Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Navlačenje nove gvozdene zavese: “Drugi hladni rat je opasniji od prvog, a ishod je daleko neizvesniji”

Linije globalnih rascepa značajno su se podebljale u prethodnom periodu, što se moglo videti prilikom tajnog putovanja predsednika SAD Džozefa Bajdena u Kijev uoči godišnjice ruske invazije na Ukrajinu i tokom krize sa obarenjam kineskog balona iznad teritorije SAD

Published

on

Rusija je oluja, a Kina je klimatska promena – na taj način je šef nemačkih obaveštajaca govorio o stranim partnerima u oktobru prošle godine i dodao: “Dakle, moraćemo da se pripremimo za ovu vrstu klimatskih promena u narednim godinama”. U trenucima dok je davao tu izjavu, temperatura među blokovima u međunarodnim odnosima strmoglavo se spuštala do tačke u kojoj danas sve češće možemo čuti da se nalazimo u novom hladnom ratu.

Mašinerija konfrontacije je do tog trenutka bila u punoj opremi, naveo je Njujorker u svom tekstu uz ocenu da, od kada je pao Berlinski zid, svet nije bio toliko duboko podeljen sukobom oko oblika svoje budućnosti. Kako se dodaje, u širem smislu to je raskol između oblasti demokratije i autokratije, u kome se SAD i njihovi saveznici suprotstavljaju Rusiji i njenom dominantnom partneru – Kini, a blokovi u novom hladnom ratu jačaju.  

Temelji novog oblikovanja geopolitike postavljeni su u nizu događaja i kako vreme odmiče, oni samo jačaju: Evropa je na prekretnici odnosa sa Rusjom i pravi radikalan zaokret u vojnoj, ekonomskoj i energetskoj politici. NATO na samitima osuđuje agresiju Rusije ali istovremeno izražava zabrinutost zbog kineskih ambicija.

Ričard Sakva, profesor emeritus na Fakultetu za politiku i međunarodne odnose na Univerzitetu u Kentu primećuje da broj velikih sila ostaje ograničen na dve – SAD i Kinu, i da je to ono što dovodi do spekulacija o ponovnom uspostavljanju dinamike u međunarodnoj politici koja podseća na prvi hladni rat. Istovreeno dodaje da narativ o drugom hladnom ratu na neki način vraća Rusiji mesto u međunarodnoj politici tako što se prenaglašava moć i status Moskve u međunarodnim odnosima.

Iako istoričari i istraživači diskutuju o ključnim elementima koji definišu “hladni rat”, najčešće se pominju pretnja nuklearnim ratom, blokovske podele, borba za pridobijanje država i međunarodnih aktera na svoju stranu i obilna vojna i ekonomska podrška radi suprotstavljanja neprijateljima. Sve to danas nam deluje prilično poznato. 

Ko je glavni protivnik SAD – Kina ili Rusija?

Govoreći o tome gde su glavne tačke sukoba i da li Zapad vidi Kinu ili Rusiju kao najveću pretnju, Aleksandra Vakruks, izvršna direktorka Dejvis centra za ruske i evroazijske studije na Harvard Univerzitetu kaže da se generalno gledano, kada se govori o hladnom ratu, pre svega misli na ideološki sukob između dva sistema koji se međusobno smatraju egzistencijalnim pretnjama.

“Međutim, ovde nema ideologije iza Putinove agresije i viđenja sveta. U pitanju je dominacija, ali to nije bazirano na bilo kakvoj teoriji, već se temelji samo na onome što je dobro za režim”, naglasila je.

“Ipak”, dodaje Vakruks, “ako kažemo da hladni rat predstavlja sistem supermoći koje su suprotstavljene jedna drugoj, mislim da je reč ‘sukob’ prejaka, ali da imamo ‘kompeticiju’ između SAD i Kine, gde je Rusija manji partner Kine, a htela bi da se o njoj misli kao o jednakom partneru”. 

Vakruks ističe i da je Rusija oslabljena još od početka rata u Ukrajini, pa u ovom trenutku mnogo više zavisi od Kine nego što je to bio slučaj pre godinu dana.

