Connect with us

SLOBODNA VOJVODINA

Četiri mame stavile troškove na papir – koliko novca treba za dete u Srbiji

Svaka mama će uglavnom bez pogovora kazati da je imati decu jako lepo i ispunjavajuće, da jeste zahtevno, ali da je to najvažniji i najlepši zadatak u životu. Takođe, mnoge od njih će kazati i da ne znaju ni same kako uspevaju da svom detetu obezbede sve neophodno, jer su troškovi za gajenje deteta, posebno u Srbiji, prilično veliki

Published

on

A kako to zaista izgleda u praksi, tj. koliko novca mesečno ide na neophodne troškove za dete, od bebe, do tinejdžera, za Zadovoljnu pričaju mame iz Srbije.

Dragoslava Stamenović iz Beograda (20-mesečna beba)

Dragoslava Stamenović (30) iz Beograda, mama 20-mesečne bebe, za početak kaže da je ona gledala da što manje kupuju novo kad se beba rodila i da je mnoge stvari, poput odeće, komode za povijanje, kreveca, ogradice, kadice, nabavila od onih koji su im poklonili jer im više ne trebaju, deca su ih prerasla. Što se tiče mesečnih troškova, Dragoslava kaže da to za njenu bebu izgleda ovako:

„Na pelene nam ide oko 800 dinara sad kad ih koristi samo noću, a kad je koristio i dnevne, onda je trošak bio 4.000 dinara. Dadilja košta 70.000 jer još ne ide u vrtić. Odeću kupujemo retko i po potrebi, prosek je možda 2.000 dinara mesečno. Prosečni troškovi za obuću su 3.000, za igračke 2.000, za kozmetiku 1.000. Lekove za bebu kupujemo uglavnom za prehlade i na to nam sigurno odlazi u proseku 1.000 dinara mesečno“.

Dragoslava ističe i da su, uprkos tome što su mnoge stvari za bebu nasledili, dosta toga i sami kupili. Na njenom spisku obaveznih jednokratnih troškova su kolevka koja ide uz krevet – 18.000, podloga (baby gym) – 6.000 mala, 7.000 velika, stolica za hranjenje – 30.000, kolica – 16.000, krevet sa dušekom – 40.000, plakar – 25.000, auto-sedište – 40.000, nosiljka (kengur) – 10.000, nekoliko noša – 4.000, prenosni krevetac – 8.000.

Dakle, kada se sve sabere, prosečni mesečni troškovi za bebu mogu da budu oko 80.000 dinara, i to bez hrane.

„Iskreno, ne znam šta da kažem za hranu jer beba jede isto što i mi i ne znam kako da odredim koliko odlazi samo na bebu“.

A kada se na sve to dodaju i jednokratni troškovi za neophodna pomagala za bebu, taj trošak je veći za oko 200.000 dinara.

Danica Blagojević iz Doljevca (dvoje dece, 7 i 9 godina)

Danica Blagojević iz Doljevca kod Niša ima dvoje dece, koja su prvi i treći razred osnovne škole.

„Najveći rashod vezan za decu su udžbenici. Iako nam Ustav Republike Srbije garantuje besplatno obrazovanje, mi kao roditelji imamo mnogo skrivenih troškova. Kao majka dvoje dece za udžbenike godišnje moram da izdvojim od 200 do 500 evra, u zavisnosti od razreda. Zato sam za decu pribavila besplatne udžbenike Fondacije Alek Kavčić“, kaže Danica.

Sledeći trošak je školski pribor. „Za dvoje dece na samom početku školske godine to iznosi oko 50 evra, ali tokom školske godine se konstantno nešto dokupljuje“.

Sledeći trošak je užina.

„Za dvoje dece treba izdvojiti minimum oko 50 evra mesečno da u školi imaju osrednju užinu, što podrazumeva da nekad ponesu nešto od kuće, da nemaju uvek sokić ili mlečni napitak, da nema uvek neka voćka ili poslastica…“

Posebna stavka su ekskurzije.

