Roditelji Nikoline Janković pokrenuli su peticiju “Pravda za Nikolinu” sa ciljem da se izmene propisi koji bi omogućili oštrije kazne za bahate vozače – pritvor dok traje sudski postupak, ali i da se povećaju zatvorske kazne za krivična dela u saobraćaju sa fatalnim ishodom.
Inicijativi su se priključili i roditelji ostale dece koja su poginula ili povređena u saobraćaju jer veruju da će izmene krivičnog zakonske regulative spasiti mnogo ljudskih života, naročito dece. Nikolina Janković (13) preminula je 30. decembra nakon što je automobil udario na pešačkom prelazu u blizini njene osnovne škole u Kragujevcu. Peticiju “Pravda za Nikolinu” do sada je potpisalo više od 14.500 ljudi.
U Srbiji je 2022. godione povećan broj stradalih u saobraćajnim nesrećama u odnosu na prethodne godine. Tokom 2021. godine u Srbiji je stradalo 11 dece, godinu dana ranije 13, a 2019. godine njih 10. Polovina stradale dece poginuli su kao pešaci u saobraćaju.
Prema podacima Agencije za bezbednost saobraćaja 2022. godine skoro 30 odsto poginulih su bili mladi. Osim Nikoline iz Kragujevca u periodu od mesec dana stradalo je još troje dece, a prosek godina vozača koji su upravljali vozilom je bila 20 godina.
Nikolinini roditelji, Vera i Bogoljub Janković kažu da je cilj inicijative da nijedno dete više ne strada na putevima i da ubice dece u saobraćaju dobiju zasluženu kaznu. Navode da je vozač koji je usmrtio njihovo dete bio u protvoru samo 48 sati, da je sada na slobodi iako se, kako tvrde, kreatao brzinom od 90 kilometara na sat kada je udario Nikolinu na peščkom.
“Zalažemo se da ubice dece na pešačkim prelazima budu u pritvoru do okončanja krivičnog postupka i da zatvorske kazne za njih budu od 15 do 30 godina zatvora. U većini slučajeva to su ljudi koji ne pokazuju kajanje i krive pešake za nesreću. To su uglavnom povratnici, koji imaju više prestupa u saobraćaju”, kaže Vera Janković za Euronews centar.
Njen suprug Bogoljub navodi da je važno da se u izmenama zakonske regulative unesu odredbe kojima bi se regulisalo da se pritvor za one koji udare dete na pešačkom prelazu ne računa u vreme trajanja kazne.
“To je važno da se ne bi odugovlačili postupci. Ako su u pritvori njemu je u interesu da se završi postupak što pre”, naveo je on i dodao da je bilo primera da su ubice dece na pešačkim prelazima oslobođeni optužbe, da se odugovlače postupci, da se izriču male kazne.
Smatraju da su najavljene izmene Zakona o bezbednosti u saobraćaju samo kozmetičke i traže hitan sastanak sa predstavnicima Ministarstva pravosuđa i Agencije za bezbednost u saobraćaju kako bi se u predlog zakona unele odredbe kojima je u fokusu bezbednost pešaka u saobraćaju.
Roditelji Nikoline Janković kažu da ih boli što je za vozača koji ubije jelena na putu zaprećena kazna zatvora od tri godine, dok za ubistvo deteta na pešačkom dešava se da vozači dobiju 17 meseci zatvora.
“Znamo za 10 slučajeva gde su ubice na slobodi”, priča Vera Janković.
Više faktora koji utiču na bezbednost saobraćaja
Strategija o bezbednosti saobraćaja na putevima u Srbiji (2015-2020) predvidela je “nultu toleranciju” prema stradanju dece u saobraćaju. Međutim, Strategija je ostala mrtvo slovo na papiru, bar što se tiče ciljeva zaštite dece. Damir Okanović, iz Komiteta za bezbednost saobraćaja kaže da je država prethodnih godina fokus stavila na tehničku ispravnost vozila, što nije nevažno.
“Najviše mera je preduzeto gde je najmanji problem. Bezbedan sistem koji treba da dovede do toga da deca ne stradaju u saobraćaju podrazumeva da imamo bezbedne puteve, bezbedna vozila, bezbedno ponašanje svih učesnika u saobraćaju, dobro reagovanje hitnih službi”, rekao je Okanović za Euronews centar.
Dodaje da se obaranje pešaka na pešačkom prelazu sa smrtnim ishodom ne može u sudskoj praksi tretirati kao nehat, već je reč o krivičnom delu sa umišljajem.
