Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Navlačenje nove gvozdene zavese: “Drugi hladni rat je opasniji od prvog, a ishod je daleko neizvesniji”

Linije globalnih rascepa značajno su se podebljale u prethodnom periodu, što se moglo videti prilikom tajnog putovanja predsednika SAD Džozefa Bajdena u Kijev uoči godišnjice ruske invazije na Ukrajinu i tokom krize sa obarenjam kineskog balona iznad teritorije SAD

Published

on

Rusija je oluja, a Kina je klimatska promena – na taj način je šef nemačkih obaveštajaca govorio o stranim partnerima u oktobru prošle godine i dodao: “Dakle, moraćemo da se pripremimo za ovu vrstu klimatskih promena u narednim godinama”. U trenucima dok je davao tu izjavu, temperatura među blokovima u međunarodnim odnosima strmoglavo se spuštala do tačke u kojoj danas sve češće možemo čuti da se nalazimo u novom hladnom ratu.

Mašinerija konfrontacije je do tog trenutka bila u punoj opremi, naveo je Njujorker u svom tekstu uz ocenu da, od kada je pao Berlinski zid, svet nije bio toliko duboko podeljen sukobom oko oblika svoje budućnosti. Kako se dodaje, u širem smislu to je raskol između oblasti demokratije i autokratije, u kome se SAD i njihovi saveznici suprotstavljaju Rusiji i njenom dominantnom partneru – Kini, a blokovi u novom hladnom ratu jačaju.  

Temelji novog oblikovanja geopolitike postavljeni su u nizu događaja i kako vreme odmiče, oni samo jačaju: Evropa je na prekretnici odnosa sa Rusjom i pravi radikalan zaokret u vojnoj, ekonomskoj i energetskoj politici. NATO na samitima osuđuje agresiju Rusije ali istovremeno izražava zabrinutost zbog kineskih ambicija.

Ričard Sakva, profesor emeritus na Fakultetu za politiku i međunarodne odnose na Univerzitetu u Kentu primećuje da broj velikih sila ostaje ograničen na dve – SAD i Kinu, i da je to ono što dovodi do spekulacija o ponovnom uspostavljanju dinamike u međunarodnoj politici koja podseća na prvi hladni rat. Istovreeno dodaje da narativ o drugom hladnom ratu na neki način vraća Rusiji mesto u međunarodnoj politici tako što se prenaglašava moć i status Moskve u međunarodnim odnosima.

Iako istoričari i istraživači diskutuju o ključnim elementima koji definišu “hladni rat”, najčešće se pominju pretnja nuklearnim ratom, blokovske podele, borba za pridobijanje država i međunarodnih aktera na svoju stranu i obilna vojna i ekonomska podrška radi suprotstavljanja neprijateljima. Sve to danas nam deluje prilično poznato. 

Ko je glavni protivnik SAD – Kina ili Rusija?

Govoreći o tome gde su glavne tačke sukoba i da li Zapad vidi Kinu ili Rusiju kao najveću pretnju, Aleksandra Vakruks, izvršna direktorka Dejvis centra za ruske i evroazijske studije na Harvard Univerzitetu kaže da se generalno gledano, kada se govori o hladnom ratu, pre svega misli na ideološki sukob između dva sistema koji se međusobno smatraju egzistencijalnim pretnjama.

“Međutim, ovde nema ideologije iza Putinove agresije i viđenja sveta. U pitanju je dominacija, ali to nije bazirano na bilo kakvoj teoriji, već se temelji samo na onome što je dobro za režim”, naglasila je.

“Ipak”, dodaje Vakruks, “ako kažemo da hladni rat predstavlja sistem supermoći koje su suprotstavljene jedna drugoj, mislim da je reč ‘sukob’ prejaka, ali da imamo ‘kompeticiju’ između SAD i Kine, gde je Rusija manji partner Kine, a htela bi da se o njoj misli kao o jednakom partneru”. 

Vakruks ističe i da je Rusija oslabljena još od početka rata u Ukrajini, pa u ovom trenutku mnogo više zavisi od Kine nego što je to bio slučaj pre godinu dana.