„Cena jednodnevne ekskurzije se kreće oko 50 evra po detetu, sa ili bez ručka. Svakako, deca na ekskurziju ponesu po 1.000 dinara da od tog novca mogu da kupe sladoled i neku sitnicu – igračkicu… Moraju i da se obuku u nešto novo jer to je ipak posebna i važna prilika za svakog đaka i jako joj se raduju i to minimum košta 2.000 dinara ako se kupi na sniženju, recimo, komplet trenerka i majica. I pritom uvek spakujemo deci za put sokiće, grickalicke, sendviče… Dakle, jednodnevna ekskurzija za dvoje dece izađe oko 200 evra“.

Polazak u školu pored svih ovih navedenih kupovina donosi i trošak sezonskog odevanja za jesen i zimu.

„To znači minimum 100 evra i, ako se zameni ranac, od 50 do 100 evra. Sve to je primer za dvoje dece“.

Danica kaže da školske aktivnosti oko Nove godine, dana škole, školske slave takođe iziskuju manje troškove povodom organizovanja proslave unutar odeljenja ili novogodišnjeg vašara kada sami obezbeđuju materijal za izradu ukrasa, a potom ih sami i kupuju.

„Časovi baleta za ćerku su 2.800 dinara mesečno. Pritom, oprema se menja na otprilike dve godine. Triko i baletanke su koštali 4.500 dinara, a tu su i troškovi za strunjaču, fitnes blok, obruč, torbu, hulahopke, aksesoar za kosu, priredbe i odlaske u druge gradove na nastupe, rentiranje kostima. Što se tiče fudbala za sina, članarina je 2.000 mesečno, tokom zime u sali za fizičko pri osnovnoj školi je 2.500. Za opremu – najjefitnije kopačke za salu su oko 2.000 dinara, kopačke za travnati teren su minimum 4.000 dinara, potrebna su i bar dva dresa, a samo jedan je najmanje 1.500 dinara, pa onda aktivni veš, rukavice i takođe turniri i takmičenja, odlasci, prevoz. Na sve to, niža muzička škola je besplatna, za udžbenike smo dali oko 1.000 dinara za jedno dete, ali smo morali da kupimo gitaru i opremu za oko 100 evra“.

Danica kaže i da rođendani i druženja takođe koštaju, a svi želimo da deca budu društvena i imaju drugare.

„Rođendane slavimo kod kuće u dvorištu jer je letnji period, te za tortu, grickalice, sok i picu potrošim oko 50 evra po detetu. Inače, roditelji koji nemaju uslove da rođendane slave kod kuće daju i do 200 evra kako bi njihova deca imala žurku sa drugarima“.

Danica dodaje i da deca žele i kućnog ljubimca i smatra da svako dete zaslužuje da ga ima, mada to takođe košta, čak iako su udomili psa i mačku sa ulice. Sagovornica Zadovoljne kaže i da deca žele da imaju mobilne uređaje, smart satove, bicikl, rolere ili trotinet, što nije obavezno, ali je, kako kaže, svakako zahvalno obezbediti deci.

„Troškovi lečenja su nesnosni. Prošle zime sam za dvoje dece sprej za grlo, sprej za nos, kapi za inhalaciju i imuno sirup platila oko 5.000 dinara. U Srbiji u ovom momentu i pored dve radničke plate jako je teško brinuti se o deci i obezbediti bar neke od ovih uslova. Hrana je postala luksuz. Mnogi naši prijatelji i rođaci masovno odlaze u strane zemlje radi boljeg života i uređenog sistema. I mi sami se nosimo tom mišlju jer ne vidimo svetliju budućnost u sopstvenoj otadžbini. Plate su premale, a radi se previše. Sve što radimo – radimo za našu decu i ona su nam sva nada za bolje sutra i sva radost ovog sveta“.

Marina Mančić iz Surdulice (dete od 8 godina)

Marina je mama osmogodišnjeg školarca i kaže da su troškovi za njeno dete prilično veliki.

„Samo za polazak u školicu nam treba najmanje 200 evra – tu su patike, ranac, pribor, a da ne pričam o knjigama, čija je cena 12.000 dinara. Garderoba je čak i najjeftinija jer ima dosta akcija i popusta, pa uspemo da kupimo sve za početak škole za oko 100 evra. Što se tiče užine, dobijamo je u školi i cena je 2.700, ali dete ne jede sve, pa uvek mora dodatno da ponese nešto“.

Marina kaže i koliko okvirno izlaze mesečni troškovi.

