Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Nova vlast Moldavije ima stari problem: Može li nova predsednica da reši jedno od najdužih “zamrznutih sukoba” u centralnoj Evropi

Predsedništvo Moldavije u novembru, ali i većinu u parlamentu u julu, osvojila je Maja Sandu uz obećanje da će preusmeriti svoju zemlju ka Evropi i boriti se protiv korupcije.

Published

on

Predsedništvo Moldavije u novembru, ali i većinu u parlamentu u julu, osvojila je Maja Sandu uz obećanje da će preusmeriti svoju zemlju ka Evropi i boriti se protiv korupcije. Pitanje koje se nije pojavilo na njenoj agendi, niti u manifestu njene bivše stranke bilo je ono oko Pridnjestrovlja, nepriznate otcepljene države koja obuhvata 11 odsto teritorije Moldavije u kojoj živi 500.000 ljudi.

Ipak, problemi u Pridnjestrovlju mogli bi zapravo da budu i prvi glavni izazov nove predsednice. To je sigurno na radaru Moskve, koja “liže rane” nakon što je izgubila saveznika u Kišinjevu u bivšem predsedniku Igoru Dodonu i njegovoj koaliciji komunističkih i socijalističih partija u parlamentu, piše Euronews.

Samo dan nakon prevremenih parlamentarnih izbora u Kišinjevu 12. jula, šef Odbora državne dume za pitanja Zajednice nezavisnih država, evroazijske integracije i odnose sa sunarodnicima Leonid Kalašnjikov rekao je da Rusija čeka da vidi kako će Sandu da pristupi Pridnjestrovlju, gde Rusija ima 2.000 vojnika.
“Ako se ova vlada okrene od Rusije, onda ćemo, naravno, postupati u skladu sa tim, jačajući naš pridnjestrovski faktor”, rekao je on.

Sandu je bila oprezna da ne uznemiri Moskvu tokom predizborne kampanje, činjenica koju je zabeležio i Kremlj, ali Kalašnjikov je rekao da je Rusija zabrinuta zbog njenog “proevropejstva” i da će nastojati da “spoji” Pridnjestrovlje, ili čak Moldaviju, u Rumuniju.

Od 1992. godine Pridnjestrovlje je odvojeno od ostatka moldavske teritorije nakon prekida mirovnih pregovora nakon sukoba između separatista i moldavske vojske.
Pridnjestrovlje je sada podeljeno na manje-više ravnopravne manjine: Ukrajince, Ruse i Moldavce, a u nekim slučajevima imaju čak i četiri pasoša ukrajinski, ruski, moldavski i rumunski. Otprilike polovina onih koji žive u Pridnjestrovlju ima rusko državljanstvo i vlada je bliska sa Moskvom.

Rusija ima između 1.500 i 2.000 vojnika u Pridnjestrovlju, navodno mirovnjaka, a status quo ostaje jedan od najdužih “zamrznutih sukoba” u centralnoj Evropi.

To je odgovaralo Moldaviji i Kremlju tokom decenija uglavnom proruskog vođstva, ali izbor proevropskog predsednika sa parlamentarnom većinom, prvi u istoriji Moldavije, predstavlja mogućnost promene kada je reč o Pridenjstrovlju.

Stranka PAS osvojila je 52,80 odsto glasova, dok je Izborni blok komunista i socijalista BECS osvojio 27,17 odsto, a Ilan Šor 5,74 odsto. PAS će imati 63 mesta, BECS 32, a Ilan Šor partija samo šest od 101 mesta u parlamentu.

Podrška Maji Sandu
Pridnjestrovlje je tradicionalno igralo veliku ulogu na izborima u Moldaviji. Građani Moldavije u Pridnjestrovlju odavno se prevoze preko reke da bi glasali, a za njih su organizovane i posebne biračke stanice.

Prethodnih godina glasovi Pridnjestrovlja bili su dovoljni za pobedu na izborima za proruske kandidate, uključujući bivšeg predsednika Igora Dodona, koji je izgubio vlast u novembru 2020. godine. U julu je od 28.173 onih koji su glasali iz Pridnjestrovlja, 62,21 odsto glasalo za proruski BECS.

