Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji?

Nižu se pozivi Srbiji da uvede sankcije Rusiji zbog agresije na susednu Ukrajinu.

Published

on

Foto: Instagram/buducnostsrbijeav

Nižu se pozivi Srbiji da uvede sankcije Rusiji zbog agresije na susednu Ukrajinu.

Evropski zvaničnici upozoravaju Beograd da Srbija, kao zemlja kandidat za članstvo u Evropskoj uniji (EU), treba da sledi spoljnu politiku ovog bloka, uključujući i restriktivne mere Moskvi.

Srbija je tri puta glasala u Ujedinjenim nacijama (UN) protiv Rusije, ali je izričita u tome da podržava samo odluke koje se ne odnose na sankcije.

Tako su predstavnici Srbije podržali rezoluciju o osudi ruske agresije na Ukrajinu, zatim rezoluciju kojom se od Rusije zahteva momentalni prekid rata u Ukrajini i na kraju i isključivanje Rusije iz Saveta UN za ljudska prava (UNHRC).

Zvaničnici u Beogradu kažu da podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine jer je poštovanje međunarodnog prava najbolji način da Srbija zaštiti sebe.

Srbija, naime, insistira na poštovanju svog teritorijalnog suvereniteta ne priznajući nezavisnost Kosova, koju je ova nekadašnja južna srpska pokrajina proglasila 2008. godine.

Sankcije Rusiji, pak, za Beograd ne dolaze u obzir zbog zaštite „vitalnih političkih i ekonomskih interesa“.

Beograd računa na podršku Rusije oko blokiranja članstva Kosova u međunarodnim organizacijama i institucijama, a takođe zavisi od Moskve u snabdevanju gasom.

Srbija je jedina zemlja kandidat za pridruživanje EU koja nije uvela sankcije Rusiji.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručuje da će Srbija nastaviti da bude dosledna u tome da ne uvodi sankcije Rusiji, dok evropski zvaničnici upozoravaju Beograd da to neće moći da izbegne.

Evropska unija je od početka rata u Ukrajini odobrila pet paketa sankcija kao odgovor na rusku agresiju, a kako piše RSE, ovo su zvaničnici koji su pozvali Srbiju da se pridruži sankcijama.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 2
Analena Berbok
Foto: EPA-EFE/ Andreas Gora POOL

Analena Berbok, ministarka inostranih poslova Nemačke

Ministri spoljnih poslova EU raspravljali su u Luksemburgu 11. aprila o situaciji u Ukrajini, kao i o potencijalnim posledicama ruske agresije na Ukrajinu i na Zapadnom Balkanu

„Želela bih da naglasim Srbiji, ako želite da postanete članica EU, onda je ključno u takvim trenucima da podržite i spoljnu politiku EU i odgovarajuće sankcije,“ izjavila je nakon tog sastanka nemačka ministarka inostranih poslova Analena Berbok (Annalena Baerbock).

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 3
Foto: EPA-EFE/ PHILIPP GUELLAND

Frank-Valter Štajnmajer, predsednik Nemačke

Nemački predsednik Frank-Valter Štajnmajer (Walter Steinmeier) naveo je ovo kada je 11. aprila čestitao predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću pobedu na predsedničkim izborima rekavši da „Nemačka podržava Srbiju i države Zapadnog Balkana kao pouzdan partner, ali da će uvođenje sankcija Rusiji biti značajno za evrointegracije“.

„Usklađivanje spoljne politike Srbije sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, posebno u pogledu odluka koje se odnose na Rusiju, uključujući uvođenje sankcija, će pored reformi u oblasti vladavine prava i dijaloga o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova, biti od ključnog značaja“, rekao je Štajnmajer. Njegovu čestitku objavio je i zvaničan sajt predsednika Srbije.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 4
Gordan Grlić Radman Foto: Beta/Hina/Damir Senčar

Gordan Grlić Radman, šef diplomatije Hrvatske

Ministar inostranih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman poručio je Srbiji, uoči sastanka ministara inostranih poslova država članica EU 11. aprila, da je „vreme da se uskladi sa spoljnom politikom EU po pitanju Rusije“.

