Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Nije se desilo: Srbija u EU – kao igrica „voli me, ne voli me“

Srbija je 1. marta 2012. godine postala kandidat za članstvo u EU, a 21. januara 2014. godine počela je pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, što predstavlja poslednji korak ka članstvu u EU. Taj poslednji korak do danas nije učinjen, a projektovani datum ulaska u “porodicu EU” pomeran je i odlagan više puta.

Published

on

Deluje kao naslov filma „Od Prade do bez nade“ (From Prada to nada), ili u ovom slučaju „Od kada do – skoro pa ‘nada’“.

Poslednji datum kada bi Srbija mogla da uđe u EU saopšten je pre nekoliko dana – ministarka za evrointegracije Srbije Tanja Miščević izjavila je na Brdu kod Kranja da 2030. godina nije obećanje za proširenje EU, nego „potencijal i formulisanje krajnjeg datuma“. Ona je time reagovala na izjavu predsednika Evropskog saveta Šarla Mišela koji je ranije, na otvaranju Bledskog strateškog foruma, rekao da EU treba da bude spremna da prihvati nove članice do 2030. godine.

Evropske integracije i članstvo u EU su nacionalni interes i strateško opredeljenje Srbije, dok su vrednosti EU upravo one vrednosti koje Srbija podržava i želi dalje da neguje, poručuju iz vlasti otpočetka „evropske priče“ i svih ovih godina.  Doduše, poslednjih – nešto tiše.

Iako se stalno napominje da je Evropska unija najvažniji trgovinski i investicioni partner Srbije i veoma značajan faktor ekonomske stabilnosti zemlje, kada su u pitanju ostale vrednosti, Srbija tu nikako da dostigne one koje neguje EU, iz ugla građana, čini se, naročito one po pitanju korupcije i kriminala.

Kako je sve počelo?

Srbija je potpisala 29. aprila 2008. godine Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) sa Evropskom unijom, koji je stupio na snagu 1. septembra 2013. godine. Tim Sporazumom je potvrđena perspektiva članstva Srbije u Evropskoj uniji i regulisani su međusobni odnosi dve strane do realizacije punopravnog članstva.

Zvanični zahtev za članstvo u Evropskoj uniji Srbija je podnela 22. decembra 2009. godine, a status kandidata za članstvo stekla je 1. marta 2012. godine. Odlukom Evropskog saveta o otvaranju pristupnih pregovora od 28. juna 2013. godine, počinje najzahtevnija faza evropskih integracija – pregovori o članstvu, koja će rezultirati potpunim usaglašavanjem sa sistemom, vrednostima i zakonodavstvom Evropske unije.

Početak pregovora Srbije i Evropske unije označen je prvim sastankom Međuvladine konferencije (Intergovernmental Conference – IGC) 21. januara 2014. godine. Tom prilikom predstavljen je Pregovarački okvir Evropske unije, koji sadrži principe, smernice i procedure za vođenje pregovora o pristupanju. Fokus u pregovorima je na uslovima pod kojima će država kandidat usvajati, implementirati i izvršavati pravne tekovine EU, podeljene na 35 tematskih poglavlja, odnosno u skladu sa novom metodologijom, u šest klastera.

Vlada Srbije formirala je neophodna tela za koordinaciju procesa pristupanja Evropskoj uniji, odnosno Koordinaciono telo za proces pristupanja Evropskoj uniji i Savet Koordinacionog tela, kao i Pregovarački tim za vođenje pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji.

U dosadašnjem toku pregovaračkog procesa između Srbije i Evropske unije održano je ukupno 11 međuvladinih konferencija na kojima je otvoreno 18 pregovaračkih poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena.

Međutim, poslednja međuvladina konferencija održana je još 2019. godine. Primetno je, a to govore i poznavaoci prilika, proces evrointegracija je usporio, ako ne i potpuno stao. Razloga za to ima i na jednoj i na drugoj strani.

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je nedavno da je „Srbija u mnogim aspektima već sada jednako spremna kao svojevremeno zemlje članice EU koje su primljene tokom poslednjeg proširenja“ u evropsku zajednicu.