Međutim, na predsedničkim i parlamentarnim izborima porast podrške Sandu i stranci PAS iz moldavske dijaspore uspeo je da ukloni Dodona i njegov BECS – čak i sa Pridnjestrovljem.

Čak je i Vadim Krasnoselski, promoskovski lider otcepljenog regiona Pridnjestrovlje, rekao da je rezultat 11. jula bio “predvidiv” i obećao da će nastaviti dijalog sa Kišinjevom.

“Trenutne promene u Moldaviji imaju evolutivni, a ne revolucionarni karakter, kao što se ranije dogodilo: ljudi su podržavali kurs koji je uspostavila politička elita”, rekao je on.

Portparol Krasnoselskog nije odgovorio na pitanja Euronews-a.

Suzdržani pristup
Kada je reč o Pridnjestrovlju, nova vlada u Kišinjevu i sama Sandu uzdržali su se od komentara po tom pitanju. Manifest PAS sadržao je obećanje da će nastaviti razgovore sa EU, SAD, Ukrajinom i Rusijom, OEBS kao posredinicima, poznatim kao okvir 5+2, koji zasad nije postigao mnogo.
Razgovori su uglavnom usredsređeni na bezbednost, slobodno kretanje, ljudska prava i ekonomska pitanja, ali ne i na to da li će se Pridnjestrovlje i njegovo stanovništvo ponovo pridružiti Moldaviji.

U izjavi za Euronews, novoizabrani potpredsednik PAS Rosijan Vasiloj rekao je da će se diskusije o ovim temama nastaviti, posebno o švercu preko granice teritorije sa Ukrajinom.

“Nacionane vlasti moraju da preuzmu granicu. Oni će osigurati efikasno upravljanje kako se građani ne bi osećali zastrašeno, kao što se danas događa. Pored toga, mora postojati barijera za lopove koji posluju u regionu”, rekao je on.

Privremeni lider PAS Igor Grosu je u međuvremenu rekao da je potrebna politička volja za okončanje sukoba Pridnjestrovlje, uključujući Kremlja. Ako se reši, to bi mogao biti primer kako prekinuti takozvane zamrznute sukobe na postsovjetskom prostoru.
“Moramo da objasnio sagovornicima u Ruskoj Federaciji da je rešavanje ovog sukoba mnogo prirodnije od ostalih sukoba na prostoru ZND”, rekao je Grosu u političkoj emisiji koju je 13. jula emitovala TVR Moldavija.

“Internacionalizacija problema”
Valerij Ostalep, politički analitičar i bivši moldavski diplomata rekao je za Euronews da, iako su odnosi trenutno dobri, to bi u budućnosti moglo da se promeni u zavisnosti od toga ko postane zamenik premijera, pozicija koja tradicionalno ima odgovornost za odnose sa Tiraspoljom (prestonica Pridnjestrovlja).

Socijalisti, koji su sada u opoziciji, možda će pokušati da stvore probleme vladi u Pridnjestrovlju, rekao je on, ali Tiraspolju ne bi bilo u interesu da stvara probleme sa Kišinjevom.

“Verujem da regija Pridnjestrovlja neće imati razloga da uznemirava tokove. U regionalnim uslovima, miran pristup bi bio plus za Moldaviju”, rekao je on.

Povodom izjava Kalašnjikova, Ostalep je rekao da je ovo “preventivna ucena i da je iritantno”, a ruski zvaničnik se i ranije angažovao u takvoj retorici.

Drugi se nadaju da je istinski fokus na poboljšanju života stanovnika Pridnjestrovlja.

Politički stručnjak Mihaj Isak rekao je za Euronews da se nova vlada Moldavije obavezala da će se boriti protiv korupcije i da su mnoga “siva” preduzeća u zemlji usko povezana sa Pridnjestrovljem.

“Rešenje pridnjestovskog problema dovešće do uklanjanja sive zone i povećaće privlačnost države za strane investitore”, rekao je on.

Što se tiče šire slike, Isak veruje da se predsednica Sandu nada će učešće globalne zajednice podmazati točkove.

“Ona želi da internacionalizuje to pitanje kako bi navela Rusiju da započne pregovore o političkom statusu regiona”, rekao je.

