Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Povlačenje SAD i NATO iz Avganistana razlog za zabrinutost Rusije, Kine i Indije

Published

on

Piše: Vlatko Sekulović

Povlačenje međunarodnih vojnih jedinica, predvođenih SAD, omogućilo je talibanima da ponovo preuzmu vlast nad Avganistanom, uvodeći društveni i politički sistem zasnovan na verskom fundamentalizmu. Sovjetski Savez je februara 1989. godine povukao svoje jedinice iz ove centralnoazijske države, nakon devet godina rata, a 1992. godine dolazi do sloma socijalističkog režima Nadžibulaha i preuzimanja vlasti od strane mudžahedina, preteča talibana. U Avganistanu je verski fundamentalizam, u razmaku od tridesetak godina, uspeo da nadvlada dve velike ideologije Zapada, socijalizam i liberalizam, oličenih u SSSR-u i SAD, nametajući svoj sistem smisla i vrednosti koji se može svesti na prezir prema univerzalnim ljudskim pravima i slobodama onako kako su ih Ujedinjene nacije kodifikovale nakon Drugog svetskog rata.

Jednakost ljudi, bez obzira na veru ili pol, u talibanskom i mudžahedinskom svetu jednostavno ne postoji. Superiornost jedne grupe ljudskih bića nad drugom zasnovana je na fundamentalističkom pristupu veri i religiji. Nevernik je niže biće od vernika, a žena od muškarca, što je normativizovano i institucionalizovano primenom talibanske interpretacije šerijatskog prava. Etničke ili rasne razlike nominalno ne postoje, ali u kulturi nasilja i netolerancije, svako lično svojstvo postaje bitno i može biti razlog dehumanizacije drugog i drugačijeg.

Vlatko Sekulović

Svojevremeno su mudžahedini prikazivani kao borci za slobodu i uživali svesrdnu podršku SAD i Pakistana u njihovoj borbi protiv socijalističkog režima i njegovih sovjetskih saveznika, o čemu svedoči film „Tajni rat Čarlija Vilsona“. U borbi protiv arhineprijatelja, „Carstva zla“, SSSR-a, evangelistička desnica u SAD je uspela da izdejstvuje povećanje vojne i svake druge pomoći mudžahedinima koji su jedini vodili oružanu borbu protiv Sovjetskog Saveza i socijalizma u okvirima Hladnog rata. Iscrpljujuća devetogodišnja vojna intervencija je među glavnim faktorima koji su doveli do gubitka poverenja u socijalističku ideologiju i munjevitog raspada Sovjetskog Saveza i Istočnoevropskog bloka. Ipak, Nadžibulahov režim, koji je spram islamističkog bio oličenje poštovanja ljudskih prava i sloboda,  uspeo je da se održi još tri godine, kada je Avganistan preuzela mudžahedinska koalicija.

Ovaj savez etnički raznorodnih „boraca za slobodu“ uspeo je u kratkom roku po preuzimanju vlasti da uništi svaki smisao avganistanskog društva, o čemu potresno svedoče dela Haleda Hoseinija, te je dolazak talibana 1996. godine, doživljen kao svojevrsni preporod i uspostavljanje kakvog-takvog sistema, makar i na fundamentalističkim šerijatskim osnovama studenata teologije. Munjevito su talibani uspeli da zgroze čitav civilizovani svet uništavanjem kulturnih spomenika, svođenjem žena na svojinu muškaraca, a muškaraca na oruđa vere i Alaha. Velike sile, SAD, EU, Kina i Rusija su sa nezainteresovanošću pratile ovo potonuće civilizacije, sve dok, u skladu sa svojim konceptom dar-al-harba, potčinjavanja nevernika, islamski verski fundamentalisti organizovani u Al-Quedu nisu udarili u samo srce neverničkog sveta, SAD, 11. septembra 2001. godine. Brzom reakcijom, uz podršku UN, uključujući i Kinu i Rusiju, Amerikanci, uz sadejstvo bivših saveznika iz vremena borbe protiv Sovjeta, su za samo tri meseca srušili talibanski režim i uspostavili novi sistem vlasti. U narednih dvadeset godina ideološka osnova izgradnje novog sistema bila je u skladu sa Poveljom UN: poštovanje ljudskih prava i sloboda, demokratsko državno uređenje i razvoj tržišne ekonomije.