„Zajedno sa treninzima, užinom, dodatnim priborom i garderobom koja je, naravno, vremenom zamenljiva, troškovi nikad nisu manji od 200 evra. A plate su donekle samo za preživljavanje“.

Tatjana Jovanović iz Beograda (dvoje dece od 14 i 15 godina)

Tatjana iz Beograda je razvedena mama dvoje dece, sina od 14 i ćerke od 15 godina.

„Mesečno na njih potrošim oko 20.000 dinara na užinu, još toliko za hranu u marketu, oko 100 evra za školske potrebe, po 4.000 za treninge, oko 50 evra za gorivo za potrebe odvoženja i dovoženja na različite lokacije. Sve u svemu, mesečni rashodi su oko 1.000 evra i više“, kaže Tatjana koja radi u prosveti kao profesorka srpskog jezika.

Kaže da joj je plata oko 60.000, a alimentacija oko 30.000 dinara.

„Imajući u vidu da je skoro sve poskupelo i da inflacija tek sledi, ne znam kako ću nadalje da izguram. Podstanarka sam 12 godina i svakog dana strepim da će naš stan biti izdat Rusima, a onda ne znam šta ću. Deca rastu, a s tim i nove potrebe“, kaže Tatjana.

Ona dodaje da su na sve to tu i povremeni troškovi koji možda nisu prisutni svakog meseca, ali ih svakako treba platiti.

„Što se tiče obuće i odeće, recimo da po sezoni po detetu potrošim oko 150-200 evra. Ponekad mi jakne ostanu od prethodne zime, ali budući da deca rastu, garderobu i obuću češće moram da menjam. Pritom, uglavnom sve kupujem u autlet radnjama jer za skuplje nemam sredstava. Na šišanje vodim sina jednom u par meseci i to košta 400 dinara. Ćerka je malo ‘skuplja’ jer je tinejdžerka, pa su joj neophodne i razne kremice za lice koje joj je preporučio dermatolog, a koje nisu baš jeftine (jedna je oko 500 do 1.000 dinara). Nedavno sam za fiksnu protezu dala 60.000 za donju, a bivši muž 60.000 za gornju. Ekskurzije su oko 200 evra, a pripreme u klubovima gde treniraju takođe po oko 200 evra. Roditelji su se u školama povremeno žalili na cenu ekskurzija, ali u pitanju su, tobože, bile najpovoljnije ponude“.

Tatjana dodaje da je oprema za klubove 50 do 100 evra (dresovi, kopačke), s tim da sinu koji je golman svaka tri, četiri meseca mora da kupuje i golmanske rukavice koje kostaju oko 7.000-8.000 dinara jer se brzo pohabaju.

„Jako je lepo i ispunjavajuće imati decu i, uprkos velikim troškovima, ja ipak ostajem optimista i vedrog duha, čemu učim i decu. Život je neprestana smena uspona i padova i u tome je njegova jedinstvenost i punoća, a najviše lepote krije se u onim malim životnim radostima. Decu učim da je materijalni aspekt važan, ali isto tako i emocije i mentalni i spiritualni razvoj. Dok čovek ima kreativnosti i znanja u sebi, dotle će pronaći način i da zaradi. A ako je pritom darežljiv, to će mu se na neki način i vratiti. U mom sistemu vrednosti novac je bitan, ali ne više od ljubavi, prijateljstva, saosećajnosti, humanosti, učenja i rada na sebi“, poručuje mama Tatjana.

autor: zadovoljna.rs

izvor: https://rs.n1info.com/biznis/cetiri-mame-stavile-troskove-na-papir-koliko-novca-treba-za-dete-u-srbiji/

SLOBODNA VOJVODINA

Ana Lalić: Novi Sad je grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!

Predsednica Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ana Lalić izjavila je večeras da je ponosna na Novi Sad koji se pobunio i poručila da će Novi Sad ponovo biti slobodan grad.

Published

on

By

„Ponosna sam na Novi Sad i na Novosađane, zato nosim ovu majicu. Novi Sad je ipak grad slobodnih ljudi i biće to ponovo!“, kazala je Ana Lalić u gostovanju na Televiziji Nova.

Na pitanje da li će Novi Sad stati na 15 minuta i ovoga petka, ona je rekla: „Staće ponovo u petak i dokle god bude trebalo“.

