Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Neometano širenje mržnje

u Srbiji trenutno funkcioniše nekolicina organizacija koje kao svoju primarnu aktivnost ističu humanitarni rad, međutim, neretko je pomoć usmerena ka samoj jednoj naciji, a dodatno propraćena govorom mržnje i diskriminacijom drugih grupa

Published

on

Pomoć socijalno ugroženima sa jedne strane, ali i promocija osuđenih ratnih zločinaca, ekstremističkih simbola i parola sa druge strane – u Srbiji trenutno funkcioniše nekolicina organizacija koje kao svoju primarnu aktivnost ističu humanitarni rad, međutim, neretko je pomoć usmerena ka samoj jednoj naciji, a dodatno propraćena govorom mržnje i diskriminacijom drugih grupa. Jedna od najistaknutijih takvih organizacija jeste i Fondacija Junak.

Humanitarna Fondacija „Junak“ osnovana je u januaru 2020. godine u Odžacima. Kao zakonski zastupnik navodi se Dragan Grmuša, a prema statutu, ciljevi udruženja su humanitarna pomoć građanima Republike Srbije, ratnim veteranima, ali i promocija srpske kulture i istorije. Međutim, u dve godine svog postojanja fondacija Junak i njen zastupnik su se istakli i po mnogim ne tako plemenitim delima.

U pažnju javnosti prvi put dolaze kao organizatori humanitarnog turnira na kom se pojavio istaknuti ekstremni desničar, Robert Rundo, poreklom iz Amerike. Za lokalne medije, tada je dao izjavu da je “došao kako bi podržao svoju srpsku braću”. Protiv Runda su Sjedinjene Američke Države podigle optužnicu za učestvovanje u različitim neredima u Kaliforniji, a članovi ultradesničarske grupe Rise Against Movement, čiji je suosnivač, su osuđeni zbog nasilja na demonstracijama ekstremnih desničara u Šarlotsvilu 2017. godine. Od podizanja optužnice protiv njega 2019. godine, Rundo dolazi u Evropu, a jedno vreme živi i u Beogradu. Nakon pisanja medija o boravku ovog ektremiste u Srbiji, ali i činjenici da je u Srbiji registrovao i svoju firmu “Will2Rise”, vlasti Srbije su ga u februaru 2021. godine navodno proterale. Međutim, portal Bellingcat, u decembru 2021. godine navodi da se Rundo vratio u Srbiju odakle promoviše svoj brend “Will2Rise”.  Rundo je između ostalog, u svojim podkastima isticao kako voli Srbiju jer neometano može da nosi i ističe nacionalističke i fašističke simbole u javnosti.

Osim stranih, i domaći ekstremisti su dobrodošli na humanitarnim događajima u organizaciji Junaka. Tako su se mnogobrojni događaji ove fondacije održali u saradnji sa organizacijama Serbon i Kormilo. Serbon je online prodavnice odeće Evropskih eskremističkih brendova koji koriste simbole poput keltskog krsta, kolovrata, rune, ali i svastike. Prema pisanju Radija Slobodna Evropa, ova prodavnica našla se i u okviru studije “Hatebook” gde je navedena kao prodavnica koja se koristi neonacističkim simbolima, ali i da je deo šire mreže neonacističkih brendova pod nazivom WALKNVT koja otvoreno promoviše lik Adolfa Hitlera. U okviru Serbon prodavnice, prodavala se i odeća brenda “Will2Rise”.

HUMANITARNI PARAVAN

Kormilo je organizacija koja se, kako kažu, zalaže za “solidarnost, identitet i socijalnu pravdu”, međutim, osim humanitarnog rada i aktivizma bave se i ekstremizmom. Jedan od članova Kormila bio je i Marko Gajinović, blizak ekstremističkim organizacijama Nacionalni srpski front i Srbska akcija, sa kojom je fondacija Junak takođe imala zajedničke događaje. Gajinović je i trenutni zastupnik Kluba 451 gde je, u martu ovde godine, trebalo da se održi neonacistički koncert, koji je pod pritiskom javnosti na kraju otkazan. Gajinović se u javnosti pojavljivao i kao organizator događaja na kom je učestvovao Nik Grifin, ekstremni desničar iz Britanije, zatim učesnik skupa podrške Milanu Nediću, ali i učesnik uništavnja kancelarije Inicijative mladih za ljudska prava.

