Istorijski pad vrednosti turske lire uzdrmao je stolicu turskog predsednika Redžepa Tajipa Erdogana. Zbog njegovih odluka usled ove krize, otpušteni su oni koji su se suprotstavljali, pre svega, merama snižavanja kamatnih stopa. Istovremeno, zbog suočavanja sa krizom, opao je i politički rejting aktuelnog predsednika.
Ipak, Erdoganove mere doprinele su rapidnom skoku nacionalne valute turske. Lira je početkom ove nedelje nastavila rast za čak 15 odsto nakon oporavka sa rekordnog minimuma od 25 procenata. To je usledilo upravo posle predstavljanja mera predsednika Redžepa Tajipa Erdogana o garantovanju depozita položenih u domaćoj valuti od uticaja fluktuacija na deviznom tržištu.
Turska lira je počela trgovanje u utorak nanezntano nižem nivou u odnosu na zatvaranje u ponedeljak, da bi zatim porasla na najviši nivo od 11,0935 lira za dolar, nakon rekordnog minumuma tokom prošle nedelje. Naime, ova valuta se mesecima suočava sa drastičnim padom , od početka godine do sada, lira je izgubila 45 odsto vrednosti. Do rekordnog minimuma došlo je 14. decembra nakon što je predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan naredio novu smenu nadležnih u Centralnoj banci ove zemlje, da bi potom lira pala prema dolaru na nov rekordni minimum ikada, uoči očekivanog smanjenja referentne kamatne stope Centralne banke na sednici održanoj 16. decembra.
Američka valuta je u dosadašnjem toku godine više nego udvostručila vrednost u odnosu na liru, što podriva uspon velike turske tržišne ekonomije.
Centralna banka je od septembra srezala referentnu kamatu za 400 baznih poena na 15 odsto, u skladu s ekonomskim programom predsednika Erdogana, u kojem je prioritet dat rastu izvoza i kreditiranja, iako veliki broj ekonomista i opozicionih poslanika kritikuje tu politiku kao “nepromišljenu”.
Osim što je pad turske lire doveo do obustve trgovanja na berzi u Istanbulu, ta situacija odrazila se i na cene namirnica, a samim tim i na život građana. Zbog nestabilne valute i pada i posledicama kao što je poskupljenje osnovnih namirnica, Turcima je u proteklom periodu bilo teže da planiraju svoj kućni budžet i plaćaju mesečne obaveze.
Posledice inflacije
Kako se dobar deo proizvodnje oslanja na uvozne sirovine, poskupelo je sve, od goriva do hrane, a zbog toga mnogi su se našli u problemu kako da obezbede osnovne namirnice, a potom izmire ostale obavete. Kako je prene Euronews, više od 83 miliona stanovnika suočilo se sa teškom situacijom i borbom da sastave “kraj sa krajem”.
U međuvremenu, kirije su naglo porasle, a cene za prodaju kuća, uglavnom vezane za dolar, rastu, preneo je Euronews.
Naime, iako je predsednik Turske podigao minimalnu zaradu za 50 odsto, odnosno na 4.250 lira (275 dolara), to svakako nije dovoljno za domaćinstva i firme. Iako se beleži oporavak nakon sunovrata valute, ekonomisti očekuju da inflacija naredne godine dostigne 30 odsto, što bi bio novi rekordni minimum.
Takođe, koliko je pad lire uticao na svakodnevni život građana govori i cena tradicionalnog đevreka, simita, najčešćeg doručka u Turskoj. Cena ove namirnice porasla je za čak 40 odsto tokom poslednjih mesec dana, objavio je BBC. Da je zbog cene opala i prodaja navode trgovci, te je jedan od njih za BBC je naveo da je ranije prodavao i do 500 đevreka dnevno, dok se u poslednjem periodu proda tek oko 200.
Erdoganove mere
Ekonomisti kažu da povećanje troškova zaduživanja ublažava inflaciju, koja raste širom sveta kako se privreda oporavlja od pandemije koronavirusa, ali je posebno akutna u Turskoj zbog neortodoksne politike vlade.
