Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Inđija: Lokalna vlast koristi različite metode da suzbije kritiku

Sloboda izražavanja je temelj demokratije, a kritika nosilaca javnih funkcija mora biti dozvoljena i poželjna kako bi se omogućilo transparentno i odgovorno upravljanje. Međutim, nosioci vlasti pribegavaju različitim metodama da suzbiju kritiku

Published

on

U “moru vesti” o odnosu vlasti prema građanima izdvaja se ona iz Inđije kada je prvi čovek Opštine Vladimir Gak pokrenuo privatne tužbe protiv 15-tak građana zbog kritike koju su uputili vlasti na drušvenoj mreži Fejsbuk.

Nakon pomenute afere, građani Inđije nisu više dobijali tužbe ali se odnos lokalne vlasti prema “kritičarima” nije promenio.

Umesto tužbi, usledila su saopštenja koja sadrže oštre tonove prema svima koji su ukazali na loš rad pojedinih ustanova ili javnih preduzeća.

Stručnjaci ističku da se ovakav pristup može tumačiti kao pritisak na građane da se suzdrže od kritika ili izražavanja svog mišljenja.

Gak povukao tužbu

Početkom februara ove godine,predsednik opštine Inđija Vladimir Gak je za IN Medija ranije potvrdio da je podneo privatne tužbe u krivičnom postupku protiv 15 građana.

– Naravno da smo mi koji smo na javnoj funkciji, koji se bavimo politikom, trpeljivi do krajnjih granica ali ne dozvojavam da me vređate. Da ne bude da je meni stalo do neke naknade, ne – meni je stalo da naučimo svi zajedno kulturu ponašanja. Onaj suštiniski demokratski potencijal koji srpski narod ima. Ne može 20 istih ljudi po društvenim mrežama da napiše ‘magarčino’ ili nešto slično. – rekao je tada Gak

Privatnu tužbu u krivičnom postupku od predsednika opštine Inđija dobio je i Milan Milosavljević iz Čortanovaca koji je novinaru IN Medija rekao da na kraju nije ni došlo do suđenja jer je prvi čovek Opštine Inđija povukao tužbu.

Iako je tužba na kraju povučena, ostaju pitanja o motivima za podizanje tolikog broja tužbi protiv građana koji su komentarisali rad lokalne samouprave. Ovakav pristup može se tumačiti kao pritisak na građane da se suzdrže od kritika ili izražavanja svog mišljenja.

Veljko Milić, advokat oji je zastupao Milana Milosavljevića iz Čortanovaca kaže da toliki broj protiv građana koji su komentarisali rad lokalne samouprave ukazuje na to da se radi o pritisku.

– Ne znam koji su bili razlozi za podnošenje tužbi pa ni za njihovo povlačenje, ali toliko veliki broj tužbi protiv građana koji su komentarisali rad lokalne samouprave ukazuje na to da se radi o pritisku. Inđija nije veliko mesto i vest o tužbama protiv građana se brzo proširila što je svakako moglo da utiče na mnoge građane da se suzdrže od svakog komentara i kritike rada lokalne samouprave. – objašnjava Milić.

Tužba povučena, pritisak na građane pojačan

Iako je na kraju Vladimir Gak povukao tužbu, odnos lokalne samouprave na čijem je čelu se prema građanima nije promenio. Naročito ne prema onim građanima koji ukazuju na propuste lokalne vlasti. Svaka kritika građane dovodi do oštre reakcije lokalne vlasti.

Pored gostovanja predsednka opštine Inđija, najčešče na lokalnoj Sremskoj televiziji iz Šida, gde je Vladimir Gak više puta izjavio da “pojedince raduje kada je Inđiji i njenim građanima loše.”, nsledila su i saopštenje građanima nakon upućenih kritika na rad pojedinih ustanova.