Foto: društvene mreže

Sociolog Miloš Perović objašnjava za VOICE da je humanitarni karakter ovih organizacija samo paravan.

“Fašističke organizacije ovakvim akcijama pokušavaju da se – iskazano neoliberalnim marketinškim pojmovnikom – rebrendiraju, odnosno da ublaže sliku koju fašistička ideologija ima u javnosti još od perioda Drugog svetskog rata. Upravo zbog zločinačkog nasleđa i zločinačke sadašnjosti, savremene organizacije koje baštine ovu ideologiju se nalaze u stanju permanentnog rebrendiranja, menjanja simbolike, taktika i strategija.”

Grmuša je na društvenim mrežama podelio i fotografiju sa Predragom Milovanovićem na proslavi trećeg rođendana Kormila koja se održala u klubu “Kuglaš” u Beogradu. Milovanović je bio član neonacističke organizacije Nacionalni stroj čiji je zastupnik bio Goran Davodivić Firer. Nacionalni stroj je 2007. godine organizovao napad na Antifašističku povorku, a zbog učestvovanja u ovom događaju i izazivanja nacionalne, rasne, verske mržnje i netrpeljivosti Milovanović je osuđen na 6 meseci zatvora.

Osim organizacije humanitarnih akcija, zastupnik fondacije, Dragan Grmuša, aktivan je i u drugim poljima. Međutim, ni tu ne manjka veza sa ekstremnim desničarima. Početkom 2021. godine učestvovao je u organizaciji protesta ispred Uspenske crkve u Novom Sadu koji je organizovan kao odgovor na antifašističko okupljanje u Crnoj Kući istog dana. Grmuša se na fotografiji ispred Uspenske crkve vidi kako razgovara sa tadašnjim načelnikom policije, dok pored njega stoji Stefan Dolić. Dolić se u Agenciji za privredne registre vodi kao zastupnik Nacionalnog srpskog fronta, organizacije koja je nasledila Nacionalni stroj kada je isti zabranjen od strane Ustavnog suda. Osim toga, Dolić je blizak i sa Aleksandrom Užarevićem, članom Srbske Akcije i osnivačem grupe Nju Ejdz četnici o kojima su VOICE i Autonomija već pisali. 

Protest ispred Uspenske crkve (Foto: društvene mreže)

Osim veza sa ekstremnom desnicom, Grmuša na svojim društvenim mrežama ističe i veze sa svetom kriminala. Kao navijač partizana bio je blizak sa Aleksandrom Gligorijevićem Pukijem, vođom navijača partizana u Odžacima i članom navijačke grupe Veljka Belivuka “Principi”. Belivuk i njegovi saradnici terete se u optužnici za ubistvo Gligorijevića 2020. godine

Iako su jedni od retkih koji ne kriju svoje veze sa neofašističkim organizacijama, Junak nije jedina organizacija registrovana kao humanitarna, sa vezama u ekstremizmu.

Perović ističe da je “jedan od prvih vesnika desničarskog humanitarizma u Srbiji Francuz Arno Gujon koji je bio jedan od lidera fašističke organizacije Generacija identiteta i koji je bio predsednički kandidat ove grupacije na izborima 2012. godine“.

„On je 2011. osnovao organizaciju Solidarnost za Kosovo čiji je selektivni humanitarni rad bio nacionalno ekskluzivan, odnosno bio je usmeren samo ka srpskoj populaciji na Kosovu. Tek nakon toga se pojavljuju i prve domaće ekstremno desničarske organizacije koje svoju vidljivost u javnosti stiču humanitarnim radom“, naveo je on.