 

Kako se to ogleda u konkretnim događajima i primerima? Američki zvaničnici su, sudeći prema njihovim izjavama, prilično zabrinuti za moguću ulogu koju bi Kina mogla da ima u budućem razvoju rata u Ukrajini. Pored navoda iz Vašingtona o tome da je “Kina jasno odabrala rusku stranu”, američki zvaničnici u poslednje vreme su nekoliko puta sugerisali da bi Peking mogao da pošalje oružje Rusiji kako bi joj pomogao u ratu sa Ukrajinom.

“Nemamo dokaze da je došlo do konačne odluke u vezi sa tim, ali pokušavamo sve vreme da naglasimo koliko je važno da se takvo nešto ne dogodi”, istakao je direktor CIA Vilijam Barns.

Takođe, savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven govorio je u nedavnom intervjuu o ovakvoj mogućnosti, pa je tako naglasio da SAD “pažljivo posmatraju” da li će biti isporuka oružja iz Pekinga u Moskvu.

Iz kineske vlade negirali su sve tvrdnje SAD o pravljenju planova za slanje naoružanja u vidu municije, ali i u drugim oblicima, u Rusiju. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je ovo “upiranjem prstom u odnose Kine i Rusije”.

Jedini preostali nuklearni sporazum između Moskve i Vašingtona 

Još jedna važna komponenta u prethodnom Hladnom ratu, pored konteksta u kom se dve supersile nalaze jedna naspram druge, jeste upravo ono što ih je, između ostalog, i činilo supersilama – nuklearna moć. Sada, nuklearno oružje je ponovo tema o kojoj se često govori, a stvar je dodatno zakomplikovala odluka ruskog predsednika Vladimira Putina da Moskva suspenduje učešće u sporazumu “Start”, koji je predviđao uzajamnu kontrolu nukelarnog arsenala između SAD i Rusije. 

Ovu vest je Putin saopštio nekoliko dana pre godišnjice od početka ruske invazije na Ukrajinu, a u pitanju je poslednji preostali sporazum između SAD i Rusije koji se tiče kontrole nuklearnog oružja.

Odluka Kremlja da suspenduje učešće u “Startu” naišla je na osude Vašingtona, ali su ruske vlasti ipak naknadno pojasnile da će nastaviti da poštuju sva pravila koja su dogovorena tim sporazumom i da ne izlaze iz njega potpuno, ali da, bar za sada, žele da suspenduju svoje učešće.

ProfimediaAktivisti u Berlinu pozivaju na bolju kontrolu nuklearnog oružja, januar 2021.

Odluku Putina da suspenduje učešće Rusije u “Start” sporazumu, Vakruks vidi kao potrebu ruskog predsednika da pokaže kako može i dalje da eskalira situaciju, ali da zapravo ništa ne promeni. Ona dodaje da je ovo zapravo odgovor Moskve na činjenicu da Ukrajina dobija sve više naprednog oružja od saveznika koji su članovi NATO.

Vakruks, međutim, podseća da je tokom Hladnog rata bilo dosta sporazuma o kontroli naoružanja, ali da danas broj tih sporazuma opada, iako je sve veći broj zemalja koje poseduju nuklearni arsenal. Još jednom, ona ističe važnost Kine za aktuelnu postavku na geopolitičkoj sceni sveta.

“Jedan od problema i razloga za to što nemamo više tih sporazuma, jeste to što bi bilo koji takav sporazum trebalo da uključi i Kinu. Ne možete da kontrolišete samo SAD i Rusiju, ako ima bar još jedna zemlja koja u velikoj meri uvećava nuklearni kapacitet”, kaže Vakruks za Euronews Srbija.

“Gvozdena zavesa” u međuzavisnom svetu i pokušaji izolacije

Treća važna komponenta Hladnog rata kakav je nekada postojao, a na koju se mora obratiti pažnja kada se govori o tome da li svet ulazi u sličan period danas, jeste jasna podeljenost između “istoka” i “zapada”, odnosno postavljanje svojevrsne “gvozdene zavese”. Prilagođena današnjim okvirima, “gvozdena zavesa” možda ne mora da se odnosi striktno na zemlje na koje Rusija ima nedeljiv politički uticaj, a glavni razlog za to je upravo važna uloga koju Kina, de fakto ekonomski takmac SAD na globalnoj sceni, danas ima.

