafte neće u velikoj meri uticati na rad naše rafinerije”, kaže.

“Zahtevi radnika Fijata na mestu”

Povodom zahteva koje su sindikati Fijata uputili vladi povodom loše situacije u fabrici on je rekao da su ti zahtevi na mestu i realni. “Mislim da smo ovde svi taoci problema i da rešavamo posledicu, a ne uzrok – a uzrok je napuštanje Fijata od strane investitora na određeni rok”, rekao je Radosavljević

On ocenjuje i da se se država suštinski nije bavila 10 godina problemima u firmi u kojoj ima deo vlasništva, a da je ugovoru bilo navedeno da će se posle nekog vremena razgovarati o proizvodnji drugog modela. Model automobila koji se tamo proizvodi – za njim tražnja ne postoji 4, 5, 6 godina, rekao je profesor i dodao da se “išlo prema tihom gašenju fabrike”. “I sada rešavamo posledice koje su tu, nadam se da će država imati sluha za zahteve radnika, jer su Fijat i Kragujevac podigli taj deo Srbije. Postavlja se pitanje šta je sa tom perspektivom”, kaže.

Ocenio je da ako investitor ne želi da se vrati u tu fabriku, treba da počne da razgovara sa drugim potencijalnim investitorima.

“Nadam se da će vlada rešiti situaciju u korist radnika. Vlada se kao suvlasnik nije bavila strateškom budućnošću fabrike i sada pokušava da to reši da radnici ne bi protetstovali i ostali na ulici”, rekao je Radosavljević.

On je naglasio da su četiri mogućnosti koje su predložili sindikati dobro identifikovale problem, koji nije samo problem 3.000 radnika u Fijatu, već obuhvata i čitavu Šumadiju.

N1 Beograd

izvor: https://rs.n1info.com/biznis/radosavljevic-bice-energetske-krize-brine-me-da-li-cemo-imati-struje-na-zimu/

SLOBODNA VOJVODINA

Direktorima stigao nalog da popišu prosvetare koji su bili na protestima: “Sraman zahtev”

Direktore osnovnih i srednjih škola sačekalo je pismo ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović u kome ih upozorava na propuste koje su načinili u vezi sa štrajkom prosvetnih radnika

Published

on

By

Dopis se juče popodne pojavio na društvenim mrežama, u grupama koje okupljaju zaposlene u školama, deljen je i u direktorskim viber grupama, ali je više beogradskih direktora osnovnih i srednjih škola potvrdilo Danasu da je dopis stigao.

U razgovorima sa više direktora beogradskom listu je potvrđeno da je škole obilazila prosvetna inspekcija koja je od direktora tražila podatke o načinu realizacije štrajka, da li je sindikat valjano obavestio upravu o tome, da li je sindikat legitiman…

Jedan direktor kaže da su dan pre štrajka morali da popune tabelu o tome koliko će zaposlenih štrajkovati 16. septembra, pa pretpostavlja da je dopis Ministarstva prosvete pod nazivom “Postupanje direktora škola u situacijama obustave rada u školi” usledio nakon što je inspekcija uočila da se prijavljeno i stvarno stanje razlikuju.

U vezi sa obustavom rada škola koja je realizovana danas, 16. septembra 2024. godine, ukazujemo na propuste direktora škola koji se odnose na najavu obustave rada i obaveštavanje roditelja/drugih zakonskih zastupnika i Ministarstva prosvete o organizaciji rada škola kada nema nastave“, piše u dopisu.

Dodaje se da je Ministarstvo prosvete od direktora škola zatražilo precizne, proverene podatke o broju nastavnika koji su obustavili rad, ali je utvrđeno da značajan broj podataka ne odgovara činjeničnom stanju u školama.

Od direktora se očekuje objektivno izveštavanje u vezi sa obustavom rada i svim drugim pitanjima od značaja za rad škola. Takođe, direktori se obavezuju da uvek vode evidenciju o nastavnicima koji su obustavili rad“, stoji u dopisu Ministarstva

Nadležni su upozorili direktore škole da nije dozvoljeno obaveštavanje roditelja, kao i učenika, o tome da učenici ne treba da dođu u školu kada nastavnici obustavljaju rad.

