Gasprom u Srbiji i uticaj koji je prerastao energetiku
Gasprom je kroz mrežu svojih firmi godinama unazad aktivan i kao sponzor sportskim klubovima, poput Fudbalskog kluba Crvena zvezda i Košarkaškog kluba Partizan, a učestvuje i u finansiranju muzičkih festivala i kulturnih događaja.
Količina gasa, cena i sigurnost snabdevanja, su tri najvažnije teme za predsednika Srbije Aleksandra Vučića pred najavljen razgovor sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.
Najavljen telefonski razgovor srpskog i ruskog predsednika o novom gasnom aranžmanu dolazi nakon što je u decembru 2021. istekao prethodni desetogodišnji ugovor.
U međuvremenu, Rusija je 24. februara započela invaziju na Ukrajinu, zbog čega se, između ostalih, na udaru sankcija Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) našao i ruski energetski sektor.
Srbija dominantno zavisi od Rusije u energetskom sektoru, a monopol na tržištu nafte i gasa drži rusko preduzeće Gasprom (Gazprom).
Ova kompanija, direktno ili kroz svoje podružnice, je većinski vlasnik nekadašnjeg domaćeg giganta Naftne industrije Srbije. Ujedno je i jedini dobavljač gasa Srbiji i većinski vlasnik oba gasovoda kojim se gas iz Rusije doprema do domaćinstava i industrije u Srbiji.
Osim toga, Gasprom je kroz mrežu svojih firmi godinama unazad aktivan i kao sponzor sportskim klubovima, poput Fudbalskog kluba Crvena zvezda i Košarkaškog kluba Partizan, a učestvuje i u finansiranju muzičkih festivala i kulturnih događaja.
Kako u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) navodi Igor Novaković iz beogradskog nevladinog Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond) te aktivnosti Gasproma deo su “efektivne kampanje koja slavi srpsko-ruske odnose”.
“Tu su, to je moj utisak, targetirani simboli koji imaju veliki uticaj na percepciju građana”, kaže Novaković.
‘Prijateljstvo’ Gasproma i FK Crvena zvezda
Gaspromnjeft, ćerka firma Gasproma, je generalni sponzor fudbalskog kluba (FK) Crvena Zvezda od 2010. godine.
Sponzorstvo je obnovljeno 2015. a čelnici beogradskog fudbalskog kluba tada su ugovor sa ruskom kompanijom najavili kao “najveći ikad u jugoistočnoj Evropi” iako finansijski detalji nisu saopšteni.
“Ovo je više od sponzorstva. To je strateško partnerstvo između najvećeg ruskog privrednog brenda i najvećeg srpskog sportskog brenda koje će doneti mnogo uspeha i Gaspromnjeftu, i Crvenoj zvezdi”, izjavio je tadašnji predsednik tog sportskog društva Vladan Lukić.
Sedam godina kasnije Gaspromnjeft je i dalje generalni sponzor FK Crvena zvezda.
Četiri dana nakon što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu, Evropska fudbalska federacija (UEFA) je odlučila da prekine partnerstvo s Gaspromom u svim takmičenjima, koje datira od 2012. godine.
Istog dana, odluku da raskine saradnju sa Gaspromom i skine logo ruske kompanije sa dresova igrača doneo je i nemački drugoligaški fudbalski klub Šalke 04 (Schalke 04). Takođe, na klupskom stadionu su uklonjene sve zastave Gasproma.
Početkom marta generalni direktor FK Crvena zvezda Zvezdan Terzić izjavio je da na klub nije vršen pritisak da skine logo Gasproma i da se nada da do toga neće doći.
“Nismo dobili zahtev da skinemo logo i iskreno se nadam da do toga neće doći. To bi bio sulud zahtev. Kompanija Gasprom je uz Crvenu zvezdu od 2010. godine. Bila je uz klub i kada je pretio ‘ključ u bravu'”, rekao je Terzić 1. marta gostujući na TV K1.
“To između Zvezde i Gasproma nije samo puki sponzorski ugovor, već prijateljstvo”, rekao je tada Terzić.