Izvor: Euronews.rs

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

SLOBODNA VOJVODINA

Srbija mora da radi sve suprotno od Vulinovih ideja i uspeće kao država

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI sigurna je da ako Srbija želi da napreduje mora da radi sve suprotno od onoga što misli i proklamuje Aleksandar Vulin, poznatiji kao ministar mržnje

Published

on

By

Vulinova izjava da bi jako voleo da Aleksandar Vučić ode na Samit BRIKS-a u Moskvu, nova je podlost koju je namenio Srbiji i njenim građanima.

Vulin je od devedesetih godina, pa na ovamo, uvek promovisao političke ideje koje su loše po Srbiju.

Bio je portparol JUL-a, odnosno Mirjane Marković, sramotio je svaku instituciju koju je vodio. I Vojsku, i policiju, i BIA. Umesto da radi u interesu Srbije, pokazivao je, a i dalje pokazuje, sluganstvo prema Ruskoj Federaciji. Sramotno je slao ruskoj tajnoj službi informacije o aktivnostima opozicionara iz Rusije u Beogradu, pa su oni po povratku u njihovu zemlju bili uhapšeni.

Svaka njegova izjava o Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj ili Crnoj Gori upali novi požar u odnosima u regionu.

Srbija mora raditi sve suprotno onome što Aleksandar Vulin želi i na ovim prostorima će biti moguće napraviti modernu i demokratsku državu.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/srbija-mora-da-radi-sve-suprotno-od-vulinovih-ideja-i-uspece-kao-drzava/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR02BnEtD-TaHGQ0v66bxK3nrJjkFS8FjcpnS4fvnOIVmHooFEV5KdoDd9Y_aem_gcb1ImB804mgvxFU4vft6Q

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Koliko će nas koštati suša i šta ćemo jesti? Poljoprivrednici kažu – stanje je katastrofalno

Dugo toplo i sušno leto koštalo je poljoprivredu. Prinosi su drastično manji. Poljoprivrednici u gubicima, traže pomoć Vlade i najavljuju protest za 15-ak dana. Šta ćemo jesti i koliko ćemo to platiti, pitala je Lea Apro.

Published

on

By

Kišomer u Kisaču je potpuno suv više od dva meseca, a umesto zdrave repe – rupa, jer je istrulila zbog enormne suše.

„Na ovakvim ekstremnim sušama, kad nema kiše po sedamdeset, osamdeset dana sa temperaturama preko 40, noćnih preko 30 tu više ne pomaže ni zalivanje, ni ništa“, kaže Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Poljoprivrednici u očaju, već treću godinu očekuju pomoć, ispunjenje zahteva i sistemska rešenja od Vlade, ali ona kao i kiša – izostaju.

„Ne možemo se uhvatiti bukvalno ni za jednu kulturu koja je ove godine koliko-toliko mogla da izvuče prosek. U suštini stanje je katastrofalno. Ukoliko država, ministarstvo tačnije ne donese neke mere za pomoć poljoprivrednicima, mislim da će većina nas staviti katanac na svoja gazdinstva“, objašnjava Dejan Ivanišević iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Nema ni berze, koja bi garantovala otkupnu cenu roda poljoprivrednicima, pa im cenu kroje otkupljivači.

„Mi živimo od cene. Mi ne možemo da živimo od subvencija. Subvencije su primarne i moraju biti u poljoprivredi, ali mi ćemo postati socijalna grana privrede, ne poljoprivreda“, navodi Aleksandar Letić, poljoprivrednik iz Kisača.

Da li će se gubici poljoprivrednika odraziti i na džep građana, odnosno na cene hrane, zavisiće od ponude i potražnje, ali i tu glavnu reč ima država.

„U ovoj situaciji od ponašanja države zavisi da li će biti, ili neće biti rasta cene hrane u suštini. Ako se odluči na uvoz, da podstakne uvoz, ne mora da bude povećanja cene“, navodi Živan Lazić, ekonomski novinar.