Advokat Veljko Milić objašnjava “da je Zakonom o udruženjima propisano da ciljevi i delovanje udruženja ne mogu biti usmereni na nasilno rušenje ustavnog poretka i narušavanje teritorijalne celokupnosti Republike Srbije, kršenje zajemčenih ljudskih ili manjinskih prava ili izazivanje i podsticanje neravnopravnosti, mržnje i netrpeljivosti zasnovane na rasnoj, nacionalnoj, verskoj ili drugoj pripadnosti ili opredeljenju, kao i polu, rodu, fizičkim, psihičkim ili drugim karakteristikama i sposobnostima”.

„Međutim, da bi Ustavni sud odlučivao o zabrani rada udruženja, najpre mora postojati predlog ovlašćenog predlagača, a to mogu biti Vlada, Republički javni tužilac ili organ nadležnog za upis u registar udruženja“, ukazuje on.

PRIMARNA SVRHA

U Srbiji do sada postoje dva slučaja zabrane rada organizacija zbog širenja mržnje i netrpeljivosti – Nacionalno stroj i Otačastveni pokret Obraz.

Nacionalni stroj, napad na Antifašističku povorku 2007. godine

Perović ističe da “srpska politička scena i ovdašnje državne i paradržavne strukture igraju ogromnu ulogu u tome da se ovakve organizacije osećaju dobrodošlo na području Srbije“.

U slučajevima domaće ekstremne desnice, kako dodaje, postoje brojne indicije da najveći deo ovog političkog spektra deluje pod nekom vrstom kontrole pomenutih struktura i političkih partija na vlasti, te se takve organizacije instrumentalizuju u skladu sa njenim potrebama ovdašnje državne politike.

Dodaje i da su ovkave organizacije korisne za vlast.

“One nezadovoljstvo usmeravaju ka pripadnicima drugih nacionalnih, rasnih, religijskih grupa, ka ljudima drugačije seksualne orijentacije, odnosno ka najslabijim u društvu. One nikada to nezadovoljstvo neće usmeriti ka vladajućoj klasi našeg društva koja je najodgovornija za stanje u društvu. To je njihova primarna svrha, i to ne samo u Srbiji nego u svim kapitalističkim društvima”, napominje Perović.

I dok ovakve i slične organizacije nastavljaju da rade, a nove da niču, postavalja se pitanje koliko širenje mržnje i netrpeljivosti može da se opravda partikularnom brigom za neke druge ugrožene grupe.

“Ne postoji poseban pravni okvir za organizacije koje se bave humanitarnim radom, niti humanitarni rad može biti paravan za ostvarivanje ciljeva koji su zabranjeni Zakonom o udruženjima. Jedini razlog što ove organizacije neometano šire mržnju je neaktivnost organa koji bi morali o tome da vode računa”, zaključuje Veljko Milić.

Ekipa VOICE-a

izvor: https://voice.org.rs/neometano-sirenje-mrznje/

SLOBODNA VOJVODINA

Poslovi kineskih firmi koje su radile na Železničkoj stanici: Pominju se i Veselinović i Radoičić

Rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu nije jedini posao u Srbiji kineskih firmi koje su na njoj radile

Published

on

By

Kako piše Radio Slobodna Evropa, u pitanju je kineski konzorcijum CRIC&CCCC, koji čine kompanije China Railway International Co. Ltd i China Communications Construction Company Ltd.

CRIC&CCCC je angažovan na rekonstrukciji i modernizaciji deonica Beograd centar – Stara Pazova i Novi Sad – Subotica na brzoj pruzi Beograd – Subotica.

U okviru tog projekta rekonstrisana je stanična zgrada u Novom Sadu čija se betonska nadstrešnica obrušila 1. novembra ubivši 14 ljudi, dok su tri osobe teško povređene.

CRIC&CCCC i srpske vlasti tvrde da nadstrešnica nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom zgrade.