Naime, kao musliman koji lihvarstvo smatra grehom, predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan je opisao kamate kao “majku i oca svakog zla”, piše Euronews. On je tako otpustio trojicu guvernera centralnih banaka koji su se opirali snižavanju kamatnih stopa. Takođe, imenovao je novog ministra finansija, koji podržava niske kamatne stope, što je takođe dovelo do pada lire.
Turski predsednik se zalaže za niske troškove zaduživanja kako bi stimulisao privredu, podstakao rast i izvoz i otvorio radna mesta. On je obećao da će prekinuti ciklus ekonomije zavisne od kratkoročnog “vrućeg novca” namamljenog visokim kamatama.
Ipak, u ponedeljak je Erdogan predstavio niz mera koje bi trebalo da ublaže posledice pada nacionalne valute. Takođe, Erdogan je svojim planom želeo da podstakne štednju upravo u lirama, umesto u dolarima. On je ovom prilikom ponovio da neće dozvoliti da Turci grcaju pod teretom kamatnih stopa i inflacije, i da će Turska izaći kao pobednik iz ove ekonomske bitke.
Vlada je obećala da će garantovati depozite u lirama, što je podstaklo skok valute prema dolaru za nekih 25 procenata u ponedeljak, najveći na dnevnom nivou. U okviru paketa mera, vlada je obećala da će kompenzovati štedišama razliku gubitka vrednosti njihovih depozita u lirama u odnosu dolarske depozite. Više od polovine štednje domaćeg stanovništva je u stranoj valuti i zlatu zbog višegodišnje deprecijacije lire, prema podacima centralne banke.
Alpaslan Čakar, predsednik Udruženja turskih banaka (TBB), rekao je da će Ministarstvo finansija finansirati troškove paketa mera, što bi, po oceni Rojtersa, potencijalno mogla da bude skupa i inflatorna inicijativa. Čakar je rekao da je nakon Erdoganovog obraćanja na berzi prodato oko mlijardu dolara.
Prema proračunima trojice bankara, oko 1,0 do 1,5 milijardi dolara štednje konvertovano je u ponedeljak uveče u turske lire.
Uzdrmana pozicija Erdogana
U političkom smislu, upravo zbog efekata inflacije, kao i sukoba prilikom donošenja mera oporavka, upitan je i dalji rejting aktuelnog predsednika Turske.
Iako je tokom prvih godina na vlasti upravo snažna ekonomija pomogla da pobedi na narednim izborima, sada bi takođe ekonomija mogla suprotno da utiče na status Redžepa Tajipa Erdogana. Cene koje su porasle ugrozile su njegovu popularnost, a istraživanja javnog mnjenja ukazuju na nelagodnost zbog njegove ekonomske politike čak i među pristalicama.
Tako se Erdogan se početkom decembra suočio sa demonstracijama u Istanbulu i još nekoliko gradova zbog visokih troškova života. Aktuelni predsednik je tako, verovatno i svestan pretnje od odlaska sa vlasti najavio otvaranje desetine hiljada radnih mesta i povećanje minimalne zarade.
Ipak, opozicione partije situaciju sa padom lire iskoristile su kao povod za traženje prevremenih izbora optužujući Erdogana za loše upravljanje ekonomijom. Takav zahtev Erdogan je odbio ističući da će se izbori održati onda su i planirani, 2023. godine.