„Nakon nedavno održanih izbora, očekujemo od Srbije da sledi spoljnu politiku koja je u skladu sa evropskim vrednostima i principima“, naveo je Grlić Radman.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 5
Foto: Twitter

Peter Stano, portparol EU

Portparol EU Peter Stano je 8. aprila još jednom poručio da se od Srbije očekuje usklađivanje sa sankcijama EU Rusiji ili uvođenje sličnih mera.

„Brisel je sa Srbijom u stalnom kontaktu u okviru pristupnih pregovora, kao i kroz različite kontakte – od eksperata do najvišeg političkog nivoa. Naši srpski partneri, ali i svi naši partneri su vrlo svesni koliko je to važno za EU“, poručio je Stano.

Uprkos brojnim pozivima zvaničnika EU, predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija u nemogućoj poziciji jer trpi pritiske sa svih strana, ali da se i dalje drži.

„Nastavićemo da budemo dosledni tome da ne uvodimo nikakve restriktivne mere ka Rusiji. To zna i Putin. Ja nikada ne lažem. Oni znaju ko ima snage da kaže šta ko misli“, rekao je Vučić 7. aprila na RTS-u u prvom intervjuu nakon što je na izborima 3. aprila osvojio drugi predsednički mandat.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 6
Vladimir Bilčik
Foto (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ/MO)

Vladimir Bilčik, izvestilac EP za Srbiju

„Dobra vest je da je Vlada Crne Gore usvojila sankcije protiv Kremlja. Nadam se da sve zapadnobalkanske zemlje koje su kandidati za članstvo u EU mogu da slede taj primer“, napisao je na Tviteru izvestilac Evropskog parlamenta (EP) za Srbiju Vladimir Bilčik 8. aprila, nakon što je Vlada Crne Gore posle više odlaganja formalno usvojila sankcije Rusiji.

Bilčikova uloga u evrointegracijama Srbije je značajna, jer on prati napredak države u nastojanju da jednog dana bude članica bloka.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 7
Foto: FoNet/ Aleksandar Levajković

Vladimir Bilčik i Tanja Fajon, poslanici EP

Izvestilac EP za Srbiju Vladimir Bilčik i šefica Delegacije EP za odnose sa Srbijom Tanja Fajon naveli su 1. marta u zajedničkoj izjavi da bi usklađivanje Srbije sa spoljnom politikom EU videli kao „važan i hitan signal da Srbija podržava principe i vrednosti EU“.

„Jedinstvo međunarodne zajednice u suprotstavljanju Putinovoj agresiji na Ukrajinu od suštinskog je značaja za svaki pokušaj učvršćivanja mira i izbegavanja širenja rata koji je pokrenuo Kremlj“, naglasili su Fajon i Bilčik.

Oni su 1. marta u zajedničkoj izjavi istakli da bi usklađivanje Srbije sa spoljnom politikom EU videli kao „važan i hitan signal da Srbija podržava principe i vrednosti EU“.

Evropski parlament je 1. marta usvojio Rezoluciju kojom se najoštrije osuđuje „nelegalna, ničim izazvana i neopravdana vojna agresija i invazija Ruske Federacije na Ukrajinu“.

EP je tada izrazio žaljenje što se Srbija nije uskladila sa EU sankcijama protiv Rusije, navodeći da to šteti njenom pristupnom procesu.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 8
Foto: EPA-EFE/FRANCOIS WALSCHAERTS

Žozep Borelj i Oliver Varhelji, zvaničnici EU

„U vreme ničim izazvane i neopravdane ruske vojne agresije na Ukrajinu, očekujemo da se Srbija kao zemlja kandidat usklađuje sa stavovima EU, uključujući i restriktivne mere“, naveli su Visoki predstavnik EU za zajedničku spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj (Josep Borrell) i evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji (Varhelyi) u zajedničkom saopštenju 5. aprila povodom održavanja izbora 3. aprila u Srbiji.

U Beogradu, pak, odgovaraju da se Srbija u okviru pretpristupnih pregovora o članstvu u EU obavezala da postepeno usklađuje spoljnu i bezbednosnu politiku sa Unijom.

Doskorašnji predsednik Skupštine Srbije i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić poručio je nedavno da će se Beograd „odmah uskladiti“ ako će sutra postati član EU.

