Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Na meti sankcija vlasnici najluksuznijih vila u Londonu: Ko su bogati Rusi koji imaju nekretnine u “Moskvi na Temzi”

Jedna od najluksuznijih ulica na svetu kod Kensingtonske palate, dom je kraljevskih porodica, ambasadora, ali i oligarha

Published

on

Jedna od najluksuznijih ulica na svetu kod Kensingtonske palate, dom je kraljevskih porodica, ambasadora, ali i oligarha. Godinama, ako ne i decenijama, na tržištu luksuznih nekretnina u Londonu i istočnoj Engleskoj dominiraju investicije iz Rusije i bivših sovjetskih država, pa je tako i kraj Belgrejv, u blizini Kensingtonske palate, dobio nadimak “Moskva na Temzi”. U ovoj ulici brojne raskošne, impozantne vile pripadaju ruskim milijarderima.

Međutim sada se, zbog rata u Ukrajini situacija u velikoj meri menja, budući da mnogi ruski milijarderi dobijaju sankcije.

periodu od 2008. do 2015. godine, više od 3.000 ljudi, među kojima 705 Rusa, dobilo je investitorske vize u Velikoj Britaniji – bogatašima je bilo dozvoljeno da uđu u zemlju ukoliko ulože najmanje dva miliona funti, kako prenosi Gardijan. Međutim zbog invazije Rusije na Ukrajinu, u februaru je britanska ministarka unutrašnjih poslova najavila ukidanje mogućnosti.

U saopštenju od 10. marta, vlada Velike Britanije je objavila da je uvela sankcije za sedam milijardera, uključujući vlasnika FK Čelsi Romana Abramoviča. Velika Britanija je sankcionisala više od 200 ruskih pojedinaca, entiteta i podružnica, navodi se u saopštenju.

Kao deo vodećih napora Ujedinjenog Kraljevstva da izoluje Putina i one oko njega, ovim oligarsima – koji imaju ukupnu imovinu u vrednosti od oko 15 milijardi funti – ona će u velikoj Britaniji biti zamrznuta. Zabranjeno im je da putuju  u Ujedinjeno Kraljevstvo i nijednom državljaninu ili kompaniji UK nije dozvoljeno da posluju sa njima.

U “redu milionera” i vlasnik FK Čelsi

 

Pre nedavnih sankcija Ujedinjenog Kraljevstva, izveštaji su ukazivali na to da se ruski milijarder i vlasnik fudbalskog kluba Čelsi Roman Abramovič trudi hitno da proda svoju imovinu u Britaniji.

Njegova luksuzna kuća u vrtu Kensingtonske palate sa 15 spavaćih soba vredna je oko 150 miliona funti. Abramovič je nekretninu na ulici koja se često naziva “redom milionera” kupio 2009. godine za 90 miliona funti

Ruski bogataš je kasnije dogragrio nekrentunu, povećavajući joj površinu 4.000 kvadratnih metara i dogradevši podzemni bazen. 

Dok je Abramovičev najistaknutiji dom u Velikoj Britaniji ta vila, on je uložio 28 miliona funti na klasičnu kuću na Iton skveru, pre skoro 20 godina.

Tu šestospratnicu u vlasnik Čelsi kluba kupio je u “veoma privatnoj” transakciji 2003. godine, prema listu The Evening Standard.

Ujedinjeno Kraljevstvo je 13. marta saopštilo da razmatra korišćenje zamrznute imovine kao smeštaj za ukrajinske izbeglice, navodi Rojters.

Inače pored ovih kuća, kako britanski mediji navode, Abramovič ima i stan u Čelsiju.

Demonstranti predstavili vilu iznutra

 

Oleg Deripaska, osnivač jedne od najvećih ruskih industrijskih grupa za aluminijum, energiju i poljoprivredu “Basic Element”, takođe navodno poseduje imovinu na Iton skveru.

Dok je Velika Britanija zvanično sankcionisala Deripasku 10. marta, SAD su ga prvi put sankcionisale 2018, prema Forbsu. FBI je izvršio pretres njegovih imanja u Vašingtonu i Njujorku oktobra 2021, javio je Rojters.

Deripaskina kuća sa sedam spavaćih soba sadrži i kućni bioskop, teretane i turska parna kupatila, a on ju je navodno kupio za 25 miliona funti, prenosi Insajder.

Deripaska je javno osudio rat u Ukrajini.

“Mir je veoma važan! Ludo je produžavati mirovne pregovore”, napisao je on na ruskom u postu Telegrama 3. marta, u prevodu Radija Slobodna Evropa.

