Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Koje su glavne greške ruske vojske od početka sukoba u Ukrajini?

Rusija ima jednu od najvećih i najmoćnijih oružanih snaga na svetu, ali to nije bilo očigledno u početnim fazama invazije na Ukrajinu

Published

on

Rusija ima jednu od najvećih i najmoćnijih oružanih snaga na svetu, ali to nije bilo očigledno u početnim fazama invazije na Ukrajinu, piše BBC

Mnogi vojni analitičari na Zapadu bili su iznenađeni dosadašnjim ruskim učinkom na bojnom polju, a jedan ga je opisao kao „tmuran“.

Čini se da je ruski vojni napredak uglavnom zastao i neki se sada pitaju da li Rusija može da se oporavi od gubitaka koje je pretrpela.

„Rusi očigledno nisu postigli svoje ciljeve i verovatno neće na kraju dana“, rekao je visoki vojni zvaničnik NATO-a za BBC.

Šta je pošlo naopako? Novinar redakcije BBC razgovarao je sa visokim zapadnim vojnim oficirima i obaveštajnim zvaničnicima o greškama koje je Rusija napravila.

Pogrešne pretpostavke

Prva greška Rusije bila je potcenjivanje snage otpora i sposobnosti manjih oružanih snaga Ukrajine.

Rusija ima godišnji budžet za odbranu od više od 60 milijardi dolara, u poređenju sa potrošnjom Ukrajine od nešto više od 4 milijarde dolara.

U isto vreme, Rusija, i mnogi drugi, izgleda da su precenili sopstvene vojne snage. Predsednik Putin je krenuo u ambiciozan program modernizacije svoje vojske, a možda je i on poverovao u sopstvenu reklamu.

Visoki britanski vojni zvaničnik rekao je da je veći deo ruskih investicija potrošen na njen ogroman nuklearni arsenal i eksperimentisanje, uključujući razvoj novog oružja kao što su hipersonične rakete.

Rusija je navodno napravila najnapredniji tenk na svetu – T-14 Armata. Ali dok je viđen na moskovskoj Paradi pobede na Crvenom trgu, nestao je u borbi.

Većina onoga što je Rusija poslala na teren su stariji tenkovi T-72, ​​oklopni transporteri, artiljerija i raketni bacači.

Na početku invazije Rusija je imala jasnu prednost u vazduhu, jer su borbeni avioni, koji su se kretali blizu granice, brojčano nadmašili ukrajinske vazdušne snage za više od tri prema jedan.

Većina vojnih analitičara pretpostavljala je da će invazijska sila brzo steći superiornost u vazduhu, ali nije.

Ukrajinska protivvazdušna odbrana se i dalje pokazuje efikasnom, ograničavajući rusku sposobnost manevrisanja.

Moskva je takođe pretpostavila da će njene specijalne snage igrati važnu ulogu, pomažući da se zada brz, odlučujući udarac.

Visoki zapadni obaveštajni zvaničnik rekao je za BBC da Rusija misli da bi mogla da rasporedi lakše jedinice i „da eliminiše mali broj branilaca i to bi bilo to“.

Ali, u prvih nekoliko dana, njihov helikopterski napad na aerodrom Hostomel, nedaleko od Kijeva, odbijen je, uskraćujući Rusiji vazdušni most za dovođenje trupa, opreme i zaliha.

Umesto toga, Rusija je morala da transportuje svoje zalihe uglavnom drumskim putem. Ovo je stvorilo saobraćajne gužve i tačke gušenja koje su laka meta za ukrajinske snage i izvršenje zasede.

Neki teški oklopi su sleteli sa puta, samo da bi se zaglavili u blatu, pojačavajući sliku vojske koja se „zaglavila“.

U međuvremenu, ruska duga oklopna kolona sa severa, koju su usnimili sateliti, još uvek nije uspela da opkoli Kijev.

Najznačajniji napredak je došao sa juga, gde su bili u mogućnosti da koristi železničke linije za snabdevanje svojih snaga. Britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je za BBC da su snage predsednika Putina „izgubile zamah”.

„Oni su zaglavljeni i polako, ali sigurno, snose značajne žrtve“, rekao je on.

Gubici i nizak moral

Rusija je okupila oko 190.000 vojnika za ovu invaziju i većina njih je već stupila u službu. Ali, oni su već izgubili oko 10 odsto te snage.