Pitanje je, takođe, i koliko je izolacija sa bilo koje strane moguća, kada uzmemo u obzir to da je svet danas mnogo više povezan nego ranije, a to posebno važi za ekonomsku povezanost Kine i SAD – ove zemlje su jedna drugoj u top tri ekonomska partnera.

“Ulazimo u situaciju koja veoma podseća na Hladni rat iako rusko-američki rivalitet nije dominantni trend svetske politike kao ranije. Tu je sada i ona sila o kojoj u ovom trenutku niko ne govori a mnogo je krupnije pitanje od Rusije – u pitanju je Kina. Takođe, tu su i uloge Indije ili globalnog juga u ovim dešavanjima”, rekao je za Euronews Srbija Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosne politike.

Sa druge strane, potencijalnu “gvozdenu zavesu” danas možemo posmatrati i kroz nameru evropskih visokih zvaničnika da izoluju i kazne Rusiju zbog toga što je pokrenula rat u Ukrajini, a to uglavnom pokušavaju da urade uvođenjem sankcija.

Do sada, Evropska unija uvela je deset paketa sankcija usmerenih pre svega ka tome da se Rusija finansijski oslabi zabranom uvoza energenata i druge robe, a određene mere uvedene su i protiv pojedinaca za koje EU smatra da podržavaju rat u Ukrajini.

Međutim, neminovno je bilo da tokom ovih godinu dana rata mnoge strane kompanije obustave svoje poslovanje u Rusiji, što se moralo odraziti i na svakodnevni život stanovnika te zemlje. Tako, na primer, “viza” kartice više ne funkcionišu u Rusiji, i mnogi brendovi su se povukli sa tržišta.

Ruska rublja oporavlja se u poslednje vreme

Govoreći o tome da Rusija sada nije jaka kao što je bila ranije, pa da i to moramo uzeti u obzir kada govorimo o “Hladnom ratu 2.0”, i Vakruks je istakla činjenicu da ruske vlasti uglavnom krive Zapad za trenutni sukob.

“Ako pitate Ruse, oni će reći da godinama postoji sukob sa Zapadom i da je ovo intenzifikacija toga, ali njihov argument je da se NATO godinama spremao da ih napadne”, zaključila je Vakruks.

Hladni rat se vratio kao politički stil

Ričard Sakva napominje da je u ranijem sukobu postojala stabilna konfrontacija između dve supersile: SAD i SSSR-a, dok primećuje da je u druhom hladnom ratu sukob veoma razgranat. Dok se prvi fokusirao na Evropu, drugi je u svojoj suštini globalan. 

Kako kaže, Kina danas je daleko moćniji protagonista, nego što je to ikada bio Sovjetski Savez. Istovremeno, logika hladnog rata podrazumeva unutrašnju kontrolu i represiju kaoja se pokazala kobnom za SSSR, a sve to je poučno za Kinu i SAD. 

Ono što je izvesno, ruska invazija na Ukrajinu otvorila je novu eru umeđunarodnoj politici. Kako zaključuje Sakva u svom radu, drugi hladni rat je postao istinski globalni hladni rat koji ima različite frontove u Aziji, na Arktiku, u Africi, u otvorenom moru, ali i oštru gvozdenu zavesu u Evropi. Ističe da se hladni rat kao politički stil vratio.

“Međutim, za razliku od prvog hladnog rata, dublji strukturni pomaci u ravnoteži ekonomske i vojne moći na istoku znače da je politički Zapad pred izazovom kao nikada ranije. Sukob ima ideološku komponentu, ali je ona dvosmislenija nego prilikom prvog hladnog rata”, rekao je on i dodao:

“Drugi hladni rat je opasniji od prvog, a ishod je daleko neizvesniji”. 

Jovan Đurić

izvor: https://www.euronews.rs/svet/fokus/79811/navlacenje-nove-gvozdene-zavese-drugi-hladni-rat-je-opasniji-od-prvog-a-ishod-je-daleko-neizvesniji/vest

SLOBODNA VOJVODINA

Srbija mora da radi sve suprotno od Vulinovih ideja i uspeće kao država

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI sigurna je da ako Srbija želi da napreduje mora da radi sve suprotno od onoga što misli i proklamuje Aleksandar Vulin, poznatiji kao ministar mržnje

Published

on

By

Vulinova izjava da bi jako voleo da Aleksandar Vučić ode na Samit BRIKS-a u Moskvu, nova je podlost koju je namenio Srbiji i njenim građanima.