Osim na izgradnji železničke infrastrukture, kompanija CCCC angažovana je i na izgradnji drumske, poput deonica autoputa “Miloš Veliki”.

Pruga Beograd centar – Stara Pazova i Novi Sad – Subotica

Deonice Beograd Centar – Stara Pazova od 34,5 kilometara i Novi Sad – Subotica na severu zemlje, dužine 108 kilometara, deo su brze pruge Beograd – Budimpešta. Pruga Beograd – Novi Sad, u okviru koje je deonica do Stare Pazove, puštena je u saobraćaj u februaru 2022.

Otvaranje pruge Novi Sad – Subotica najavljeno je za kraj novembra, a rekonstrukcija stanične zgrade u Novom Sadu bila je deo tog kapitalnog projekta.

Ove deonice finansirane su uglavnom iz kredita kineske Eksim banke i proglašene su od izuzetnog značaja za Srbiju.

Projekat brze pruge Beograd – Budimpešta započet je 2014. godine u Beogradu, na samitu šesnaest država centralne i istočne Evrope i Kine.

Dogovoren je kao zajednički projekat Kine, Srbije i Mađarske u okviru kineske globalne inicijative “Pojas i put”, strateškog cilja Kine za povezivanjem grčke luke Pirej sa centralnom Evropom.

Mađarska, kao država članica Evropske unije, naišla je na problem oko nepoštovanja pravila kompeticije prilikom dodeljivanja prava na izgradnju pruge u svojoj deonici. Ova zemlja je morala po drugi put da raspiše tender i na taj način ispoštuje regulativu Evropske unije.

Koridor 11 – Surčin – Obrenovac

Deonica koridora 11 od Surčina do Obrenovca dužine 17,6 kilometara, čiji je izvođač bio CCCC, otvorena je u decembru 2019. nakon trogodišnjih radova.

To je poslednja deonica auto puta Beograd – Čačak. Prema sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture uglavnom je finansirana zajmom od kineske Eksim banka, dok su izdvajanja iz budžeta Srbije bila 15 odsto.

Novi Beograd – Surčin

Ova deonica, duga osam kilometara, predstavlja vezu između Beograda i auto-puta “Miloš Veliki” koji vodi do Čačka u centralnoj Srbiji.

Projekat koji je izvodio CCCC proglašen je od izuzetnog značaja za Srbiju jer, kako je navedeno, predstavlja vezu između Beograda i autoputa “Miloš Veliki”. Osnov za ovaj posao bio je Sporazum o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Srbije i Kine.

Autoput ‘Miloš Veliki’, deonica Preljina – Požega

Deonica Preljina–Požega na zapadu Srbije deo je autoputa E-763 “Miloš Veliki”, koji povezuje Srbiju sa Crnom Gorom i Jadranskim morem.

Ovu deonicu dužine 31 kilometar radi CCCC.

Na sajtu Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture navodi se da skoro trećinu trase čine planirani mostovi i tuneli.

Deo ove deonice dužine oko 11,5 kilometara otvoren je u januaru 2022, a drugi deo bi prema najavama vlasti trebalo da bude završen sredinom 2025. godine.

Rokovi koji su zvaničnici davali, pomerani su više puta.

CCCC je do posla, vrednog 450 miliona evra, došao direktnom pogodbom sa državom. Da bi Srbija obezbedila novac za izgradnju puta, novac je pozajmila kod kineske Eksim banke.

Kineski izvođač je 2021. angažovao kao podizvođača kamenolom Slovac za obezbeđivanje tucanika – drobljenog kamena.

Suvlasnici kamenoloma u to vreme bili su Zvonko Veselinović i Milan Radoičić, kojima su mesec dana nakon tog angažmana SAD uvele sankcije.

Tokom izgradnje deonice Preljina – Požega kineski izvođač je u martu 2023. oštetio Spomenik palim borcima u Drugom svetskom ratu.