Ne postoje pouzdani podaci o razmerama ruskih ili ukrajinskih gubitaka. Ukrajina tvrdi da je ubila 14.000 ruskih vojnika, iako SAD procenjuje da je verovatno polovina tog broja realna.

Zapadni zvaničnici kažu da takođe postoje dokazi o opadanju morala među ruskim borcima, a jedan od vojnika je rekao da već sad oseća „veoma, veoma, nizak“ stepen volje. Drugi je rekao da je trupama „hladno, da su umorni i gladni“ jer su nedeljama čekali u snegu u Belorusiji i Rusiji, pre nego što su dobile naređenje za invaziju.

Rusija je već bila prinuđena da traži dodatne trupe kako bi nadoknadila svoje gubitke, uključujući premeštanje rezervnih jedinica sa istoka zemlje i Jermenije.

Zapadni zvaničnici veruju da je takođe „velika verovatnoća“ da će se strani vojnici iz Sirije uskoro pridružiti borbi, zajedno sa plaćenicima iz tajne Vagnerove grupe.

Visoki vojni zvaničnik NATO-a rekao je da je to znak da se „grebe po dnu bureta“.

Snabdevanje i logistika

Rusija se mučila sa osnovnim stvarima. Postoji stara vojna izreka da amateri pričaju o taktici dok profesionalci uče logistiku. Postoje dokazi da Rusija tome nije posvetila dovoljno pažnje.

Oklopne kolone su ostale bez goriva, hrane i municije. Vozila su se kvarila i ostavljana su napuštena, a zatim odvlačena ukrajinskim traktorima.

Zapadni zvaničnici takođe veruju da Rusiji možda ponestaje neke municije. Već je ispalio između 850 i 900 precizne municije dugog dometa, uključujući krstareće rakete, koje je teže zameniti od nevođenog oružja.

Američki zvaničnici su upozorili da se Rusija obratila Kini za pomoć da im nadomesti neke od nedostajućih potrepština.

Nasuprot tome, postojao je stalan priliv oružja koje je Zapad isporučio u Ukrajinu, što je podstaklo njen moral.

SAD su upravo objavile da će obezbediti dodatnih 800 miliona dolara podrške za odbranu.

Pored više protivtenkovskih i protivvazdušnih raketa, očekuje se da će uključiti i mali dron „kamikaze“, razvijen u SAD-u, koji se može nositi u rancu pre nego što se lansiran kako bi isporučio mali eksploziv na ciljeve na terenu.

Zapadni zvaničnici i dalje upozoravaju da bi predsednik Putin mogao da se „udvostruči u pogledu veće brutalnosti“.

Kako kažu, on još uvek ima dovoljno moći da bombarduje ukrajinske gradove „značajan vremenski period“.

Uprkos neuspesima, jedan obaveštajni zvaničnik je rekao da je malo verovatno da će neko uspeti da odvrati Putin od njegovih namera, te da je realniji scenario da će umesto toga eskalirati.

Verovatno će ostati uveren da Rusija može vojno da pobedi Ukrajinu.

I dok su ukrajinske snage pokazale žestok otpor, taj isti zvaničnik je upozorio da bi bez značajnih zaliha i one mogle „na kraju da budu potrošene u smislu municije i brojeva“.

Šanse su možda bolje nego kada je rat počeo, ali izgleda da su i nagomilane protiv Ukrajine.

N.Č.

izvor: https://www.danas.rs/svet/koje-su-glavne-greske-ruske-vojske-od-pocetka-sukoba-u-ukrajini/

SLOBODNA VOJVODINA

Dragan Šutanovac izabran za ambasadora Srbije u Vašingtonu

Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i nekadašnji ministar odbrane, imenovan je na dužnost ambasadora Republike Srbije u Vašingtonu

Published

on

By

Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i nekadašnji ministar odbrane biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu

Njegovo imenovanje danas je prošlo sednicu Vlade.