Ova postupanja su neprihvatljiva, jer su odluke o načinu sindikalne borbe regulisane zakonom. U vezi sa navedenim, upozoravamo direktore škola na neophodnost kontrole komunikacije sa roditeljima učenika o pitanjima koja se tiču organizacije rada škole, posebno kada se u pozivima koje potpisuje kolektiv, pozivaju i roditelji da učestvuju u protestima. Od direktora škola se očekuje da organizuju bezbedan boravak učenika u školi u kojoj su nastavnici obustavili rad“, stoji u dopisu.

Ministarstvo je ovim razljutilo rukovodice obrazovnih ustanova koji se pitaju da li je trebalo da prećute da juče neće biti nastave, a da učenici dođu u školu i da se odmah vrate kući, jer tamo gde je većina kolektiva štrajkovala nije bilo moguće organizovati nastavu. Posebno im smeta ton dopisa u kome ih prosvetna vlast na više mesta upozorava, jer, kako kažu, oni su činovnici države i postupaju kako Ministarstvo od njih zahteva.

Kako piše Danas, za sada direktorima nije rečeno hoće li biti sankcija za zaposlene koji su učestvovali u jučerašnjem štrajku.

Inače, Ministarstvo je juče saopštilo da je od ukupno 1.294 osnovne škole, nastavu obustavilo do 30 odsto nastavnika u 133 škole, u 97 škola nastavu nije držalo od 30 do 70 odsto nastavnika, a u 444 osnovne škole nastavu je obustavilo više od 70 odsto nastavnika. Časovi su bili skraćeni u 339 osnovnih škola.

Od ukupno 478 srednjih škola, u 69 srednjih škola nastavu je obustavilo do 30 odsto nastavnika, u 40 škola nastavu nije držalo od 30 do 70 odsto nastavnika, dok je u 173 srednje škole nastavu obustavilo više od 70 odsto nastavnika. Časovi su bili skraćeni u 125 srednjih škola.

POKS: Sraman zahtev

Pokret obnove Kraljevine Srbije ocenjuje kao sraman dopis koji je stigao direktorima škola “u cilju zastrašivanja učesnika protesta”, a u kome se traži popis onih koji su učestvovali u protestima.

Potpredsednik POKS-a i poslanik Vladimir Đorđević je u saopštenju naveo da je beogradski park Manjež, u kome je juče održan protest, “bio simbol zdravomislećih i hrabrih prosvetnih radnika koje režim na čelu sa Slavicom Đukić Dejanović, pokušava da zastraši oprobanom metodom popisa svih koji su ustali protiv nakaradnog sistema, u kom je prosvetarima oduzeto dostojanstvo, a kvalitet života doveden do ruba siromaštva”.

Umesto da se bori protiv degradiranog položaja nastavnika i srozavanja važnosti obrazovanja, ministarka Dejanović se izgleda zalaže da se škole još više obesmisle, diplome i dalje kupuju kao krompir na pijaci, a doktorati plagiraju. Dopis koji je stigao direktorima osnovnih i srednjih škola u cilju zastrašivanja mislećih, više je nego sraman“, naveo je Đorđević.

On je dodao da ministarka prosvete “očigledno ne shvata zahteve prosvetnih radnika koji dostojanstveno traže samo ono što im pripada i što bi im u svakoj uređenoj zemlji i sledovalo”, već da umesto toga “zahteva spisak onih koji se protive nametnutom sistemu”.

izvor: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/387751/Direktorima-stigao-nalog-da-popisu-prosvetare-koji-su-bili-na-protestima-Sraman-zahtev.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – VOJVOĐANI traže od gradonačelnika Zrenjanina sednicu skupštine o Linglongu

Odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina uputila je danas zahtev zrenjaninskom gradonačelniku Simi Salapuri da inicira održavanje sednice gradske skupštine o radu fabrike guma „Linglong“

Published

on

By

Dopis prenosimo u celosti.

Republika Srbija
Autonomna Pokrajina Vojvodina
Grad Zrenjanin
Gradonačelnik

U skladu sa članom 62. Poslovnika o radu Skupštine grada Zrenjanina podnosimo:

ZAHTEV

da iskoristite svoja poslovnička ovlašćenja i inicirate održavanje sednice gradske skupštine na temu rada kineske fabrike guma Linglong.

OBRAZLOŽENJE

Odbornici Skupštine grada Zrenjanina imaju pravo da budu upoznati sa svim detaljima izgradnje fabrike Linglong, potrebnim građevinskim dozvolama, poštovanju ekoloških propisa, mogućem zagađenju vazduha, vode i zemlje, te poštovanju prava zaposlenih.