Sponzorski ugovor Zvezde sa Gaspromnjeftom traje do sredine 2022. godine.
‘Prijateljstvo’ NIS-a i KK Partizan
Naftna industrija Srbije (NIS) u većinskom vlasništvu ruskog Gaspromnjefta od 2013. je generalni sponzor Košarkaškog kluba “Partizan”.
Tada je prema pisanju beogradskih medija taj klub “izbegao gašenje” upravo zahvaljujući finansijskoj injekciji Gaspromnjefta.
Sponzorski ugovor ruske kompanije i beogradskog košarkaškog kluba više puta je obnavljan, poslednji put u novembru 2021. godine.
“Ono što je zajedničko NIS-u i košarkašima ‘Partizana’ jesu spremnost na izazove, šampionski i timski duh i činjenica da smo najjači kad je najteže. Zato smo tako dugo prijatelji i zato ne odustajemo od podrške”, izjavio je na potpisivanju jednog od ugovora 23. septembra 2020. Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, prenela je kompanija na zvaničnom sajtu.
Predsednik Košarkaškog kluba “Partizan” Ostoja Mijailović tada je izjavio:
“Prošli smo zajedno i lepa i teška vremena, ali smo ostali zajedno.”
Vrednost sponzorskog ugovora nije zvanično saopštena.
Sportski klubovi u Srbiji, osim sponzorskih ugovora, dobijaju finansijska sredstva od države. Njihova privatizacija je tema o kojoj se godinama unazad govorilo, ali ta ideja do danas nije realizovana.
Šta je još finansirao NIS Gapromnjeft?
Prema podacima sa sajta NIS Gaspromnjeft-a, ta kompanija finansijski je, osim sportskih klubova podržala, između ostalog Festival nauke, Istraživačku stanicu Petnica, beogradsko pozorište Atelje 212 i druge ustanove.
U 2020. kompanija je bila generalni sponzor Beogradskog festivala igre.
NIS Gaspromnjeft je donirao sredstva za kabinete za učenje ruskog jezika u dve škole u Srbiji. U Osnovnoj školi “Sveti Sava” u Beogradu u junu 2021. je renoviran kabinet za učenje ruskog, dok je u novembru 2019. u Srednjoj stručnoj školi “4. juli” u Vrbasu u Vojvodini otvoren kabinet.
Oba projekta su realizovana, kako se navodi, u saradnji sa Ambasadom Rusije u Beogradu.
NIS Gaspromnjeft je tokom godina podržavao u određenom periodu i muzički festival Egzit, filmski i muzički festival “Kustendorf”, filmski festival FEST u Beogradu i Dragačevski sabor trubača u Guči.
Logo NIS Gaspromnjefta nalazi se i na sajtu manifestacije “Novi Sad – Evropska prestonica kulture” u delu “sponzori”
Međunarodni filmski i muzički festival “Kustendorf” je 2007. pokrenuo srpski reditelj Emir Kusturica. On je ujedno osnivač i direktor festivala.
U svojim javnim nastupima Kusturica ne krije naklonost Rusiji i njenom predsedniku Vladimiru Putinu.
Više puta je isticao svoj stav da je ukrajinsko poluostrvo Krim, koje je Rusija anektirala 2014. “uvek bio deo Rusije”.
U Jalti, gradu na Krimu na obali Crnog mora boravio je 2017. i 2018. gde je održao koncert sa svojim bendom.
Festival “Kustendorf” godinama unazad finansijski pomaže i država.
Gaspromnjeft je takođe finansirao dekorisanje unutrašnjosti Hrama Svetog Save u Beogradu. U tu svrhu izdvojeno je ukupno deset miliona evra, a na ukrašavanju su angažovani ruski slikari.
Prvi ugovor o donaciji vredan četiri miliona evra 2017. sa čelnicima ruskog Gaspromnjefta potpisali su tadašnji predsednik Srbije Tomislav Nikolić i nekadašnji poglavar Srpske pravoslavne crkve (SPC) patrijarh Irinej.