Podsetimo, prethodno je ambasador Srbije u SAD bio Marko Đurić, koji je tu funkciju obavljao od 2020. do 2024. godine.

izvor: https://nova.rs/vesti/politika/dragan-sutanovac-izabran-za-ambasadora-srbije-u-vasingtonu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Novi dokazi o korupciji u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu

Kao što je za samo pola godine cena radova na adaptaciji Železničke stanice u Novom Sadu privatne firme Starting povećana 2,66 puta, po sličnom receptu višestruko su u odnosu na realnu vrednost uvećavane i fakture Deko tima, koji je takođe bio angažovan na tom državnom projektu

Published

on

By

Dva dokumenta, sporazum i podizvođački ugovor kineske kompanije China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) sa Startingom iz Batajnice, čiji su vlasnici Ljiljana Tripković i Nikola Trivić, ujedno i direktor firme, bacaju novo svetlo na slučaj nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja se srušila 1. novembra i usmrtila 15 ljudi. Optužnica, koju je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo 30. decembra, naime, ne obuhvata i moguću korupciju, već se bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan, njegova naslednica Jelena Tanasković i još 10 okrivljenih terete da su izvršili krivično delo protiv opšte sigurnosti.

1732185220 foto vojvodina.gov 3
Jelena Tanasković i Goran Vesić na otvaranju Železničke stanice Foto: Vojvodina.gov

Iz sporazuma i podizvođačkog ugovora CCECC i Startinga, koji su objavljeni na sajtu Višeg javnog tužilaštva 1. januara, a prvi je javnost o tome obavestio Forbs Srbija, jasno se vidi da je prvim dokumentom iz novembra 2021. bilo dogovoreno da domaći podizvođač za svoj deo posla na rekonstrukciji stanice dobije 1.922.051,6 evra, da bi posle samo nešto više od pola godine, u julu 2022, podizvođačkim ugovorom, ta suma bila uvećana čak 2,66 puta, na 5.116.401,15 evra. Iako u prvom sporazumu jasno piše da ugovorena cena od oko 1,9 miliona evra „uključuje sve obaveze podizvođača po ovom ugovoru“. Zbog toga se sa nestrpljenjem očekuju građevinske knjige, jer će tek iz njih moći da se vide konačne cene svakog posla i koliko one odudaraju od predračunskih i cena definisanih pojedinačnim ugovorima.

Jasne indicije da se radi o privrednom kriminalu

Za Jasminu Paunović, tužiteljku Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, to je samo još jedan dokaz da, kada je u pitanju krivičnopravna odgovornost za rušenje nadstrešnice, ovaj slučaj prevazilazi nadležnost Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, jer se, kako kaže za Radar, radi o privrednom kriminalu. Tim pre što je, izbegavanjem da se primeni Zakon o javnim nabavkama, očigledno protivpravno pribavljena velika imovinska korist, na štetu Republike Srbije, s obzirom na to da je sve troškove gradnje plaćala država, preko javnog preduzeća Infrastruktura železnice Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

jasmina paunovic foto vesna lalic 2 scaled c copy
Jasmina Paunović Bojana Savović Foto: Vesna Lalić

Uz ogradu da je sporazum CCECC i Startinga iz novembra 2021. morao da nastane na osnovu prethodnog ugovora o izgradnji (adaptaciji), zaključenog između naručioca posla – finansijera (Vlade Srbije i Infrastrukture železnice Srbije) i izvođača radova (kineskog konzorcijuma), a da taj ugovor, u kome se preciziraju prava i obaveze kineske firme, još nije objavljen, tužiteljka Paunović naglašava da joj nije jasno kako je Starting angažovan kao podizvođač na osnovu „prijateljskih konsultacija“.

„Takav kriterijum izbora nije poznat ni u jednom zakonu Republike Srbije. Ovakav termin, upotrebljen u ovako važnom ugovoru, koji se može smatrati i međudržavnim, dovodi do zaključka da je upravo Starting izabran samim ugovorom između naručioca radova i samog izvođača. To ostaje kao mogućnost, jer kako bi kineska firma kao izvođač mogla da zna za jednu od hiljade drugih domaćih građevinskih firmi i da baš nju angažuje. Ili je do tog podizvođača došla na neki drugi način, ali sigurno ne, bar to nije navedeno, na tenderu“, ističe Paunović.

Nadalje, objašnjava sagovornica Radara, Starting je preuzeo obavezu prema CCECC da za svoje podizvođače angažuje proverene, profesionalne i odgovorne firme, za koje je morao prethodno da dobije pismeno odobrenje kineskog izvođača, kojem je morao da svake dve nedelje dostavlja listu obavljenih radova, a on je posle provere bio dužan da im ono što je urađeno isplati u roku od 45 dana.