Dragan Šutanovac izabran za ambasadora Srbije u Vašingtonu
Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike i nekadašnji ministar odbrane, imenovan je na dužnost ambasadora Republike Srbije u Vašingtonu
Novi dokazi o korupciji u rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu
Kao što je za samo pola godine cena radova na adaptaciji Železničke stanice u Novom Sadu privatne firme Starting povećana 2,66 puta, po sličnom receptu višestruko su u odnosu na realnu vrednost uvećavane i fakture Deko tima, koji je takođe bio angažovan na tom državnom projektu
Dva dokumenta, sporazum i podizvođački ugovor kineske kompanije China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC) sa Startingom iz Batajnice, čiji su vlasnici Ljiljana Tripković i Nikola Trivić, ujedno i direktor firme, bacaju novo svetlo na slučaj nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu, koja se srušila 1. novembra i usmrtila 15 ljudi. Optužnica, koju je Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo 30. decembra, naime, ne obuhvata i moguću korupciju, već se bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan, njegova naslednica Jelena Tanasković i još 10 okrivljenih terete da su izvršili krivično delo protiv opšte sigurnosti.
Iz sporazuma i podizvođačkog ugovora CCECC i Startinga, koji su objavljeni na sajtu Višeg javnog tužilaštva 1. januara, a prvi je javnost o tome obavestio Forbs Srbija, jasno se vidi da je prvim dokumentom iz novembra 2021. bilo dogovoreno da domaći podizvođač za svoj deo posla na rekonstrukciji stanice dobije 1.922.051,6 evra, da bi posle samo nešto više od pola godine, u julu 2022, podizvođačkim ugovorom, ta suma bila uvećana čak 2,66 puta, na 5.116.401,15 evra. Iako u prvom sporazumu jasno piše da ugovorena cena od oko 1,9 miliona evra „uključuje sve obaveze podizvođača po ovom ugovoru“. Zbog toga se sa nestrpljenjem očekuju građevinske knjige, jer će tek iz njih moći da se vide konačne cene svakog posla i koliko one odudaraju od predračunskih i cena definisanih pojedinačnim ugovorima.
Jasne indicije da se radi o privrednom kriminalu
Za Jasminu Paunović, tužiteljku Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, to je samo još jedan dokaz da, kada je u pitanju krivičnopravna odgovornost za rušenje nadstrešnice, ovaj slučaj prevazilazi nadležnost Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu, jer se, kako kaže za Radar, radi o privrednom kriminalu. Tim pre što je, izbegavanjem da se primeni Zakon o javnim nabavkama, očigledno protivpravno pribavljena velika imovinska korist, na štetu Republike Srbije, s obzirom na to da je sve troškove gradnje plaćala država, preko javnog preduzeća Infrastruktura železnice Srbije i Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Uz ogradu da je sporazum CCECC i Startinga iz novembra 2021. morao da nastane na osnovu prethodnog ugovora o izgradnji (adaptaciji), zaključenog između naručioca posla – finansijera (Vlade Srbije i Infrastrukture železnice Srbije) i izvođača radova (kineskog konzorcijuma), a da taj ugovor, u kome se preciziraju prava i obaveze kineske firme, još nije objavljen, tužiteljka Paunović naglašava da joj nije jasno kako je Starting angažovan kao podizvođač na osnovu „prijateljskih konsultacija“.
„Takav kriterijum izbora nije poznat ni u jednom zakonu Republike Srbije. Ovakav termin, upotrebljen u ovako važnom ugovoru, koji se može smatrati i međudržavnim, dovodi do zaključka da je upravo Starting izabran samim ugovorom između naručioca radova i samog izvođača. To ostaje kao mogućnost, jer kako bi kineska firma kao izvođač mogla da zna za jednu od hiljade drugih domaćih građevinskih firmi i da baš nju angažuje. Ili je do tog podizvođača došla na neki drugi način, ali sigurno ne, bar to nije navedeno, na tenderu“, ističe Paunović.
Nadalje, objašnjava sagovornica Radara, Starting je preuzeo obavezu prema CCECC da za svoje podizvođače angažuje proverene, profesionalne i odgovorne firme, za koje je morao prethodno da dobije pismeno odobrenje kineskog izvođača, kojem je morao da svake dve nedelje dostavlja listu obavljenih radova, a on je posle provere bio dužan da im ono što je urađeno isplati u roku od 45 dana.