Međutim, dolaskom Trampa 2017. godine, politika SAD na globalnom planu se menja, državni egoizam i izolacionizma, zamenjuju multilateralizam i zalaganje za poštovanjem i zaštitom ljudskih prava i sloboda koje su u temelju poretka uspostavljenog nakon katastrofe Drugog svetskog rata koju je izazvala jedna druga ideologija zasnovana na nejednakosti ljudskih bića, nacionalizam. Tramp, u skladu sa svojom sebičnom ideologijom u kratkom roku destabilizuje NATO, slabi EU podrškom Bregzitu i raznim suverenističkim pokretima, te povlači SAD iz međunarodnih sporazuma o klimatskim promenama. General Matis 2019. godine daje ostavku na mesto ministra odbrane SAD usled neslaganja sa Trampovom odlukom o povlačenju iz Sirije. Istovremeno, Tramp započinje pregovore sa talibanima, te februara 2020. godine postiže dogovor o povlačenju jedinica SAD iz Avganistana, u zamenu za obećanje da talibani neće dozvoliti da se avganistanska teritorija koristi za napade na druge države. Trampovski rezon je veoma jednostavan: u svetu bez savezništava, gde je svaka država prepuštena samoj sebi, u poretku gde jači vladaju nad slabijima, SAD će kao najjača država moći nesmetano i bez ograničenja da ostvaruje isključivo svoje interese.

Takva logika savršeno odgovara talibanima, a njihova obećanja su obmane međunarodne javnosti koje trampovska administracija svesno podržava. Naime, talibansko obećanje je u neskladu sa njihovom fundamentalističkom vizijom sveta podeljenog na „kuću mira“, „carstvo mira“, dar-al-islam i dar-al-harba, „carstvo rata“, kako navodi Kisindžer. Ova fundamentalistička ideologija podele sveta na carstvo vernika i nevernika, podrazumeva sukob sa čitavim ne-talibanskim svetom, jer takva „pax talibana“, fundamentalistički sistem smisla i vrednosti, mora biti nametnuta celom svetu.

Međutim, u trampovskom egoističnom i  kratkovidom pogledu na svet takva pretnja može biti i od koristi u kontekstu sukoba sa Rusijom i Kinom. Naime, neposredni ciljevi talibana čak i nisu SAD, koje se nalaze daleko, već zemlje koje su u neposrednoj blizini, Tadžikistan, Turkmenistan i Uzbekistan. Sve pobrojane zemlje, prema shvatanju verskih fundamentalista pogodne su za priključenje islamističkim emiratima i kalifatima, imajući u vidu da su etnički i verski vezane za Avganistan. Međutim, ove zemlje su i u tzv. „prvom“ prstenu bezbednosti Rusije, dakle saveznici od prioritetnog značaja za zaštitu samih ruskih granica i njenog društvenog uređenja, koje talibani doživljavaju kao zločinačku neverničku kombinaciju komunizma, liberalizma i pravoslavlja.

U tom smislu sigurno da je sila koja je sa najvećom zebnjom dočekala povlačenje NATO snaga iz Avganistana upravo Rusija, najposle i intervencija Sovjetskog Saveza bila je uzrokovana i sprečavanjem prelivanja verskog fundamentalizma na sovjetsku teritoriju. Pritisak na njene saveznike će neminovno rasti, te će Rusija morati da se dodatno iscrpljuje angažujući vojne, ekonomske i političke efektive kako bi održala društvena uređenja i sistem vlasti u ovim zemljama koji ne predstavljaju ideološku, pa samim tim ni bezbedonosnu pretnju po njene vlastite građane.

