Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Miloš Petrović: Zapadni Balkan – poligon za tajnu diplomatiju?

Published

on

Tokom prethodnih meseci svedočili smo pravoj hiperprodukciji neslužbenih dokumenata, „non-pejpera“, u međunarodnim političkim krugovima.

Još polovinom jula slovenački evroposlanik Klemen Grošelj uputio je pisanu molbu evropskim telima za pristup neformalnom dokumentu navodno predloženom od strane slovenačkog premijera Janeza Janše na temu promene granica na prostoru Zapadnog Balkana. Nakon više meseci glasnog ćutanja, iz Evropskog saveta stigao je odgovor da „nikakav non-pejper nije cirkulisao, niti je bio razmatran“, među članovima i u okviru radnih grupa te institucije. Međutim, Grošelj smatra da time nije dobio odgovor na postavljeno pitanje, te je najavio da će ponoviti svoj zahtev. Ipak, sudeći po stavu evropskih ustanova, poslovično sklonih neizjašnjavanju i tromim reakcijama, krajnje je optimistično očekivati da će građani dobiti više informacija u vezi sa nizom kontroverznih ideja koje su preplavile medijski etar polovinom tekuće godine.

Vratimo se malo unazad: nepomičan pristup evropskih tela prema Regionu, potpomognut nepovoljnim tokom kovid-krize, iznenadno je prekinut proletos, objavljivanjem niza „ne-papira“ koji su podstakli razmišljanja o aktuelnim problemima i perspektivama za njihovo prevazilaženje na tzv. Zapadnom Balkanu. Prvenstvena svrha tih aktivnosti deluje da je postignuta; o izazovima na jugoistoku Starog kontinenta ponovo se diskutovalo, bez obzira na brojne manjkavosti takvog pristupa. S druge strane, činjenica da se u 21. veku o stvarima poput prekrajanja granica uopšte i govori upućuje na jedan dosta krupniji problem: na večitu izloženost zapadnobalkanskih država spoljnim uticajima i idejama.

Ne-papiri u različitim oblicima oduvek su postojali. Memorandumi uobučajeno služe razmatranju saradnje između različitih aktera u domenima intersektorskih, međudržavnih ili međunarodnih odnosa. U takvim dokumentima skiciraju se određeni aspekti koji mogu da budu unapređeni, bez da se subjekti na to u konkretnom trenutku obavezuju. Radi se o ispitivanju terena, o sagledavanju mogućnosti, koje prethodi potencijalnom stupanju u pravno-proceduralne radnje. S druge strane, forma može biti i takva da obavezuje, ukoliko to strane žele. Primera radi, Londonski ugovor iz 1915. godine, na osnovu kojeg je Italija stupila u Prvi svetski rat na strani Antante, iako namerno eufemistički, zvanično je naslovljen memorandumom, što se delom može objasniti i njegovom tajnovitošću. Naime, taj je dokument, između Francuske, Rusije, Ujedinjenog Kraljevstva i Italije, potpisan tajno, i njegovim takvim imenovanjem ta se činjenica želela učiniti što neupadljivijom.

Kakve veze ima navedeni istorijski primer sa aktuelnim ne-papirima?

Londonski memorandum je takođe sugerisao pomeranje granica, a slično spomenutim non-pejperima, sadrži i element tajnovitosti; pored toga, jednim delom se odnosi na isto područje, na zapad Balkanskog poluostrva. Taj je dokument godinama bio skrivan u diplomatskim arhivama i nedostupan javnosti; s druge strane, i današnji autori non-pejpera i njihov kredo su skriveni. Pored toga, još je jedna stvar uporediva: činjenica da se o granicama u jugoistočnoj Evropi polemiše izvan tog područja, tj. od strane drugih aktera, dok, kako izgleda, lokalni predstavnici nisu njihovi direktni učesnici.

Po svoj prilici, tu paralele mahom prestaju – radi se o suštinski drugačijim okolnostima, motivima, o različitom vremenskom kontekstu. Londonski akt artikulisan je u jeku do tada najvećeg rata koji je besneo kontinentom. Bliže poređenje nije umesno, ali skrivene aktivnosti koje okružuju ta dokumenta predstavljaju zajednički sadržilac, koji pokreće brojne nedoumice. Čiji bi se interesi namirivali pomeranjem granica takođe ostaje upitno. Evropska unija podvlači da su međe Regiona konačne; da li je u tome usamljena? Ili možda i u njenim redovima ima skrivenih motiva? Da li se radi o još jednoj buri u čaši vode, koja je namenjena plasiranju neke druge ideje? Ili o upozorenju da se stabilokratska logika bliži svom kraju? Pošto nema zvaničnih odgovora, mogu se samo tumačiti eventualne promene kursa pojedinih aktera, i to nakon izvesnog vremena.