U Zrenjaninu, 17.9.2024. godine.

Odbornička grupa
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/lsv-vojvodjani-traze-od-gradonacelnika-zrenjanina-sednicu-skupstine-o-linglongu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Koliko je bilo uzoraka sa nematodama u novosadskoj vodi: Objavljen izveštaj Instituta

Grad Novi Sad objavio je javno Izveštaj Instituta za javno zdravlje Vojvodine o zdravstvenoj ispravnosti vode tokom avgusta 2024. godine.

Published

on

By

Kako se navodi u saopštenju grada, Izveštaj sadrži “sve relevantne podatke i na nedvosmislen i transparentan način pruža uvid u sve parametre ispravnosti novosadske vode za piće”.

“Novi Sad će nastaviti transparentno, javno i nedvosmisleno da komunicira sa svim relevantnim javnostima, raspolažući isključivo zvaničnim i proverenim informacijama”, saopštila je gradska vlast.

Kako piše u Izveštaju, tokom avgusta uzorkovano je 558 uzorka vode za piće, različitog obima, za utvrđivanje zdravstvene ispravnosti. Voda je uzorkovana iz javnog vodovoda na teritoriji Novog Sada, Petrovaradina, Stepanovićeva, Futoga, Kovilja, Sremskih Karlovaca, Sremske Kamenice, Ledinaca, Veternika, Čeneja, Bukovca, Kisača, Rumenke, Kaća i Budisave.

Analizom je utvrđena zdravstvena ispravnost 88,35 odsto uzoraka. Mikrobiološka ispravnost je utvrđena u 89,25 odsto, a fizičko-hemijska u 98,92 odsto kontrolisanih uzoraka.

“Uzroci zdravstvene neispravnosti 11,65 odsto kontrolisanih uzoraka vode za piće iz javnog vodovoda na teritoriji Grada Novog Sada i naselja tokom avgusta 2024. godine su mikrobiološka neispravnost 59 uzoraka, fizičko-hemijska neispravnost pet uzoraka i mikrobiološko-fizičko-hemijska neispravnost jednog uzorka”, piše u Izveštaju.

U ukupno 60 uzoraka (10,57 odsto) utvrđeno je prisustvo nematoda, dok je u 47 uzoraka (8,42 odsto) bilo bakterije Pseudomonas aeruginosa. 

U malom procentu uzoraka (ispod dva odsto), utvrđeno je povećano prisustvo zooplanktona, mangana, gvožđa i slobodnog rezidualnog hlora.

Na osnovu rezultata analiza Institut za javno zdravlje Vojvodine zaključuje da u prečišćenoj vodi za piće iz javnog vodovoda ne postoji direktna pretnja po zdravlje ljudi. 

“Prema savremenim stručnim i međunarodno priznatim saznanjima, nematode nemaju direktan uticaj na zdravlje, ali njihovo prisustvo može da uzrokuje promenu izgleda, mirisa i ukusa vode, kada se ne preporučuje za piće, odnosno kada potrošač ima pravo da odbije da koristi senzorno izmenjenu vodu za piće”, zaključuje se u Izveštaju.

Podsetimo, u Gradskoj kući je u petak, 13. septembra, organizovana konferencija za medije na kojoj su govorili gradonačelnik Đurić, v. d. direktorke Instituta za javno zdravlje Vojvodine dr Milene Tabaković, te načelnika Centra za higijenu i humanu ekonologiju Instituta prof. dr Sanja Bijelović.

Ova konferencija je organizovana nakon što se na društvenim mrežama pojavilo mišljenje Instituta vezano za jedan analiziran uzorak koji je na analizu dao građanin.

Navodi o neispravnosti vode u Novom Sadu počeli su pre skoro mesec dana, kada je objavljeno da su u nekim uzorcima pronađene nematode, odnosno valjkasti crvi. 