Nadležna ministarstva su od kineskog investitora tražila da hitno rekonstruiše i vrati spomenik od istorijskog značaja.

Spomenik je nakon obnavljanja postavljen u oktobru ove godine na novoj lokaciji.

Takođe se u izveštaju međunarodne organizacije Just Finance (Pravedne finansije), koja istražuje kineska ulaganja širom sveta, navodi da je projekat izgradnje autoputa E-763 imao negativan uticaj na životnu sredinu, piše Radio Slobodna Evropa.

U izveštaju iz 2022. navodi se da je uočeno ugrožavanje ekosistema na reci Moravi.

Kompanija CCCC i Ministarstvo građevine nisu tada odgovorili na upit RSE o ovom izveštaju.

Severna obilaznica oko Čačka

Krajem maja potpisan je Memorandum o razumevanju između Javnog preduzeća “Putevi Srbije”, Grada Čačka i CCCC za projekat Severne obilaznice grada Čačka.

U saopštenju “Puteva Srbije” je navedeno da projekat podrazumeva i izgradnju mosta preko Zapadne Morave.

Pruga Pančevo – Subotica

Da će CRIC biti angažovan na rekonstrukciji pruge Pančevo – Subotica objavio je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.

Tokom njegove posete kineskom Guangdžou u septembru, na sajtu Ministarstva je objavljeno da je CRIC jedna od dve kineske firme koje su najavile učešće u novim projektima u Srbiji.

Vesić je tada novinarima rekao da su se te dve kineske kompanije, CRIC i Šandong, do sada najbolje pokazale u Srbiji, izrazivši zadovoljstvo zbog interesovanja i za nove projekte u zemlji.

Vesić je tada rekao da CRIC radi na obnovi pruge Sombor – Vrbas duge 53 kilometara, kao i na pruzi Novi Sad – Bogojevo – Subotica dužine 50 kilometara.

CCCC bio na crnoj listi Svetske banke

Kompanija CCCC, u većinskom državnom vlasništvu, jedna je od najvećih svetskih kompanija koja radi u više od 150 zemalja.

Bavi se projektovanjem, izgradnjom i upravljanjem infrastrukturnim objektima kao što su autoputevi, mostovi, tuneli, nadvožnjaci, brze pruge, metroi, naftne platforme i luke.

Kompanija je bila na crnoj listi Svetske banke zbog navodnih lažnih licitacija za ugovor o autoputu na Filipinima. CCCC je tada saopštila da optužbe nemaju osnova i da je poštovala sve propise.

Zabrana finansiranje od strane Svetske banke trajala je osam godina, do 2017.

Američki Biro za industriju i bezbednost (BIS) u Ministarstvu trgovine dodao je u avgustu 2020. nekoliko podružnica kompanije CCCC na listu onih sa kojima se ograničava poslovanje “zbog aktivnosti koje su u suprotnosti sa interesima nacionalne bezbednosti ili spoljne politike Sjedinjenih Država”.

Radi se o učešću u izgradnji veštačkih ostrva za kinesku vojsku.

Malezija je 2018. godine obustavila dva železnička projekta zbog sumnje u korupciju.

Firma je optuživana i za maltretiranje železničkih radnika u Keniji i za korupciju u Bangladešu.

Predsednik kompanije CCCC Liu Kitao je u intervjuu za Bloomberg televiziju 2018. godine rekao da promene u vladi u zemljama u kojima kompanija ima projekte često izazivaju optužbe za korupciju.

Liu je rekao da CCCC poštuje lokalne zakone i ekološke propise u svim zemljama u kojima posluje.

