Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Kako će fabrika “Linglong” kontrolisati zagađenje voda?

Kompanija “Linglong International Europe” doo Zrenjanin je saopštila da se prečišćavanje otpadnih voda ubraja u njene redovne zakonske obaveze kada je reč o zaštiti životne sredine i kontrolisanom uticaju na životnu sredinu.

Published

on

Takođe, kompanija navodi da će u sklopu svojih obaveza uraditi i aspekt praćenja stanja voda i pre no što počne sa planiranom proizvodnjom pneumatika.

U ovoj kineskoj kompaniji dodaju da su ispunili svoju obavezu izrade Studije o proceni uticaja na životnu sredinu

Zainteresovana javnost je u zakonom predviđenom roku upućivala svoja pitanja o sadržaju Studije o proceni uticaja na životnu sredinu. Pritom je bilo upućeno preko 50 pitanja o temi vode i uređenja sprečavanja zagađenja voda. O uticaju projekta na vodosnabdevanje postavljeno je 36 pitanja, a o prečišćavanju otpadnih voda i zagađenju površinskih i podzemnih voda 24 pitanja.

Prema objašnjenju koje je portal zrenjaninski.com dobio u kompaniji, pitanje uređenja otpadnih voda i uticaja na vode je definisano u dve vremenske faze. Postoje propisane mere zaštite životne sredine u toku izgradnje kompleksa i u toku faze rada kompleksa, odnosno proizvodnje pneumatika.

Koje su to mere u toku izgradnje objekta?

U toku izgradnje ne sme se zagaditi voda bilo koje vrste. Stoga se pri održavanju građevinskih mašina i pri dopuni goriva, ulja i rashladnih tečnosti moraju koristiti zaštitne posude koje će sakupiti eventualno prosuto gorivo. Takođe, ne smeju postojati nikakvi kanalizacioni ispusti u obližnji vodotok, odnosno Begej. Zatim, u slučaju iznenadnih poplava, odnosno visokih voda, treba voditi računa da te visoke vode “ne pokupe” sa sobom neka zagađenja pri spuštanju nivoa voda. Ipak, objekti kompanije “Linglong International Europe” ne nalaze se na području ugroženom od visokih voda i poplava od Begeja.

Prema rečima nadležnih u kompaniji, pre otpočinjanja rada proizvodnog pogona, uradiće se i analiza vode iz Aleksandrovačkog kanala. U njega će se, naime, u budućnosti ulivati otpadne vode iz fabrike. Ta analiza je neophodna kako bi se utvrdio kvalitet vode u kanalu pre rada fabrike. Važna je i da bi kompanija mogla da ima referentne vrednosti radi poređenja uticaja na kvalitet voda u Aleksandrovačkom kanalu. Taj kanal je, nažalost, veoma opterećen zagađivanjem jer se u njega sliva kanalizacija grada, kao i otpadne vode drugih industrija.

Bitno je istaći da je grad Zrenjanin doneo odluku o izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih komunalnih voda grada. S druge strane, “Linglong International Europe” će imati svoje samostalno postrojenje za prečišćavanje, kako otpadne sanitarne, tako i otpadne vode iz proizvodnje.

“Prečišćena otpadna voda će se moći opet upotrebljavati, kao reciklirana. Stoga će i sama količina prečišćene otpadne koja se ispušta biti svedena na minimum”, uveravaju u kompaniji.

Od čega će se sastojati postrojenje za tretman industrijskih otpadnih voda?

Mere u toku rada postrojenja podrazumevaju adekvatan rad i montažu postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, koje će prečišćavati proizvodne vode, kao i kontaminirane atmosferske vode. Postrojenje treba da prečisti vode tako da parametri budu u okviru propisanih graničnih vrednosti pre no što budu ispuštene u kanal.

Postrojenje za tretman industrijskih otpadnih voda će se sastojati od jednog objekta, tri betonska otvorena ukopana rezervoara i prateće tehnološke opreme. Ona je neophodna za nesmetan rad postrojenja. Sva merna oprema će biti adekvatno instalirana, te će uzorkovanje i praćenje stanja kvaliteta voda biti standardizovano.

Takođe, Zakon o vodama sa svojim podzakonskim aktima jasno propisuje obaveze kompanije i zahteve koji moraju biti ispunjeni. Propisuje i izveštavanje o aktivnostima zaštite voda.

Na kraju – svaki trud i napor da se smanji uticaj zagađenja i poboljša kvalitet postojećeg stanja kanala i vodotoka generalno treba da bude jedan od glavnih ciljeva kompanije “Linglong Inetrnational Europe”. To treba da bude cilj i ostalih privrednih subjekata, kao i samih građana Zrenjanina.