Država je na potezu. Ako ne pomogne poljoprivrednicima, kako nam kažu, neće više biti ko da nas hrani. A onda će tržište ili vlast određivati šta jedemo i koliko za to plaćamo.

izvor: https://n1info.rs/biznis/koliko-ce-nas-kostati-susa-i-sta-cemo-jesti-poljoprivrednici-kazu-stanje-je-katastrofalno/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – VOJVOĐANI traži smenu pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina

Odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina uputila je danas zrenjaninskom gradonačelniku Simi Salapuri zahtev za smenu njegove pomoćnice Vere Milošev, koja je na javnom mestu napala dečaka sa razvojnim problemima.

Published

on

By

Dopis prenosimo u celosti.

Republika Srbija
Autonomna Pokrajina Vojvodina
Grad Zrenjanin
Gradonačelnik

ZAHTEV

Na osnovu 52. člana Statuta grada Zrenjanina zahtevamo razrešenje pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina Vere Milošev.

OBRAZLOŽENJE:

Javnost Zrenjanina upoznata je sa incidentom u kojem je učestvovala i pomoćnica gradonačelnika Zrenjanina Vera Milošev, prilikom kojeg se neprimereno ponašala na javnom mestu i napala dečaka sa razvojnim problemima.

Nedopustivo je da jednu od najodgovornijih funkcija u Zrenjaninu obavlja osoba koja sebi dopušta ovakvo ponašanje.

Očekujemo Vašu brzu reakciju i smenu pomoćnice Milošev.

U Zrenjaninu 4.9.2024.godine

Odbornička grupa
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

foto: list Zrenjanin

izvor: https://vojvodjani.rs/lsv-vojvodjani-trazi-smenu-pomocnice-gradonacelnika-zrenjanina/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ćerka Jorgovanke Tabaković nova direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine, smenjen Petrović

Milena Tabaković, ćerka guvernerke Jorgovanke Tabaković, nova je v.d. direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine

Published

on

By

Dosadašnji v.d. direktor Vladimir Petrović, koji je ovom zdravstvenom ustanovom rukovodio 13 godina, smenjen je bez obrazloženja.

Informacija o promeni u rukovodstvu Instituta za javno zdravlje Vojvodine već danima unazad kruži u novosadskoj javnosti, a nezvanična saznanja prvi je objavio Danas

U međuvremenu, i portal 021.rs dobio je nezvaničnu potvrdu da je došlo do promene i da je doktorka stomatologije, dosadašnja direktorka Filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za Južnobački okrug, postavljena na rukovodeću poziciju.

Portal 021.rs uputio je i pitanja Institutu za javno zdravlje Vojvodine u vezi sa promenom na čelu ustanove, ali zasad nema odgovora. 

Smenu Petrovića i imenovanje Milene Tabaković do sada niko nije zvanično potvrdio, niti je odluka javno dostupna. Bilo bi za očekivati da se ovakva promena objavi u Službenom listu AP Vojvodine, ali je poslednji broj objavljen nekoliko dana pre sednice Vlade Vojvodine koja se održala 28. avgusta. 

Takođe, na samom sajtu Instituta i dalje stoji da je v.d. direktor dr Vladimir Petrović. Smena Petrovića dolazi nakon slučaja “nematode u novosadskoj vodi” u kojem su nadležni prvo negirali tvrdnje o valjkastim crvima u vodovodu, da bi Institut potom potvrdio njihovo prisustvo. 

Ipak, smena bi mogla da bude i samo deo promena na rukovodećim pozicijama u pokrajini, nakon odlaska Igora Mirovića sa funkcije pokrajinskog premijera. Podsetimo, do promena je došlo i u Kliničkom centru Vojvodine, gde je za v.d. direktorku imenovana Vesna Turkulov umesto Edite Stokić.

Povodom smene u Institutu oglasio se Gradski odbor Stranke slobode i pravde, navodeći da Miloš Vučević i Maja Gojković “nisu oprostili profesionalnost” Petroviću. U saopštenju se odluka o imenovanju Milene Tabaković za v.d. direktorku Instituta naziva “skandaloznom”.

Ćerka Jorgovanke Tabaković u žižu javnosti je došla 2013. godine kada je objavljeno da joj je RFZO obezbedio službeni automobil i vozača za odlazak na predavanja u Beograd. Zvanično objašnjenje tada je bilo da je sve u skladu sa odlukom o slanju zaposlenih na usavršavanje.