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/387774/Koliko-je-bilo-uzoraka-sa-nematodama-u-novosadskoj-vodi-Objavljen-izvestaj-Instituta.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Opozicija u Novom Sadu zahteva osnivanje komisije u vezi afere „valjkasti crvi“

Sve opozicione odborničke grupe u Skupštini Novog Sada zahtevaju hitno sazivanje sednice Skupštine grada na kojoj bi se osnovala komisija za utvrđivanje činjeničnog stanja u vezi afere “valjkasti crvi” i za donošenje mera koje bi poboljšale kvalitet vodosnabdevanja u Novom Sadu

Published

on

By

Novosadska opozicija smatra da je formiranje komisije potrebno zbog toga, kako bi se povratilo poverenje građana u ispravnost vodosnabdevanja u glavnom gradu Vojvodine.
Komisija bi imala 11 članova, a sastojala bi se od odbornika Skupštine grada Novog Sada i stručnjaka iz oblasti virusologije, epidemiologije, higijene i ljudi koji se bave ispitivanjem kvaliteta vode.

„Komisija ima zadatak da ispita sve činjenice u vezi sa vodosnabdevanjem u avgustu 2024. godine, kao i dešavanja koja su usledila nakon toga. Ovo telo će biti zaduženo da sačini izveštaj u vezi sa tim rezultatima i da predloži mere za ozdravljenje sistema, koji je u krizi“, izjavio je Odbornik Demokratske stranke u skupštini grada Novog Sada Veljko Krstonošić.

Grupa koju bi činili eksperti i odbornici Skupštine Novog Sada je potrebna i zbog toga jer su odgovorni za vodosnabdevanje u gradu želeli da prećute, odnosno da ne informišu građane o kvalitetu pijaće vode u Novom Sadu, rekao je Veljko Krstonošić i dodao da je JKP „Vodovod i kanalizacija“ nastavilo bez obaveštenja javnosti da isporučuje vodu, koja je prema njihovim saznanjima bila neispravna.

On je napomenuo da je zahtev opozicije za sazivanje hitne sednice predat prema statutu grada Novog Sada i prema poslovniku skupštine grada Novog Sada, tako da ne postoji ni jedan pravno-tehnički problem da se hitna sednica sazove.

Opozicioni odbornik u Skupštini Novog Sada ocenjuje da je za neobaveštavanje građana pored rukovodioca JKP „Vodovod i kanalizacija“ odgovorna i Gradska uprava za komunalne delatnosti kao i ljudi, koji su u tom periodu vodili Grad u tehničkom mandatu.

Veljko Krstonišić smatra da vlast u Novom Sadu obmanjuje građane iz svojih ličnih interesa.

Podsetimo, ovo je već drugi put da opozicioni odbornici u Skupštini grada Novog Sada traže sazivanje hitne sednice. U avgustu je predsednica Skupštine grada Novog Sada Dina Vučinić odbila zahtev opozicije za sazivanje hitne sednice u vezi sa situacijom pijaće vode u Novom Sadu jer, kako je rekla, zahtev nije mogao biti ispunjen, pošto su opozicioni odbornici tada tražili i smenu gradonačelnika na sednici, što je prema tumačenju predsednice Skupštine bilo pravno nemoguće, zato što je Milan Đurić tada bio u statusu vršioca dužnosti gradonačelnika.

izvor: https://n1info.rs/vesti/opozicija-u-novom-sadu-zahteva-osnivanje-komisije-u-vezi-afere-valjkasti-crvi/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – VOJVOĐANI podržava štrajk prosvetnih radnika

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pruža podršku prosvetnim radnicima koji danas organizuju štrajk upozorenja i protestne skupove širom Vojvodine i Srbije.

Published

on

By

Vlast nije ispunila niti jedno obećanje dato prosvetnim radnicima. Čak nisu ispoštovali ni dokument o položaju prosvetnih radnika koji su sami pisali.

To se odnosi na zarade, ali i na obećanje premijera Miloša Vučevića da će Vlada i Narodna skupština usvojiti izmene Krivičnog zakona, kojima će i prosvetni radnici dobiti status službenog lica.

Nedopustivo je da status naše prosvete bude na marginama, a da vlast širi svoj populizam, novac troši na militarizaciju društva, a obrazovni sistem u potpunosti zanemaruje.

U školama padaju plafoni na učenike, kada je toplo nema klima, a kada je hladno grejanje je loše.