On je 14. marta na TV Prva rekao da Beograd eventualnim uvođenjem sankcija Rusiji, „ne bi naudio Moskvi već sopstvenim interesima“ jer Rusija ne dozvoljava da Kosovo „prođe“ kroz Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 9
Foto: EPA-EFE/ OLIVIER HOSLET

Socijalisti i demokrate u EP

„Srbija treba da napravi veoma jasan izbor za Uniju ili da se suoči sa ozbiljnim posledicama“, naveo je Tonino Picula, poslanik Socijalista i demokrata iz Hrvatske.

Politička grupa Socijalisti i demokrate, druga po snazi u EP, saopštila je 4. aprila da Beograd mora što pre da se pridruži sankcijama EU protiv Rusije, a da će suprotno postupanje Srbije imati posledice po njenu evropsku perspektivu.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 10
Foto: Beta/European Parliament/Jan VAN DE VEL/DS

Viola fon Kramon, poslanica EP

Poslanica EP iz redova Zelenih Viola Fon Kramon napisala je na Tviteru dva dana nakon izbora da Srbija mora u potpunosti da se usaglasi sa sankcijama koje je Evropska unija uvela Rusiji ili će se suočiti sa ozbiljnim političkim i ekonomskim posledicama.

Oleksandar Aleksandrovic
Foto: FoNet/ Aleksandar Barda

Ambasada Ukrajine u Srbiji

„To (sankcije) je neophodno kako bi se zaustavio Putinov režim koji sprovodi ubistva ukrajinske dece, bombardovanja škola, bolnica, porodilišta i rušenje gradova“, saopštila je ambasada Ukrajine u Srbiji 28. marta, dodajući da Kijev računa na to da će Srbija ne samo osuditi agresiju već i uvesti sankcije državi agresoru i njenom rukovodstvu.

Ko je pozvao Srbiju da uvede sankcije Rusiji? 11
Foto: Twitter

Manuel Saracin, izaslanik Nemačke za Zapadni Balkan

„Očekujemo od Srbije da uvede sankcije i to je predviđeno Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju, koji je potpisala i Srbija“, rekao je specijalni izaslanik nemačke Vlade za Zapadni Balkan Manuel Saracin (Sarrazin) u intervjuu za Radio-televiziju Kosova (RTK).

On je 22. marta naveo da u Nemačkoj očekuju od Srbije da uvede sankcije Rusiji, jer je kandidat za članstvo u Evropskoj uniji.

Gvendolin Delbos-Korfild, poslanica EP

„Potrebno je da srpske vlasti uvedu sankcije Rusiji, kao što su to učinile države članice EU. Vlada je poslala opasnu poruku time što se nije uskladila sa sankcijama EU protiv Rusije“, napisala je na Tviteru poslanica EP iz redova Zelenih Gvendolin Delbos-Korfild 18. marta.

Ona je navela da je potrebna puna implementacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

Liberalna politička grupacija u EP

„Srbija je slobodna da odluči u kom pravcu želi da ide, ali ne može i dalje da se smatra sagovornikom od poverenja i ne može da nastavi da koristi pretpristupnu finansijsku pomoć dok se ne odluči“, poručili su liberali.

Devet poslanika liberalne političke grupacije u Evropskom parlamentu je 12. marta pozvala Evropsku uniju da obustavi pregovore o članstvu sa Srbijom ukoliko država ne uskladi svoju spoljnu politiku sa politikom zvaničnog Brisela po pitanju Rusije.

Reagujući na ovo pismo predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 14. marta da su ga uputili „dežurni mrzitelji čiji je životni san da Srbije nikada, nigde i ni na koji način ne napreduje“.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Aleksandar Vulin poručio je poslanicima liberala da se „obrate Srbiji onda kada u članstvo budu primali slobodne zemlje“.

„Većina zemalja iz kojih dolaze potpisnici ultimatuma liberala, ne može da se pohvali otporom svojih dedova nacistima.

Verovatno zato liberali iz Evropskog parlamenta traže da Srbija raskine svoje vekovne veze sa Rusijom i počne da misli tuđom glavom“, saopštila je 12. marta njegova stranka Pokret socijalista.