„Znam koliko smo naporno radili, koliko smo toga postigli i šta ćemo još sve uraditi u vremenu ispred nas. Sve što smo uradili – uradili smo zbog naših građana i u cilju poboljšanja njihovog životnog standarda, ne zbog pukog ispunjavanja normi za prijem u EU“, rekla je Brnabić.

„Zamor od reformi“ priznala je ministarka za evropske integracije Tanja Miščević nedavno.

Ona je kazala da su države koje su duže vreme u procesu pridruživanja, poput Srbije, spremne da prenesu iskustva iz tog procesa Ukrajini, Gruziji i Moldaviji, kako „ne bi ponovile neke naše greške“.

„U državama koje teže članstvu primetan je ‘zamor od reformi’, ali mislim da se mi sada budimo, jer nam je dat novi zamajac“, kazala je Miščević.

Gde je zapelo?

I dalje provejava mišljenje da Srbija ne može da uđe u EU bez priznanja nezavisnosti Kosova.

Specijalni izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan Manuel Saracin izjavio je početkom godine da je stav Berlina da Srbija ne može da postane članica Evropske unije bez priznanja Kosova.

Ali je i dodao da ulazak Srbije u porodicu evropskih zemalja „nije moguć ni bez slobodnih medija i demokratije“.

„Mi iz Nemačke smo uvek imali veoma jasan stav po tom pitanju – pred kraj procesa normalizacije odnosa, kad Srbija odluči da se pridruži EU, priznanje Kosova će biti deo procesa“, rekao je Saracin.

Istakao je da je to nešto „što Nemačka svakako očekuje“ i da je to „jasno rečeno kada je kancelar Olaf Šolc posetio Srbiju u junu prošle godine“.

On je naglasio da je „EU šef pregovora koji se vode između Beograda i Prištine, i da je neophodno što pre postići sporazum između dve strane, kao i da je važno da se predstavnici Srba što pre vrate u kosovske institucije“.

Ali, po pitanju medijskih sloboda, pokazalo se ovih dana, Srbija čak i – nazaduje.

U četvrtak, 26. oktobra, Skupština Srbije usvojila je dva ključna medijska zakona – Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o elektronskim medijima. Njima se, sada i zvanično, omogućuje Telekomu da osniva medije. A u Medijskoj strategiji, koja je takođe važeći dokument, stoji da država treba da izađe iz vlasništva u medijima.

Kako pominju poznavaoci teme, krivica druge strane, Evropske unije, je u tome što se čini kao da je „digla ruke od Zapadnog Balkana“ i sada se okrenula ka Ukrajini, Moldaviji i Gruziji. Naime, šefovi država i vlada EU doneli su u junu 2022, kako su to opisali, „istorijsku“ odluku da Ukrajinu i njenog suseda Republiku Moldaviju, zvanično proglase kandidatima za pridruživanje EU.

Neuspelo približavanje država Zapadnog Balkana Briselu zamenjeno je sa sve više rundi sastanaka. Primer toga su godišnji samiti EU-Zapadni Balkan od 2014. pod sloganom „Berlinski proces“. Ili format „Prijatelji Zapadnog Balkana“, koji je ovog juna pokrenula Austrija.

A grčki premijer Kirijakos Micotakis priredio je 21. avgusta u Atini večeru za lidere regiona i vrh EU. Povod je bilo „solunsko obećanje“ od pre 20 godina, kada je Evropska unija 2003. regionu Zapadnog Balkana dala obećanje o pristupanju. Kada su se šefovi država i vlada EU u junu 2003. sastali u grčkom letovalištu Porto Karasu, imali su na umu velike stvari za Zapadni Balkan, koji je upravo bio pacifikovan. Unija je bezrezervno podržala pristupanje Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije.

Sada je „prezasićenje“ izgovor zbog kojeg neke članice EU odbijaju dalje proširenje Evropske unije, koja se, da bude još teže, suočava i sa sopstvenim problemima, trenutno najtežim – ratom u „svom dvorištu“, u Ukrajini.