“Kada je mali Stefan usmrćen na Karburmi, rekao sam tada da to ne može biti tretirano kao nehat. Ako se približavate pešačkom prelazu i iz nekog razloga nemate dobru preglednost, a idete brzinom da ne možete da se zaustavite ako se pešak pojavi, onda ne možete da kažete da ste mislili da posledica neće nastupiti. Ako se krećete 50, 70, 90 kilometara na sat i na 10 metara od vas se pojavljuje pešak, nećete moći da se zaustavite … o kakvom nehatu pričamo”, rekao je on.
U konkretnom slučaju Nikoline Janković, Okanović smatra da je reč o krivičnom delu sa umišljajem, jer se vozilo kretalo 90 kilometara kada je na pešačkom prelazu udarilo devojčicu.
“Da je ovo okarakterisano kao delo sa umišljajem vodilo bi ga Više javno tužilaštvo, bila bi zaprećena kazna 2 do 12 godina. Tužilac bi mogao da traži, odnosno sud bi mogao da odredi pritvor, jer je zaprećena kazna veća od 10 godine, ali i zbog uznemirenja javnosti. Slučaj vodi osnovno tužilaštvo i tretiran je kao nehat”, naveo je on.
Okanović kaže da je Komitet za bezbednost saobraćaja više puta inicirao izmene u krivičnom zakonu za teška dela protiv bezbednosti u saobraćaju koja imaju smrtnu posledicu i koja su izvršena sa umišljajem. Predloženo je da zatvorska kazna umesto 2 do 12 godina bude 5 do 15 godina i da se izjednači sa ubistvom.
“Smatramo da nema razlike da li ste umišljeno nekog usmrtili pištoljem ili automobilom”, rekao je Okanović.
Kaže i da je važno da svi koji su zaduženi za bezbednost saobraćaja odgovorno rade svoj posao, a ne da se desi kao na jednoj raskrsnici u Beogradu da semafor ne radi dva meseca.
“Prijavljen je kvar 19. decembra prošle godine, a ekipe su izašle i popravile ga 2. ili 3. februara. Takođe, dešava se da se na mestu gde je pešački prelaz zebra uopšte ne vidi. Da bi vozač reagovao mora da vidi pešački prelaz”, naveo je Okanović.
Novine koje donosi predlog zakona o bezbednosti saobraćaja
Prošle godine u saobraćajnim nezgodama poginulo je 535 osobe, tako se nastavio rastući trend i prešao godišnji prosek. Od 500.000 prekršaja zbog prekoračenja brzine, gotovo 3.000 je onih koji su kažnjeni zbog nasilničke vožnje.
Nacrt novog zakona o bezbednostti saobraćaja donosi nekoliko novina – predviđa privremeno oduzimanje vozila, a najavljena je i promena u obeležavanju pružnih prelaza.
Milan Ilic, savetnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja objašnjava u kojim bi situacijama došlo do oduzimanja automobila vlasniku.
“Ako je neko prethodne dve godine već pravosnažno osuđen za teške prekršaje i ponovo je uhvaćen u izvršenju prekršaja, u tom slučaju su predviđene ove odredbe. Ti prekršaji su značajno prekoračenje brzine u zoni škole, alkohol u krvi kod vozača, ako odbije kontrolu alkoholisanosti”, pojasnio je Ilić.
Dodaje da za one koji stalno ponavljaju teške prekršaje u saobraćaju novčana kazna se pokazala kao neefikasna.
“Kazne za te teške prekršaje su više od 100.000 dinara, oduzimanje dozvole, kazneni bodovi. I pored toga saobraćajne nezgode se dešavaju. Mora se tome stati na put. Jedan od načina su strožije kazne, da se isključe iz saobraćaja recidivisti i da im se oduzme vozilo”, rekao je Ilić.
Govoreći o zameni vozila i meri da država subvencioniše vlasnike automobila sa 2.100 evra da zamene svoja vozila novijim , on je rekao da je i to mera zaštite zdravlja u saobraćaju.
“Kada govorimo o zdravlju ljudi, možemo govoriti o riziku o povređivanju u saobraćaju, ali i narušavanju zdravlja emisiji štnih materija. Država Srbija je na putu integracije u EU i preuzeli smo obavezu da uredimo neke zakone. Subvencije države se odnose na vozila sa euro 1,2, 3 motorom, da ih vlasnici predaju u reciklažni centar i dobiju subvenciju za od 2.100 evra za kupovinu novog ili polovnog putničkog automobila evro 6 standarda”, zaključio je on.
Liga socijaldemokrata Vojvodine VOJVOĐANI smatra da su najavljene izmene Krivičnog zakonika i Zakona o krivičnom postupku skandalozne i da demokratsko snage u Srbiji moraju da spreče njihovo izglasavanje u Narodnoj Skupštini.