Kina, koja se već suočava sa problemima vezanim za položaj muslimanskih Ujgura, kao i Indija sa stalnom pretnjom u Kašmiru, sigurno ne mogu biti zadovoljne povlačenjem SAD i NATO, koje su punih dvadeset godina držale pod kontrolom avganistanske islamiste uz nekoliko hiljada poginulih vojnika i ogromnim ekonomskim izdacima. Kinesko rukovodstvo posebno ne može prenebegnuti činjenicu da su za talibane komunisti jednostavno zločinci koje treba obesiti, kao što su to uradili sa Nadžibulahom.  Na međunarodnom planu povratak talibana u Kabul osokoliće sve one islamističke grupe koje sanjaju uspostavljanje dar-al-islama, poput ISIS-a, ali ne samo njih. Talibanski pogled na svet, samo sa drugačijom ključnom vrednošću, je brat blizanac ideologijama nacionalizma, belog suprematizma i rasizma, a brat od tetke raznim suverenističkim pokretima. U tom smislu i ne čudi zluradost, pa i oduševljenje, koje je izazvalo povlačenje SAD iz Avganistana, kod srpskih i drugih nacionalista. Nacionalisti već vide kao izglednu mogućnost povlačenje SAD iz Evrope, uključujući i BIH i Kosovo, samo ako se Tramp ili neko sličan njemu, vrati. To bi im otvorilo put za realizaciju njihovih ciljeva o tzv. „Evropi nacija“ koja bi neminovno izazvala stare-nove sukobe za teritorije, a zajednička borba protiv univerzalnih problema zagađenja, klimatskih promena, terorizma ili organizovanog kriminala postala bi iluzija. Svaka država pod nacionalistima bi branila svoje zagađivače, teroriste i mafijaše ako je to opravdano u borbi za teritorije, kao što se to već i desilo na jugoslovenskom prostoru krajem prošlog veka.

Suverenisti po Evropi liju krokodilske suze nad narodima Avganistana koji je prepušten na milost i nemilost talibana, smišljeno prenebegavajući činjenicu da je njihov američki patron, Tramp, najodgovorniji za ponovni uspon fundamentalista, te spinuju odgovornost na Bajdena. Sadašnjem američkom predsedniku se može zameriti da tu odluku prethodne administracije nije promenio, ali izgleda da je bilo prekasno sa vojnog aspekta i neizdrživo sa stanovišta ljudskih žrtava i ekonomskih izdataka koje bi Amerikanci morali da podnesu.

Euforija talibansko-nacionalističko-suprematističkih snaga, ukazuje da se moderni svet i progresivne političke snage nalaze pred ozbiljnim izazovom naleta ideologija zasnovanih na nejednakosti ljudskih bića, sličan onom do kog je doveo uspon  nacionalizma u Italiji, Nemačkoj i Japanu u XX veku. Ideologija ljudskih prava i sloboda je suočena sa osporavanjem na više frontova, a parlamentarna demokratija, kao njen najviši izraz, je krhkija nego što to izgleda na prvi pogled i može nestati preko noći. Političke snage verskog fundamentalizma, nacionalizma ili suprematizma, lako će naći zajednički jezik u cilju ukidanja i ograničenja ljudskih prava i sloboda, posebno žena, sa ciljem da vrate celokupno  čovečanstvo u hobsovsko stanje sukoba, u kom će vladati neograničeno pravo jačeg.

aktuelno.me

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

SLOBODNA VOJVODINA

Žandarm tvrdi da je više „zvučnih topova“ bilo raspoređeno u subotu na protestu

Žandarm je izjavio da je 15. marta tokom velikog protesta bilo raspoređeno više “zvučnih topova”.

Published

on

By

Žandarm koji je bio angažovan tokom protesta, a koji je ispričao za Danas da je tokom protesta bilo raspoređeno više topova, kaže da je jedan od njih stajao iza Narodne skupštine.

„Uređaj je bio montiran na haubi našeg vozila ‘Defender’ koga mi kolokvijalno zovemo „indijanac“. To je defender koji nema krov. Pored njega je bio ‘operater’ koji je zadužen za rukovanje ovim uređajem. Osim ovog vozila, levo od njega je bilo parkirano isto vozilo sa istim takvim uređajem. Objašnjeno nam je da će ovaj uređaj biti aktiviran ako bude bilo potrebe, kao i kako da se ponašamo ukoliko dođe do aktivacije“, priča žandarm za Danas.

Kaže da u tom trenutku nije bio jedini koji se nalazio pored ovog vozila, već da je tu bio čitav vod Žandarmerije.