 

Kako se to ogleda u konkretnim događajima i primerima? Američki zvaničnici su, sudeći prema njihovim izjavama, prilično zabrinuti za moguću ulogu koju bi Kina mogla da ima u budućem razvoju rata u Ukrajini. Pored navoda iz Vašingtona o tome da je “Kina jasno odabrala rusku stranu”, američki zvaničnici u poslednje vreme su nekoliko puta sugerisali da bi Peking mogao da pošalje oružje Rusiji kako bi joj pomogao u ratu sa Ukrajinom.

“Nemamo dokaze da je došlo do konačne odluke u vezi sa tim, ali pokušavamo sve vreme da naglasimo koliko je važno da se takvo nešto ne dogodi”, istakao je direktor CIA Vilijam Barns.

Takođe, savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džejk Saliven govorio je u nedavnom intervjuu o ovakvoj mogućnosti, pa je tako naglasio da SAD “pažljivo posmatraju” da li će biti isporuka oružja iz Pekinga u Moskvu.

Iz kineske vlade negirali su sve tvrdnje SAD o pravljenju planova za slanje naoružanja u vidu municije, ali i u drugim oblicima, u Rusiju. Kinesko ministarstvo spoljnih poslova nazvalo je ovo “upiranjem prstom u odnose Kine i Rusije”.

Jedini preostali nuklearni sporazum između Moskve i Vašingtona 

Još jedna važna komponenta u prethodnom Hladnom ratu, pored konteksta u kom se dve supersile nalaze jedna naspram druge, jeste upravo ono što ih je, između ostalog, i činilo supersilama – nuklearna moć. Sada, nuklearno oružje je ponovo tema o kojoj se često govori, a stvar je dodatno zakomplikovala odluka ruskog predsednika Vladimira Putina da Moskva suspenduje učešće u sporazumu “Start”, koji je predviđao uzajamnu kontrolu nukelarnog arsenala između SAD i Rusije. 

Ovu vest je Putin saopštio nekoliko dana pre godišnjice od početka ruske invazije na Ukrajinu, a u pitanju je poslednji preostali sporazum između SAD i Rusije koji se tiče kontrole nuklearnog oružja.

Odluka Kremlja da suspenduje učešće u “Startu” naišla je na osude Vašingtona, ali su ruske vlasti ipak naknadno pojasnile da će nastaviti da poštuju sva pravila koja su dogovorena tim sporazumom i da ne izlaze iz njega potpuno, ali da, bar za sada, žele da suspenduju svoje učešće.

ProfimediaAktivisti u Berlinu pozivaju na bolju kontrolu nuklearnog oružja, januar 2021.

Odluku Putina da suspenduje učešće Rusije u “Start” sporazumu, Vakruks vidi kao potrebu ruskog predsednika da pokaže kako može i dalje da eskalira situaciju, ali da zapravo ništa ne promeni. Ona dodaje da je ovo zapravo odgovor Moskve na činjenicu da Ukrajina dobija sve više naprednog oružja od saveznika koji su članovi NATO.

Vakruks, međutim, podseća da je tokom Hladnog rata bilo dosta sporazuma o kontroli naoružanja, ali da danas broj tih sporazuma opada, iako je sve veći broj zemalja koje poseduju nuklearni arsenal. Još jednom, ona ističe važnost Kine za aktuelnu postavku na geopolitičkoj sceni sveta.

“Jedan od problema i razloga za to što nemamo više tih sporazuma, jeste to što bi bilo koji takav sporazum trebalo da uključi i Kinu. Ne možete da kontrolišete samo SAD i Rusiju, ako ima bar još jedna zemlja koja u velikoj meri uvećava nuklearni kapacitet”, kaže Vakruks za Euronews Srbija.

“Gvozdena zavesa” u međuzavisnom svetu i pokušaji izolacije

Treća važna komponenta Hladnog rata kakav je nekada postojao, a na koju se mora obratiti pažnja kada se govori o tome da li svet ulazi u sličan period danas, jeste jasna podeljenost između “istoka” i “zapada”, odnosno postavljanje svojevrsne “gvozdene zavese”. Prilagođena današnjim okvirima, “gvozdena zavesa” možda ne mora da se odnosi striktno na zemlje na koje Rusija ima nedeljiv politički uticaj, a glavni razlog za to je upravo važna uloga koju Kina, de fakto ekonomski takmac SAD na globalnoj sceni, danas ima.