Tako je bilo polovinom ovog meseca kada se se Opština Inđija, nakon kritike građana na drušrvenim mrežama i ukazivanje na loš rad Doma zdravlja, oglasila saopštenjem. Tada je navedeno da “konstantnim zlonamernim, negativnim” komentarima na društvenim mrežama koji su upućeni institucijama na teritoriji opštine Inđija treba dati adekvatan odgovor.

– Konstantni zlonamerni, negativni i usudićemo se reći patološkom mržnjom obavijeni komentari upućeni institucijama na teritoriji opštine Inđija, zahtevaju adekvatan odgovor, zasnovan isključivo na činjenicama, a ne ličnim osećanjima i paušalnim, nestručnim mišljenjima. – navedeno je, između ostalog, u saopštenju.

I direktori se obračunavaju sa građanima

Pored prvog čoveka Opštine u “obračun” sa kritičarima vlasti uključili su se i pojedini direktori Javnih preduzeća. Jedan od njih, Marko Gašić inače direktor JP Inđija put”, već je poznat inđinčanima da se “prepucava” sa opozicijom u Inđiji.

Nakon nevremena koje je zadesilo Inđiji 19. jula i kritike građana Inđije na zvaničnoj stranici pokreta Građanin, direktor JP Inđija put obratio se jednom od građana nakon što je isti napisao “Evo izlazi direktor i rukovodstvo na lice mesta” rečima:

– Pa kad vi osuđene ubice nemate vremena da pomognete onda moramo mi, šta da se radi. Ajde transparent u ruku i u nove pobede.

Temelj demokratskog društva

Advokat Veljko Milić kaže da je dobro da lokalna samouprava ima komunikaciju sa građanima ali da obraćanje mora biti učtivo.

– Nemam ništa protiv komunikacije lokalne samouprave sa građanima, al ilokalna samouprava bi morala da odgovara učtivo i suzdržano čak i na kritike bez osnova. Radi se o organima javne vlasti, servisu građana i ishitren asaopštenja nisu nešto što j epoželjno u takvoj komunikaciji. – kaže Milić. Ipak, smatra naš sagovornik, kada je reč o saopštenjima i načinu na koji se lokalna vlast u njima ophodi prema građanima, se ne možeugoziti sloboda izražavanja.

– Saopštenjima koji sadrže oštre tonove ne mislim da se može ugroziti nečija sloboda izražavanja. Takva saopštenja više govore o onome ko ih piše. – smatra advokat Veljko Milić.

Navedeni primeri iz opštine Inđija nisu jedinstveni jer je odnos inđijske lokalne vlasti prema građanima identičanonom odnosu republičke i pokrajinske vlasti prema “kritičarima”.

– Sloboda izražavanja je temelj demokratskog društva. Kritika organa javne vlaste na svim nivoima ne samo da je dozvoljena nego je i poželjna u demokratskom društvu. Granice slobode izražavanja su mnogo šire kada je u pitanju kritika nosilaca javnih funkcija nego što je to slučaj sa običnim građanima. Zbog toga su javni funkcioneri, zbog funkcije koju obavljaju, dužni da trpe kritiku. – kaže Veljko MIlić i dodaje da to često zaboravljaju funkcioneri u našoj zemlji.

– Javni funkcioneri to kod nas često zaboravljaju pa pribegavaju različitim metodama da kritiku suzbiju. Pribegavanje Slapp tužbama je jedan od metoda koji je postao uobičajen kod nas. – zaključio je naš sagovornik.

(tekst i foto: IN Medija)

izvor: https://autonomija.info/indjija-lokalna-vlast-koristi-razlicite-metode-da-suzbije-kritiku/

SLOBODNA VOJVODINA

Kokot: Inspekcija u manje-više svim gradovima posetila škole, ne potpisivati papire bez advokata

U “manje-više” svim gradovima Srbije prosvetna inspekcija je od jutros posetila barem neku školu, izjavio je predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot, koji kolegama savetuje da ništa ne potpisuju bez advokata i pravne pomoći, a ujedno i apeluje da sve škole do petka obustave rad

Published

on

By

On ističe i da su inspektorima u mnogim školama jutros pripremljeni „odbori za doček“.