„Vozilo je bilo sakriveno i nije moglo da se vidi od ograde kojom je Skupština opasana zbog građevinskih radova. Ovaj uređaj na kraju nije upotrebljen. Međutim, ovih uređaja je bilo više i bili su raspoređeni na različitim lokacijama. Rečeno nam je da postoje i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozilima“, kaže žandarm.

On navodi da svaki odred Žandarmerije (Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Niš) ima po dva ovakva uređaja i da se to uopšte do sada nije ni krilo od pripadnika Žandarmerije, ali da do sada nikada nisu izvoženi van baze, sve do protesta, prenosi Danas.

„Rečeno nam je i da je jedan uređaj postavljen u ili pored predsedništva, kao i da su traktori koji su parkirani oko Pionirskog parka, postavljeni upravo kako bi odbili udar topa ukoliko bi top bio upotrebljen, jer su u parku bili i naši ljudi“, kaže on.

Što se tiče događaja u Kralja Milana gde je, po izjavama mnogih upotrebljeno ovo oružje, on kaže da ne zna odakle je to moglo biti ispaljeno, jer se nalazio kod Skupštine.

Naš izvor nam je pre dva dana rekao i da su ta vozila u garažama kao i da će pokušati da ih slika.

„Nisam uspeo jer je ta garaža trenutno zaključana“, kaže žandarm.

On naglašava da je za ova vozila tog dana znao veliki broj pripadnika Žandarmerije.

izvor: https://n1info.rs/vesti/danas-zandarm-tvrdi-da-je-vise-zvucnih-topova-bilo-rasporedjeno-u-subotu-na-protestu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Vučić od Srbije pravi balkansku Belorusiju

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš osudio je privođenje predsednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsednika DPS-a, dr Ivana Vukovića od strane pripadnika BIA

Published

on

By

“Takvim svojim postupkom režim Aleksandra Vučića je dodatno narušio odnose Srbije i Crne Gore i još jednom se potvrdio kao ključni faktor destabilizacije Zapadnog Balkana”, naveo je Kostreš u saopštenju.

On je ocenio i da je “protivzakonitim privođenjem” prof. Vukovića i njegovom deportacijom iz Srbije, odlazeći SNS režim pokazao “ogromnu paniku i spremnost na kriminalne i represivne mere” u cilju očuvanja vlasti.

“Pozivam Aleksandra Vučića da od Srbije ne pravi balkansku Belorusiju, jer mu nećemo dopustiti da bude srpski Lukašenko”, poručio je Kostreš. 

Podsetio je da je Vuković kao profesor Fakulteta političkih nauka, tokom svog privatnog boravka u Beogradu, objavio na društvenim mrežama tri reči: uvek uz studente! 

(Autonomija, foto: N1)

izvor: https://autonomija.info/kostres-vucic-od-srbije-pravi-balkansku-belorusiju/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Građani da se ne plaše Vučićevih pretnji

Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”

Published

on

By

On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.

“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš. 

Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-gradjani-da-se-ne-plase-vucicevih-pretnji/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Laura Koveši i Evropsko javno tužilaštvo istražuju slučaj Železničke stanice u Novom Sadu

Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) potvrdilo je da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu

Published

on

By

Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.

„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.

Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.

Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.

(Nova.rs, foto: Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/nova-rs-laura-kovesi-i-evropsko-javno-tuzilastvo-istrazuju-slucaj-zeleznicke-stanice-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Masovne demonstracije na ulicama Novog Sada u okviru generalnog štrajka: Korak po korak – pobeđujemo mrak

Kolone studenata i učenika spojile su se sa kolonom građana u blizini univerzitetskog kampusa u Novom Sadu i krenule u protestnu šetnju novosadskim bulevarima i ulicama u okviru generalnog štrajka, na koji su pozali studenti u blokadi

Published

on

By

Kolona od najmanje 10.000 ljudi kreće se Stražilovskom ulicom, prema Bulevaruz Mihajla Pupina, odakle će doći do Srpskog narodnog pozorišta, gde će održati 15 minuta tišine ta 15 žrtava tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu.