Nije jasno kako je Starting angažovan na osnovu „prijateljskih konsultacija“, jer takav kriterijum ne postoji u važećim zakonima, što ukazuje na zaključak da je ta firma za podizvođača izabrana ugovorom između naručioca radova, odnosno države i samog izvođača

Jasmina Paunović

„Prema mom skromnom mišljenju, velika je odgovornost Startinga za rekonstrukciju stanične zgrade, sa nadstrešnicom, kako zbog izbora svojih podizvođača, jer i oni snose odgovornost u okviru svog angažovanja, a snose odgovornost i prema kineskoj firmi koja ih je angažovala, a iz objavljenih dokumenata se vidi da je to bilo na štetu građana Srbije, jer se sporazum iz novembra 2021. i podizvođački ugovor iz jula 2022. razlikuju samo u procenjenoj vrednosti radova, koja je za samo šest meseci povećana sa 1,9 na 5,1 miliona evra“, ističe Jasmina Paunović.

Kako je država plaćala 150 evra za nešto što realno vredi 20 evra

Da ima osnova za proširenje istrage i u drugom pravcu, zbog moguće korupcije, smatra i inženjer geologije Zoran Đajić, koji je za rekonstrukciju, dogradnju i adaptaciju Železničke stanice bio angažovan za stručni nadzor svih kamenorezačkih radova, najpre kao konsultant Startinga, do 19. avgusta 2022, sa kojim je ugovor raskinuo jer su oni insistirali da može da nadzire njihove radove samo kad ga oni pozovu. Možda deo objašnjenja za takvo ponašanje leži u pričama nekih radnika na gradilištu koji su Đajiću govorili da iza Startinga zapravo stoji bivši predsednik Tomislav Nikolić.

„Samo treba pratiti tokove novca i videti gde je on završio. Uostalom, Saobraćajni institut CIP je vrednost svih radova za dogradnju i adaptaciju pothodnika Železničke stanice procenio na 31,21 milion dinara bez PDV-a, odnosno na 37,45 miliona dinara sa PDV-om, ali su na kraju oni koštali višestruko više. Navešću samo jedan primer koji pokazuje kako je do toga došlo. Po proračunu CIP-a stavljanje jednog dužnog metra mermera trebalo je da košta oko 20 evra, a Deko tim, kao jedan od podizvođača CCECC, zadužen za sve kamenorezačke radove, svaki metar fakturisao je 150 evra“, navodi Đajić.

izvor : https://radar.nova.rs/ekonomija/korupcija-ugradnja-nadstresnica/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: Građani Srbije više neće trpeti teror kriminalaca i batinaša

Opoziciona stranka Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani saopštila je danas, povodom napada nepoznatih nasilnika na studente Pravnog fakulteta u Beogradu, da građani Srbije više neće trpeti “teror kriminalaca i batinaša”

Published

on

By

Portparol te stranke Aleksandar Marton zahtevao je u saopštenju za javnost od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića da pod hitno obavesti javnost ko su osobe koje su noćas napale i povredile studente.

“Zahtevamo da ovi kriminalci budu uhapšeni, procesuirani i kažnjeni”, rekao je Marton.

(Beta, foto: LSV)

izvor: https://autonomija.info/lsv-gradjani-srbije-vise-nece-trpeti-teror-kriminalaca-i-batinasa/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Novi Sad: Grafiti sa krvavim rukama kao podrška profesoru i odgovor onima koji mu prete

Na fasadi isred ulaza u zgradu u kojoj sa porodicom živi univerzitetski profesor i novinar Dinko Gruhonjić kojem su na istom mestu ispisivane pretnje smrću jutros su se pojavili brojni otisci krvavih ruku, kao poruka onima koji su ispisivali grafite mržnje i kao podrška profesoru i novinaru i njegovoj familiji

Published

on

By

Gruhonjić je novinarima rekao da su mu komšije jutros pokazale i poruku podrške koju su zatekli ispred ulaza u zgradu, a na kojoj je pisalo: “Uz vas smo, profesore! A onima koji vam prete poručujemo: Ruke su vam krvave! Odgovaraćete!”

On je zahvalio nepoznatim autorima koji su na fasadi zgrade, preko pretećeg grafita, ostavili na desetine tragova krvavih ruku.

“Solidarnost nam mnogo znači”, rekao je Gruhonjić.