Nije jasno kako je Starting angažovan na osnovu „prijateljskih konsultacija“, jer takav kriterijum ne postoji u važećim zakonima, što ukazuje na zaključak da je ta firma za podizvođača izabrana ugovorom između naručioca radova, odnosno države i samog izvođača
Jasmina Paunović
„Prema mom skromnom mišljenju, velika je odgovornost Startinga za rekonstrukciju stanične zgrade, sa nadstrešnicom, kako zbog izbora svojih podizvođača, jer i oni snose odgovornost u okviru svog angažovanja, a snose odgovornost i prema kineskoj firmi koja ih je angažovala, a iz objavljenih dokumenata se vidi da je to bilo na štetu građana Srbije, jer se sporazum iz novembra 2021. i podizvođački ugovor iz jula 2022. razlikuju samo u procenjenoj vrednosti radova, koja je za samo šest meseci povećana sa 1,9 na 5,1 miliona evra“, ističe Jasmina Paunović.
Kako je država plaćala 150 evra za nešto što realno vredi 20 evra
Da ima osnova za proširenje istrage i u drugom pravcu, zbog moguće korupcije, smatra i inženjer geologije Zoran Đajić, koji je za rekonstrukciju, dogradnju i adaptaciju Železničke stanice bio angažovan za stručni nadzor svih kamenorezačkih radova, najpre kao konsultant Startinga, do 19. avgusta 2022, sa kojim je ugovor raskinuo jer su oni insistirali da može da nadzire njihove radove samo kad ga oni pozovu. Možda deo objašnjenja za takvo ponašanje leži u pričama nekih radnika na gradilištu koji su Đajiću govorili da iza Startinga zapravo stoji bivši predsednik Tomislav Nikolić.
„Samo treba pratiti tokove novca i videti gde je on završio. Uostalom, Saobraćajni institut CIP je vrednost svih radova za dogradnju i adaptaciju pothodnika Železničke stanice procenio na 31,21 milion dinara bez PDV-a, odnosno na 37,45 miliona dinara sa PDV-om, ali su na kraju oni koštali višestruko više. Navešću samo jedan primer koji pokazuje kako je do toga došlo. Po proračunu CIP-a stavljanje jednog dužnog metra mermera trebalo je da košta oko 20 evra, a Deko tim, kao jedan od podizvođača CCECC, zadužen za sve kamenorezačke radove, svaki metar fakturisao je 150 evra“, navodi Đajić.
izvor : https://radar.nova.rs/ekonomija/korupcija-ugradnja-nadstresnica/
LSV: Građani Srbije više neće trpeti teror kriminalaca i batinaša
Opoziciona stranka Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani saopštila je danas, povodom napada nepoznatih nasilnika na studente Pravnog fakulteta u Beogradu, da građani Srbije više neće trpeti “teror kriminalaca i batinaša”
Portparol te stranke Aleksandar Marton zahtevao je u saopštenju za javnost od ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića da pod hitno obavesti javnost ko su osobe koje su noćas napale i povredile studente.
“Zahtevamo da ovi kriminalci budu uhapšeni, procesuirani i kažnjeni”, rekao je Marton.
Novi Sad: Grafiti sa krvavim rukama kao podrška profesoru i odgovor onima koji mu prete
Na fasadi isred ulaza u zgradu u kojoj sa porodicom živi univerzitetski profesor i novinar Dinko Gruhonjić kojem su na istom mestu ispisivane pretnje smrću jutros su se pojavili brojni otisci krvavih ruku, kao poruka onima koji su ispisivali grafite mržnje i kao podrška profesoru i novinaru i njegovoj familiji
Gruhonjić je novinarima rekao da su mu komšije jutros pokazale i poruku podrške koju su zatekli ispred ulaza u zgradu, a na kojoj je pisalo: “Uz vas smo, profesore! A onima koji vam prete poručujemo: Ruke su vam krvave! Odgovaraćete!”
On je zahvalio nepoznatim autorima koji su na fasadi zgrade, preko pretećeg grafita, ostavili na desetine tragova krvavih ruku.