Vulin je od devedesetih godina, pa na ovamo, uvek promovisao političke ideje koje su loše po Srbiju.

Bio je portparol JUL-a, odnosno Mirjane Marković, sramotio je svaku instituciju koju je vodio. I Vojsku, i policiju, i BIA. Umesto da radi u interesu Srbije, pokazivao je, a i dalje pokazuje, sluganstvo prema Ruskoj Federaciji. Sramotno je slao ruskoj tajnoj službi informacije o aktivnostima opozicionara iz Rusije u Beogradu, pa su oni po povratku u njihovu zemlju bili uhapšeni.

Svaka njegova izjava o Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj ili Crnoj Gori upali novi požar u odnosima u regionu.

Srbija mora raditi sve suprotno onome što Aleksandar Vulin želi i na ovim prostorima će biti moguće napraviti modernu i demokratsku državu.

Aleksandar Marton
portparol
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/srbija-mora-da-radi-sve-suprotno-od-vulinovih-ideja-i-uspece-kao-drzava/?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR02BnEtD-TaHGQ0v66bxK3nrJjkFS8FjcpnS4fvnOIVmHooFEV5KdoDd9Y_aem_gcb1ImB804mgvxFU4vft6Q

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Koliko će nas koštati suša i šta ćemo jesti? Poljoprivrednici kažu – stanje je katastrofalno

Dugo toplo i sušno leto koštalo je poljoprivredu. Prinosi su drastično manji. Poljoprivrednici u gubicima, traže pomoć Vlade i najavljuju protest za 15-ak dana. Šta ćemo jesti i koliko ćemo to platiti, pitala je Lea Apro.

Published

on

By

Kišomer u Kisaču je potpuno suv više od dva meseca, a umesto zdrave repe – rupa, jer je istrulila zbog enormne suše.

„Na ovakvim ekstremnim sušama, kad nema kiše po sedamdeset, osamdeset dana sa temperaturama preko 40, noćnih preko 30 tu više ne pomaže ni zalivanje, ni ništa“, kaže Goran Filipović iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Poljoprivrednici u očaju, već treću godinu očekuju pomoć, ispunjenje zahteva i sistemska rešenja od Vlade, ali ona kao i kiša – izostaju.

„Ne možemo se uhvatiti bukvalno ni za jednu kulturu koja je ove godine koliko-toliko mogla da izvuče prosek. U suštini stanje je katastrofalno. Ukoliko država, ministarstvo tačnije ne donese neke mere za pomoć poljoprivrednicima, mislim da će većina nas staviti katanac na svoja gazdinstva“, objašnjava Dejan Ivanišević iz Inicijative za opstanak poljoprivrednika Srbije.

Nema ni berze, koja bi garantovala otkupnu cenu roda poljoprivrednicima, pa im cenu kroje otkupljivači.

„Mi živimo od cene. Mi ne možemo da živimo od subvencija. Subvencije su primarne i moraju biti u poljoprivredi, ali mi ćemo postati socijalna grana privrede, ne poljoprivreda“, navodi Aleksandar Letić, poljoprivrednik iz Kisača.

Da li će se gubici poljoprivrednika odraziti i na džep građana, odnosno na cene hrane, zavisiće od ponude i potražnje, ali i tu glavnu reč ima država.

„U ovoj situaciji od ponašanja države zavisi da li će biti, ili neće biti rasta cene hrane u suštini. Ako se odluči na uvoz, da podstakne uvoz, ne mora da bude povećanja cene“, navodi Živan Lazić, ekonomski novinar.

Država je na potezu. Ako ne pomogne poljoprivrednicima, kako nam kažu, neće više biti ko da nas hrani. A onda će tržište ili vlast određivati šta jedemo i koliko za to plaćamo.

izvor: https://n1info.rs/biznis/koliko-ce-nas-kostati-susa-i-sta-cemo-jesti-poljoprivrednici-kazu-stanje-je-katastrofalno/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – VOJVOĐANI traži smenu pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina

Odbornička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina uputila je danas zrenjaninskom gradonačelniku Simi Salapuri zahtev za smenu njegove pomoćnice Vere Milošev, koja je na javnom mestu napala dečaka sa razvojnim problemima.