Uprkos tome grupa demonstranata upala je u njegovu vilu i okačila na zdanje ukrajinsku zastavu, a potom i snimila unutrašnjost. Demonstranti su uhapšeni nakon ovog čina.

Oni su rekli da se protive Vladimiru Putinu i invaziji Rusije na Ukrajinu i da žele da otvore vilu za ukrajinske izbeglice. Desetine policajaca proveli su sate pokušavajući da ih ubede da siđu sa balkona ispred zgrade, preneo je Gardijan.

Druga po veličini londonska kuća, posle Bakingemske palate

Rus koji je ranije bio povezan sa vilom vrednom 300 miliona funti koja je druga po veličini kuća u Londonu posle Bakingemske palate nalazi se na listi sankcija EU koja je osmišljena da “pritisne uži krug” Vladimira Putina.

Andrej Gurjev, milijarder koji se bavi proizvodnjom đubriva, za kog je 2015. otkriveno da koristi ofšor kompanije, vlasnik je imanja sa 25 spavaćih soba u Hajgejtu, u severnom Londonu.

Veruje se da Gurjev zapravo ne živi u svojoj londonskoj palati sa dvorištem koje se prostire na dva hektara, već u zatvorenoj zajednici na rubu Moskve. Zapravo kuću koriste njegova ćerka, zet i unučad, a milijarder tvrdi da nije “pravni vlasnik”, prenosi NY Times.

Na fotografija imanja vidi se uređen vrt okružen živim ogradama, ogromna glavna kuća, bazen, letnjikovac i nekoliko pomoćnih kuća.

Zdanje je inače korišćeno 2000-ih godina za snimanje BBC emisije “Face Academy”.

Gurjev je među 14 oligarha i biznismena čija će imovina u EU biti zamrznuta.

Pogođen je sankcijama EU zbog toga što je bio izvršni direktor i predsednik upravnog odbora “PJSC PhosAgro”, jednog od vodećih svetskih proizvođača đubriva na bazi fosfata. Na spisku sankcija stoji:

“On je uključen u ekonomske sektore koji obezbeđuju značajan izvor prihoda vladi Ruske Federacije, koja je odgovorna za aneksiju Krima i destabilizaciju Ukrajine”.

Predsednik Gasproma još nije sankcionisan

 

Andrej Gončarenko, predsednik državne gasne kompanije Gasprom, dospeo je na naslovne strane zbog kupovine četiri kuće u Londonu u vrednosti od 250 miliona funti za tri godine, navodi Tajms. Ovo uključuje kuću na Eton Skveru.

Godine 2017. grupa skvotera pod nazivom Autonomna nacija anarhističkih libertarijanaca okupirala je dom i pretvorila ga u sklonište za beskućnike, navodi The Guardian. Nakon toga nekretnini od pet spratova živelo 15 beskućnika sve do 31. januara 2017. godine, kada je sudia naložio iseljenje te grupe.

Velika Britanija tek treba da sankcioniše Gončarenka.

Kitnjasti stan “u sendviču” između Temze i Ministarstva odbrane

profimedia

Bivši zamenik ruskog premijera koji poseduje luksuzni stan od 11,44 miliona funti u londonskom Vajtholu Igor Šuvalov je takođe na listi sankcija.

Ovaj 55-godišnjak, čije porodično bogatstvo premašuje 200 miliona dolara, početkom marta je stavljen pod sankcije EU, iz koje je navedeno da je podržao akcije i politike koje “podrivaju teritorijalni integritet, suverenitet i nezavisnost Ukrajine”.

Ruski borac za borbu protiv korupcije Aleksej Navaljni označio je Šuvalova kao vlasnika dva luksuzna stana u Vajthol Kortu, kitnjastom kasnoviktorijanskom stambenom bloku “u sendviču” između Temze i ključnih vladinih zgrada, uključujući Ministarstvo odbrane. Zgrada je bila dom Britanske tajne obaveštajne službe u vreme Prvog svetskog rata, piše Gardijan.

Prema istrazi Navalnijevog Fonda za borbu protiv korupcije, Šuvalov je ta dva stana pretvorio u luksuzan stan od 500 kvadratnih metara.

Imanje, za koje je Šuvalov rekao da ga je iznajmio, jedna kompanija je kupila 2014. godine za 11,4 miliona funti, a Navalnijeva grupa povezala je tu kompaniju sa bivšim zamenikom premijera.