“Solidarnost nam mnogo znači”, rekao je Gruhonjić.
U martu prošle godine nepoznati počinioci su ispisali grafit ispisan crnim slovima sa eksplicitnom pretnjom smrću upućenom Gruhonjiću.
Nakon što su Gruhonjićevi prijatelji i kolege prekrečili taj grafit, nepoznati počinicoci su crvenom farbom boje krvi isto veče ispisali grafit “Džabe si krečio!”.
Policija nikada nije pronašla počinioce.
Gruhonjić i njegova porodica od tada su neprestano na meti pretnji smrću i proganjanja u kojoj učestvuju i viski režimski funkcioneri, kao i mediji bliski režimu.
Pismo novosadskih studenata pripadnicima BIA: Ne plašimo vas se
Na današnjem protestu ispred prostorija BIA u Novom Sadu pročitano je pismo koje su studenti Novosadskog univerziteta uputili pripadnicima Bezbednosno-informativne agencije
Studenti su želeli pismo da predaju lično, a pošto iz zgrade niko nije izašao, oni su nakon protesta pisma okačili o ogradu.
Pismo je pročitala studentkinja Olga, a mi ga prenosimo u celosti:
Dragi naši pripadnici i pripadnice Bezbednosno-informativne agencije,
Poslednjih dana i meseci ste nalazili načine kako da stupite u kontakt sa nama, pa smo mi došli i odlučili da vam taj posao olakšamo. Znamo da imate mnogo značajnog posla koji obavljate, nadamo se u korist države a ne u korist vlastodržaca koji sprovode samo svoju i volju sebi bliskih ljudi u cilju ostvarivanja ličnih interesa.
Vreme je danas lepo, lepše nego prethodnih dana, pa smo rešili da odgovorimo na vaš poziv na prijateljski razgovor. Kada se razgovor vodi na lokaciji koja nije poznata, bez ličnih stvari i dodatnih obaveštenja, između dve strane koje nikako nisu jednake, atmosfera nije ni malo prijateljska.
Došli smo da vam pokažemo kako razgovaraju kolege, drugari, prijatelji. Ali nismo došli sami, jer mi nismo sami. I to je ono protiv čega se teško boriti. Zajedništvo koje mi negujemo nije vama blisko i poznato i iz te pozicije shvatamo zašto nas ne razumete. Jednu stvar ćete, sigurni smo, razumeti – ne plašimo vas se jer državu čini društvo.
Da ponovim još jednom, državu čini društvo, a mi smo onaj deo društva koji je odbio da ćuti na sve ono loše. Dosta nam je!
Verujemo da je vaš poziv za rad u službi BIA u svojoj suštini human i treba da služi očuvanju naše zemlje i njenog međunarodnog integriteta, a samim tim i svih njenih građana. Vođeni ovim mišljenjem, pozivamo vas da stanete iza svih tih vrednosti za koje bismo trebali zajedno da se borimo. Sada je na vama da zauzmete stav i odlučite o tome šta su vrednosti kojima se vi vodite.
Kostreš: Počeo je Novosadski proces, rezultat će biti demontaža kriminalno-koruptivnog režima
Predsednik opozicione stranke Liga socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš izjavio je danas da je otpočeo “Novosadski proces” kojim će biti demontirana kriminalno – koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke (SNS) i vladajućeg režima
“Sama činjenica da je Apelacioni sud u Novom Sadu ukinuo odluku Višeg suda da se (bivši ministar građevinarstva Goran) Vesić brani sa slobode govori o tome da je počeo Novosadski proces”, naveo je Kostreš u saopštenju za javnost.
Dodao je da je Novosadski proces veoma značajan za sve građane, jer govori kako treba da izgledaju normalno društvo i normalna država u kojoj se poštuju zakoni i propisi, jednako za sve.
“Zbog toga je novosadski proces put kojim treba ići da bi se demontirala kriminalno-koruptivna hobotnica Srpske napredne stranke i vladajućeg režima”, poručio je Kostreš.