Zasad nezvanično smenjeni Petrović je na čelu Instituta bio od 2011. godine. On je i redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.

Upravo na ovom fakultetu je diplomirao 1997. godine, a tu je završio i specijalizaciju, master studije i doktorat. Bio je na čelu Instituta u trenutku kada se Vojvodina suočavala sa zdravstvenom krizom izazvanom korona virusom. 

Prema informacijama Agencije za sprečavanje korupcije, Petrović je u februaru ove godine prijavio da kao v.d. direktora Instituta godišnje zarađuje više od 3,1 miliona dinara.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/386500/Cerka-Jorgovanke-Tabakovic-nova-direktorka-Instituta-za-javno-zdravlje-Vojvodine-smenjen-Petrovic.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Statistika koja se ne menja: Vojvodina najviše izvozi, a Beograd uvozi

Posmatrano regionalno, najveće učešće u izvozu Srbije imao je region Vojvodine (33,9 odsto). Sledi beogradski region (23,4 odsto), region Južne i Istočne Srbije (21,3 odsto), region Šumadije i Zapadne Srbije (20,2 odsto), a oko 1,2 odsto izvoza je nerazvrstano po teritorijama.

Published

on

By

Izvoz domaće robe u periodu od januara do jula ove godine imao je vrednost 17.097,7 miliona evra, uz rast od 1,3 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Uvoz robe imao je vrednost od 22.323,4 miliona, što predstavlja povećanje od četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Izražen u evrima, deficit iznosi 5,2 milijarde evra, što je povećanje od 14,2 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Pokrivenost uvoza izvozom je 76,6 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 78,6 odsto.

Najveće učešće u uvozu Srbije imao je Beogradski region (44,3 odsto); sledi Vojvodina (32,5 odsto), Šumadija i Zapadna Srbija (13,6 odsto), Južna i Istočna Srbija (8,4 odsto), a oko 1,3 odsto uvoza nije razvrstano po teritorijama.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 59,5 odsto ukupne razmene.

izvoz: https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/386403/Statistika-koja-se-ne-menja-Vojvodina-najvise-izvozi-a-Beograd-uvozi.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

KFOR pojačao prisustvo na mostu preko Ibra

Mirovna misija Sjevernoatlantskog saveza na Kosovu (KFOR) pojačala je svoju prisutnost na glavnom mostu preko reke Ibar

Published

on

By

Na ovom mostu koji deli južnu Mitrovicu, naseljenu Albancima, od severne, naseljene većinom Srbima, osim automobila, viđen je i kordon pripadnika KFOR-a. Zatim je ovaj kordon povučen.

Radio Slobodna Europa (RSE) pitao je KFOR zašto je pojačao svoju prisutnost na mostu, ali iz ove misije nisu dali odgovor. Pripadnik italijanskih snaga KFOR-a na mostu na Ibru rekao je dopisniku RSE s terena da se tokom današnjeg dana “ne očekuje ništa posebno” i da su oni tu “zbog rutinskih operacija”.

Pojačana prisutnost na ovom mostu dolazi dan nakon što su kosovske vlasti zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova.

Akciju je kritizirala međunarodna zajednica, koja je pozvala Vladu Kosova da ne poduzima jednostrane i nekoordinirane akcije.

Kosovska vlast također se nedavno suočila s kritikama međunarodne zajednice jer je izrazila namjeru otvoriti most preko Ibra za promet vozila.

Sjedinjene Američke Države, Europska unija i KFOR izjasnili su se protiv otvaranja mosta.

KFOR i EU zatražili su da se ovo pitanje riješi u dijalogu u Bruxellesu.

NATO-va mirovna misija na Kosovu također je nekoliko puta upozorila da neće oklijevati djelovati kako bi odgovorila na razvoj sigurnosne situacije.

KFOR je stalno prisutan na mostu preko rijeke Ibar.

izvor: https://www.slobodnaevropa.org/a/kfor-ibar-mitrovica-most-kosovo-srbija/33100698.html

Continue Reading

Trending