A šta kažu građani?

Poslednje istraživanje Instituta za evropske poslove iz oktobra ove godine pokazuje da, kada bi se sutra raspisao referendum o članstvu Srbije u Evropskoj uniji, 44 odsto građana Srbije glasalo bi za ulazak u EU.

Protiv članstva u EU glasalo bi, prema rezultatima istraživanja, 30 odsto punoletnih građana, dok bi 10 odsto bilo uzdržano, što je, kako se navodi, niži procenat u odnosu na prethodni talas istraživanja, ali opet veći u odnosu na 2020. godinu.

Procenat neodlučnih je u ovom talasu, s druge strane, najviši u odnosu na sve prethodne talase (15 odsto).

Blizu polovine ispitanika (48 odsto) smatra da Srbija ne bi trebalo da odustane od članstva u EU, i to, kako se navodi, misle u značajno većoj meri muškarci, dok 33 odsto smatra suprotno, a 19 odsto o tome nema stav, među kojima je više žena.

izvor: https://n1info.rs/vesti/nije-se-desilo-srbija-u-eu-kao-igrica-voli-me-ne-voli-me/

SLOBODNA VOJVODINA

Bojan Kostreš ponovo izabran za predsednika LSV – Vojvođani

Delegati 15. izbornog kongresa Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani potvrdili su, većinom glasova, drugi predsednički mandat Bojanu Kostrešu

Published

on

By

On je na kongresu održanom u Novom Sadu pozvao na okupljanje svih bliskih organizacija, naročito onih u Vojvodini, kako bi Vojvođani dali doprinos stvaranju “opštedruštvenog pokreta za slobodu i demokratiju“, navode u saopštenju za medije.

Pokrenuću inicijativu da se sve političke organizacije, nevladine organizacije i svi slobodoumni pojedinci u Vojvodini ujedine u jedan front, u jednu grupaciju, koja će ponuditi alternativu političkom režimu Aleksandra Vučića“, rekao je Kostreš.

Kostreš je ocenio je da je studentski pokret stekao veliko poverenje građana i da politički akteri treba da usklade stavove i delovanja sa studentima.

On je pozdravio inicijativu parlamentarne opozicije za okupljanje svih društvenih aktera i nastavak razgovora o prelaznoj vladi, kao načinu izlaska iz velike društvene krize.

Petnaesti redovni izborni Kongres LSV-Vojvođani započeo je odavanjem pošte žrtvama koje su stradale u Novog Sada 1. novembra prošle godine i u Kočanima u Severnoj Makedoniji prošle nedelje.

izvor : https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/404885/Bojan-Kostres-ponovo-izabran-za-predsednika-LSV-Vojvodjani.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ministre Dačiću, ko je pucao na stan dr Dragana Milića?

Aleksandar Marton portparol LSV – Vojvođani uputio je pitanje Ivici Dačiću

Published

on

By

Zahtevamo od ministra unutrašnjih poslova u ostavci Ivice Dačića, da pod hitno obavesti javnost o svim detaljama napada na stan osnovača Pokreta za decentralizaciju Srbije @drdraganmilic iz Niša.

Javnost je danas saznala da je nepoznata osoba pucala na Milićev stan u Nišu, ali samo pukom srećom niko nije povređen.

Zahtevamo da se istraga što pre okonča, a odgovorni kazne.Srbija ne sme postati balkanska Belorusija!

Aleksandar Marton

portparol LSV Vojvođani

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Žandarm tvrdi da je više „zvučnih topova“ bilo raspoređeno u subotu na protestu

Žandarm je izjavio da je 15. marta tokom velikog protesta bilo raspoređeno više “zvučnih topova”.

Published

on

By

Žandarm koji je bio angažovan tokom protesta, a koji je ispričao za Danas da je tokom protesta bilo raspoređeno više topova, kaže da je jedan od njih stajao iza Narodne skupštine.