Govoreći o hapšenju Mladena Papovića, vršioca dužnosti direktora Javnog gradskog saobraćajnog preduzeća Novi Sad koji je uhapšen pod sumnjom da je deo narkokartela koji je švercovao kokain iz Južne Amerike u Evropu, Ana Lalić je rekla da je dan pre hapšenja ta osoba otvorila za putnike prigradsko stajalište autobusa koji se nalazi u najneposrednijoj blizini mesta tragedije, u kojoj je poginulo 15 ljudi a dvoje veoma teško povređeno.

„Da li možete da zamislite te ljude koji sada treba da stoje na tom stajalištu, na samo koji metar od stratišta“, upitala je ona.

Govoreći o prebijanju Ilije Kostića (74) u policijskoj stanici, nakn čega je operisan i amputiran mu je jedan testis, Ana Lalić je rekla da su dvojica policajaca čija su imena naveli Pokret slobodnih građana i Građanski pokret Bravo kao krivce za to prebijanje, od ranije poznati po „iživljavanju“ nad građanima.

Ta dva opoziciona pokreta naveli su imena načelnika novosadske policije Gorana Radonjića i policijskog službenika Slobodana Drmanca.

„Iako su i ranije bili poznati po iživljavanjima nad građanima, oni ne samo da nisu kažnjeni nego su napredovali na vrlo visoke pozicije. Tadašnji gradonačelnik a sadašnji premijer Miloš Vučević čak je i odlikovao Drmanca za nekakvu izuzetnost“; kazala je Ana Lalić.

(Autonomija, screenshot: Nova S)

izvor: https://autonomija.info/ana-lalic-novi-sad-je-grad-slobodnih-ljudi-i-bice-to-ponovo/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Goran Ješić najavljuje novu stranku – sedište u Novom Sadu

Posle izlaska iz pritvora, Goran Ješić za „Vreme“ kaže da se aktivno vraća u politiku, ali da vidi potrebu za novom organizacijom koja bi bila ideološki profilisana i jasno proevropska

Published

on

By

Goran Ješić, bivši potpredsednik vojvođanske Vlade i poslanik Demokratske stranke, najavljuje osnivanje nove političke partije koja bi imala sedište u Novom Sadu.

Kako kaže u intervjuu za „Vreme“, vlasti su ga „naterale“ da se ponovo aktivno bavi politikom. Ne samo zbog privođenja i držanja u pritvoru nakon protesta zbog pogibije pod nadstrešnicom u Novom Sadu, nego i jer mu onemogućavaju da se bavi svojim biznisom.

„Osim toga, sve ovo što se dogodilo dovelo je do toga da građani od mene to i očekuju. Dobio sam neverovatno mnogo poruka podrške, sa molbom da se vratim političkom angažmanu“, priča Ješić.

Ali, na koji način? „Pa, to svakako nije Demokratska stranka ili neka već postojeća politička organizacija“, odgovara on.

„Ne mogu sa ljudima koji su protiv EU“

Kaže da će zajedno sa ljudima koji hoće da se sa njim politički angažuju došao do zaključka da je potrebna nova partija „koja će biti jasno ideološki profilisana, koja je će biti nacionalna, a čije će sedište biti u Novom Sadu“.

„Prva takva u istoriji višestranačkog sistema u Srbiji. No, još mnogo o tome treba da razgovaramo“, dodaje Ješić.

Kako kaže, nema sumnje da je potreban širok narodni front i sabiranje glasova opozicije kako bi se došlo do fer izbora.

„Ali, s druge strane, ja ne mogu da sedim i blisko sarađujem sa nekim ko ima potpuno drugačije, takoreći suprotne svetonazore od mojih. Ne mogu da sedim sa ljudima koji su protiv EU“, navodi Ješić.

Pobeđivao pod svojim imenom

Kako kaže, oduvek je levičar, zagovornik EU, ima jasne stavove o ratnoj prošlosti o odnosu sa državama u regionu.