„Obustava rada nije u nadležnosti inspekcije rada“, kaže Kokot i pita na šta se, zapravo, inspektori pozivaju kada u ovom trenutku dolaze u škole.

Kokot ne očekuje da nakon posete inspektora direktori počnu da dele otkaze i podseća da ima kolektiva koji su poručili da ako jedan od njih bude sankcionisan svi daju otkaz.

On postavlja pitanje da li vlast hoće da pogasi škole i konstatuje da je obrazovni sistem trenutno u kolapsu.

Današnju situaciju u školama opisuje kao haotičnu i donekle drugačiju u odnosu na juče.

„Neke škole koje su juče bile u jednodnevnoj obustavi rada danas su skratile časove, neke koje su juče radile danas ne rade“, objašnjava Kokot.

On ističe da je u ovom trenutku nastavnicima veoma važna i podrška roditelja.

„Pozivam sve da do petka obustave rad i da do petka sve škole stanu“, rekao je Kokot.

izvor: https://n1info.rs/vesti/kokot-inspekcija-u-manje-vise-svim-gradovima-posetila-skole-ne-potpisivati-papire-bez-advokata/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

DZVM osuđuje mere Ministarstva prosvete i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) najoštrije osuđuje mere Ministarstva prosvete i Pokrajinskog sekretarijata za obrazovanje, u kojima se nalaže prosvetnim inspekcijama da vrše pritisak na prosvetne radnike koji su učesnici protesta, saopštili su iz ove političke stranke

Published

on

By

Te mere, ocenjuju u DZVM-u, direktno ugrožavaju funkcionisanje obrazovnih ustanova i krše osnovna prava prosvetnih radnika i učenika.

Robert Otot, pokrajinski sekretar za obrazovanje i predstavnik SVM-a, još jednom je dokazao da je SVM postao servis represivnog režima. Njihova odgovornost u represiji prema studentima, učenicima i građanima, uključujući i slanje batinaša na mirne demonstrante, ovim je ozvaničena. SVM je postao alat represije i za to mora odgovarati”, navodi se na kraju saopštenja.

izvor: https://www.maglocistac.rs/politika/dzvm-osuduje-mere-ministarstva-prosvete-i-pokrajinskog-sekretarijata-za-obrazovanje

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Građani na ulice da brane studente, a tužioci da hapse kriminalce koji ih napadaju

Liga socijaldemkrata Vojvodine – VOJVOĐANI zahteva od nadležnog državnog tužioca da pod hitno pokrene postupak protiv svih pripadnika koruptivne hobotnice Srpske napredne stranke koji putem medija i društvenih mreža pozivaju na sukobe i inspirišu napade na studente

Published

on

By

Danas je na blokadi u Beogradu teško povređena jedna studentkinja.

Srpska napredna stranka neguje kulturu nasilja.

Sve građane Srbije pozivamo da izađu na ulice i zaštite studente od kriminalaca na ulicama.

Bojan Kostreš
predsednik
Lige socijaldemokrata Vojvodine – VOJVOĐANI

izvor: https://vojvodjani.rs/gradjani-na-ulice-da-brane-studente-a-tuzioci-da-hapse-kriminalce-koji-ih-napadaju/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Dragan Šutanovac izabran za ambasadora Srbije u Vašingtonu

Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i nekadašnji ministar odbrane, imenovan je na dužnost ambasadora Republike Srbije u Vašingtonu

Published

on

By

Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i nekadašnji ministar odbrane biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu

Njegovo imenovanje danas je prošlo sednicu Vlade.