Radio Slobodna Evropa/Danas Online

izvor: https://www.danas.rs/vesti/politika/ko-je-pozvao-srbiju-da-uvede-sankcije-rusiji/

SLOBODNA VOJVODINA

Pismo novosadskih studenata pripadnicima BIA: Ne plašimo vas se

Na današnjem protestu ispred prostorija BIA u Novom Sadu pročitano je pismo koje su studenti Novosadskog univerziteta uputili pripadnicima Bezbednosno-informativne agencije

Published

on

By

Studenti su želeli pismo da predaju lično, a pošto iz zgrade niko nije izašao, oni su nakon protesta pisma okačili o ogradu.

Pismo je pročitala studentkinja Olga, a mi ga prenosimo u celosti:

Dragi naši pripadnici i pripadnice Bezbednosno-informativne agencije,

Poslednjih dana i meseci ste nalazili načine kako da stupite u kontakt sa nama, pa smo mi došli i odlučili da vam taj posao olakšamo. Znamo da imate mnogo značajnog posla koji obavljate, nadamo se u korist države a ne u korist vlastodržaca koji sprovode samo svoju i volju sebi bliskih ljudi u cilju ostvarivanja ličnih interesa.

Vreme je danas lepo, lepše nego prethodnih dana, pa smo rešili da odgovorimo na vaš poziv na prijateljski razgovor. Kada se razgovor vodi na lokaciji koja nije poznata, bez ličnih stvari i dodatnih obaveštenja, između dve strane koje nikako nisu jednake, atmosfera nije ni malo prijateljska.

Došli smo da vam pokažemo kako razgovaraju kolege, drugari, prijatelji. Ali nismo došli sami, jer mi nismo sami. I to je ono protiv čega se teško boriti. Zajedništvo koje mi negujemo nije vama blisko i poznato i iz te pozicije shvatamo zašto nas ne razumete. Jednu stvar ćete, sigurni smo, razumeti – ne plašimo vas se jer državu čini društvo.

Da ponovim još jednom, državu čini društvo, a mi smo onaj deo društva koji je odbio da ćuti na sve ono loše. Dosta nam je!

Verujemo da je vaš poziv za rad u službi BIA u svojoj suštini human i treba da služi očuvanju naše zemlje i njenog međunarodnog integriteta, a samim tim i svih njenih građana. Vođeni ovim mišljenjem, pozivamo vas da stanete iza svih tih vrednosti za koje bismo trebali zajedno da se borimo. Sada je na vama da zauzmete stav i odlučite o tome šta su vrednosti kojima se vi vodite.

Srdačno,

Vaši studenti u blokadi Univerziteta u Novom Sadu

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/pismo-novosadskih-studenata-pripadnicima-bia-ne-plasimo-vas-se/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Počeo je Novosadski proces, rezultat će biti demontaža kriminalno-koruptivnog režima

Predsednik opozicione stranke Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš izjavio je danas da je otpočeo “Novosadski proces” kojim će biti demontirana kriminalno – koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke (SNS) i vladajućeg režima

Published

on

By

“Sama činjenica da je Apelacioni sud u Novom Sadu ukinuo odluku Višeg suda da se (bivši ministar građevinarstva Goran) Vesić brani sa slobode govori o tome da je počeo Novosadski proces”, naveo je Kostreš u saopštenju za javnost.

Dodao je da je Novosadski proces veoma značajan za sve građane, jer govori kako treba da izgledaju normalno društvo i normalna država u kojoj se poštuju zakoni i propisi, jednako za sve.

“Zbog toga je novosadski proces put kojim treba ići da bi se demontirala kriminalno-koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke i vladajućeg režima”, poručio je Kostreš.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-poceo-je-novosadski-proces-rezultat-ce-biti-demontaza-kriminalno-koruptivnog-rezima-video/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dinko Gruhonjić pisao Milanoviću i Plenkoviću: Mojem sinu je ugrožena sigurnost

Hrvatsko novinarsko društvo daje podršku kolegi Dinku Gruhonjiću, koji se obratio pismom predsjedniku države Zoranu Milanoviću, premijeru Andreju Plenkoviću i ministru vanjskih poslova Gordanu Grliću Radmanu, u kojem traži zaštitu za svoga sina Davida koji radi i studira u Zagrebu

Published

on

By

Dinko Gruhonjić, izvanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, novinar i programski direktor Nezavisnog društva novinara Vojvodine, posljednjih je gotovo godinu dana meta prljave političke kampanje u kojoj, osim režimskih medija i raznih dužnosnika vlasti sudjeluje i sam srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, koji Gruhonjića naziva ‘ustašom‘ te ga optužuje da je ‘antisrpski orijentiran‘.