U martu prošle godine nepoznati počinioci su ispisali grafit ispisan crnim slovima sa eksplicitnom pretnjom smrću upućenom Gruhonjiću.

Nakon što su Gruhonjićevi prijatelji i kolege prekrečili taj grafit, nepoznati počinicoci su crvenom farbom boje krvi isto veče ispisali grafit “Džabe si krečio!”.

Policija nikada nije pronašla počinioce.

Gruhonjić i njegova porodica od tada su neprestano na meti pretnji smrću i proganjanja u kojoj učestvuju i viski režimski funkcioneri, kao i mediji bliski režimu.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/novi-sad-grafiti-sa-krvavim-rukama-kao-podrska-profesoru-i-odgovor-onima-koji-mu-prete/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Pismo novosadskih studenata pripadnicima BIA: Ne plašimo vas se

Na današnjem protestu ispred prostorija BIA u Novom Sadu pročitano je pismo koje su studenti Novosadskog univerziteta uputili pripadnicima Bezbednosno-informativne agencije

Published

on

By

Studenti su želeli pismo da predaju lično, a pošto iz zgrade niko nije izašao, oni su nakon protesta pisma okačili o ogradu.

Pismo je pročitala studentkinja Olga, a mi ga prenosimo u celosti:

Dragi naši pripadnici i pripadnice Bezbednosno-informativne agencije,

Poslednjih dana i meseci ste nalazili načine kako da stupite u kontakt sa nama, pa smo mi došli i odlučili da vam taj posao olakšamo. Znamo da imate mnogo značajnog posla koji obavljate, nadamo se u korist države a ne u korist vlastodržaca koji sprovode samo svoju i volju sebi bliskih ljudi u cilju ostvarivanja ličnih interesa.

Vreme je danas lepo, lepše nego prethodnih dana, pa smo rešili da odgovorimo na vaš poziv na prijateljski razgovor. Kada se razgovor vodi na lokaciji koja nije poznata, bez ličnih stvari i dodatnih obaveštenja, između dve strane koje nikako nisu jednake, atmosfera nije ni malo prijateljska.

Došli smo da vam pokažemo kako razgovaraju kolege, drugari, prijatelji. Ali nismo došli sami, jer mi nismo sami. I to je ono protiv čega se teško boriti. Zajedništvo koje mi negujemo nije vama blisko i poznato i iz te pozicije shvatamo zašto nas ne razumete. Jednu stvar ćete, sigurni smo, razumeti – ne plašimo vas se jer državu čini društvo.

Da ponovim još jednom, državu čini društvo, a mi smo onaj deo društva koji je odbio da ćuti na sve ono loše. Dosta nam je!

Verujemo da je vaš poziv za rad u službi BIA u svojoj suštini human i treba da služi očuvanju naše zemlje i njenog međunarodnog integriteta, a samim tim i svih njenih građana. Vođeni ovim mišljenjem, pozivamo vas da stanete iza svih tih vrednosti za koje bismo trebali zajedno da se borimo. Sada je na vama da zauzmete stav i odlučite o tome šta su vrednosti kojima se vi vodite.

Srdačno,

Vaši studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/pismo-novosadskih-studenata-pripadnicima-bia-ne-plasimo-vas-se/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Počeo je Novosadski proces, rezultat će biti demontaža kriminalno-koruptivnog režima

Predsednik opozicione stranke Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš izjavio je danas da je otpočeo “Novosadski proces” kojim će biti demontirana kriminalno – koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke (SNS) i vladajućeg režima

Published

on

By

“Sama činjenica da je Apelacioni sud u Novom Sadu ukinuo odluku Višeg suda da se (bivši ministar građevinarstva Goran) Vesić brani sa slobode govori o tome da je počeo Novosadski proces”, naveo je Kostreš u saopštenju za javnost.

Dodao je da je Novosadski proces veoma značajan za sve građane, jer govori kako treba da izgledaju normalno društvo i normalna država u kojoj se poštuju zakoni i propisi, jednako za sve.

“Zbog toga je novosadski proces put kojim treba ići da bi se demontirala kriminalno-koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke i vladajućeg režima”, poručio je Kostreš.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-poceo-je-novosadski-proces-rezultat-ce-biti-demontaza-kriminalno-koruptivnog-rezima-video/

Continue Reading

Trending