Published

on

By

Dopis prenosimo u celosti.

Republika Srbija
Autonomna Pokrajina Vojvodina
Grad Zrenjanin
Gradonačelnik

ZAHTEV

Na osnovu 52. člana Statuta grada Zrenjanina zahtevamo razrešenje pomoćnice gradonačelnika Zrenjanina Vere Milošev.

OBRAZLOŽENJE:

Javnost Zrenjanina upoznata je sa incidentom u kojem je učestvovala i pomoćnica gradonačelnika Zrenjanina Vera Milošev, prilikom kojeg se neprimereno ponašala na javnom mestu i napala dečaka sa razvojnim problemima.

Nedopustivo je da jednu od najodgovornijih funkcija u Zrenjaninu obavlja osoba koja sebi dopušta ovakvo ponašanje.

Očekujemo Vašu brzu reakciju i smenu pomoćnice Milošev.

U Zrenjaninu 4.9.2024.godine

Odbornička grupa
Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

foto: list Zrenjanin

izvor: https://vojvodjani.rs/lsv-vojvodjani-trazi-smenu-pomocnice-gradonacelnika-zrenjanina/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ćerka Jorgovanke Tabaković nova direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine, smenjen Petrović

Milena Tabaković, ćerka guvernerke Jorgovanke Tabaković, nova je v.d. direktorka Instituta za javno zdravlje Vojvodine

Published

on

By

Dosadašnji v.d. direktor Vladimir Petrović, koji je ovom zdravstvenom ustanovom rukovodio 13 godina, smenjen je bez obrazloženja.

Informacija o promeni u rukovodstvu Instituta za javno zdravlje Vojvodine već danima unazad kruži u novosadskoj javnosti, a nezvanična saznanja prvi je objavio Danas

U međuvremenu, i portal 021.rs dobio je nezvaničnu potvrdu da je došlo do promene i da je doktorka stomatologije, dosadašnja direktorka Filijale Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za Južnobački okrug, postavljena na rukovodeću poziciju.

Portal 021.rs uputio je i pitanja Institutu za javno zdravlje Vojvodine u vezi sa promenom na čelu ustanove, ali zasad nema odgovora. 

Smenu Petrovića i imenovanje Milene Tabaković do sada niko nije zvanično potvrdio, niti je odluka javno dostupna. Bilo bi za očekivati da se ovakva promena objavi u Službenom listu AP Vojvodine, ali je poslednji broj objavljen nekoliko dana pre sednice Vlade Vojvodine koja se održala 28. avgusta. 

Takođe, na samom sajtu Instituta i dalje stoji da je v.d. direktor dr Vladimir Petrović. Smena Petrovića dolazi nakon slučaja “nematode u novosadskoj vodi” u kojem su nadležni prvo negirali tvrdnje o valjkastim crvima u vodovodu, da bi Institut potom potvrdio njihovo prisustvo. 

Ipak, smena bi mogla da bude i samo deo promena na rukovodećim pozicijama u pokrajini, nakon odlaska Igora Mirovića sa funkcije pokrajinskog premijera. Podsetimo, do promena je došlo i u Kliničkom centru Vojvodine, gde je za v.d. direktorku imenovana Vesna Turkulov umesto Edite Stokić.

Povodom smene u Institutu oglasio se Gradski odbor Stranke slobode i pravde, navodeći da Miloš Vučević i Maja Gojković “nisu oprostili profesionalnost” Petroviću. U saopštenju se odluka o imenovanju Milene Tabaković za v.d. direktorku Instituta naziva “skandaloznom”.

Ćerka Jorgovanke Tabaković u žižu javnosti je došla 2013. godine kada je objavljeno da joj je RFZO obezbedio službeni automobil i vozača za odlazak na predavanja u Beograd. Zvanično objašnjenje tada je bilo da je sve u skladu sa odlukom o slanju zaposlenih na usavršavanje.