Pitanje je, takođe, i koliko je izolacija sa bilo koje strane moguća, kada uzmemo u obzir to da je svet danas mnogo više povezan nego ranije, a to posebno važi za ekonomsku povezanost Kine i SAD – ove zemlje su jedna drugoj u top tri ekonomska partnera.

“Ulazimo u situaciju koja veoma podseća na Hladni rat iako rusko-američki rivalitet nije dominantni trend svetske politike kao ranije. Tu je sada i ona sila o kojoj u ovom trenutku niko ne govori a mnogo je krupnije pitanje od Rusije – u pitanju je Kina. Takođe, tu su i uloge Indije ili globalnog juga u ovim dešavanjima”, rekao je za Euronews Srbija Vuk Vuksanović iz Beogradskog centra za bezbednosne politike.

Sa druge strane, potencijalnu “gvozdenu zavesu” danas možemo posmatrati i kroz nameru evropskih visokih zvaničnika da izoluju i kazne Rusiju zbog toga što je pokrenula rat u Ukrajini, a to uglavnom pokušavaju da urade uvođenjem sankcija.

Do sada, Evropska unija uvela je deset paketa sankcija usmerenih pre svega ka tome da se Rusija finansijski oslabi zabranom uvoza energenata i druge robe, a određene mere uvedene su i protiv pojedinaca za koje EU smatra da podržavaju rat u Ukrajini.

Međutim, neminovno je bilo da tokom ovih godinu dana rata mnoge strane kompanije obustave svoje poslovanje u Rusiji, što se moralo odraziti i na svakodnevni život stanovnika te zemlje. Tako, na primer, “viza” kartice više ne funkcionišu u Rusiji, i mnogi brendovi su se povukli sa tržišta.

Ruska rublja oporavlja se u poslednje vreme

Govoreći o tome da Rusija sada nije jaka kao što je bila ranije, pa da i to moramo uzeti u obzir kada govorimo o “Hladnom ratu 2.0”, i Vakruks je istakla činjenicu da ruske vlasti uglavnom krive Zapad za trenutni sukob.

“Ako pitate Ruse, oni će reći da godinama postoji sukob sa Zapadom i da je ovo intenzifikacija toga, ali njihov argument je da se NATO godinama spremao da ih napadne”, zaključila je Vakruks.

Hladni rat se vratio kao politički stil

Ričard Sakva napominje da je u ranijem sukobu postojala stabilna konfrontacija između dve supersile: SAD i SSSR-a, dok primećuje da je u druhom hladnom ratu sukob veoma razgranat. Dok se prvi fokusirao na Evropu, drugi je u svojoj suštini globalan. 

Kako kaže, Kina danas je daleko moćniji protagonista, nego što je to ikada bio Sovjetski Savez. Istovremeno, logika hladnog rata podrazumeva unutrašnju kontrolu i represiju kaoja se pokazala kobnom za SSSR, a sve to je poučno za Kinu i SAD. 

Ono što je izvesno, ruska invazija na Ukrajinu otvorila je novu eru umeđunarodnoj politici. Kako zaključuje Sakva u svom radu, drugi hladni rat je postao istinski globalni hladni rat koji ima različite frontove u Aziji, na Arktiku, u Africi, u otvorenom moru, ali i oštru gvozdenu zavesu u Evropi. Ističe da se hladni rat kao politički stil vratio.

“Međutim, za razliku od prvog hladnog rata, dublji strukturni pomaci u ravnoteži ekonomske i vojne moći na istoku znače da je politički Zapad pred izazovom kao nikada ranije. Sukob ima ideološku komponentu, ali je ona dvosmislenija nego prilikom prvog hladnog rata”, rekao je on i dodao:

“Drugi hladni rat je opasniji od prvog, a ishod je daleko neizvesniji”. 

Jovan Đurić

izvor: https://www.euronews.rs/svet/fokus/79811/navlacenje-nove-gvozdene-zavese-drugi-hladni-rat-je-opasniji-od-prvog-a-ishod-je-daleko-neizvesniji/vest

SLOBODNA VOJVODINA

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara: SVM ne nudi rešenja, već je deo problema

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) ocenjuje da Balint Pastor, predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM), pokušava da predstavi ovu stranku kao samostalnu političku snagu, dok u stvarnosti ostaje verni saveznik Srpske napredne stranke (SNS)

Published

on

By

“Pastor tvrdi da SVM ne ulazi u Vučićev Pokret za narod i državu, ali i dalje sledi politiku SNS-a u svim ključnim pitanjima. Očigledno je da je njihova ‘samostalnost’ samo forma, dok je suština u bespogovornom sprovođenju volje Aleksandra Vučića”, smatraju u DZVM-u.