„Iste stvari sam pričao od početka devedesetih do danas. I ljudi su to poštovali. Iako sam iznosio neke stavove koji nisu bili opšteprihvaćeni, pobeđivao sam na svakim izborima u Inđiji, pod svojim imenom i prezimenom. Građani su procenili da dobro radim svoj posao“, kaže Ješić.

izvor: https://vreme.com/vesti/goran-jesic-najavljuje-novu-stranku-sediste-u-novom-sadu/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Predložen pritvor za Vesića, Tanasković i 11 osumnjičenih, za ženom koja je u inostranstvu poternica

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, nakon saslušanja 12 osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici donelo je naredbu o sprovođenju istrage i podnelo je predlog za određivanje pritvora za njih 13

Published

on

By

Među njima su ministar u ostavci Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, kao i bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan.

Pritvor je za sve predložen da ne bi ometali postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da ne bi ponovili krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Prema osumnjičenoj J. S. M, pored navedenih osnova, i zbog toga što je nedostupna organima gonjenja, te je u odnosu na nju predloženo i izdavanje poternice.

Više javno tužilašto u Novom Sadu donelo je Naredbu o sprovođenju istrage zbog postojanja osnova sumnje su osumnjičeni: J.T, G.V, A.D. i N.Š. učinili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika, a osumnjičeni S.N, M.J, Lj.M.M, M.S, D.J, M.G, Z.S.M, J.S.M. i D.T. izvršili krivično delo Teško delo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim delom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika“, navodi se u saopštenju VJT.

Viši sud u Novom Sadu odredio je prethodno pritvor do 30 dana Lj. M. M. Nova ekonomija je u četvrtak objavila da je među uhapšenima Ljiljana Milić Marković, koja je u Glavnoj svesci Projekta za građevinsku dozvolu potpisana kao glavni projektant.

Nakon što je 12 osumnjičenih privedeno i saslušano, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu je, kako kažu, prema svih 13 osumnjičenih podnelo predlog za određivanje pritvora zbog postojanja okolnosti da bi boravkom na slobodi mogli da ometaju postupak uticanjem na svedoke i saučesnike, da bi mogli ponoviti krivično delo, kao i zbog uznemirenja javnosti.

Tužilaštvo je u četvrtak saopštilo da je uhapšeno 12 osoba u vezi sa tragedijom, a ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić potvrdio je da je uhapšeno 12 osoba, a da je još jedno lice u inostranstvu.

Među uhapšenima su ministar građevinarstva Goran Vesić, v.d. direktorka Infrastrukture železnice Srbije Jelena Tanasković, bivši direktor Infrastrukture železnice Srbije Nebojša Šurlan i pomoćnica ministra za železnički saobraćaj Anita Dimoski.

U tragediji koja se dogodila 1. novembra, kada se srušila nadstrešnica Železničke stanice u Novom Sadu, poginulo je 15 osoba, a dve su još u kritičnom stanju.

izvor: https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/394011/Predlozen-pritvor-za-Vesica-Tanaskovic-i-11-osumnjicenih-za-zenom-koja-je-u-inostranstvu-poternica.html

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara (DZVM) smatra šokantnim i najoštrije osuđuje nedolično ponašanje predstavnika vladajuće stranke SNS na jučerašnjim komemorativnim skupovima širom zemlje

U Novom Sadu, Beogradu, Kikindi, Bečeju i drugim gradovima provokacijama, zviždanjem i vikanjem ometali su minute ćutanja organizovane u znak sećanja na 15 žrtava tragedije u Novom Sadu. Štaviše, u Novom Sadu i Beogradu zabeleženi su i fizički napadi na učesnike.

Published

on

By

Ovaj sraman čin je još jedan primer politike zastrašivanja i gaženja ljudskog dostojanstva od strane vlasti. Za DZVM, ovakvi postupci su neprihvatljivi i u suprotnosti sa svim demokratskim vrednostima.

Pozivamo dr Balinta Pastora i Savez vojvođanskih Mađara (SVM) da jasno odgovore na jednostavno pitanje! Da li podržavaju provokacije svog koalicionog partnera ili se od njih ograđuju? Kukavičluk ili ćutanje mogu se protumačiti samo kao odobravanje!

DZVM stoji uz sećanje na žrtve i dostojanstvo ožalošćenih i neće tolerisati nedolične i provokativne postupke vlasti.

DZVM Press 

Bečej, 23. novembar 2024.