Drugi ugovor vredan šest miliona evra sa Gaspromnjeftom potpisan je 2019. godine.
“Ovim krunišemo našu dosadašnju istoriju i našu dosadašnju kulturu, koja je u mnogo čemu bila, jeste i ostaje zajednička”, izjavio je prilikom potpisivanja ugovora 23. marta 2019. nekadašnji poglavar SPC patrijarh Irinej.
NIS u sport i projekte u Srbiji uložio oko 35 miliona evra
Rukovodstvo NIS-a u pisanom odgovoru na upit RSE navodi da je ta kompanija od 2009. u “društveno odgovorne projekte i podršku profesionalnom sportu” uložila više od 4,1 milijarde dinara (34,8 miliona evra).
Takođe su naveli da će nastaviti sa tom vrstom podrške.
“U 2021. godini, NIS je u društveno odgovorne projekte i podršku profesionalnom sportu uložio više od 315 miliona dinara (2,7 miliona evra). I u narednom periodu, NIS će nastaviti da ulaže u zajednicu i ostati pouzdan partner svojim saradnicima”, navode u toj kompaniji.
Dodaju da odluku o inicijativama koje dolaze do kompanije donose u skladu sa “jasno definisanom politikom i strategijom u oblasti društveno odgovornog poslovanja”, kao i da su “podrška mladima, obrazovanju i zajednici u kojoj kompanija posluje jedan od strateških prioriteta NIS-a”.
Gasprom do objavljivanja teksta nije odgovorio na upit RSE u vezi sa sponzorstvima i donacijama u Srbiji.
‘Jeftina i efektivna kampanja’
Igor Novaković iz beogradskog nevladinog Centra za međunarodne i bezbednosne poslove (ISAC fond) u razgovoru za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da je preko Gasproma u poslednjih desetak godina vođena kampanja koja je imala za cilj promociju srpsko-ruskih odnosa.
“Od bilborda na auto-putu koji su veoma vidljivi u okolini Beograda, u okolini Novog Sada, koji slave srpsko-rusko prijateljstvo do sponzorstava (sportskih klubova i kulturnih manifestacija)”, ilustruje Novaković i dodaje da je ta kampanja bila “veoma efektivna”.
“To je, rekao bih, za razliku od onoga što neke druge države rade, pa i Evropska unija, prilično jeftina i prilično efektivna kampanja zato što su tu, to je moj utisak, targetirani simboli koji imaju veliki uticaj na percepciju građana”, pojašnjava Novaković.
Bilbord na kome su isprepletane srpska i ruska zastava uz logo Gasproma i NIS-a uz natpis “Partnerstvo za budućnost” komentarisao je 2017. nemački šef diplomatije Zigmar Gabrijel.
“Ne može biti da, na primer u Srbiji, velika većina stanovništva još uvek veruje da je Rusija ta koja pruža najveću finansijsku pomoć. Ne razumem zašto nekoga na putu od aerodroma ka centru Beograda pozdravlja veliki bilbord posvećen rusko-srpskom prijateljstvu, dok su žuta i plava boja Evropske unije potpuno nevidljive”, naveo je Gabrijel na konferenciji ministara spoljnih poslova jugoistočne Evrope 2. juna 2017.
Percepciju javnog mnjenja u Srbiji o Rusiji kao “prijatelju”, što pokazuju istraživanja godinama unazad, Novaković vidi kao proizvod onoga što se u medijskom prostoru dešavalo od 2007. godine, a u čemu su ulogu imali i zvaničnici Srbije.
“Tada je uspostavljen jedan nekritički odnos prema Rusiji i slavljenje međusobnog odnosa. To nije slučajno. Već tada je započeta promocija trgovinske saradnje sa Rusijom, mit o tržištu Rusije kao velikoj šansi za srpske izvoznike”, navodi Novaković.
Sve to, ukazuje Novaković uprkos realnim ekonomskim pokazateljima, prema kojima su države EU glavni trgovinski partner Srbije.