Ta cena je više od 100 puta veća od zvanične plate od 112.000 funti koju je Šuvalov tvrdio da ima.

Smatra se da je Šuvalov iznajmio i zamak u Austriji, dok je Navalnijeva antikorupcijska grupa rekla da je u prošlosti iznajmio kuću na plaži u Dubaiju. Šuvalov je ranije rekao da je njegovo bogatstvo pošteno zaradio kao advokat i biznismen pre nego što je ušao u vladu.

SLOBODNA VOJVODINA

Konkretnim merama pokazati da se nasilje nad ženama više neće tolerisati

Još jedan femicid koji se juče dogodio, peti od početka ove godine, dokaz je da se naše društvo suočava se ozbiljnom krizom i da je neophodno da država hitno preduzme korake ka rešavanju ovog problema

Published

on

By

Prvo, neophodno je stvoriti atmosferu u društvu u kojoj se ne razgovara jezikom mržnje prema ženama, u kojoj se ženama ne osporavaju prava koja su već stečena, u kojoj se žene ne svode na seksualne objekte, objekte za rađanje ili bilo koje druge objekte što vodi ka tome da se obezvređuju i one i njihovi životi.

Drugo, ne treba više čekati ni dana da se u našoj zemlji uspostavi Femicide Watch (telo za praćenje nasilja nad ženama). Uspostavljanje ovakvog nezavisnog tela u skladu je sa preporukom specijalne izvestiteljke Ujedinjenih nacija i Nacionalnom strategijom za borbu protiv nasilja nad ženama.

Treće, smatramo da je potrebno da se pokrene stručna rasprava o definisanju femicida kao posebnog krivičnog dela. Femicid još uvek nije prepoznat kao posebno krivično delo u krivičnom zakonodavstvu Srbije, a imajući u vidu praksu kvalifikacije ubistva žena u porodičnim i partnerskim odnosima kao lakšeg krivičnog dela i izricanja blagih kazni počiniocima, smatramo da bi se na ovaj način poslala jasna poruka da se neće tolerisati nasilje nad ženama.

Najveći problem je što se femicid dešava u domu, mestu gde bi žene trebalo da se osećaju sigurno i zaštićeno.

Važno je da shvatimo da je svaki femicid mogao biti i može da bude sprečen. Država mora početi sa sistemskim delovanjem, jer se samo tako može raditi u pravcu poboljšanja situacije.

Bojana Begović
potpredsednica
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/konkretnim-merama-pokazati-da-se-nasilje-nad-zenama-vise-nece-tolerisati/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Bajatović lažima o Vojvodini pokušava da sakrije pljačku i slom režimske politike

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI poziva Dušana Bajatovića, najplaćenijeg građanina Srbije, čoveka koji gazi interese države u kojoj živi zarad interesa Ruske Federacije, da prestane sa sejanjem mržnje i zastrašivanjem građana Srbije i Vojvodine.

Published

on

By

Bajatovićeve izjave date ruskim propagandističkim medijima su veoma opasne i ne mogu doneti ništa dobro građanima naše zemlje.

Govoriti o nekakvim planovima za odvajanje Vojvodine je sramotno i samo je Bajatovićev spin zbog fijaska nacionalističkog narativa o odbrani Kosova koji je doveo ne samo do gubitka istog nego i dodatnog urušavanja ugleda Srbije. Sve što su on i njegovi branili opljačkano je i opustošeno.

Dušan Bajatović je bio visoki funkcioner Miloševićevog režima i 1999. godine, kada se Srbija povukla sa Kosova. On je i tada „srbovao“ a tuđa deca su se vraćala u kovčezima.

Kapitulaciju 1999. i gubitak Kosova, Bajatović i njegova družina danas žele da nadomeste šovinističkom „odbranom“ Vojvodine od nekakvog izdvajanja iz Republike Srbije.

Bajatović želi da u Vojvodini napravi novo žarište i time prikrije pljačku Vojvodine koju sprovodi preko svojih firmi i svoje partije. Očito mu nije bilo dovoljno stradanje Srba i drugih naroda od krajina, preko Bosne i Hercegovine, pa do Kosova.

Taj plan im neće proći.

Vojvodina neće nigde iz Srbije, a Bajatović će otići sa vlasti i mora da odgovara za sve kriminalno što je uradio u Srbiji.