Pozivamo sve građane Srbije da podrže borbu prosvetara. Veliki Dositej Obradović nam je još pre više od dva veka govorio: „Knjige, braćo moja, knjige, a ne zvona i praporce“.

izvor: https://vojvodjani.rs/lsv-vojvodjani-podrzava-strajk-prosvetnih-radnika-2/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Autonomija mrtvo slovo na papiru: Budžet Vojvodine godinama manji od Ustavom propisanog

Vojvođanski budžet ove godine iznosiće oko pet odsto onog republičkog. Iako je svaki iznos ispod sedam odsto protivustavan, niti se bune vojvođanske vlasti, niti se oglašava Ustavni sud. Koje su sve ustavne i zakonske norme prekršene i da li autonomija mrtvo slovo na papiru u najvišem pravnom aktu zemlje?

Published

on

By

Republika Srbija je država zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, vođena načelima građanske demokratije, ljudskim pravima i evropskim vrednostima. Tako barem piše u Ustavu, koji takođe definiše Srbiju i kao državu sa dve autonomne pokrajine – Kosovom i Vojvodinom. Vrlo jasno je predviđeno i njihovo finansiranje.

U Ustavu piše da „budžet autonomne pokrajine Vojvodine iznosi najmanje sedam odsto u odnosu na budžet Republike Srbije“.

Od kako je ustav stupio na snagu, vojvođanska kasa retko je bila napunjena ustavom garantovanim iznosom. Ove godine, na primer, iznosi oko pet odsto. Zbog redovnog zakidanja pokrajinskog budžeta, aktivisti Lige socijaldemokrata Vojvodine su 2016. protestovali u Beogradu i Ustavnom sudu podneli inicijativu za ocenu ustavnosti dela Zakona o budžetskom sistemu i Zakona o budžetu Srbije.

Na jednostavna pitanja – da li je rešenje doneto i zašto nakon osam godina nije, odgovor od Ustavnog suda nismo dobili ni nakon petnaest dana od podnošenja zvaničnog zahteva. Institucija koja bi trebalo da brani najviši pravni akt u Srbiji, tako nije postupila ni u skladu sa onim nižim, zvanim još i Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja.

U Ligi socijaldemokrata Vojvodine kažu da odgovor nisu ni očekivali.

„U Srbiji, nažalost, ne postoje nezavisne institucije, a da je Ustavni sud nezavisna institucija kao što bi trebalo da bude, on bi morao da donese odluku da od 31. decembra 2008. godine svaka Vlada Republike Srbije i svaki saziv Narodne skupštine je kršio ustav nedonošenjem zakona o finansiranju Vojvodine i zakona o nadležnostima Vojvodine“, kaže Bojan Kostreš, predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine

Vojvođanske vlasti redovno su se žalile na mršavljenje pokrajinske kase, sve do 2016. godine, kada je kormilo u Banovini preuzela Srpska napredna stranka. Od tad – muk. Ni to ne čudi vojvođansku opoziciju koja kaže „zašto bi se oni koji su se celu političku karijeru zalagali za ukidanje Vojvodine sada borili za nju?“ A nešto, kažu, ima i do novca.

„Bahata, nesposobna naprednjačko-radikalsko-socijalistička vlast ne želi o tome da razgovara, jer kad bi o tome razgovarali morali bi da podnesu račune gde se pare troše. A to je ono što njih boli“, kaže Kostreš.

Srbija je tako ostala država sa dve pokrajine, u jednu od kojih novac neće da šalje, a u drugu – ne može jer su zabranjene transakcije u dinarima. Ali ipak, predstavnici vlasti se hvale kako izdvajaju novac za Kosovo.

„Ako je tačno ono što tvrdi predsednik Srbije, da se svake godine iz republičkog budžeta odvaja oko 800 miliona evra za finansiranje svih državnih funkcija na severu Kosova, ispada da je budžet Kosova isti kao budžet Vojvodine, jer je on za ovu godinu oko 815 miliona evra. Samo je pitanje gde taj novac za Kosovo završava. Kada bi se on podelio svakom pojedincu, svaki Srbin sa Kosova bi dobio oko 8.000 evra godišnje. Nisam siguran da je do njih stiglo i osamdeset evra, ali je taj novac negde završio“, kaže Milan Ćulibrk, urednik u nedeljniku „Radar“.

Zvanično, najveći deo para ostaje u glavnom gradu. Prosečna plata u beogradskom regionu u prvih šest meseci ove godine za trećinu su veće od prosečne plate u Vojvodini.

(N1)

izvor: https://n1info.rs/vesti/autonomija-mrtvo-slovo-na-papiru-budzet-vojvodine-godinama-manji-od-ustavom-propisanog/

Continue Reading

Trending