Oni dalje ocenjuju i da Pastorova izjava da SVM ne traži ministarske funkcije, već želi da zadrži uticaj kroz državne sekretare zapravo predstavlja pokušaj da se održi distanca od SNS-a i odgovornosti koje nosi učešće u vlasti,  ali “upravo su ti ‘niži nivoi vlasti’ došli u fokus kada se govori o korupciji i lošim odlukama”.

Iz DZVM-a podsećaju da su upravo u nadležnosti državnog sekretara iz SVM-a bili troškovi izgradnje železničke pruge Novi Sad – Kelebija, koji su porasli za 87 miliona dolara, te da se srušila i nadstrešnica na stanici u Novom Sadu.

“Umesto da preuzme odgovornost, SVM i dalje sprovodi politiku SNS-a, a kada se pojave problemi, beži od odgovornosti. Politika ‘mi bismo, ali da ne uđe’ je prepoznata i više vam neće proći”, poručuju.

Oni su se takođe osvrnuli i na, kako kažu, Pastorovu relativizaciju problema manjinskih prava u vezi s nedostatkom višejezičnih natpisa na železničkim stanicama, što “dodatno potvrđuje da je SVM odavno odustao od borbe za interese vojvođanskih Mađara”:

“Umesto da zahteva poštovanje Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisma, on se poziva na probleme u drugim državama. Ovo nije zaštita manjinskih prava, već otvorena kapitulacija pred kršenjem zakona”.

Na kraju, nazivanje građanskih protesta „anarhijom“ i „glasnom manjinom“, zaključuju iz Demokratske zajednice vojvođanskih Mađara, pokazuje da je SVM potpuno na strani režima.

“Umesto podrške građanima koji se bore za pravnu državu, oni štite korumpiranu vlast i svoje privilegije. SVM ne nudi rešenja, već je deo problema – vreme je da prestanu da obmanjuju javnost”, poručuju iz DZVM-a.

izvor: https://www.maglocistac.rs/politika/demokratska-zajednica-vojvodanskih-madara-svm-ne-nudi-resenja-vec-je-deo-problema

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Državljanka Hrvatske podržala studente, pa proterana iz Srbije: Ima sedam dana da preseli život i porodicu

Državljanki Hrvatske Arien Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu, srpske vlasti su odlučile da uskrate gostoprimstvo posle 12 godina života u srpskoj prestonici, proteraju je iz zemlje i zabrane ulazak na godinu dana. Za preseljenje svog celokupnog života dobila je rok od sedam dana

Published

on

By

Arien Stojanović Ivković je u Beogradu završila Medicinski fakultet, zaposlila se i udala za srpskog državljanina sa kojim ima malo dete. Duže od deceniju živi u srpskoj prestonici i nikada do sada nije imala problema sa svojim boravkom.

Sve do 8. aprila ujutro kada ju je pozvao inspektor iz Uprave za strance i pozvao da dođe u prostorije policije, uveravajući je da je s njenim boravkom sve u redu.

Arien za N1 kaže da ju je u policiji sačekalo više inspektora, među kojima je bio i onaj s kojim je razgovarala. Na licu mesta joj je uručeno rešenje kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak i zabranjuje ulazak u Srbiju na godinu dana, odnosno do 8. aprila sledeće godine.

Ona dodaje da je time prestala da važi i radna viza koju je imala za rad u Srbiji.

U obrazloženju se šturo navodi da je “organ nadležan za zaštitu bezbednosti Republike Srbije dostavio procenu da boravak državljanke Hrvatske Ivković Stojanović Arien predstavlja neprihvatljivi bezbednosni rizik”.

MUP se za donošenje ovakve odluke pozvao na član 66. stav 1 Zakona o strancima, kojim se predviđa da strancu može da se ukine dozvola privremenog boravka i zabrani ulazak u zemlju ako se naknadno sazna da “postoji jedan ili više razloga propisanih za odbijanje zahteva za privremeni boravak”.