Bojan Kostreš
predsednik
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/kostres-bajatovic-lazima-o-vojvodini-pokusava-da-sakrije-pljacku-i-slom-rezimske-politike/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Stalna radna grupa za bezbednost novinara razmotrila pretnje Ani Lalić Hegediš i Dinku Gruhonjiću

Nezavisno društvo novinara Vojvodine saopštilo je danas da je na jučerašnjem sastanku Stalne radne grrupe za bezbednost novinara, kojem je prisustuvvao i Jan Bratu, šef Misije OEBS-a u Srbiji, bilo reči o pretnjama Ani Lalić Hegediš i Dinku Gruhonjiću

Published

on

By

Stalna radna grupa za bezbednost novinara (SRG) održala je 25. marta u Beogradu redovan tromesečni sastanak, prvi u 2024. godini, na kome su razmatrani bezbednosni izazovi sa kojima su se medijski profesionalci suočavali tokom prva tri meseca ove godine.

Posebna pažnja posvećena je slučajevima pretnji upućenih novinarima i liderima Nezavisnog društva novinara Vojvodine (NDNV), Ani Lalić Hegediš i Dinku Gruhonjiću iz Novog Sada. Dinko je prisustvovao sastanku putem video uključenja gde je u direktnom razgovoru sa predstavnicima tužilaštva i policije dobio detaljne informacije o svim do sada preduzetim istražnim radnjama kao i očekivanjima u vezi sa otkrivanjem počinilaca.

Branko Stamenković iz Vrhovnog javnog tužilaštva i Bekir Dudić iz Ministarstva unutrašnjih poslova, osudili su ugrožavanje bezbednosti Gruhonjića, Ane Lalić, Ksenije Pavkov kao i drugih novinarki i novinara.

Sastanku je prisustvovao i Jan Bratu, šef Misije OEBS-a u Srbiji, koji je ukazao na važan doprinos i napore koje SRG ulaže u unapređenje bezbednosti novinara dodajući da saradnja između medijske zajednice i organa za sprovođenje zakona nema alternativu.

Uzimajući u obzir visok stepen ugroženosti i ozbiljnost pretnji sa kojima se suočavaju Lalić Hegediš i Gruhonjić, ambasador Bratu je ukazao na potrebu da policija i tužilaštvo iskoriste sve raspoložive procedure kako bi se trenutno omogućila bezbednost ugroženih novinara.

Gruhonjić je naglasio da u ovom slučaju koristi sve procedure uspostavljene u okviru SRG i da razume značaj saradnje sa institucijama. Po rečima Veljka Milića, predstavnika NDNV-a u SRG, do sada je podneto četiri krivične prijave zbog pretnji Lalić Hegediš i dve za Dinka Gruhonjića.

Branko Stamenković, je informisao članove SRG da je tokom januara i februara ove godine formirano 5 predmeta u vezi sa ugrožavanjem bezbednosti novinara (4 u januaru i 1 u februaru), i da je u jednom oštećena novinarka. Jedan slučaj rešen je službenom beleškom tužilaštva da nema mesta pokretanju krivičnog postupka, a preostalih četiri su u fazi istrage.

Iznet je i podatak da je od početka 2016. godine do februara 2024. godine registrovano 527 slučajeva napada na novinare od kojih je 316 procesuirano (59.96%), dok su preostale prijave odbačene. U 213 slučajeva, odnosno 36.35% od ukupnog broja prijava, oštećene su bile novinarke. Stamenković je dodao da tužilaštvo odlučno osuđuje napade na sve novinare i novinarke u Novom Sadu i istakao da se intenzivno radi na pronalaženju počinilaca i njihovom privođenju pravdi.

Predstavnici SRG su takođe razmenili mišljenja o potencijalnim izmenama Krivičnog zakonika kojima bi se omogućila sveobuhvatnija zaštita medijskih radnika i zaključili da postoji više paralelnih inicijativa koje bi trebalo pažljivo koordinirati i izaći sa predlogom koji će predstavljati konsenzus svih relevantnih aktera.

Na kraju su članovi Grupe razmenili impresije sa sastanka sa Mihailom Jovanovićem, Ministrom informisanja i telekomunikacija, koji je održan 21. marta a na kome se ministarstvo upoznalo sa aktivnostima SRG i ponudilo podršku u budućem radu. Članovi SRG su konstatovali da je svaka pomoć dobrodošla, ali da izazov predstavljaju granice mandata ministarstva u oblasti bezbednosti novinara. SRG s saglasila da će u narednim danima obavestiti ministarstvo o potencijalnim oblastima u kojima je moguće uspostaviti saradnju.