Izvor: vojvodinadanas.rs

SLOBODNA VOJVODINA

Bojan Kostreš ponovo izabran za predsednika LSV – Vojvođani

Delegati 15. izbornog kongresa Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani potvrdili su, većinom glasova, drugi predsednički mandat Bojanu Kostrešu

Published

on

By

On je na kongresu održanom u Novom Sadu pozvao na okupljanje svih bliskih organizacija, naročito onih u Vojvodini, kako bi Vojvođani dali doprinos stvaranju “opštedruštvenog pokreta za slobodu i demokratiju“, navode u saopštenju za medije.

Pokrenuću inicijativu da se sve političke organizacije, nevladine organizacije i svi slobodoumni pojedinci u Vojvodini ujedine u jedan front, u jednu grupaciju, koja će ponuditi alternativu političkom režimu Aleksandra Vučića“, rekao je Kostreš.

Kostreš je ocenio je da je studentski pokret stekao veliko poverenje građana i da politički akteri treba da usklade stavove i delovanja sa studentima.

On je pozdravio inicijativu parlamentarne opozicije za okupljanje svih društvenih aktera i nastavak razgovora o prelaznoj vladi, kao načinu izlaska iz velike društvene krize.

Petnaesti redovni izborni Kongres LSV-Vojvođani započeo je odavanjem pošte žrtvama koje su stradale u Novog Sada 1. novembra prošle godine i u Kočanima u Severnoj Makedoniji prošle nedelje.

izvor : https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/404885/Bojan-Kostres-ponovo-izabran-za-predsednika-LSV-Vojvodjani.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Ministre Dačiću, ko je pucao na stan dr Dragana Milića?

Aleksandar Marton portparol LSV – Vojvođani uputio je pitanje Ivici Dačiću

Published

on

By

Zahtevamo od ministra unutrašnjih poslova u ostavci Ivice Dačića, da pod hitno obavesti javnost o svim detaljama napada na stan osnovača Pokreta za decentralizaciju Srbije @drdraganmilic iz Niša.

Javnost je danas saznala da je nepoznata osoba pucala na Milićev stan u Nišu, ali samo pukom srećom niko nije povređen.

Zahtevamo da se istraga što pre okonča, a odgovorni kazne.Srbija ne sme postati balkanska Belorusija!

Aleksandar Marton

portparol LSV Vojvođani

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Žandarm tvrdi da je više „zvučnih topova“ bilo raspoređeno u subotu na protestu

Žandarm je izjavio da je 15. marta tokom velikog protesta bilo raspoređeno više “zvučnih topova”.

Published

on

By

Žandarm koji je bio angažovan tokom protesta, a koji je ispričao za Danas da je tokom protesta bilo raspoređeno više topova, kaže da je jedan od njih stajao iza Narodne skupštine.

„Uređaj je bio montiran na haubi našeg vozila ‘Defender’ koga mi kolokvijalno zovemo „indijanac“. To je defender koji nema krov. Pored njega je bio ‘operater’ koji je zadužen za rukovanje ovim uređajem. Osim ovog vozila, levo od njega je bilo parkirano isto vozilo sa istim takvim uređajem. Objašnjeno nam je da će ovaj uređaj biti aktiviran ako bude bilo potrebe, kao i kako da se ponašamo ukoliko dođe do aktivacije“, priča žandarm za Danas.

Kaže da u tom trenutku nije bio jedini koji se nalazio pored ovog vozila, već da je tu bio čitav vod Žandarmerije.

„Vozilo je bilo sakriveno i nije moglo da se vidi od ograde kojom je Skupština opasana zbog građevinskih radova. Ovaj uređaj na kraju nije upotrebljen. Međutim, ovih uređaja je bilo više i bili su raspoređeni na različitim lokacijama. Rečeno nam je da postoje i mobilni uređaji koji nisu montirani na vozilima“, kaže žandarm.

On navodi da svaki odred Žandarmerije (Beograd, Novi Sad, Kraljevo, Niš) ima po dva ovakva uređaja i da se to uopšte do sada nije ni krilo od pripadnika Žandarmerije, ali da do sada nikada nisu izvoženi van baze, sve do protesta, prenosi Danas.

„Rečeno nam je i da je jedan uređaj postavljen u ili pored predsedništva, kao i da su traktori koji su parkirani oko Pionirskog parka, postavljeni upravo kako bi odbili udar topa ukoliko bi top bio upotrebljen, jer su u parku bili i naši ljudi“, kaže on.

Što se tiče događaja u Kralja Milana gde je, po izjavama mnogih upotrebljeno ovo oružje, on kaže da ne zna odakle je to moglo biti ispaljeno, jer se nalazio kod Skupštine.

Naš izvor nam je pre dva dana rekao i da su ta vozila u garažama kao i da će pokušati da ih slika.

„Nisam uspeo jer je ta garaža trenutno zaključana“, kaže žandarm.