Zasad nezvanično smenjeni Petrović je na čelu Instituta bio od 2011. godine. On je i redovni profesor na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.

Upravo na ovom fakultetu je diplomirao 1997. godine, a tu je završio i specijalizaciju, master studije i doktorat. Bio je na čelu Instituta u trenutku kada se Vojvodina suočavala sa zdravstvenom krizom izazvanom korona virusom. 

Prema informacijama Agencije za sprečavanje korupcije, Petrović je u februaru ove godine prijavio da kao v.d. direktora Instituta godišnje zarađuje više od 3,1 miliona dinara.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/386500/Cerka-Jorgovanke-Tabakovic-nova-direktorka-Instituta-za-javno-zdravlje-Vojvodine-smenjen-Petrovic.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Statistika koja se ne menja: Vojvodina najviše izvozi, a Beograd uvozi

Posmatrano regionalno, najveće učešće u izvozu Srbije imao je region Vojvodine (33,9 odsto). Sledi beogradski region (23,4 odsto), region Južne i Istočne Srbije (21,3 odsto), region Šumadije i Zapadne Srbije (20,2 odsto), a oko 1,2 odsto izvoza je nerazvrstano po teritorijama.

Published

on

By

Izvoz domaće robe u periodu od januara do jula ove godine imao je vrednost 17.097,7 miliona evra, uz rast od 1,3 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.

Uvoz robe imao je vrednost od 22.323,4 miliona, što predstavlja povećanje od četiri odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Izražen u evrima, deficit iznosi 5,2 milijarde evra, što je povećanje od 14,2 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine, saopštio je Republički zavod za statistiku.

Pokrivenost uvoza izvozom je 76,6 odsto i manja je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 78,6 odsto.

Najveće učešće u uvozu Srbije imao je Beogradski region (44,3 odsto); sledi Vojvodina (32,5 odsto), Šumadija i Zapadna Srbija (13,6 odsto), Južna i Istočna Srbija (8,4 odsto), a oko 1,3 odsto uvoza nije razvrstano po teritorijama.

Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini. Zemlje članice Evropske unije čine 59,5 odsto ukupne razmene.

izvoz: https://www.021.rs/story/Info/Biznis-i-ekonomija/386403/Statistika-koja-se-ne-menja-Vojvodina-najvise-izvozi-a-Beograd-uvozi.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

KFOR pojačao prisustvo na mostu preko Ibra

Mirovna misija Sjevernoatlantskog saveza na Kosovu (KFOR) pojačala je svoju prisutnost na glavnom mostu preko reke Ibar

Published

on

By

Na ovom mostu koji deli južnu Mitrovicu, naseljenu Albancima, od severne, naseljene većinom Srbima, osim automobila, viđen je i kordon pripadnika KFOR-a. Zatim je ovaj kordon povučen.

Radio Slobodna Europa (RSE) pitao je KFOR zašto je pojačao svoju prisutnost na mostu, ali iz ove misije nisu dali odgovor. Pripadnik italijanskih snaga KFOR-a na mostu na Ibru rekao je dopisniku RSE s terena da se tokom današnjeg dana “ne očekuje ništa posebno” i da su oni tu “zbog rutinskih operacija”.

Pojačana prisutnost na ovom mostu dolazi dan nakon što su kosovske vlasti zatvorile pet paralelnih srpskih institucija na sjeveru Kosova.

Akciju je kritizirala međunarodna zajednica, koja je pozvala Vladu Kosova da ne poduzima jednostrane i nekoordinirane akcije.

Kosovska vlast također se nedavno suočila s kritikama međunarodne zajednice jer je izrazila namjeru otvoriti most preko Ibra za promet vozila.

Sjedinjene Američke Države, Europska unija i KFOR izjasnili su se protiv otvaranja mosta.

KFOR i EU zatražili su da se ovo pitanje riješi u dijalogu u Bruxellesu.

NATO-va mirovna misija na Kosovu također je nekoliko puta upozorila da neće oklijevati djelovati kako bi odgovorila na razvoj sigurnosne situacije.

KFOR je stalno prisutan na mostu preko rijeke Ibar.

izvor: https://www.slobodnaevropa.org/a/kfor-ibar-mitrovica-most-kosovo-srbija/33100698.html

Continue Reading

Trending