Nakon što su krenuli iz kampusa, studenti su se susreli sa građanima u blizini JKP Informatika, odakle su krenuli dalje u šetnju.

Na generalni štrajk su pozvali novosadski Studenti u blokadi.Jedan muškarac je pokušao svojim automobilom da prođe kroz kolonu demonstranata, ali su ga redari blokirali i on se vratio.

Demonstranti prave buku pištaljkama, trubama i vuvuzelama. Oni nose zastave Srbije.

Nose i brojne transparente, među kojima su “Prosvetni ratnici”, “Sloboda miriše na lale”, “Bliži zatvoru nego narodu” sa karikaturo predsednika Srbije Aleksandra Vučića, premijera u ostavci Miloša Vučevića, predsednice Skupštine Srbije Ane Brnabić i drugih visokih funkcionera režima.

Nose i transparent “Policajci i sudije, ili ste uz narod ili ste izdajnici, ili ste za zakon ili ste za mafiju, pažljivo birajte svoje, ili…”, “Svi u štrajk”, “Vidimo se u Beogradu”, “Kako seješ – tako žanješ”, “Seme za promene”,  “Preorimo sistem”, “Gari, ne budi Ćaci”, „Korak po korak – studenti i profesori pobeđuju mrak“.

Ovom štrajku se, kako su naveli, može doprineti kada zaposleni uzmu slobodan dan ili bolovanje, obustave rad, građani ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, a ne idu ni u pozorišta i bioskope.

Štrajku su se pridružili advokati, brojni preduzetnici, među kojima je i više veterinarskih ambulanti, kao i nezavisni mediji.

Kao i na dan prethodnog štrajka 24. januara, fokus je ovog puta na javnim preduzećima zbog, kako su rekli, toga što je „tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku“.

Šetnjom će biti obuhvaćena javna i komunalna preduzeća Informatika, Urbanizam, Čistoća, Pošta kod Merkatora, Toplana i Elektrovojvodina, zatim Osnovni sud, Više javno tužilaštvo, Školska uprava, Srpsko narodno pozorište, Pošta u centru, Zavod za urgentnu medicinsku pomoć, Klinički centar Vojvodine, Institut za javno zdravlje Vojvodine, saopštili su studenti.

IT zajednica u Novom Sadu saopštila je da od 10h blokiraju raskrsnicu Bulevara cara Lazara i Stražilovske ulice, kod kampusa, gde čekaju studente kako bi im se pridružili u protestnoj šetnji.

Srednjoškolci Novog Sada najavili su da će se okupiti kod Futoške pijace, gde će u 11.30 časova održati 15-minutni pomen za stradale u padu nadstrešnice. Posle toga će, kako su saopštili, dočekati studente i profesore.

Prosvetari Novog Sada okupljaju se u 11 časova ispred Školske uprave gde najavljuju „buku“ zbog neisplaćenih zarada, a potom će se priključiti studentima.

Takođe, vaspitači su najavili da će i ovog petka nastaviti sa umrežavanjem, odnosno blokiranjem raskrsnica u 11.52h, nakon čega će se i oni pridružiti ruti na kojoj su studenti.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/masovne-demonstracije-na-ulicama-novog-sada-u-okviru-generalnog-strajka-korak-po-korak-pobedjujemo-mrak/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Novosadski studenti o generalnom štrajku: Pridružuju se i sindikati, u fokusu javna preduzeća

Generalnom štrajku najavljenom za 7. mart pridružiće se i sindikati, a u fokusu ovog puta biće javna preduzeća

Published

on

By

Studentkinja Tehnološkog fakulteta u Novom Sadu Darija Sabadoš navela je u Insajderovoj emisiji “Marker” da je podrška za najavljeni štrajk mnogo veća nego što su očekivali.