Po čemu je tačno bezbednosni rizik mlada lekarka koja radi u osiguravajućoj kući na proceni štete nastale usled telesnih povreda – ni sama ne zna. Kaže da joj se život svodi na posao, vrtić, dete, porodicu i odlazak na poneki veći studentski protest – ako stigne.

A upravo u tom protest, sagovornica N1 vidi mogući razlog za njeno proterivanje. Kaže da je studente, njihove zahteve I proteste podržala ne samo na ulici, već i na svojim društvenim mrežama. Dodaje da je na Instagramu kao lekar osudila ulazak predsednika Aleksandra Vučića u jedinicu intenzivne nege i dodirivanje bez rukavica povređenih u požaru u Kočanima.

Srpska policija Arien je dala rok od sedam dana da napusti zemlju i rok od 15 dana da uloži žalbu, s tim što žalba ne odlaže izvršenje rešenja.

Time je ova žena primorana da napusti grad u kojem živi duže od decenije, a njena mlada porodica će biti rasturena.

“Možda ću ostati bez posla, možda ću morati da odvedem dete sa sobom, što znači da neće viđati oca, ići u vrtić”, navodi Arien u razgovoru za N1.

Zbog zabrane ulaska u zemlju, neće moći da dovodi dete, koje je dvojni džavljanin, u posetu porodici u Srbiji, već će kontakti zavisiti isključivo od njihove mogućnosti da dođu u Hrvatsku.

Naša sagovornica se obratila za pomoćAmbasadi Republike Hrvatske u Beogradu, a najavila je i žalbu na pomenuto rešenje srpskih službi bezbednosti.

Kako nezvanično saznajemo, Arien nije usamljen slučaj i više hrvatskih državljana je umesto dozvole za privremeni boravak dobilo zabranu ulaska u Srbiju.

N1 se ovim povodom obratio MUP-u Srbije, ali do objavljivanja ovog teksta odgovor nismo dobili.

izvor: https://n1info.rs/vesti/drzavljanka-hrvatske-podrzala-studente-pa-proterana-iz-srbije-ima-sedam-dana-da-preseli-zivot-i-porodicu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: Stefanović naredio hapšenje Olenika posle gostovanja na N1

Stranka Vojvođani-LSV saopštila je da je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović naredio hapšenje Aleksandra Olenika nakon gostovanja na TV N1

Published

on

By

„Glavni javni tužilac Nenad Stefanović naredio je hapšenje Aleksandra Olenika, potpredsednika LSV, posle njegovog gostovanja na N1srbija u toku kog je izneo podatke o pucanju zvučnim topom na građane. Srećom, ovo „uputstvo“ nije primenjeno. Za sada“, navodi se u saopštenju stranke.

„Danas je tužilaštvo, prvi put od 15. marta, počelo da saslušava ljude i uzima izjave ljudi koji su imali zdravstvene probleme zbog upotrebe neke vrste soničnog, zvučnog oružja“, istakao je advokat i potpredsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine Aleksandar Olenik tada za N1. Dodao je da se „prvi put posle negacija i pretnji da će biti hapšeni oni koji pominju zvučno oružje – tek danas počinje sa izjavama žrtava koje imaju lekarske nalaze“.

izvor: https://n1info.rs/vesti/lsv-stefanovic-naredio-hapsenje-olenika-posle-gostovanja-na-n1/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Zvučni top između Rusije i Srbije

Ono što je prethodilo velikom protestu koji se odžao u Beogradu 15.marta je već poznato u celom svetu: sa jedne strane imali smo nasmejanu Srbiju, studentske marševe… dok se toj Srbiji suprostavio režim svakodnevnim pretnjama, širenjem straha i na sam dan protesta dovoženjem tenkova u predgrađa, zaustavljanjem saobraćaja u zemlji i glavnom gradu, skupljanjem naoružanih maskiranih kriminalaca u Pionirskom parku

Published

on

By

Protest je pokazao da studente i građane motiviše želja za slobodnom, demokratskom Srbijom u kojoj institucije funkcionišu u skladu sa Ustavom i zakonima! Taj dan je potpuno demaskirao režim Aleksandra Vučića i pokazao je da se oni boje pravde i istine, kao i da na svaki način pokušavaju da spreče saznanje o njihovom činjenju i negiraju svoju odgovornost za pad nadstrešnice u Novom Sadu i smrt 16 ljudi, za upotrebu ‘zvučnog topa’, da lažu javnost o ispunjenju studentskih zahteva ili da proizvode lažne vesti poput one da je u Odžacima vođa studentskog protesta pucao i ranio jednog naprednjaka! Sam Vučić pokazuje u svojim nastupima, koje sada ima i po nekoliko dnevno, da svoj položaj doživljava kao svoju životnu sudbinu, čak pokazuje i crtu nenormalnosti gde na samu državu gleda kao na ličnu svojinu!