Očita je intencija naprednjačke vlasti da Srbiju gurne što dublje u blato autoritarnog i nedemokratskog društva. Pre svega, nedopustivo je da je predloženo da se ukine neutralnost sudija i to tako da će sudije postati pomoćnici tužioca sa samo jednim ciljem, a to je osuđujuća presuda. U takvom sistemu nije moguća efikasna odbrana bez obzira na stvarne činjenice. Skandalozno je i da se Policiji, ovim predloženim izmenama, dodatno olakšava iznuda priznanja mučenjem i zlostavljanjem. Vlast poseže i za Putinovskim merama u cilju gušenja slobode misli. Predloženom izmenama omogućiće se zatvaranje osoba koje, na primer, samo podele poziv na protest na svom nalogu na društvenim mrežama. Naše društvo ne sme da dopusti ove skandalnozne pokušaje naprednjaka da onemoguće funkcionisanje demokratije i demokratskih institucija. Glas društva protiv klizanja u diktaturu mora biti snažan!
Aleksandar Olenik član predsedništva LSV Vojvođani
Novosadski advokat vređao profesora i novinara Dinka Gruhonjića, saopštio NDNV
Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV) saopštilo je 8. oktobra da je novosadski advokat Nemanja Aleksić “šovinistički izvređao” univerzitetskog profesora i programskog direktora NDNV-a Dinka Gruhonjića
U razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) Dinko Gruhonjić kaže da mu je Aleksić prišao na javnom mestu i bez ikakvog povoda počeo da ga vređa.
“Sedeo sam sa kolegama u jednom restoranu u širem centru Novog Sada i u nekom momentu je našem stolu prišao taj gospodin Nemanja Aleksić i počeo da me vređa i psuje na najvulgarniji mogući način na šovinističkoj osnovi”, kaže Gruhonjić.
Gruhonjić kaže da nikada ranije nije ni razgovarao sa Aleksićem niti je u bilo kakvom sukobu sa njim.
Najavio je da će protiv Aleksića podneti tužbu i disciplinsku prijavu Advokatskoj komori Vojvodine.
Nemanja Aleksić je u pisanom odgovoru na upit Radija Slobodna Evropa negirao sve navode.
“Ništa od ovoga nije tačno”, naveo je Aleksić u kratkom odgovoru.
Gruhonjić kaže da ovaj incident vidi kao nastavak napada koji su na njega počeli nakon što je na internetu i u prorežimskim medijima bila pokrenuta hajka u martu 2024. godine.
“S obzirom na karakter uvreda, očigledno je to u pitanju. Mi smo kao NDNV obavestili domaću i međunarodnu javnost o nastavku ugrožavanja moje bezbednosti”, kaže Gruhonjić.
Hajka protiv Dinka Gruhonjića pokrenuta je u martu, nakon što je na internetu objavljen tendenciozno montiran video snimak u kom on navodno podržava ustaškog zločinca iz Drugog svetskog rata Dinka Šakića.
Ubrzo je na zidu Gruhonjićeve zgrade osvanuo grafit sa natpisom “Dinko-Šakiću za večni dom si spreman”, sa potpisom “Srpska Vojvodina”. Potom je grupa muškaraca od 28. marta na četiri dana blokirala fakultet na kojem je Gruhonjić zaposlen, tražeći da mu se uruči otkaz zbog navodnog govora mržnje.
Profesori i studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu organizovali su skupove podrške Dinku Gruhonjiću, navodeći da se protiv njega vodi kampanja koja uključuje i pretnje smrću.
Peti oktobar najveći dan u istoriji moderne Srbije. Izostanak lustracije najveća greška
Liga socijademokrata Vojvodine – VOJVOĐANI obeležava danas godišnjicu velikih demonstracija 5. oktobra 2000. godine, koje su sprečile veliku izbornu krađu u režiji Slobodana Miloševića i Mirjane Marković
Za nas je ovaj dan najvažniji u modernoj istoriji Srbije i predstavlja simbol otpora totalitarnom režimu.
Slobodan Milošević i ostali protagonisti njegove politike naneli su mnogo nepravde građanima bivše Jugoslavije.
Ratovi, zločini, pljačka, kriminal i korupcija samo su neki od temelja Miloševićeve vlasti, koja je poražena na izborima 24. septembra 2000. godine, a konačno srušena petog dana oktobra.
Nažalost, posle demokratskih promena, nismo se obračunali sa protagonistime te politike.
Izostalo je kažnjavanje mnogih koji su činili zločine i pljačkali.
Nije postojala politička volja da se sprovede Zakon o lustraciji i da se iz političkih procesa isključe Miloševićevi saradnici.
Nažalost, mnogi od njih su i danas na pozicijama moći i nastavljaju tamo gde su stali oktobra 2000. godine.