Slavljenju srpsko-ruskih odnosa, smatra Novaković, u značajnoj meri doprinosi i pitanje Kosova, koje je 2008, proglasilo nezavisnost.
Srbija odbija da prizna nezavisnost Kosova a u tome računa na podršku Rusije, kao stalne članice Saveta bezbednosti UN.
“Mislim da je ključ u stvari za sve to stalna tenzija oko pitanja Kosova i činjenica da je Rusija na svoj način pružala podršku zvaničnim naporima Beograda za sprečavanje daljih priznavanja nezavisnosti, za ulazak Prištine u međunarodne organizacije, kao i podrška za kampanju povlačenja priznavanja Kosova”, zaključuje Novaković.
NIS od državnog giganta do ruskog monopola
Nekadašnji državni naftni gigant NIS koji je od 2008. godine u većinskom vlasništvu ruske državne kompanije Gaspromnjefta, drži monopol u eksploataciji i preradi nafte i gasa u Srbiji, a poslednjih godina NIS je jedini odgovoran i za uvoz nafte na srpsko tržište.
Srbija je 2008. prodala 51 odsto akcija srpske državne naftne kompanije NIS ruskoj kompaniji Gaspromnjeft bez tendera, za 400 miliona evra, u okviru naftno-gasnog aranžmana između Srbije i Ruske Federacije.
Taj sporazum su sklopili tadašnji predsednici dve zemlje Boris Tadić i Dmitrij Medvedev.
Tadić i Medevedev bili su potpisnici takozvane “predsedničke izjave” i krovnog sporazuma o energetskoj saradnji Srbije i Ruske Federacije, koji je trebalo da bude garant za izgradnju gasovoda “Južni tok” kroz Srbiju i podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru.
Gasni aranžman naišao je na kritike stručne javnosti, pre svega zbog niske cene po kojoj je Rusiji prodat domaći naftni gigant.
Tadašnja vlast ovaj potez opravdavala je čvrstim garancijama da će Srbija biti na trasi gasovoda “Južni tok”, čime bi Srbija rešila pitanje sigurnosti snabdevanja i ostvarila ekonomsku korist.
Nakon što je Rusija odustala od gradnje „Južnog toka“ zbog toga što nije mogla da ispuni evropsku regulativu po kojoj jedna kompanija ne može biti vlasnica i gasa i gasovoda, Srbija je prema rečima ministarke rudarstva i energetike Zorane Mihajlović, štetu merila stotinama miliona evra.
Gasovod “Južni tok” zamenjen je “Turskim tokom” kojim se gas iz Rusije doprema preko Turske i dalje kroz teritoriju Bugarske i Srbije do Mađarske.
Srbija se na taj gasovod priključila prvog dana 2021.
Deonicu kroz Srbiju izgradilo je i finansiralo mešovito rusko-srpsko preduzeće “Gastrans”, u većinskom vlasništvu ruskog Gasproma.
Podzemno skladište gasa Banatski dvor, koje je bilo deo energetskog aranžmana Srbije sa Rusijom, otvoreno je u novembru 2011. godine.
Prepreke usled sankcija EU i SAD
Gaspromnjeft danas poseduje 56,15 odsto vlasništva u toj kompaniji, država Srbija 29,87 odsto, dok 13,98 odsto drže manjinski akcionari.
Ta kompanija je pod sankcijama EU i SAD od 2014. godine zbog ruske aneksije ukrajinskog poluostrva Krim.
Usled sankcija, kako su ranije potvrdili za Radio Slobodna Evropa (RSE), NIS se suočavao sa poteškoćama u poslovanju koje su se pre svega odnosile na nemogućnost uzimanja kredita od zapadnih banaka.
Situaciji su se, kako su tada naveli, prilagodili tako što su saradnju proširili na banke van Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država – srpske, ruske i arapske.
Ruska invazija na Ukrajinu i pooštrene sankcije Zapada koje su usledile, a kojima je u značajnoj meri obuhvaćen ruski energetski sektor stavio je Srbiju pred nove izazove, uzimajući u obzir njenu zavisnost od Rusije.