Pored toga što javnost nije saznala nimalo o pozadini političkih ideja koje su zastupljene u ne-papirima, slabo se šta desilo što bi moglo da uputi na bilo kakve izmene u domenu spoljne politike. U međuvremenu je jedino došlo do produbljivanja inicijative „Otvoreni Balkan“, potpisivanjem tri dokumenta o regionalnoj saradnji između predstavnika Srbije, Severne Makedonije i Albanije. Projekat je još ranije implicitno podržan od strane prethodne američke administracije, a postoje naznake da je Evropska unija kao odgovor na nju lansirala ideju o zajedničkom regionalnom tržištu (koja je takođe u toku, kao viši oblik integracije). EU se ovaj put nije negativno odredila spram „Otvorenog Balkana“, ali jeste podvukla da je važno da njene aktivnosti i ciljevi budu usklađeni sa idejom o regionalnom tržištu, i da svaki projekat treba da bude što inkluzivniji spram drugih zemalja regiona. Možda povezivanje između Beograda i Tirane, kao i Skoplja, treba posmatrati kao neku vrstu odgovora: bilo kakav oblik integracije predstavlja korak napred u odnosu na ideje o dezintegrisanju koje su iznete u non-pejperima. Projekat se brendira kao lokalna ideja, mada, kako je to tradicionalno slučaj, verovatno predstavlja i rezultat prelamanja određenih međunarodnih interesa u regionu. Naime, pored EU, brojni međunarodni akteri imaju svoje preferencije, interese, perspektive i poželjne pravce razvoja stvari, u ovoj, sve manjoj, zapadnobalkanskoj enklavi. Kovid-kriza te fenomene nije proizvela, već ih je samo učinila vidljivijim, a sigurno i ozbiljnijim.

Tajna diplomatija, koja je dugo doprinosila neizvesnostima i nepoverenju u međudržavnim i internacionalnim okvirima, anatemisana je još pre stotinu godina, iako su neki njeni recidivi ostali. Pa ipak, jedno stoleće kasnije, milioni stanovnika Regiona čitaju o svojim potencijalnim sudbinama kroz prizmu bezimenih međunarodnih kartografa, kao što su to radili njihovi zabrinuti preci. Istina, o Zapadnom Balkanu „barem“ se ponovo govori. Ali da li će nečija njiva završiti na pogrešnoj strani granice, ili će karaula da preseče inače funkcionalne zajednice, aspekt je o kojem se malo priča. Reflektori su usmereni; javnost gleda put pozornice. Ali činjenica da su ne samo majstori svetla, već i scenaristi i producenti nepoznati, a naročito činjenica da su „spoljni“, i dalje me vraća na utisak o ranijim istorijskim epohama. Skrivena diplomatija je tada ispraćena iz međunarodnih odnosa kao nepovoljan fenomen, ali sada deluje da vidimo njen veliki povratak, i to u regionu koji je oduvek prožet nestabilnostima i animozitetom. Pored toga: svako dete zna da ne treba paliti šibice u blizini zapaljivih područja. Požar se nije desio, ali šibice – u bilo čijim rukama – ostaju korisno sredstvo za privlačenje pažnje.

Dr Miloš Petrović je gostujući predavač na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu. Autor je studije „Vek od završetka Velikog rata: analitički osvrt na odabrana dokumenta iz istočnoevropske diplomatske istorije“

(Euractiv.rs, foto: Pixabay)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

SLOBODNA VOJVODINA

Novosadski advokat vređao profesora i novinara Dinka Gruhonjića, saopštio NDNV

Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) saopštilo je 8. oktobra da je novosadski advokat Nemanja Aleksić “šovinistički izvređao” univerzitetskog profesora i programskog direktora NDNV-a Dinka Gruhonjića

Published

on

By

U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) Dinko Gruhonjić kaže da mu je Aleksić prišao na javnom mestu i bez ikakvog povoda počeo da ga vređa.

“Sedeo sam sa kolegama u jednom restoranu u širem centru Novog Sada i u nekom momentu je našem stolu prišao taj gospodin Nemanja Aleksić i počeo da me vređa i psuje na najvulgarniji mogući način na šovinističkoj osnovi”, kaže Gruhonjić.

Gruhonjić kaže da nikada ranije nije ni razgovarao sa Aleksićem niti je u bilo kakvom sukobu sa njim.

Najavio je da će protiv Aleksića podneti tužbu i disciplinsku prijavu Advokatskoj komori Vojvodine.

Nemanja Aleksić je u pisanom odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa negirao sve navode.