“Prethodnom štrajku su se mahom priključili i omasovili ga mikro i mali preduzetnici, a radnici su nekako bili skrajnuti. Razgovora sa sindikatima nije bilo. Međutim, za 7. mart smo kontaktirali različite sindikate. Podršku smo prvo dobili od Sindikata nauke Srbije, oni su direktno podržali studentske zahteve, zato što taj sindikat okuplja studente doktorskih studija. Podržali su nas takođe Granski sindikat kulture, umetnosti i medija Nezavisnost, Granski sindikat zdravstva i socijalne zaštite Nezavisnost, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije, samim tim i Vojvodine, Ujedinjeni sindikati Sloga. Podrška je stigla i od inženjera u okviru Inženjerske komore Srbije, kao i od poljoprivrednika koji nisu sindikalno organizovani, ali su s nama od početka”, rekla je studentkinja.

Student Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić rekao je za Insajder da je “lepota u tome  što nije u pitanju koordinisana akcija, ali da se opet vidi solidarnost i zajednički cilj studenata, s obzirom na to da će se svuda u Srbiji istovremeno dešavati isto”.

“Mi smo blokadama samih fakulteta naterali nastavno osoblje da uđu u generalni štrajk, a jedino što možemo jeste da pozovemo i ostale građane i radnike na potpunu obustavu rada, prvenstveno u državnim i javnim preduzećima, a potom i one privatnom sektoru – da na isti način podrže kolege iz javnog sektora”, rekao je student za Insajder.

Na pitanje kakav je plan za petak, Sabadoš je rekla da će biti organizovana protestna šetnja, te da će studenti obići 13 javnih preduzeća u Novom Sadu.

“Okupljanje počinje 7. marta u 10 sati u Kampusu Univerziteta u Novom Sadu, ruta će biti blagovremeno objavljena. Plan je da napravimo krug oko grada obilazeći preduzeća. Fokusirali smo se na javna preduzeća zbog toga što je tim radnicima pravo na štrajk onemogućeno našim zakonima o radu i štrajku. Predviđen je minimalan proces rada, što štrajk čini nevidljivim i neefikasnim”, ističe Sabadoš.

Govoreći o protestu zakazanom za 15. mart u Beogradu, navode da je u pitanju “koordinisana akcija između svih univerziteta” i da su dogovori u toku.

Na pitanje kako vidi incidente u Skupštini, studentkinja Sabadoš je rekla da “smatra da njena lična mišljenja nisu od značaja za širi studentski pokret”, kao i da od plenuma, što fakultetskog, što univerzitetskog, nema odobrenje da komentariše ove događaje.

Student niškog Filozofskog fakulteta Bogdan Ristić kaže da su na tom fakultetu pratili dešavanja u Skupštini, napominjući da su se studenti već ranije “ogradili od stranačkih uticaja i političkih partija”.

Podsetimo da su novosadski studenti ranije pozvali na generalni štrajk u petak, 7. marta. Mnoge organizacije, udruženja, sindikati i građani već su potvrdili da će učestvovati u štrajku.

Upravni odbor Advokatske komore Vojvodine doneo je odluku o jednodnevnoj obustavi rada u petak, 7. marta.

“Advokatska komora Vojvodine potvrđuje svoju odlučnost u podršci studentima za ostvarenje njihovih zahteva do konačnog ispunjenja. Imajući u vidu da su studenti izdali saopštenje, objavljeno u medijima i na društvenim mrežama, kojim su pozvali sve građanke i građane Republike Srbije da im se dana 7. marta pridruže u generalnom štrajku, smatramo da Advokatska komora Vojvodine i svi njeni članovi, treba da se priključe ovom apelu studenata i da daju svoj doprinos tako što će se priključiti generalnom štrajku na način kako su to studenti predložili”, naveli su u AKV.

Studenti su ranije pozvali i građane da učestvuju u generalnom štrajku.

Pozvali su Novosađane da 7. marta uzmu slobodan dan ili bolovanje, da obustave rad sa kolegama, da ne kupuju u prodavnicama, ne koriste ugostiteljske usluge, javni prevoz, ne idu tog dana u bioskope i pozorišta. 

Prvi generalni štrajk na koji su pozvali studenti održan je 24. januara. Odazvao se veliki broj privatnika i službi javnog sektora širom Srbije, a kako je 021.rs pisao, tog dana je izdato manje računa nego dva petka pre toga.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/403265/Novosadski-studenti-o-generalnom-strajku-Pridruzuju-se-i-sindikati-u-fokusu-javna-preduzeca.html

Continue Reading

Trending