Pošteđena nije ni Gruhonjićeva obitelj, i to ne samo posredno, nego i izravno nakon što je beogradska medijsko-politička tvornica laži Gruhonjićeva sina optužila da surađuje sa SOA-om, kao što to svakodnevno rade studentima koji prosvjeduju u Srbiji. Jednako brutalnu kampanju vodili su i protiv studenata iz Hrvatske koji su bili u posjetu Srbiji optužujući ih da su agenti SOA-a koji su došli u Srbiju kako bi rušili tamošnju vlast.

Povod za dopis hrvatskom državnom vrhu, koji je Gruhonjić poslao i HND-u, činjenica je da se i Jelena Milić, veleposlanica Republike Srbije u Hrvatskoj, sada uključila u kampanju linča protiv njega iznoseći na svojem Facebook-profilu neistine kojima ugrožava sigurnost Gruhonjićeva sina.

Odmah nakon objave na Facebooku srbijanske veleposlanice u Hrvatskoj, difamacijska kampanja nastavljena je istog dana u huškačkom Informeru, koji je objavio kako sin našega kolege u Hrvatskoj zapravo surađuje s hrvatskim tajnim službama na destabilizaciji Srbije infiltriranjem svojih agenata u organizaciju studentskih prosvjeda u Srbiji.

– Ambasadori stranih država bi morali da budu odgovorni i za sopstvene državljane koji se nalaze na privremenom radu u drugim državama, navodi u svojem obraćanju hrvatskom državnom vrhu kolega Gruhonjić dodajući kako se, umjesto toga, srbijanska veleposlanica Milić uključila u hajku na način koji izravno ugrožava sigurnost Gruhonjićeva sina u Hrvatskoj.

HND stoga poziva državni vrh kojem se Gruhonjić obratio da njegov apel shvati ozbiljno u cilju zaštite mladića koji je isključivo zbog svojeg obiteljskog podrijetla uvučen u politički glib koji ugrožava njegovu sigurnost u Republici Hrvatskoj.

izvor: https://www.seebiz.eu/drustvo/dinko-gruhonjic-pisao-milanovicu-i-plenkovicu-mojem-sinu-je-ugrozena-sigurnost/314116/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

VID MAJORSKI: Vojvodina

Vučić je kvaran politički protivnik, što se vidi po tome da je manipulacija njegov politički modus operandi. U pokušaju da povrati inicijativu i uspostavi kontrolu nad političkim poljem on izbacuje niz „varalica“, ne bi li okupirao i pažnju javnosti preusmerio sa studenata – sa kojima ne zna šta da radi – na neke druge aktere. Recimo, na lojaliste.

Published

on

By

U Vučićevoj inscenaciji, lojalisti su rusofilna stranačka afilijacija, njemu fanatično odana i spremna da se nasilnički obračunava sa političkim protivnicima. Po njegovom vlastitom sudu, lojalisti su ekstremisti.

Problem je, međutim, u tome što je i sam Vučić ekstremist, ako imamo u vidu njegovu izjavu da ćemo za jednu ubijenu srpsku glavu uzeti sto muslimanskih. Postavlja se, stoga, logično pitanje: šta je ekstremnije od ekstremiste?

Da li se Vučić distancirao od svoje idiotske izjave? Ne znam. Ali činjenica da se on danas nalazi na poziciji šefa države ponešto govori i o nama, o mizeriji srpske politike i civilizacijskom padu koji smo doživeli kao društvo.

Drugu varalicu Vučić je izbacio pre neki dan, kada je pomenuo novosadski krug dvojke, nekakvu vojvođansku platformu i povratak Srbije u vreme pre jogurt revolucije. Pre toga, Vučić je poručio da Vojvodina nikad neće biti antisrpska.