Podsetimo, prethodno je ambasador Srbije u SAD bio Marko Đurić, koji je tu funkciju obavljao od 2020. do 2024. godine.

izvor: https://nova.rs/vesti/politika/dragan-sutanovac-izabran-za-ambasadora-srbije-u-vasingtonu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Novi dokazi o korupciji u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu

Kao što je za samo pola godine cena radova na adaptaciji Železničke stanice u Novom Sadu privatne firme Starting povećana 2,66 puta, po sličnom receptu višestruko su u odnosu na realnu vrednost uvećavane i fakture Deko tima, koji je takođe bio angažovan na tom državnom projektu

Published

on

By

Dva dokumenta, sporazum i podizvođački ugovor kineske kompanije China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) sa Startingom iz Batajnice, čiji su vlasnici Ljiljana Tripković i Nikola Trivić, ujedno i direktor firme, bacaju novo svetlo na slučaj nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja se srušila 1. novembra i usmrtila 15 ljudi. Optužnica, koju je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo 30. decembra, naime, ne obuhvata i moguću korupciju, već se bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan, njegova naslednica Jelena Tanasković i još 10 okrivljenih terete da su izvršili krivično delo protiv opšte sigurnosti.

1732185220 foto vojvodina.gov 3
Jelena Tanasković i Goran Vesić na otvaranju Železničke stanice Foto: Vojvodina.gov

Iz sporazuma i podizvođačkog ugovora CCECC i Startinga, koji su objavljeni na sajtu Višeg javnog tužilaštva 1. januara, a prvi je javnost o tome obavestio Forbs Srbija, jasno se vidi da je prvim dokumentom iz novembra 2021. bilo dogovoreno da domaći podizvođač za svoj deo posla na rekonstrukciji stanice dobije 1.922.051,6 evra, da bi posle samo nešto više od pola godine, u julu 2022, podizvođačkim ugovorom, ta suma bila uvećana čak 2,66 puta, na 5.116.401,15 evra. Iako u prvom sporazumu jasno piše da ugovorena cena od oko 1,9 miliona evra „uključuje sve obaveze podizvođača po ovom ugovoru“. Zbog toga se sa nestrpljenjem očekuju građevinske knjige, jer će tek iz njih moći da se vide konačne cene svakog posla i koliko one odudaraju od predračunskih i cena definisanih pojedinačnim ugovorima.

Jasne indicije da se radi o privrednom kriminalu

Za Jasminu Paunović, tužiteljku Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, to je samo još jedan dokaz da, kada je u pitanju krivičnopravna odgovornost za rušenje nadstrešnice, ovaj slučaj prevazilazi nadležnost Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, jer se, kako kaže za Radar, radi o privrednom kriminalu. Tim pre što je, izbegavanjem da se primeni Zakon o javnim nabavkama, očigledno protivpravno pribavljena velika imovinska korist, na štetu Republike Srbije, s obzirom na to da je sve troškove gradnje plaćala država, preko javnog preduzeća Infrastruktura železnice Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.

jasmina paunovic foto vesna lalic 2 scaled c copy
Jasmina Paunović Bojana Savović Foto: Vesna Lalić

Uz ogradu da je sporazum CCECC i Startinga iz novembra 2021. morao da nastane na osnovu prethodnog ugovora o izgradnji (adaptaciji), zaključenog između naručioca posla – finansijera (Vlade Srbije i Infrastrukture železnice Srbije) i izvođača radova (kineskog konzorcijuma), a da taj ugovor, u kome se preciziraju prava i obaveze kineske firme, još nije objavljen, tužiteljka Paunović naglašava da joj nije jasno kako je Starting angažovan kao podizvođač na osnovu „prijateljskih konsultacija“.

„Takav kriterijum izbora nije poznat ni u jednom zakonu Republike Srbije. Ovakav termin, upotrebljen u ovako važnom ugovoru, koji se može smatrati i međudržavnim, dovodi do zaključka da je upravo Starting izabran samim ugovorom između naručioca radova i samog izvođača. To ostaje kao mogućnost, jer kako bi kineska firma kao izvođač mogla da zna za jednu od hiljade drugih domaćih građevinskih firmi i da baš nju angažuje. Ili je do tog podizvođača došla na neki drugi način, ali sigurno ne, bar to nije navedeno, na tenderu“, ističe Paunović.