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Goran Ješić najavio povratak u politiku, nakon izlaska iz pritvora: Tamo hrana nije hrana, puno je stenica i pretrpano je ljudima

Nekadašnji potpredsednik Vlade Vojvodine Goran Ješić, koji je večeras pušten iz pritvora zajedno sa mladićem Reljom Stanojevićem kojeg je branio na protestu u Novom Sadu 5. novembra, rekao je da su uslovi u pritvoru jako loši.

Published

on

By

Puno je stenica, pretrpan je ljudima, tri, četiri puta je više ljudi u jednoj pritvorskoj jedinici, ta hrana tamo nije hrana“, rekao je Ješić za N1.

Zahvalio je svima koji su po njegovim rečima, od institucija i na ulici ovih dana tražili slobodu, ne samo za njega, već i za mlade ljude koji su takođe završili u pritvoru nakon protesta.

Ješić je rekao da je nedopustivo da oni koji su tražili odgovornost i saosećali se sa porodicama stradalih, završe u pritvoru, a da je pitanje gde su oni koji su odgovorni za tragediju.

Student Relja Stanojević je rekao da su uslovi u pritvoru nehumani i da je srećan što je pušten na slobodu.

„Ovde ljudi uopšte nemaju prava, jako je teško“, naveo je on.

Goran Ješić je za Insajder najavio da se vraća u politiku.

Ja sam imao tu sreću da je jedna od nezavisnih televizija snimala kako maskirani napadači pokušavaju da kidnapuju momka. Vukli su ga 500 metara i uspeo sam da ih sprečim u tome, a ono što se dogodilo u narednim danima očigledno je bila politička poruka, rekao je Ješić, dodajući da mu pritvor nije teško pao.

Istakao je da je bio spreman da leži iza rešetaka koliko god treba i dodao da ima znanje, energiju i želju da nastavi borbu da Srbija bude pristojna evropska zemlja.

izvor: https://www.danas.rs/vesti/politika/jesic-pritvor/

Continue Reading

SLOBODNA VOJVODINA

Kostreš: Hapšenja zakasnela, Vesić i Tanasković nisu mogli da odlučuju bez Vučića ili Vučevića

Predsednik Lige socijaldemokrata Vojvodine – Vojvođani Bojan Kostreš ocenio je danas da su hapšenja osumnjičenih za nesreću na Železničkoj stanici u Novom Sadu “zakasnela”, ali i da nisu dovoljna jer, po njegovim rečima, Goran Vesić ili Jelena Tanasković nisu mogli da odlučuju a da pre toga ne konsultuju Aleksandra Vučića ili Miloša Vučevića.

Published

on

By

Kostreš je u pisanoj izjavi naveo da tužilaštvo nije moralo da čeka 20 dana na veštačenje građevinske struke, jer su, po njegovim rečima, time stvorene mogućnosti uticaja na istragu.

“Ova hapšenja nisu dovoljna. Goran Vesić ili Jelena Tanasković niti jedan jedini potez na mogu da povuku, a da pre toga ne konsultuju Aleksandra Vučića ili Miloša Vučevića”, rekao je Kostreš.

Dodao je da u svakoj normalnoj i uređenoj državi, kada je ministar uhapšen zbog izvršenog teškog krivičnog dela, ostavku podnose i premijer i predsednik države.

“Zahtevamo da današnja hapšenja budu uvod u demontiranje koruptivne mafijaške hobotnice u Srbiji”, rekao je Kostreš.

Zatražio je i da vlast hitno obelodani sve “tajne” ugovore vezane za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu i na slobodu pusti sve političke zatvorenike uhapšene prethodnih nedelja.

Više javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je jutro da je 11 osoba uhapšeno u vezi sa nesrećom na Železničkoj stanici u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 građana a dvoje teško povređeno.

Među uhapšenima su bivši ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i v.d. generalne direktorke Infrastrukture železnica Srbije Jelena Tanasković, kao i A.D, N.Š, S.N, M.J, Lj.M.M, M.S, D.J, M.G i D.T.

Oni su osumnjičeni za više krivičnih dela izazivanja opšte opasnosti, za teška dela protiv opšte sigurnosti i nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova.

Za ta dela propisana je kazna zatvora od dve godine do 12 godina.

izvor: https://novimagazin.rs/vesti/339321-kostres-hapsenja-zakasnela-vesic-i-tanaskovic-nisu-mogli-da-odlucuju-bez-vucica-ili-vucevica

Continue Reading

Trending