SRG, koja je osnovana u januaru 2017. godine, čine predstavnici Vrhovnog javnog tužilaštva (VJT), Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP), Udruženja novinara Srbije (UNS), Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), Nezavisnog udruženja novinara Vojvodine (NDNV), Asocijacije medija (AM), Asocijacije nezavisnih elektronskih medija (ANEM), Asocijacije onlajn medija (AOM), kao i Misije OEBS-a.

(Autonomija, foto: SRG)

izvor: https://autonomija.info/stalna-radna-grupa-za-bezbednost-novinara-odrzala-redovan-sastanak-na-kome-su-razmatrane-pretnje-ani-lalic-hegedis-i-dinku-gruhonjicu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dve kovid bolnice zarasle u korov, savremena oprema skuplja prašinu

Kovid bolnice u Kruševcu i Batajnici zatvorene su polovinom prošle godine, i umesto da se u njima leče pacijenti, savremena oprema skuplja prašinu, a objekti zarastaju u korov

Published

on

By

Dok se lekari u zdravstvenim ustanovama u Srbiji žale na sve veći priliv bolesnih i nedovoljno kapaciteta za sve pacijente kojima je neophodna hospitalizacija, dve nove bolnice, sagrađene za lečenje kovid pacijenata – zaključane su.

Bolnice u Batajnici i Kruševcu itekako imaju kapacitete za lečenje. Ukupno imaju oko 1.500 bolničkih kreveta.

Operacione i angio sale u bolnicama imaju najsavremeniju opremu. Samo za opremanje bolnice u Kruševcu, država je platila oko 10 miliona evra. Zajedno imaju po nekoliko stotina raspiratora i monitora. Ali, u njima već godinu dana nema pacijenata, ali ni osoblja.

Narodni poslanik Srđan Milivojević (DS) kaže za N1 da je gradnja bolnica u Kruševcu i Batajnici koštala 150 miliona evra. Da je servisiranje opreme bilo izuzetno skupo. Napominje i da se u njima nalaze i respiratori za koje se ne zna kako su nabavljeni.

“Samo u Batajnici i Kruševcu se nalazi 300 respiratora. Ali, neko ih je nabavljao po svom nahođenju. I sada imamo 150 respiratora ruske proizvodnje koji nisu komplementarni sa medicinskom dokumentacijom koja ih prati, a nemaju ni EU standarde, jer ne mogu da se koriste u zemljama članicama”, objašnjava Milivojević.

Početkom februara ove godine, od ministarke zdravlja, čulo se da je zapravo problem vlasnička struktura kovid bolnica.

“To vređa inteligenciju građana Srbije. Pogledajte kako brzo rešavaju imovinske odnose za gradnju auto puteva ili kada su se ove bolnice gradile”, kaže Milivojević.

Iz Ministarstva zdravlja nisu odgovorili na pitanje N1, zašto su dve opremljene bolnice zatvorene. Nije poznato ni gde je “nestalo” medicinsko osoblje koje je brinulo o kovid pacijentima.

Svoju svrhu je, s druge strane, “našla” novosadska kovid bolnica na Mišeluku. Bolnica sa 600 ležaja koristi se za potrebe različitih službi, klinika i Instituta Kliničkog centra Vojvodine. Za centar za dijalizu namenjeno je 33 ležaja, a tu su i aparati za radiologiju koji služe da se smanji lista čekanja u KCV-u.

U bivšu kovid bolnicu smešteno je i 50 ležajeva za palijativnu negu.

izvor: https://www.021.rs/story/Info/Srbija/371010/Dve-kovid-bolnice-zarasle-u-korov-savremena-oprema-skuplja-prasinu.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Na današnji dan pre 120 godina, 26. marta 1904, otvoren je za saobraćaj Mali most

Na današnji dan pre 120 godina, 26. marta 1904, otvoren je za saobraćaj Mali most

Published

on

By

Zrenjanin – 120 godina “Mali most”

Ovaj most, koji je nakada nosio naziv Most Franje Josifa a zatim Karadžićev most, najstariji je u Zrenjaninu. Današnji gvozdeni most podignut je na mestu nekadašnjeg pokretnog drvenog mosta. U početku je spajao dve obale reke Begej, a danas spaja obale jednog od jezera u centru grada.