Početkom maja meseca šest odsto udela u Naftnoj industriji Srbije promenilo je vlasnika. To je 6. maja potvrdio predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
On je objasnio da je šest odsto udela Gaspromnjefta prodato ruskoj kompaniji Gasprom. Takođe je potvrdio i da Rusija i dalje drži većinski udeo u vlasništvu u NIS-u i pojasnio da je to učinjeno zbog sankcija, odnosno da kompanija Gasprom nije pod sankcijama, dok Gaspromnjeft jeste.
Srbija i Rusija su u pregovorima oko novog gasnog aranžmana od novembra 2021. Tada je, kako je sam izjavio, predsednik Srbije Aleksandar Vučić sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom dogovorio da cena gasa ostane nepromenjena u narednih šest meseci.
Kremlj je, pak saopštio da je Putin Vučiću rekao da će biti nađeno “prihvatljivo rešenje” za cenu ruskog gasa za Srbiju.
Uoči tog sastanka Vučić je davao izjave da je Rusija predlagala tri puta veću cenu gasa u odnosu na onu koju je Srbija plaćala po prethodnom sporazumu.
Iako je podržala rezolucije Ujedinjenih nacija (UN) i deklaracije EU u kojima se osuđuje ruska invazija na Ukrajinu, Srbija je jedina država u Evropi koja nije uvela sankcije Rusiji. Zvaničnici Srbije taj stav pravdaju “zaštitom vitalnih interesa zemlje”.
Vučić taman prodao šarenu lažu da će Srbija biti spremna za EU 2026, a onda je stigao hladan tuš iz Brisela
Iako se najvljuje već nekoliko godina, Srbiji ponovo nije otovren klaster 3 u pregovorima sa Evropskom unijom. Tako je još jednom potvrđeno da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić obmanuo građane kada je izjavio da očekuje da do 2026. godine budemo spremni za članstvo u EU. Rampa iz Unije ponovo je spuštena zbog vladavine prava, a da se ne nadamo previše potvrđuju i dokumenta Vlade Republike Srbije u kojoj se 2026. godina ni ne pominje
Već tri puta zemlje članice Evropske unije pokušavaju da postignu dogovor da li Srbiji u pregovorima sa Evropskom unijom treba otvorit klaster 3. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da su ambasadori Švedske, Finske, Holandije, Hrvatske i Bugarske glasali protiv otvaranja ovog klastera.
Iako je poznato da neuvođenje sankcija Rusiji predstavlja ključni razpog zašto ne nastavljamo pregovore, neke države članice nisu zadovoljne ni situacijom po pitanju vladavine prava, slobodom izražavanja i nedostatkom napretka u dijalogu sa Prištinom.
Iako se klaster koji treba da otvorimo ne odnosi se na vladavinu prava, jasno je da se po tom pitanju nismo proslavili. To pokazuju i nedavni događaji nakon pogibije 15 ljudi na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Iako je uhapšeno više osoba, visoki funkcioneri čiju odgovornost traži javnost su ekspresno oslobođeni ili im je određen kućni pritvor.
Inače, Srbija je poslednji put otvorila klaster u pristupnim pregovorima u decembru 2021. godine. Dva meseca kasnije počeo je rat u Ukrajini a zbog neuvođenja sankcija Rusiji, pregovori o članstvu između Brisela i Beograda su zaleđeni.
Da ispunjenje kriterijuma za članstvo nije ni na vidiku smatra Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji koji za „Novu“ kaže da smo još 2018. godine „probili“ prvi rok za članstvo koji je ranije postavila Vlada Srbije.
„Predsednik je sada rekao da će Srbija za člnastvo biti spremna 2026. godine. S druge strane, Vlada Srbije je postavila rok da ćemo biti spremni 2027. godine, a onda su usvojili reformsku agendu u kojoj su postavljeni takvi rokovi da mi ne možemo da budemo spremni pre 2029. godine“, kaže Međak.