Nadalje, objašnjava sagovornica Radara, Starting je preuzeo obavezu prema CCECC da za svoje podizvođače angažuje proverene, profesionalne i odgovorne firme, za koje je morao prethodno da dobije pismeno odobrenje kineskog izvođača, kojem je morao da svake dve nedelje dostavlja listu obavljenih radova, a on je posle provere bio dužan da im ono što je urađeno isplati u roku od 45 dana.

Nije jasno kako je Starting angažovan na osnovu „prijateljskih konsultacija“, jer takav kriterijum ne postoji u važećim zakonima, što ukazuje na zaključak da je ta firma za podizvođača izabrana ugovorom između naručioca radova, odnosno države i samog izvođača

Jasmina Paunović

„Prema mom skromnom mišljenju, velika je odgovornost Startinga za rekonstrukciju stanične zgrade, sa nadstrešnicom, kako zbog izbora svojih podizvođača, jer i oni snose odgovornost u okviru svog angažovanja, a snose odgovornost i prema kineskoj firmi koja ih je angažovala, a iz objavljenih dokumenata se vidi da je to bilo na štetu građana Srbije, jer se sporazum iz novembra 2021. i podizvođački ugovor iz jula 2022. razlikuju samo u procenjenoj vrednosti radova, koja je za samo šest meseci povećana sa 1,9 na 5,1 miliona evra“, ističe Jasmina Paunović.

Kako je država plaćala 150 evra za nešto što realno vredi 20 evra

Da ima osnova za proširenje istrage i u drugom pravcu, zbog moguće korupcije, smatra i inženjer geologije Zoran Đajić, koji je za rekonstrukciju, dogradnju i adaptaciju Železničke stanice bio angažovan za stručni nadzor svih kamenorezačkih radova, najpre kao konsultant Startinga, do 19. avgusta 2022, sa kojim je ugovor raskinuo jer su oni insistirali da može da nadzire njihove radove samo kad ga oni pozovu. Možda deo objašnjenja za takvo ponašanje leži u pričama nekih radnika na gradilištu koji su Đajiću govorili da iza Startinga zapravo stoji bivši predsednik Tomislav Nikolić.

„Samo treba pratiti tokove novca i videti gde je on završio. Uostalom, Saobraćajni institut CIP je vrednost svih radova za dogradnju i adaptaciju pothodnika Železničke stanice procenio na 31,21 milion dinara bez PDV-a, odnosno na 37,45 miliona dinara sa PDV-om, ali su na kraju oni koštali višestruko više. Navešću samo jedan primer koji pokazuje kako je do toga došlo. Po proračunu CIP-a stavljanje jednog dužnog metra mermera trebalo je da košta oko 20 evra, a Deko tim, kao jedan od podizvođača CCECC, zadužen za sve kamenorezačke radove, svaki metar fakturisao je 150 evra“, navodi Đajić.

izvor : https://radar.nova.rs/ekonomija/korupcija-ugradnja-nadstresnica/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

LSV: Građani Srbije više neće trpeti teror kriminalaca i batinaša

Opoziciona stranka Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani saopštila je danas, povodom napada nepoznatih nasilnika na studente Pravnog fakulteta u Beogradu, da građani Srbije više neće trpeti “teror kriminalaca i batinaša”

Published

on

By

Portparol te stranke Aleksandar Marton zahtevao je u saopštenju za javnost od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića da pod hitno obavesti javnost ko su osobe koje su noćas napale i povredile studente.

“Zahtevamo da ovi kriminalci budu uhapšeni, procesuirani i kažnjeni”, rekao je Marton.

(Beta, foto: LSV)

izvor: https://autonomija.info/lsv-gradjani-srbije-vise-nece-trpeti-teror-kriminalaca-i-batinasa/

Continue Reading

Trending