Radikali, julovci, osuđeni ratni zločinci paradiraju u vlasti. Svakodnevno su u medijima. I dalje šire otrovnu mržnju i zagađuju Srbiju.
Demokratska i moderna Srbija traže aktivnu borbu.
Nismo uspeli ranih 2000-ih godina, ali nema predaje.
Još nije kasno da se kazne svi oni koji su uništavali Srbiju i susedne države.
Zločini u ratu ne zastarevaju, a kažnjavanje lustracijom je proces koji se može i mora započeti.
Aleksandar Olenik član Predsedništva Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Kostreš uputio telegrame saučešća rukovodstvu BiH povodom posledica poplava
Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI Bojan Kostreš uputio je telegrame saučešća povodom posledica katastrofalnih poplava u Bosni i Hercegovini. Kostreš je telegram poslao članovima Predsedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću, Denisu Bećiroviću, premijeru Federacije Nerminu Nikšiću, predsednici Saveta ministara BiH Borjani Krišto
U svoje lično i u ime Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI upućujem izraze saučešća građanima Bosne i Hercegovine povodom posledica katastrofalnih poplava.
Stradali su građani, uništena je njihova imovina.
Pozvali smo naše članove, ali i sve građane Srbije da donacijama pomognu unesrećene. Pozvali smo, takođe, i vlade Srbije i Vojvodine da pomognu unesrećenima. Ovo je vreme kada svi zajedno moramo pokazati humanost.
Moramo pomoći Bosni i Hercegovini u ovim teškim trenucima.
Saučešće u boli,
Bojan Kostreš predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Sekretarijat za informisanje Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI
Došli u tužilaštvo: Predstavnici opozicije osumnjičeni da su uništavali izborni materijal
Četvoro predstavnika koalicije „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ dalo je danas izjave u zrenjaninskom tužilaštvu u svojstvu osumnjičenih za uništavanje izbornog materijala
U pomenutoj koaliciji tvrde da su njihovi predstavnici letos lažno prijavljeni za uništavanje izbornog materijala što je, kako navode, još jedna vrsta pritiska režima na opoziciju.
„Nataša Velemir, Nenad Nikolić, Jelena Odžić i Edvin Šubert su nakon izbora obavili uvid u izborni materijal u skladu sa zakonom i na osnovu odobrenog zahteva za uvid u materijal. Naši predstavnici nisu došli na uvid da bi uništavali materijal, već da bi pronašli nepravilnosti i o tome obavestili javnost. To se i desilo“, saopštila je koalicija „Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“.
Kako se navodi u saopštenju, tek kada su otkrili više nepodudarnosti između zapisnika i materijala u vrećama, poput one da je prema zapisniku 24 ljudi glasalo van biračkog mesta, a da je u koverti bilo 27 listića, pozvana je policija i uvid u materijal je prekinut.
„Nemamo nikakvu dilemu da je ovo još jedan pokušaj zastrašivanja opozicionih aktivista, kao i pokušaj zloupotrebe policije i tužilaštva od strane lokalne vlasti. Nadamo se da će tužilaštvo uspeti da se odupre pritiscima, a građanima poručujemo da u Zrenjaninu imaju na koga da se oslone i da nisu uspeli da nas uplaše“, poručuju iz pomenute koalicije.
„Zrenjanin protiv nasilja – Biramo Zrenjanin“ čine Demokratska stranka, Zeleno-levi front, Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani, Narodni pokret Srbije, Srbija Centar i Pokret slobodnih građana.
Ova koalicija na poslednjim lokalnim izborima osvojila je devet mandata u Skupštini grada Zrenjanina.
Nevladina organizacija Žene u crnom zatražila je danas, povodom 20. godišnjice ubistva pripadnika Gardijske brigade Dražena Milovanovića i Dragana Jakovljevića, da državni organi odmah prekinu opstrukciju istrage ubistva i da saopšte istinu o njihovoj smrti
Zatražena je i istina o skrivanju Ratka Mladića u objektima Vojske Srbije, jer je to, kako je istaknuto u saopštenju, jedini način da se Srbija odmakne od ratne prošlosti i zločina počinjenih u njeno ime.
Ni danas, nakon 20 godina od zločina država nije javno priznala čak ni mogućnost da su vojnici pre smrti videli tada najtraženijeg haškog begunca Mladića, osuđenog ratnog zločinca, podsećaju Žene u crnom.
Navodeći da država 20 godina ćuti, vređa dostojanstvo žrtava i produbljuje neizmernu patnju i bol porodica gardista, koje se istrajno i hrabro bore za pravdu, Žene u crnom zato traže da nadležne institucije kazne sve naredbodavce i počinioce zločina i da se obezbedi pravda za porodice žrtava.