Sagovornik „Nove“ pojašnjava kako je izgledao čitav proces iz kog se jasno može zaključiti da nam 2026, bar kada je o Evropskoj uniji reč, nije obećana godina, čak ni za ispunjenje svih kriterijuma.
„U Reformskoj agendi Vlade Srbije smo rekli da ćemo ispuniti merila za otvaranje poglavlja 12, to je bezbednost hrane, u junu 2027, a poglavlje 8 – što je konkurencija tek u decembru 2027. godine. Dakle, ako mi to otvorimo 2027. godine, onda treba da dobijemo merila za zatvaranje , to računajte da traje minimum godinu, godinu i po dana, što je početak 2029. godine. Već u startu naša dokumenta ukazuju šta mi ne planiramo da uradimo“, kaže Međak.
Napominje i da se u toj reformskoj agendi ne pominju ni sankcije Rusiji, ni raskidanje sporazuma o strateškoj saradnji sa Kinom, Rusijom, Azerbejdžanom, Emiratima i Turskom kojima se zaobilaze javne nabavke.
„Raskidanje tih sporazuma je uslov za zatvaranje poglavlja 5 i 30. Mi to čak nismo ni planirali. Takođe, sankcije Rusiji su uslov za otvaranje poglavlja 31 koje stoji blokirano još od 2014. godine. Govora o tome nema. Sve to zajedno nije u skladu sa pričom da ćemo 2026. biti spremni za članstvo“, precizira sagovornik Nove.
Komentarišući to što se predsednik Srbije uzda u Mađarsku koja je najavaila nastavak debate o našem klasteru 3, Međak kaže:
„Mađarska gura to iz svojih razloga, a ono što sam ja video jeste da je sedam država bilo protiv toga i da su glavne zamerke bile sankcije Rusiji i vladavina prava. Na spisku protivnika nema Nemačke, što znači da je pitanje trgovinom litijuma urodilo plodom. Ono što smo videli kao razloge za neotvaranje je: Tačka 1 Rusija, tačka 2 vladavina prava i Kosovo je tek na trećem mestu“, zaključuje Međak.
Novi sastanak sledeće nedelje
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će Mađarska da zakaže za sledeću nedelju novi sastanak i da u to nema nikakve sumnje.
„Da me Bog pita šta smo Bugarima zgrešili, ne bih znao da vam to kažem i objasnim. Čini mi se da razumem šta su stvarni razlozi, bez obzira što ih nikada nećete čuti. A za Hrvate sve razumem, nemam tu veliki problem da shvatim. A za nas su dve važne vesti tu da nastavimo da se borimo i da razgovaramo sa svima njima“, rekao je Vučić posle sednice.
Upravo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno izjavio da je novi cilj Srbije da ispuni sve kriterijume za članstvo u EU do 2026. godine.
“Uz Ekspo imamo još jedan cilj, a to je da do kraja 2026. godine ispunimo sve kriterijume za članstvo u EU. Ne kažem da ćemo ući, ali da ispunimo sve kriterijume. Naše je da mi uradimo svoj posao.To je veliki novi strateški cilj i to je bila tema sastanka SNS-a. Taj cilj će vlada i skupština staviti u sva dokumenta. Time će se baviti više ljudi“, rekao je Vučić.
LSV: Budžet Vojvodine za 2025. godinu mizerno mali
Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani (LSV) saopštila je danas da “neće dozvoliti Srpskoj naprednoj stranci da ugasi Autonomnu pokrajinu Vojvodinu”, ukazujući da je predlog budžeta za 2025. godinu, koji je usvojio kabinet Maje Gojković, još jedan jasan znak šta naprednjaci žele Vojvodini
„Budžet naše pokrajine za narednu godinu je za čak 36,3 milijarde dinara manji od onog za 2024. godinu. To je, kada se u obzir uzme i inflacija, pad od 40 odsto“, iztiču u LSV.
Navode da će, poređenja radi, budžet grada Beograda za 2025. godinu iznositi više od 200 milijardi dinara.