Kompanije CCCC i CRIC nisu bile dostupne za hitan komentar na upit RSE.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/392319/Poslovi-kineskih-firmi-koje-su-radile-na-Zeleznickoj-stanici-Pominju-se-i-Veselinovic-i-Radoicic.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

DZVM: Ako je Balintu Juhasu svejedno da li će Vojvodinu zvati Vojvodinom, neka podnese ostavku

“Naziv Autonomna Pokrajina Vojvodina nije samo stvar terminologije, već politička i istorijska činjenica, zabeležena i u Ustavu Srbije”

Published

on

By

Opoziciona Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) saopštila je danas da je “sa dubokim razočaranjem” primila izjavu predsednika Skupštine Vojvodine Balinta Juhasa, koji je rekao da mu je svejedno kako se naziva Vojvodina.

“Smatramo da time Balint Juhas pokazuje nepoštovanje ne samo prema dostojanstvu funkcije predsednika Skupštine, već i prema samom pojmu Autonomne Pokrajine Vojvodine. Naziv Autonomna Pokrajina Vojvodina nije samo stvar terminologije, već politička i istorijska činjenica, zabeležena i u Ustavu Srbije”, naveo je DZVM u saopštenju za javnost.

Dodali su da retorika koja koristi termine poput „Severna Srbija” ili „severna pokrajina Srbije” umesto Vojvodina, jasno odražava “kriptoradikalski stav” koji dovodi u pitanje političku i kulturnu autonomiju Vojvodine, kao i legitimitet njenog postojanja.

“Ukoliko Balint Juhas nije svestan važnosti ovog naziva ili ne želi da prepozna njegov značaj, smatramo da nije dostojan funkcije predsednika Skupštine Vojvodine”, ocenio je DZVM u saopštenju za javnost.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/dzvm-ako-je-balintu-juhasu-svejedno-da-li-ce-vojvodinu-zvati-vojvodinom-neka-podnese-ostavku/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Zašto je Goran Vesić odbio da otkrije podatke o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu?

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI zahteva da svi koji su odgovorni za današnje urušavanje ulaznog dela Železničke stanice u Novom Sadu budu privedeni licu pravde i kažnjeni.

Published

on

By

Godinama gledamo paradiranje ministra Gorana Vesića, pokrajinske premijerke Maje Gojković, mnogih drugih naprednjaka i njihovo „divljenje“ radovima na Železničkoj stanici.

Mediji godinama pišu hvalospeve o uspešnim radovima na stanici, a naprednjaci su se utrkivali ko će prvi da je otvori posle završenih radova.

Rekonstrukcija Železničke stanice u Novom Sadu počela je još u oktobru 2021. godine, pa je stanica prvi put svečano otvorena 2022. godine, u jeku predizborne kampanje, sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i premijerom Mađarske
Viktorom Orbanom.

Pre nekoliko meseci Maja Gojković je opet presekla vrpcu i „podarila“ građanima novu i modernu železničku stanicu.

Kako javljaju građani, jutros su u tom delu stanice postavljane šipke i delovalo je kao da se pripremaju novi radovi.

Interesantno je da je u januaru Ministarstvo saobraćaja odbilo da otkrije podatke o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, jer kineski izvođač ne želi da oni budu dostupni javnosti pre završetka projekta.

Nadležne organe pozivamo da istragu o ovoj katastrofi sprovedu u skladu sa propisima i pod hitno započnu procesuiranje odgovornih.

Maja Mrnuštik

odbornica u Skupštini grada Novog Sadai predsednica Gradskog odbora
Lige socijaldemokrata Vojvodine –VOJVOĐANI Novi Sad

izvor: https://vojvodjani.rs/zasto-je-goran-vesic-odbio-da-otkrije-podatke-o-rekonstrukciji-zeleznicke-stanice-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Hitno rešiti problem ispuštanja tečnosti u Bagljaški kanal

Odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI već je u avgustu, na sednici Skupštine grada Zrenjanina, tražila rešavanje problema ispuštanja otpadnih voda u kanal u ulici Ivana Turgenjeva, koja se nalazi uz samu Industrijsku zonu Bagljaš.

Published

on

By

Tada su nam građani ove ulice signalizirali da postoji veliki broj uginulih ptica u zoni kanala.