Mali most najstariji je most u gradu. Podignut je 1904. godine na mestu drvenog mosta, i spaja najstroži centar Zrenjanina sa četvrti nazvanom „Mala Amerika“. Po izgradnji, ovaj most i Veliki gvozdeni most punih šest decenija činiće jednu vezu između delova grada na suprotnim obalama Begeja. 

zrenjanin mali most 008
MALI MOST U ZRENJANINU
zrenjanin mali most 011

Njegovo okruženje čini najinteresantniju arhitektonsku celinu starog gradskog jezgra. Most je sredinom osamdesetih godina ostao bez reke – regulacijom Begeja ovde je stvoreno jezero, ali most nije izgubio na značaju. I dalje je jedan od simbola Zrenjanina, vekovnih težnji i njegovih žitelja da premošćuju reku, šireći i razvijajući grad na obe njene obale…

zrenjanin mali most 016
MALI MOST U ZRENJANINU
zrenjanin mali most 022

izvor: https://volimzrenjanin.com/pre-120-godina-otvoren-za-saobracaj-mali-most/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV – Vojvođani: Lokalna vlast u Zrenjaninu 11 meseci nije konstituisala Savet za odbranu i bezbednost

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI smatra da je nedopustivo, ali i protivno odredbama Statuta grada Zrenjanina što lokalna vlast u Zrenjaninu, gotovo 11 meseci posle imenovanja članova Saveta za odbranu i bezbednost, nije konstituisala ovo telo

Published

on

By

Odbornici Skupštine grada Zrenjanina su još 18. maja prošle godine imenovali 16 članova Saveta za odbranu i bezbednost, a za predsednika su izabrali gradonačelnika Simu Salapuru.

Odredbama Odluke o obrazovanju Saveta za odbranu i bezbednost predviđeno je da ovo operativno stručno telo:

1. nalizira, informiše i predlaže Skupštini grada aktuelnu Procenu bezbednosne situacije u Gradu i mere za eliminisanje uzroka koji mogu dovesti do njenog narušavanja,

2. predlaže Skupštini grada Odluku o organizaciji i radu organa Grada u ratnom i vanrednom stanju, Procenu uslova i mogućnosti funkcionisanja organa Grada, preduzeća i drugih pravnih lica Grada Zrenjanina u slučaju vojnih i nevojnih izazova, rizika i pretnji bezbednosti Grada,

3. predlaže Skupštini grada Procenu moguće ugroženosti teritorije Grada od elementarnih nepogoda i industrijskih i drugih nesreća većih razmera,

4. predlaže Skupštini grada određena dokumenta koji su od posebnog značaja za odbranu i bezbednost Grada i određena normativna i druga akta iz Plana odbrane,

5. preduzima mere nadzora i kontrole odbrambenih i bezbednosnih priprema u Gradu i međusobne koordinacije i saradnje organa Grada, preduzeća i drugih pravnih lica sa državnim i drugim organima i ustanovama,

6. nadležnim organima predlaže mere zaštite stanovništva od nezakonitog ponašanja pojedinaca i određenih grupa,

7. nadležnim organima predlaže mere fizičke i tehničke zaštite objekata, zaštite materijalnih dobara, organa Grada i ličnosti.

8. putem sredstava informisanja upoznaje građane sa eventualnim opasnostima koje prete njihovoj bezbednosti i merama koje treba preduzimati u datim uslovima,

9. preduzima određene mere zaštite građana od psihološko-propagandnih i drugih subverzivnih i terorističkih aktivnosti,

10. podnosi Izveštaj o stanju odbrambenih priprema Skupštini grada,

11. prima i razmatra primedbe i predloge građana i privrednih društava vezane za odbranu, bezbednost i zaštitu njihove imovine,

12. vrši i druge poslove u cilju pripreme i izgradnje efikasnog sistema odbrane i bezbednosti Grada, odnosno građana.

I pored ovih bitnih zadataka, gradonačelnik Salapura nije našao za shodno da konstituiše Savet i počne da obavlja bitne poslove u oblasti odbrane i bezbednosti grada Zrenjanina.

LSV – VOJVOĐANI, prateći aktuelnu bezbednosnu situaciju u Evropi i našem ragionu, zahteva od Čedomira Janjića, predsednika Skupštine grada Zrenjanina, koji je po funkciji i zamenik predsednika Saveta za odbranu i bezbednost grada Zrenjanina, da sazove konstitutivnu sednicu Saveta i tako prekine stanje koje je protivno Statutu grada Zrenjanina, ali i Zakonu o lokalnoj samoupravi.

Aleksandar Marton
odbornik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
u Skupštini grada Zrenjanina

izvor: https://vojvodjani.rs/lokalna-vlast-u-zrenjaninu-11-meseci-nije-konstituisala-savet-za-odbranu-i-bezbednost/

Continue Reading

Trending