“Ništa od ovoga nije tačno”, naveo je Aleksić u kratkom odgovoru.

Gruhonjić kaže da ovaj incident vidi kao nastavak napada koji su na njega počeli nakon što je na internetu i u prorežimskim medijima bila pokrenuta hajka u martu 2024. godine.

“S obzirom na karakter uvreda, očigledno je to u pitanju. Mi smo kao NDNV obavestili domaću i međunarodnu javnost o nastavku ugrožavanja moje bezbednosti”, kaže Gruhonjić.

Hajka protiv Dinka Gruhonjića pokrenuta je u martu, nakon što je na internetu objavljen tendenciozno montiran video snimak u kom on navodno podržava ustaškog zločinca iz Drugog svetskog rata Dinka Šakića.

Ubrzo je na zidu Gruhonjićeve zgrade osvanuo grafit sa natpisom “Dinko-Šakiću za večni dom si spreman”, sa potpisom “Srpska Vojvodina”. Potom je grupa muškaraca od 28. marta na četiri dana blokirala fakultet na kojem je Gruhonjić zaposlen, tražeći da mu se uruči otkaz zbog navodnog govora mržnje.

Profesori i studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu organizovali su skupove podrške Dinku Gruhonjiću, navodeći da se protiv njega vodi kampanja koja uključuje i pretnje smrću.

izvor: https://www.slobodnaevropa.org/a/dinko-gruhonjic-napad-advokat-nemanja-aleksic/33151297.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Peti oktobar najveći dan u istoriji moderne Srbije. Izostanak lustracije najveća greška

Liga socijademokrata Vojvodine – VOJVOĐANI obeležava danas godišnjicu velikih demonstracija 5. oktobra 2000. godine, koje su sprečile veliku izbornu krađu u režiji Slobodana Miloševića i Mirjane Marković

Published

on

By

Za nas je ovaj dan najvažniji u modernoj istoriji Srbije i predstavlja simbol otpora totalitarnom režimu.

Slobodan Milošević i ostali protagonisti njegove politike naneli su mnogo nepravde građanima bivše Jugoslavije.

Ratovi, zločini, pljačka, kriminal i korupcija samo su neki od temelja Miloševićeve vlasti, koja je poražena na izborima 24. septembra 2000. godine, a konačno srušena petog dana oktobra.

Nažalost, posle demokratskih promena, nismo se obračunali sa protagonistime te politike.

Izostalo je kažnjavanje mnogih koji su činili zločine i pljačkali.

Nije postojala politička volja da se sprovede Zakon o lustraciji i da se iz političkih procesa isključe Miloševićevi saradnici.

Nažalost, mnogi od njih su i danas na pozicijama moći i nastavljaju tamo gde su stali oktobra 2000. godine.

Radikali, julovci, osuđeni ratni zločinci paradiraju u vlasti. Svakodnevno su u medijima. I dalje šire otrovnu mržnju i zagađuju Srbiju.

Demokratska i moderna Srbija traže aktivnu borbu.

Nismo uspeli ranih 2000-ih godina, ali nema predaje.

Još nije kasno da se kazne svi oni koji su uništavali Srbiju i susedne države.

Zločini u ratu ne zastarevaju, a kažnjavanje lustracijom je proces koji se može i mora započeti.

Aleksandar Olenik
član Predsedništva
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/peti-oktobar-najveci-dan-u-istoriji-moderne-srbije-izostanak-lustracije-najveca-greska/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš uputio telegrame saučešća rukovodstvu BiH povodom posledica poplava

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Bojan Kostreš uputio je telegrame saučešća povodom posledica katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini. Kostreš je telegram poslao članovima Predsedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću, Denisu Bećiroviću, premijeru Federacije Nerminu Nikšiću, predsednici Saveta ministara BiH Borjani Krišto

Published

on

By

Tekst telegrama prenosimo u celosti.

Poštovani,

U svoje lično i u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI upućujem izraze saučešća građanima Bosne i Hercegovine povodom posledica katastrofalnih poplava.

Stradali su građani, uništena je njihova imovina.

Pozvali smo naše članove, ali i sve građane Srbije da donacijama pomognu unesrećene. Pozvali smo, takođe, i vlade Srbije i Vojvodine da pomognu unesrećenima. Ovo je vreme kada svi zajedno moramo pokazati humanost.

Moramo pomoći Bosni i Hercegovini u ovim teškim trenucima.