Delovalo je da je vlast poslušala naše predloge i dva meseca je situacija išla u pozitivnom pravcu.

Nažalost, pre nekoliko dana smo dobili informaciju da iz cevi ističe velika količina crne vode koja je napunila kanal. Voda smrdi i stvara velike probleme građanima.

Tražimo od zrenjaninske vlasti da saopšti o čemu se radi i, ono što je još bitnije, problem reši.

Zahtevamo hitnu rekciju nadležnih!

Odbornička grupa
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vlast da pod hitno vrati na posao profesorku škole u Opovu

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI pruža punu podršku prosvetnim radnicima, koji za početak novembra planiraju novi štrajk, jer im Vlada Srbije nije ispunila niti jedan zahtev.

Published

on

By

Sramota je da su zarade zaposlenih u obrazovanju i dalje ispod proseka, a da od statusa službenog lica za prosvetna radnike još nema ništa.

U toku septembra i oktobra roditelji su od razrednih starešina svoje dece dobijali Viber i SMS poruke da u cilju „višeg kvaliteta obrazovanja“ uplate određenu svotu novca za kupovinu sapuna i toalet papira.

Jasna slika stanja u našim obrazovnim institucijama.

Sa druge strane, napadi na zaposlene u prosveti se nastavljaju i vlast nije učinila ništa da im se osigura bezbednost.

Naprednjaci su od našeg obrazovnog sistema napravili svoj politički poligon.

Progone profesore koji drugačije misle, a posebno one koji su politički aktivni u opoziciji.

To su veoma revnosno pokazali u slučaju profesorke škole u Opovu Jelene Lukić, kojoj je prekinut radni odnos, samo zato što je odbornica opozicije u lokalnom parlamentu Kovačice.

Kakva poruka se ovim šalje deci, ali i svim građanima Srbije?

Tražimo da vlast pod hitno ukine odluku o otkazu profesorki Lukić i da ona bude vraćena na posao!

Aleksandra Marković Maleš
potpredsednica
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/vlast-da-pod-hitno-vrati-na-posao-profesorku-skole-u-opovu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Budućnost Srbije mora biti evropska

Vest da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen otkazala unapred planirani sastanak sa premijerom Srbije Milošem Vučevićem, zbog njegovog prethodnog susreta sa ministrom Putinove vlade, još jedan je šamar neodgovorne naprednjačke vlasti ugledu naše države.

Published

on

By

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI već dugo upozorava na moguće posledice sedenja Aleksandra Vučića na više stolica i krajnje šizofrene spoljne i unutrašnje politike koju vodi njegova vlast.

Srbija je jedina zemlja Evrope koja nija uvela sankcije Ruskoj Federaciji zbog agresije na Ukrajinu.

Društvo u našoj državi, a pre svega medijski prostor, zatrovani su propagandom iz Moskve. Neke televizije sa nacionalnom frekvencijama više liče na biro za agitaciju Putinovog generalštaba.

Ruskim disidentima, koji su spas od progona i smrti našli u Srbiji, preti se proterivanjem. Vučićev ađutant za „ruske radove“ Aleksandar Vulin nagrađivan je medaljama ruske tajne službe. Svakako ne slučajno.

U isto vreme, ruski vlasnik Naftne industrije Srbije i dalje drži monopol na snabdevanje tržišta naftnim derivatima, pa je gorivo na našim benzinskim pumpama najskuplje u regionu, a rudna renta koju plaća je protivna našem zakonu i najniža u regionu.

Otkazivanje posete prve žene Evropske komisije premijeru Srbije je jako loš signal.

Da li Vučićeva vlast priziva nove sankcije, devedesete godine i bedu?

Mi na to ne želimo da pristanemo.

Budućnost Srbije mora biti evropska.

Samo tako će ovo društvo i država biti moderno i ekonomski prosperitetno.

Bojan Kostreš
predsednik
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/kostres-buducnost-srbije-mora-biti-evropska/

Continue Reading

Trending