„Uređaj je bio montiran na haubi našeg vozila ‘Defender’ koga mi kolokvijalno zovemo „indijanac“. To je defender koji nema krov. Pored njega je bio ‘operater’ koji je zadužen za rukovanje ovim uređajem. Osim ovog vozila, levo od njega je bilo parkirano isto vozilo sa istim takvim uređajem. Objašnjeno nam je da će ovaj uređaj biti aktiviran ako bude bilo potrebe, kao i kako da se ponašamo ukoliko dođe do aktivacije“, priča žandarm za Danas.

Kaže da u tom trenutku nije bio jedini koji se nalazio pored ovog vozila, već da je tu bio čitav vod Žandarmerije.

„Vozilo je bilo sakriveno i nije moglo da se vidi od ograde kojom je Skupština opasana zbog građevinskih radova. Ovaj uređaj na kraju nije upotrebljen. Međutim, ovih uređaja je bilo više i bili su raspoređeni na različitim lokacijama. Rečeno nam je da postoje i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozilima“, kaže žandarm.

On navodi da svaki odred Žandarmerije (Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Niš) ima po dva ovakva uređaja i da se to uopšte do sada nije ni krilo od pripadnika Žandarmerije, ali da do sada nikada nisu izvoženi van baze, sve do protesta, prenosi Danas.

„Rečeno nam je i da je jedan uređaj postavljen u ili pored predsedništva, kao i da su traktori koji su parkirani oko Pionirskog parka, postavljeni upravo kako bi odbili udar topa ukoliko bi top bio upotrebljen, jer su u parku bili i naši ljudi“, kaže on.

Što se tiče događaja u Kralja Milana gde je, po izjavama mnogih upotrebljeno ovo oružje, on kaže da ne zna odakle je to moglo biti ispaljeno, jer se nalazio kod Skupštine.

Naš izvor nam je pre dva dana rekao i da su ta vozila u garažama kao i da će pokušati da ih slika.

„Nisam uspeo jer je ta garaža trenutno zaključana“, kaže žandarm.

On naglašava da je za ova vozila tog dana znao veliki broj pripadnika Žandarmerije.

izvor: https://n1info.rs/vesti/danas-zandarm-tvrdi-da-je-vise-zvucnih-topova-bilo-rasporedjeno-u-subotu-na-protestu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Vučić od Srbije pravi balkansku Belorusiju

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš osudio je privođenje predsednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsednika DPS-a, dr Ivana Vukovića od strane pripadnika BIA

Published

on

By

“Takvim svojim postupkom režim Aleksandra Vučića je dodatno narušio odnose Srbije i Crne Gore i još jednom se potvrdio kao ključni faktor destabilizacije Zapadnog Balkana”, naveo je Kostreš u saopštenju.

On je ocenio i da je “protivzakonitim privođenjem” prof. Vukovića i njegovom deportacijom iz Srbije, odlazeći SNS režim pokazao “ogromnu paniku i spremnost na kriminalne i represivne mere” u cilju očuvanja vlasti.

“Pozivam Aleksandra Vučića da od Srbije ne pravi balkansku Belorusiju, jer mu nećemo dopustiti da bude srpski Lukašenko”, poručio je Kostreš. 

Podsetio je da je Vuković kao profesor Fakulteta političkih nauka, tokom svog privatnog boravka u Beogradu, objavio na društvenim mrežama tri reči: uvek uz studente! 

(Autonomija, foto: N1)

izvor: https://autonomija.info/kostres-vucic-od-srbije-pravi-balkansku-belorusiju/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Građani da se ne plaše Vučićevih pretnji

Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”

Published

on

By

On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.

“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš. 

Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-gradjani-da-se-ne-plase-vucicevih-pretnji/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Laura Koveši i Evropsko javno tužilaštvo istražuju slučaj Železničke stanice u Novom Sadu

Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) potvrdilo je da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu

Published

on

By

Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.

„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.

Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.

Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.

(Nova.rs, foto: Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/nova-rs-laura-kovesi-i-evropsko-javno-tuzilastvo-istrazuju-slucaj-zeleznicke-stanice-u-novom-sadu/

Continue Reading

Trending