Saučešće u boli,

Bojan Kostreš
predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

Sekretarijat za informisanje
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/kostres-uputio-telegrame-saucesca-rukovodstvu-bih-povodom-posledica-poplava/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Došli u tužilaštvo: Predstavnici opozicije osumnjičeni da su uništavali izborni materijal

Četvoro predstavnika koalicije „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ dalo je danas izjave u zrenjaninskom tužilaštvu u svojstvu osumnjičenih za uništavanje izbornog materijala

Published

on

By

U pomenutoj koaliciji tvrde da su njihovi predstavnici letos lažno prijavljeni za uništavanje izbornog materijala što je, kako navode, još jedna vrsta pritiska režima na opoziciju.

„Nataša Velemir, Nenad Nikolić, Jelena Odžić i Edvin Šubert su nakon izbora obavili uvid u izborni materijal u skladu sa zakonom i na osnovu odobrenog zahteva za uvid u materijal. Naši predstavnici nisu došli na uvid da bi uništavali materijal, već da bi pronašli nepravilnosti i o tome obavestili javnost. To se i desilo“, saopštila je koalicija „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“.

Kako se navodi u saopštenju, tek kada su otkrili više nepodudarnosti između zapisnika i materijala u vrećama, poput one da je prema zapisniku 24 ljudi glasalo van biračkog mesta, a da je u koverti bilo 27 listića, pozvana je policija i uvid u materijal je prekinut.

„Nemamo nikakvu dilemu da je ovo još jedan pokušaj zastrašivanja opozicionih aktivista, kao i pokušaj zloupotrebe policije i tužilaštva od strane lokalne vlasti. Nadamo se da će tužilaštvo uspeti da se odupre pritiscima, a građanima poručujemo da u Zrenjaninu imaju na koga da se oslone i da nisu uspeli da nas uplaše“, poručuju iz pomenute koalicije.

„Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ čine Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, Narodni pokret Srbije, Srbija Centar i Pokret slobodnih građana.

Ova koalicija na poslednjim lokalnim izborima osvojila je devet mandata u Skupštini grada Zrenjanina.

izvor: https://zrenjaninski.com/politika/dosli-u-tuzilastvo-predstavnici-opozicije-osumnjiceni-da-su-unistavali-izborni-materijal/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Žene u crnom traže istinu o smrti gardista

Nevladina organizacija Žene u crnom zatražila je danas, povodom 20. godišnjice ubistva pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića, da državni organi odmah prekinu opstrukciju istrage ubistva i da saopšte istinu o njihovoj smrti

Published

on

By

Zatražena je i istina o skrivanju Ratka Mladića u objektima Vojske Srbije, jer je to, kako je istaknuto u saopštenju, jedini način da se Srbija odmakne od ratne prošlosti i zločina počinjenih u njeno ime.

Ni danas, nakon 20 godina od zločina država nije javno priznala čak ni mogućnost da su vojnici pre smrti videli tada najtraženijeg haškog begunca Mladića, osuđenog ratnog zločinca, podsećaju Žene u crnom.

Navodeći da država 20 godina ćuti, vređa dostojanstvo žrtava i produbljuje neizmernu patnju i bol porodica gardista, koje se istrajno i hrabro bore za pravdu, Žene u crnom zato traže da nadležne institucije kazne sve naredbodavce i počinioce zločina i da se obezbedi pravda za porodice žrtava.

izvor: https://n1info.rs/vesti/zene-u-crnom-traze-istinu-o-smrti-gardista/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Građani ne traže (samo) izvinjenje Elektrodistribucije, nego (i) utvrđivanje odgovornosti krivaca

Liga socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI poručuje rukovodstvu Elektrodistribucije da građani Vojvodine ne traže samo njihovo izvinjenje zbog skandala u vezi očitavanja brojila za električnu energiju, nego i odgovornost svih onih koji su doveli do ove situacije

Published

on

By

Tražimo da odgovorni podnesu ostavke, ali i iznesu sve detalje vezane za ovaj skandal.

Tražimo od nadležnih istražnih organa da pod hitno započnu postupak utvrđivanja odgovornosti onih koji su oštetili građane Vojvodine.

Funkcionisanje Elektrodistribucije još jedan je primer nestručnosti i bahatosti ove vlasti, ali i dokaz da je centralizovani sistem omča oko vrata države i njenih građana.

Sasvim je sigurno da, kada bi i dalje postojala Elektrovojvodina – ne bi bila moguća pljačka građana Vojvodine (i) preko računa za struju.

Maja Mrnuštik
odbornica u Skupštini grada Novog Sada
i predsednica Gradskog odbora
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Novi Sad

izvor: https://vojvodjani.rs/gradjani-ne-traze-samo-izvinjenje-elektrodistribucije-nego-i-utvrdjivanje-odgovornosti-krivaca/

Continue Reading

Trending