On naglašava da je za ova vozila tog dana znao veliki broj pripadnika Žandarmerije.

izvor: https://n1info.rs/vesti/danas-zandarm-tvrdi-da-je-vise-zvucnih-topova-bilo-rasporedjeno-u-subotu-na-protestu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Vučić od Srbije pravi balkansku Belorusiju

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš osudio je privođenje predsednika Odbora za evropske integracije Skupštine Crne Gore i potpredsednika DPS-a, dr Ivana Vukovića od strane pripadnika BIA

Published

on

By

“Takvim svojim postupkom režim Aleksandra Vučića je dodatno narušio odnose Srbije i Crne Gore i još jednom se potvrdio kao ključni faktor destabilizacije Zapadnog Balkana”, naveo je Kostreš u saopštenju.

On je ocenio i da je “protivzakonitim privođenjem” prof. Vukovića i njegovom deportacijom iz Srbije, odlazeći SNS režim pokazao “ogromnu paniku i spremnost na kriminalne i represivne mere” u cilju očuvanja vlasti.

“Pozivam Aleksandra Vučića da od Srbije ne pravi balkansku Belorusiju, jer mu nećemo dopustiti da bude srpski Lukašenko”, poručio je Kostreš. 

Podsetio je da je Vuković kao profesor Fakulteta političkih nauka, tokom svog privatnog boravka u Beogradu, objavio na društvenim mrežama tri reči: uvek uz studente! 

(Autonomija, foto: N1)

izvor: https://autonomija.info/kostres-vucic-od-srbije-pravi-balkansku-belorusiju/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Građani da se ne plaše Vučićevih pretnji

Predsednik Lige sodijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš poručio je večeras da iskazi velikog broja građana, kao i video zapisi potvrđuju da se dogodio “napad države na svoje građane nedozvoljenim oružjem”

Published

on

By

On je ocenio da su pretnje Aleksandra Vučića da će svi koji pomenu napad “zvučnim topom” u Beogradu odgovarati, kao i “skandalozna” najava Višeg javnog tužilaštva, da će otvoriti slučaj na ovu temu, samo još jedno zastrašivanje građana i jasan primer zloupotrebe tužilaštva u političke svrhe.

“Da bi postojalo ovo krivično delo kojim prete i zastrašuju, prvo se mora utvrditi da informacije o upotrebi ‘zvučnog topa’ nisu istinite”, rekao je Kostreš. 

Poručio je građanima da se ne plaše i da zajedno nastavimo borbu protiv “koruptivne hobotnice SNS-a”.

(Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/kostres-gradjani-da-se-ne-plase-vucicevih-pretnji/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Laura Koveši i Evropsko javno tužilaštvo istražuju slučaj Železničke stanice u Novom Sadu

Evropsko javno tužilaštvo (EPPO) potvrdilo je da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu

Published

on

By

Evropsko javno tužilaštvo na čijem čelu je Laura Koveši, nakon ranijih upita Nova.rs, saopštilo je za naš portal da zbog velikog interesa javnosti potvrđuju da je u toku istraga o mogućim zloupotrebama EU fondova vezanih za Železničku stanicu u Novom Sadu.

„Kako se ne bi ugrozio ishod ove istrage, nikakvi dalji detalji ne mogu biti objavljeni. EPPO mora odlučiti o izvršavanju svoje nadležnosti kada je počinjena prevara u vezi sa sredstvima EU-a dodeljenim zemljama izvan EU-a ili državama članicama koje ne učestvuju. S obzirom da je šteta za finansijske interese Unije sastavni deo krivičnog dela prevare, kada se ta šteta dogodi u Belgiji ili Luksemburgu (jer se odatle isplaćuju sredstva, gde se nalaze institucije EU-a), postoji nadležnost tih država članica, a time i nadležnost EPPO-a, nezavisno o tome gde se radnja dogodila, tj. na teritoriji treće zemlje)“, piše u dopisu iz Evropskog tužilaštva.

Ovu informaciju naknadno nam je u razgovoru za Nova.rs potvrdila i Tina Holevot, portparolka Evropskog javnog tužilaštva.

Podsećamo, u padu nadstrešnice u Novom Sadu poginulo je 15 ljudi, a među njima i dvoje dece. Više javno tužilaštvo podnelo je optužnicu protiv 13 osoba, među kojima je i bivši ministar Goran Vesić, ali ona do danas nije potvrđena. Zbog ovog slučaja, studenti su prvo izlazili na ulice na 15 minuta odajući počast poginulima, a nakon nasilja, počele su i studentske blokade. Razjašnjavanje ovog slučaja, u šta spada i objava kompletne dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice, je jedan od studenstkih zahteva, koji još nije ispunjen.

(Nova.rs, foto: Autonomija)

izvor: https://autonomija.info/nova-rs-laura-kovesi-i-evropsko-javno-tuzilastvo-istrazuju-slucaj-zeleznicke-stanice-u-novom-sadu/

Continue Reading

Trending