Režim je, tog dana, planirao nasilje, čak je želeo da toliko kulminira da dođe i do žrtava! Oni bi to nazvali ‘pokušajem Majdana’! Na delu je bio otvoreni državni terorizam! Sada su se spremili da urade u centru Beograda ono što su već pokušali u Banjskoj na Kosovu! Okidač za nasilje je trebala biti zloupotreba, u Srbiji, zabranjenog ‘zvučnog topa’ (sonic weppon)! U javnosti Srbije više nema dileme da je neka vrsta tog oružja upotrebljena i da je to uradila policija Srbije! Ja sam skeptik prema tom scenariju iz prostog razloga što je srpska policija toliko korumpirana i razjedinjena, klanovski podeljena, da bi se do sada saznalo i ko je pucao, sa kog mesta i iz kog oružja! Još 16.marta dobio sam informaciju da je zloupotreba izvršena sa krova Ruskog doma i da je na građane pucano iz ruske verzije Vortex ili ring-gun topa!

Mesto je savršeno za upotrebu, zbunjuje jer je zvuk morao da se odbijeod zgrade predsedništva u oba pravca ulice kralja Milana – ka Terazijama i Slaviji! Niko se ne bavi, osim mene, s tim scenarijem, a iz dana u dan je sve veća mogućnost da se upravo to dogodilo! Ogromna većina stručnjaka koja je analizirala dostupne snimke govori upravo o Vortex ili sličnom topu, organizacija Earshot to tvrdi, a i sama kompanija Genasys, koja je proizvođač lrad450 topova koje poseduje Srbija, u svom demantiju govori da je zvuk sa snimaka proizveden ring-gun topom, a ne njihovim! Vučić samouvereno zove FSB, FBI i EU da pošalju stručnjake u Srbiju i utvrde istinu! Naravno, on zna da FSB sebe neće optužiti, a da ostali ne mogu da utvrde istinu jer ne mogu da uđu u Ruski dom i izvrše istragu! Istovremeno, Vučić i Vulin se otvoreno zahvaljuju Rusiji što im je pomogla tog dana i što redovno sarađuju u naporima da spreče ‘obojenu revoluciju’!
Srećom, neverovatna prisebnost i pamet studenata je sprečila da se ostvari Vučićev naum! Oni su minut posle haosa koji je nastao upotrebom zvučnog topa objavili da je protest završen i da se vraćaju na svoje fakultete! Tada se dogodilo nešto potpuno neverovatno, nekoliko stotina hiljada građana koja je na protest došla da bi videla leđa ovom režimu ih je poslušala i razišla se – Srbija je jasno rekla: srušićemo ga gandijevski – bez nasilja! Ta saradnja je iznenadila Vučića i ‘skinula ga golog’! Sve što mu je sada preostalo je otvorena diktatura ili gubitak vlasti!

Najvažnije poruke protesta 15.03. su:

– Da je zbog masovnosti skupa režim izgubio legitimitet

– Da nasilje na kojem režim insistira više ne prolazi – STRAHA VIŠE NEMA

Evropski mediji sve više pišu o protestu i o srpskim studentima, nazivaju ih čak i evropskom avangardom! Vucic i njegov režim su pod baražnom paljbom, sada ga neki čak otvoreno nazivaju diktatorom! Ti mediji, ali i mnoge evropske vlade, kao i sam EU parlament traže od EU komisije da se uključi u problem i pomogne građanskoj Srbiji da se izbori za evropsku budućnost, koja je sa Vučićem nemoguća! Dok pišem ovaj tekst odvijao se i završen je hitan sastanak u Briselu koji su Vučiću zakazali Ursula von der Leyen I Antonio Costa! Njihovi kratki i jasni postovi na društvenim mrežama bez održane konferencije za medije govore da je Vučić imao neprijatan sastanak! Insistiranje na ubrzanju reformi u pravosuđu, izbornom zakonodavstvu, slobodnim medijima i borbi protiv korupcije u stvari kažu: ispuni studentske zahteve! Na zalost do pro-evropske prelazne vlade još uvek nismo došli samo iz razloga što niko u Srbiji to ne traži od EU! Istovremeno, Evropski sud za ljudska prava je postavio Srbiji pitanja o upotrebi zvučnog topa i zahteva odgovore do 31. ovog meseca! Sve ovo jesu ozbiljni pritisci na Vučića! Od reči, znam da su dela EU mnogo opasnija za režim, ali njih građani Srbije teže vide. Ta dela su: ne otvaranje klastera u pregovorima, ne primanje Srbije u SIPA, kao i ne puštanje novca za rast BDP! Srbija je zbog toga u ozbiljnom problemu, od početka godine je morala da pozajmi čak 3 milijarde evra kako bi ispunila budžetske obaveze!

Da li će Vučić ispuniti zahteve? Neće!!! Ispunjenje bi značilo njegov pad, ali i probleme sa slobodnim i nezavisnim sudovima u Srbiji zbog svega što je činio kao apsolutni vladar! Svako normalan bi se obeshrabrio posle pola miliona okupljenih na protestu! Medjutim, on nastavlja sa lažima, podizanjem tenzija, preti svima – profesorima, univerzitetu, prosvetnim radnicima, policiji, tužilaštvu, studentima, opoziciji, medijima… Pokušava da napravi politički pokret kojim želi da zamaskira SNS, kao da su ljudi ‘veverice’, pokušaće i da formira novu vladu sa što je manje političara u njoj!

Sve to mu je pogrešna taktika! On više i ne može da ima pravu taktiku, samo može da kupi još koji dan na vlasti. Zato će narednih dana, kada bude bio zakazan novi protest, pola miliona okupljenih građana lako prerasti u milion!

izvor: https://thegeopost.com/sr/vesti/zvucni-top-izmedu-rusije-i-srbije/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Bojan Kostreš ponovo izabran za predsednika LSV – Vojvođani

Delegati 15. izbornog kongresa Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani potvrdili su, većinom glasova, drugi predsednički mandat Bojanu Kostrešu

Published

on

By

On je na kongresu održanom u Novom Sadu pozvao na okupljanje svih bliskih organizacija, naročito onih u Vojvodini, kako bi Vojvođani dali doprinos stvaranju “opštedruštvenog pokreta za slobodu i demokratiju“, navode u saopštenju za medije.

Pokrenuću inicijativu da se sve političke organizacije, nevladine organizacije i svi slobodoumni pojedinci u Vojvodini ujedine u jedan front, u jednu grupaciju, koja će ponuditi alternativu političkom režimu Aleksandra Vučića“, rekao je Kostreš.

Kostreš je ocenio je da je studentski pokret stekao veliko poverenje građana i da politički akteri treba da usklade stavove i delovanja sa studentima.

On je pozdravio inicijativu parlamentarne opozicije za okupljanje svih društvenih aktera i nastavak razgovora o prelaznoj vladi, kao načinu izlaska iz velike društvene krize.

Petnaesti redovni izborni Kongres LSV-Vojvođani započeo je odavanjem pošte žrtvama koje su stradale u Novog Sada 1. novembra prošle godine i u Kočanima u Severnoj Makedoniji prošle nedelje.

izvor : https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/404885/Bojan-Kostres-ponovo-izabran-za-predsednika-LSV-Vojvodjani.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ministre Dačiću, ko je pucao na stan dr Dragana Milića?

Aleksandar Marton portparol LSV – Vojvođani uputio je pitanje Ivici Dačiću

Published

on

By

Zahtevamo od ministra unutrašnjih poslova u ostavci Ivice Dačića, da pod hitno obavesti javnost o svim detaljama napada na stan osnovača Pokreta za decentralizaciju Srbije @drdraganmilic iz Niša.

Javnost je danas saznala da je nepoznata osoba pucala na Milićev stan u Nišu, ali samo pukom srećom niko nije povređen.

Zahtevamo da se istraga što pre okonča, a odgovorni kazne.Srbija ne sme postati balkanska Belorusija!

Aleksandar Marton

portparol LSV Vojvođani

Continue Reading

Trending