„Skandalozno je da po glavi stanovnika, na svakog građanina Beograda odlazi 119.000 dinara, a na građanina Vojvodine svega 35.000 dinara ili 3,4 puta manje. Zar mi u Vojvodini vredimo tri puta manje od stanovnika glavnog grada“, ističu iz LSV.
Između ostalog, dodali su da bi za nedostajućih 36,3 milijarde dinara mogle da se izgrade tri potpuno nove bolnice ili obezbedi sistem za navodnjavanje 155.000 hektara zemlje.
Do kraja 2030. godine će, prema poslednjim zvaničnim informacijama datim Novoj ekonomiji, biti gotovi radovi na prvoj fazi „linije jedan“ beogradskog metroa. Kako iz “Beogradskog metroa” kažu, prva faza obuhvata rutu od početne stanice Železnik do krajnjeg terminusa – stanice Pančevački most.
Prema ranijim najavama, Beograd je do kraja 2030. godine trebalo da ima već dve linije metroa. Prva je trebalo da bude gotova ranije, 2028. godine.
Šta će se raditi naredne godine
Naredna godina će, najavljuju iz ovog javnog preduzeća, biti ključna kada je u pitanju sam početak radova. Kako kažu iz “Metroa”, u drugom kvartalu 2025. počinje se sa pripremnim radovima u okviru izgradnje prve faze linije jedan beogradskog metroa, a koje podrazumevaju izmeštanje podzemnih instalacija raščišćavanje i kompletnu pripremu terena.
Do kraja 2025. trebalo bi da počinju građevinski radovi na izgradnji samih stanica, čemu će prethoditi potpisivanje ugovora sa izvođačima – kineskom kompanijom Power China i francuskom kompanijom Alstom.
Kako kažu iz „Metroa“, kredit od Dojče banke, vrednosti od 178,38 miliona evra, nedavno usvojen, obezbediće sredstva za početak ključnih aktivnosti, prvenstveno na Depou na Makišu i značajno ubrzati radovi u okviru izgradnje prve faze „linije 1“ metroa. Iz Depoa Makiš, inače, upravljaće se celokupnim sistemom metroa.
Šta je dosad urađeno?
Iz “Beogradskog metroa” kažu da su radovi na nasipanju terena na Makiškom polju završeni. Radovi su započeti krajem 2021. godine na lokaciji od 72 hektara. Takođe, nasuta je površina za budući Depo Makiš, Park&Ride i Terminus javnog gradskog prevoza u blizini početne metro stanice Železnik.
Izgradnja infrastrukturnih objekata depoa na Makišu podrazumeva ukupno sedam objekata – administrativnu zgradu/kontrolno operativni centar sa četiri hale: halu za inspekciju, halu za održavanje, halu za gariranje vozova i halu za održavanje vozila infrastrukture. Ostala dva objekta su ulazna portirnica i trafostanica.
Takođe, kako dodaju iz “Metroa”, radiće se protivpožarna stanica koja će služiti Depou, ali i celom Makiškom polju. Pored navedenih objekata izgradiće se koloseci, kolosečne veze i interne saobraćajnice sa priključcima na gradsku železničku i putnu mrežu, a koje će obezbediti rad svih operacija unutar depoa Makiš.
“Kada je u pitanju raseljavanje, prvi postupci rešavanja imovinsko – pravnih odnosa na lokacijama koje su obuhvaćene Akcionim planom raseljavanja započeti su početkom 2023. godine, dok su poslednji pokrenuti tokom novembra tekuće godine. Sam Akcioni plan raseljavanja reguliše, pretežno, postupak određivanja naknade, odnosno u sebi sadrži ‘matricu prava’ koja će se primenjivati u postupcima određivanja naknade po pravnosnažnim rešenjima o eksproprijaciji/administrativnom prenosu. Imajući u vidu navedeno, u postupcima određivanja naknade na svim lokacijama primenjivaće se Akcioni plan raseljavanja i ova faza će trajati dok se ne ispune svi zahtevi koji su u samom planu navedeni, a koji su u skladu sa relevantnim Standardima učinka Međunarodne finansijske korporacije”, navodi se.
Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) – Vojvođani zatražila je danas da nadležni organi hitno utvrde ko je odgovoran za pad prozora u Gimnaziji „Mihajlo Pupin“ u Kovačici.
Kako je navedeno u saopštenju, prozor je pao na učenicu, a samo pukom srećom ona nije ozbiljnije povređena.
„Nažalost, očito je da država Srbija više nije bezbedna za njene građane, a da vlast, od najvišeg, pa do nivoa lokalnih samouprava, nije u stanju da vodi računa o objektima. Opština Kovačica je pravi primer zapuštenosti. Objekti su stari, mnogi od njih čak i neuslovni“, ističe se u saopštenju koje potpisuje šef odborničke grupe LSV – Vojvođani u Skupštini opštine Kovačica Jan Gages.
„Očekujemo da nadležni organi, u konkretnom slučaju zbog pada prozora u gimnaziji, pod hitno izađu sa detaljnim izveštajem, a da odgovorni budu zakonski procesuirani i kažnjeni“, zaključeno je u saopštenju.
Da li je zloupotreba učenika samo onda kada se oni na ulici suprotstave bahatosti i korupciji koje direktno ugrožavaju živote, poput tragedije na železničkoj stanici u Novom Sadu, ili je zloupotreba i kada Vaši koalicioni partneri iz Saveza vojvođanskih Mađara ulaze u osnovne i srednje škole, prikrivajući svoju političku kampanju iza aktivnosti Mađarskog nacionalnog saveta ili navodnih „investicija“ u školske objekte?
Moralno pravo da govorite o zloupotrebi učenika gubite onog trenutka kada ćutite o političkim zloupotrebama koje sprovode Vaši najbliži saveznici. Da li će isti aršini važiti za sve, ili je Vaša osuda rezervisana samo za one koji odbijaju da ćute pred sistemskim propustima i tragedijama?
Građani Vojvodine, Srbije, a i učenici, zaslužuju odgovor.
Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara 03.12.2024. Bečej
Ana Lalić: Novi Sad je grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!
Predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić izjavila je večeras da je ponosna na Novi Sad koji se pobunio i poručila da će Novi Sad ponovo biti slobodan grad.
„Ponosna sam na Novi Sad i na Novosađane, zato nosim ovu majicu. Novi Sad je ipak grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!“, kazala je Ana Lalić u gostovanju na Televiziji Nova.
Na pitanje da li će Novi Sad stati na 15 minuta i ovoga petka, ona je rekla: „Staće ponovo u petak i dokle god bude trebalo“.
Govoreći o hapšenju Mladena Papovića, vršioca dužnosti direktora Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća Novi Sad koji je uhapšen pod sumnjom da je deo narkokartela koji je švercovao kokain iz Južne Amerike u Evropu, Ana Lalić je rekla da je dan pre hapšenja ta osoba otvorila za putnike prigradsko stajalište autobusa koji se nalazi u najneposrednijoj blizini mesta tragedije, u kojoj je poginulo 15 ljudi a dvoje veoma teško povređeno.
„Da li možete da zamislite te ljude koji sada treba da stoje na tom stajalištu, na samo koji metar od stratišta“, upitala je ona.
Govoreći o prebijanju Ilije Kostića (74) u policijskoj stanici, nakn čega je operisan i amputiran mu je jedan testis, Ana Lalić je rekla da su dvojica policajaca čija su imena naveli Pokret slobodnih građana i Građanski pokret Bravo kao krivce za to prebijanje, od ranije poznati po „iživljavanju“ nad građanima.
Ta dva opoziciona pokreta naveli su imena načelnika novosadske policije Gorana Radonjića i policijskog službenika Slobodana Drmanca.
„Iako su i ranije bili poznati po iživljavanjima nad građanima, oni ne samo da nisu kažnjeni nego su napredovali na vrlo visoke pozicije. Tadašnji gradonačelnik a sadašnji premijer Miloš Vučević čak je i odlikovao Drmanca za nekakvu izuzetnost“; kazala je Ana Lalić.