Da se razumemo: Vojvodina je deo Srbije, ali nije Srbija; insistirati na tome nije nikakvo antisrpstvo. A kada je o vremeplovu reč, zašto bismo se vraćali u 1988. godinu? Zašto ne bismo otišli malo dublje u prošlost i dobro porazmislili o tome da li nam je ujedinjenje sa Srbijom uopšte i bilo potrebno?

Vučić neće trajati večito, a vojvođansko pitanje će se pre ili kasnije vratiti u središte javne pažnje. Namerno kažem vojvođansko, a ne autonomaško pitanje, jer je priča o autonomiji potpuno passe. Autonomija više nije dovoljna, pa se u formulaciji problema mora insistirati na vojvođanskom pitanju. To se pitanje mora zaoštriti, a politički asortiman proširiti. Pojava, dakle, vojvođanskih separatista mora biti sasvim normalna stvar. Politički ideal nezavisne države Vojvodine je legitiman – posebno je pitanje da li je i realan – pa i zagovornicima ove opcije mora biti omogućeno da se, pod istima uslovima kao i autonomaške i neautonomaške opcije, nadmeću za podršku građanstva.

Dve stvari pogoduju rečenom zaoštravanju. Prva je propast srpskog velikodržavlja. Dvadeseti vek je pokazao da je Velika Srbija nemoguć projekat, da je veoma destruktivan i da od njega treba odustati. Kao, uostalom, i od njegovog erzaca tzv. srpskog sveta. Pitanje, dakle, nije kolika, već kakva Srbija. Druga stvar se tiče ideološkog oslonca Velike Srbije, srpskog nacionalizma. Etnički ustrojen, agresivan i potpuno kompromitovan, srpski nacionalizam ne može biti temelj za buduće političko delanje. Njega u životu još održava Kosovo, ali mu politički realizam smanjuje uticaj.

Nakon Vučićevog despotizma, ozbiljna debate treba da se povede i o srpskoj crkvi, pošto je ona jedna od ključnih prepreka u konstituisanju Srba kao moderne građanske nacije. U budućoj reorganizaciji države, crkvu treba vratiti tamo gde joj je i mesto – u privatnu sferu. Ona je važna za verski identitet građana, ali ne i za njihov nacionalni identitet. To što srpska crkva sebe postulira kao nacionalnu instituciju govori o njenim političkim ambicijama, pa se sa njom mora voditi oštra politička borba. A to je nešto čemu jad od političkih aktera u Srbiji izgleda da nije rad.

Svedena na severnu Srbiju, Vojvodina se praktično izgubila iz javnog govora. To što se o njenim nadležnostima javno ne govori, to ne znači da je Vojvodina nestala kao autonomaška, republikanska ili indipendentistička politička preferencija. Kao takva, ona će preživeti naprednjake, ali je za njen delatan i institucionalan život potrebno mnogo više od puke smene na vlasti.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/vid-majorski-vojvodina/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Vučić tvrdi da se sprema platforma za razvlašćivanje Srbije u Vojvodini, oglasili se iz LSV

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da se 11. januara očekuje „prvo predstvaljanje takozvane Vojvođanske platforme“ čiji je cilj da se Srbiji oduzme deo vlasti koju ima u Vojvodini, kako bi se vratilo „vreme pre jogurt revolucije“.

Published

on

By

To je ozbiljan pokušaj, ne smemo da mu se suprostavimo silom, već znanjem i odlaskom u narod da se objasni šta se dešava“, rekao je Vučić, koji je učestvovao na sednici vlade Srbije, na poziv premijera Miloša Vučevića.

Govoreći još o političkim prilikama, istakao je da je pritisak kosovskog premijera Aljbina Kurtija sve veći jer nastoji da Srpsku listu izbaci sa predstojećih, tamošnjih izbora.

„Smatra je glavnim protivnikom, remetilačkim faktorom, za razliku od mnogih drugih lista“, naveo je Vučić.

Vučić je najavio da se uskoro na dnevnom redu Skuštine Srbije može naći izbor novih ministara, umesto Gorana Vesića i Tomislava Momirovića, koji su podneli ostavke posle tragedije u Novom Sadu.

Takođe je rekao da namerava da Badnji dan i Božić provede u manastiru Hilandar, zajedno sa ministrom Nenadom Popovićem.

U isto vreme stiglo je i saopštenje LSV, čiji je osnivač Nenad Čanak, a na čijem čelu je sada Bojan Kostreš.

Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV) poručila je u saopštenju predsedniku Vlade Republike Srbije Milošu Vučeviću da prestane sa pretnjama profesorima i učenicima koji učestvuju u blokadama škola i podržavaju studentski protest.U saopštenju, ta stranka podseća da su pretnje otkazima iz „već poznate radikalske kuhinje“ i na tragu Šešeljevih progona univerzitetskih profesora iz 1998. godine.

„Vučeviću mora da bude jasno da građani neće dozvoliti otpuštanja prosvetnih radnika i da će braniti njihova ustavna i zakonska prava na slobodu mišljenja“, navodi LSV.

Iz te stranke ocenjuju da funkciju koju obavlja treba da napusti Miloš Vučević, sa svim članovima njegovog kabineta.

„Oni su državni službenici koji ne žele da rade u interesu građana i sasvim je jasno da moraju da odu“, zaključuju iz LSV-Vojvođani.

izvor: https://www.danas.rs/vesti/politika/vucic-vojvodina-platforma-srbija-lsv/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Srbija i Mađarske će biti istinski prijatelji kada režimi Viktora Orbana i Aleksandra Vučića odu sa scene

Portparol i odbornik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina Aleksandar Marton napisao je u autorskom tekstu za list „Danas“ da su Srbija i Mađarska upućene jedna na drugu, te da Mađarska može Srbiji biti pravi most za Evropskoj uniji. Međutim, on ističe da će to postati tek kada sa političke scene odu oba nedemokratska, autokratska i populistička režima u ovim državama.

Published

on

By

Ovih dana se širom srednje Evrope podigla velika prašina zbog gesta stalnog predstavnika Mađarske u Severnoatlanstkom vojnom savezu (NATO) Ištvana Baloga.

Balog je, naime, svojim kolegama u Briselu, podelio Nacionalni atlas Mađarske u kojem je i mapa te države iz 1918. godine. Naravno, ova pretrijanonska mapa obuhvata i delove drugih država – Slovačke, Ukrajine, Rumunije, Slovenije, Hrvatske i Srbije.

Reklo bi se ništa čudno od populističke i nacionalističke vlasti Viktora Orbana.Reagovali su predstavnici „oštećenih“ država. Najoštrije Hrvatska.

A Srbija? Naravno ćuti. Ne govori ni reč.Isto kao što je prećutala postavljanje biste ratnog zločinca admirala Mikloša Hortija u zgradi mađarskog parlamenta.

Mesecima su brojne organizacije, partije i pojedinci pokušavali da ubede beogradske vlasti da izuste, makar i blagu, reč kritike na ovaj sramotan gest. Ništa. Horti je i dalje u parlamentu. Oćutala je ova vlast i navijački šal Viktora Orbana, a na njemu su takođe bile iscrtane granice Velike Mađarske, po kojima su Pančevo, Žabalj ili Zemun unutar ove Orbanove „šal države“.

Tada su veoma oštro reagovali i Rumunija i Slovačka i Hrvatska i Slovenija.

Samo u Beogradu glasan muk. Naravno, jasno nam je da su režimi u Budimpešti i Beogradu u raznim talovima. Njihovo „taljenje“ svi građani Vojvodine i Srbije osećaju na svojoj koži.

Rasprodaja Vojvodine i isprepletana mreža biznisa vlasti Srbije i Mađarske jasno ukazuju da se ne radi o bilo čemu drugom, do o velikoj ljubavi prema novcu. Orban i Vučić se međusobno kite ordenjem, nazivaju braćom i prijateljima, a zapravo se radi o interesima dva autokratska režima.

Broj Mađara u Vojvodini je, od te i takve silne ljubavi, sa 400.000 pao na 180.000. To je prava posledica vlasti novoradikala i Orbanove vojvođanske franšize Saveza vojvođanskih Mađara (VMSZ). Obe države su upućene jedna na drugu.

Mađarska može biti pravi most Srbije ka Evropskoj uniji. To će postati kada sa scene odu oba nedemokratska, autokratska i populistička režima

Aleksandar Marton

odbornik LSV – VOJVOĐANI u Skupštini grada Zrenjanina

Continue Reading

Trending